Тёмный

Co w nas zostało z czasów zaborów? - debata historyczna 

Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum
Подписаться 8 тыс.
Просмотров 3,3 тыс.
50% 1

Rok 1901 zastaje nas w sytuacji, gdy na mapie nie ma polskiego państwa, a Polacy żyją i działają w ramach trzech różnych systemów zaborczych. Nasi dziadkowie mają za sobą doświadczenie kilku tragicznych zrywów powstańczych, prześladowań i zsyłek, doświadczenie gospodarczego zacofania i cywilizacyjnego upośledzenia, ale także doświadczenie błyskotliwego nieraz gospodarczego sukcesu i niewyobrażalnego wcześnie tempa rozwoju. Czy nam coś po tym czasie pozostało, czy wielkie wojny i czas niepodległości zatarły ślad epoki zaborowej?
W dyskusji o bilansie epoki zaborowej wezmą udział historycy różnych specjalności i wrażliwości badawczych - od literaturoznawcy po badacza dziejów cywilizacji materialnej. Będą to:
Prof. Grzegorz Kucharczyk (IH PAN i Instytut Pileckiego);
Prof. Maciej Gloger (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy);
Prof. Michał Kopczyński (Uniwersytet Warszawski).
Dyskusję poprowadzi:
Prof. Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski).

Опубликовано:

 

11 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 12   
@tommtomm9436
@tommtomm9436 Год назад
Proszę dopracować nagłośnienie.
@wesolyobibok
@wesolyobibok Год назад
1. Przez całe zycie byłem wychowywany w duchu niezwykłosci polskiej historii. Dotyczylo to również kwestii odzyskania niepodleglosci w 1918. Od wielu lat jednak meczy mnie przekonanie , że to nie było tak. Przyjrzalem sie historii narodów europejskich (wprawdzie po amatorsku, gdyz nie jestem historykiem) i stwierdziłem, że losy narodów Europy wcale nie były mniej tragiczne (trudne) od losów narodu polskiego. Powiedzmy jasno, chyba tylko Anglia nie doznała agresji z zewnatrz , okupacji, likwidacji bytów państwowych. Nawet Hiszpanie , zyjacy na krańcu Europy zostali podbici przez Arabów, a później Francuzów. 2. Prosze wymienic narody , które miały swoja państwowość w XIX wieku. Czechy? Rumunia? Finlandia? Włochy? itd (niektóre z tych państw uzyskiwały państwowośc w II połowie tego wieku). Zakończenie I WŚ , a własciwie rozpad Rosji carskiej, Austro -Wegier i kleska Niemiec spowodowały, że każdy kto chciał mógł otrzymać (odzyskać) niepodległość . Polska , z racji liczebnosci Polaków oczywiscie tez powstala. Problemem były granice, ale ksztalt Królestwa Polskiego mieliśmy jak w banku. 3. Niewatpliwie ciekawym tematem jest rozwój terenów przyszłej Polski w czasie zaborów. Uwazam, że generalnie, nie był on gorszy ani lepszy (może, czasami lepszy, czasami gorszy) od rozwoju państw zaborców.
@ewerti
@ewerti 11 месяцев назад
Czy ktoś z Państwa tutaj zaglądających zna jakieś dobre dzieła literackie, dzienniki czy opracowania czasów zaborów? Być może jakieś dobre reportaże dot. zaborów i historię Polski XVIII i XX wieku do czasów wybuchu II wojny światowej? Pytam ponieważ II wojna światowa jest oczkiem w głowie wszystkich, a to o I wojnie i czasach zaborów powinniśmy mówić więcej.
@wandastasiak5053
@wandastasiak5053 Год назад
Może jakiś rodzaj przyzwyczajenia( godzenia się na) jakieś zabory, rozbiory, straty, bezradność....
@mariabarbara2014
@mariabarbara2014 Год назад
Coraz mniej z duchowej spuscizny XIX w. jest w kolejnych pokoleniach i chyba to naturalne, że mlodzi żyją w innym świecie. Przypomnę: "nie w umarłych laurów liść z uporem stroić głowę".
@NiejakiDD
@NiejakiDD Год назад
Mocna, niesamowita rozmowa. Wniosek jest jasny - okazuje się, że polskość narodu przetrwała przede wszystkim dzięki dojrzałej(!) polskiej kulturze i świadomości. Na tyle dojrzałej i atrakcyjnej, że sama umacniała się mimo różnych przeszkód, a nawet szykan. Jednocześnie pomagała szybko się adaptować do gwałtownych przemian społecznych i cywilizacyjnych, jakie trwały przez cały okres zaborów. Polska kultura i świadomość ma dużo wspólnych cech obecnych u innych narodów słowiańskich (tak zalety i wady), ale ma też swoje cechy wyjątkowe - zwłaszcza polska wierność różnych wartościom, zwł. patriotycznym, chrześcijańskim, w tym polski republikanizm, oraz polska otwartość by uczyć się tego, co jest wartościowe, od innych.✌😎 A kto nie ceni polskiej świadomości? Tu też łatwo to wskazać - to przede wszystkim ludzie sprzedajni, służalczy i koniunkturaliści wszelkiej maści. Brzmi znajomo? 😉
@tadeuszkowalski6073
@tadeuszkowalski6073 Год назад
Starsi Polacy przejęli dużo z mentalnośći niemieckiej bądż rosyjsko - ukraińskiej młodsi teraz przejmują zwyczaje niemieckie bądż angielsko - amerykańskie zależy gdzie bywali.
@tadeuszkowalski6073
@tadeuszkowalski6073 Год назад
Temat bardzo ciekawy, ale jego znajomość u dyskutantów bardzo, bardzo słaba. Widać zupełną izolację od realnego życia. Brak kontaktów z ze zwykłymi Polakami, za dużo podręcznikowych komunałów.
@arcturusstar2656
@arcturusstar2656 Год назад
Wytrzymałem 15 min. A. Mickiewicz był Litwinem piszący po polsku o czym Pan profesor nie wspomniał. Gdańsk od kilkuset lat był bardziej "gdański" niż polski. Wszystko bez żadnych odniesień do czegokolwiek czyli propaganda. Polacy stracili swoje państwo przez kilka stuleci na to "pracując" bo im nie było potrzebne. Podobnie jak obecnie.
@waldekw9713
@waldekw9713 Год назад
widzę że zebrał się ponownie komitet poparcia zgładzonego bombą termobaryczną prezydenta. Sami swoi, krewni i znajomi. TKM.
@marksilar4606
@marksilar4606 Год назад
Wytrzymałem 10 minut lania wody.
@dan-oh5tg
@dan-oh5tg Год назад
Polaków jako narodu nigdy nie było
Далее
W otwarte karty | prof. Grzegorz Kucharczyk | 15.06
42:48
Tytoń. Dzieje największej plagi w historii Polski
49:46
Dysputy Kopernikańskie - prof. Grzegorz Kucharczyk.
1:27:13
Centrum czy prowincja? Miasto po polsku
1:03:31
Просмотров 64 тыс.
prof. Grzegorz Kucharczyk  - Koncepcja Mitteleuropa
14:54
Plagi i epidemie. Historia zarazy
40:09
Просмотров 65 тыс.