Тёмный

Co warto wiedzieć, kiedy wychowujemy (jeszcze) małe dziecko? - dr Konrad Piotrowski 

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Подписаться 199 тыс.
Просмотров 122 тыс.
50% 1

Interesujesz się psychologią? Zapraszamy na naszą stronę: www.swps.pl/strefa-psyche - znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych.
Zachowania noworodka, niemowlęcia, małego dziecka są często dla dorosłych trudne do zrozumienia. Niełatwo nam podjąć decyzję na temat tego "co zrobić", gdy jesteśmy w kontakcie z kimś kto nie potrafi nam jeszcze wyjaśnić swoich potrzeb. Wykład poświęcony jest omówieniu zagadnień, które mogą pomóc rodzicowi w podejmowaniu decyzji dzięki lepszemu zrozumieniu mechanizmów kierujących zachowaniem dziecka.
dr Konrad Piotrowski - psycholog rozwoju, zainteresowany przede wszystkim okresem dorastania i wczesnej dorosłości. W swojej pracy naukowej zajmuje się rozwojem tożsamości, czyli procesem poszukiwania odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań jakie w trakcie swojego życia zadaje sobie człowiek: Kim jestem? W ostatnich latach badał jaki związek z budowaniem tożsamości ma niepełnosprawność oraz rodzaj szkoły do której chodzi nastolatek. Aktualnie interesuje się tym, od czego zależy to, czy rodzice silnie identyfikują się z rolą rodzica czy też nie. Zgłębia również problematykę perfekcjonizmu, w tym jak perfekcjonizm wpływa na sposób poszukiwania własnej tożsamości. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka oraz European Association for Developmental Psychology, uczestnikiem wielu konferencji naukowych i popularnonaukowych oraz autorem prac naukowych z zakresu psychologii rozwoju człowieka w okresie dorastania i dorosłości, publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu prowadzi takie zajęcia jak: wprowadzenie do psychologii, psychologia rozwoju człowieka w cyklu życia, oraz zajęcia poświęcone perfekcjonizmowi i przywiązaniu w okresie dzieciństwa. Pełni rolę mentora w module naukowym, przygotowującym studentów do pracy naukowej oraz opiekuje się Badawczym Kołem Naukowym Uniwersytetu SWPS, kieruje również specjalnością Psychologia dziecka, przygotowującą przyszłych psychologów do udzielania wsparcia dzieciom i nastolatkom.
O projekcie:
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach. Więcej o projekcie: www.swps.pl/strefa-psyche
#dziecko #rozwój #emocje

Опубликовано:

 

1 янв 2020

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 231   
@nenek1977
@nenek1977 4 года назад
Ale SUPER mężczyzna opowiada o dzieciach z takim przejęciem. Nie spotkałem jeszcze żadnego męskiego rozwojowca, który by tak fajnie i ciepło mówił o małych pociechach. Łapka 😀👍
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Bardzo dziękujemy w imieniu prowadzącego! Z przyjemnością przekażemy tak miłe słowa :)
@johniwanmakarewicz9193
@johniwanmakarewicz9193 Год назад
Wychowanie to system zasad, reguł, nakazów i zakazów. Żeby wychowywać , trzeba mieć autorytet. Autorytet się zdobywa poprzez cierpliwość, konsekwencje, zdrowy rozsądek i równowagę emocjonalną. Zasada sama z siebie nie zakłada wyjątków, inaczej robi się wyjątki od zasad. Dziecko przekrzykuje rodzica podczas rozmowy z innymi ludźmi, dlatego że chce zwrócić na siebie uwagę, jeżeli uda się, to wie że potrafi manipulować. Rozmówca matki wydaje się wtedy mniej ważny od dziecka i córka to rozumie. Nie wolno przerywać rozmowy, gdy dziecko próbuje się wtrącać, nigdy. Najważniejsza ta zasada podczas rozmowy telefonicznej. Autorytet również to osoba pewna siebie, odpowiednia postawa ciała i nierozglądanie się wokół. Dziecko powinno więcej patrzeć na rodzica, żeby to osiągnąć, musimy włączać naszą komunikację niewerbalną czyli więcej czynów i mniej słów. Prowadzenie niepotrzebnych dyskusji na każdą zaczepkę minimalizuje autorytet rodzica, pewność spada. Rodzic to przede wszystkim ktoś w życiu dziecka, kto jest decyzyjny i na którym można polegać. W związku z tym pytając dziecko co chwilę na co ma ochotę, przekładamy na jego barki naszą odpowiedzialność. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego rodzic jako dorosły sam nie decyduje. Musimy od początku zwracać uwagę na to, żeby dziecko rozmawiając z nami patrzyło bezpośrednio nam w oczy, co świadczy o okazywanym szacunku i prawdomówności. W krajach muzułmańskich to wiedzą powszechna, robią to automatycznie, że względu na to, że wychowaniem zajmuje się mężczyzna, co jest naturalne( ograniczona emocjonalność). Kobieta zajmuje się drugorzędnie, głównie warunki materialne.
@bibibibi3372
@bibibibi3372 Год назад
Co za bzdury....co jeden psychol co innego mówi...
@annakubowicz4678
@annakubowicz4678 Год назад
Niesamowity człowiek, fantastycznie się słucha tak mądrych pięknych słów
@janjankowski9866
@janjankowski9866 4 года назад
Słuchając tych wykładów dociera do mnie jak natura ludzka jest skompilowana i jak łatwo dorośli mogą zniszczyć życie dziecka. Mam roczne dziecko i podchodzę do sprawy wychowania na tyle poważnie, że zastanawiam się czy w ogóle słuchać jakichkolwiek wykładów! Chce być świadomym rodzicem, słucham mądrych osób, kocham swoją córkę i staram się to okazywać ale tak na prawdę to najmniejszy błąd, z pozoru błahy może sprawić, że dziecko będzie się do końca życia borykać z jakimiś deficytami. Wiadomo, wszystko trzeba wypośrodkować, zdrowy rozsądek itd ale z każdym dniem dochodzę do wniosku, że chyba powinno się otrzymywać certyfikat przed podjęciem trudu jakim jest wychowanie.
@Kurczak00
@Kurczak00 4 года назад
Chociaż nie mam dzieci, to takie wykłady pomagają zrozumieć własne wychowanie.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Prawda? :)
@alysstreaty6794
@alysstreaty6794 2 года назад
Ja tylko z takiego powodu słucham takich wykładów, dzieci mieć nie zamierzam, ale chcę zrozumieć dziecko, które noszę w sobie ;)
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 года назад
Mamy nadzieję, że ten materiał poszerzył Twoje horyzonty 😉.
@cafee01
@cafee01 4 года назад
Gdy nie miałam jeszcze dzieci, uważałam że klaps dany dziecku nie jest niczym złym... wychowywana bylam przez rodzicow ktorzy są wspaniali jednak klapsy dawali... teraz mając własne dziecko uważam że nie ma takiej możliwości abym mogła ukarać dziecko klapsem. Absolutnie żadna kara fizyczną nie wchodzi w grę. Uważam że dzieci są fantastyczne, mądre, wspaniałe, a bicie dziecka jest totalna porażka rodzicielską. Uważam również że to że urodziłam dziecko nie daje mi prawa mówić że to jest moja własność, której jestem panem i władcą. Dziecko to wspaniały dar, któremu chce przekazać wszystko co najlepsze, wychować tak aby było pewnym siebie człowiekiem. Ja również wiele uczę się od dziecka.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Pięknie powiedziane - tak trzymać! :)
@matchematche5466
@matchematche5466 4 года назад
Cudnie! Pogratulować dzieciom tak mądrego Rodzica!!!!
@pankracyjan5686
@pankracyjan5686 4 года назад
Dziękujemy w imieniu Pana dr. za wspaniały komentarz. Oczywiście przekażemy Panu dr Pani uwagi :)
@justynak5116
@justynak5116 4 года назад
Miałam dokładnie tak samo, jednak życie układa się różnie. Osobiście jestem absolutnym przeciwnikiem bicia dzieci, szczególnie odkąd je mam. Jednocześnie zdażyło się, że puściły mi nerwy i młody dostał po łapach (były to bardzo nerwowe i często niebezpieczne sytuacje, w których dziecko ignorowało ostrzeżenia), z czego oczywiście dumna nie jestem i wiem, że jest to związane z moją nieumiejętnością do zachowania zimnej krwi w danej sytuacji. W całym wykładzie zabrakło tylko właśnie nawiązania do sytuacji zagrożenia życia i zdrowia dziecka. Przykład z czapką jest dość błachy, tutaj jasne, można dać dziecku zmarznąć i się o czymś przekonać, lecz jak dziecko chce wybiec na ulicę, włożyć rękę do wrzątku, czy złapać nóż i zacząć z nim uciekać, a przy tym ignoruje ostrzeżenia i tlumaczenie, w jaki sposób są to niebezpieczne zachowania, to co wtedy? Tak, powstrzymać, po raz pierwszy i drugi i trzeci, aż człowiek nie wytrzyma nerwowo i sam się podda. Czy taka kara przyniosła kiedyś efekt? Pewnie nie. Czy się powtórzy, silnie pracuję nad tym, aby nie. Podchodzę do tego raczej jak do tego przykładu ze spaniem z dzieckiem, lepiej nie opowiadać się zbyt silnie po jednej ze stron, gdyż żadna skrajność nie jest dobra.
@joannafilip7035
@joannafilip7035 4 года назад
@@justynak5116 dokładnie tak, brakło takich przykładów z sytuacjami zagrożenia
@aczayka698
@aczayka698 4 года назад
Bardzo bogaty merytorycznie wykład. Prowadzącemu udało się z zawiłych meandrów problematyki, którą omawiał skoncentrować się na ważnym wycinku i podał nam w pigułce bardzo ważne informacje, wskazówki. A przede wszystkim poruszył kwestię przekonań i przywiązania do nich. Do tego język prowadzącego jest niezwykle precyzyjny. Bardzo kreatywny wykład!
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Bardzo dziękujemy za wyczerpujący komentarz i miłe słowa - przekażemy prowadzącemu! :)
@monikakwilman9694
@monikakwilman9694 4 года назад
Super facet!! Tak prosimy wykład o matkach perfekcjonistkach!! 🙂
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Przekażemy prośbę :)
@raskasia
@raskasia 4 года назад
Właśnie traktujmy dzieci poważnie!!!
@zuziakotek1437
@zuziakotek1437 2 года назад
zgadzam się z tym
@black_cats_enthusiast
@black_cats_enthusiast 4 года назад
Fantastyczny wykład 👍👍👍 Słucham mojego syna,bo mnie nie słuchano i ignorowano moje potrzeby. Jeśli chodzi o sławna nianię....zwróćmy uwagę z jakiego kraju ta pani pochodzi. Mieszkam właśnie w tym kraju i nie bez kozery mówi się o ,,chłodnym chowie" Na szczęście wielu ludzi z mojego pokolenia odchodzi już od tego stylu. A nawet położne w szpitalu i wizytujące dom po porodzie, zastrzegają żeby nie spać z dziećmi. Sytuację bardzo łatwo jest wyjaśnić. Tutaj ludzie potrafią być chorobliwie otyli i zdarzały się przypadki przygniecenia dziecka. Wiem, trochę to ekstremalne,ale trzeba tu mieszkać,żeby zrozumieć pewne rzeczy. Kwestia współspania z dziećmi ma się inaczej,jeśli ma się egzemplarz High Need Baby(termin utworzony przez pediatrę Dr Sears'a i jego żonę,którym czwarte dziecko dało nieźle w kość) Wszystkim,którzy uważają,że dziecko ,,ma spać" polecam lekturę bloga Wymagające.pl Wykład pomógł mi też zrozumieć dlaczego nie żałuję,że mam dziecko,ale żałuję że właśnie z tym mężczyzną. Dziękuję 😘
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Cieszymy się, że wykład okazał się być pomocny :)
@jestemkwita
@jestemkwita 4 года назад
Świetny wykład. Więcej takich!! Panie Konradzie własny podcast najlepiej!!
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Postaramy się i dziękujemy :)
@Kurczak00
@Kurczak00 4 года назад
Kurde, zetknęłam się z tymi rzeczami, ale dopiero ten wykład dobrze to porządkuje. Rewelacja. Aż mam ochotę zacząć studiować psychologię.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Zapraszamy! ;)
@babyleee100
@babyleee100 4 года назад
super wyklad, a psycholog normalny i zyciowy i prosty jezyk przekazu, Sluchalam z pozycji matki 3 doroslych juz dzieci ale rowniez dziecka wewnetrznrgo w sobie, pozzdrawiam i bardzo dziekuje
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Dziękujemy za miłe słowa i cieszymy się, że wykład Ci się podobał! :)
@annaop3581
@annaop3581 4 года назад
Mój ulubiony wykładowca :) Czekam na kolejne wykłady Pana Doktora :)
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Dziękujemy :) Przekażemy te słowa prowadzącemu.
@sandranutelka440
@sandranutelka440 8 месяцев назад
Angielskie napisy do wykładów. To by było wspaniałe ❤
@safirot3263
@safirot3263 4 года назад
Fajne czasy, kawka, świetny wykład.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Dziękujemy :)
@joannapolkowska661
@joannapolkowska661 4 года назад
Bardzo instrukcyjny i inspiracyjny wyklad. Duzo konkretow,jako mama polecam
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Bardzo się cieszymy! :)
@4haribo
@4haribo 4 года назад
Bardzo dziękuję za wspaniały wykład!
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
A my dziękujemy za pozostawienie komentarza :)
@anastazjakot4620
@anastazjakot4620 2 года назад
Prawie się popłakałam , BRAWO dla ciebie że zajmujesz się tym tematem !
@EmiliaP30
@EmiliaP30 4 года назад
To czego dowiedziałam się o spaniu z dzieckiem jest bezcenne.... Mam dziecko lękowe, śpi z nami mimo,że już chodzi do szkoły. Wszyscy się na to godzimy i to lubimy, a jednak cały czas miałam z tyłu głowy czy nie robimy krzywdy dziecku... Kamień spadł mi z serca... Dziękuję za ten wykład.
@konradpiotrowski1982
@konradpiotrowski1982 4 года назад
W przypadku dzieci wieku szkolnym sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku niemowlaków, dzieci żłobkowych (2-3 lata) czy nawet przedszkolaków (4-6 lat). W ten okres życia wpisane jest uzyskanie znacznej autonomii, emocjonalnej i społecznej. Żeby ocenić sytuację, warto pomyśleć o tym czy dziecko przenocuje poza domem (bez rodziców) bez nadmiernego stresu, czy pojedzie na wycieczke szkolną na kilka dni, itd. To o tyle istotne, że jeśli spanie jest wynikiem lęku u dziecka szkolnego, to warto pomyśleć nad tym jak mu z tym lękiem ulżyć. Trzeba mieć rękę na pulsie, bo dziecko szkolne jest o krok od dojrzewania, a tak czy inaczej trzeba w którymś momencie ze wspólnego spania zrezygnować.
@EmiliaP30
@EmiliaP30 4 года назад
Konrad Piotrowski dziękuję za odpowiedź. Od jakiegoś czasu zastanawiam się jak to ugryźć. Syn jest wczesniakiem, ciąża była walką o dziecko więc byłam w sporym stresie, po urodzeniu dziecko było miesiąc w szpitalu,zabrane ode mnie od razu po po porodzie . Obawiam się,że widzę tego efekty... Czy mogę skontaktować się z Panem doktorem w tej sprawie?
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Bardzo dobrze jest wiedzieć, że naszymi materiałami pomagamy i szerzymy przydatną wiedzę :) Dziękujemy w imieniu prowadzącego.
@konradpiotrowski1982
@konradpiotrowski1982 4 года назад
@@EmiliaP30 Dziękuję za okazane zaufanie, ale zadanie jakie tu przed sobą stawiam, to edukowanie rodziców i profilaktyka problemów rozwojowych. Każda rodzina to inny wszechświat i żeby doradzać w zakresie wychowania, trzeba się w ten wszechświat zagłębić. To zadanie zdecydowanie wykracza poza YT. Proszę poszukać wokół siebie, gdzieś w okolicy. Warto też poszukać w sobie. Możliwe, że potrzebne narzędzia już tam są. Dziecko, które dużo dostało przez kilka lat, da sobie radę z wieloma rzeczami, bez uszczerbku na jego zdrowiu.
@EmiliaP30
@EmiliaP30 4 года назад
Konrad Piotrowski bardzo dziękuję za motywację i wsparcie , poszukiwania zostały rozpoczęte...już działam w tym temacie. Pozdrawiam serdecznie.
@dede8861
@dede8861 4 года назад
Świetny wykład poproszę więcej materiałów z udziałem tego Pana.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Zobaczymy co da się zrobić! ;)
@ewakoczwara7967
@ewakoczwara7967 4 года назад
fascynujacy wykład, moje macierzyństwo będzie teraz bardziej świadome!
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Bardzo się cieszymy i trzymamy kciuki! :)
@emiliayilmaz1919
@emiliayilmaz1919 4 года назад
Dziękuję za wykład ! ☺️
@ilonawalkowiak1032
@ilonawalkowiak1032 4 года назад
Swietny wyklad. Dziekuje bardzo😊
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Dziękujemy w imieniu Pana dr :)
@onaonaona8573
@onaonaona8573 4 года назад
Wyśmienity wykład, bardzo kompetentny Pan wykładowca. Aż miło się słucha
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Dziękujemy za miłe słowa - przekażemy prowadzącemu! :)
@konradpiotrowski915
@konradpiotrowski915 4 года назад
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS tak obiecujecie, obiecujecie i cisza ;)
@annaheimroth4583
@annaheimroth4583 10 месяцев назад
Ta sztywnosc to zawsze jest ryzykiem i problemem :) najlepiej to wrzucic na luz 😊 super wyklad ! ❤
@sylwiad2331
@sylwiad2331 4 года назад
Super:-) dzięki za przypomnienie jak ważne jest odpowiednio traktować dziecko....
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Cała przyjemność po naszej stronie :)
@arkadiuszwooszkiewicz1049
@arkadiuszwooszkiewicz1049 2 года назад
Super. Bardzo cenne dla mnie są Wasze wykłady.
@aleksandrakwiecien2986
@aleksandrakwiecien2986 4 года назад
Bardzo ciekawy wykład. Gratuluję!
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Cieszymy się, że wykład przypadł Ci do gustu! Przekażemy gratulacje prowadzącemu :)
@tosia2206
@tosia2206 4 года назад
Przedobry i przeciekawy wykład 👍
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Baaardzo dziękujemy razem z prowadzącym :)
@Kasia_kasp
@Kasia_kasp 4 года назад
Dziękuję za wykład! Jestem matką, która żałuje decyzji o urodzeniu dziecka, ale wzięłam jednak na siebie odpowiedzialność za wychowanie. Wykład pozwolił mi zrozumieć wiele zachowań dziecka oraz moich i mam nadzieję, że obniży trochę poziom mojej frustracji, którą odczuwam cały czas.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Kasiu, dziękujemy za komentarz i cieszymy się, że nasi wykładowcy mają okazję pomóc naszej społeczności.
@gosiadas7038
@gosiadas7038 4 года назад
Kasiu frustracja bierze się z niezrozumienia pewnych mechanizmów, im więcej będziesz wiedziała o funkcjonowaniu mózgu dziecka, będzie łatwiej zrozumieć jego emocje, a emocje będziesz mogła regulować, przez zmianę swojej reakcji. Pamiętaj że dziecko dojrzewa, tak jak jego mózg i kiedyś najgorszy czas minie, a cała praca jaką włożyłaś w wychowanie siebie i dziecka zaprocentuje.
@malandzia93
@malandzia93 Год назад
Kłaniam się nisko i serdecznie dziękuję za ten wykład. Niesamowity, uświadamiający, wzruszający, zabawny, Panie Doktorze jest Pan niezwykłym mówcą, człowiekiem 😊
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
Dziękujemy w imieniu dra Piotrowskiego. Pozdrawiamy! :-)
@jagodziak7
@jagodziak7 4 года назад
Super wykład !!! Dziękuję, na pewno zastosuję
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Bardzo się cieszymy, że wykład się podobał i okazał się pożyteczny :)
@magorzatabehounek8290
@magorzatabehounek8290 4 года назад
Brawo! Dziękujemy! 👍
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Cała przyjemność po naszej stronie :)
@Romanoszczak1
@Romanoszczak1 2 года назад
Serdecznie pozdrawiam Konradzie - kolega Tomasz R. jestes Mistrz !!
@TastyWayofLife
@TastyWayofLife 4 года назад
Niezwykle mądry i pomocny wykład. Dla mnie osobiście najważniejsza była konkluzja na temat sztywności przekonań w niektórych sferach (tutaj dotycząca współspania), która niestety często towarzyszy wszystkim rodzicom - i tym, którzy rodzicielstwem się nie interesują, jak i tym, którzy w rodzicielstwo są bardzo zaangażowani. Dziękuję i polecam dalej!
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Dziękujemy za miłe słowa i polecamy się na przyszłość! 😊
@kingaTeachMe
@kingaTeachMe 4 года назад
Genialne!!!!
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Trudno się z tym nie zgodzić :)
@paniskorpion99
@paniskorpion99 4 года назад
Świetny wykład.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
:)
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 4 года назад
Bardzo fajny wykład. Dziękuję.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Bardzo się cieszymy :)
@ala-ef3sw
@ala-ef3sw 4 года назад
Bardzo ciekawy wykład, dużo cennych rad. Sympatyczny, empatyczny Wykładowca. :)
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! :)
@katarzynamilecka6338
@katarzynamilecka6338 4 года назад
Genialny wykład! Wiele zrozumiałam :)
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Cieszymy się, że materiał okazał się dla Ciebie pomocny! 😊
@SelfySelf
@SelfySelf 4 года назад
wspaniały wykład. bezcenna wiedza. dzięki! polecam też książki Jespera Julla powodzenia z dziećmi:)
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Bardzo nam miło :)
@Bondarenko_angelina_
@Bondarenko_angelina_ 2 года назад
🤩
@AleksandraWienerAleksWiener
@AleksandraWienerAleksWiener 3 года назад
Panie Konradzie, bardzo przydatny wykład. Dziekuje
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 года назад
Dziękujemy również!
@piotr5297
@piotr5297 4 года назад
Bardzo fajny wykład dużo rozjaśnia Niech się niesie dalej
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Bardzo dziękujemy i będziemy się starać, aby jak najwiecej osób miało szansę go posłuchać :)
@emiliaulinowska1617
@emiliaulinowska1617 2 года назад
Ale świetny wykład, wiele cennych wskazówek. Dziękuję
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 года назад
Dziękujemy za miłe słowa! 😉
@mctiggle
@mctiggle 4 года назад
może nie znajdziecie tutaj jakichś konkretnych rad, ale wykład bardzo dobrze wyjaśnia jak działa wychowywanie i poznawanie świata. to rzeczywiście dobra podbudowa dla rodziców
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Nie chodzi przecież o podawanie gotowych rozwiązań - takie często nie istnieją, a już na pewno nie są uniwersalne. Każdy przypadek jest indywidualny, zatem warto poszerzać wiedzę i świadomość, by móc wyciągać konstruktywne wnioski i samemu znajdować odpowiednie rozwiązania :)
@MyCityOfBeauty
@MyCityOfBeauty 4 года назад
Świetny wykład!
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Wielkie dzięki :)
@joannasz2652
@joannasz2652 4 года назад
Super wykład,szkoda ze wczesniej nie wysłuchałam jak dzieci młodsze były.Byłabym madrzejszą mamą.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
W każdym momencie życia warto zdobywać nową wiedzę ;) Ciszymy się, że nasz wykład przypadł Ci do gustu!
@modrzewotco
@modrzewotco 3 года назад
Dziękuję za ciekawy wykład. Dopiero co rozpoczęłam studia pedagogiczne, myślę że pomoże mi to zgłębić zagadnienia. Pozdrawiam
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 года назад
Cieszymy się, że wykład okazał się dla Ciebie wartościowy i pomocny 🙂 Powodzenia na studiach - jesteśmy pewni, że wiedza z tego materiału się przyda! 😊
@modrzewotco
@modrzewotco 3 года назад
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Subskrybuje wasz kanał i gdy tylko mam czas oglądam🙂
@krzysztofmakowski3084
@krzysztofmakowski3084 4 года назад
Ciekawy wykład. Dziękuję.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
To my dziękujemy za komentarz :)
@izabelakorzekwa8642
@izabelakorzekwa8642 4 года назад
Super. Taki zdrowy punkt widzenia.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Zdrowy i bardzo ciekawy :)
@ewawicik8663
@ewawicik8663 9 месяцев назад
Świetny wykład. Bardzo dziękuję.
@grineee5097
@grineee5097 Год назад
Co do reagowania na emocje, to warto najpierw nauczyć się panować nad własnymi emocjami, bo w dużej części nasi rodzice nas tego nie nauczyli. Wszelkiego rodzaju używki zdecydowanie utrudniają ten proces, dlatego warto z nich zrezygnować. Ludziom, którzy twierdzą, że nie robią krzywdy swoim dzieciom polecam zwrócić uwagę jak reagują na własne emocje po używkach, a szczególnie zaraz po ich odstawieniu. Często ludzie zapominają o tym, że dzieci to też ludzie, tylko mali, bez doświadczenia. Dzieci działają przerażająco logicznie, tylko dane na których bazują swoje decyzje są drastycznie inne od naszych, a przede wszystkim tych danych jest znacznie mniej. W wielu przypadkach uświadomienie sobie tego i przemyślenie swoich działań i reakcji pozwala na ogromny postęp w prawidłowym rozwoju dziecka. Z moich przemyśleń i obserwacji mogę powiedzieć, że dla dziecka o wiele cenniejsze od nowych zabawek są nasze czas i uwaga. Materiał świetny. Dbajmy o dzieci, żeby były lepsze od nas samych!
@bozenaz2386
@bozenaz2386 Год назад
Super ,brawa również odemnie ,świetny materiał
@pustulka18
@pustulka18 4 года назад
Bardzo dobry wykład.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Bardzo dziękujemy w imieniu prowadzącego :)
@justynatercjak3429
@justynatercjak3429 4 года назад
Wykład genialny! Cała wiedza, o wychowaniu dziecka w jednym miejscu. Tak wiele tematów poruszonych, wsparcie partnera, podążanie za dzieckiem, mechanizmy obronne. Jestem pod wrażeniem i mam nadzieję, że każdy rodzic to obejrzy.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Tak miłe słowa motywują nas oraz wykładowców do dalszego działania, bardzo dziękujemy :)
@elastawinska5997
@elastawinska5997 4 года назад
Panie doktorze jestem babcia mam dwie wnuczki 17 i 7 lat i mieszkamy w Anglii 14 lat ja jestem 52 rocznik. Tak jak kiedyś były wychowywane dzieci dziś już tego nie ma książki czytają jak muszą bardziej kochają komputery, telefony, gry itd czasy w jakich żyjemy teraz to nie tak łatwo wychować dzieci dom rodzinny i co z niego wynieśiemy jest bardzo ważny ale otoczenie i wpływy po za domem to druga sprawa i jak to wpłynie na to dziecko czy się podda to zależy kogo spotka na swojej drodze. Bardzo mądry życiowy wykład i wszystko prawda za biciem dzieci nie jestem bo życie to jest dopiero BICIE rozmawiać, rozmawiać i chwalić tu w Anglii jest cudowne podejście do dzieci pozdrawiam życzę sukcesów.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Również pozdrawiamy w imieniu prowadzącego :)
@annakastelik4764
@annakastelik4764 Год назад
Czemu nie usłyszałam tego wykładu 6 lat temu? Uniknęłabym wielu spin i błędów 😅 wspaniały wykład!!!
@emiliaulinowska1617
@emiliaulinowska1617 Год назад
nigdy nie jest za późno by naprawić więzi, relacje
@koliber_cb
@koliber_cb 4 года назад
Dziękuję 😉
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
I my dziękujemy :)
@barbaraurbanowicz9627
@barbaraurbanowicz9627 3 года назад
Świetny wykład i tyle
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 года назад
Bardzo się cieszymy, że wykład Ci się podobał! 😊
@merlinmerlin3196
@merlinmerlin3196 2 года назад
Dziecko samo się z łóżka dorosłych wyprowadzi . moje powiedziało ze chrapię i samo poszło do swojego pokoju 🤣👍
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 года назад
Ciekawe, dzięki za spostrzeżenie ;)
@pankracyjan5686
@pankracyjan5686 4 года назад
Bardzo dziękuję za wspaniały wyklad :)
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Bardzo dziękujemy w imieniu Pana dr. za wspaniały komentarz :)
@pankracyjan5686
@pankracyjan5686 4 года назад
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Odebrało mi mowę. :) Otrzymać tak wspaniałą odpowiedź do mego komentarza, i jeszcze w imieniu Pana dr jest dla mnie zaszczytem. :)
@andrzejbrzostowicz4412
@andrzejbrzostowicz4412 4 года назад
Spoko😊
@worlddreaminstitute4427
@worlddreaminstitute4427 2 года назад
Jednym z najlepszych sposobów na położenie dziecka do snu są białe szumy. My tworzymy nasze autorskie biełe szumy w specjalny studiu dźwiekowym.
@lilikocurowska6079
@lilikocurowska6079 4 года назад
Polecam książkę"Twoje dziecko twoja wina"
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Dziękujemy za polecenie :)
@paniskorpion99
@paniskorpion99 4 года назад
Dziękuję
@pankracyjan5686
@pankracyjan5686 4 года назад
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS lubie Wasz status 👍
@paulinamankowska6780
@paulinamankowska6780 2 года назад
Rewelacyjny wyklad:)
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 года назад
Cieszymy się, że wykład przypadł Ci do gustu :)
@paulinamankowska6780
@paulinamankowska6780 2 года назад
Uwielbiam Wasza uczelnię, i profesorow na niej wykladajacych. Duma ze obecnie na nich studiuje podyplomowo:)
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 года назад
Trzymamy mocno kciuki za Ciebie! Powodzenia w dalszym rozwoju :)
@paulinamankowska6780
@paulinamankowska6780 2 года назад
Dziękuję:))
@kseniabaszczyk6277
@kseniabaszczyk6277 2 года назад
Bardzo ciekawy wykład. Ze swojej strony mogę też polecić książkę Socjomatki "15 nieoczywistych kroków do pełni potencjału twojego dziecka", z której można się wiele dowiedzieć
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 года назад
Dziękujemy za polecenie! :)
@johniwanmakarewicz9193
@johniwanmakarewicz9193 Год назад
Wychowanie to system zasad, reguł, nakazów i zakazów. Żeby wychowywać , trzeba mieć autorytet. Autorytet się zdobywa poprzez cierpliwość, konsekwencje, zdrowy rozsądek i równowagę emocjonalną. Zasada sama z siebie nie zakłada wyjątków, inaczej robi się wyjątki od zasad. Dziecko przekrzykuje rodzica podczas rozmowy z innymi ludźmi, dlatego że chce zwrócić na siebie uwagę, jeżeli uda się, to wie że potrafi manipulować. Rozmówca matki wydaje się wtedy mniej ważny od dziecka i córka to rozumie. Nie wolno przerywać rozmowy, gdy dziecko próbuje się wtrącać, nigdy. Najważniejsza ta zasada podczas rozmowy telefonicznej. Autorytet również to osoba pewna siebie, odpowiednia postawa ciała i nierozglądanie się wokół. Dziecko powinno więcej patrzeć na rodzica, żeby to osiągnąć, musimy włączać naszą komunikację niewerbalną czyli więcej czynów i mniej słów. Prowadzenie niepotrzebnych dyskusji na każdą zaczepkę minimalizuje autorytet rodzica, pewność spada. Rodzic to przede wszystkim ktoś w życiu dziecka, kto jest decyzyjny i na którym można polegać. W związku z tym pytając dziecko co chwilę na co ma ochotę, przekładamy na jego barki naszą odpowiedzialność. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego rodzic jako dorosły sam nie decyduje. Musimy od początku zwracać uwagę na to, żeby dziecko rozmawiając z nami patrzyło bezpośrednio nam w oczy, co świadczy o okazywanym szacunku i prawdomówności. W krajach muzułmańskich to wiedzą powszechna, robią to automatycznie, że względu na to, że wychowaniem zajmuje się mężczyzna, co jest naturalne( ograniczona emocjonalność). Kobieta zajmuje się drugorzędnie, głównie warunki materialne.
@paniskorpion99
@paniskorpion99 4 года назад
Czyli połowa Polaków, to....*niecenzuralny* wyraz. Klaps to przemoc i nie ma tu miejsca na stopniowanie.
@filippa7308
@filippa7308 4 года назад
Gdyby mozna by bylo zlikwidowac to miganie oznaczajace amplitude glosu, bylabym bardzo wdzieczna, poniewaz to miganie bardzo mnie rozprasza i wprawia w stan zdenerwowania. czy taka funkcje pelni to miganie czy tez estetyczna ? estetyczne to wedlug mnie nie jest.
@pankracyjan5686
@pankracyjan5686 4 года назад
Dziękujemy za pozostawienie komentarza. 😜
@patycjakomorowska
@patycjakomorowska 4 года назад
To słuchaj, a nie ogladaj i po sprawie :)
@filippa7308
@filippa7308 4 года назад
@@patycjakomorowska Tak pani uwaza ?
@patycjakomorowska
@patycjakomorowska 4 года назад
@@filippa7308 tak uważam :)
@filippa7308
@filippa7308 4 года назад
@@patycjakomorowska Acha .
@madagos2223
@madagos2223 4 года назад
Warto posłuchać.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Na pewno warto :)
@dawidmaciejewski3229
@dawidmaciejewski3229 3 года назад
💙
@jofelux7359
@jofelux7359 4 года назад
Problem z czapeczka u dzieci jest taki ze one ta czapkę chcą ściągać jak już spocone i jest im za gorąco. I w takich sytuacjach zadna porządna matka zareaguje i nie pozwoli.
@emiliaulinowska1617
@emiliaulinowska1617 2 года назад
jak już jest spocone to znaczy,że jest przegrzane. Czyli "porządna" matka za dużo na dziecko założyła ciuchów. Nie rzadkie zjawisko
@ewabaw
@ewabaw 4 года назад
Szanowny Panie Konradzie, dziękuję za wykład, jak zwykle ciekawy. Proszę jedynie o przyjęcie faktu, że zmarznięcie głowy może przyczynić się do wielu chorób, od kataru, zapalenia zatok, po zapalenie opon mózgowych, które źle zdiagnozowane mogą skończyć się tragicznie. W świetle polskiego prawa opiekunowi, który zaniedba troski o zdrowie dziecka zabiera się prawa rodzicielskie... Nie wyobrażam sobie życia ze świadomością, że przez swoje zaniechanie doprowadziłabym do uszczerbku zdrowia swojego dziecka (również zdrowia psychicznego, dlatego chętnie korzystam z wykładów). Zatem wolność trzeba dawać dziecku, ale czuwać nad decyzjami mądrze i przedstawiać ich konsekwencje, których małe dziecko jeszcze nie zna. Sama wychowuję dzieci z dużą dozą wolności w sprawach, za które stosownie do wieku mogą odpowiadać, takich jak ubiór, czy wybór menu. Ale zawsze przy mrozie sprawdzam, jak się ubrali, a na uroczystości pomagam im dopilnować ubioru, lub pilnuje aby dieta była zróżnicowana. Jakoś się dogadujemy na bieżąco i widzę, że moje dzieci często pytają o różne kwestie i mają do mnie zaufanie. Wszyscy wiemy, że w sprawach ważnych i kwestii zdrowia decydujący głos ma rodzic, który za dziecko odpowiada przywiązaniowo i prawnie. Inna sprawa, czy jest dla dziecka autorytetem i potrafi mądrze dziecku zapodać, co jest dla dziecka lepsze. Wszystko po to, żeby później taki mały człowiek, gdy dorośnie miał poczucie odpowiedzialności za siebie, a potem też za swoje dzieci. Pozdrawiam serdecznie wszystkich Rodziców, życzę cierpliwości i radości z rodzicielstwa.
@annaciepiela9755
@annaciepiela9755 4 года назад
Droga pani, etiologia wymienionych chorób jest zupełnie inna niż brak czapki :) Przykladowo zapalenie opon mózgowych jest powodowane przez bakterie, wirusy, grzyby, lecz z pewnością nie przez zimno, gdyż nie posiada ono magicznej zdolności przechodzenia przez barierę krew-mózg ;) Podobnie zwykły katar to rinowirus, a nie brak czapki podczas wiatru. Niestety nauka swoje, a matki swoje i stąd mamy obserwowany wszedzie terror czapeczkowy. Tak, jak w nagraniu - zaufać dziecku, samo wie co się dzieje z jego ciałem. Moja córka ma niecałe 2lata, sama na mrozie zaklada rekawiczki po 5 minutach, bo jej zimno dopiero wtedy. Proby założenia wcześniej kończą sie krzykiem i oporem. 21 mcy bez absolutnie zadnej choroby. Dajmy dzieciom szansę zadbać o siebie i sluchajmy ich głosów.
@ewabaw
@ewabaw 4 года назад
@@annaciepiela9755 Pani Anno, racja, nie wprost od samego zimna, ale jest to już szczegół w całym ciągu przyczynowo skutkowym. No bo dlaczego do zakażenia dochodzi? Gdy nasz organizm nie broni się prawidłowo, bo ma obniżoną odporność. Wychłodzenie organizmu, zwłaszcza głowy powoduje obniżenie odporności. Najwięcej ciepła tracimy przez głowę. Ponoć bez czapki na mrozie możemy stracić nawet 70 procent ciepła z organizmu, to tak a propos naukowych argumentów...a gdy alergik z krzywą przegrodą zaziębi zatoki i potem ma zapalenie zatok, to już do mózgu jest jest blisko i nie ma żartów. Popieram: "Dajmy dzieciom szansę zadbać o siebie i słuchajmy ich głosów." pod warunkiem, że nie znaczy: "my już nie dbajmy o dzieci, nie myślmy za nich i nie wspierajmy ich". Popieram też, by rodzic uczył dziecko, co znaczy dbać o siebie dobrym przykładem. Dajmy sobie szansę, wsłuchajmy się w siebie, by pokazać dzieciom jak troszczyć się o siebie samych :) Dużo ciepła i zdrowia życzę.
@annaciepiela9755
@annaciepiela9755 4 года назад
@@ewabaw Nie spotkałam jeszcze dziecka, które by walczylo z czapką na silnym mrozie, dzieci umieją o siebie zadbać. Za to jako psycholog praktyk setki razy widziałam jak ta czapka, czy rekawiczki stawały sie przedmiotem dzikiego sporu między rodzicem, a walczacym o autonomię dzieckiem. I wtedy takie dziecko ,,na złość,, czapki nie założy, choćby miały mu uszy odpaść :) bądźmy przykladem, zgadzam się, modelowanie to siła. Mi chodzi o sytuacje, gdy ta czapka jest absurdalna - +15 stopni i lekki wiatr, a matki w szalonym widzie gonią za dziećmi, grożąc chorobami. Temperatura ujemna i śnieżyca to inna bajka. Warto zainwestować w samodzielność dziecka tu, czy tam pozwalajac mu na poniesienie drobnych konsekwencji naturalnych :)
@gosiadas7038
@gosiadas7038 4 года назад
@@ewabaw Pani Ewo na mrozie żadne dziecko nie będzie protestować przed czapką, nawet jeśli to chwilę. A zimno samo w sobie hartuje doskonale, zupełnie odwrotnie niż przehrzewanie dziecka . Jedynie trzeba pilnować by dziecka nie wyziębić, ale to w przypadku dzieci nie mówiących. Każde inne ma pewno się poskarży na zimno 😁.
@izabelamaliszewska6046
@izabelamaliszewska6046 4 года назад
@@ewabaw teoria o utracie ciepła przez głowę już została obalona. całe ciało w takim samym stopniu oddaje ciepło. Jestem mamą dwójki małych dzieci i to one decydują o czapkach, rękawiczkach, kurtkach...i są na prawdę zdrowe
@gosiamagosia2064
@gosiamagosia2064 4 года назад
Masz rację. 100%..ciekawa jestem co z tym kortyzolem u dzieci? Jak to negatywnie wpływa na dziecko ten dużo wydzielający się kortyzol?
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Jeśli masz pytania do prowadzącego to najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie bezpośredniego kontaktu :)
@magdalenaw9453
@magdalenaw9453 3 года назад
Dzień dobry. Czy mogłabym prosić link lub nazwę badań które dotyczą tematu snu (wspolspania) do których nawiązuje Pan Konrad. Dziękuje 😀
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 года назад
Cześć :) W tym celu prosimy o bezpośredni kontakt z prowadzącym.
@magdalenaw9453
@magdalenaw9453 3 года назад
Dziękuje, proszę mi powiedzieć w jaki sposób można się z nim skontaktować? Czy istnieje adres e-mailowy albo numer telefonu?
@konradpiotrowski915
@konradpiotrowski915 3 года назад
Warto zerknąć tu: onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/icd.365?casa_token=4nRpElfnr1wAAAAA:_wo8QJQ8irfrW5LOVoczsHp_9Pbu_9UDgfun3eV0m2vegezytHpBwH8wSaOfJjnRNkNv3V5avZWyIQ www.researchgate.net/profile/Carolina_Weerth/publication/232764114_Cortisol_regulation_in_12-month-old_human_infants_Associations_with_the_infants'_early_history_of_breastfeeding_and_co-sleeping/links/547ce3890cf285ad5b0887c6.pdf No i potem tu :) scholar.google.pl/scholar?start=10&q=co-sleeping&hl=en&as_sdt=0,5 Pozdrawiam i przepraszam za tak późną odpowiedź. W wakacje jakoś mniej mnie ciągnie do komputera.
@naszDomZbali
@naszDomZbali 4 года назад
Jak nie trawię psychologicznego bełkotu, tak ten wykład mnie wciągnął. Fajne Pan ma podejście do rodzicielstwa i ciekawie o tym opowiada. Czekam na wykład o perfekcyjnych matkach. Pozdrawiam ciepło :)
@konradpiotrowski1982
@konradpiotrowski1982 4 года назад
Podpytam strefę psyche czy wiosną mogliby nagrać wykład na ten temat. Cieszę się, że wykład przypadł Pani do gustu :)
@beatalewak8915
@beatalewak8915 4 года назад
To ja mam takie pytanie do Pana albo do słuchaczy. Moja córka ma teraz 15 miesięcy i właściwie od urodzenia potrzebuje dużo bliskości. Nie mam z tym problemu jej tego zapewnić. Reaguję na każdy sygnał z jej strony. Tylko w jednym przypadku nie mam jeszcze recepty na pewne jej zachowanie. Otóż moja córka nie nawiedzi siedzieć w swoim foteliku w samochodzie. Podczas jazdy chce, żeby ją wziąć na ręce. Oczywiście w tym momencie jest to niemożliwe. Jak mogę ją „przekonać”, żeby nie płakała? Czy takie sytuacje wpływają negatywnie na jej rozwój? Jak mam postępować? Proszę o pomoc, bo serce mi pęka za każdym razem. Pozdrawiam serdecznie
@konradpiotrowski1982
@konradpiotrowski1982 4 года назад
Znam to dobrze. Moja córka też nie znosiła fotelika w tym okresie. Przekonywanie dziecka, żeby nie płakało, nie jest potrzebne. Skoro płacze to znaczy, że ma powód. Ja mam tak samo kiedy latam samolotem. Nienawidze tych pasów! Tylko ja już płaczę 'do środka'. Nie ma oczywiście jakiejś cudownej recepty. Moja córka, na przykład, znacznie lepiej się czuła jeżdżąc na przednim fotelu. Mogliśmy pogadać, pośpiewać, coś tam sobie poogladać za oknami. A nawet jak była zła, to chociaż widziała, że jej towarzyszę w niedoli i mogłem ją czasem potrzymać za rękę. Oprócz tego, jeśli jechaliśmy razem z żoną to zapewnialiśmy rozrywki i jakoś tam poszło. To mija z czasem. Nic jej nie będzie, jeśli Pani zachowa zimną krew i będzie wsparciem w takim stopniu jak to możliwe. Byle bez sprzężenia zwrotnego: ona krzyczy, więc rodzic podnosi głos, więc ona zaczyna się bać, więc krzyczy glośniej itd. Niech Pani będzie spokojem, ktorego ona potrzebuje :) Krótki i niezbyt nasilony stres niczego nie uszkodzi.
@beatalewak8915
@beatalewak8915 4 года назад
Dziękuję Panu bardzo
@bunin123
@bunin123 4 года назад
Proszę polecić źródła z RU-vid lub książki z których dowiem się jak wychować własne dziecko? Proszę pomóżcie abym zrobił to jak najlepiej
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
@Krzysiek Nowak, na naszym kanale znajdziesz wiele takich treści: ru-vid.com/show-UCyG2qD25UXOxSeySfC-tdvQ :)
@Sillend
@Sillend 4 года назад
Ja się podpinam pod prośba o literaturę
@elzbietakonopka1266
@elzbietakonopka1266 4 года назад
Nigdzie się Pan nie dowie jak. Wychowanie człowieka to eksperyment. To co jest korzystne dla jednej osobowości, może być destrukcyjne dla innej, zmiennych jest zbyt wiele. Warto oczywiście znać fazy rozwojowe, wysłuchać wielu opinii, ale każdego, kto próbuje mówić, że zna jakieś uniwersalne, właściwe metody wychowania należy kazać iść precz. To oczywiste wie Pan do jakiej rzeczywistości, jakich zadań wychowuje Pan swoje dziecko? Nikt z nas nie wie, a zaklęcia tych, którzy twierdzą, że wiedzą proszę włożyć między bajki. Pewna refleksja o człowieku w ogóle, podbudowa filozoficzna, ideowa może Panu pomóc, ale tu nie ma autorytetów, ani jednoznacznej odpowiedzi jak- błądzimy, błądziliśmy, będziemy błądzić.
@bunin123
@bunin123 4 года назад
@@elzbietakonopka1266 przecież na tym filmie gość przez 1,5h opowiada o tym co jest dobre a co złe a Pani tu takie mądrości swoje wylewa, niesamowite
@elzbietakonopka1266
@elzbietakonopka1266 4 года назад
@@bunin123 Ilu ludzi wychował ten Pan? Jakie to dało efekty?, a ci, na których wnioski, badania się powołuje? Może Pan wierzyć temu człowiekowi, lub innym autorytetom, jak będzie Pan niezadowolony z efektów będzie Pan mógł mieć do Nich pretensje:) :) Przy czym wykład ciekawy, bo niewiele mówi,, jak wychować", a sporo jak działa człowiek. Behawioryzm jest ok.
@fioletowadolina3618
@fioletowadolina3618 4 года назад
Witam. Czy moglibyście zrobic material na podobny temat z rodzicielstwa, samotne matki z malymi dziećmi. Jakos wszystko chwilowo ogarniam ale to taką piramida zależności, bardzo mnie to wyczerpuje, mam ciagle dużo lekow, co będzie jesli... A jeszcze chcialabym wychowac dobrze dziecko, ale jak to zrobić gdy nie ma bezpieczeństwa takiego na co dzień, typu choroba dziecka a praca (pracodawca krzywo patrzy). Wydaje mi sie ze to bardzo malo popularny temat dla matki z dzieckiem w wieku przedszkolnym.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Zobaczymy co da się zrobić, a tymczasem zachęcamy do zapoznania się z innymi materiałami na naszym kanale - z pewnością znajdziesz coś co Cię zainteresuje i być może znajdziesz tam odpowiedzi na niektóre ze swoich pytań. Niekoniecznie związanych stricte z rodzicielstwem :)
@gosiadas7038
@gosiadas7038 4 года назад
Jeśli chodzi o zdrowie dziecka to polecam zapoznać się z książką pani Ewy Gieruli "Zdrowe dzieci".
@anastazjakot4620
@anastazjakot4620 2 года назад
Dziecie się nie choduje a wychowuje , dorośli dają jeść pić karają , dzieci idą spać , za to aby były spokojne są przekupywane słodyczami .
@ularadawiec4189
@ularadawiec4189 4 года назад
Zróbcie odcinek proszę o osobach typu "gadaj do słupa a słup jak 4litery". Jak sobie radzić w takim towarzystwie żeby nie zwariować 🙊🙈
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Zdaje się, że nie do końca rozumiemy co dokładnie masz na myśli - mogłabyś doprecyzować? :)
@ularadawiec4189
@ularadawiec4189 4 года назад
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS mam na myśli konflikty w grupie tzn. że kłócimy się ciągle o te same kwestie mimo, że jakieś tam reguły zachowania w grupie zostały ustalone to są ciągle łamane i ciągle trzeba upominać o te same sprawy. Wiadomo najprościej zmienić otoczenie/towarzystwo ale to dłuższy proces i nie takie proste do zrealizowania od razu
@okomorskie386
@okomorskie386 4 года назад
O niech sie boji szczepien bo to okaleczanie dziecka
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Nie jest to okaleczanie dziecka, prosimy nie rozpowszechniać takich informacji w naszej społeczności :)
@10Grazia01
@10Grazia01 4 года назад
Zaintrygowało mnie to "bicie" bo podzielone badania są na "dzieci wychowywane za pomocą klapsa" i na " dzieci wychowywane bez żadnego klapsa". Czemu nie ma badań na temat " dzieci, które dostają klapsa =okazyjnie=". Bo przecież istnieją rodzice, którzy nie są zwolennikami bicia, ale kiedy dziecko np. wybiega na ulicę i rodzić łapie w ostatniej chwili i w takiej sytuacji uderza dziecko. Taka ekstremalna sytuacja zdarza się rzadko, to takie dziecko będzie zalęknionym dorosłym?
@arjawa3232
@arjawa3232 4 года назад
Bardzo, bardzo istotne spostrzeżenie, większość psychologów prawdopodobnie uda, że tego nie usłyszało,A klaps w takiej chwili jest jedynym sensownym rozwiązaniem. Chyba że na życiu dziecka nam nie zależy.
@10Grazia01
@10Grazia01 4 года назад
Sama w dzieciństwie CZASAMI dostałam klapsa i powiem szczerze, że nawet jako dziecko nie odczuwałam wielkiego bólu fizycznego, ale było mi bardzo przykro, że doprowadziłam do takiego stanu matkę, że musiała się do takiej rzeczy posunąć. Co innego jest kiedy dziecko za każde uchybienie dostaje klapsa i jest TRESOWANE a co innego kiedy jest to już krzyk niemocy nad dzieckiem.
@SUZMERRY
@SUZMERRY 4 года назад
Arjawa co ma klaps do ratowania życia? Nie wystarczy rozmowa z dzieckiem? Boże nie miej dzieci
@arjawa3232
@arjawa3232 4 года назад
@@SUZMERRY myślałem ze to proste i wszyscy to zrozumieją. Mówisz o większy dziecku ,któremu to wyytlumaczysz. Natomiast małe nie zrozumie oco chodzi.a otrzymany w momencie wybiegania na ulicę klaps skojarzy że tego robić nie powinno .Bez tego skojarzenia wybiegniecie na ulicę będzie dla niego czymś naturalnym,a poprostu następnym razem można nie zdążyć złapać za rękę. A gdyby tak się stało to co czuł by rodzic który stracił dziecko tylko dlatego ze ktoś wmówil mu ze klaps jest czymś złym? Ale to są sytuacje wyjątkowe ,podobnie gdy dziecko próbuje wkładać coś do kontaktu.Pojasnialo? Właśnie w takich sytuacjach klaps oznacza chęć ratowania życia i nikt ni wmówi mi ze jest inaczej.
@marisanna7794
@marisanna7794 4 года назад
​@@arjawa3232 Właśnie, nie zrozumie. Przyjmując to założenie, karamy dziecko za to, że nie wiedziało, nie skojarzyło, że ulica=niebezpieczeństwo. Do tego fizycznie, w sposób, z jakiego nie z byle powodów zrezygnowaliśmy przy tworzeniu praw chyba całego cywilizowanego świata. Nie jestem pewna, o jakim wieku mówimy, więc ciężko ocenić, w jaki sposób należałoby przekazać dziecku tę wiedzę, ale takie sprawnie biegające chyba zwykle jest już całkiem bystre.
@johniwanmakarewicz9193
@johniwanmakarewicz9193 Год назад
Wychowanie to system zasad, reguł, nakazów i zakazów. Żeby wychowywać , trzeba mieć autorytet. Autorytet się zdobywa poprzez cierpliwość, konsekwencje, zdrowy rozsądek i równowagę emocjonalną. Zasada sama z siebie nie zakłada wyjątków, inaczej robi się wyjątki od zasad. Dziecko przekrzykuje rodzica podczas rozmowy z innymi ludźmi, dlatego że chce zwrócić na siebie uwagę, jeżeli uda się, to wie że potrafi manipulować. Rozmówca matki wydaje się wtedy mniej ważny od dziecka i córka to rozumie. Nie wolno przerywać rozmowy, gdy dziecko próbuje się wtrącać, nigdy. Najważniejsza ta zasada podczas rozmowy telefonicznej. Autorytet również to osoba pewna siebie, odpowiednia postawa ciała i nierozglądanie się wokół. Dziecko powinno więcej patrzeć na rodzica, żeby to osiągnąć, musimy włączać naszą komunikację niewerbalną czyli więcej czynów i mniej słów. Prowadzenie niepotrzebnych dyskusji na każdą zaczepkę minimalizuje autorytet rodzica, pewność spada. Rodzic to przede wszystkim ktoś w życiu dziecka, kto jest decyzyjny i na którym można polegać. W związku z tym pytając dziecko co chwilę na co ma ochotę, przekładamy na jego barki naszą odpowiedzialność. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego rodzic jako dorosły sam nie decyduje. Musimy od początku zwracać uwagę na to, żeby dziecko rozmawiając z nami patrzyło bezpośrednio nam w oczy, co świadczy o okazywanym szacunku i prawdomówności. W krajach muzułmańskich to wiedzą powszechna, robią to automatycznie, że względu na to, że wychowaniem zajmuje się mężczyzna, co jest naturalne( ograniczona emocjonalność). Kobieta zajmuje się drugorzędnie, głównie warunki materialne.
@tomaszw4578
@tomaszw4578 4 года назад
Chłopie spoko... Ale głośniej...!
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
Nad sprawami technicznymi zawsze można popracować, dzięki za komentarz :)
@Isq1208
@Isq1208 4 года назад
Głośność można regulować na swoim odbiorniku :) na mojej komórce i komputerze wszystko słychać bez zarzutu :)
@zo-ie7453
@zo-ie7453 4 года назад
@@Isq1208 tak samo u.mnie :-)
@MichaPiekarskidesigner
@MichaPiekarskidesigner 4 года назад
...a ja sobie pozwolę wyciągnąć wniosek, że tylko to co nas nie zabije nas wzmocni ludzie kiedyś uczyli się z doświadczenia z tego, że widzieli śmierć - się jej bali i stawali się bardziej ostrożni..jeśli pozbawimy dziecko elementu doświadczania czegoś nieprzyjemnego to śmiem twierdzić że nie zapadnie to do jego głowy co dalej w konsekwencji nie będzie traktowało życia tak serio jak ten którego bliska osoba zginęła na oczach czy był świadkiem śmierci - trauma na pewno tak, ale i ciąg przyczynowo skutkowy. Rodzic klapsem daje sygnał małemu dziecku że uważaj jak to robisz to boli..prymitywne ale patrząc jakie szkody robi wychowanie bezstresowe(być możne źle stosowane) to klaps jest wyrazem miłości (i żeby być dobrze zrozumianym nie mam tu na myśli lania dziecka) oczywiście kiedy następuje już świadomy kontakt werbalny ilość klapsów spada na rzecz rozmów i kar (czy ja wole nazwę brak nagród).ewolucja to wykształcenie w sobie odporności dziś leczenie powoduje ze przekazywane są coraz to słabsze geny (w perspektywie doprowadza do jakiejś globalnej umieralności) , a ochrona przed zagrożeniami przyniesie skutek odwrotny (brak umiejętności radzenia sobie z problemami zagrożeniami i stresem)..takież to mam smutne przemyślenia :)
@Isq1208
@Isq1208 4 года назад
Mam wrażenie, że porównujesz ze sobą zupełnie niewspółmierne obszary, co skazane jest na błąd. Przekładanie leczenia i osłabienia genów na dawanie klapsa i "budowania" świadomości zagrożeń? Nie zgadzam się z Twoimi hipotezami. Dziecko, które doświadczyło czegoś przykrego bo np. upadło i mocno się uderzyło, bo nieostrożnie wspinało się po murku, wystarczająco już oberwało, nie trzeba dokładać mu cierpienia. Rolą opiekuna jest pomoc i ukojenie w takiej sytuacji. Lekcja wyciągnięta jest już sama przez się. Jeśli dasz dziecku klapsa w takiej sytuacji to jedynie dajesz mu informacje, że nie może na Ciebie liczyć kiedy znowu przydarzy mu się coś przykrego (dzieciństwo polega na sprawdzaniu i testowaniu, chyba każdy kto miał szczęśliwe dzieciństwo o tym wie). Czy upadnie kolejny raz - na pewno! Ale jak inaczej ma się nauczyć ostrożności? Jeśli tak jak mówisz, ma je zaboleć od klapsa i ma nie robić tego więcej, to rozumiem, że efekt ma być taki, że dziecko nie będzie się więcej wspinać = nie będzie nabywać umiejętności i sprawności fizycznej?
@MichaPiekarskidesigner
@MichaPiekarskidesigner 4 года назад
@@Isq1208 ..nieporozumienie...klaps jest systemem ostrzegawczym u dzieci które nie rozumieją jeszcze werbalnych komunikatów..ma powodować by nie doszło do złego..zgoda że samo nieszczęście jest już karą..ale nie zawsze co kiedy dziecko popełni przestępstwo podczas którego doświadczy już czegoś złego system i tak dziecko a co więcej rodzica pociągnie do odpowiedzialności...gdyby to wszystko było takie proste to byłaby jedna książka wszystkie mamy sobie by ja przestudiowały i się stosowały..niestety życie jest nieprzewidywalne sam posiadam dwoje, dwoje totalnie rożnych dzieci...jak poza tym oceniać życie jak nie przez pryzmat własnych doświadczeń i postrzegania świata....ja oceniam to przez moje doświadczenia i moje obserwacje a nie życzeniowe myślenie żeby dzieci nie doświadczały zła...pewnie że było by super ale jak pisałem jak nie doświadczasz to nie umiesz się bronić..i by była jasność nie chodzi o celowe doświadczanie ale celowe nie tworzenie bańki...życie jest jakie jest i tworzenie baniek jest w mojej ocenie złe...nauczyć trzeba dziecko rozwiązywać problemy i z niemi walczyć a nie je od nich odsuwać i udawać że ich nie ma...i tyle..każdy może sobie zrozumieć to co na pisałem jak chce ale celem nie jest to co napisałaś i nie wiem skąd w ogóle taki kierunek. Jesteśmy tu na ziemi jako społeczeństwo więcej ludzkość gatunek i by gatunek przetrwał czy się rozwinął potrzebny jest rozwój a rozwój to walka z przeciwnościami a nie ich unikanie i taki jest przekaz...i to na każdym polu..od wychowania przez ingerencję w leczenie co osłabia geny na później itd...wydaje nam się ze jesteśmy tacy mądrzy, nawet walczymy ze smogiem i cyklicznym ociepleniem klimatu...dla mnie teza "wiem że nic nie wiem" jest najbliższa tym dywagacjom, każdy ma swoje doświadczenia, dla mnie wychowanie to przygotowanie dziecka na przyszłe życie, wychowanie gdzie zatacza się koło (dzieci, rodzice, dziadkowie)...a gdybym chciał być złośliwy to zripostowałbym: czy ty zatem jak dziecko się upije i zatruje to je przytulisz bo kara już jest przecież się zatruło... dajesz tym samym przyzwolenie do kolejnych tego typu zachowań? zapewne nie, rozwiążesz to inaczej wiec nie wiem po co wkładasz w swojej wypowiedzi tę uszczypliwość w formie pytania, która ma poprzeć twoje na wierzchu. role rodziców są podzielone Ty występujesz jako filar matki opiekunki szczęścia i domowego ogniska a ja jako facet i ojciec reprezentuję model walki o byt, przygotowania na walkę z życiem, chłodną część życia , nie odbieram cesarzowi co cesarskie uważam że wychowanie to jak życie ma swój dzień i swoją noc..dzisiejsze modele rodziny są nawet zaburzone pod tym względem...ja tak uważam ...na siłę nikogo nie przekonuje..wydaje mi się jednak że to działało i doprowadziło nas do tego momentu..a dziś w swej "mądrości" chcemy wszystko zmienić i poprawić.
@Isq1208
@Isq1208 4 года назад
Michał Piekarski wobec tego na pewno nie dojdziemy do porozumienia, bo ja mam na wszystkie przytoczone przez Ciebie argumenty swoje kontrargumenty. Powodzenia w byciu rodzicem. Chciałabym tylko zasugerować, ze skoro już są badania naukowe które potwierdzają sensowność jednych zachowań i szkodliwość innych zachowań, to warto z tej wiedzy korzystać. W końcu jako cywilizacja czerpiemy korzyści z osiągnięć nauki, a takie osiągnięcia o których wspominam nie są niczym mniej istotnym niż wielkie odkrycia naukowe.
@MichaPiekarskidesigner
@MichaPiekarskidesigner 4 года назад
@@Isq1208 są badania mówiące o szkodliwości ludzkich działań na środowisko i są takie które mówią o jej znikomym/zerowym znaczeniu , w zależności od potrzeb ludzie sięgają po te które są im w danej chwili wygodne czy potrzebne..jak już pisałem gdyby to było takie proste to była by jedna książka. Są ciekawe badania na temat aspartamu który spożywamy - twierdzą w nich naukowcy że jest ok - czy zatem jest? Nauka to coś co się rozwija a analiza ludzkiego rozwoju to nie kilka lat obserwacji ale całe pokolenia...ludzie to piszą bo za coś trzeba dawać tytuły naukowe...należy czytać ale wnioski każdy wyciąga samemu. Ja jestem z pokolenia gdzie po przeczytaniu książki można było ją interpretować po swojemu i tak robię . Co do porozumienia to ja go nie szukam - i nie namawiam nikogo widział to tak jak ja....ani go nie oceniam..no może trochę;). Tak więc powodzenia.
@Isq1208
@Isq1208 4 года назад
@@MichaPiekarskidesigner znów jestem zmuszona przyczepić się do zaproponowanego przez Ciebie porównania - mówimy tu o badaniach nad obiektem, który rodzi się, żyje ileś tam lat i umiera i możemy prześledzić jego życie (tak jak mówił o tym w wykładzie prowadzący), natomiast środowisko i kula ziemska to są "obiekty" do badania, które funkcjonują już miliardy lat i mam nadzieję, że tyle jeszcze będą funkcjonowały. Nie twierdzę, że cokolwiek tu jest PROSTE, bo mowa jest jedynie o dosłownie UŁAMKU całości, jakim jest dawanie klapsów (a mówiąc bardziej precyzyjnie - o przemocy fizycznej wobec dziecka). Trudno porównać to do całości wiedzy, jaką warto, żeby rodzic miał wychowując dziecko. Prowadzący zwracał uwagę, że osoby doznającej przemocy fizycznej w dzieciństwie, częściej stają się ofiarami przemocy w dorosłym życiu. Ja nie chce tego dla mojej córki. Sama znam osobiście tego typu przypadki i mogę jedynie zgodzić się z wynikiem tychże badań. Nasuwa mi się jeszcze tutaj pytanie, czy przesłuchałeś cały wykład uważnie? Kolejne pytanie, co chcesz osiągnąć wychowując swoje dziecko? Czy chcesz, żeby był to człowiek zdrowy, szczęśliwy, spełniony i pełen werwy do działania, czy też osoba która po trupach dojdzie do celu, przemocą i agresją WYWALCZY swoje i nie będzie oglądać się na innych? Udowodnione jest to, że właśnie dzięki współpracy, działaniu grupowemu osiąga się najlepsze rezultaty, a nie w działaniu w pojedynkę. Nie od dziś wiadomo, że w Polsce mamy z tym problem. To taka dygresja, bo wchodząc w szczegóły, to do jutra bym nie skończyła pisać. Każdy oczywiście ma prawo dążyć do tego na czym mu zależy. Myślę, że Ty i ja mamy po prostu zupełnie odmienne cele w wychowaniu naszych dzieci. Nota bene - przykro czyta się sformułowania: ja porozumienia nie szukam. Ale znów, to mówi tylko o tym jakiego typu osobą jesteś i co na tym świecie chcesz robić. Każdy ma do tego pełne prawo DOPÓKI nie krzywdzi innych.
@nitogravelord8118
@nitogravelord8118 4 года назад
Piepszysz pan oczywiste oczywistości, godzina i dalej nie wiemy co warto wiedziec, parę mądrych słówek "behawioralny" blabla system niedźwiedzia białe futra dziecko płacze żeby przyciągnąć doroslego ( kto by przypuszczał). Szkoda czasu na te pseudo madrosci, które każdy wie a jak nie wie to od pana też się niczego nie dowie, bo po godzinie nie będzie pamiętał nawet jakie było pytanie.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 года назад
W pierwszej kolejności pragniemy zwrócić uwagę na język jakiego używasz komentując nasze treści, a mianowicie, że bylibyśmy zobowiązani gdyby następnym razem obeszło się bez słów powszechnie uznawanych za wulgarne - jesteśmy przekonani, że da się wyrazić to samo innymi słowami :) Co zaś do rzeczy oczywistych - pamiętaj, że nie wszystko co dla Ciebie jest oczywiste jest takie też dla innych, a nawet jeśli to czasem warto sobie o nich przypomnieć i utrwalić wiedzę, bo o takich rzeczach, tych najbardziej oczywistych, najczęściej na co dzień zapominamy :)
Далее
50 YouTubers Fight For $1,000,000
41:27
Просмотров 89 млн
Ручка из шланга, лайфхак
00:11
Просмотров 15 тыс.
10 błędów rodziców nastolatków
46:25
Просмотров 18 тыс.
50 YouTubers Fight For $1,000,000
41:27
Просмотров 89 млн