Round 1 (75 + (5 - 3)) x 10 - 4 Round 2 (75 + 2) x 4 + 3 Round 3 (100 - 3) x (50 / 5) + (6 / 6) Round 4 (100 - 25 + 10) x (8 - 1) And I'm pleased to say I got the conundrum a second before he buzzed today.
In the first numbers round, I saw JJ's solution and also had this related one: 75 - 3 = 72 72 x 10 = 720 720 + 50 = 770 770 - 4 = 766 In the second numbers round, I saw the contestants' solution as well as the obverse: 75 + 3 = 78 78 x 4 = 312 312 - 1 = 311 And I had these ones: 100 + 4 = 104 104 - 1 = 103 103 x 3 = 309 309 + 2 = 311 75 - 4 = 71 71 x 3 = 213 213 + 100 = 313 313 - 2 = 311 100 - 3 - 1 = 96 96 x 4 = 384 384 - 75 = 309 309 + 2 = 311 In the third numbers round, I saw Susie's solution, but it is indeed the only viable one, which makes it that much more impressive that Susie got it. In the final numbers round, I saw Rachel's solution and also had this solution from factoring (17 x 7 x 5 = 595): 3 + 1 = 4 100 / 4 = 25 25 + 10 = 35 25 - 8 = 17 35 x 17 = 595 And I had these solutions as well: 100 - 25 - 1 = 74 74 x 8 = 592 592 + 3 = 595 100 - 25 = 75 75 x 8 = 600 3 - 1 = 2 10 / 2 = 5 600 - 5 = 595 8 - 1 = 7 100 x 7 = 700 25 + 10 = 35 35 x 3 = 105 700 - 105 = 595