Тёмный

Cseppekből tavat, homokból vizet - Egy lépés a klímaválság kezelésére, Ruzsa 

wwfmagyarorszag
Подписаться 1,7 тыс.
Просмотров 593
50% 1

Aszályok, árvizek, hőhullámok - a klímaváltozás okozta szélsőséges időjárási jelenségeket és következményeit a városokban és a vidéken élők egyaránt a bőrükön érzik. Az előrejelzések szerint ezek egyre gyakoribbá válnak, és súlyosan érintik a hazai településeket. Léteznek azonban olyan megoldások, melyekkel költséghatékony és természetbarát módon lehet védekezni az éghajlatváltozás hatásai ellen. Ruzsán létrejött az egyik első prototípus, mely a természetes vízmegtartásra épül, és hosszú távon segíti a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást.
A Homokhátság települései a természetes felszíni vízkészlet hiányával és a talajvíz süllyedésével küzdenek. Ruzsán a probléma enyhítésére az egyetlen elérhető vízkészlet - azaz a tisztítóból kikerülő szennyvíz, valamint az új ivóvíztisztítóban keletkező technológiai víz - hasznosítására dolgoztak ki megoldást.
Ezeket a szürkevizeket többé nem engedik elfolyni a csatornába, hanem egy-egy vizesélőhelyen gyűjtik össze. A falu egyik közparkjába egy alulról szigetelt kis tó, valamint egy nádas élőhely került, miközben a mederhez kiásott földből BMX-pályának alkalmas dombokat építettek. A szennyvíztisztító mellett pedig kétmedencés rendszert hoztak létre. Emellett a ma már üres külterületi vízelvezető csatornákat olcsó, fából épült tiltókkal lezárták, hogy ha mégis beköszöntene egy csapadékosabb időszak, a víz ne folyjon el.
A megoldások jól alkalmazhatók sok helyen, hiszen az Alföldön rengeteg az időszakos medertározásra alkalmas csatorna és az egykoron vizes, lefolyástalan semlyék. A szennyvíztisztítókból és ivóvíztisztító-művekből pedig többmillió köbméter szürkevíz kerül ki, amivel jelenleg nem gazdálkodnak a települések.
A film a LIFE-MICACC projekt keretében készült.
„Az önkormányzatok integráló és koordináló szerepének megerősítése az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében” című LIFE-MICACC (LIFE16 CCA//HU/000115) projektet a Belügyminisztérium, az Országos Vízügyi Főigazgatóság, a Klímabarát Települések Szövetsége, a Pannon Pro Innovációs Kft., a WWF Magyarország Alapítvány, továbbá Bátya, Püspökszilágy, Rákócziújfalu, Ruzsa és Tiszatarján községek önkormányzatai közösen valósították meg az Európai Unió LIFE programjának, valamint a Belügyminisztérium és az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával.
A projektről további információ: vizmegtartomegoldasok.bm.hu/hu
---
Szereplők:
Sánta Gizella, Vass Tibor, Kerpely Klára
Közreműködött
Rendező: Bárány Krisztián, Bárány Dániel
Operatőr: Czettele Győző, Greschik Gergő, Kerekes Péter, Molnár Mátyás, Németh László, Szolykó Dávid, Ujvári Szabolcs
Riporter: Bárány Krisztián, Somogyvári Edit
Vágó: Hadházi Dániel
Segédszerkesztő: Bárány Cintia Dóra
Technikai vezető: Greguss Dezső
Narrátor: Bakos-Kiss Gábor
A filmet a WWF Magyarország megbízásából a Filmever Stúdió készítette.
A WWF Magyarország Alapítvány munkatársai: Farkas Viktor Mátyás, Gilányi Dóra, Kerpely Klára
******
POND BY DROPS, WATER FROM SAND - ONE STEP TO TACKLE THE CLIMATE CRISIS, Ruzsa
Produced in the LIFE-MICACC project.
The project was supported by the European Union's LIFE Programme, the Ministry of Interior, and the Ministry of Innovation and Technology.
More information: vizmegtartomegoldasok.bm.hu/en
The film was made by Filmever Studio on behalf of WWF Hungary.

Опубликовано:

 

5 май 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
小天使和小丑离家出走#short #angel #clown
00:36
2020.02.07. - Szabadka és Zenta között félúton
3:56
Hortobágyi csikós a szegedi börtönben.
9:01
Просмотров 1,4 млн
小天使和小丑离家出走#short #angel #clown
00:36