Тёмный

Czarna polska i niemiecka biała legenda Krzyżaków - dr hab. Igor Kąkolewski 

Подписаться
Просмотров 63 тыс.
% 325

Wykład dr hab. Igora Kąkolewskiego z okazji zakończenia konkursu Poznawaj Polskę 2010, Collegium Civitas, 20 kwietnia 2010 [57min]
Wykład dr hab. Igora Kąkolewskiego ma na celu przybliżenie problemu kształtowania się „czarnej legendy” Krzyżaków w polskiej świadomości historycznej w ciągu ostatnich 500 lat oraz niektórych elementów niemieckiej „białej legendy” zakonu krzyżackiego, która swymi korzeniami sięga początków XIX w.
Zarówno w epoce późnego średniowiecza, jak i wczesnej nowożytności Polacy kojarzyli Krzyżaków źle. Zarówno zwycięstwo pod Grunwaldem w 1410 r., jak i w ogóle dzieje konfliktu polsko-krzyżackiego, zakończonego sekularyzacją państwa zakonnego i utworzeniem w jego miejsce w 1525 r. Prus Książęcych - lenna Korony Polskiej - stały się w epoce rozbiorów, jednym z najważniejszych elementów świadomości historycznej Polaków. Przypomnienie tych wydarzeń w pewnym stopniu niwelowało kompleksy spowodowane utratą niepodległości. Stanowiło pokrzepiający serca przykład, że z Niemcami, podobnie jak niegdyś z Krzyżakami, można walczyć i zwyciężać.
Do rozpowszechnienia negatywnego mitu agresywnego, demonicznego „krzyżactwa” identyfikowanego z niemieckością przyczyniły się dzieła zarówno wybitnych polskich poetów i pisarzy (Mickiewicz, Kraszewski, Sienkiewicz, Konopnicka), jak i sławne wizje malarskie Matejki („Bitwa pod Grunwaldem”,, „Hołd pruski”). Wywarły one olbrzymi wpływ na sposób postrzegania Krzyżaków również w okresie przed, w czasie i po II wojnie światowej. Jeszcze za czasów PRL-u słowo „Krzyżak” było stereotypowym, dość popularnym określeniem Niemca, a władze partyjne i państwowe chętnie podtrzymywały propagandową wizję „krzyżackiego” (czytaj: niemieckiego lub dokładniej: RFN-owskiego) zagrożenia Polski i innych krajów słowiańskich oraz bałtyckich, które po II wojnie światowej znalazły się w granicach ZSSR. Jednym z istotnych elementów tej polityki historycznej były jubileuszowe obchody bitwy grunwaldzkiej.
Dopiero na początku XXI wieku mit złowrogiego „krzyżactwa” zdaje się powoli odchodzić w niepamięć, jakkolwiek jego refleksy towarzyszą ciągle codziennemu życiu Polaków.
Bibliografia:
• Igor Kąkolewski, Jak Polacy zapamiętali Krzyżaków: w: Wiadomości Historyczne, styczeń/luty 2010, s. 51-60.
• Jan M. Piskorski, „Krzyżackiego gadu nie ugłascze nikt!”, czyli Adam Mickiewicz o zakonie krzyżackim i Niemcach, w: Balticum. Studia z dziejów polityki, gospodarki i kultury XII-XVII wieku ofiarowane Marianowi Biskupowi, red. Z. H. Nowak, Toruń 1992
• Henryk Samsonowicz, Pamięć i mity, w: Polityka (wydanie specjalne). Pomocnik Historyczny. 1410 Grunwald - ostatnia wielka bitwa rycerskiej Europy, s. 123-129.
Znajdź nas:
ru-vid.com
WszechnicaFWW1/
anchor.fm/wszechnicaorgpl---historia
anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl/

Опубликовано:

 

16 июл 2013

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 68   
@dasboot5903
@dasboot5903 6 лет назад
Z nieukrywana przyjemnoscia wysluchalem tego wykladu dr. Kakolewskiego, On sam zapowiadal, ze nie bedzie to wyklad stricte historyczny, ale bedzie o punktach widzenia obu nacji (polskiej oraz niemieckiej) na temat Zakonu Krzyzackiego ..... na przestrzeni wiekow. I chociaz u mnie godzina juz byla bardzo ze tak powiem nad ranem, to jednak do konca obejrzalem to video. Jeszcze raz pragne podziekowac za ten ciekawy dla mnie wyklad. >> A jako swoja krople do tego tygla, pragne dorzucic historyczny fakt, ze Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyzackiego, byl rowniez WNUK krola polskiego, Jana III Sobieskiego, zwyciezcy nad potezna armia Imperium Osmanskiego spod Wiednia, w 1683 roku, Pozdrawiam serdecznie.
@igorstepien2471
@igorstepien2471 2 года назад
Spoko wyklad
@m.b.54
@m.b.54 7 лет назад
Nie za bardzo rozumiem krytyczne komentarze pod filmem. Polecam jeszcze raz odtworzyć wstęp do wykładu, aby zapoznać temat. Nie widzę gloryfikowania którejkolwiek strony...
@marcinswoboda7993
@marcinswoboda7993 7 лет назад
Niemiecka myśl historyczna ma się dobrze jak widać.
@wodasodka9031
@wodasodka9031 5 лет назад
Chciałem zwrócić uwagę, że w sumie chyba dość przyzwoity gość Haisenberg i jego kumpel Duńczyk Bohr, mieli o krzyżakach jak najbardziej wzniosłe i pozytywne tzw. asocjacje. Dramat. To było przed wojną, ale czy od tego czasu cokolwiek się zmieniło? Pan doktorek powinien też na to wrócić uwagę. On się cieszy, że czarna legenda krzyżaków mija. Mija nawet u nas, a co dopiero na terenach tzw. cywilizacji zachodniej. Granciki robią swoje. Co do pająka krzyżaka. Biedne , sympatyczne i pożyteczne zwierzątko niestety kojarzy mi się z rycerzami w białych płaszczach z czarnym krzyżem.
@bogdankarwowski5511
@bogdankarwowski5511 5 лет назад
Historia to wiele prawd.......
@ukaszbien3339
@ukaszbien3339 6 лет назад
Gdy usłyszałem o "nafsistach" to podarowałem sobie. Z Berlina spłynęło na stypendia i pan się stara, bardzo.
@albertcamus5538
@albertcamus5538 10 лет назад
Dowiedziałem się, że w Radzie Miasta Torunia kilku Volksdeutschów tworzy już V kolumnę. Zalecam wizytę w pobliskiej Bydgoszczy na Starym Rynku.
@wugie191
@wugie191 6 лет назад
Albert Camus Od kiedy Bromberg jest staropolski. Bydgoszcz miała więcej mniejszości niemieckiej niż Toruń. Włodarze Bydgoszczy są nieudolni co widać po stopniu pozyskiwania funduszy UE.
@slawekkotynski4361
@slawekkotynski4361 8 лет назад
Z ważnych dat, to pan wykładowca przegapił ostanią ważną: 6 lipca 1525 r ks. Albrecht ogłosił mandat reformacyjny.
@cewu4979
@cewu4979 5 лет назад
Wykład ciekawy, o różnym rozumieniu historii. W komentarzach, festiwal głupoty.
@marekdrabik
@marekdrabik 4 года назад
Czemu nikt nie mówi o fakcie dzierżawienia Prus i Pomorza Gdańskiego przez krzyżaków od papieża? był to tzw czynsz rekognicyjny
@igorstepien2471
@igorstepien2471 2 года назад
22 minuta powyginało ich az .
@himsa72
@himsa72 9 лет назад
Na czyje polecenie wybielasz Pan Krzyżakow???
@witoldszargiej1898
@witoldszargiej1898 7 лет назад
Na bardzo stanowcze, przez cały polski Naród Wybrany respektowane polecenie przenajświętszego kościoła rzymskokatolickiego.
@wugie191
@wugie191 6 лет назад
A tak bardzo lubisz jak jesteś manipulowany? Czy trudno Ci przyjść prawdę historyczną?
@augustinwarczok5274
@augustinwarczok5274 6 лет назад
Niemcy niewiele nie wiedzą o Krzyżakach? Ależ Niemcy niewiele wiedzą o swojej historii w ogóle! To znaczy, oni znają historię głównie z TV, bo w szkole podchodzi się do tego przedmiotu dość ostrożnie.
@peterprol6864
@peterprol6864 6 лет назад
Krzyzacy to zakon niemieckojezyczny ale co maja Bawarczycy z nim wspolnego????Czy Szwajcarzy,ktorzy wtedy byli czescia Swietego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego?A moze Luxemburczycy tez ponosza wine po Krzyzakach?W Niemczech w kazdym Landzie jest inne szkolnictwo i inne podreczniki.O Krzyzakach ucza w Landach Pruskich typu Brandenburgia czy Berlin.Saksonia tez nie ma nic wspolnego z Krzyzakami,gdyz Saksonia byla w Unii Saksonsko-Polskiej z saksonskimi krolami,np.August Mocny. Maly przykladzik o co chodzi - Slask powinien miec inna ksiazke do historii niz Polacy,gdyz Slask dopiero w 1945 zostal przylaczony do Polski.
@rudolfolma2783
@rudolfolma2783 5 лет назад
Augustin Warczok Co Polacy wiedzą o historii Polski? Polska ma najbardziej zakłamaną historię. OLMA von Sankt Gallen
@KRK21ful
@KRK21ful 4 года назад
@@rudolfolma2783 nie
@arturs1993
@arturs1993 4 года назад
Bo historia to “wiedza” ktorej nie sposob dowiesc. Jak dzis napisze ze jestes debilem to za 1000 lat stanie sie to faktem o ktorym beda dyskutowac na podobnych wykladach ;-)
@rudolfolma2783
@rudolfolma2783 3 месяца назад
​@@KRK21ful Wybierz w Google hasła: " Jerzy Giedroyc: Tak zakłamanej historii, jak historia Polski, nie ma nigdzie " OLMA von Sankt Gallen
@slawekkotynski4361
@slawekkotynski4361 8 лет назад
Po zdaniu "jak wtedy się uczyło historii i jak dzisiaj się uczy historii" wyłączyłem tego pana. Ten pan gada o samych stereotypach i przeciwstawia im same stereotypy. Na początku miałem nadzieję, że poda jakieś ciekawe fakty, a podaje same uogólnienia...
@wugie191
@wugie191 6 лет назад
Niestety, ilość wiedzy jaką muszą przejąć uczniowie jest niewątpliwie mniejsza niż 20-30 lat temu. Wystarczy porównać podręczniki.
@adamgaka2844
@adamgaka2844 4 года назад
wysłuchałem do końca, dałem łapkę dół. Płytki materiał, nie uwzględnia wielu faktów. Ale też może być zaczątkiem poważnej dyskusji. Np. krzyżacy a król węgierski Andrzej II w XIIIw, pacyfikacja Gdańska 1308r. i zajęcie Pomorza itd...
@Zariusch
@Zariusch 3 года назад
Świetny wykład, bez polskiego brązownictwa, stąd pewnie tyle negatywnych komentarzy. Turbo polacy zaatakowali.
@RobertLuksza
@RobertLuksza 9 лет назад
Słabo. to wykład z socjologii, a nie historii.
@jankowalski3220
@jankowalski3220 5 лет назад
Bo to jest wykład z socjologi a nie hstorii.
@janstoh3942
@janstoh3942 6 лет назад
I co to ma być, ten gość to profesor historii? GRUNWALD NIGDY NIE BYŁ ZDOBYWANY. Okropne, nie mogę tego słuchać, nieciekawie i i tak jakby próbował wybielać Niemców
@macgregory2854
@macgregory2854 3 года назад
Strasznie nudny ten wykład
@mirosawpopychaczek6659
@mirosawpopychaczek6659 6 лет назад
ten pan historyk gada bardzo kiepskOŁ polszczyznOŁ
@studio_a9550
@studio_a9550 6 лет назад
Mozna_ dostac _problemow_ z_ dodychaniem_ sluchajc_ tego_monotonnego_ wykladu_ dla _ przedszkolakow_ w _tonie_ klerykalnym______
@peterprol6864
@peterprol6864 4 года назад
Moi Slascy przodkowie walczyli po stronie Krzyzakow! pl.wikipedia.org/wiki/Grunwald_(obraz_Wojciecha_Kossaka)#/media/Plik:Grunwald_Wojciech_Kossak.jpg Czarny orzel na zoltym tle to horagwia Slaska. Szkoly slaskie powinny miec inny podrecznik do historii.Przeciez Slask ma calkiem inna historie niz Polska.
@detiago9778
@detiago9778 7 лет назад
Konrad Mazowiecki?, sprowadza krzyżaków?, przecież to dyrdymałay wmówione Polakom
@Yagoor
@Yagoor 7 лет назад
to ciekawe. Jakieś źródło?
@andrzejsitkowski3542
@andrzejsitkowski3542 4 года назад
Mozna cos blizej?