Тёмный

Czy filozofia się kończy? Prof. Jan Hartman 

Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury
Подписаться 3,1 тыс.
Просмотров 2,3 тыс.
50% 1

Gościem Spotkania z nauką jest prof. Jan Hartman, filozof, etyk i publicysta. Pretekstem do rozmowy z prof. Hartmanem jest książka „Zmierzch filozofii”. Rozmowę poprowadził Paweł Błach. Rozmowa dotyczy m.in. sztucznej inteligencji, Stanisława Lema i końca filozofii.
Czy prof. Hartman wieszczy koniec filozofii podobnie, jak Jacek Dukaj wieszczy koniec pisma? Czy najlepszy czas filozofii już minął? Czy może jednak ma do zaoferowania jeszcze dużo, a wieści o jej śmierci są zdecydowanie przesadzone?
Książka Jana Hartmana, profesora filozofii z UJ, autora wielu filozoficznych rozpraw i traktatów, objaśnia procesy kulturowe i społeczne, które doprowadziły wielki projekt „Filozofia” do kresu jego możliwości. Przede wszystkim jednakże uwaga autora skupia się na wyjątkowych i charakterystycznych dla filozoficznego sposobu myślenia koncepcjach i pojęciach, które albo wyczerpały już swój potencjał oddziaływania na naukę i kulturę, albo są zbyt ezoteryczne i dziwne, by zostać przez kulturę zaadaptowane i wykorzystane. Tym samym “Zmierzch filozofii” jest nie tylko opowieścią o pewnej pięknej katastrofie, lecz również wycieczką z przewodnikiem po rzadko odwiedzanych przez postronnych arkanach filozoficznego teatru myśli - tak opisuje publikację wydawca.
Jan Hartman, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, filozof i etyk, a także publicysta, związany głównie z tygodnikiem „Polityka”. Urodził się w 1967 r. we Wrocławiu, studiował na KUL, od 1990 r. związany z UJ. Jest autorem ponad dwudziestu książek i kilku tysięcy felietonów i artykułów prasowych. Okazjonalnie angażuje się w działalność polityczną po stronie lewicowo-liberalnej. Ostatnio ukazały się w wydawnictwie Austeria dwie jego książki: Spowiedź antychrysta oraz Zmierzch filozofii.
Spotkanie realizowane w ramach „Spotkania z nauką - Od kosmosu do sztucznej inteligencji”, projektu finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasta Radomia.

Наука

Опубликовано:

 

5 фев 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 19   
@radoslawbiaowas4885
@radoslawbiaowas4885 2 месяца назад
Fantastyczna rozmowa. Czekam na debate Dragana z Hartmanem.
@MULTIMEDIASTUDIOMSS
@MULTIMEDIASTUDIOMSS 14 дней назад
Znakomita rozmowa pozdrowienia
@hubertkorzeniak5549
@hubertkorzeniak5549 3 месяца назад
Bardzo dobry wykład metafilozoficzny. Konstruktywna krytyka filozofii w ramach filozofii jest potrzebna dla samej dziedziny. Żyjąc w dobie panującego scjentyzmu, naukowcy też potrzebują więcej samo-krytyki niż samo-uwielbienia. Biorąc pod uwagę skalę niewiedzy, w jakiej znajduje się dzisiejsza nauka (znacznie więcej pytań niż odpowiedzi) naukowcy tacy jak Hawking czy Atkins potrzebują więcej pokory
@hss12661
@hss12661 2 месяца назад
Akurat mało w tym "wykładzie" treści czy krytycyzmu. A jeżeli o fizyków chodzi, to myślę, że Hartmann po prostu nie chciał nazwać Meissnera z imienia, bo żadnego innego fizyka, który publicznie opowiada o transcendencjach, nie znam. Nie mówił o ogóle. A jeśli nawet, to na "niepokorze" takiego fizyka można przecież napisać doktorat, czy to z filozofii, czy to z innej dziedziny, w jaką ten się zapuścił (zwłaszcza jeśli ma, np. Nobla), więc wątpię, aby komukolwiek, poza samymi fizykami, zależało na tym, aby takie indywiduum nie ośmieszało swojego środowiska.
@marjastasieniek374
@marjastasieniek374 29 дней назад
Profesor ma rację, laik czytający książki filozoficzne mądrzeje. To właśnie książka L. Kołakowskiego "Mini-wykłady o maxi-sprawach" wprowadziła mnie w świat filozofii w kolejnych książkach tego autora i Barbary Skargi.
@user-zq9pn2vp8w
@user-zq9pn2vp8w Месяц назад
Pisał profesor Jan Hartman: "Filozofii nie można bowiem sobie przyswoić, wyuczyć się jej rezultatów. Nie tylko dlatego, że rezultat daje się pojąć jedynie w kontekście drogi myślowej, która do niego doprowadziła, ale również dlatego, że jest on zawsze otwarty, niedefinitywny, podległy niekończącej się dyskusji. Filozofia będzie żywa tak długo, jak długo żyć będzie myślący człowiek. Jest ona bowiem świadectwem myślącego bycia człowiekiem. Trwa tak długo, jak długo trwa myślenie, jak długo trwa życie"...
@wandastasiak5053
@wandastasiak5053 Месяц назад
Jak umiera ' stary ' człowiek , który przestał być kreatywny , tak umiera z czasem wszystko, co zdrowego życia nie tworzy .
@a.1978
@a.1978 5 месяцев назад
Dziękuję za nagranie.
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 4 месяца назад
Uczciwie o filozofii.
@begie666
@begie666 2 месяца назад
Filozof potrafi matematycznie podejść do mapowania uszkodzeń nerwowych anatomii 🧐🤔🎀🤗🍹🌞🤠
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 2 месяца назад
@@begie666 Rzadko kiedy filozof coś potrafi.
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 2 месяца назад
@@begie666 zastosuj
@begie666
@begie666 2 месяца назад
Test GGT 😂❤❤🖤
@begie666
@begie666 2 месяца назад
TGG sets
@mirola2865
@mirola2865 5 месяцев назад
Fizyk i ksiądz jednocześnie i trochę filozof - o kogo tu może chodzić ... ? :)
@mariuszmiskowicz1386
@mariuszmiskowicz1386 5 месяцев назад
Na pewno o kogoś mniej pretensjonalnego i bardziej merytorycznego.
@mariuszdyrda-jx4on
@mariuszdyrda-jx4on 5 месяцев назад
Ksiądz Heller.
@Weberthe1
@Weberthe1 2 месяца назад
@@mariuszdyrda-jx4on Nie, tu chodzi o Krzysztofa Meissnera. Razem z Hartmanem brali udział w debacie "Nauka czyni Boga zbędnym". ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-DbtR8eZeIbY.html
Далее
Dlaczego odchodzimy od religii? Dr Michał Jędrzejek
1:30:35
Battery  low 🔋 🪫
0:10
Просмотров 12 млн