Тёмный

Czy pszczoły rzeczywiście masowo giną? | SPSO#45 

Uwaga! Naukowy Bełkot
Подписаться 814 тыс.
Просмотров 277 тыс.
50% 1

Patronite ► patronite.pl/N...
Praktycznie co roku po zimie wraca temat tego, że wiele rodzin pszczelich nie przeżyło mrozów. Zwykle wspomina się wówczas o zjawisku masowego ginięcia rodzin pszczelich. No i przywołuje się słowa o tym, że jeśli wyginą pszczoły to wyginą ludzie - przecież Einstein tak rzekomo mówił. Ale ile w tym wszystkim prawdy?
Subskrypcja ► / uwaganaukowybelkot
Facebook ► / uwaganaukowybelkot
Twitter ► / naukowybelkot
Instagram ► / naukowybelkot
Wyłącznie Naukowy Bełkot ► goo.gl/Do7VCc
Grupa na facebooku ► goo.gl/HP8J83
===
1:28 Sytuacja pszczół i CCD
9:05 Nieodpowiednie praktyki
11:05 Pasożyty - warroza
13:30 Neonikotynoidy
===
Źródła (wybrane):
risk-monger.blo...
www.fao.org/
pl.wikipedia.o...
en.wikipedia.o...
www.npr.org/201...
news.bbc.co.uk/...
pl.wikipedia.o...
www.bbc.com/new...
H. Thompson i in. - "First report of Varroa destructor resistance to pyrethroids in the UK"
B. Oldroyd i in. - What’s Killing American Honey Bees?
D. Hawthorne i in. - Killing Them with Kindness? In-Hive Medications May Inhibit Xenobiotic Efflux Transporters and Endanger Honey Bees
A pan-European epidemiological study on honeybee colony losses 2012-2013
C. Botias i in. - NEONICOTINOID RESIDUES IN WILDFLOWERS, A POTENTIAL ROUTE OF CHRONIC EXPOSURE FOR BEES
C. Mullin i in. - High Levels of Miticides and Agrochemicals in North American Apiaries: Implications for Honey Bee Health
===
Wykorzystane grafiki:

Опубликовано:

 

1 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 384   
@tomaszl.615
@tomaszl.615 7 лет назад
hej. jestem pszczelarzem od kilku lat i chciałbym Ci podziękować za ten pierwszy rzetelny, prawdziwy, wiarygodny itp materiał o pszczołach na youtube :) widać że się dobrze przygotowałeś, i sporo czasu poświęciłeś. widać że musiałeś też zaciągnąć języka u jakiegoś profesjonalisty (pszczelarza) :) leci ode mnie łapka w górę, oraz udostępnię komu tylko mogę :)
@naukowy.belkot
@naukowy.belkot 7 лет назад
+Tomasz L. Konsultacji było sporo, ale jestem zadowolony z efektu, bo pewnych rzeczy z prac naukowych bym się nie dowiedział
@wfranek1
@wfranek1 7 лет назад
+Uwaga! Naukowy Bełkot Zgadza się że na wiosnę pszczelarze z nią walczą ale przede wszystkim przed zimą po ostatnich zbiorach miodu. Pszczoły osłabione tym pasożytem albo przez nosemoze (biegunka) mają znacznie mniejsze szanse na przetrwanie zimy. Jest jeszcze coś takiego jak zgnilec którego najbardziej obawiają się pszczelarze, a który nie dość że się dość łatwo roznosi to jeszcze jest niesamowicie skuteczny w niszczeniu pasiek. Odnośnie liczebności pszczół w Polsce każdy pszczelarz powinien rejestrować pasiekę u weterynarza ale nie wszyscy to robią także dokładnej ilości pewnie nigdy nie poznamy.
@micharydwelski8407
@micharydwelski8407 4 года назад
@@wfranek1 c
@IIWS
@IIWS 7 лет назад
"Szybkie pytania" są coraz dłuższe... i kompletnie mi to nie przeszkadza. ;)
@sarumun6812
@sarumun6812 3 года назад
Tutaj to ja się Ciebie nie spodziewałem.
@imienazwisko6527
@imienazwisko6527 7 лет назад
"...powiedział Albert Einstein... Nigdy..." -Uwaga! Naukowy Bełkot, 2017
@justynamichalik4
@justynamichalik4 7 лет назад
Jestem pszczelarką, mam pasiekę zarejestrowaną w Polskim Związku Pszczelarskim. Zasadniczo materiał się zgadza, "boże owady" mają się ogółem źle i robi się coraz gorzej. Największe zagrożenia to warroza, motylica i zgnilec amerykański który w tamtym roku zmasakrował pasieki. Jest to choroba zwalczana z urzędu, obowiązkowa do zgłoszenia. Ale najbardziej zatrważające jest choróbsko które powoduje że pszczoły wylatują z ula by umrzec, pustosząca roje. Po tej zimie w większości rejonów kraju pszczelarze potracili od 30% do 60% rodzin.!!! Mi samej umarło 40 %! Z trudem rozmnażam przez odkłady by załatac braki. A przecież koszty utrzymania rodzin są nie bagatelne, że nie wspomnę o ogromnym koszcie założenia nowej pasieki gdy ktoś zaczyna. Owszem gdyby pszczoły wymarły nie umrzemy z głodu ze względu na istnienie roślin wiatropylnych ale co ze zubożeniem środowiska i naszej diety? Kto chciałby wpieprzac tylko kukurydzę i inne zboża w różnych formach? Gdy znikną te piękne owady będziemy musieli powiedziec adios ogórkom,pomidorom, jabłkom, cukiniom, czereśniom i innym, bo koszta ręcznego zapylania byłyby niebotyczne na hektarach hektarów upraw.
@user-kd2tw6oo7d
@user-kd2tw6oo7d Месяц назад
I jak mają się pszczoły po 7 latach?
@johny1112
@johny1112 7 лет назад
Powinieneś mieć swój program naukowy w TV 😀
@SzymonN0wak
@SzymonN0wak 7 лет назад
Johny wtedy nie byłby naukowy, no chyba że na Discovery
@mantis6245
@mantis6245 7 лет назад
Na discovery to albo kopacze złota albo fabryki smakow itp :(
@wojtepanik
@wojtepanik 7 лет назад
Johny nie, to nie jest do końca dobre, pokaż mi gdzie jest Radek Kotarski ? lepiej wypada np micheal z vsauce :)
@mantis6245
@mantis6245 7 лет назад
Zalezy, czasami w TV jakis dobry film puszczą o ile ktos ma kanaly typu HBO
@johny1112
@johny1112 7 лет назад
Mantis Dokładnie. Poza tym w tv jest wiele rzeczy których nawet w internecie nie ma :D
@BordoKropka
@BordoKropka 7 лет назад
dzięki za ten odcinek. moja wcześniejsza wiedza była bardzo mikra. Teraz już nie muszę panikować że wszyscy umrzemy z głodu. Na razie Ci wierzę, jeszcze przejrzę linki i będę mogła spać spokojnie :)
@polskipolakru3603
@polskipolakru3603 6 лет назад
"Ja żył wiecznie nie będe to chociaż subskrybujcie U!NB" Albert Einstein
@Dysproz96
@Dysproz96 7 лет назад
Kiedy jestesmy w zadymionym pomieszczeniu , lub w obłoku dymu , odruchowo oddychamy przez jakies ubranie bluze bluzke itp Czy to ma jakis sens i powietrze sie przez to hmm ''filtruje'' czy poprstu jest to ludzki nawyk nie majacy zadnego sensu ?
@MichaelReznoR
@MichaelReznoR 3 года назад
Myślę, że może to zależeć od różnic rozmiaru przerw w splocie tkaniny a rozmiarami pojedynczych cząsteczek dymu. Tkanina moze działać jak sito dla dymu, pod warunkiem, że cząsteczki przez nią przelatujące nie są dla niej zbyt małe. Cząsteczki dymu tytoniowego są bardzo malutkie - prawdopodobnie konieczna byłaby minimum maska o standardzie N95, aby mieć na niego jakikolwiek wpływ.
@adamus1995
@adamus1995 7 лет назад
I sobota jakaś taka lepsza się zrobiła
@BloodyToiletofDoom
@BloodyToiletofDoom 7 лет назад
Właśnie skończyłem przedmiot choroby owadów użytkowych na studiach, i informacje tu przedstawione i przez prof. zgadzają się w co najmniej 90%. Świetna robota merytoryczna!
@BloodyToiletofDoom
@BloodyToiletofDoom 7 лет назад
a dla ciekawskich w tym padło w zimie ok 30% rodzin pszczelich
@GromKuba
@GromKuba 7 лет назад
Ale padły zimą czy podczas tego silnego zimowego epizodu na przełomie kwietnia i maja? Początek kwietnia był gorący, wręcz letni, potem przyszło tych kilka dni z mrozem i śniegiem i zaraz po ociepleniu w mediach pojawiły się informacje o ginięciu pszczół.
@kderwisz
@kderwisz 7 лет назад
W lutym albo marcu było kilka dni ciepłych i pszczoły zaczęły czerwić (przynajmniej u mnie tak było)czerw trzeba wyżywić a później się ochłodziło i niestety wielu pszczelarzy padły pszczoły z głodu. Dla pszczół nie tylko mroźna zima jest zabójcza też za ciepła szczególnie zmienna temperaturowa
@BloodyToiletofDoom
@BloodyToiletofDoom 7 лет назад
GromKuba tego niestety nie jestem w stanie sprecyzować
@paweo4099
@paweo4099 7 лет назад
Bardzo ciekawy odcinek i wszystko się zgadza. Sam mam 20-ulową pasiekę i ulwielbiam spędzać w niej czas. ;)
@oscarnn6119
@oscarnn6119 7 лет назад
O KURWA!
@stalowaroza3192
@stalowaroza3192 7 лет назад
JESTEŚMY ZGUBIENI!
@maciej_sliv
@maciej_sliv 7 лет назад
Kurwa tak bogate w wiedze materiały, a tak mało wyświetleń... A filmy totalnie bezwartościowe jutuberów takie jak co dzisiaj zrobilem (gówno), liczą miliony wyświetleń i subów. Poziom intelektu widzów jutuba się obniża czy zawsze tak było?
@Marko9054
@Marko9054 7 лет назад
maciolos9 Zawsze tak było i to w każdej większej społeczności, nie tylko na youtubie.
@nomegusta6742
@nomegusta6742 5 лет назад
@@Marko9054 To dlatego, że ludzi inteligentnych jest stosunkowo mniej niż idiotów..
@Nessaner
@Nessaner 7 лет назад
A ja mam takie pytanko odnośnie pszczół. Czasami widzę, jak pojedyncze osobniki leżą u mnie na podjeździe, na parapetach itd. Żyją, ale są bardzo osowiałe. Czy w takich przypadkach, warto dać im trochę roztopionego cukru? (ktoś mi o tym napomnkął). Czy to po prostu normalna rzecz, że sobie "odpoczywają" i lepiej ich nie stresować swoją bliską obecnością? Mieszkam na wsi od niedawna i pszczół tu mam od groma :P Razem z innymi podobnymi owadami
@ukaszfrymark8427
@ukaszfrymark8427 7 лет назад
Robotnice nie żyją za długo ( około 40 dni ) i z tego co czytałem najczęściej umierają poza ulem. Możliwe że przyszedł na nią czas.
@Nessaner
@Nessaner 7 лет назад
No nie, teraz za każdym razem, gdy taką zobaczę, będą mnie dopadać egzystecjalne przemyślenia XD Dzięki za odpowiedź, w sumie najbardziej logiczna, ale najwyraźniej nie chciałam jej przyjąć do głowy.
@smerfik00
@smerfik00 7 лет назад
Albo sa to pszczoly ktore poprostu koncza swoja przygode z rozwojem roju albo sa to pszczoly ktore dopadla noc czy deszcz i sa zbyt osowiale zmarzniere na chwile obecna aby poderwac sie i wrocic do ula. temperatura z rana pomaga jesli sie ja zwiekszy w chlodny poranek zazwyczaj zrywaja sie do lotu czy woda z cukrem nie bedzie zbyt duza przesada nie wiem ja staram sie je polozyc gdziec wyzej na sloneczne miejsce i zazwyczaj sobie wracaja do ula swojego. pszczoly im starsze tym bardziej siwieja nieraz spotykam w ulach bardzo bardzo siewe pszczolki ktore i ruszaja sie jak starsi ludzie wolniej mniej zgrabnie
@Atunad27
@Atunad27 6 лет назад
Świetnie przedstawiony temat,jedna rzecz, poruszyłeś sprawę zakazu oprysków w dzień, wcześniej usłyszałam o tym od mojego taty,technika leśnika,więc jak to jest że nadleśnictwo w mojej okolicy stosowało opryski z samolotu w okresie czerwiec-lipiec w środku dnia,dodam że pod samym lasem jest moja miejscowość oraz rozległe pola uprawne i ogródki przydomowe,po jednym z takich "nalotów",bo loty były bardzo niskie,ogródki wielu osób zamieniły się w cmentarzysko roślin,mimo sprzeciwu opryski były kontynuowane i nikt nie poniósł konsekwencji,no może poza tymi którzy nie czytali ogłoszenia nadleśnictwa i poszli na spacer do lasu, narażenie na szkodliwą substancję rozpylaną prosto na nich był jeszcze mandat,no takie moje wspomnienie lata,ale materiał jak zwykle bardzo ciekawy,pozdrawiam.
@kc9glf
@kc9glf 7 лет назад
Przewspaniale programy i sposob ich prowadzenia . Wspomnieniami wracam do programow Sonda prowadzonych przez panow Kaminski i Kurek gdzie dostawalo sie kupe informacji w "pigulce" . Ten program jest prowadzony wlasnie w ten sposob . W prosty i zrozumialy sposob dla wiekszosci widzow przekazac jak najwieksza ilosc informacji w miare krotkim czasie . Powodzenia w dalszej pracy i czekamy na dalsze materialy .
@maryska4586
@maryska4586 7 лет назад
Korzystając z okazji ze jestem tu wyjątkowo szybko, w porównaniu do innych materialow, to musisz wiedzieć jedno: KOCHAM CIĘ.
@KrisAkaVenno
@KrisAkaVenno 7 лет назад
Now kiss
@zenoks0176
@zenoks0176 7 лет назад
Ja cb też ;D XD
@weronikaitylenatenteman5670
@weronikaitylenatenteman5670 7 лет назад
Biorąc pod uwagę zakres tematów, które porusza w swoich filmikach, chce wiedzieć nieco więcej niż jedno ;D
@marek8702
@marek8702 7 лет назад
Dziewczyna z mordą psa na pewno zrobi na niego wrażenie.
@maryska4586
@maryska4586 7 лет назад
jestem pewna że będzie chciał przebadać mój przypadek, może nawet poświęci mi odcinek. ps to hipcio
@nightspicer
@nightspicer 7 лет назад
9:22 jak są jakieś ptaki w wodzie to nie powinno się w ogóle rzucać im chleba.
@emik3625
@emik3625 7 лет назад
Varroa destructor to nie choroba, a pasożyt żerujący na pszczołach obecny powszechnie na całym świecie poza Australią, bez jego zwalczania, mało która rodzina pszczela przezimuje. Druga sprawa to karmienie pszczół na zimę w zamian za miód jest zjawiskiem zarówno pozytywnym i negatywnym. Dzięki karmieniu syropem cukrowym (syrop glukozowo-fruktozowy jest trochę gorszy, bo cementuje w plastrach) pszczoły mają zapas w postaci czystej energii, bez dodatków zapychających im jelita, miód ma wiele innych dotatków, przez które zimujące pszczoły musiałyby się wcześniej oblecieć, czyli wypróżnić poza ulem, albo wybrudzić kałem cały ul (choroba gwarantowana), dzięki poddawaniu syropu cukrowego rodzina lepiej zimuje i może zimować przez dłuższy czas bez oblotu. Zostało to potwierdzone w badaniach naukowych tak więc zabieranie miodu przez pszczelarzy nie jest takim złym zjawiskiem. Oczywiście w sezonie IV-IX pszczoły zbierają pyłek i nektar i żywią nim młode larwy, pszczelarz zabierając miód zostawia im zapasy na wychów czerwiu bo dzięki temu w sezonie młode pszczoły żyją dłużej. Ogólnie cukier poddawany jest wyłącznie jako pokarm zimowy dla rodziny pszczelej a nie jako materiał bazowy do karmienia nowych larw pszczelich.
@SuperKontoKonto
@SuperKontoKonto 7 лет назад
jak czytam te komentarze to widzę, że dobrze, że robisz takie filmy, bo może ta banda mniej mądrych ludzi może coś pokuma. warrozę pod zasklepem można leczyć kwasami (szczawiowy, mrówkowy), ale trzeba uważać, bo matka może przestać czerwić. normalnie odymia się apiwarolem na jesień, a można też cały rok ziołami leczyć lub spcjalnymi płynami, które można używać nawet przy zbiorach miodu, tylko są drogie. głównymi chorobami oprócz warrozy, są nosema cerane i nosema apis wpływające na układ pokarmowy owadów, i one też niestety powodują, że nie przeżywają zimy, pomimo tego, że jedzenie mają. pszczołom zimno nie szkodzi. karmić też trzeba umieć, żeby pszczoła, która będzie zimować nie zmęczyła się zanim zacznie się zimowla. jedni używają syropu cukrowego, jedni inwertu inni zostawiają późne pożytki (np. nawłoć). opryski trzeba umieć robić, wiedzieć kiedy, bo jak się zrobi nie o tej co trzeba, to później klapa z obopólnej korzyści, bo ani miodu, ani owoców. pozdro
@baziparada
@baziparada 7 лет назад
Rzeczowość i kompetencja powalają, szkoda, że wszyscy nie podchodzą tak ambitnie do swojej pracy ;)
@krzysiuzbysiu3555
@krzysiuzbysiu3555 7 лет назад
Nieodpowiednią praktyką nie jest zamiana miodu na hydrolizat skrobiowy a wręcz przeciwnie! Pozostawienie miodu na zimę jest nieodpowiednią praktyką. W zimie przy zwolnionym metabolizmie apis mellifera mellifera nie jest w stanie go strawić. Zamiana nie odbywa się w zimie tylko przed zimowlą. Miód można zastąpić przez hydrolizat, cukier inwertowany lub cukier spożywczy. I jeśli chodzi o jakość to w tej chwili najgorzej jako pokarm wypada cukier spożywczy. Warroza jest podstawowym czynnikiem. Pasożyty występują w każdej rodzinie natomiast chodzi o stopień porażenia. Varroa żywiąc się hemolimfą gryzie pszczoły otwierając drogę do ich organizmów dla wszelkich patogenów. CCD potrzebuje kilku czynników do wystąpienia a porażenie warrozą to umożliwia. Sam widziałem w polsce 2 lata temu pasiekę w której we wrześniu zniknęło 80% rodzin. Rodziny silne i zakarmione na zimę zniknęły w ciągu 2 tygodni i tak jak w przypadku CCD w ulach został czerw, pokarm i matki z kilkoma młodymi pszczołami. Wcześniej rodziny były mocne ale też mocno porażone przez warrozę. Bardzo ciekawy odcinek
@PanKuraPL
@PanKuraPL 7 лет назад
A jak to jest z tymi kleszczami, ich ilością, występowaniem i przenoszeniem boreliozy?
@bombardierRu
@bombardierRu 7 лет назад
Zajmuję to miejsce by nikt nie mógł napisać "pierwszy"
@agnieszkans
@agnieszkans 7 лет назад
RESPECT!
@TheKozarus
@TheKozarus 7 лет назад
Nie udało Ci się.
@agnieszkans
@agnieszkans 7 лет назад
patrz na czas dodania komentarza i porownaj z ostatnim, nie ma za co
@BAMBUZEL
@BAMBUZEL 7 лет назад
Czy można wiedzieć, z jakiego mikrofonu korzystasz?
@aniajuniewicz5499
@aniajuniewicz5499 7 лет назад
Jestem piąty rok na studiach związanych z ochroną środowiska i gospodarką odpadami i nie, nie jest to pierwszy semestr :P i po raz pierwszy słyszę o konsekwencjach i paragrafie za pryskanie w dzień!!! Co się dzieje z tymi uczelniami? Nie piszę tego jako właściciel tego konta, ale jednak sens ten sam...
@piolad506
@piolad506 7 лет назад
Zrob od pod tytulem "Dlaczego lubimy zapach benzyny?" :)
@farznieh
@farznieh 7 лет назад
Piolad tez jestem bardzo ciekaw tej kwestii mam nadzieje ze chociaż troszeczkę nagra o tym
@DarthZiZi
@DarthZiZi 6 лет назад
Takiego komentarza się nie spodziewałem, ale sam wręcz uwielbiam zapach benzyny. I nie wiem dlaczego :) Mógłbym wąchać bęzynę non stop, ale to raczej niezdrowe xD
@Tomek4070
@Tomek4070 5 лет назад
I niech zrobi jeszcze odcinek dlaczego smakują mi pomidory. O i jeszcze dlaczego mojej mamie podoba się zapach anyżu. (Proszę was ludzie..)
@podkowalesna
@podkowalesna 4 года назад
zapach benzyny? A fuj!!!!!
@rafaol.5132
@rafaol.5132 7 лет назад
dobrze wygladasz w tym odcinku
@astat1
@astat1 7 лет назад
40-50 dni życia? Co to za życie... 😢😢😢
@xsardas1999
@xsardas1999 4 года назад
Przepisy nie wolno pryskać w dzień, też przepisy nie wolno pryskać w nocy bo "cisza nocna" zgłaszana przez biednych mieszkańców miast będących na odpoczynku na wsiach...
@Singerg1000
@Singerg1000 7 лет назад
Dużym przyczynkiem do chorób pszczół jest cukier którym dokarmia się rodziny w okresie zimowym. W tzw; cukrze znajdują się związki chemiczne mające zapobiegać zbrylaniu się cukru. Myślę, że dobrym wyjściem jednak byłoby zostawianie części miodu w ulu...
@adeelastattack
@adeelastattack 5 лет назад
Skoro pszczół na świecie jest coraz więcej to w końcu wszyscy zginiemy przygnieceni tymi pszczołami. Czas się zapisać na misję na Marsa.
@OsteR9019
@OsteR9019 7 лет назад
Możesz dodać coś o procesie zapylania, dlaczego to pszczoły są tak istotne, a nie mówi się o innych zapylaczach.
@Heronicle
@Heronicle 7 лет назад
Czyli kolejny dowód, że natura nie jest czarno-biala tylko w odcieniach szarości. :/
@woollama
@woollama 7 лет назад
Do natury nie powinno odnosić się ludzkiej moralności. Występuje w niej walka o byt.
@Heronicle
@Heronicle 7 лет назад
Eryk Vi Racja.
@LQuatorze
@LQuatorze 5 лет назад
Natura jest kolorowa. Pszczoła miodna jest gatunkiem hodowlanym, w wielu miejscach i ilościach nienaturalnym.
@pawemichoap2684
@pawemichoap2684 7 лет назад
Niestety ograniczyłeś się tylko i wyłącznie do jednego gatunku - pszczoły miodnej. W samej Polsce występuje około 500 gatunków z nadrodziny pszczół, a ponad połowa z nich jest zagrożona wyginięciem. Nie nawiązanie do tego faktu jest jawnym wprowadzeniem słuchaczy w błąd!
@piotrp6498
@piotrp6498 7 лет назад
trzmiele są dużo bardziej produktywne w zapylaniu mniejszej ilości !
@romeklisiak7990
@romeklisiak7990 7 лет назад
Ale research :) podziwiam Cie za to jak dokopujesz się do tych wszystkich informacji :)
@Arur557
@Arur557 7 лет назад
A czy telefony komórkowe, lub inne fale radiowe np wifi wpływają na orientację pszczół w terenie?
@ab-xi6pm
@ab-xi6pm 4 года назад
Dobre pytanie
@krizar78
@krizar78 7 лет назад
Za takie odcinki lubię Twój kanał! Dokładnie i z dotarciem do badań i źródeł . Super robota . Dziękuję!
@grzybolevsky
@grzybolevsky 7 лет назад
Dawid, mógłbyś powiedzieć coś o Jerzym Ziębie i jego homeopatii?
@apis0909
@apis0909 4 года назад
Pszczoły gina bo sa slabe genetycznie i nie odporne na virusy.
@Th0Rx666
@Th0Rx666 7 лет назад
Jak to sie dzieje, że u niektórych zwierząt wsystające zęby nie psują sie, a przynajmniej nie jak ludzkie.
@Th0Rx666
@Th0Rx666 7 лет назад
chodzi mi o to, że caly czas są wystawione na powietrze
@nederlandshiphop
@nederlandshiphop 7 лет назад
Pytanie za 100 pkt ... Jak liczy się pszczoły ? :)
@kevinvanricue
@kevinvanricue 7 лет назад
wagowo :)
@dober7713
@dober7713 7 лет назад
Futrzak Futrzaczek czyli jak? ja mam problem ze zwazeniem swojego psa, a co dopiero zwazyc miliony pszczol
@wojtepanik
@wojtepanik 7 лет назад
DoBeR 77 zadymiasz pszczoły żeby wyszły z ula do jakiegoś pojemnika i ważysz
@lordptok970
@lordptok970 7 лет назад
ważysz ul i ul z pszczółkami xD nie no a tak na serio?
@paweo4099
@paweo4099 7 лет назад
Pszczoly liczy się rodzinami, nie pojedynczo. Mam własną pasiekę. ;)
@Hubabuba258
@Hubabuba258 7 лет назад
Szerszeń jest król błonoskrzydłych, jak lew jest król dżungli.
@Techt
@Techt 7 лет назад
Mógłbyś poruszyć kiedyś problem realnego zagrożenia związanego z ewentualną erupcją super wulkanu Yellowstone? Czy rzeczywiście grozi erupcją i czy rzeczywiście byłaby ona tak katastrofalna dla ludzkości? Słyszałem, że oznaką zbliżającego się wybuchu miałaby być migracja zwierząt z tego rejonu, jednak niedawno natrafiłem na informację, że migracja ta spowodowana jest w rzeczywistości zwiększeniem populacji wilków wypuszczonych tam przez ludzi, które bardzo pozytywnie wpłynęły na lokalny ekosystem. Mamy się czego bać, czy raczej jest to straszak na naiwnych?
@flash7198
@flash7198 7 лет назад
NEONIKOTYNOIDY są winą ginięcia pszczółek? Szkoda że zapomniano dopowiedzieć ze ta grupa chemiczna stosowana jest w zaprawach nasiennych, a nie w srodkach stosowanych w formie fumigacji (oprysku) na plantacji. Termin siewu rzepaku przypada na III dekadę sierpnia co daje nam jeszcze cała jesień i zimę na rozpad subst. czynnej. w rzeczywistości działają jakieś 3-4tyg po siewie, później już stosuje się inne środki. Jeśli się pomyliłem proszę o sprostowanie. Super film Polecam i pozdrawiam
@apis0909
@apis0909 6 лет назад
Po pierwsze najważniejsze od 2004 ze statystyk nie usuwa sie ilosci uli od zmarlych pszczelarzy a większość pszczelarzy to ludzie po 40 roku zycia. Dwa ja karmie ule na zime cukrem i nigdy nie padały a ten hydrolizat jest od niedawna i sprzedawany jako pasza dka pszczol wg mej opini jest gorszy od cukru. Glowna przycza wg mnie umierania pszczol jest brak rislin pylkodajnych od lipca i zle leczona warroza od lipca tez
@sylly453
@sylly453 7 лет назад
Super temat :) dzieki! Czy mógłbys zrobic odcinek na temat alergii? Coraz wiecej w okolo jest alergikow. Skad to sie bierze. Czy faktycznie z przesadnej higieny? Jak zachowac umiar/zdrowy rozsądek zeby nie zrobic dziecku alergii na wlasne zyczenie. A moze ten argument z higieną jest przesadzony? Może nie mamy az takiego wplywu na to czy alergia wystąpi czy nie?
@slavgiant
@slavgiant 7 лет назад
neonikotynoidy stosowało się w zaprawach rzepaku ozimego wysiewanego w sierpniu i 1 dekadzie września, skuteczność tej grupy zapraw na szkodniki wynosi ok 2 tygodnie jak się nie myle, rzepak kwitnie w maju następnego roku, zakaz neonikotynoidów wymusza na rolnikach dodatkowe zaprawianie nasion rzepaku, i dodatkowe 1-2 zabiegi insektycydami w trakcie jesiennej wegetacji co znacznie bardziej obciąża środowisko niż zaprawy na bazie neonikotynoidów
@Orgelbrant
@Orgelbrant 7 лет назад
Świetny materiał! 14:27 - Haha haha... Obawiam się, że ze świecą szukać rolników zwracających uwagę na odpowiedni czas oprysków. Mają w dupie ludzi (okres karencji), a co dopiero pszczoły... 15:02 - No cóż... Nie jestem osobą przeszkoloną, ale przez Internet zakupiłem bez najmniejszego problemu środek przeciwko przędziorkom teoretycznie sprzedawany wyłącznie osobom z uprawnieniami jego stosowania. I tak sądzę, że będę go bezpieczniej stosował, od Januszy (czyt. wszystkich rolników) z uprawnieniami...
@IzabelaFolga
@IzabelaFolga 7 лет назад
PUENTA JEST NAJWAŻNIEJSZA - jeśli chcemy pomóc bzykaczom, możemy z czystym sumieniem dofinansować akcję "adoptuj pszczołę", i wspomóc budowę domków dla nich.
@0.v.0
@0.v.0 7 лет назад
kurcze jak to dobrze posłuchać kogoś kto wykonał solidny resarch! Wielki plus!
@Wallie358
@Wallie358 7 лет назад
czy tylko ja to przekładam na choroby pierwszego świata wśród ludzi : stres + zła dieta + nadużywanie leków = choroby?
@ikaminska
@ikaminska 7 лет назад
A może odcinek o innych owadach zapylających? Dużo się mówi o pszczołach, a tak naprawdę mało wiemy o życiu innych owadów np. os, trzmieli, szerszeni... :-)
@ikaminska
@ikaminska 7 лет назад
KuroiMushi Masz rację, chyba nie są. Mój błąd. Nie zmienia to faktu, że chętnie dowiedziałabym się czegoś na temat ich życia :-) Chociażby po to by później nie pisać głupot :-)
@ikaminska
@ikaminska 7 лет назад
KuroiMushi Ginie nie tylko wiele owadów, ale myślę, że i wielu ludzi nieświadomych swojego uczulania na ich jad. Niektóre owady upodobały sobie budowanie gniazd w miejscach zabaw dzieci np. w huśtawkach, zjeżdżalniach. Jak sobie z tym radzić? Jak widać ten temat jest tak ciekawy, że można go rozwinąć w wielu kierunkach.
@Arysia123
@Arysia123 7 лет назад
Zawsze, gdy widzę, jak ktoś karmi ptaki białym pieczywem - mówię bądź piszę o jego szkodliwości, jesteś pierwszym youtuberem, który się z tego świadomie ''nawrócił''. Szacunek.
@helju
@helju 7 лет назад
Wbrew pozorom w zimie w ulu jest ciepło a zagrożeniem jest przede wszystkim wilgoć. Wszystko zależy od typu, rodzaju i budowy ula. Pomijając pszczelą gospodarkę globalną. Pszczelarstwo to wielkie zagadnienie. U wielu pszczelarzy w Polsce czy nawet na kanałach youtube można to zaobserwować. U każdego odpowiedzialny jest indywidualny przypadek. Czasem zginie jedna rodzina, czasem cała pasieka. W Polsce istnieją także pasieki wędrowne, zawsze tak było. Bo jeśli chcemy mieć na rynku przykładowo miód rzepakowy pszczoły muszą jakiś czas być na terenie wielu hektarów właśnie tej rośliny. Ma to plusy i minusy. Pszczelarz i człowiek żyją w symbiozie, pszczoła bez człowieka i ochrony przed chorobami ( poza warrozą jest wiele chorób np. bakteryjnych). Pszczoły w mieście się pojawiają, pszczelarstwo miejskie robi się modne i w większości miast w Polsce możemy mieć ul na własnym podwórku (po spełnieniu odpowiednich warunków). Świetny materiał! Im bardziej temat pszczół robi się popularny tym lepiej ;) Może odwiedź jakąś większą pasiekę i nagraj film z doświadczonym pszczelarzem? Pokaż na kanale jak wygląda praca pszczół w praktyce. Pozdrawiam! ;)
@Radiomaniak96
@Radiomaniak96 7 лет назад
Jeden gatunek pszczół jak by wyginoł to tez jest moze nawet niezauważalne bo gatunków pszczół jest setki jak nie tysiące i pszczół przybywa a nie ubywa ( przynajmniej w mojej okolicy [ sam mam 15 rodzin pszczelich i zwiększam ilość ] powstają nowi pszczelarze itp ) moze w jednym miescu zmniejsza sie populacja a w innym miejscu robi ich się zagęszczenie i liczby zapewne są podawane z związków pszczelarskich lub Weterynarii a ile osób ma pszczoły nidzie nie zgłoszone ( po za rejestrem )
@misticdk
@misticdk 7 лет назад
to teraz może coś o wróblach? :D coraz mniej ich
@gevarelghinn5297
@gevarelghinn5297 7 лет назад
Świetnie przygotowany odcinek, wreszcie ktoś wyjaśnił zamiast siać panikę :)
@Lumperator
@Lumperator 6 лет назад
Ok ale jednak te środki ochrony roślin mają wpływ na śmiertelność pszczół i trzeba w tym zakresie coś zrobić.
@AmaatooR
@AmaatooR 6 лет назад
Kolejny rewelacyjny film.
@ekoprzewodnik1582
@ekoprzewodnik1582 7 лет назад
Bardzo ważne wyniki badań. Mam nadzieję, że szybko wprowadzą zakaz stosowania tych środków www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1710798,1,co-zabija-pszczoly-juz-chyba-wiadomo.read
@krotarth
@krotarth 7 лет назад
małe pytanie do samego wstępu - nie za dużo Wołoszańskiego? :)
@maciejdisterheft3838
@maciejdisterheft3838 7 лет назад
Witam, Jest jedna rzecz, która przedstawileś błędnie... Pszczoły giną masowo! Na wstępie powiedziałeś, ze pszczola miodna jest zwierzęciem gospodarskim, tylko hodowanym przez ludzi... I jest to po części prawdą, ale dlatego ze Apis mellifera występująca w stanie dzikim wyginela! Jako przykład mogę podać Puszczę Białowieska, gdzie jeszcze w latach 80tych występowały 2-3 roje na jednym oddziale leśnym, a dzisiaj nie ma jednego! Dlatego pszczoły bez ingerencji nie przeżyły jeśli nie w ogóle, to na pewno 90-98 procentach... Dlatego pszczelarze odmawiają starty, przez odkłady, sztuczne roje itp., a głównym problem jest varroza, gdyż od niej biorą się wszystkie inne historie np. nosemoza, zgnilec itp... Pozdrawiam
@mattaimp
@mattaimp 5 лет назад
Spory materiał, temat troszkę znam, pomagałem realizować pracę na temat pszczół. Moje przemyślenia i wiedza nawet nie umywają się do treści materiałów gromadzonych w " Naukowym Bełkocie", ale wiele pytań pod filmem skłania do kilku przemyśleń. Zanikanie w pewnych obszarach - spowodowane na pewno monokulturami w roślinności. Pszczelarze dla efektu produkcyjnego często przenoszą pasieki - sprawdzają gdzie jest najlepiej dla pszczół. To miejsce zastępują osy i inni zapylacze. Krótki cykl życia pszczół powoduje ich lepsze przystosowanie do obecnych warunków, co prawda dynamiczne zmiany klimatu, poziomy skażenia środowiska są na pewno trudne i wpływają na liczne czynniki powodujące spadek odporności rodzin. Sam spadek odporności myślę jest bardziej złożony , co jakiś czas występują różne korelacje czynników szkodliwych , co w perspektywie czasowej może powodować również przewlekłe problemy - później pojawiające się masowe CCD występować mogą z powodu drobnych nieuchwytnych anomalii w środowisku. Swoją drogą - z rynku USA przenoszonych jest wiele informacji które fałszują obraz stabilności gospodarki i środowiska. Trzeba podchodzić z rezerwą do wszelkich fake - news-ów - i szukać rzetelnych informacji.
@band6065
@band6065 7 лет назад
Wysłuchałem wszystko co miałeś do powiedzenia. Masz sporo dziur w temacie. Wiele czasu musiałbym spędzić wyjaśniając te dziury. Jedno jednak muszę Ci powiedzieć nie powołuj się na wzrost liczby kolonii bo każdego roku pszczelarze robią OLBRZYMI wysiłek żeby uzupełnić braki i wytworzyć wiecej kolonii na zapas - żeby pokryć przewidywalne straty. Nowe kolonie są małe nie produkują miodu dla pszczelarza w danym roku - dopiero potencjalnie w nastempnym - a w następną wiosnę znowu uli jest niedostatek. To jest obraza dla pszczelarza że ktoś zakrywa prawdę o tragedii używając jako argumentu wyniku jego nadzwyczajnego wysiłku dla alarmowego pomnożenia uli.
@wkkax
@wkkax 7 лет назад
Dziwna ta obrona neonikotynoidów szczególnie wobec końcowego wniosku o wiosennym odżywianiu który rzekomo jest kluczowy. Może kluczowy dla wykorzystania wczesnych pożytków ale nie dla życia rodziny. Zarzucam obronę ponieważ nie było mowy o sposobie działania tych preparatów. Fakt iż mała dawka substancji daje dużą skuteczność wynika ze sposobu działania. Substancja łatwo wchłania się do rośliny i jest transportowana w całej roślinie gdzie zachowuje bardzo długo skuteczność. Np. stonka ziemniaczana nie występuje gdy zaprawiono preparatem bulwy podczas sadzenia. Substancja działa na układ nerwowy owadów powodując nadpobudliwość neuronów objawiająca się drgawkami i konwulsjami owada. Znaczenie układu nerwowego dla pszczół wspomniano mówiąc o tańcu pszczół- swoistej "mowie" służącej komunikacji między osobnikami informującym w jakiej odległości i jakim kierunku znajduje się pokarm. Oczywiście układ nerwowy odpowiada za pamięć i orientację w terenie czyli jak trafić z powrotem do ula! Myślę, że to jest główna szkodliwość tej substancji i powód ginięcia pszczół.
@taknie3934
@taknie3934 7 лет назад
Osoby mieszkające w dużych miastach już dawno zauważyły, że z miast masowo wycinane są drzewa owocowe (i kwiatowe), natomiast nasadzanych w zamian sztampowo jest kilka gatunków - nazwijmy je - "ozdobnych" , którymi pszczoły czy inne owady nie są nazbyt zainteresowane. Kiedyś było wiele krzaków kwiatowych, na których rosły takie "białe kulki" , tam zawsze roiło się od owadów (kto pamięta??) - teraz rzadkością jest, jeśli takowy krzaczek gdzieś spotkam w swoim mieście. Natomiast jeśli coś bzyczy, to jest to na 80% mucha... Możliwe, że jest to jedynie migracja tych owadów, na tereny bardziej przychylne dla nich, jednak ostatnio zakwitały pewne żółte chwasty, no nie za wiele latających zwierzaków tam było...
@MrThorill
@MrThorill 7 лет назад
Mega odcinek. jestem pszczelarzem i odcinek 100% trafny. Pszczelarze zrzucają winę CCD wyłącznie na niotynoidy a to nie jest dokładnie prawda. Tendencja jest taka że warrozy przybywa, bo pszczelarze źle leczą pszczoły. Nie stosują rotacyjnej gospodarki pasiecznej przez co nie mogą odpowiednio wyleczyć rodzin z varrozy do momentu gdy wychowywane jest ostatnie pokolenie które zimuje (ok 70% pszczół które przeżywają). W pasiekach jest syf, ule są w masakrycznym stanie. W ścianach drewnianych ula rozwijają się patogeny, szczególnie podczas zimowli kiedy pszczoły nie wentylują ula. Drewno to nie jest higieniczny materiał na ule, a szczególnie takie które nie oddychają bo mają izolacje wewnątrzścienną styropianową. Pszczelarze powinni masowo przechodzić na ule sytropianowe bądź poliuretanowe ale tego nie zrobią i będą tylko narzekać nadal na wszystko inne tylko nie na siebie. Nie lecząc odpowiednio i trzymając pszczoły w tych parchach (ule drewniane z ociepleniem ze słomy żytniej to co innego - taki ul oddycha, a zaleszczotki którym sprzyja mikroklimat w ulu eliminują warrozę). A potem tylko zgnilec europejski albo amerykański :/ Szczerze gardzę pszczelarzami którzy tylko trzymają pszczoły a nie się nimi zajmują i hodują w odpowiednich warynkach. Takie rodziny pszczele roznoszą tylko choroby po całym regionie. Przez co my, ogarnięci pszczelarze, musimy cały czas kontrolować rodziny i stosować bardziej intensywne leczenie oraz wprowadzać więcej zabiegów higieniczno hodowlanych.
@DanieloV27
@DanieloV27 7 лет назад
ZNANY RU-vidR PRZEZ CAŁE ŻYCIE ZNĘCAŁ SIĘ NAD OKOLICZNYM PTACTWEM [ZOBACZ NAGRANIE] pa. świetny materiał, jak zawsze zresztą.
@HelpfulBlade
@HelpfulBlade 7 лет назад
W filmiku posłużyłeś się zdaniem ".. sam stres tym spowodowany, co również może odbić się na odporności". Czym właściwie jest stres i czy w świecie zwierząt jest czymś innym niż u nas? Jestem świadom, że były badania przeprowadzone na karaluchach gdzie te robaczki, które były obserwowane przez inne gorzej wykonywały działania. Samo wyjście na scenę i odgrywanie przedstawienia to stres, ale nie wpływa na naszą odporność (chyba). Więc czym jest ogólnopojęty "stres"? Może przyda się ten temat na odcinek.
@Ozim88
@Ozim88 7 лет назад
Witam. Od jakiegoś czasu jestem fanem (silowni) interesuje mnie biomechanika i dietetyka. Trafiłem na Twój kanał gdy oglądałem filmiki(materiały) o sterydach. Ale z innej beczki jestem osoba chora (lub jak to nazwiesz) na "łuszczycę" Wiem tyle ze jest to choroba genetyczna która dotyka dużo ludzie i jest to wstydliwe dla większości. Mój dziadek od strony matki miał wielkie problemy , chodził na lampy itp itd. Moja matka ma łuszczycę ale nie na całym ciele, czyli łokcie, kolana, piszczele i jakies tam miejsca. Ja mam tylko tam gdzie włosy. Od dziecka na głowie ale powoli zaczyna mi sie pokazywać coraz niżej czyli brwi i klatka piersiowa. Teraz moje pytanie czy był byś w stanie nagrać odcinek poświęcony tej (chorobie) ? Był bym bardzo wdzięczny Pozdrawiam Rafal
@nataliarusek2924
@nataliarusek2924 7 лет назад
Liczenie rodzin pszczelich jest dość karkołomnym zadaniem. Z tego co wiem robi się to na podstawie danych uzyskanych od pszczelarzy. Nowe pasieki i nowe pszczele rodziny są dosyć chętnie zgłaszane - wiąże się to często z różnymi dotacjami. Natomiast rzadko kiedy ule, które przestały istnieć są wyrejestrowane. Raczej nikt się tym nie zajmuje. Możliwe, że w spisie wciąż figurują pasieki, które w rzeczywistości już od dawna nie istnieją. Stąd wydaje mi się, że informacje o wzroście ilości rodzin pszczelich w Polsce mogą być trochę zakłamane.
@SazianNULL
@SazianNULL 7 лет назад
A co z kukurydzą modyfikowaną genetycznie ? Swego czasu dało się bardzo często słyszeć że to ona powoduje wymieranie pszczół. Wyjaśnienia zwolenników tej teorii(a właściwie przeciwników żywności modyfikowanej) były takie że skoro stworzyliśmy kukurydzę zdolną do zwalczania szkodników to jej pyłek może zabijać pszczoły i inne owady. Czy istnieją jakieś oficjalne badania na ten temat ?
@tomaszsitek7083
@tomaszsitek7083 6 лет назад
Nie poruszyłeś tu 3 tematów to znaczy . - trujący pyłek z roślin GMO niszczy DNA mikro flory w układzie pokarmowym wskutek czego zabija Pszczoly . Ludzi tak samo tylko proces wydłuża się na lata , wiec jest niezauważalne jako przyczyna i wiązana z innymi czynnikami -nie powracanie pszczół do ula . Rozpylane nanoczasteczki i cząsteczki metali prawdopodobnie do manipulowania pogoda . Przyczepiają się do drobniutkich włosków pszczół , co zakluca ich GPS tracą orientacje i nie są wstanie wrócić do ula - ostatni problem to niepodkarmianie przez pszczelarzy dodatkowo w lutym i marcu . W norwegi podkarmia się Pszczoly od stycznia do marca( podkarmia miodem nie cukrem ) bo zima często jest do kwietnia . I tego powinni polscy pszczelarz dokładniej doglądać bo wiosna jest dziwna z powodu manipulowania pogoda , nawet w innych rejonach , co przekłada się na anomalia w innym rejonie . Taka nowa metoda kontrolowania gospodarki jakiegoś kraju , bez rozpoczynania konfliktu zbrojnego , a celowego podporządkowania danego terenu kraju . Co ja będę pisał chyba jesteście osobami myślącymi choć troszkę i wiecie ze są różne systemy zniewalania .czyli Fikcyjne wtłaczanie informacji już od przedszkola i szkoły (telewizja religie) dzieciaków co teraz jako osoby dorosłe , nie są wstanie sobie wyobrazić ze są niewolnikami na wielu płaszczyznach i dali by się zabić za swoje niby racje , które te racje zostały im wtloczone i generalnie zainfekowane umysły nie Są wstanie dostrzec co to jest wolność . Tak jak kurczak na farmie nigdy świata nie zobaczy i nigdy o takiej możliwości nie pomyśli . Tu jeszcze bym musiał długo pisać o kodach i programach , ale tego zwykły człowiek już wcale nie jest wstanie zrozumieć ani zauważyć , wiec może wystarczy . Pozdrawiam
@DayanDey
@DayanDey 7 лет назад
Moje pytanie nie jest związane z pszczołami, ale chciałbym zapytać odnośnie "dachów w miastach", a konkretnie zagospodarowaniem ich pustej powierzchni, która się tak marnuje. Czy instalacja paneli słonecznych na dachach bloków byłby twoim zdaniem dobrym pomysłem, przynoszącym społeczeństwu korzyści w postaci obniżonych rachunków za prąd? Nie wiem jakie są regulacje prawne w tej kwestii. Pozdrawiam.
@mr_maydo
@mr_maydo 7 лет назад
Energia odnawialna nie przyniesie korzyści społeczeństwu, ponieważ wprowadza niepotrzebne zaburzenia w systemie elektroenergetycznym. Wszelki niedobory lub nadmiar produkowanej energii trzeba natychmiastowo kompensować regulując pracę generatorów w elektrowniach węglowych, bo jeśli się tego nie zrobi, to odbije się to na częstotliwości sieci, co może uszkodzić podpięte urządzenia. Im wyższy wkład energii odnawialnej w systemie elektroenergetycznym tym większe zaburzenia i mniejsza szansa na skompensowanie tych różnic.
@grzegorzwxx4536
@grzegorzwxx4536 7 лет назад
Karol Darwin - "Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin ,potem zwierząt , wreszcie przyjdzie kolej na człowieka"... [ Wiki]
@MrDziunek
@MrDziunek 7 лет назад
Jedna uwaga proszę nie nazywać Amerykanskich właścicieli pasiek Pszczelarzami bo to obraża ten jakże szanowany kiedyś zawód. Polscy pszczelarze znacznie różnią się w doświadczeniu i filozofii hodowli (pozdrawiam wszystkich posiadaczy małych pasiek) sam jestem pszczelarzem i nie zgadzam sie do końca ze wszystkim co zostało powiedziane w filmie, bo jak to w życiu: teoria sobie, praktyka sobie.
@zxcvbnm2959
@zxcvbnm2959 7 лет назад
Tak na marginesie pszczół. Jeśli chodzi o rzepak, to przypomnę, że plantatorzy, żeby wyrównać zamieranie i schnięcie roślin, pryskają pola Rundupem. Tak więc praktycznie zaraz po spryskaniu jest on koszony, młócony i jedzie do wyciskania. Życzę smacznego.
@orjhyu3v2ehv3h
@orjhyu3v2ehv3h 7 лет назад
Zawsze powtarzasz, że _dosis vacat venenum_, ale czy jest taka trucizna, która już jedną molekułą mogłaby wyrządzić szkody?
@przemekcieslik5960
@przemekcieslik5960 6 лет назад
A w moim mieście na klase zeby dostać się do technikum na klasę pszczelarską, trzeba mieć tylko 40 pkt :-( Dla porównania na klasę humanistyczną do liceum o opinii średniego trzeba mieć 120 pkt
@zgonu7672
@zgonu7672 7 лет назад
Tak w temacie, petycja Greenpeace o dołączenie Polski do krajów, które zakazały korzystania z trzech noenikotynoidów o których była mowa: act.greenpeace.org/page/7590/petition/1?s=gppl Zapraszam do zapoznania się i podpisania :)
@pieronsky
@pieronsky 7 лет назад
[P] - Czy warto jest ostre/pikantne jedzenie podczas grypy/przeziębienia? Jest całkiem spore grono osób, które uważają że pikantne żarcie zabija bakterie i pomaga w kuracji - choćby MocnyVlog.
@Ciostek937
@Ciostek937 7 лет назад
Jakie jest twoje zdanie na temat używania herbicydów ,w czasie dnia w uprawie drzew owocowych jest to zabieg nakładania warstwy oprysku jak najbliżej ziemi w celu usunięcia roślinności wokół drzewa , większość pszczół w tym czasie jest zajęta zapylaniem kwiatów na drzewach. ?
@jakubrybicki6560
@jakubrybicki6560 7 лет назад
Dawid, znów przewinął się temat pasożytów. Może jakiś odcinek o nich? Jak ewolucyjnie powstał organizm który bytuje w ludzkim jelicie?! Tasiemca mam na myśli rzecz jasna, pozdrawiam Dzięki
@lowcamiodu
@lowcamiodu 6 лет назад
Jaki konkretnie przepis zakazuje przeprowadzania oprysków w ciągu dnia? Bardzo chciałbym go poznać, jeśli mi go Pan przedstawi to wysyłam Panu słoik miodu.
@gwynbleidd8353
@gwynbleidd8353 7 лет назад
Krata odgrodowa jest źle założona, otwory powinny być równolegle z uliczkami a nie prostopadle :-) za to materiał bardzo ciekawy, no i też dzięki za edukację tych osób które o pracy pszczół słyszą pierwszy raz :-) ludzie nie pryskajcie pol w samo południe!
@torqo7265
@torqo7265 7 лет назад
Przy opryskach jest taki problem, że z jednej strony nie stosować w dzień ale z drugiej strony po zmroku bardzo często osiada już rosa, która uniemożliwia wykonania znacznej części oprysków
@likeyou3317
@likeyou3317 7 лет назад
Pytanie kontrowersyjne, lecz potrzebne moim zdaniem. Czy marihuana może leczyć? Jeśli tak to w jakiej formie i czy istnieją rzetelne badania naukowe mogące nieco rozjaśnić temat? Bo szczerze powiedziawszy nie wierzę portalom typu zdrowieabc czy poradnik zdrowie, a temat myślę, że dość ciekawy.
@tomaszpaliwoda9857
@tomaszpaliwoda9857 7 лет назад
Jeżeli do wszystkich filmów przygotowałeś się tak jak do tego to cała reszta jest równie mało wiarygodna. Zdaję sobie sprawę z tego że miałeś mało czasu ale te informacje są po prostu szkodliwe.
@maciejdomanowski1069
@maciejdomanowski1069 7 лет назад
Ja jestem ciekaw jak jest z innymi gatunkami zwierząt i roślin, i jakie zagrożenia niesie ze sobą ingerencja człowieka w naturę? Chodzi ogólnie o zagrożenia bioróżnorodności. Ile gatunków przez to już wymarło?
@Kamii1987
@Kamii1987 7 лет назад
Czy myśląc w różnych językach, można myśleć inaczej?? Tzn w jednym szybciej, w innym wolniej?
@mateusz9960
@mateusz9960 7 лет назад
wszystko się zgadza masz rację że wszystkim. przybywa rodzin bo ludzie w to mocno ingerują. a co z i innymizapylaczami ? gdzie są dzikie pszczoły w lasach ?itd motyla już ciężko na wsi zobaczyć. rodzinny pszczelarze sobie odbudowuje. a reszta Sobie nie radzi niestety
@bitsstyle2489
@bitsstyle2489 7 лет назад
dlaczego ludzie szukają życia tam gdzie planeta ma najprawdopodobniej wodę? Przecież istnieje szansa ze jej ni potrzebują
@Wanard4
@Wanard4 7 лет назад
"szybkie pytanie szybka odpowiedź" 22min video ;D ale spoko, miło sie twoje filmiki ogląda!
@StalMoskit
@StalMoskit 4 года назад
Jak na Dawida to bardzo szybko :)
@beadowulf5942
@beadowulf5942 7 лет назад
Mam tylko jedno ale, zabiegi przeciwko warrozie przeprowadza się początkiem jesieni a nie wiosną kiedy nie ma ani czerwiu ani pożytków pszczelich. Odymia się je wtedy preparatem apiwarol.
@czareki11
@czareki11 7 лет назад
Dlaczego w filmie ,,Wielki Błękit", jak byli bardzo głęboko pod wodą to upili się jedną kropelką alkoholu?
@wabmtb
@wabmtb 7 лет назад
Jeśli zacznie Cię kiedyś sponsorować firma farmaceutyczna, koncern biochemiczny itd to powiesz nam o tym? :)
@Laraxsus
@Laraxsus 7 лет назад
To może coś o paleniu, piciu alkoholu w ciąży itp.? Bo trafiłem na informację, że rzekomo palenie w czasie ciąży nie szkodzi dziecku. Temat według mnie warty poruszenia, aczkolwiek nie ja tu decyduję. Pozdrawiam.
@saper1671
@saper1671 7 лет назад
Żaden normalny rolnik nie pryska przed wieczorem, bo niezależnie od oprysku wysoka temperatura potrafi spalić roślinę, dlatego na butelce zawsze pisze w jakiej temperaturze powinno się opryskiwać rośliny.
@piotrjakimowicz8083
@piotrjakimowicz8083 7 лет назад
wq mojej wiedzy do tej pory spotkałem się z informacjami że pszczoły lepiej zimują na cukrze inwertowanym niż miodzie (chociaż może chodziło o syrop cukrowy - w każdym razie skłoniłeś mnie weryfikacji mojej dotychczasowej wiedzy
Далее
Dlaczego złoto jest cenne?
17:23
Просмотров 714 тыс.
Słowo na sobotę - o wracaniu do domu.
58:43
Просмотров 358 тыс.
Обменялись песнями с POLI
00:18
Просмотров 214 тыс.
Człowiek z sercem świni!
23:15
Просмотров 240 тыс.
Skąd się bierze "epidemia krótkowzroczności"?
26:17
Ile lat ma Twoja wątroba?
28:10
Просмотров 374 тыс.
Mit megadawek witamin - początek
26:38
Просмотров 266 тыс.
Hiccup as an evolution evidence
15:09
Просмотров 310 тыс.
Co łączy wirusa HIV z leczeniem nowotworów krwi?
27:23
7 wielkich odkryć amatorów
24:36
Просмотров 890 тыс.
Обменялись песнями с POLI
00:18
Просмотров 214 тыс.