Тёмный

Dark, Bias i Flat. Zdjecia Kalibracyjne w Astrofotografii 

Astromiasto
Подписаться 3,2 тыс.
Просмотров 3,3 тыс.
50% 1

W tym odcinku chciałem wrócić do ciężkiego tematu jakim są zdjęcia kalibracyjne w astrofotografii. Zapraszam do komentowania i wkładania swoich doświadczeń, oraz szczerą ocenę 👍
PDF z instrukjami:
www.aavso.org/sites/default/f...
syntetyczny flat
Wideo Slawka na Gwiazdy w Dloniach
• Fotografia Andromedy o...
29.34
Wesprzyj kanal na Patronite:
patronite.pl/Astromiasto

Опубликовано:

 

22 окт 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 47   
@Mateusz_AstroLife
@Mateusz_AstroLife 2 года назад
Film dodany 7 sekund temu a już jestem trzeci 😑
@astromiasto8651
@astromiasto8651 2 года назад
To będzie nasza tajemnica, nikomu nie powiem😂
@Mateusz_AstroLife
@Mateusz_AstroLife 2 года назад
@@astromiasto8651 A tak poważnie, to fajnie, że poprawiasz swój film do którego dziś masz zastrzeżenia. Sam mam na liście kilka takich remeake'ów :P
@astromiasto8651
@astromiasto8651 2 года назад
Dzięki 👍 Z czasem malutkie niedociągnięcia nie dają spokoju a social media nie wybacza i nie pozwala na edycje. Facebook i RU-vid są piekielnie mocnym medium, dlatego powinni pomyśleć o prostszej współpracy z autorami i dać więcej miejsca na error ;) Wiesz jak jest. W razie pomyłki trzeba zaczynać od nowa 😉
@dawidkopczynski4658
@dawidkopczynski4658 2 года назад
@@Mateusz_AstroLife Czyli mamy na co czekać? :-)
@jakubbejger4945
@jakubbejger4945 Год назад
Super material. 4x80 zrobione tsraz czad spalic laptopa 20GB danych
@krzynwwarzy5178
@krzynwwarzy5178 2 года назад
Hej Dawid.czy nagrasz film o ditheringu W przyszłości? Chętnie bym zobaczył z czym to się je :)
@MAzurekkk1
@MAzurekkk1 2 года назад
Bardzo fajny kompleksowy poradnik fajnie że tłumaczysz zasadę działania sensora, myślę że daje to spory obraz na to skąd się bierze potrzeba robienia referencyje. Osobiście flaty to mój największy wróg, miałem kilka podejść zawsze mi psują stacki, zobaczymy jak to będzie po następnej sesji ;) Czystego nieba Astrowariaci!
@lukaszlewczuk
@lukaszlewczuk 2 года назад
Bardzo zacnie powyjaśniane zawiłości tych zdjęć. Mistrzu, dobra robota - dziękuję i pozdrawiam, wbijając łapencję w górę ;-)
@gonzot6721
@gonzot6721 2 года назад
Super, dzięki bardzo, że jesteś :)
@marekso366
@marekso366 2 года назад
Film pomocny :) Dla biasów masz raczej jedną czterotysięczną sekundy czyli 10 razy dłuższy czas. :). Biasy pokazują zerowy odczyt matrycy czyli przed ekspozycją.
@andrzejjankowski8965
@andrzejjankowski8965 2 года назад
Brawo😃
@arekc1945
@arekc1945 2 года назад
Hej jeśli mogę prosić to bardzo pomocny byłby film z stackowania i składania tych wszystkich zdjęć w to jedno końcowe bardzo brakuje takiego filmu dla tych początkujących pozdrawiam ;)
@iwonajot
@iwonajot 2 года назад
Hej David :) Dzieki za filmik! Czy potrzebuje wszystkie zdjecia kalibracyjne (darki, flaty i biasy) przy lightach Drogi Mlecznej, robionych np obiektywem szerokokatnym z prowadzeniem?
@astromiasto8651
@astromiasto8651 2 года назад
Dobre pytanie ;) nie robiłem nigdy zdjęcia drogi mlecznej, dlatego nie wiem jak to wyglada w praktyce. Można zrobić i porównać na finalnym stacku. Powiem ci ze jak będę miał okazje kiedyś takie zdjęcie robić, to napewno zrobię kalibracyjne w razie wu 😉
@marcindudek3018
@marcindudek3018 2 года назад
Cześć Dawidzie. Oglądam zawsze twoje widea bo czerpię z nich wiedzę. Jestem dopiero na początku fajnej pasji jaką jest astrofptografia.Dzìęki Tobie zdecydowałem się na zakup teleskopu WO ZS 81 mm i jestem z niego szalenie zadowolony.Już zdążyłem troszkę zobaczyć fajnych obiektów na niebie. Chciałbym teraz dokupić do niego flattner i nie wiem co jeszcze musi być dokręcone pomiędzy nim a aparatem czy wystarczy sama redukcją na odpowiedni bagnet czy muszą być jeszcze pierścienie pośrednie? Dziękuję i pozdrawiam. Oczekuję niecierpliwie nowych filmów na kanale. Pozdrawiam.
@astromiasto8651
@astromiasto8651 2 года назад
Siemka i dzięki Marcin 👍 U mnie razem z canonem nie mam żadnych dodatkowych przedłużek. Działa idealnie. Mam nadzieje ze u ciebie będzie tak samo 😊
@kipsed8428
@kipsed8428 2 года назад
Cześć, świetny film! Mam pytanie odnośnie flatów. Jeśli robiłem lighty (wraz z darkami i biasami ale whatever) z użyciem filtra (konkretniej Optolnong L-enhance) to do flatów powinien zostać, czy również być? Bo z tym filtrem wyszły mi jakieś niebieskie i nie ma tam żadnych winiet itp.
@astromiasto8651
@astromiasto8651 2 года назад
Flat pozwala pozbyć się śmieci w optyce itp, dlatego tor optyczny nie może być zmieniony co za tym idzie filtr powinien zostać w środku ;)
@kipsed8428
@kipsed8428 2 года назад
@@astromiasto8651 dzięki serdecznie :)
@michaz324
@michaz324 Год назад
Hej, bardzo fajny materiał dzięki. Mam pytanko. Czy przy klatkach gdzie mamy zasłonić czarnym Dekielkiem obiektyw to czy można ściągnąć optykę i „zatkać” otwór w aparacie zaślepką którą się montuje zamiast obiektywu?
@astromiasto8651
@astromiasto8651 Год назад
Można. Mowa tu o dark i bias. Można ale trzeba zostawić aparat na zewnątrz, najlepiej podczas tej samej sesji, aby sensor był w tej samej temperaturze 👍👍👍
@michaz324
@michaz324 Год назад
@@astromiasto8651 super. Bardzo dziękuje za odpowiedz i cały materiał :)
@niebonoca
@niebonoca 2 года назад
Czy zdjęcia dark można robić w temperaturze niższej od temperatury podczas sesji?
@ZUZ-i
@ZUZ-i 3 месяца назад
Witaj! ;) mam pytanko odnośnie flat'ów. Robię je metodą z histogramem. Na teleskopie mam biały materiał i przyłożoną lampę LED zimnej barwy. Dane na histogramie są w skrajnym położeniu... nie zależnie od czasu ekspozycji. (zdjęcia są białe) Może tak być czy kończenie tak jak przedstawiłeś na filmie? PS: funkcja A (nikon) mi nie działa - nie wykrywa obiektywu.
@astromiasto8651
@astromiasto8651 3 месяца назад
Po mojemu spajk histagramu musi być mniej więcej po środku, przestawiając tylko czas ekspozycji. Po środku albo trochę bardziej przesunięty na lewo, czyli w stronę czerni 👍
@jacekadamik2277
@jacekadamik2277 2 года назад
Super fajnie było posłuchać jak wykonać dark flat czy bias ale jak je zastosować ten materiał podczas obróbki zdjęć to już zero informacji. Proszę o informację jak je stosować podczas obróbki np. w photoshopie. Dziękuję.
@astromiasto8651
@astromiasto8651 2 года назад
Zdjęć kalibracyjnych nie stosuje się w obróbce. Kalibracja zdjęcia zachodzi automatycznie w programach do stackowania zdjęć. W tych programach w odpowiednie kolumny aplikujesz poszczególne zdjęcia jak light, dark, bias its a program robi już wszystko automatycznie 👍
@jacekadamik2277
@jacekadamik2277 2 года назад
@@astromiasto8651 Czy masz może nagrany tutorial jak stosujesz te klatki kalibracyjne? A może znasz już jakieś opracowania jak ktoś pokazuje jak to robi?
@mateusz6012
@mateusz6012 2 года назад
Nie wiem, czy uważnie oglądałem ten film, ale brakuje informacji ile takich klatek kalibracyjnych (dowolnego rodzaju) należy robić, w zależności od ilości materiału (light). To znaczy wiadomo, że jeśli pogoda pozwoli to robimy np. 250 zdjęć Andromedy i robimy dodatkowo np. 40 darków, ale co jeśli zrobimy tylko 100, lub 50 lightów? czy to jakoś działa proporcjonalnie, że "o tyle mniej" procentowo trzeba tych klatek kalibracyjnych zrobić, ile jest lightów?
@astromiasto8651
@astromiasto8651 2 года назад
Dobra uwaga, nie pomyślałem żeby o tym nadmienić. Zdjęcia kalibracyjne są osobnym zbiorem i łącza się w jedno zdjęcie, tgz master. Najważniejsza w całej tej zabawie jest ilość Light. Czyli im więcej light, tym lepiej. Zdjęcia kalibracyjne pozwalają tylko w niewielkim procencie poprawić lub zepsuć całość. Dlatego ilość kalibracyjnych nad light nie ma różnicy. Ale ilość Light już duża ( im więcej, tym lepiej )
@piotrpodoba3523
@piotrpodoba3523 4 месяца назад
Pomocny film, proszę powiedzieć co jest podłączone pod lustrzankę na filmie?
@astromiasto8651
@astromiasto8651 4 месяца назад
William Optics Zenithstar 61 z korektorem pola 👍
@filipdziegielewski4742
@filipdziegielewski4742 2 года назад
u mnie normalne flaty calkowicie usuwaja winiete, a mam ja bardzo dużą :)
@kfelandros
@kfelandros 2 года назад
czy ja flaty musze za kazdym razem robic? jesli i tak moge je pstrykac po sesji nastepnego dnia to wystarczy ze mam na dysky 50 raz zrobionych i za kazdym razem dodaje do stackowania, tak? ;)) dzięki z gory i pozdro. swietny materiał ! ;)
@AstroSzymi
@AstroSzymi 2 года назад
Nie, flaty zawierają w sobie np. pyłki z matrycy, które jak wiadomo - nie zawsze są w tym samym miejscu. Jak inaczej zamocujesz aparat względem teleskopu to też winieta będzie inna.
@kfelandros
@kfelandros 2 года назад
@@AstroSzymi ok czaje baze już, dzieki!!! ;))
@pasijtcnw
@pasijtcnw 2 года назад
A kopiowanie darków ? Np zrobić 10 i zkopiowac? Przyniesie to jakiś efekt?
@astromiasto8651
@astromiasto8651 2 года назад
W żadnym wypadku ;) zsumuje się wszystko i program w rezultacie wyciągnie okropne linie ;) lepij użyć 10 Darków lub wcale
@wodzimierzkulinski1962
@wodzimierzkulinski1962 2 года назад
Chcąc robić zdjęcia lustrzanką z użyciem soczewek lub barlowem zamiast obiektywu, też powinno się robić te wszystkie zdjęcia "Probne"
@astromiasto8651
@astromiasto8651 2 года назад
Tak, zawsze ;)
@MrMarcinp1
@MrMarcinp1 2 года назад
A jak z flatami jaki czas ? Bo wiadomo tablet albo niebo tylko czy takie same parametry jak light.
@astromiasto8651
@astromiasto8651 2 года назад
Można zostawić takie same parametry jak light tylko zmienić na funkcje AV w aparacie. Wtedy już z podświetlonym teleskopem pstrykać zdjęcia. Ekspozycja będzie automatyczna. Albo w funkcji Manual ( M ) przestawić tylko ekspozycje na około 1:250 ( tak aby hisagram pokazywał stozek daty w mniej więcej 1/3 wykresu.
@MrMarcinp1
@MrMarcinp1 2 года назад
@@astromiasto8651 wielkie dzięki. A to nie przepali jak np. 5 min klatka i 800 albo 1600 iso ?
@astromiasto8651
@astromiasto8651 2 года назад
@@MrMarcinp1 na av ustawi auto na manual zmień klatkę na podobna do bias
@igoreq4495
@igoreq4495 2 года назад
Ah, nie ma to jak *kalibtacja* ;P
@astromiasto8651
@astromiasto8651 2 года назад
Cholercia
Далее
N.I.N.A Astrofotograficzny czarodziej
39:08
Просмотров 4,8 тыс.
AsiAir Plus. Metody robienia zdjęć
30:55
Просмотров 875
Strongest man in the world !! 😱😱
00:16
Просмотров 3,7 млн
Рыбачка
00:14
Просмотров 16 тыс.
Czego potrzebujesz, żeby zacząć astrofotografię
12:15
Astrofotografia - Astronarium odc. 69
22:41
Просмотров 62 тыс.