Тёмный

Dlaczego prawnicy nie umieją pisać? IgNobel z Literatury 2022 | Czytamy naturę 

Copernicus
Подписаться 181 тыс.
Просмотров 14 тыс.
50% 1

W specjalnym odcinku "Czytamy naturę" siadamy nad tegorocznym IgNoblem z Literatury, przyznanym za badania nad przyczynami, dla których teksty prawnicze są tak trudne do zrozumienia, trudniejsze nawet niż teksty akademickie.
Źródło: Martínez, E., Mollica, F., & Gibson, E. (2022). Poor writing, not specialized concepts, drives processing difficulty in legal language. Cognition, 224, 105070.
Materiał powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Опубликовано:

 

6 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 112   
@tyyt-dp2rf
@tyyt-dp2rf 2 года назад
Już dostawałem zawału, że mamy dopiero poniedziałek, ale, na szczęście, okazało się, że to po prostu ekstrawagancja pana Lamży.
@astat1
@astat1 2 года назад
Wtąż żem się zdziwił...
@mroxygennemroxygenne2939
@mroxygennemroxygenne2939 2 года назад
Oby to był początek dłuższego okresu wzmożonej płodności xD
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 2 года назад
bo to następny poniedziałek!
@SteelM4chine
@SteelM4chine 2 года назад
Uważam, zastrzegając, że jest to moje osobiste, a zatem oparte na personalnych, czyli takich jakie nabylem w trakcie mojego zycia, ktore rozpoczalo sie w 1979 roku, czyli pod koniec lat 70 XXwieku, doświadczeniach zdanie, odcinek należący do serii Czytamy Nature, ktora jest emitowana w ramach kanalu Copernicuss, ktory jest internetowa emanacja Instytutu Kopernika, ktory ma swoją siedzibe, a wiec miejsce urzedowania w Krakowie, za bardzo ciekawy, czyli taki ktory cechuja interesujace tresci.
@RJ-vy2zx
@RJ-vy2zx 2 года назад
Obawiam się, że hipoteza z samego końca jest prawdziwa. Gdyby chodziło o to, żeby laik mógł te teksty zrozumieć, nigdy by nie dopuszczono do takiego ich zagmatwania. Ewidentnie musi więc iść o to, żeby na skutek nadmiernego przekomplikowania językowego prawnicy sami tworzyli popyt na własne usługi.
@LaOrajPantalonoj
@LaOrajPantalonoj 2 года назад
Może trzeba by teksty prawnicze przechodziły swoisty test skinheada. Zasłyszana anegtoda o jednej gazecie w Polsce, która chciał się przebranżowić na tabloid. Zatrudniła owego skinheada by czytał teksty i wykreślał słowa, których nie rozumie. Potem teksty wracał co autora i ten musiał go przepisać. Smutna historia jest taka, że po jakimś czasie ów skinhead stracił pracę. Zaczął przepuszczać zbyt wiele trudnych słów. ;) Gazeta zatrudniła nowego.
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 2 года назад
@@LaOrajPantalonoj skinhead musi być debilem? To kolejny stereotyp. Znam paru skinów starej daty, to ludzie ogarnięci, z firmami, na stanowiskach, po studiach (filozofii, historii, naukach politycznych) jednynie z krótkim lątem i o dość radykalnych poglądach. Po prostu pewnych tematów nie warto z nimi poruszać ;)
@mansto97
@mansto97 2 года назад
Jest to jedna z najbardziej schematycznych i głupich tez w tym temacie. Nie tylko język prawników jest skomplikowany, język prawa i wszystkiego, co z prawem związane, jest na tyle niezrozumiały, że i prawnicy mają z tym problem. I skala inna, i inne źródła
@LaOrajPantalonoj
@LaOrajPantalonoj 2 года назад
@@mansto97 ale to że prawnicy mają z tym problem nie przeczy tezie. To nawet ją potwierdza, bo trzeba być ekspertem by rozumieć prawo, nie tylko pisma ale i ustawy, co właściwie tworzy popytu na prawników.
@LaOrajPantalonoj
@LaOrajPantalonoj 2 года назад
@@gonzogorf7019 no cóż to za pewne stereotyp. Powielany przez punki ;) No ale taką anegdotę usłyszałem. Mogła być tam też inna stereotypowa postać.
@marekpopioek7259
@marekpopioek7259 2 года назад
Tak! Wielkie dzięki za zwrócenie uwagi na tego ignobla :) Cholernie ciekawy temat!
@maciekszymanski6898
@maciekszymanski6898 2 года назад
Swego czasu zdawaliśmy egzamin z geografii fizycznej kompleksowej. Warunkiem zdania było opanowanie podręcznika, napisanego nota bene przez samego wykładowcę i egzaminatora. Broszurka owa nie była szczególnie gruba, ale zawierała tak niebywałą ilość makaronizmów, wtrętów z obcych języków, rzadkich w języku polskim słów, a nawet archaizmów, że by ją zrozumieć, należało ją najpierw przetłumaczyć na normalną polszczyznę.
@adamkluska356
@adamkluska356 2 года назад
Wasz wykładowca prawdopodobnie jest erudytą - kimś bardzo ciekawym z dużą wiedzą. A Wy macie bardzo niską bazę intelektualną, i to nie jest problem. Problemem jest, że zamiast braki uzupełnić, chwalisz się swoim niskim poziomem.
@plazmi1
@plazmi1 2 года назад
@@adamkluska356 Nie jest rolą studenta nadrabiać braki wykładowcy. Nie jest rolą Twoją poniżać internautę, a wręcz strasznie mnie to uderza jak bardzo zapominasz że Twoje wyobrażenie na temat sytuacji może nie mieć żadnego związku z tym jaki rzeczywiście jest op, jego wykładowca i jego podręcznik
@adamkluska356
@adamkluska356 2 года назад
@@plazmi1 Mogę się założyć o co chcesz że nie miałbym najmniejszego problemu z jego zrozumieniem. Znam kilka takich osób i bardzo cenię sobie te znajomości. Co do obrażania - sami takimi wpisami się obrażacie. Jeszcze bardziej smutne że tego też nie rozumiecie.
@maciekszymanski6898
@maciekszymanski6898 2 года назад
@@adamkluska356 Nie wiesz o czym piszesz, geniuszu z Pierdziszewa. To raczej ów docent miał ego sięgające zelówek i próbował je w ten sposób nieco podnieść.
@adamkluska356
@adamkluska356 2 года назад
@@maciekszymanski6898 Szkoda że Tobie się wydaje że wiesz co piszesz i jesteś tego pewnym.
@samandar1846
@samandar1846 2 года назад
Panie Łukaszu proszę o zmianę tła - kolejny raz (poprzednio drużyna z Melexa) osobnik w kadrze przeszkadza w skupieniu się na materiale, ewentualnie dobre tło dla odcinka na temat metod i skutków oczyszczania nosogardzieli. Merytorycznie super odcinek, taki pobudzający do refleksji - u nas problemem jest już ilość tworzonego prawa. Co do możliwości poznawczych przeciętnego odbiorcy w Polsce kontra używany język - polecam art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT): Art. 5. 1. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają: 1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; 2) eksport towarów; import towarów na terytorium kraju; 3) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; 4)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. 2. Czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. 3. Opodatkowaniu podatkiem podlegają również towary w przypadku, o którym mowa w art. 14. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio. 4. W przypadku wystąpienia nadużycia prawa dokonane czynności, o których mowa w ust. 1, wywołują jedynie takie skutki podatkowe, jakie miałyby miejsce w przypadku odtworzenia sytuacji, która istniałaby w braku czynności stanowiących nadużycie prawa. 5. Przez nadużycie prawa rozumie się dokonanie czynności, o których mowa w ust. 1, w ramach transakcji, która pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miała zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy. 6. W przypadku umów zawartych między Rzecząpospolitą Polską a państwem trzecim w sprawie budowy lub utrzymania mostów transgranicznych lub wspólnych odcinków dróg opodatkowaniu nie podlega import towarów wykorzystywanych do budowy lub utrzymania mostów transgranicznych lub wspólnych odcinków dróg z tego państwa trzeciego na terytorium kraju, jeżeli w odniesieniu do tej umowy została wydana decyzja Rady upoważniająca do stosowania środków stanowiących odstępstwo od art. 2 ust. 1 lit. d dyrektywy 2006/112/WE.
@timoor182
@timoor182 2 года назад
Tak pisze się również ustawy. Tekst, który można zawrzeć na 20 stronach rozciąga się na 200 aby ukryć wąską furtkę do obejścia jej. Kto dobrze zapłaci za taką informację jest już miliarderem zanim konkurencja się połapie gdzie jest luka. Dzieje się tak ponieważ władza nie pisze sama ustaw, lecz zleca to zewnętrznym kancelariom prawniczym. Może trochę obok tematu, ale w ten deseń
@tomaszorlikowski3298
@tomaszorlikowski3298 2 года назад
Pokuszę się o stwierdzenie, że gdyby teksty prawniczy były pisane tym prostym językiem, to pewna część stanowisk prawniczych byłaby niepotrzebna. Ale któż nie lubi, jak dziedzina którą się zajmuje nosi znamiona elitarnej i wyspecjalizowanej :D
@faszystowskinaziol2164
@faszystowskinaziol2164 2 года назад
Jasne... ...a gdyby recepty były pisane językiem kucharzy, to nie byliby potrzebni lekarze a ty zapewne zostawiłbyś internistą? ;))) Już kiedyś w Rosji kucharki zastępowały ministrów. Stare wraca, ale teraz nie czerwone, tylko tęczowe. ;)
@TomaszOsikowski
@TomaszOsikowski 2 года назад
Coś pięknego jeszcze raz rozpoczęcie tygodnia gdzie ten tydzień ma teraz tylko trzy dni.
@marcinniesuchowski4501
@marcinniesuchowski4501 2 года назад
Jako uzupełnienie polecam wykład profesora Matczaka "Jak mówić prostym językiem o ważnych sprawach".
@annatomala6403
@annatomala6403 2 года назад
Jedna uwaga metodologiczna do badania. Język prawniczy, a już na pewno język prawny wręcz nie powinien zawierać synonimów. Jeżeli w dwóch miejscach operujemy tym samym pojęciem, to ma ono oznaczać to samo. Jeżeli używamy dwóch różnych pojęć (synonimów), to należy domniemywać, że prawodawca miał na myśli coś innego.
@hula_
@hula_ 2 года назад
Uwielbiam twoją koszulkę. Bardzo często cię w niej widuje. Serdecznie pozdrawiam
@MrCelsjusz
@MrCelsjusz 2 года назад
Wincyj IgNobli poproszę. Dziękuję
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 2 года назад
Panie Łukaszu, wyrażona przez Pana w ostatnim zdaniu sugestia, choć osobom nizwiązanym z postępowaniami sądowymi może się wydawać nieorawdopodobna, jakoby jednej stronie postępowania nie zależało na zrozumieniu jej stanowiska explicite przez drugą stronę, jest niejednokrotnie dokładnym, moim zdaniem, odzwierciedleniem rzeczywistości procesowej. Często bowiem, nie jest relewantne z punktu widzenia interesu strony, aby druga strona zrozumiała podstawę zarzutu, lecz, aby otrzymała pismo ze spełnieniem narzuconych nań obostrzeń administracyjnych. Wszystko jasne, nie? 😀
@AARTpl
@AARTpl 2 года назад
Dołożyłbym do analizy to, czy zdania są wielokrotnie złożone lub na ile są długie. Wiem, że mocno się to wiąże z wtrąceniami, ale w sumie nie jest to to samo, a myślę że też może istotnie wpływać na zrozumienie tekstu.
@Dawid.O
@Dawid.O 2 года назад
Niektórzy autorzy potrafią jedno zdanie rozpisać na cały akapit.
@cyrkielnetwork
@cyrkielnetwork 2 года назад
Gdyby prawo było proste i zrozumiałe prawnicy nie byliby potrzebni
@ansuz3653
@ansuz3653 2 года назад
Dlatego chcesz zrównać w dół do swojego poziomu cały filar naszej cywilizacji? Czujesz się szykanowany, lub pokrzywdzony przez wiedzę oraz intelekt prawników? Zorganizuj wiec i protest a potem nawołuj do przymusowej lobotomii dla prawników, wtedy będą na twoim poziomie. ;) To znacznie łatwiejsze, niż samemu podnieść własne kwalifikacje, aby ich zrozumieć.
@Dawid.O
@Dawid.O 2 года назад
@@ansuz3653 Jaka wiedza, jaki intelekt? Prawnicy robią to, co duchowni w średniowieczu.
@cccddd6296
@cccddd6296 Год назад
Jeszcze te odwołania do kolejnych ustaw, rozporządzeń, artykułów, paragrafów, punktów, etc... Dalej, głębiej i z powrotem.... A po drodze pułapki związane ze zmianami w tychże przepisach. Itd. itp.
@daivi777
@daivi777 2 года назад
To nie jest hipoteza, a nawet nie jest tajemnica. Oficjalnie mi powiedziano, że język prawniczy jest po to skomplikowany, żeby prawnicy byli zawsze potrzebni.
@Dawid.O
@Dawid.O 2 года назад
Prawda, prawnicy zrobili ze swojego zawodu nową religię i jak dawni kapłani objaśniają misteria ciemnemu ludowi za duże pieniądze.
@barbara5477
@barbara5477 2 года назад
Ha, bardzo piękne badanie, tylko że niczego nie zmieni 🙁. Pozdrawiam ♥️
@oooppp1512
@oooppp1512 2 года назад
Jak miła niespodzianka!
@Thomas5648
@Thomas5648 2 года назад
dziekuje za odcinek specjalny
@agaagusia4726
@agaagusia4726 2 года назад
Pytanie, czy ci którzy piszą takie teksty, rozumieją co piszą? Czy myślą takimi zdaniami, czy je w pocie czoła wytwarzają? Pomysł na kolejne badania kandydujące do IgNobla.
@krzysiek1234567890gu
@krzysiek1234567890gu 2 года назад
Na dudach. Kobza to instrument strunowy, podobny do lutni, albo małej gitary. Natomiast istnieje taki instrument ludowy jak koza i to rzeczywiście jest podobne do dud. Pewnie stąd się wzięło mylenie dud z kobzą.
@chlodnia
@chlodnia 2 года назад
Thanks
@x64Joxer
@x64Joxer 2 года назад
Dzięki
@depeszdepesz1821
@depeszdepesz1821 2 года назад
Wiadomo, że nie chcą bo jak uzasadnić, że dane pismo tyle kosztuje. Jakby pisali prostym językiem to po pierwsze część ludzi sama napisałaby pismo a po drugie ceny usług prawniczych by spadły. Taki sposób pisania nie leży w interesie materialnym prawników.
@waldemarbiaek3549
@waldemarbiaek3549 2 года назад
Gdyby teksty prawnicze, urzędowe były zrozumiałe ilu prawników, doradców i innych biuro..... straciłoby pracę ?
@faszystowskinaziol2164
@faszystowskinaziol2164 2 года назад
Gdyby matematyków zmusić do porzucenia całek, funkcji pierwotnych, hodografów, to nawet ty mógłbyś zostać słanym matematykiem mnożąc liczby jednocyfrowe w wyścigach z podobnymi sobie "yntelektualystamy". ;)
@vipcypr8368
@vipcypr8368 2 года назад
@@faszystowskinaziol2164 Problem w tym, że matematyki nie da się zmienić. Podczas gdy język prawniczy bez problemu można uprościć, bez utraty znaczenia. Nie mówię oczywiście o wprowadzaniu chłopskiej prozy do języka urzędniczego, lecz o uproszczeniu go. Niestety jest on zbędnie komplikowany, co służy przeciwnym celom niż były założone przy konstruowaniu go.
@faszystowskinaziol2164
@faszystowskinaziol2164 2 года назад
@@vipcypr8368 Obaj wiemy, ze uproszczanie języka prawniczego doprowadzi w konsekwencji niesłusznych wyroków a w najlepszym razie do pomyłek prawniczych i ciągnących się procesów. Równie dobrze możemy oczekiwać, ze recepty będą pisane językiem kucharek a wtedy nie będą potrzebni lekarze, gdyż sami sobie wypiszemy recepty ;) (indukcja logiczna) ...a nie łatwiej podciągnąć swój poziom intelektualny, aby przynajmniej rozumieć język specjalistów, zamiast ich na siłę ściągać do swojego poziomu?
@vipcypr8368
@vipcypr8368 2 года назад
@@faszystowskinaziol2164 My dosłownie spieramy się pod filmikiem cytującym badanie naukowe, które twierdzi że to nie prawda. Nikt tu nie mówi o kompletnym porzuceniu języka prawniczego. Tylko o delikatnym uproszczeniu go. Apropo używania indukcjii z takim przykładem, to chyba nie muszę tłumaczyć czemu jest to błąd logiczny? Jeśli natomiast chodzi o doedukowanie się. Gratuluję. Właśnie rozwiązałeś/aś problem zawodów specjalizacyjnych. Po co ci prawnicy, jak się możesz doedukować? Lekarze? Od dzisiaj to ty jesteś lekarzem. Zawodowi piloci? Po co nam? Przecież każdy jest od dzisiaj prawdziwym człowiekiem renesansu i potrafi wszystko.
@Vanitasek
@Vanitasek 2 года назад
Dla mnie się ten odcinek podoba!
@akta1984
@akta1984 Год назад
To ja już wiem, co robić, aby teksty były bardziej profesjonalne ;)
@OldSkullSoldier
@OldSkullSoldier 2 года назад
W Polsce jest ten sam problem, bo na maturze zamiast oceniać gramatykę i umiejętność pisania (a nie grafomanii), ocenia się czy ktoś czytał "Nad Niemnem" i "Lalkę" i ma o nich opinię zgodną z kluczem. W której klasie po raz ostatni jest gramatyka? Jakoś w szkole podstawowej.
@karolex197
@karolex197 2 года назад
Używam mniej wtrąceń po tym odc. Działa doskonale :)
@nibarak2261
@nibarak2261 2 года назад
Pozdrawiam 👍
@leszekostachowski549
@leszekostachowski549 2 года назад
Podejrzewam że tekstem wyjściowym były te trzy prostsze osobne, a dopiero potem zostały przerobione aby nikt z tego dziada baby nie wyczytał bez potów..
@piotrpiotr9511
@piotrpiotr9511 2 года назад
SUPER, proszę 0 więcej ŁM na kanale:)
@grzegorzossowiecki1037
@grzegorzossowiecki1037 2 года назад
Przecież pan sam permanentnie używa wtrąceń! (proszę sobie przesłuchać własną wypowiedź pod tym kątem)
@masbas1000
@masbas1000 2 года назад
Poniedziałek mamy ;] ??
@januszpietras2739
@januszpietras2739 2 года назад
Lubimy wykresy.
@ansuz3653
@ansuz3653 2 года назад
Uwielbiam wykresy, tabelki i statystyki. Poważnie. :)
@vipcypr8368
@vipcypr8368 2 года назад
Najlepiej jakby odgórnie zostało postanowione aby pozbyć się tego zbędnego urzędniczego języka. Niestety nikt tego by nie przyklepał, bo na tym się opiera cały system wszelakich machlojek. A żaden racjonalnie myślący polityk nie pozwoliłby na pomniejszenie swoich łapówek.
@ansuz3653
@ansuz3653 2 года назад
Masz rację. Zakażmy ludziom kwiecistego języka, tak jak zakazujemy już niepoprawnie politycznych słów, słów przez wieki oznaczające pewne nacje, czy zachowania seksualne. Zakażmy, nakażmy, skodyfikujmy, ocenzurujmy a na koniec stwórzmy taryfikator kar, za łamanie zasad. Orwell przewraca się w grobie.
@vipcypr8368
@vipcypr8368 2 года назад
@@ansuz3653 Kto mówi o zakazywaniu? I kto mówi o kwiecistym języku? Chodziło mi o odgórne przyzwolenie, aby urzędnicy nie musieli stosować tak skomplikowanego języka. Zbytnia komplikacja sprawia, że normalny człowiek musi w czasach powszechnie dostępnego internetu, wydawać pieniądze na prawników, którzy to obecnie robią głównie za tłumaczy. A nazywanie tego kwiecistym słownictwem jest dla mnie niezrozumiałym zważywszy na fakt, iż system prawny powinien być przede wszystkim funkcjonalny, podczas gdy od "kwiecistego słownictwa" mamy kulturę i sztukę.
@ansuz3653
@ansuz3653 2 года назад
@@vipcypr8368 Nie łatwiej wziąć książkę i samemu dojść do ich poziomu, zamiast ich sprowadzać do własnego? Tylko pytam, nie oceniam, ;)
@vipcypr8368
@vipcypr8368 2 года назад
@@ansuz3653 Cóż za nieziemsko inteligentne spostrzeżenie. Właśnie rozwiązałeś/aś problem specjalizacjii. No bo przecież po co nam informatycy, jak każdy może się nauczyć programować? Po co nam wyżej wspomniani tłumacze? Przecież można się nauczyć obcego języka. Piloci śmigłowców? To już przeżytek. Od dzisiaj każdy jest pilotem. Czy to napraprawdę nie jest oczywiste, jak niepraktyczny był to argument? Tylko pytam, nie oceniam ;) Użędowy język pierwotnie miał być sposobem na bardzo szczegółowe ujęcie danych koncepcjii, aby nie było mowy o żadnych niedopowiedzeniach. Jednakże obecnie nie służy już temu interesowi. Stał się karykaturą swego ideału. Obecnie "dobrze" napisany tekst w tym języku potrafi być nieziemsko ogólny i niezrozumiały nawet dla wykwalifikowanych osób. Stanowi to problem na każdym szczeblu urzędniczej drabiny. Pomaga to w uchylaniu się od podatków, praniu brudnych pieniędzy, łapówkarstwu, uchylaniu się od winy w sprawach sądowych, oraz sprawia że mamy rynek przepełniony niepotrzebnymi urzędnikami. Na szczęście niedługo rynek ich zweryfikuje, gdy konkurencja w postaci sztucznej inteligencji ich wyprze.
@ansuz3653
@ansuz3653 2 года назад
@@vipcypr8368 Specjalizacja dobra jest dla insektów. ;)
@krisbrzezinski4545
@krisbrzezinski4545 2 года назад
dajemy
@krzysztofopasinski3735
@krzysztofopasinski3735 2 года назад
Czy mistrz drugiego planu jest osobą przypadkową, czy został przez Pana Łukasza podstawiony w celu przeprowadzenia jakiegoś badania na widzach ?
@Sp3cu
@Sp3cu 2 года назад
Mistrz drugiego planu z niesamowitym namaszczeniem badał swoje baby z nosa. Pewnie jakiś naukowiec.
@leszekbazylinski9605
@leszekbazylinski9605 2 года назад
Machlowali? Ło jeny, wyczuwam tu machlojki językowe. O ile mogę nieszczęśnie wtrącić.
@admier777
@admier777 Год назад
Gdyby prawnicy pisali zrozumiałe ustawy, zachowując prawidłową składnię to byliby niepotrzebni 🤣🤣🤣
@LaOrajPantalonoj
@LaOrajPantalonoj 2 года назад
bo strona bierna jest bardzo rozpowszechniona w mowie w języku angielskim. Dużo bardzej niż w polskim i to pewnie dla tego.
@moriq22
@moriq22 2 года назад
szoł skradziony przez kolesia nieustannie dłubiącego w nosie występującego w tle ;)
@Potimus_Ripme
@Potimus_Ripme 2 года назад
No, Łukasz, żeby Cię zaraz jakiś "IGprawnik" nie zagiął...
@SteelM4chine
@SteelM4chine 2 года назад
Pik pok co tam?
@janamelja
@janamelja 2 года назад
Biorąc pod uwagę powyższe wskazania autora tego odcinka i kanału na możliwe - błędnie określane, jako powszechne, co do zasady - błędy lingwistyczne tzw. "języka prawniczego" to w odniesieniu do mowy potocznej tzw. kolokwializmów należy uznać, że przesłanki do takich stwierdzeń mogły by być uznane za wielce pouczające w przesłaniu ich prawidłowości gdyby nie konieczność pomijania ww. kolokwializmów dla zachowania charakteru wypowiedzi, a ta najczęściej - nie jest to wiedza absolutnie powszechna - to to że zwracamy się do Sądu, a tej instancji przez jej powagę należy się forma pozbawiona możliwych uchybień właśnie lingwistycznych i przez pomijanie około logicznych powiązań tematycznych w miarę a najlepiej w pełni precyzyjna. Do stron zwracamy się przez Sad, a więc z szacunkiem. Od Sądu zależy czy Sąd to zrozumie he he he Ps : tu pozostawiam jako jedyne do wyboru podczas wypowiedzi przecinki średniki kropki Do użycia powszechnego ;;;;;;............. '' ':) (,,,,,,,,,,,,,, nie ma zaco
@mymindmakesnoises
@mymindmakesnoises 2 года назад
Nie od dziś mówi się "prawniczy bełkot". Wygląda na to, że prawnicy strasznie silą się na to, by ich teksty BRZMIAŁY, a wychodzi z tego niezrozumiały bełkot.
@paprukas
@paprukas 2 года назад
O jaka niespodzianka
@szaryobywatel2017
@szaryobywatel2017 2 года назад
6+
@piotrkowalski1450
@piotrkowalski1450 2 года назад
+
@taszczowski
@taszczowski 2 года назад
Błagam. Panie Lamża. Nie myl kobzy z dudami 😉. Kobza - dawny instrument strunowy. Poza tym myślałem, że porwało mnie ufo i zgubiłem poniedziałek. Ale na szczęście to tylko ekstra wydanie "Czytamy naturę "
@SteelM4chine
@SteelM4chine 2 года назад
Jest jeszcze kabza
@ansuz3653
@ansuz3653 2 года назад
Co się czepiasz szczegółów, cieszmy się że nie pomylił kobzy z kabzą. ;)
@ansuz3653
@ansuz3653 2 года назад
Takie badania jak to analizujące język prawników powinny być prowadzone w dobrych szkołach średnich na kółkach zainteresowań, tylko co robiliby na uczelniach wtedy ci wszyscy bardzo mocno opaleni i preferowani za kolor skóry, lub preferowani z powodu upodobań seksualnych, albo z powodu lewicowych przekonań? ;)
@SYN-flood
@SYN-flood 2 года назад
Źle napisali, bo z mamty mieli 2.
@mymindmakesnoises
@mymindmakesnoises 2 года назад
Jeśli prawnicze teksty będą zrozumiałe dla wszystkich to po co komu prawnicy? :) I cyk redukcja prawniczych etatów.
@ansuz3653
@ansuz3653 2 года назад
Pójdźmy dalej, gdy medycynę sprowadzimy do ziołolecznictwa, zrozumiałego dla każdego jełopa, to nie będą potrzebni lekarze. Gdy zrezygnujemy z samochodów na rzecz furmanek, nie potrzebni będą mechanicy, etc... lewicowa "progresja". ;)
@mymindmakesnoises
@mymindmakesnoises 2 года назад
@@ansuz3653 To był żart. Czy Polak musi wszystko sprowadzać do polityki? Wyłącz telewizor.
@maciejciemborowicz
@maciejciemborowicz 2 года назад
Dla mnie teksty prawnicze w sensie ustawy są dosyć łatwe do przeczytania i problem mam zupełnie z czym innym. Weźmy pod lupę: "Warunkiem prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży jest: (...) 10. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, organ zezwalający cofa w przypadku: (...) 3) powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie 6 miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży, gdy prowadzący ten punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego;" Dla mnie na tej podstawie oczywistym jest, że przeważająca część lokali sprzedających alkohol w nocy powinna stracić zezwolenie na sprzedaż alkoholu w jeden weekend. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, że: "w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy" - najbliższa okolica nie jest zdefiniowana w ustawie, jest to określone dopiero przez orzecznictwo. Tutaj jest to jednak jeszcze dość konkretnie sprecyzowane przez sądy w przypadku istnienia chodnika, najbliższa okolica to przestrzeń między sklepem / lokalem, a skrajnią jezdni. Natomiast: "zakłócania porządku publicznego w związku ze sprzedażą" Tutaj już to jasno nie jest sprecyzowane i jeden rabin powie tak, a inny powie nie. Wszystko zależy od umiejętności retorycznych prawnika, humoru prokuratora, skrupulatności policjanta i poglądów sędziego. Bo przecież mając na uwadze zjawisko efektu motyla, wszystko ma związek z wszystkim. Nie ma tu mowy o bezpośrednim związku (cokolwiek by to znaczyło). Przez 40 lat obrońcy sprzedawców alkoholu wypracowali sobie jednak taką wykładnię, przez którą w zasadzie nie da się tego udowodnić. Tak więc w moim odczuciu największym problemem w języku prawniczym jest to, że stosuje się miękkie, niezdefiniowane pojęcia o których znaczenie ludzie się post factum spierają, przez co system administracyjny jest mało wydajny. Gdyby programiści tak pisali programy, to komputer by się zawiesił. Nie wspomnę już o tym, że wystarczy zmienić nazwę spółki i można dostać od kopa nowe zezwolenie...
@kolejny111111
@kolejny111111 2 года назад
rzeczywitość jest zbyt złożona (bardziej złożna niż zadanie jednego programu komp) aby całą opisać ustawą, a do tego prowadzi to doprecyzowywanie, które generuje więcej problemów niż ma rozwiązać; prawo z niewielkimi wyjątkami to nie instrukcja postępowania, prawo wyznacza pole i granice sporu, normy prawnej nie rekonstruje się na odsawie jednego przepisu, prawo to nie algrytmy
@maciejciemborowicz
@maciejciemborowicz 2 года назад
@@kolejny111111 Problem polega na tym, że te granice są w stanie przesuwać głównie osoby zamożne i dobrze prosperujące firmy. Orzecznictwa tak w zasadzie nie piszą sądy, tylko ich prawnicy. Prawo jest pisane tak, że z wszystkiego da się wybronić mając dobrego krasomówcę znającego prawne nieścisłości i luki, a tak to zdecydowanie nie powinno wyglądać. Teoretycznie w Polsce wszyscy mają prawo do równego traktowania i prawo do obrony, ale w praktyce jesteś tak traktowany jak dużo masz pieniędzy. Nie wiem jakie niby problemy mają generować jasne przepisy z ostrymi granicami pisane z myślą o organach mających egzekwować prawo. Teza, że doprecyzowanie generuje więcej problemów niż ma rozwiązać, dopóki nie uzasadniona, jest tylko tezą. Ja stawiam tezę, że jest na odwrót i pokazuję przykład. Także bardzo proszę chociaż o przykłady w których precyzyjne prawo jest gorsze od nieprecyzyjnego. Rozwiązanie jakie widzę: jeśli sąd widzi, że ktoś robi za przeproszeniem nierządnicę z logiki i ustawy nie da się egzekwować, to pierwsze co powinien zrobić, to powinien napisać wniosek o natychmiastową poprawkę i ta poprawka powinna być w trybie pilnym wprowadzona. Tak to się robi, kiedy jest błąd w programie. Prawo to niby nie algorytm, a jednak z programowaniem logicznym ma bardzo dużo wspólnego.
@kolejny111111
@kolejny111111 2 года назад
@@maciejciemborowicz Pański przykład- abstahując od sesnsowniości całego przepisu i regulacji, proszę doprecyzować "zakłócania porządku publicznego" tak żeby nie było "miękko" i nie generowało więcej problemów niż ma rozwiązać.
Далее
Obejrzyj, a nigdy nie przestaniesz czytać książek
10:57
5 rzeczy na mocne kości dzięki DIECIE!
11:10
Просмотров 14 тыс.
Mitologia Słowian. Historia Bez Cenzury
12:29
Просмотров 1,9 млн
Od neuronów do wiedzy | Mózg w nauce
18:46
Просмотров 13 тыс.