Тёмный

Dlaczego w Japonii kable wiszą nad ulicą? Oto prawdziwy powód! 

Ignacy z Japonii
Подписаться 158 тыс.
Просмотров 41 тыс.
50% 1

Będę wdzięczny, jeśli możesz mnie wspierać. Wsparcie jest comiesięczne i dostępne w 3 kwotach, z których każda Ci daje dostęp do różnych bonusów:
/ @ignacyzjaponii
Można też bezpośrednio i jednorazowo:
www.buymeacoff...
Moja muzyka jest dostępna na moim drugim kanale: / @sukimashikanaimusic7504
Oraz na platformach streamingowych takich jak Spotify, Tidal pod nazwą "Sukimashikanai".
Albumy można kupić w sklepie Bandcamp:
sukimashikanai...
Mój brat jest muzykiem i też prowadzi swój kanał:
/ @wahmarrr
Fanpage na Facebooku: / ignacyjaponia
Instagram: / ignacy_japonia

Опубликовано:

 

4 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 249   
@IgnacyzJaponii
@IgnacyzJaponii 8 месяцев назад
Trwają zapisy na mój kurs japońskiego online (luty - czerwiec)! Szczegóły i formularz aplikacyjny: docs.google.com/document/d/1bW5ZYSotoVKIs3SjuNm-R5_RBIoDDbqnaiLuxwnguKQ/edit?usp=sharing Jeśli macie pytania, to zapraszam do kontaktu mailowego: ignacyzjaponii.japonski@gmail.com Moja muzyka jest dostępna na tym kanale: www.youtube.com/@sukimashikanaimusic7504 Link do mojej nowej epki na Spotify: open.spotify.com/intl-ja/album/4Y5N8dY7eqeGNWCzsnM6Z3?si=02iUSFGRTB2UPCpC-EzAgw Zapraszam do pisania komentarzy pod filmikiem, zawsze czytam wszystkie :D
@canismajoris7659
@canismajoris7659 8 месяцев назад
w polsce w wiekszości przypadków równiez sa rozwieszone na słupach Instalacje podziemne dominuja w europie zachodniej P prostu budowa lini napowietrznej jest tańsza
@GromKuba
@GromKuba 8 месяцев назад
W miejscowościach mniejszych niż miasto wojewódzkie linie napowietrzne nadal są częste, zwłaszcza na obrzeżach.
@NelsonRX
@NelsonRX 8 месяцев назад
W Gdańsku też jest ich dużo
@Izai-nm4qs
@Izai-nm4qs 8 месяцев назад
W Poznaniu też są
@shad0w1938
@shad0w1938 8 месяцев назад
pracowałem jakiś czas przy montażu kabli światłowodowych i wiem, że przeprowadzenie kabli pod ziemią do każdego domu z osobna to ogromne koszta i sporo pracy. A i serwisowanie oraz wykrycie awarii pewnie dużo trudniejsze oraz bardziej czasochłonne w naprawie.
@adamkluska356
@adamkluska356 8 месяцев назад
​@@shad0w1938wykrycie jest przeważnie dość łatwe - ślady po koparce, przyłączu wody czy gazu
@shad0w1938
@shad0w1938 8 месяцев назад
@@adamkluska356 jak coś ludzie uszkodzą to od razu wiadomo, ale zdarza się często, że szczury przegryzą. Już kilka razy wyciągałem taki pogryziony światłowód stojąc po kostki w martwych szczurach oraz ich odchodach.
@Kajkes
@Kajkes 8 месяцев назад
Ignacy, jeszcze 20 lat temu większość linii w Polsce szła na powietrzu. Nawet Internet w 2003 roku mieliśmy na kablu przerzuconym między blokami. To właśnie Internet pierwszy zszedł z przewodami pod ziemię, ale Twoj filmik uświadomił mi w ilu miejscach już nie ma słupów, a kiedy były.
@wojtek1415wojtek
@wojtek1415wojtek 8 месяцев назад
światłowody teraz robi się w rurze
@Catpenguinrobloxmaster
@Catpenguinrobloxmaster 8 месяцев назад
Siema Ignacy, chciałem ci powiedzieć że robisz piękne zdjęcia kabli w Japonii, a tymi krajobrazami to nie przejmuj się są jakie są na to nie poradzisz 😂😅😊
@IgnacyzJaponii
@IgnacyzJaponii 8 месяцев назад
😂😂😂
@TheGalacticIndian
@TheGalacticIndian 8 месяцев назад
@@IgnacyzJaponii Stable Diffusionを使えば、写真からケーブルを簡単に取り除くことができる。しかし、それでもこの問題に注目してくれる人がいるのはありがたいことだ。
@alicjanakanadyjskichdrogac1588
@alicjanakanadyjskichdrogac1588 8 месяцев назад
😂
@nemeczek67
@nemeczek67 8 месяцев назад
Mnie to zaskoczyło w Stanach Zjednoczonych. Nowoczesne miasta, a wzdłuż ulicy drewniane słupy, a na nich kable elektryczne. Coś takiego pamiętałem z polskich wiosek z lat siedemdziesiątych minionego wieku.
@acatiilg
@acatiilg 8 месяцев назад
Tam to wynika po czesci z poczucia tymczasowosci wszystkiego.
@DrAhzek
@DrAhzek 8 месяцев назад
Wiele krajów pierwszego świata się przestało rozwijać w ostatnich 20-30 latach i trochę wszystko "stoi". USA i Japonia to trochę skrajne przypadki, bo tam wielu ludzi się przyzwyczaiło, że jest dobrze, więc po co kombinować? Przykładem niech będą faxy, które wciąż się mają w JP dobrze xD W UE nie jest lepiej. Wystarczy spojrzeć na Niemcy i stan ich infrastruktury internetowej czy dróg, które po prostu są jakie były w latach 90tych. Można powiedzieć, że są to ofiary wcześniejszego sukcesu.
@utahdan231
@utahdan231 8 месяцев назад
nie zapominaj , ze elektryfikacja w Usa zaczela sie w 1889 roku i ok 1920 polowa kraju byla zelektryfikowana przy niesamowitych odleglosciach. W Polsce w latach 60-tych byly miejscowosci bez pradu. Pomysl o zmianach w technologii przesylania pradu. Nowoczesne miasta w USA nie maja slupow na ulicach, kable sa kladzione pod ziemia a potem sie buduje. Kable mozesz spotkać w niektorych starych miastach na wschodnim wybrzeżu. Ale nie ma ich na Manhattanie /nowe budownictwo /, Chicago , Denver , Los Angeles , Las Vegas , Miami, Houston. Nie wiem gdzie widziales te kable. Te miasta juz sa budowane z alley tam gdzie sa garaze i smieci. Ale na ulicach oprocz lamp, nie ma innych slupow.
@IShyper
@IShyper 8 месяцев назад
@@utahdan231 bardzo słuszna uwaga, podobna sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o nowoczesną bankowość, najlepiej widoczną przy płatnościach - USA i Japonia są daleko w tyle za Polską czy Chinami, właśnie dlatego, że tamte kraje swoje systemy wprowadzały dawno temu, natomiast my, a zwłaszcza Chińczycy wprowadzili je stosunkowo niedawno, więc siłą rzeczy są to technologie nowocześniejsze.
@AARTpl
@AARTpl 8 месяцев назад
Mój dziadek zajmował się projektowaniem takich instalacji w kraju przez wiele dekad, i w Polsce występują identyczne przeszkody, trudności w ustalaniu właścicieli, uzyskiwania zgód, w finansowaniu. Nie trzeba w całym Tokio od razu wymieniać, ale wymiana w np. 30% miejsc gdzie jest to najłatwiejsze i najbardziej potrzebne na pewno nie kosztowałaby aż tak dużo. Moim zdaniem ludzie się przyzwyczaili więc nikt nie forsuje zmiany, u nas w wielu miejscach jest podobnie. Mniejsze osiedla, wsie, odludzia - wszystko idzie po słupach.
@edwardpenetrator9407
@edwardpenetrator9407 8 месяцев назад
Miałem trochę styczności z sieciami FTTx i też dochodzi kwestia, że naziemne instalacje są tańsze niż podziemne. Nawet jeśli miejsce jest dosyć awaryjne ze względu na występowanie kun, bluszczu itd. to koszty naprawy są naprawdę znikome; wyjątek to miejsca, gdzie awaria pozbawiłaby internetu znaczną ilość osób, co mogłoby zaszkodzić biznesowi. Nie mam pojęcia jak z instalacjami elektrycznymi bo na tym się nie znam.
@Raul-pp1uh
@Raul-pp1uh 8 месяцев назад
Kable to jeszcze pół biedy. Ale na terenach post radzieckich, to nawet sieci gazowe do domostw prowadzone nad ziemią. Pewnie po to, żeby obniżyć koszty.
@leszekostachowski549
@leszekostachowski549 8 месяцев назад
@@Raul-pp1uh Zimą ziemi tak łatwo nie ruszysz, trzeba by detonować..
@Raul-pp1uh
@Raul-pp1uh 8 месяцев назад
@@leszekostachowski549 Przecież w żadnym kraju nie ma zimy przez 12 miesięcy w roku.
@leszekostachowski549
@leszekostachowski549 8 месяцев назад
@@Raul-pp1uh Myślisz, że trzy i roztopy to mało? To niech ci nawali rura np z gazem w środku zimy pod ziemią..
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 8 месяцев назад
To nie tylko kable elektryczne, czesto to światlowody
@danutachytla5652
@danutachytla5652 8 месяцев назад
Ciekawy temat i bardzo dobrze przygotowany.Dobrze, że w Japonii nie spotyka się takiej plątaniny kabli, jak w innych azjatyckich krajach.
@utahdan231
@utahdan231 8 месяцев назад
Ignacy , ogladalem przed chwilą twoje spotkanie z Emilem 4 lata , twoje postępy w j polskim sa szokujące. Gratuluje.
@konradkomada28
@konradkomada28 8 месяцев назад
Ja lubię patrzeć na zdjęcia z kablami. Moim zdaniem te kable są najfajniejsze na tych zdjęciach.
@DariuszKania-jl8ic
@DariuszKania-jl8ic 8 месяцев назад
To najlepsze widoki są w miastach Indii i Brazylii. Nawet Cejrowski w którymś odcinku opowiadał o elektryczności w Brazylijskich fawelach.
@MonikaMazgola
@MonikaMazgola 8 месяцев назад
Kable w Japonii nie wyglądają jeszcze tak brzydko jak te w Indiach czy krajach latynoamerykańskich. A niektóre zdjęcia z kablami naprawdę dobre.
@GreatMasterB
@GreatMasterB 8 месяцев назад
Wybierz się do Tajlandii. Tam dopiero mają plątaniny kabli.
@Space_Rat1
@Space_Rat1 Месяц назад
kabel elektryczny :| kabel elektryczny, Japonia :O
@monikagonia1720
@monikagonia1720 8 месяцев назад
W niektórych województwach w Polsce są kable na zewnątrz nad ziemią. Głownie na wsi. Jak mieszkałam w lubuskim to tam zawsze wisiały kable. Teraz mieszkam nad morzem w zachodniopomorskim i tu kable muszą być w ziemi. To było dla mnie szokujące. Jednak z czasem zobaczyłam jak wiele jest tutaj wichur, silnych wiatrów. Gdyby szły w powietrzu to co chwilę byłyby gdzieś pozrywane. Ile to usterek i napraw, brak prądu.
@tomaszgarbino2774
@tomaszgarbino2774 8 месяцев назад
Zawsze myślałem, że te kable są nad ziemią przez trzęsienia ziemii.
@linkusnote
@linkusnote 8 месяцев назад
Bo tak jest, przy tak dużym zagęszczeniu nigdy by się nie połapali żeby znaleść usterkę
@adamkluska356
@adamkluska356 8 месяцев назад
​@@linkusnotetak nie jest - pojęcia nie masz co piszesz.
@joannad5143
@joannad5143 8 месяцев назад
W Boże Narodzenie oglądaliśmy z rodziną zdjęcia mojego brata ciotecznego i jego partnerki (w listopadzie byli w Japonii na 3 tygodnie) i wszyscy od razu zauważyli: 1. kable na wierzchu 2. bardzo czysto - brak śmieci na ulicach :)
@Ntwadumela1
@Ntwadumela1 8 месяцев назад
U nas w miastach jest dosyć czysto, największy problem jest na poboczach dróg i w przydrożnych rowach. Ludzie często potrafią cały worek ze śmieciami zostawić w trawie, po czym kosiarki bijakowe rozwalają to na dużej powierzchni. Wkurzające jest też, że Polacy w przeciwieństwie do Japończyków nie sprzątają po swoich psach. Fajnie by było, gdyby Ignacy cały odcinek o tym zrobił, żeby nam pokazać, jak to powinno wyglądać i jak się zachowują ludzie dojrzali kulturowo.
@joannad5143
@joannad5143 8 месяцев назад
@@Ntwadumela1 tak, u nas w miastach jest nieźle, ale Azja czasem kojarzy się ze śmieciami na ulicach i plażach ze względu na Środkowową Azję. Co do śmiecenia na poboczach - mój ulubiony filmik przedstawia brudasa wywalającego śmieci ze swojego auta i pana słusznych rozmiarów z łysą głową, który je zbiera i z impetem wrzuca brudasowi z powrotem do jego auta-śmietnika, a jego postawa (i postura) powodują brak dalszej dyskusji o systemie organizacji odpadów :D
@MarioSteFx
@MarioSteFx 8 месяцев назад
Kable i słupy rzeczywiście mogą psuć krajobraz, chociaż trzeba przyznać, że te monumentalne i odpowiednio sfotografowane linie wysokiego (i najwyższego) napięcia też potrafią mieć swój klimat i urok, ale zapewne nie dla każdego.
@Arteko77
@Arteko77 8 месяцев назад
W Polsce na wsiach są linie napowietrzne.
@wojciechbajon
@wojciechbajon 8 месяцев назад
* Nadal są. Nie tworzy się nowych linii do zasilania domów. W latach 60,70-tych, kiedy był boom na elektryfikację, linie napowietrzne były dużo prostsze, bo żeby zakopać kabel trzeba było się nieźle postarać. papier namaczany w oleju, bawełniane / konopne oploty, zbrojenie z ołowiu... A teraz zalewasz to tworzywem i masz lata bezproblemowego działania.
@Arteko77
@Arteko77 8 месяцев назад
@@wojciechbajon Jeszcze takie kable olejowe mam w pracy ^^
@renarena9353
@renarena9353 8 месяцев назад
Dzięki za dogłębne wyjaśnienie tematu.
@kielard
@kielard 8 месяцев назад
Kurczę, Ignacy, Kocham Cię za Twój Polski!
@discoverhidden
@discoverhidden 8 месяцев назад
Przecież cały urok jest w tych kablach, nie tylko w Japonii ale w całej Azji.....nic nie zmieniać. Przy okazji dzięki za wytłumaczenie bo zawsze mnie to intrygowało
@mika2083
@mika2083 8 месяцев назад
Bielki na słupach super zdjęcie. W Japonii nie ma kasy, nie do wiary! 🙃jedna z najlepiej rozwiniętych gospodarek świata (G7)
@IgnacyzJaponii
@IgnacyzJaponii 8 месяцев назад
Piękne ptaki 😍
@TapOnX
@TapOnX 8 месяцев назад
2-3 dekady recesji robią swoje
@Mr7700mayday
@Mr7700mayday 8 месяцев назад
Ameryka mocno zaszkodziła Japonii w początkach lat '90, bo wystraszyła się, że japońska gospodarka wyprzedzi amerykańską. Szkoda, że z Chinami nie byli tacy nadgorliwi...
@DariuszKania-jl8ic
@DariuszKania-jl8ic 8 месяцев назад
Po wojnie szybko "polecieli do przodu" bo nie musieli mieć dużej armii (kraj pokonany). Też się dziwie że funduszy nie ma w takim nowoczesnym kraju na takie prace.
@Admapex
@Admapex 8 месяцев назад
Lubię Japończyków, bez żadnego powodów,ot tak zwyczajnie. Nie potrafię zdefiniować powodów tej sympatii... Marzę również, by odwiwdzic ten wspaniały kraj. Jak zwykle pozdrawiam wszystkich.
@galeonybasni
@galeonybasni 8 месяцев назад
Jej, bardzo ciekawy odcinek. Rzeczywiście często się nad tym zastanawiałam. U nas sukcesywnie zakopywano kable przy ich wymianie. Kiedy się starzeją i trzeba puścić nowe, albo słupy trzeba by było wymieniać, lub kiedy np poszerza się drogi czy ulice. Wtedy stare, napowietrzne kablevsavwymieniane na zakopywane. Dzieje się to sukcesywnie więc koszty nie są dużo większe, bo i tak ulica jest rozbabrana. Przy wymianie drewnianych domów na blokowiska też kable zmieniają miejsce i tak po trochu znikają z widoku. A nowe osiedla budowane są od razu że zchowanymi kablami. Być może w Japonii nie modernizuje się tak dużo, tylko doklada nowych budynków do starych i stąd nie ma jak zakopać kabli.
@tomiamozilla9397
@tomiamozilla9397 8 месяцев назад
W polsce linie elektro-energetyczne biegną głównie na terenach nie osiedlonelych np. lasy, pola, pustkowia, drogi, wsie, czasami góry, i mówimy tutaj o liniach wysokiego napięcia czyli przeciętnie wysokich słupach W miastach te słupy są niższe z powodu obniżenia napiecia do najbardziej podobnego jakie jest w sieci w domu (230V), wogóle jeżeli są jakieś linie to najczęściej na obrzerzach albo są tak wysoko że nikt na nie nie zwraca uwagi, Natomiast w bardzo wysokiej i zagęszczonej infrastrukturze rzeczywiście kable prowadzi się pod ziemią Dodam jeszcze że głównym minusem kabli napowietrzych jest to że muszą mieć one przewód odgromowy w razie uderzenia pioruna, żeby tak duży prąd nie poszedł do odbiorcy, chociaż już tylko w starych inatalacjach domowych nie ma bezpieczników przepięciowych które by chroniły przed wyładowaniem
@GromKuba
@GromKuba 8 месяцев назад
Nie wiem czy poruszałes ten temat, może by było warto wspomnieć - rzekomo typowy dla Japonii minimalizm wnętrz, który w Europie jest raczej takim uproszczonym mitem, podtrzymywanym przez pisma o designie i wystroju wnętrz. Tymczasem gdy przeglądam filmy z na przykład trzęsień ziemi, to domy i mieszkania są często dość zatłoczone sprzętami i meblami a wrażenie minimalizmu zabijają liczne otwarte półki z bardzo dużą ilością rzeczy.
@IgnacyzJaponii
@IgnacyzJaponii 8 месяцев назад
Tak naprawdę w Japonii mało jest tzw. minimalistów, większość ludzi ma mniej lub bardziej zagracony dom 😊 Ale koło mojego domu jest jeden dom z minimalistycznymi wnętrzami, może jest ich więcej, ale przynajmniej widzę ten jeden, bo wieczorem wszystko prześwituje i tam w środku prawie nic nie ma 😂
@paueru-chan918
@paueru-chan918 8 месяцев назад
Z tego co widziałem to japończycy kupują to co potrzebują + lubią mieć rzeczy i tak zwane "marki premium'. Jak czegoś nie potrzebują to idzie na rynek wtórny. Np. konsole do gier/komputery/gry są bardzo tanie jeśli szukasz używek w Akihabarze np. Wchodzisz do metra w Tokio/Kyoto/Osace, patrzysz i 3/4 ludzi ma w miarę nowego iPhone w ręce.
@matrixmannn
@matrixmannn 8 месяцев назад
@@IgnacyzJaponii Ja uwielbiam minimalizm. Może nie do końca taki czysty japoński ale niewątpliwie Japończycy mają duże zasługi w urządzaniu czystych minimalistycznych wnętrz. Uwielbiam patrzeć na błyszczące japońskie podłogi, a historyczne wnętrza są bajeczne. Nie znoszę zagraconych wnętrz gdzie nie ma się jak ruszyć. Doprowadza mnie to do szału. Czasami aż zatyka mnie ilość zgromadzonych gratów w polskich mieszkaniach.
@DrAhzek
@DrAhzek 8 месяцев назад
@@paueru-chan918 Łatwo mieć marki premium jak są dużo tańsze niż u nas. Przykładowo, różnica w cenach iPhone'a 14stki między JP-PL pozwoliła mi ostatnio sfinansować sobie bilety tam powrót + troszeczkę kosztów zwrócić z samej 5tyg. wycieczki. Tak samo w USA - dwa razy (na samym początku Covida i od razu po otwarciu granic) sobie bilety lotnicze finansowałem kupując tam 2-3 telefony i sprzedając potem na OLX po i tak niższej cenie niż u nas chodzą nówki. Fakt, że w US ciężej dostać bez blokady operatora, ale i tak absurd po jakich cenach u nas jest elektronika, gry czy zabawki (np. figurki anime są prawie 70% droższe patrząc po MSRP, a tam jeszcze są promocje i używki jak nowe, gdzie u nas nawet syf sprzedają jak premium).
@DrAhzek
@DrAhzek 8 месяцев назад
@@paueru-chan918 BTW, Akihabara jest w ciul droga i to słabe miejsce do szukania czegoś dzisiaj xD Z mojego doświadczenia, jak się ma możliwość, to lepiej w Osace szukać na Nipponbashi (główna konkurencja Akiby, która wciąż ma klimat dawnego electro-town). Tam jest wiele ukrytych bazarków, gdzie są niższe ceny. Inne miejsca to w Tokyo Nakano Broadway (głównie starocie i zapomniane cudeńka jak figurki, gry, filmy z lat 80-90tych, które można odsprzedać w EU za 500% więcej!). W Nagoya jest Osu-town, ale jest cenowo gdzieś pomiędzy Nipponbashi i Akibą, a ma gorszy wybór. W Naha na Okinawie jest fajny second hand Manga Souko, gdzie można się tanio obłowić w dobrej jakości elektronikę, anime stuff i sprzęt muzyczny. A oprócz tego polecam szukanie po Book Offach, zwłaszcza tych dużych (Super Book Off), bo tam są mega okazje i nówki nieotwarte sprzedają za bezcen.
@Amulinka
@Amulinka 8 месяцев назад
Późnym popołudniem (nie: w późnym popołudniu) - komentarz nie ma na celu złośliwości, tylko pomoc w doskonaleniu polszczyzny (do czego niewiele już potrzeba, ale to jest akurat taki typ błędu, którego Polak nie zrobi).
@tusek1979
@tusek1979 8 месяцев назад
Ale może powiedzieć:" w późnym czasie popołudniowym"😊
@Kajkes
@Kajkes 8 месяцев назад
​@@tusek1979 tautologia 😊
@tusek1979
@tusek1979 8 месяцев назад
@@Kajkes Nienaturalny język, nadużywanie przymiotników i przysłówków. 😊.Trzeba szukać pod 'język ojczysty' a nie ' słownik wyrazów obcych'.
@pumaTe
@pumaTe 8 месяцев назад
Nawet nie zauważyłam. Słucham treści. Często Polacy robią błędy, nawet ci po studiach. Nie znoszę np - "bendom smutnom ofiarom losu".... a piszą - "jestę półtorej roku w separacji z żonom" W "późnym popołudniu" brzmi poetycznie
@barbarabiestek7053
@barbarabiestek7053 8 месяцев назад
Całkiem nieistotny błąd, wręcz uroczy i zupełnie nie utrudnia zrozumienia. Zawsze można jednak podpowiedzieć właściwą odmianę, ale w sposób bardziej sympatyczny,szczególnie, gdy dotyczy obcokrajowca.POZDRAWIAM.
@leonelyt5533
@leonelyt5533 8 месяцев назад
Dziękuje za kolejny odcinek o Japonii
@mateuszmateo6731
@mateuszmateo6731 8 месяцев назад
Jak dla mnie te kable wiszące w miastach Japonii i także w Koreii, są już takim urokiem Azji. Mnie to nawet się podoba, nie przeszkadza, jest to coś co charakteryzuje miasta azzjatyckie, dodając im oryginalności.
@jacekkepa3524
@jacekkepa3524 8 месяцев назад
Kable wiszące wszędzie - to obrazek charakterystyczny dla krajów leżących poza Europą. W Tajlandii to nie wiszące kable ale całe pajęczyny kabli. Niestety często niektóre wiszą luzem , nawet na wysokości średniego wzrostu człowieka. Wtedy lekki strach żeby do nich się nie dotknąć. Masz rację, to kwestia kosztów. Jak zawsze pozdrawiam!!!
@nefarious_0969
@nefarious_0969 8 месяцев назад
Według mnie to jedyną opcją przemawiającą za liniami napowietrznymi to łatwość przyłączania nowych odbiorców.
@daap007
@daap007 8 месяцев назад
Podziwiam Cię za to że podejmujesz tak wyjątkowy i ambitny temat. Dziękuję. Od siebie mogę dodać, że takich spraw nie trzeba zmieniać masowo. W Polsce prawo budowlane w kwestiach elektrycznych ciągle się zmienia. Starych rozwiązań jeśli działają, to nie trzeba zmieniać, natomiast nowe robi się już po nowemu. I tak, małym kosztem nieustannie wszystko zmienia się na lepsze. Pozdrawiam.
@andrzejmazur2046
@andrzejmazur2046 8 месяцев назад
Siema, dawno nie zaglądałem ale już na początku słyszę progres w wymowie i coraz zgrabniej się wypowiadasz, pozdrawiam serdecznie i tak trzymaj 👌👌👌😀
@leszek2962
@leszek2962 8 месяцев назад
Rzeczywiście, już dawno zastanawiałem się nad tym dlaczego w Japonii i USA w miastach jest tak dużo napowietrznych linii energetycznych. Sądziłem dotąd, że głównym powodem jest duża aktywność sejsmiczna w tych krajach i większa podatność instalacji podziemnych na uszkodzenia w przypadku trzęsień ziemi.
@utahdan231
@utahdan231 8 месяцев назад
W USA W miastach nie ma. Moze miedzy miastami.
@goosia2914
@goosia2914 8 месяцев назад
Dziękuję Ci za ciekawe informacje. Bardzo lubię Twoje filmiki. 🙂
@paueru-chan918
@paueru-chan918 8 месяцев назад
Dzięki za ciekawy materiał na niedzielę :) 日本が大好きです!
@IgnacyzJaponii
@IgnacyzJaponii 8 месяцев назад
Dobrej niedzieli 😊
@robmic8125
@robmic8125 8 месяцев назад
Ciekawy temat, znów się czegoś dowiedziałem.
@Baiami26
@Baiami26 8 месяцев назад
Dobry pomysł na odcinek! Po odczytaniu tytułu sama się zdziwiłam, że wcześniej mnie to nie zastanowiło 😅
@kazimierzwichura7893
@kazimierzwichura7893 8 месяцев назад
Świetnie się Ciebie słucha. Ciekawy materiał.
@wlodek7543
@wlodek7543 8 месяцев назад
Kabel jest pod ziemią , przewód napowietrzny nad ziemią. W Polsce więcej jest linii napowietrznych niż linii kablowych wygrywa rachunek ekonomiczny ale nie wszędzie można zainstalować linie napowietrzną jak w górach albo w mieście. Zalety linii napowietrznej widać uszkodzenia linię kablową uszkodzenie trzeba szukać bo nie jest widoczne
@Lesia_Ukrainka
@Lesia_Ukrainka 6 месяцев назад
Fajna robota, Ignacy! Z wielkim zainteresowaniem posluchalam❤
@MaksMysli
@MaksMysli 8 месяцев назад
Rewelacyjny materiał. DzięKi 👏🏻
@cocietoja2162
@cocietoja2162 8 месяцев назад
Fajny ten ptak na tym jednym zdjęciu :)
@annieleonhardt2830
@annieleonhardt2830 8 месяцев назад
Mega interesujący film. Nawet nie przypuszczałam, że ten temat może być tak zawiły, choć fakt faktem, że przedtem nigdy nad tym nie rozmyślałam. Tak czy siak, super, że podszedłeś do tego tak wnikliwie. A co do kwestii krajobrazów, to być może jestem nieco ,,skrzywiona" pod względem wyczucia estetyki przez lata nauki w szkole plastycznej, ale według mnie te słupy i kable często ładnie się komponują z resztą zdjęcia i nadają pewnego charakteru
@kielard
@kielard 8 месяцев назад
... i za tę wiedzę i za tę szczegółowość. Jesteś niesamowity!
@MrouhAga
@MrouhAga 8 месяцев назад
W Polsce poprowadzenie kabla czy to napowietrznego czy podziemnego też wymaga zgody właścicieli lub zarządców gruntów ( również prywatnych), gdzie te linie idą. Prace przy słupach wzdłuż drogi wymagają zgody na prowadzenie prac od zarządu dróg i opłacenie zajęcia pasa drogowego na czas ich przeprowadzania. Kable podziemne są o tyle trudniejsze że jeśli kabel miałby przechodzić pod droga to albo trzeba ją rozkopać albo zrobić przewiert, co jest również bardzo drogie, bo nie dość że to poważne prace z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu to trzeba również przywrócić stan sprzed- czyli np naprawić drogę. Przy takich pracach zdarzają się również uszkodzenia innych biegnących już pod ziemią kabli, których dokumentacja nie była zrobiona zbyt szczegółowo lub projekt rozminął się z wykonaniem. Z kolei kable naziemne są ryzykowne nad drogami, dość często zdarza się ich zerwanie przez przejeżdżające pojazdy typu koparki lub auta z wysięgnikiem do prac na wysokościach.
@wojciechbajon
@wojciechbajon 8 месяцев назад
Po prostu, w liniach napowietrznych bardzo łatwo znaleźć usterkę: wystarczy, że człowieczek się przejdzie i popatrzy, gdzie druty zerwało. A jeżeli są zakopane, to trzeba specjalistyczny sprzęt do lokalizacji usterki. A to jest bardzo ważne, na terenach aktywnych sejsmicznie, gdzie ruchy gruntu mogą naciągnąć i zerwać kabelek.
@haneczkahrk6387
@haneczkahrk6387 8 месяцев назад
Ignacy jesteś niesamowity😀 Lubię się uczyć od Ciebie 🦉
@Edi_J
@Edi_J 8 месяцев назад
Jeśli fotografujemy statyczny odległy obiekt/krajobraz, to usunięcie takich kabelków ze zdjęcia jest trywialne. Wystarczy zrobić seryjne ujęcia i przesuwać lekko aparat (miejsce skąd robimy zdjęcia, "punkt widzenia"). Czasem wystarczą dwa ujęcia, jeśli odpowiednio przesuniemy POV.
@temen1167
@temen1167 8 месяцев назад
No proszę! To mamy sporo podobnych problemów.
@zbigniewgouch2063
@zbigniewgouch2063 8 месяцев назад
Ha ha ha - marudzisz już jak prawdziwy Polak 🙃😊 . Przyjrzyj się jak wygląda to w Indiach , Kambodży czy innych krajach tego regionu świata - tam dopiero jest galimatias z przewodami że komputery Pentagonu tego nie rozwiążą . W Japonii jest to zrobione przejrzyście i wiadomo gdzie co jest , jak struny na gryfie gitary 🤗
@IgnacyzJaponii
@IgnacyzJaponii 8 месяцев назад
W sumie to prawda 😄
@AlterEgo-ps8ot
@AlterEgo-ps8ot 8 месяцев назад
Nie zrównuj Japonii z krajami trzeciego świata.
@madziawitch9376
@madziawitch9376 8 месяцев назад
Na mojej ulicy kable wiszą i nie mieszkam w górach. W Polsce na wsiach to częste zjawisko.
@patryk_b
@patryk_b 8 месяцев назад
Linie napowietrzne mają w sumie dwie poważne wady: sa bodatne na warunki atmosferyczne (szadź, wiatr itp.) i łatwość uszkodzenia przez osoby trzecie. Jednak porównując do podziemnych tras kablowych to zwyciężają bo: Nie trzeba tyle kopać ( kopanie na odpowiednią głębokość w terenie górskim to płacz i zgrzytanie zębów. Zrobić przejście pod drogą lub podobnie czasochłonne i koszty. Mieszkam świętokrzyskim i już tu widzę jakie jest to upierdliwe, a co w Japonii gdzie jeszcze gorzej). Dodatkowo linie na słupach to łatwiejsza lokalizacja uszkodzeń i ich naprawa. Szczególnie gdy trzęsienia ziemi, osuwiska chociaż wystarczy czasem szkody górnicze. I kabel porwany... A naprawa to lokalizacja+odkopanie+zrobienie mufy(która może też się zepsuć). Dodatkowo na istniejących slupach zawsze mozna coś dodatkowo zawiesić bez większego trudu, a kopanie trasy kolo juz istniejącej to jednak sport ekstremalny... Roboty na czyimś terenie odszkodowania, zezwolenia itd. Dla mnie słupy i linie napowietrzne to taki specyficzny folklor😂
@patryk_b
@patryk_b 8 месяцев назад
A co do słupów energetycznych, dobry wirowany słup to trzeba już mocno się postarać by go złamać (kierowcy bawarskiej marki są w tym dobrzy)a powalić to już kwestia jak głęboko jest zakopany.
@nezu_cc
@nezu_cc 8 месяцев назад
W nowym budownictwie już się ich nie widuję w polsce ale w polsce dalej jest ich masa w wszelkiego rodzaju wioskach i małych miastach. W moim mieście jest bardzo niewiele ulic co mają zakopane linie elektryczne, I są to głównie nowe domki, na obrzeżach miasta.
@kacperwoch4368
@kacperwoch4368 8 месяцев назад
Zapewne kwestia przyzwyczajenia społeczeństwa. Mi na ogół niskie słupy z kablami nie przeszkadzają ale uważam że duże słupy wysokiego napięcia (te kratownicowe) są obleśne, zwłaszcza jak przecinają pola i lasy.
@kornett07
@kornett07 8 месяцев назад
w Polsce też jest bardzo wiele miejsc gdzie kable są napowietrzne. Głównie na wsiach i mniej zamieszkanych rejonach. I nie tylko eleketryczne, ale też jeszcze telefoniczne albo internet światłowodowy. Na pewno każdy Polak zna miejsce gdzie przewody idą nad ulicą. Kable nad ziemią ograniczają tzw. upływ prądu i wzajemne indukowanie się prądów pomiędzy przewodami, dlatego ogólnie jest to lepsze rozwiązanie niż zakopywanie ich.
@Tbnfd3
@Tbnfd3 8 месяцев назад
W moim mieście (duże) nadal są linie napowietrzne. Sporo przewodów i okablowania jest pochowane pod ziemią ale jednak nadal nie wszystko. Główne linie wysokiego napięcia biegną zawsze nad ziemią. Podobnie jak niektóre przewody (nie wiem do czego ale część wygląda na telefoniczne itp) też nad ziemią wiszą. Z niektórych bloków przechodzą także jakieś przewody na bloki sąsiadujące. A niedaleko mnie od pół roku z dachu jednego bloku zwisa sobie jakiś przewód grubości kciuka (nie wiem ile przewodów w środku jest bo końcówka gdzieś się zaplątała w plątaninie tej części kabla leżącego na ziemii z bocznej strony bloku) zwisa sobie tak że spira część leży na ziemii obok bloku jak makaron i nikt się tym nie zajął - nawet złomiarze co kradną okablowanie by sprzedać na złom i mieć na piwo😂
@DariuszKania-jl8ic
@DariuszKania-jl8ic 8 месяцев назад
Pomiędzy blokami rozciągnięte to mają dawne kablówki. Pierwsze przesyły sygnału TV ze stacji czołowych do bloków były napowietrzne. Obecnie kablówki mają rozsył pod ziemią w kanałach za który płacą jeżeli jest telekomunikacyjny albo kopią swoje rowy.
@wiolettaowczarzak6550
@wiolettaowczarzak6550 8 месяцев назад
Dobrze,ze nie ma rur gazowych jak w Rosji,a kable są na wsiach.Pozdrawiam 👍💖
@utahdan231
@utahdan231 8 месяцев назад
W mniejszych miastach polskich tez sa kable. Rury gazowe to super madre rozwiazanie. Nie ma wybuchow , odporne na trzęsienia ziemi na poludniu i latwo znalezc przeciek w razie awarii.
@wiolettaowczarzak6550
@wiolettaowczarzak6550 8 месяцев назад
@@utahdan231 nie sadze,wygląda to okropnie
@utahdan231
@utahdan231 8 месяцев назад
@@wiolettaowczarzak6550sle ekonomiczne i latwe w obsludze. Bardzo popularne w Gruzji , Armenii , Azerbejdzanie.
@DariuszKania-jl8ic
@DariuszKania-jl8ic 8 месяцев назад
Tam może (w Japonii) ogrzewanie i przyrządzanie posiłków jest elektryczne a gaz może z butli. Jak oglądam zdjęcia z Rosji to faktycznie tragedia z tymi rurami.
@lonelysoldier17
@lonelysoldier17 8 месяцев назад
Hmm, może faktycznie w Polsce jest tego co raz mniej, nawet nie zauważyłem kiedy to się stało :) Ale długo było ich dużo także i u nas - kiedy 35 lat temu rodzice budowali dom, byliśmy jedynym domem w okolicy, który nie miał kabli napowietrznych... Do wszystkich sąsiadów się ciągnęły. Nie zwróciłem uwagi jak jest teraz ale przypuszczam, że większość tego nie zmieniła skoro działają...
@Project-wz9rs
@Project-wz9rs 8 месяцев назад
Może niepopularna opinia, ale mi w pewnym sensie się te kable podobają. Dopełniają tą industrialną, pragmatyczną estetykę z którą mi się kojarzą Japońskie miasta.
@krzysztofkaska703
@krzysztofkaska703 8 месяцев назад
DZIĘKUJE !
@GrzegorzTeperek
@GrzegorzTeperek 8 месяцев назад
Ja chyba jednak wolę przewody na słupach w krajobrazie niż śmieci... A dla Ciebie piątka za słowo "obalić" 😊
@haniam8350
@haniam8350 8 месяцев назад
Mnóstwo kabli jest np. w Indiach - też nad domami i do tego poplątane
@sw3.
@sw3. 8 месяцев назад
3:03 akurat lepiej wygląda z nimi :)
@shad0w1938
@shad0w1938 8 месяцев назад
W Polsce na wsiach kable elektryczne oraz te od internetu również najczęściej wiszą na słupach w powietrzu. Na obrzeżach miast, gdzie są osiedla z domkami również to się zdarza. Jest to na pewno tańsze w przy montażu oraz w utrzymaniu, ponieważ kable podziemne wymagają odpowiedniego sprzętu do stworzenia studzienek telekomunikacyjnych, następnie osadzenia plastikowych rur, a na koniec wdmuchnięcie kabli odpowiednim sprzętem, gdyż ręcznie nie da się tego zrobić na długim dystansie.
@77marjusz
@77marjusz 8 месяцев назад
Kiedy mówiłeś o połączeniu autostrady z obwodnicą a raczej o jej braku myślałem że powiesz...to przez kable 😅😅😅
@jadwigajurkiewicz1554
@jadwigajurkiewicz1554 8 месяцев назад
Ciekawy odcinek 🤗
@stefanokrzeja001
@stefanokrzeja001 8 месяцев назад
W Polsce i nie tylko, głównym powodem istnienia linii napowietrznych elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych jest rachunek ekonomiczny, ponieważ posadowienie slupów jest szybsze i tańsze niż rozkopywanie ziemi, co wymaga dodatkowych pozwoleń i uzgodnień ze wszystkimi właścicielami gruntu oraz infrastruktury np. gazowej, wodociągowej itd. Natomiast linie napowietrzne mają podstawową wadę, czyli podatność na uszkodzenia spowodowane warunkami pogodowymi (wiatr, oblodzenie), kolizjami spowodowanymi przez ciężarówki, maszyny budowlane, które na terenach poza miastami dosyć często uszkadzają takie linie, ale naprawa też jest tańsza niż linii podziemnych. W przypadku podziemnych linii telekomunikacyjnych, to one są zazwyczaj prowadzone w dedykowanej kanalizacji, co w miastach można zauważyć napotykając w chodnikach włazy do studni kablowych z logiem operatora telekomunikacyjnego. Linie elektroenergetyczne są w większości układane bezpośrednio w ziemi w przeciwieństwie do kabli telekomunikacyjnych.
@tomaszkargul
@tomaszkargul 8 месяцев назад
Mieszkam w nadmorskiej miejscowości turystycznej, w Polsce. i u mnie są kable które od latarni ulicznych
@paweskarzynski8068
@paweskarzynski8068 8 месяцев назад
Niestety w wielu miejscowościach kable są na słupach, a nie pod ziemią. Zapraszam do podwarszawskich miejscowości, np. Zielonka, Wołomin, do tego peryferialne dzielnice Warszawy. A warto chować nie ze względu na ktajobraz, a ze względu na odporność na uszkodzenia przez wiatr, śnieg itd.
@Amulinka
@Amulinka 8 месяцев назад
Jak zawsze podziwiam dobry research i umiejętność jasnego tłumaczenia - a to wszystko piękną polszczyzną! (A propos - jak oddać po polsku research w tym kontekście jednym słowem - sama się zastanawiam i dlatego używam słowa angielskiego, choć to zanieczyszczanie polszczyzny).
@crysdili
@crysdili 8 месяцев назад
Może po prostu: poszukiwanie/poszukiwania/ badanie/badania ;)
@PolskiModziarz
@PolskiModziarz 8 месяцев назад
@Amulinka po prostu przebadać/przeszukać
@mr.cogito7167
@mr.cogito7167 8 месяцев назад
Większość US i Kanady jest tak okablowana.
@leszekostachowski549
@leszekostachowski549 8 месяцев назад
Cóż gdyby te wielkoskalowe inwestycje były synchronizowane, koszty by spadały. Przy budowie dróg i linij kolejowych zakopanie czy przygotowanie pod pociągniecie tego typu infrastruktury było by inne. Wygląda na to, że tam gdzie teren jest już projektowany pod szerszą skale inwestycji, da się to zrobić wraz z koniecznością budowy całej innej infrastruktury, nie generując jednowioskowy takich kosztów.. W pewnych miejscach w Europie mogło to wyglądać inaczej, ze względy na mniejsze rozpodobnienie własności i kapitałów realizujących??? Zapewne również ma znaczenie dostępny park maszynowy, rodzaj gruntu, możliwości klimatyczne do przeprowadzania takich prac.... Na terenach o ciężkim zmiennym klimacie, też jest dużo trudniej. Glina zimą osiąga twardość litej skały. Przy roztopach wszystko będzie się rozpadać i zalewać wykop. Latem to samo kilofa nie wbijesz jak wyschnie .. Zatem stosunki rodzaju podłoża i wodno temperaturowe przy takich pracach sporo je ograniczają. Bez odpowiednio skoordynowanych działań i dostępnego sprzętu,.. a pewnie metodami strzałowymi z górnictwa trzeba by było posiłkować....
@Ara-bz4df
@Ara-bz4df 8 месяцев назад
🥰🥰🥰
@jdjdjsjcnfksnsjfnsjdnsd2868
@jdjdjsjcnfksnsjfnsjdnsd2868 8 месяцев назад
W Polsce kable nad ziemią są w małych miastach oraz na wsi. U moich rodziców na wsi, na starych ulicach, zbudowanych od 1800 do 2010 kable wiszą nad ziemią, a po 2010 są już zakopywane.
@matrixmannn
@matrixmannn 8 месяцев назад
Dla mnie najważniejszy jest argument o trzęsieniach ziemi bo tu wchodzi w rachubę ludzkie życie, a ono jest najważniejsze. Cała reszta to normalka, nic nowego. Taki sam burdel kasowo-urzędowy jak w Polsce i zrobiło się całkiem swojsko. 😂😂👍👍
@jacekhozejowski2869
@jacekhozejowski2869 8 месяцев назад
Jestem ciekawy, czemu sporo różnych linii metra wykorzystuje napowietrzną sieć trakcyjną zamiast trzeciej szyny.
@Tbnfd3
@Tbnfd3 8 месяцев назад
Sądzę że to kwestia przepisów Bezpieczeństwa - jakby między szynami było "L" (Faza) a jedna z zewnętrznych szyn to "N"(Neutralna; a druga zewn.szyna nawet niech będzie jako PE zastosowana -nie wiem w sumie czy tak właśnie jest w innych krajach) - to zważywszy na ludzi i zwierzęta ewentualnie nawet ludzi z psami, albo ze stadem krów (bo niedaleko jednej z linii pociągów jest pastwisko dla krów - nieogrodzone (nie wiem gdzie obora dla nich. Nie zauważyłem jak przechodziłem kiedyś) i to w dużym mieście😂) - ktoś mógłby wejść na tę 3cią szynę L, nadal dotykając zewnętrznej N i śmierć na miejscu praktycznie (nie wiem jakie napięcie sie stosuje w moim mieście na pociągach czy tramwajach ale napewno nie zwykłe 230V. Raczej pewnie 380-400 czyli takie jak między-fazowe.) A dotknąć N na ziemii i jednocześnie L na wysokości iluś metrów - przez jednego człowieka bez sprzętu żadnego - nie jest możliwe
@jacekhozejowski2869
@jacekhozejowski2869 8 месяцев назад
@@Tbnfd3 ale mam na myśli metro, a nie zwykłą sieć kolejową. Np. Warszawie masz 750V DC z trzeciej szyny.
@Tbnfd3
@Tbnfd3 8 месяцев назад
@@jacekhozejowski2869 ahh, okey. A myślałem że mpk "na(d)ziemne" a nie podziemne. W moim mieście nie ma z tego co wiem metra ani kolei podziemnych więc nie pamiętałem o tym
@ewanowak2068
@ewanowak2068 8 месяцев назад
I w końcu się dowiedziałam 😂
@MACGOP2000
@MACGOP2000 8 месяцев назад
W przypadku zerwania kabla jest ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
@danieljewasinski573
@danieljewasinski573 8 месяцев назад
Są pewne zasady instalacji okablowania energetycznego w Polsce za , którymi przemawia zarówno ekonomia jak i możliwości techniczne. Ujmując krótko , linie o napięciu powyżej 30000 V prowadzi się na słupach , linie od 1000-30000V przeważnie tez prowadzi się na słupach , gdyż izolacja tych kabli jest droga i musi spełniać warunki co do rezystancji a pod ziemią mogły by po kilku latach użytkowania nastąpić spore upływności. Linie o napięciu 3x400 v zaleca się prowadzić pod ziemią. Nie ma tak ostrych rygorów co do stanu izolacji , tyle ze prowadzenie linii podziemnej od transformatora do kilku gospodarstw mocno oddalonych od niego jest ekonomicznie nieuzasadnione.
@gimauarich.2753
@gimauarich.2753 8 месяцев назад
Zawsze się zastanawiałem , ale przypisywałem te kwestię sejsmom , a nie brakiem budżetu
@andrespecies9932
@andrespecies9932 8 месяцев назад
Moim zdaniem ma to również inny powód. Napowietrzny kabel przy takim samym przepływie prądu jak w kablu ziemnym może mieć nieco mniejszy przekrój, ponieważ jest chłodzony powietrzem, a że nie posiada izolacji, nie może ona ulec przebiciu czy przepaleniu, po za tym wszelkie naprawy są znacznie łatwiejsze.
@mariankoniuszko329
@mariankoniuszko329 8 месяцев назад
Mam pytanie Ignacy, może nie na temat ale czy tak jak przystało na Japończyka trenowałes Judo🥋? Może coś o znaczeniu Judo w Japonii?
@majsterklepka5531
@majsterklepka5531 8 месяцев назад
zawsze można stopniowo ,u nas na wsi od niedawna nowe domy i działki kładą ziemią i wszystko gra
@acatiilg
@acatiilg 8 месяцев назад
Napowietrzne linie jednak bardziej podatne sa na uszkodzenia tajfunow i chocby zwyklego sniegu. A to generuje koszty utrzymania. Dodatkowo trzeba je przegladac zeby np drzewa w nie nie wrastaly. Majac miernik linii mozna szybko i bardzo dokladnie okreslic gdzie jest uszkodzony kabel podziemny. Mysle niestety ze jak na tak rozwiniety kraj jak Japonia to jednak jest jednak strasznie dziwne (technicznie). To co mowisz o trudnosciach prawnych to juz dla mnie jest szok i burzy moje wyobrazenie o japonskiej organizacji i porzadku 😂.
@Oliwuss3105
@Oliwuss3105 8 месяцев назад
W moim mieście kable są nad ziemią, w szczególności na obrzeżach miasta, nie mieszkam w górach
@Nieciej
@Nieciej 8 месяцев назад
Z tą siecią napowietrznych linii energetycznych to trochę bardziej usystematyzowana historia, przynajmniej w Polsce, otóż na obszarach gęstej i wysokiej zabudowy (np. centralne dzielnice Warszawy) stosuje się wyprowadzane z tzw. RPZ (Rejonowa Podstacja Zasilania - tam 110kV jest obniżane do 15kV i rozdzielane na gęstą sieć SN) podziemne linie średniego napięcia (to te 15kV) zasilające dość gęstą (czasem bardzo gęstą, bo bywa, że taki transformator jest w co drugim bloku lub nawet więcej niż jeden w jakimś kompleksie z kilkuset mieszkaniami) sieć podstacji niskiego napięcia (tj. obniżających z SN 15kV na NN 400/230V) i z tych podstacji już na bardzo małe odległości, czasem łącząc kilka sąsiednich budynków pod ziemią lub wręcz w obrębie tylko jednego budynku przekazuje się to tzw. niskie napięcie (w zasadzie dwie jego odmiany) odbiorcom końcowym, których w budynku jest bardzo dużo. Bywają budynki posiadające więcej niż jeden transformator, bywa że każdy zasilany jest z innej linii 15kV czy nawet z różnych RPZ, jak np. szpitale. Są też wolnostojące podstacje NN, zasilające kilka czy kilkanaście niskich bloków, ale wszędzie tam rozprowadzenie niskiego napięcia nie odbywa się siecią napowietrzną, a gałęziami poprowadzonymi pod ziemią na małe dystanse z podstacji NN do budynków wokół tej podstacji Tymczasem na terenie o małej gęstości zabudowy, jak obrzeżne dzielnice Warszawy, np. Wawer, Rembertów, Włochy czy zachodnia część Ursynowa (ale nie tylko), czy też w ogóle na terenach wiejskich sieć rozdzielcza 15kV od RPZ (trzy kable na słupach, rozpięte na izolatorach "w trójkąt" lub "na płasko", łatwo rozpoznać słupy SN) zasila rzadko rozsiane osiedlowe transformatory NN, które zasilają domki jednorodzinne czy zabudowę wiejską za pomocą linii napowietrznych niskiego napięcia od jednego większego transformatora do setek odbiorców na dużym obszarze. Reasumując chodzi o to, że czteroklatkowy blok na 150 mieszkań ma własny transformator i poza zasilaniem gałązką SN 15kV żadne inne kable elektroenergetyczne go ze światem zewnątrznym nie łączą, zaś do każdego domu jednorodzinnego trzeba dostarczyć zasilanie NN 230/400V napowietrzną, 4-ro przewodową (3 fazy i przewód neutralny) linią od osiedlowego transformatora o mocy podobnej do tamtego zabudowanego w bloku mieszkalnym czy biurowcu - taką niską, indywidualną zabudowę zasilamy więc nie "pionowo", jak osiedla z bloków i kamienic, a "poziomo" - obszarowo i dlatego są (i będą) linie napowietrzne na terenach mało zurbanizowanych. Takiej sieci niskiego napięcia się po prostu NIE OPŁACA zakopywać, a teraz już bez rury nie wolno kłaść pod ziemię nawet kabla antenowego od sieci TV kablowej, że o sieci 230V nie wspomnę. Z liniami telefonicznymi i światłowodami to trochę inna historia, bo nie o ilość transformatorów czy innych odpowiednich punktów rozdzielczych chodzi, a o brak infrastruktury podziemnej do poukładania tego i brak możliwości budowy kanałów i studzienek w gruncie prywatnym (napowietrzne linie telekomunikacyjne zwykle są wieszane wzdłuż dróg, które należą do gminy).
@bozenajachimkowska269
@bozenajachimkowska269 6 месяцев назад
W którymś filmie ptaki na drutach stworzyły nuty do melodji piosenki które zapisał kompozytor.Teraz można komputerowo zlikwidować zbędne kable i udoskonolić fotografie
@wojciechaugustyn8537
@wojciechaugustyn8537 8 месяцев назад
Przewody, kable elektryczne na słupach w Japonii są pod wpływem stylu amerykańskiego. Zeszły by one pod ziemię lub w jakieś rurociągi, ale przyzwyczajenie jest często silniejsze od pieniędzy.
@Lumperator
@Lumperator 8 месяцев назад
Aż mi się przypomniało anime Serial Experiment Lain. Mnóstwo było tych kabli.
@Ntwadumela1
@Ntwadumela1 8 месяцев назад
Wyraz „procent” w połączeniu z liczebnikami ułamkowymi powinno się pozostawiać w formie bezkońcówkowej. Trochę bardziej się sprawa komplikuje w pozostałych przypadkach. Sam mam z tym problem i często muszę sprawdzać reguły, zanim coś napiszę, a w mowie to aż mnie skręca, kiedy muszę użyć tego słowa. Niby nie jest to aż tak strasznie skomplikowane, ale jak się rzadko używa jakiegoś słowa to ciężko zapamiętać przez tę nieregularność. Wyszukaj sobie: procenta procent
@johnbrown1551
@johnbrown1551 8 месяцев назад
Kolejny minus kabli na słupach, to w czasie wyładowań atmosferycznych łatwiej o nagły wzrost prądu w instalacji elektrycznej. I jak nie ma zabezpieczeń (tak zwanych przepieciówek), to palą się urządzenia, które w tym czasie są podłączone do instalacji elektrycznej.
@krystynaz598
@krystynaz598 8 месяцев назад
W Stanach jest b.dużo kabli nad ziemią, tylko poszczegolne miejscowosci mają kable pod ziemią Pozdrawiam
@polka23dot70
@polka23dot70 8 месяцев назад
Za kilka lat Ignacy będzie mówił po Japońsku z Polskim akcentem. Są programy komputerowe (Adobe Photoshop i Affinity Photo) które potrafią usunąć kable elektryczne ze zdjęcia. (Ja używam Affinity bo jest tańszy.)
@d.2935
@d.2935 8 месяцев назад
''po japońsku'', ''z polskim akcentem''
@polka23dot70
@polka23dot70 8 месяцев назад
@@d.2935 Ja mam zawsze z tym problem, bo ja myślę i piszę po amerykańsku/angielsku, a tam jest inaczej.
@d.2935
@d.2935 8 месяцев назад
@@polka23dot70 Od prawie 18 lat mieszkam w UK (a angielskiego używam od ponad 30!), więc w angielskim też piszę takie wyrazy wielką literą, ale w polskim nie przyszłoby mi to nawet na myśl. Oddzielam te dwa języki. 🙂
@andymark3664
@andymark3664 8 месяцев назад
U mnie lecą po słupach na poboczu, ale jest ich znacznie mniej. Leci oczywiście prąd i światłowód. Piękne to nie jest.
@patryk2803
@patryk2803 8 месяцев назад
4:46 - Czy to jest Fukushima? Byłem w Fukushimie i tam była taka jedna bardzo podobna ulica... Śmiałem się że ktoś próbował wymieszać styl japoński z europejską starówką. 😅
@IgnacyzJaponii
@IgnacyzJaponii 8 месяцев назад
To moje rodzinne miasto Kushiro 😊
@patryk2803
@patryk2803 8 месяцев назад
@@IgnacyzJaponii Aaaa. Okej! :)
@Daniel-kp7gf
@Daniel-kp7gf 8 месяцев назад
Jako człowiek ze wsi nawet nie wiedziałem, że aż tyle kabli jest w Polsce zakopane. Na wsi, w małych miasteczkach i miedzy miejscowościami to normalny widok, że kable i druty wiszą nad drogą i obok drogi, ale to nie jest aż taka plątanina. U nas są tylko druty elektryczne, kable telefoniczne, a w ostatnich latach dochodzi również światłowód, ale on jest montowanych na tych samych słupach, co druty elektryczne. Mnie dużo bardziej zastanawiają te jakby strzałki nad drogami. Co to jest i do czego służy? 1:14
@markleman57
@markleman57 8 месяцев назад
Zawsze podejrzewałem, że czynnikiem decydującym były koszty. Po wojnie zaczęto tak budować linie energetyczne i tak już zostało. Osobiście uważam to za duży minus infrastruktury w skądinąd bardzo nowoczesnej Japonii. Mój zachwyt wzbudzają natomiast stawiane w Japonii słupy linii przesyłowych wysokich napięć. Chyba nigdzie na świecie nie stawia się tak wysokich słupów linii przesyłowych. Ciekawe ile mogą mieć metrów wysokości te najwyższe?
@maxwilluniversal9305
@maxwilluniversal9305 8 месяцев назад
To w Japoni są jeszcze drewniane słupy elektryczne.
@miroslaw5615
@miroslaw5615 8 месяцев назад
Po drugiej stronie wielkiej wody czyli w Kalifornii też druty wiszą nad ulicą.
@patrolowaty
@patrolowaty 8 месяцев назад
Jak oglądam anime, nie będące w fantastycznych światach, to widać te kable, ale jest coś, co zastanawia mnie dużo bardziej... Taki dziwny dźwięk... To chyba jakieś świerszcze, ale inne niż u nas. Trzy razy się powtarza taki sam dźwięk, a za czwartym razem jest jakby przedluzony takie "wiiuu wiiuu wiiuu, wuuuu"
@Android-r76T8
@Android-r76T8 8 месяцев назад
To cykady, symbol japońskiego lata. Jest ich jakieś 30 gatunków w Japonii, różnią się wydawanymi z siebie dźwiękami.
@adinew8920
@adinew8920 8 месяцев назад
Pozdrawiam.....
Далее
HA-HA-HA-HA 👫 #countryhumans
00:15
Просмотров 4,6 млн
20 polskich czasowników, które łamią mi język
17:38
Dlaczego w USA jest tylu bezdomnych?
22:17
Просмотров 222 тыс.
14 zalet życia w Japonii [#16 Co z tą Japonią?]
12:52
NAJZABAWNIEJSZE JAPOŃSKIE SŁOWA
13:25
Просмотров 19 тыс.