Тёмный

Dobór płciowy - czy atrakcyjny syn ma dobre geny? 

Copernicus
Подписаться 181 тыс.
Просмотров 7 тыс.
50% 1

U tysięcy gatunków samce obdarzone są jakąś niezwykłą „ozdobną” cechą: imponującym porożem lub ogonem, pstrokatym umaszczeniem, długimi, sterczącymi piórami albo wykazują się dziwacznym zachowaniem godowym: biorą udział w pojedynkach z innymi samcami, budują ozdobne altanki, odgrywają wyrafinowane koncerty muzyczne czy dają taneczne popisy. Te cechy i zachowania z jakiegoś powodu decydują o ich atrakcyjności w oczach samic. Dlaczego? Skąd np. u pawic pociąg do długich, kolorowych ogonów, a u samiczek altannika Archbolda - zamiłowanie do trudnych do zdobycia ozdób? Dlaczego łanie jelenia szlachetnego ciągną za właścicielem najbardziej okazałego poroża?
Częściowej odpowiedzi na te pytania udzielił Karol Darwin, który wskazał drugi obok doboru naturalnego mechanizm selekcyjny: dobór płciowy. Ale dopiero w XX w. biologom udało się zrozumieć skąd ten mechanizm się bierze i na czym dokładnie polega.
Scenariusz i prezentacja: Łukasz Kwiatek
Kamera i montaż: Piotr Urbańczyk
Seria „Memy i geny” porusza zagadnienia na styku biologii ewolucyjnej, etologii poznawczej i ekologii behawioralnej. Opowiada o tym, w jaki sposób zachowania zwierząt i ich umysły kształtują się pod wpływem rozmaitych presji wywieranych przez środowisko przyrodnicze i społeczne.
Nauka na żywo II: wielkie debaty - zadanie finansowane w ramach umowy 761/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Опубликовано:

 

5 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 10   
Далее
Antropogeneza: skąd pochodzimy?
19:27
Просмотров 168 тыс.
Песня РАСПУТИН на русском!🔥
00:56
ЛЮБИТЕ ШКОЛУ?😁​⁠​⁠@osssadchiy
00:20
Women’s Free Kicks + Men’s 😳🚀
00:20
Просмотров 5 млн
Czym jest elektron?
34:15
Просмотров 36 тыс.
Песня РАСПУТИН на русском!🔥
00:56