Тёмный

Dworek Taszyckich w Rudnikach -4K- kwiecień 2021r 

Ciekawa Przeszłość
Подписаться 6 тыс.
Просмотров 1,8 тыс.
50% 1

👉 SUBSKRYBUJ kanał! Sprawdź inne filmy na kanale!👈
We dworze rudnickim mieściła się rezydencja Taszyckich zwana „Wysoką Pilecką”. Michał Taszycki, rozumiejący potrzebę szerzenia oświaty wśród ludu - włościan, dokonał zapisu notarialnego w Krakowie u notariusza Floriana Choynackiego w dniu 11 listopada 1817 r., że bierze na siebie i swych sukcesorów obowiązek płacenia przez dwór co kwartał sto złotych nauczycielowi (profesorowi ), a dobra jego „Wysoka Pilecka” zobowiązuje się dawać raz na rok 400 zł na pensję nauczyciela i 10 sągów drzewa na opał. Michał Taszycki w 1818 r. wybudował szkołę w Rudnikach z pomieszczeniem dla nauczyciela, któremu na wieczne czasy dał jedną morgę gruntu na ogród. Pragnieniem dziedzica było, aby nauczyciel posiadał wysoki autorytet i spełniał bardzo ważną rolę obok księdza, w uświadamianiu i wychowaniu ludu. Odpis tego aktu podpisany przez dziedzica znajduje się dzisiaj w szkole. Stary budynek szkolny istniał w Rudnikach do 1940 r.
Do dnia dzisiejszego zachowała się także kronika szkolna pochodząca z 1871 r. oraz bardzo stare i ciekawe dokumenty związane z trzyklasową Szkołą Elementarną we wsi Rudniki, z lat 1847-1966. Są to oryginalne dokumenty ręcznie pisane w języku polskim.
Szkoła Elementarna w Rudnikach posiadała 3 oddziały, tj. klasy I, II, III. Budynek szkolny, własność dworu, usytuowany był po lewej stronie drogi wiodącej z Zawiercia do Włodowic, w pobliżu dworku, który po II wojnie światowej zajmował POM Rudniki. Poniżej pomieszczeń dworskich pod skarpą na wydzielonej dużej działce stał murowany (nieistniejący już dzisiaj) budynek szkolny, który był podzielony na dwie części. W połowie znajdowało się mieszkanie z komórką dla nauczyciela, a w drugiej części znajdowała się jedna duża izba, w której odbywała się nauka lekcyjna. Przy szkole istniała działka do dyspozycji nauczycieli. Obsadę pedagogiczną stanowił aż do 1925 r. jeden nauczyciel.
Z wykazu Szkół Elementarnych z roku 1851 wynika, że w powiecie Olkuskim Guberni Radomskich stałych szkół elementarnych było 35, nauczyciele w nich uczący byli uprawnieni do pobierania emerytury w gotowiźniei naturaliach. Powiat Olkuski w roku 1851 obejmował ziemie obecnego powiatu Olkuskiego, Zawierciańskiego, Myszkowskiego, Będzińskiego, miasta: Czeladź, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Strzemieszyce, Siewierz i Mierzęcice.
Z obecnego powiatu Zawierciańskiego są wymienione szkoły w: Kromołowie, Rudnikach, Wysoce Szlacheckiej, Ogrodzieńcu, Ryczówku, Żarnowcu, Pilicy, Wolbromiu, Szczekocinach i Włodowicach.
W dalszej odległości od Zawiercia były wymienione szkoły w Mrzygłodzie, Żarkach, Siewierzu Pierwszym i Drugim, Koziegłówkach, Koziegłowach, Gniazdowie, Gołonogu i Wolbromiu itd.
W wykazie nie było szkoły w Zawierciu, należy sądzić, że w tym okresie dzieci ze wsi Zawiercie uczęszczały do Szkoły Elementarnej w Kromołowie.
W wyposażeniu szkoły w roku 1860 znajdowały się wg spisu utensyliów :
" Stół drewniany ciesielskiej roboty, ławek pojedynczych 4 i tablice do rachunków."
Stan biblioteki obejmował :
"1. Tablic abecadłowych wzorowych szt. 14
2. Wiadomości ratowania osób w stanie pozornej śmierci będących.
3. Krótki zbiór wiadomości dla osób kończących nauki początkowe.
4. Książki czytania i rachowania.
5. Bajki i powieści pana J. Rodziszewskiego.
6. Geografia pana M. Pawliszczewa.
7. Zasady poprawnego czytania.
8. Dziełko "Tablic zamiany miar i wag Rosyjskich na Polskie"
9. Poradnik uczący sposobów ustrzeżenia się cholery i leczenia jej w razie nieobecności lekarza.
10. Przewodnik do uczenia Rachunków z pamięci."
Zespół dworski, na który składają się dwór oraz park, jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków pod nr rej. A/560/95 z 30.03.1995 r.
---------------------------------------------------------------------------------------
Eksploracja i zbieranie materiału: Famulski Radosław.
Montaż filmowy: Famulski Radosław.
Opis: www.sprudniki.pl
---------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
FILM MA WYŁĄCZNIE CHARAKTER INFORMACYJNY I DOKUMENTALNY!!!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podczas eksploracji kieruję się zasadą "Zabierz tylko zdjęcia,
zostaw tylko odciski stóp", nie kradnę, nie dewastuję,
w żaden sposób nie szkodzę eksplorowanym obiektom.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
#Dwór #Rudniki #Zawiercie #Eksploracja #Taszycki #Szkoła #archiwum

Опубликовано:

 

17 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 6   
@pancernymaniek2379
@pancernymaniek2379 Год назад
Z ciekawostek można dodać, że obok stoją jeszcze zamieszkane dwa budynki folwarczne tzw. czworaki, wybudowane w drugiej połowie XIX w., Ponadto pierwotny drewniany dworek wg. przekazów mieszkańców stał w miejscu dzisiejszej remizy strażackiej. W sierpniu 1939 we dworze stacjonowała klucz samolotów wojska polskiego (PZL 11C) 6 do 9 pilotów i obsługa tzw. zasadzka, której zadaniem było przechwytywanie samolotów niemieckich, które w tym okresie coraz częściej prowadziły loty obserwacyjne na terytorium II RP (za lądowisko służył teren powyżej dworu - jeden z samolotów podczas popisów pilota przed młodymi żniwiarkami uszkodził samolot, który dachował...)
Год назад
Dziękuję za informację 😀
@przemysaww226
@przemysaww226 Год назад
Prawda. Dziadek mi o tym opowiadał 😊
@marcinbazkiewicz2526
@marcinbazkiewicz2526 8 месяцев назад
Wiadomo w ktorym dokładnie miejscu stał budynek dawnej szkoly?
@zyduch7036
@zyduch7036 2 года назад
Masz suba 😉!!!
2 года назад
Pozdrawiam
Далее
Fake watermelon by Secret Vlog
00:16
Просмотров 4,6 млн
Ziemie Polski w czasach Rzymu. Co było przed Piastami?
48:39
Człowiek, który ma pasję nie z tej ziemi
10:39
Просмотров 42 тыс.
Zamek Ogrodzieniec i Pilcza w Smoleniu
35:09
Просмотров 1,6 тыс.
Fake watermelon by Secret Vlog
00:16
Просмотров 4,6 млн