Тёмный

Edgar Allan Poe: Arthur Gordon Pym, a tengerész (Hét Könyve #4) 

Négy Fal Között Olvasókör
Подписаться 5 тыс.
Просмотров 1,3 тыс.
50% 1

Ha tetszett a videó, lájkold, és iratkozz fel a csatornára! (Ha rányomsz a csengő ikonra, akkor kapsz értesítéseket az új videókról.)
Kövesd a Négy Fal Között Olvasókört Facebookon: bit.ly/negyfal
... és Instán is: @balazs.kereszt
Esszém az Arthur Gordon Pymről: bit.ly/poe1749
Arthur Gordon Pym az Európa Kiadónál: bit.ly/poe_europa
Orosz István kötete: bit.ly/oroszis...
Edgar Allan Poe: Arhur Gordon Pym (fülszöveg):
Edgar Allan Poe amerikai író (1809-1849) teremtette meg a detektívregény műfaját, és lerakta a sci-fi-irodalom alapjait. Misztikus, hátborzongató írásai mind a mai napig a világirodalom örökzöldjei. Kegyetlen tollú műkritikus volt, aki nem vállalt civil állást, holott akkoriban az írásból nem lehetett megélni, mivel még nem léteztek a szerzői jogok.
Nyomorgott, alkohol- és egyéb függőségekkel harcolt, kevés sikerrel.
Arthur Gordon Pym, a tengerész:
A novelláival és verseivel világhírűvé vált Poe egyetlen hosszabb lélegzetű művében minden benne van, ami a szerzőt oly népszerűvé és megunhatatlanná teszi. A hangulatteremtés, a sejtetés, a borzongatás, az elhallgatás páratlan művésze, a lidérces álmoknak, a kegyetlenség ábrázolásának igazi mestere olyan, részben saját élményein alapuló regényt írt, amely egyszerre vérfagyasztóan izgalmas, felkavaró és mélyen elgondolkodtató. A hihetetlen fantáziájú elbeszélő először folytatásokban közölt, majd 1838-ban, New Yorkban kötetben is megjelent regénye a Nantucket szigetéről származó tengerész, Arthur Gordon Pym történetét beszéli el. Amikor az izgalmas kalandokra és a világ megismerésére vágyó fiatalember a barátja segítségével a Grampus nevű bálnavadászhajóra kerül potyautasként, nem sejti, milyen élményekben lesz része. Amikor Arthur Gordon Pym visszatekint az életét meghatározó élményekre, arra jut: „…az elbeszélendő események oly mesébe illőek”, hogy csak a család és néhány barát adhat hitelt a szavainak, és „…a nagyközönség valószínűleg csak vakmerő és leleményes koholmánynak fogja tartani” a beszámolót.
Orosz István: Könyv a tükörben, avagy a megevett tengerészek (fülszöveg)
Orosz István Kép a tükörben című könyvének műfaja nehezen meghatározható. Kultúrtörténeti oknyomozás, amelyben a belga festő, René Magritte az angol arisztokratáról - költőről és mecénásról -, Edward Jamesről festett titokzatos, arc nélküli portréját elemzi, s azt próbálja megfejteni, miért hever a kép nagy tükre alatti kandallópárkányon egy könyv, Edgar Allan Poe regénye. Művészettörténeti értekezés is: képet kaphatunk benne az európai szürrealizmusról, leginkább a két vetélytárs, Magritte és Dalí harmincas években készült művei révén. Irodalomtörténeti szálakat is bogozgat: Poe műveit, illetve a korabeli doppelgänger-jelenségeket elemzi. Útirajz is: szerzője a közép-mexikói Sierra Madre hegyei közé követte a Magritte-kép modelljét, Edward Jamest. S ha mégis meg kellene határozni e sok-sok képpel és képelemzéssel kiegészített, olvasmányos, olykor némi szarkazmust, sőt öniróniát sem nélkülöző különös könyv műfaját, akkor talán a kézirat egyik első olvasójának definícióját javasolnánk: Orosz István „interdiszciplináris asszociatív esszét írt”.
#edgarallanpoe #irodalom #könyv

Опубликовано:

 

15 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 8   
Далее
Lancelot, a kordé lovagja (Hét Könyve #1)
30:41
Просмотров 1,1 тыс.
Part 5. Roblox trend☠️
00:13
Просмотров 2,9 млн
ITZY "GOLD" M/V
03:20
Просмотров 3,4 млн
Trapped in the Mists | Episode 71
3:32:25
Просмотров 996
Hermann Hesse: A pusztai farkas KÖNYVAJÁNLÓ
1:30:18
Просмотров 4,4 тыс.
A da Vinci kód megfejtése
1:34:02
Просмотров 1 млн
Sylvia Plath: Az üvegbúra (The Bell Jar) KÖNYVAJÁNLÓ
1:34:52
Mihail Bulgakov: A Mester és Margarita KÖNYVAJÁNLÓ
1:26:23