Тёмный

Erdőkert - dr. Mag Zsuzsa Cegléden a Tulipános Tanyán 2021. 

Fenntartható visszafejlődés
Подписаться 28 тыс.
Просмотров 50 тыс.
50% 1

Tanyasiak Konferenciája 2021 - melyen elhangzott dr. Mag Zsuzsa: Erdőkertek létesítése című előadása, mely egyben a konferencia fő témája is volt. Ebből láthattok itt egy összefoglalót. És hogy ezt követően mi történt a kemencénél? Ha érdekel benneteket akkor hozzászólásban jelezzétek minél többen. Ha sokan írtok, fel fogom tenni! Ha Mag Zsuzsiról érdekelnek további részletek, kattints ide: www.permaforum.hu/permaforum/...
Ha a szeretnél a fenntarthatóság érdekében "vissza"fejlődni, itt találsz társakat: / 298656543858154
Ha már tanyán élsz és közösségre vágysz, keress minket bemutatkozó leveleddel a szelidmezogazdasag@gmail.com címen! Itt rendelheted meg a Fenntartható visszafejlődés A szelíd mezőgazdaság című könyvet is! #SiposMihály, #Erdőkert, #Cegléd, #MAG

Опубликовано:

 

25 сен 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 62   
@kicsilo
@kicsilo 6 месяцев назад
nagyon erdekes eloadas volt, koszonom szepen ! Orom latni ,hogy nem csak a globalizacio halad, hanem a termeszetkozeli gazdalkodas is.
@dorkahera9393
@dorkahera9393 10 месяцев назад
Mag. Nomen est omen. Nagyszerű előadás.
@mariamigneprazsmari7154
@mariamigneprazsmari7154 2 года назад
Szívből köszönöm a lehetőséget és a zseniális tanítást!
@tibormaczo8945
@tibormaczo8945 Год назад
Csodálatos volt az előadás! A végén említtet információkat merre keresem ha szeretnék létrehozni én is egy ilyen csodát.
@puderrruzs
@puderrruzs 2 года назад
Csodálatos előadás, köszi!
@ildikom
@ildikom 2 года назад
Dad. Erdekes, hogy Indiaban is van ilyen nevu FALU. :) ~~ Koszonom ezt a nagyszeru eloadast. ~~ Ezzel a fajta gazdalkodassal Magfalvan talalkoztam eloszor, a nagy tanito, GG dr. Gyulai Ivan es Ernst Gotch munkai alapjan alapitotta az ovet, s mintakent mutatta az erdeklodoknek. ~~ Isten aldasa legyen munkatokon!
@zsuzsannanagy9020
@zsuzsannanagy9020 2 года назад
csodálatos! Azt hiszem én ezt kerestem :) köszönöm :)
@imolaboni7162
@imolaboni7162 Год назад
Jó eloadás, értékes tapasztalatok, érthető szép beszédstílus, köszönet érte! Fanyarkát hol lehet beszerezni?
@erzsebetszabo5405
@erzsebetszabo5405 2 года назад
Nagyon szép előadás volt. A régi paraszti kertek pont ilyenek voltak.
@norberttoth954
@norberttoth954 2 года назад
Igen, érdekel hogy mi történt a kemencénél!
@szabolcsnetar1424
@szabolcsnetar1424 2 года назад
Régen kertészkedek és nagyon szeretem a természetet. De a kertet művelni kell!! Fontos a talajművelés és az öntözés és még sok más az eredményes munkához. Mindenek előtt a szakértelem és a tapasztalat. Nagyon érdekelt volna a téma részletesebb bemutatása és videós illusztrálása. Kutatási témának ez valószínű megfelelő, de a gyakorlat teljesen más! Az egész előadás túl "előadásszagú" volt, ami időtöltésnek tökéletes, de gyakorlati haszna csak annyi, hogy a lelkes kezdők valami olyat próbáljanak meg, ami biztosan nem fog működni. Nem hallottam pl. milyen fákat, bokrokat lehet egymás mellett társítani? Lehetőleg úgy, hogy hasznot is hozzanak és ne zavarják egymás fejlődését. A régi falusi kertekben én még láttam ilyeneket. Ott ugyanis a kertek - inkább telkek ( kb. 2500 m2 nagyságúak), úgy voltak beültetve, hogy a tavaszi első gyümölcstől kezdve a következő tavaszig mindig legyen gyümölcs és zöldség a család asztalán. Aki kertművelésre adja a fejét, annak feltételezem, hogy ez is szempont lenne. Ez a régi magyar falvakban a tsz-ek megalakulásáig sok helyen működöt, bár nem erdőkerteknek nevezték őket, csak kertnek. A fajták is úgy voltak megválasztva, hogy nem igen kellett őket permetezni. Ezen kívül esztétikailag is szépek voltak. Valami ilyesminek a kialakítására vártam volna hasznos, fajtákkal ellátott útmutatást. Ezzel szemben egy jól felépített, előadás technikai szempontból tökéletes, de gyakorlati használhatóság szempontjából értéktelen időtöltés volt az előadás megtekintése. A most kezdőknek nem ad sok támpontot az induláshoz. Mindentől eltekintve, nagyon örülök annak, hogy vannak fiatalok, akiket érdekel a kert, a föld, a természet és tesznek is érte. A termőföld legcsodálatosabb ajándék, amit az ember kaphatott. Kívánok minden kertészkedőnek eredményes, sok örömet adó munkát - és Önnek is kedves Zsuzsa.
@zsuzsimag8367
@zsuzsimag8367 2 года назад
Különbözőek vagyunk, és különbözőképpen műveljük a kertjeinket is, ez talán nem is baj. Azt viszont most már, egyrészt a saját kertünk eddigi tapasztalatai, másrészt pedig néhány általam ismert hazai permakultúrás kert alapján, ami a mienknél jóval idősebb, egészen biztosan merem állítani, hogy a permakultúrás szemléletű, természettel együttműködő kertészkedés nagyon jól működik! Persze mi is gondozzuk a kertjeinket, csak kicsit máshogyan, és igen, összességében egységnyi terményre, és alapterületre vetítve valószínűleg jóval kevesebbet dolgozunk. Aki nem hiszi járjon utána. :-) A Magyar Permakultúra Egyesület honlapján van egy térkép, ahol szerepel jónéhány ezzel a szemlélettel művelt kert, többségüket meg meg lehet látogatni: permakultura.hu/terkep/ A liget besorolásúak között érdemes keresgélni. Ennek az előadásnak a témája az volt, hogy meséljek az eddigi tapasztalatainkról, mivel Misi erre kért fel, és egy óra alatt nagyjából erre van idő. Az általad hiányolt témák, illetve az, hogy hogyan is kell létrehozni egy erdőkertet, sehogy sem férnek bele egy 1 órás előadásba, ebben gondolom egyetértünk. :-S De én is egyértelműen látom az igényt, sokmindenki szeretne erdőkertet, és lenne szüksége kisebb-nagyobb segítségre az elinduláshoz. Erősen fontolgatom, hogy jövőre tartok egy bevezető képzést éppen ezzel a céllal. Kicsit még korainak érzem a dolgot, de akinek most van szüksége segítségre, annak már valószínűleg most is sok kört megspórolhatnának a tapasztalataink... Köszönöm a jókívánságot, rengeteg örömünk van már most is ebben a kertben, viszont kívánom én is! :-)
@annamariavolgyesi5017
@annamariavolgyesi5017 Год назад
Van még mit tanulnia! A talajt nem műveljük, ha elég termékeny. Az ásás kimondottan káros!
@leonorabarany5061
@leonorabarany5061 2 года назад
Köszönöm
@metamoorf182
@metamoorf182 2 года назад
Jöhet a folytatás!!
@ildikomakany3522
@ildikomakany3522 2 года назад
Dr Andrásfalvy Bertalan kutatta a középkori magyar mezőgazdaságot, és azt találta, hogy a jobbágyok gyümölcsfái a földesúrral közös használatú erdőben voltak. A művelés részleteit nem tudom.
@siposmihaly
@siposmihaly 2 года назад
Ez nagyon jó!
@zoltanjosvai7008
@zoltanjosvai7008 2 года назад
nagyon hasznos köszönöm!!!
@jozsefnevarga9706
@jozsefnevarga9706 2 года назад
Hasznos volt!
@rgrg77
@rgrg77 Год назад
Bokod, Dad, sok jó ember származik onnan is. Ismerek más szuper kertészeket is onnan.
@ferencasztalos4771
@ferencasztalos4771 2 года назад
Köszönöm mindenkinek így kellene müvelni a földet és meg menekülne a világ! Szeretnék egy Tanyát tudnátok segíteni ebben?
@mariabalazs441
@mariabalazs441 2 года назад
Nekem van egy tanyám ha gondozna valaki akkor használhatja hosszú távon
@foldijavak
@foldijavak 2 года назад
@@mariabalazs441 hol van a tanya?
@ilona1866
@ilona1866 8 месяцев назад
Segítség ! nekem csak 4 esetleg 500 négyzetméteres kertem van 9 féle fával. mit lehet itt kezdeni ? várom a válaszát.
@mariannanemethem.1077
@mariannanemethem.1077 2 года назад
Mik voltak a kérdések és a válaszok???
@mariannanemethem.1077
@mariannanemethem.1077 2 года назад
Mi történt a kemencénél? Várjuk a felvételt!!!
@aaaaaa2206
@aaaaaa2206 2 года назад
Sült a kenyér. :)
@enikokis8267
@enikokis8267 2 года назад
cegléd a legközelebb lenne nekem.
@aedrinvideo
@aedrinvideo 2 года назад
Nagyon érdekes volt ez az előadás, köszönöm szépen! A gombákkal kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy hogyan lehet elősegíteni az elterjedésüket? Jó lenne ha azt is tudnánk "szüretelni ". 🙃
@zsuzsimag8367
@zsuzsimag8367 2 года назад
Örülök, hogy tetszett! :-) A gombáknak azon túl is nagyon fontos szerepük van a rendszerben, hogy egyesek ehetőek. Ezért permakultúrás körökben szokás innen-onnan, jó állapotú természetes élőhelyekről (például erdőből) hazavinni egy kis földet, korhadó faanyagot, így nagyon sok gombát be lehet telepíteni - ami megtalálja az életfeltételeit, az marad, és segít az elhalt faanyag lebontásában, a mikorrhizás fajok pedig a legkülönbözőbb növényekkel lépnek kapcsolatba, és támogatják azokat például a víz és egyes tápanyagok felvételében. Ezzel a módszerrel nekem is nagyon pozitív tapasztalataim vannak. Ezen a módon is kerülhet a kertbe ehető gomba is, van például ismerősöm, akinek a telepített fenyői alatt már stabilan rizike terem, de ez azért elég esetleges. A fán termesztető gombákat viszont be lehet telepíteni célzottan, erről itt olvashatsz például bővebben: gombacsira.hu/
@aedrinvideo
@aedrinvideo 2 года назад
@@zsuzsimag8367 hálásan köszönöm a részletes választ! Próba szerencse! További sok sikert kívánok a kertetekhez!
@istvanherceg1316
@istvanherceg1316 2 месяца назад
A gombák spórával szaporodnak természetes úton. Az ehető gombák érett spórája tisztításkor bele kerül a mosóvízbe. Azt a vizet ha kilocsolod olyan helyre, ahol a gombának jó az életfeltétele, akkor ott is el fog szaporodni. Én már szaporítottam így például kucsmagombát.
@jozsefhorvath2474
@jozsefhorvath2474 2 года назад
A szelídgesztenye nem őshonos , a Római birodalom katonái hozták magukkal mediterrán környezetükből , legészakibb elterjedési területe Magyarország . Azonban olyan régen termesztik hazánkban , hogy sokan azt hiszik őshonos , mert a honfoglalás idején már termesztették és elvadult egyedei természetes módon is szaporodtak erdőinkben .
@zsuzsimag8367
@zsuzsimag8367 2 года назад
Valóban, bár hogy milyen régóta kell egy növénynek a hazai flóra tagjának lennie, hogy idevalónak tekintsük, az részben ízlés dolga. Elég sokat dolgoztam kutatómunkáim során az Őrségben is, Börzsönyben is, nehéz nem idevalóként gondolnom a szelídgesztenyére, olyan sokszor láttam elegyfaként itt is, ott is.
@jozsefhorvath2474
@jozsefhorvath2474 2 года назад
@@zsuzsimag8367 Nálunk Zalában a kéregrák megtizedelte az erdei állományokat , gyermekként a nagyszüleimmel gyakran szedtük az" erdei"gesztenyét zsákszám . A régi erdőgazdák egy-egy fát elültettek az erdőszéleken a helyi lakosok és vadállatok örömére , főleg a vadászlakok és erdészházak közelében . Zalaegerszeget körülvevő szőlőhegyeken kétszáz évvel ezelőtt annyi gesztenye termett , hogy állatok takarmányozására használták mert nem tudták elfogyasztani a rengeteg terményt . A magas hegyhátakra ültették végig a fákat így védve őket a fagytól . Az évszázados fáknak csak a holt torzóit látom gombázás közben , a fiatal magoncok is hamar elhalnak sajnos . Kár , hogy az olcsó biotáplálék már csak a múlté .
@zsuzsimag8367
@zsuzsimag8367 2 года назад
@@jozsefhorvath2474 Szomorú lehet ezt látni. Amikor én 2006-2007-ben madarásztam az Őrségben, még sok szép fát láttunk - idős telepített gesztenyést is , és elegyfaként is. Kár értük... :-( Mi most a kertünkben hibrid fajtákkal próbálkozunk, amik elvileg rezisztensek a kéregrákra, meglátjuk!
@viragkocsis5756
@viragkocsis5756 2 года назад
@@zsuzsimag8367 melyik fajták rezisztensek a kéregrákra?
@zsuzsimag8367
@zsuzsimag8367 2 года назад
@@viragkocsis5756 Az ázsiai gesztenyefajok rezisztensek a kéregrákra, vannak hibrid fajták, amik elvileg rezisztensek. Én is ilyeneket ültettem, de arról, hogy tényleg beválnak-e, még nem tudok nyilatkozni.
@Beppaish
@Beppaish 2 года назад
Erdeklodni szeretnek, hogy a mandulafenyot onok is folia alatt neveltek 3-4 evig es utana ultettek ki?
@zsuzsimag8367
@zsuzsimag8367 2 года назад
Nem. :-) Elég kicsi, maximum két éves magoncokat ültettünk, és meglepően jól bírták már ilyen kicsin is a telet. Kicsit fagyzugos, ráadásul északi hideg szeleknek eléggé kitett helyen vagyunk, mégsem lett bajuk, -15, sőt -18 fokot is kibírtak nagyon enyhe fagyáskárral.
@juditfejes1265
@juditfejes1265 2 года назад
Hol lehet magyarul olvasni át erdőkertről? Köszönöm szépen.
@zsuzsimag8367
@zsuzsimag8367 2 года назад
@@juditfejes1265 Sajnos nem túl sok a magyar nyelvű anyag a témában. A Gaiai kertje című, házikerti léptékű permakultúráról szóló könyvben van egy rövidke fejezet, Baji Béla könyveiben is van szó erdőkertről, illetve az efféle rendszerekkel kapcsolatos saját tapasztalatairól, illetve van még az én blogom, amit a kertemről vezetek, ennek linkje szerepel Misi beharangozó-szövegében. Nekem hirtelen ennyi forrás jut eszembe magyarul, ha valaki tud még, írja ide nyugodtan!
@aaaaaa2206
@aaaaaa2206 2 года назад
@@zsuzsimag8367 Szia Zsuzsi! Lehet látogatni a kerterdőtöket? Egyszer megnézném szívesen milyen egy kész rendszer itthon.
@zsuzsimag8367
@zsuzsimag8367 2 года назад
@@aaaaaa2206 Igen, lehet, bár az idei szezon már véget ért, lassan alszik a kert. De ha gondolod, jövőre keress meg nyugodtan!
@erikmegkozeliti6732
@erikmegkozeliti6732 4 месяца назад
Kis Magyrországon valóban nem, de ha nem tévedek akkor Nagy Magyarország területén ,viszont őshonos a dió.
@noemigyergyoi2047
@noemigyergyoi2047 Год назад
Igen, jó a kicsi ország? Ez nagyon szerencsétlen elszólás volt... Egyenesen sértő, egy szekelynek.
@siposmihaly
@siposmihaly Год назад
Akkor én kérek elnézést! 🫂🙏🏻💚
@zsuzsimag8367
@zsuzsimag8367 Год назад
Sajnálom, nem akartalak megbántani sem téged, sem más magyar embert! Abból a szempontból, ahogyan értettem, még Erdéllyel, Felvidékkel, minden külhonban élő magyarral együtt is kis ország vagyunk: folyton ismerősbe botlik az ember, és én ezt szeretem, kicsit olyan, mint egy nagy család. :-)
@imolaboni7162
@imolaboni7162 Год назад
nyugi, féreérted. "kicsi a világ" értelemben használja - világszerte ismert szólásmondás
@kalmanfaluvegi7929
@kalmanfaluvegi7929 2 года назад
Az a bizonyos"Jövő farmja" című film hol található? Magyarul vagy angolul van? Kaphatnék több infót vagy linket? Köszönöm előre is.
@aaaaaa2206
@aaaaaa2206 2 года назад
Keress rá!
@noname-sk5po
@noname-sk5po Год назад
Kár, hogy a gyerekeket senki nem foglalta le odakinn. zavaró a mogottes zaj, sajnos.
@siposmihaly
@siposmihaly Год назад
Kedves noname! Te a Mennyben elég nagy bajban leszel!
@leventekormany9228
@leventekormany9228 2 года назад
Köszönöm
@lenkabenkoova6134
@lenkabenkoova6134 Год назад
Nagyon sokat mondó előadás-köszönöm szépen😊
Далее
Puskás Peti erdőkertjében jártam | kert TV
10:59
Просмотров 30 тыс.
Esőkert kialakítása, kert a kertünkben
7:05
Просмотров 18 тыс.
A biodiverzitás-barát kert / 2. rész
31:03
Просмотров 44 тыс.