Тёмный

Experiment / Test reálné funkčnosti optimizérů Tigo TS4-O-A + CCA + TAP (Elektrika pro začátečníky) 

Dominik Shaim
Подписаться 4,6 тыс.
Просмотров 7 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

29 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 25   
@MartinRojík-x2w
@MartinRojík-x2w Год назад
To zastínění 1/4 resp2/4 není spravně.podivejte se na zapojení half-cell panelu.Ano zapojení je do serie ,ale horní a spodní polovina je oddělena diodou.
@DominikShaim
@DominikShaim Год назад
Jejda, ani nevím, že takovou moderní technologii mám :) (Když jsem to kupoval, tak jsem to neřešil, protože jsem automaticky dával optimizéry všude kvůli monitoringu jako koníček apod.). Přes víkend to přetočím, až bude čas a toto video nahradím novou verzí videa. Výsledky očekávám, že budou prakticky stejné, protože na střeše domů mám běžné panely a v apce vidím, že k optimalizaci dlouhdobě dochází, tak už jen to dát správně "na papír" (do videa) :-) Tak snad do 14 dní to bude uploadnuto místo tohoto videa :)
@ohnivakrysa3061
@ohnivakrysa3061 Месяц назад
Dobrý den, jak mám tigo cca tap připojit k WiFi?
@DominikShaim
@DominikShaim Месяц назад
Návod by měl být dodaný v balení s produktem, případně ke stažení na webu Tigo. Pro zapojení Tigo optimizéru je nutno mít "2 krabičky" a to "TAP" a "CCA"
@jefwowes1607
@jefwowes1607 Год назад
Nemáš v těch panelech optimalizační diody ?? S těmi by to totiž dopadlo stejně i bez optimizerů
@DominikShaim
@DominikShaim Год назад
Jejda, ani nevím, že takovou moderní technologii mám :) (Když jsem to kupoval, tak jsem to neřešil, protože jsem automaticky dával optimizéry všude kvůli monitoringu jako koníček apod.). Přes víkend to přetočím, až bude čas a toto video nahradím novou verzí videa. Výsledky očekávám, že budou prakticky stejné, protože na střeše domů mám běžné panely a v apce vidím, že k optimalizaci dlouhdobě dochází, tak už jen to dát správně "na papír" (do videa) :-) Tak snad do 14 dní to bude uploadnuto místo tohoto videa :)
@sakulraider
@sakulraider Год назад
Zdravím, test na první pohled vypadá zajímavě a teoreticky i možná správně. Nicméně dle mého názoru byla metodika testu zvolena špatně a naprosto stejný výsledek by byl i v případě, kdy by optimizéry použity nebyly. Panel by i tak bez optimizéru dával přes 50% neb se skládá ze dvou zcela samostatných panelů přičemž byl zakryt pouze jeden z části a to tak šikovně, že se mohly uplatnit bypas diody. Správné pro test by bylo použít zakrytí přesně v půlce panelu, aby nefungoval správně ani jeden panel a ani bypas diody. A pak by mě opravdu zajímalo jak by se to projevilo na napětí stringu, potažmo na tom jak by tomu optimizér pomohl. Neříkám, že optimizéry nefungují, jen je potřeba test provést správně. Osobně jsem hodně bádal nad tím jak takový optimizér funguje, ale nikde jsem se to nedozvěděl. Neříká to ani výrobce ani žádný článek, který o tom pojednává. Takže kdyby někdo věděl přesně jak to funguje a podělil se byl bych rád.
@DominikShaim
@DominikShaim 10 месяцев назад
Jo, je to tak, jak psali zde již ostatní. Omlouvám se. Příští léto to napravím. Toto léto jsem to už nestihl :(
@jindrich6434
@jindrich6434 2 месяца назад
@@DominikShaim Zakrytá 1/4 a panel dal 1/2? to bych čekal trošku lepčejší.
@jupiter-system7857
@jupiter-system7857 5 месяцев назад
Zdravím, optimalizéry lze použít na jakýkoliv typ panelů a střídačů ? Máme 3 stringy , 3 střídače Aura a panely 250w 40 kusů na ně rozdělené, celkem 9,6kw elektrárna. Díky
@DominikShaim
@DominikShaim 3 месяца назад
Myslim si, ze by to melo jit a jakekoliv panely a stridace. Protoze optimizer funguje na urovni panelu, tedy stridac nema vliv. Doporucuji pro jistotu overit u podpory Tigo. Oni mozna budou oficialne podporovat jen nejznamejsi znacky, ale tipuju, ze z podstaty veci jak optimizery funguji, ze by to melo slapat na kazdem panelu.
@martinsterusky7148
@martinsterusky7148 10 месяцев назад
Rad by som to vydeľ bez optimizera alebo len použiť optimizer na 2-3 ks panelov a ostane nie inak Super praca
@DominikShaim
@DominikShaim 10 месяцев назад
Plánuji to na příští léto, až bude hezky :)
@petrsesulka1588
@petrsesulka1588 Год назад
Některé informace jsou dost nepřesné, hlavně co se týká chování half-cell panelů při zastínění. Jinak Optimizéry samozřejmě fungují.
@DominikShaim
@DominikShaim Год назад
True (half cell), musím to přetočit, ale nedostal jsem se k tomu začít :(
@petrjiricek8547
@petrjiricek8547 Год назад
Tip jak na laboratorní úroveň měření: stačí mít jeden stejný panel jako referenční a kalkulovat zisk energie na plochu. Refenční panel bude vracet hodnotu aktuálního osvitu a porovnáním se stringem se získá objektivní nesporný okamžitý výsledek. Pak opakovat s optimizery, referenční bez něj. Jako zátěž použít žárovky. Údajům z interních obvodů lze věřit, ale objektivita je nízká.
@DominikShaim
@DominikShaim 10 месяцев назад
Tak třeba příští léto, teď mám zimní režim, tak to třeba udělám lépe :-)
@KarelNovak-jd7ot
@KarelNovak-jd7ot Год назад
Dobrý den, Chtěl bych koupit Tigo A-O na všechny panely. Bohužel vzálenost měniče od panelů je cca 20m. Dosah TAP je prý jen 10 m. Zatím nemohu položit kabel mezi TAP a CCA. Existuje nějaký software, kterým bych byl schopný sledovat činnost Tigo A-O bez TAP+CCA? Díky moc
@DominikShaim
@DominikShaim 10 месяцев назад
Myslím si, že taková možnost neexistuje. Protože ta data musíte nějak/někam dostat. Jak byste je do nějakého SW dostal? Pokud taková možnost existuje, bude výrazně komplkovanější než TAP+CCA. Omlouvám se za pozdní reakci - mám aktuálně "zimní režim" :)
@KarelNovak-jd7ot
@KarelNovak-jd7ot 4 месяца назад
@@DominikShaim Dobrý den, RS 485 jsem vyřešil. Můžete prosím poradit, kdy se "spárují" optimizéry s CCA+TAP? Po připojení TAP na CCA nebo až po spuštění aplikace a zadání MAC adres? Opravdu při stiknutí havarijního tlačítka lze obnovit činnost panelů až po zásahu technika Tigo? Díky
@DominikShaim
@DominikShaim 3 месяца назад
Párování optimizérů by mělo proběhnout druhý den při východu slunce (pokud se nepletu a pamatuji si to dobře) - jeden den jsem to večer vše připravil a druhý den to tam bylo. Už to mám delší dobu. Co se týče tlačítka, záleží jak je vyřešeno. Pokud je vyřešeno tak, že to je pouze na jistič, jako to mám já, není třeba. Zapnete jistič znovu a jedete dál. Co se týče emergency tlačítka (AUX), které je určeno pro nějaké externí tlačítko, tak tam si to již také po delší době nepamatuji jak to je. Nesetkal jsem se s nikým, kdo by toto řešení používal. Doporučuji písnout na podporu Tigo, mají i CZ support a odpovídají do druhého dne většinou. Takže u nich určo ověřit, to je ten nejrelevantnější zdroj informací :) Já jsem se tím už moc nezatěžovat a prakticky po vydání videa to z hlavy vše zmizelo, tím, jak člověk řeší zase jiné věci apod. Takže to, co udělal, tak už neřeší a nepamatuje si.... :( :)
@usczechfarmer1947
@usczechfarmer1947 Год назад
pěkná práce. jen dodám , odkazované testy na YT jsou spíše taková částečná řešení , myšleno jako jednoduchá sestava , např když potřebuješ řešit 1-2 panely kvůli komínu. Pak investovat do sestavy XX optimizérů v rámci celé elektrárny mi přijde přehnané ( když pominu jejich bezpečnostní funkci jakožto zkratovače ). V testu mi chybí jedna věc a to test bez optimizérů , tedy jak si poradí střídač s vlastním mppt a interní diody v panelech. Zda výsledek je propastný , nebo je investice do optimizérů a sběrné jednotky je odůvodnitelná. Nesouhlasím jen s jedním , a to s tím "fandovstvím" , myslím že tyhle aplikace prostě mají být reálné z pohledu návratnosti. Fandovství si nechme na koníčky a zábavu.
@DominikShaim
@DominikShaim Год назад
- No, to sice ano, ale v těch jiných videích jsou celkem 3 panely a to je málo. To přece nikdo v praxi nemá, bylo by to k ničemu. Pokud máme třeba 10 panelů na střeše a dáme optimizéry jen na ty kvůli komínu (1-2) je to OK, ale pokud někdo testujte 3 panely celkem, je to prostě málo... Ty testy nejsou odpovídající, je nutno testovat na větším střingu a to i v případě, že optimizéry jsou treba jen 2. To samé sdělí i podpora Tigo - možná by bylo dobré, aby před těmi testy někdo přečetl manuál k tomu, než je bude dělat... A pokud nechce číst, může se optat nejdříve na podpoře Tigo, jak ty "testy" správně udělat... :-) - Co se týče fandovství, spousta lidí osazuje auta tuningem, pokud je to baví OK, proč by to tak nemohlo být i v FVE? To samé je zde, já mám optimizéry všude, abych si mohl vyhodnotit jak každý panel vyrábí a mohl jsem pak velmi lehce za XX let odhalit, který např je "KO" a bude třeba vyměnit. Dále také kvůli bezpečnostní funkci rapid shutdown a pokud někdo investuje do 2 optimizérů nebo do 10 optimizérů, to už je na něm, já do toho nikoho nenutím samozřejmě :-) Neříkám, jestli to je dobře nebo špatně, nejsem prodejce Tigo, to už každý musí sám. Ať si každý koupí klidně jen ty, které potřebuje kvůli komínu :) Pro mě je to jak koníček, tak úspora, proč by se to nemohlo kombinovat? Ale to už ať si každý dělá jak chce.... :) - Test bez optimizérů jsem nedělal, protože pointa videa byla ukázat, že optimizéry fungují a vyvrátit špatné testy, co probíhají v zahraničí, které tvrdí, že to nefunguje (nedostatečný počet panelů + že autoři si nepřečetli základní informace). Pointa videa nebylo porovnávat, jaký bude rozdíl, ale jestli Tigo optimizéry fungují, takže musím konstatovat, že fungují. Samozřejmě by bylo asi zajímavé to porovnat, ale nebylo to cílem videa, tak třeba někdy příště, až se mi bude chtít lézt pod panely a všechno odpojovat... Tak třeba někdy, až se budu "nudit", tak to dotočím a vydám jako video zvlášť (doplňující k tomuto) ;) Já se zaměřoval jen na tu funkčnost, ne na porovnání bez optimizérů, to nebylo předmětem :) - Tzn, pokud má někdo málo panelů, ať optimizéry nekupuje. Pokud má někdo pochybnosti, ať se obrátí na podporu Tigo a oni jistě rádi poradí. :) Účel optimízérů je zejména vyřešení stromu/komína na RD apod. Nepočítá se se stringem o 2-3 panelech, to je prostě málo.... Navíc se "střídačem", který není "certifikovaný" pro fungování s Tigo apod. Ta jiná videa jsou fakt fail. Optimizéry nejsou určené prostě pro "homodomo" řešení ve stylu "střídač" z Ali za 10 USD a 2 panely :) (Záměrně to trochu přeháním :-D)
@sakulraider
@sakulraider Год назад
​@@DominikShaim Výrobce říká, že by se optimizéry měly používat na stringu s minimálně 7 panely. Také ale říká, že optimizér pracuje na úrovni jednoho daného panelu a ten optimalizuje. A v tom já vidím rozpor. Pokud je účelem optimizéru vyřešení stromu nebo komína, většinou se to týká právě jednoho nebo dvou panelů. Z testu není patrné zda sledování panelů dává i online data o napětí a proudu z panelu, je tam pouze hodnota vyrobená za den v kWh. To pro test opět nic neříká, protože pokud by optimizér jen zapnul výkonovou diodu, která panel přemostí, aby mohly ostatní panely dávat plný výkon, klesne napětí stringu, což u stringu se 7 a více panely není kritické, ale u nízkonapěťových stringů to znamená jejich kompletní odpojení. Na sledování se to projeví pouze sníženou výrobou daného panelu za den, ale nevíme zda v době, kdy byl částečně zastíněn vůbec fungoval. Zde by pomohlo ho zastínit na celý den a pak by se vidělo zda měl optimizér smysl. Samozřejmě panel musí být zastíněn tak, aby byla znemožněna jeho správná funkce. Ne jako v tomto videu, kde jsou použity dvojité panely s bypass diodami a zastíněn byl jen jeden panel ze dvojice a to tak že šikovně, aby se uplatnily bypass diody (při tomto zastínění by dle mě bylo dosaženo hodně podobného výsledku i bez optimizéru). To navazuje na prohlášení, že "Test bez optimizérů jsem nedělal, protože pointa videa byla ukázat, že optimizéry fungují", ale vlastně tímto testem nic takového prokázáno nebylo. Proto bych poprosil o opakování testu s následujícími parametry: 1. Použít stejnou sestavu panelů jako ve videu. 2. Zastínit jeden libovolný panel uprostřed přes celou šířku panelu , tak aby zastínění zasahovalo do každé části dvojice panelů. Tím bude znemožněna správná funkce jak samotné paralelní dvojice panelů, tak i bypass diod. 3. Změřit aktuální výkon dodávaný stringem (třeba na střídači) včetně jeho napětí (napětí je důležité pro pochopení jak optimizéry fungují). 4. Test provádět minimálně 30 minut. 5. Stejný test opakovat bez optimizérů. Při tomto testu věřím, že naměřené hodnoty budou odpovídat tomu, že nějak optimizéry fungují. Ale tento test by měl odhalit jak ten optimizér funguje.
@DominikShaim
@DominikShaim Месяц назад
Tento komentář jsem přehlédl, zkusím to přetočit dle těch bodů co jsou psány, dává to smysl, ale tento rok to už asi nestihnu :( Tak snad příští rok nebo to možná otestuje někdo jiný mezitím na youtube :) Protože tohle dává smysl nejlepší udělat v létě, když je celý den jasno, a ne na podzim, kdy budu mít půl dne pod mrakem apod... (nebo minimálně na nějaké vyhodnocení to je lepší/lehčí) Píšu si na TODO :)
Далее
КАК БОМЖУ ЗАРАБОТАТЬ НА ТАЧКУ
1:36:32
Commissioning the  Tigo Cloud Connect Advanced
11:55
Просмотров 3,6 тыс.
Inštalácia SMART prúdového chrániča s ističom
15:10
Ukázka funkce optimizerů k FV panelům
11:02
Просмотров 9 тыс.
Tigo TS4-A-O Testing Optimization & Overview #tigo
8:33
Optimizer k solárním panelům
18:05
Просмотров 8 тыс.
So verbinden Sie den Tigo CCA mit dem TAP (Deutsch)
4:11