Тёмный

Fundusze obligacji. Które wybrać? 

KupFundusz
Подписаться 2,1 тыс.
Просмотров 7 тыс.
50% 1

Fundusze obligacji. Które wybrać? KUP FUNDUSZ LIVE 7.02.2024
Pieniądze ciągle płyną głównie tam. Do funduszy obligacji. Polska nie jest wyjątkiem. W USA góra dolarów w funduszach pieniężnych jest rekordowo wysoka!
Ale FUNDUSZ OBLIGACJI NIEJEDNO MA IMIĘ!
➡️ Fundusze papierów dłużnych polskich skarbowych długoterminowych, ➡️ papierów dłużnych polskich skarbowych, ➡️ papierów dłużnych polskich korporacyjnych i tak dalej, i tak dalej, bo to jeszcze nie koniec. Zwłaszcza jeśli dorzucić do tego fundusze operujące na rynkach globalnych. Tym razem skupimy się inwestycyjnie na długu polskim.
Które wybierać w zależności od warunków rynkowych, inflacji, wzrostu gospodarczego, które niosą ze sobą większe ryzyko, a które są bezpieczniejsze, czyli ➡️ ➡️ ➡️
Najważniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć, by dłużne wybierać świadomie, a nie w ciemno.

💥 WASZE PYTANIA 💥 WASZE PYTANIA 💥 WASZE PYTANIA

Zajrzyjcie do nas na LIVE’a, bo tylko tak można zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od razu, na żywo!
Grzegorz Raupuk i Robert Stanilewicz
Zapraszamy!!
KupFundusz.pl to nowoczesna, w pełni internetowa platforma do samodzielnego inwestowania w fundusze, wyposażona w unikatowe narzędzia do ich analizy, porównania i testowania. 📈 Oferujemy dostęp do ponad 400 funduszy inwestycyjnych krajowych i zagranicznych z 21 TFI. Nie pobieramy opłat dystrybucyjnych!

👌 Aby rozpocząć inwestowanie w fundusze, wystarczy się zarejestrować ➡️ www.kupfundusz...

Опубликовано:

 

19 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 11   
@MaoloBross
@MaoloBross 7 месяцев назад
Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie
@rafamaster42
@rafamaster42 7 месяцев назад
Fajnie by bylo jakbyscie dodali zakladke do kupfundusz jaka ma w podsumowaniu pan Rafal na typy aktywow w osobnych kolumnach
@grzegorzraupukkupfundusz609
@grzegorzraupukkupfundusz609 7 месяцев назад
Planujemy takie prezentacje portfela, jednak kolejka zmian i udoskonaleń nad którymi obecnie pracujemy w KupFunduszu jest tak długa, że nie potrafię powiedzieć, kiedy to zostanie udostępnione
@ali-bl5ig
@ali-bl5ig 7 месяцев назад
Nawiążę do pytania z live w sprawie funduszy obligacji korporacyjnych. Chodzi mi wyłącznie o zachowanie obligacji korporacyjnych, dlatego dla uproszczenia załóżmy, że pytam o fundusz, który ma w portfelu 100% udziału w obligacjach korporacyjnych polskich (czyli zmiennokuponowe) i wszystkie płacą kupon WIBOR6m+2%. Pomińmy koszty zarządzania funduszem. Ryzyko stopy procentowej jest tu minimalne jak rozumiem, bo co pół roku ustalamy nowy kupon. Czyli generalnie cały czas powinniśmy otrzymywać stawkę WIBOR6m+2%. Obligacje korporacyjne mają za to ryzyko kredytowe i w tym kontekście chciałem Pana Grzegorza zapytać - w różnych warunkach makroekonomicznych rynek zapewne inaczej wycenia ryzyko upadłości danej firmy (np. bardzo wysokie stopy procentowe i w konsekwencji niemożność spłat zobowiązań) i w zależności od perspektyw firmy i gospodarki, w której ta firma funkcjonuje, rynek wydaje mi się, że dodatkowo premiuje bądź dyskontuje "regularną stawkę WIBOR6m+2%". Czyli gdy stopy procentowe są bardzo wysokie, inwestorzy boją się, że firma może padnie, więc wydaje mi się, że na giełdzie obligacje korporacyjne stracą na wartości i przez to stopa zwrotu funduszu będzie niższa, niż "WIBOR6m+2%". Tego typu potencjalne sytuacje i warunki miałem na myśli pytając, co może wpływać pozytywnie a co negatywnie, czyli obniżyć bądź podwyższyć stopę zwrotu w stosunku do bazowej "WIBOR6m+2%". Być może wpływ jest marginalny tego typu rzeczy, być może jest on okresowy. Jeśli Pan Grzegorz by się do tego jeszcze odniósł, to byłbym wdzięczny 🙂 ps. Kwestię "rozwodnienia funduszu" nowymi emisjami obligacji korporacyjnych emitowanych już na gorszych warunkach (bo sytuacja gospodarcza się poprawiła) - przyjąłem do wiadomości, to na pewno jeden ze znaczących składników, które Pan na live wymienił.
@buzzword2345
@buzzword2345 7 месяцев назад
W zasadzie już sobie odpowiedziałeś na pytanie. Co wpływa pozytywnie a negatywnie. Obligacja jak każdy inny instrument ma po prostu cenę. Jak cena spada fundusz też spada i odwrotnie. A co wpływa na cenę korporatu? To nie jest do końca tak, że korporat nie jest wrażliwy na stopę procentową. Nie może byc tak że jak skarbowe tanieją bo stopy rosną to korporaty stoją w miejscu. Musi być zachowany jakiś spread do skarbówek bo korporaty to bardziej ryzykowne instrumenty. I nie patrz kategoriami 'dostajemy wibor+2%" bo fundusze nie wypłacają odsetek. One je reinwestują. Kupon zmniejsza zmienność jak jest wysoki, ale kluczowym paramtrem dlaklienta jest rentowność portfela czyli wypadkowa ceny i kuponu. A na cenę obligacji zmiennokuponowej to oprocz ryzyka kredytowego, stopy procentowej to wpływa jeszcze np zapadalność odsetek i czas do aktualizacji kuponu bo niektóre mogą zmieniać cenę bardziej niż inne w zależnosci od tego ile mają do zapadalności kuponu i kierunku w jakim porusza sie wibor. To ci pan Grzegorz pewnie wyjasni. Generalnie obligacje oparte na zmiennej stopie mają więcej niuansów niż stałokuponowe. Przynajmniej tak mi się wydaje. Ostatnie lata pokazały, że jak wibor rośnie to wcale papiery nie są aż tak nieodporne na wydawałoby się korzystne dla nich perspektywy a jeszcze jak dodamy do tego panikę na rynku i ucieczke klientów z funduszy to mamy sytuację że wyprzedawane są w pierwszej kolejności papiery zmiennokuponowe - skarbowe i to przekłada się na spadek cen instrumentów zmiennokuponowych. Podobnie jest gdy jakiś bank nagle potrzebuje płynności to też wz-tki sa wyprzedawane a jak wz-tki są wyprzedawane to i jakoś to wpływa na korporaty bo przecież one generalnie musza mieć wiekszą rentowność niż skarbowe więc wyprzedaż skarbowych wz-tek ciągnie jakoś w dół i korporaty. Korporaty polskie są też mało płynne za wyjątkiem dużych firm więc tu też jest ryzyko że jak trzeba będzie sprzedać to fundusz musi się godzić na niekorzystne warunki.
@ali-bl5ig
@ali-bl5ig 7 месяцев назад
@@buzzword2345 Dzięki Timber za odpowiedź, sporo mi naświetliłeś.
@grzegorzraupukkupfundusz609
@grzegorzraupukkupfundusz609 7 месяцев назад
Właściwie to nic nie muszę dodawać do wyjaśnień przedstawionych przez @timbercrow6245. Dzięki @timbercrow6245 🙂
@ali-bl5ig
@ali-bl5ig 7 месяцев назад
@@Zachary.Zorian Być może Cię zablokował celowo bądź przypadkiem a może to "usterka techniczna". Nic innego mi nie przychodzi do głowy. Podpytać Timbera ? ;-)
@radekaqua426
@radekaqua426 7 месяцев назад
Funduszee obligacyjne to sie kupowało rok temu teraz to juz padaka. Od początku roku słabo
@jock4551
@jock4551 6 месяцев назад
to co teraz kupować
Далее
КОСПЛЕЙ НА СЭНДИ ИЗ СПАНЧБОБА
00:57
Prosto w fundusz: Superfund Spokojna Inwestycja
49:48
Prosto w fundusz: PZU Sejf+
50:11
Просмотров 4,2 тыс.
Rewolucja w opodatkowaniu funduszy inwestycyjnych
57:17
Prosto w fundusz: Allianz Dochodowy
44:38
Просмотров 4,3 тыс.
Prosto w fundusz: Quercus Ochrony Kapitału
51:01
Просмотров 3,4 тыс.