Тёмный

Głosowanie przez Internet. Wyzwania, ryzyka, korzyści 

FundacjaBatorego
Подписаться 4,6 тыс.
Просмотров 248
50% 1

Obserwujemy ostatnio kolejną falę postulatów wprowadzenia głosowania przez Internet w Polsce. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że zwiększyłoby to frekwencję i spowodowałoby większe oszczędności w organizacji dnia głosowania. Przekonują, że już teraz Polki i Polacy chętnie korzystają z technologii, np. zarządzają swoimi pieniędzmi korzystając z bankowości elektronicznej. Przeciwnicy podkreślają z kolei, że nie ma dowodów na to, by głosowanie przez Internet zwiększało udział obywateli w wyborach, a technologie nie pozwalają jeszcze na oddanie głosu w sposób bezpieczny i jednocześnie zapewniający tajność głosowania. Kwestią dla nas podstawową jest to, czy proponowane rozwiązania budują zaufanie do wyborów - najważniejszego przejawu aktywności suwerena w każdym demokratycznych kraju? Czy wręcz przeciwnie, w dobie zmasowanych cyberataków i wojny hybrydowej, mającej na celu podkopanie zaufania do demokracji, głosowanie internetowe stanie się kolejnym polem polaryzacji i braku wiary w uczciwość procesu wyborczego?
Istotne jest zrozumienie, czy głosowanie internetowe rzeczywiście może być narzędziem zwiększającym frekwencję i umacniającym gwarancję powszechnych i równych wyborów. Niezwykle istotne jest również ustalenie, czy faktycznie istnieją bezpieczne metody takiej formy głosowania. Czy jest możliwe zakłócenie przebiegu wyborów lub wpłynięcie na jego rezultat przez państwa autorytarne i czy obywatele i obywatelki mogą być pewni, że oddany przez nich głos jest tajny? O wprowadzenie do seminarium poprosiliśmy profesor dr hab. Magdalenę Musiał-Karg z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Macieja Broniarza z Uniwersytetu Warszawskiego. Są oni autorami opracowań poświęconych głosowaniu internetowemu z perspektywy politologiczno-prawnej oraz cyberbezpieczeństwa.
- www.batory.org...
- www.batory.org...
Udział w dyskusji potwierdzili: Kamil Basaj (Prezes Fundacji INFO OPS Polska), Michał Boni (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny), Radosław Czajka (Wolne Lektury), Michał Gramatyka (poseł na Sejm RP, Polska 2050), Rafał Kiełbus (Chief Technical Officer, projekt iVoting), Magdalena Kołodziejczak (posłanka na Sejm RP, Koalicja Obywatelska), Michał Leśniak (Komitet Obrony Demokracji), Zofia Lutkiewicz (Prezeska Fundacji Odpowiedzialna Polityka), Sylwester Oracz (Fundacja Odpowiedzialna Polityka), Filip Pazderski (Instytut Spraw Publicznych), Róża Rzeplińska (Prezeska Stowarzyszenia 61, MamPrawoWiedziec.pl), Mariusz Witczak (poseł na Sejm RP, Koalicja Obywatelska).
Prowadzenie: Krzysztof Izdebski, Fundacja im. Stefana Batorego.
Transmisja na żywo tłumaczona na polski język migowy #PJM.

Опубликовано:

 

10 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
The Most Elite Chefs Ever!
00:35
Просмотров 7 млн
Bike vs Super Bike Fast Challenge
00:30
Просмотров 21 млн
Mentzen w RMF FM: Prowadzę kampanię niewyborczą
21:56
The Most Elite Chefs Ever!
00:35
Просмотров 7 млн