Тёмный

Galicyjskie Targowisko Instrumentów - HrayBery - Churylo 

Targowisko Instrumentów
Подписаться 392
Просмотров 135
50% 1

Melodie taneczne z okolic Przemyśla, Sanoka i Lwowa.
www.targowisko...
Grupa HrayBery przywraca do życia zapomnianą muzykę powstałą na styku dwóch kultur - polskiej i ukraińskiej. Ich repertuar to przede wszystkim utwory taneczne (kozaki, kołomyjki,
mazurki, polki i walce) zrekonstruowane na podstawie archiwalnych źródeł: nut oraz nagrań audio. Melodie te zostały zebrane przez ukraińskich i polskich badaczy w dorzeczu Sanu
oraz innych częściach Galicji wschodniej. Używane przez zespół instrumenty (takie jak skrzypce, cymbały, bęben i bas) były powszechne na tych terenach już od końca XVI w. Brzmienie zespołu pozwala słuchaczowi zanurzyć się w dawnej wielokulturowej muzyce tanecznej regionów zamieszkałych wspólnie przez Polaków, Ukraińców, Żydów i Romów.
Kapela HrayBery (Przemyśl) w składzie: Maksym Nakonieczny - pierwsze skrzypce, Serhii Postolnikov - cymbały, Marta Bodnar - sekund, Severyn Danyleiko - basy, Agata Weber - bęben obręczowy, baraban
Maksym Nakonecznyj: Skrzypek - samouk i śpiewak w projektach muzycznych Krajka, Hraybery, Kapela Serhija Ochrimczuka, badacz muzyki tradycyjnej pogranicza polsko- ukraińskiego, koordynator i organizator wydarzeń kulturalnych w Domu Ukraińskim w Przemyślu.
8 czerwca 2024, godz. 11.00-22.00
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, oddział - Ośrodek Konferencyjno - Wystawienniczy, Kasztel w Szymbarku
Galicyjskie Targowisko Instrumentów to artystyczno - edukacyjne zdarzenie, którego celem jest prezentacja i popularyzacja sztuki tworzenia instrumentów muzycznych oraz doświadczenie wspólnego muzykowania, tańczenia i świętowania. Dedykowane jest miłośnikom wielobarwnego świata muzyki..
Galicyjskie Targowisko odbywa się w renesansowym Kasztelu w Szymbarku, położonym w bogatym w tradycje regionie dawnej Galicji. Galicja to przestrzeń spotkania wielu kultur, które pozostawiły ślad w różnorodnych tradycjach, stylach i praktykach wytwórczych. Twórcy, artyści, edukatorzy, badacze, muzealnicy - goście Galicyjskiego Targowiska Instrumentów - zapoznają z poszukiwaniami i odkryciami, tradycjami i innowacjami w sztuce tworzenia instrumentów oraz zaproszą do działań artystycznych i edukacyjnych.
Targowisko to nie tylko targ. Wystawy twórców instrumentów są zorganizowane tak, by były niczym otwarta pracownia, w której sam twórca wprowadza w specyfikę swojego rzemiosła i codzienność pracy. Do twórców można się dosiąść, dopytać o szczegóły techniczne instrumentu, na instrumencie zagrać, instrumentu posłuchać.
Dopełnieniem wystaw twórców instrumentów jest bogaty program zdarzeń artystyczno - edukacyjnych: prezentacji, debat, koncertów, warsztatów tanecznych, muzycznych, wytwórczych. Wszystkie wydarzenia mają wielopokoleniową formułę - umożliwiają uczestnictwo zarówno dzieciom, dorosłym, jak i seniorom. Przestrzeń Targowiska zorganizowana jest tak, by znalazło się miejsce na nieformalne spotkania, spontaniczne muzykowanie, tańczenie, śpiewanie i świętowanie.
--
Organizator:
Fundacja Inicjatyw Twórczych - Targowisko Instrumentów.
Interesujemy się instrumentami muzycznymi i związanymi z nimi praktykami wytwórczymi. Od ich najstarszych form po współczesne eksperymenty. Inspirują nas twórcy instrumentów. Ważna jest dla nas obecność muzyki w codzienności.
Budujemy i wspieramy środowisko zajmujące się działaniami artystycznymi, twórczymi, animacyjnymi, edukacyjnymi, badawczymi i archiwizacyjnymi w tym obszarze. Tworzymy bazę wiedzy o wytwórczości instrumentów i ich twórcach. Chcemy wokół instrumentów i muzykowania rozwijać społeczność osób twórczych i ciekawych świata.
Dofinansowanie: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024
Partnerzy strategiczni:
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, oddział - Ośrodek Konferencyjno - Wystawienniczy, Kasztel w Szymbarku
Gorlickie Centrum Kultury

Опубликовано:

 

8 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
НАШЛА ДЕНЬГИ🙀@VERONIKAborsch
00:38
Просмотров 303 тыс.
Oops 😅
00:10
Просмотров 3,2 млн
Zorba El Griego
4:04
Просмотров 13 млн
Cyja to nuta, cyja
12:36
Просмотров 33 тыс.
Mozart - Piano Concerto No.21, K.467 / Yeol Eum Son
31:08