27:01 widać jak amortyzator w lewej goleni (patrząc od tyłu pojazdu na ekranie prawa) Jest kilka mm dłuższy. Więc są dwie opcje - albo lewy za długi albo prawy za krótki. Ogólnie miło się patrzy na taką pracę :)
Dobrze złożony tylny amor pracuje w dwóch pozycjach nie kręci się w koło. Stąd wiadomo kiedy jest w jakim ustawieniu. Szkło podchodzi od lublina czy innego żuka ;) Mogę sprawdzić co na moim kloszu pisze. Jest asymetryczne bez żółtych będą się czepiać na przeglądzie bo Gazela ma symetryczny klosz jak pamiętam. Można wtedy zamontować H4 35/35W nie ma się co szarpać z oryginałem. Dla bębna bezpieczniej na miedzianych nitach. Można było podebrać blaszek jak nie pasowało dołem troszkę lepiej czy stop łapał. Blaszkę stopu można dorobić z blaszki baterii płaskiej. Sprawdził bym tuleje igelitowe wahacz dolny amortyzator.
Panie Tomaszu. Być może się mylę, bo to było dawno temu. Ale wydaje mi się że trzeba odblokować szpilkę, ustawić koło w osi i ponownie zablokować szpilkę. Dzięki za materiał. Miło powspominać.
Dzięki Pana wiedzy i instruktarzowi, kolejne pokolenie, będzie mogło się pasjonować odnawianiem starszych motorów i tych nowszych również - w imieniu tych mających, dużo, dużo mniejszą wiedzę proszę o kolejne tego typu "wlogi -odcinki, dla naszych potomków, gdyż podobno w intrenecie nic nie ginie i te porady nigdy nie zginą.
Przesun obręcz względem bębna szprychami....Z jednej strony poluzuj z drugiej podciągnij, jesteś w stanie przesunąć obręcz o kilka mm. Praktycznie zawsze koła sa asymetrycznie ustawione. Pozdrawiam Konrad Motors creator
Piękny motocykl ☺️ genialnie się ogląda te materiały, Gazela marzeń to jest ten projekt na którego relację zawsze czekam z niecierpliwością, mimo iż sam nigdy nie posiadałem takiego motocyklu ani nie jestem jakimś zagorzałym fanem jednośladów zasilanych jednostkami spalinowymi 😅
O matko. Ile ja sie naczekałem na ten dedykowany odcinek Gazeli. Myślałem że projekt został na amen zapomniany. Jak widać naładowałes mj baterie i wreszcie żyje dalej by rano z radością wstać zjeść przed pracą bułe z drzemem i żyć w nadzieì że kolejny odcinek pojawi się lda dzień. Niech Moc Bydzie z Tobum !
mi sie podoba w tych filmach ze pokazywane sa bledy ja cos nie wyjdzie. nie ze dograne tydzien pozniej ze wszystko perfekt. przez to jestem sobie wstanie wyobrazic ile czasu moga zajac nawet na pozor wygladajace latwe czynnosci. sam nic nie restauruje ale coraz bardziej mam ochote sprobowac. dzieki tomek za wiedze jaka przekazujesz.mi sie podoba. łapa w góre
@@michalr8864 Ale na pewno niepoprawnie gramatycznie. Powielasz de facto slogany z nagonką na macierzyństwo. Nawet jeśli zapomogi socjalne powodują odsetek patologii, to nieetycznym jest tak się wyrażać. Edit: kolega wyżej wymieniony porównał to czekanie na odcinek z renowacji Gazeli do czekania na "bąbelkowe" przez matki pisane przez "d", a potem usunął swój komentarz.
Te orginalne okładziny są słabe lepiej założyć nowoczesne np. takie jak do sprzęgieł. Czy zdobyłeś już narzędziowke pod siedzenie? Mam taką do naprawy i chętnie ją przekaże :) pytanie czy się przyda.
Przydały by się aluminiowe szczęki do imadła żeby nie kaleczyć aluminiowych elementów. Wystarczy na stalowych szczękach zagiąć dwa kawałki grubej aluminiowej blachy i gotowe. Co do obróbki okładzin to prezentowana metoda nie gwarantuje równomiernego zeszlifowania obu nakładek a w efekcie ich poprawnego działania. Lepszą metodą było by przetoczenie okładzin oraz w razie potrzeby także samego bębna hamulcowego. Co do pracy jedną ręką to już się wypowiadałem przy okazji prac przy polskim BMW więc nie będę się powtarzał. Życzę zdrowia i wszelkiego powodzenia.
Tak samo zamontowałem okładziny w cz 350 i ze 3 hamowania nity wytrzymały a potem się ścięły. Warto je wkleić a potem nitować i wtedy trzymają elegancko. Panie Tomku opowie Pan dwa słowa o tym ozasie mig mag? Bo to też fajny zabytek pozdrawiam film jak zawsze super
Cześć tą tarcze kotwiczną ze szczękami można by było na tokarkę wrzucić, czy mi się źle wydaje,? Na małych obrotach powinno być ok, chyba . Super robota 👍
Cały czas myślałem że Tomek robi tylne koło, bo od początku odcinka są ujęcia jak to z 7:38 gdzie pokazywane jest gotowe koło, przkręcone do ramy gazeli.
to krzywizna Ziemi powoduje, że to koło się krzywi!! to tylko dowodzi, że Ziemia nie jest płaska tylko okrągła!! a poważniej to naprawdę wielki szacunek za taką pracę :) zdrówka życzę całej ekipie!!
Tomku możesz sobie ogarnąć takie szelki na go pro , i wtedy my będziemy widzieli co robisz z widokiem z pierwszej osoby a ty będziesz miał obie ręce wolne :) , pozdrawiam serdecznie i jak zawsze super materiał
Jeżeli płaszczyzny na osi bębna dolegają , to ratunek przesunąć obręcz na szprychach . Często Ludzie źle składają koła przednie w ETz z hamulcem tarczowym , ma mieć asymetrie obręcz od piasty.
Mhm, oprocz problemu z nierowno ustawionym przednim kolem warto by wspomniec ze kola powinny byc wycentrowane w plaszczyznach poziomej i pionowej z dosc duza dokladnoscia ( czujnik zegarowey ) a do tego wywazone. cale zaplecione kola wstawione na tokarke by sprawdzic czy bebny sa naprawde okragle i ew jesli jest owal to go zlokwidowac. To samo z tarcza kotwiczna ze szczekami - albo idzie na tokarke dla uziskania prawidlowego okregu albo papier wylepia sie wewnatrz bebna, by szczeki dotrzec do ksztaltu bebna. Tak jak zostalo to zrobione to nie gwaantuje ze hamulce beda dobrze dzialaly. No a przy osiaganiu tych 200 km/godz hamulce to podstawa, czyz nie? :)
Bardzo lubię oglądać robione przez Pana filmy. Irytuje mnie jednak używanie przez Pana w co drugim zdaniu zwrotu "tak naprawde". Proszę, niech Pan to wyeliminuje.
Tomasz, ach Tomasz. Ach powiedz gdzie ty to masz. Szprycha to jest twoja kobita. W technice to się nazywa " reyon de cercle " czyli promień koła. Tak jak w językach łacińskich np.słowo " mi" to jest połowa czegoś. Np. "mi temps" to połowa czasu, czy czegokolwiek innego. Dlatego zastanawiam się nad nazwiskiem twego kumpla Paryka ,który nosi brzmi Mikiciuk. Co to jest połowa Kiciuka?
Tomek powiedział, że jak mamy pasażera, to pracują dwie sprężyny. No mi się wydaje, że przestawia się amortyzator właśnie tak, by pracowała tylko jedna główna. Dodatkowa sprężyna zmiękcza zawieszenie. Poprawcie mnie jeżeli coś pokićkałem.
Cześć. Według mnie mała, twarda sprężyna przez jej dociśnięcie do sprężyny głównej zmienia napięcie wstępne i tym samym utwardza zawieszenie. Podobne efekty daje zawieszenie gwintowane ale tutaj nie odbywa się to na sztywno a przez dodatkową sprężynę która przejmuje część sił pochodzących od ugięcia.