Тёмный

George Orwell: Můžeme jeho tvorbu přirovnávat k současnosti?  

Zvědátoři
Подписаться 63 тыс.
Просмотров 12 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

16 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 94   
@Martin_Holec
@Martin_Holec 2 года назад
Přirovnání směřování světa k 1984 je mimo. Před půl rokem jsem četl Huxleyho Brave New world a přijde mi, že jdeme spíše cestou představy Aldouse. Je to svět, kde jsou všichni něčím neustále stimulování a nemají potřebu číst nebo všeobecně se o něco zajímat či nad něčím přemýšlet.
@wortys2
@wortys2 2 года назад
Na druhou stranu to však nevypadá, že by se konal (nebo mohl konat) nějaký konec dějin ve smyslu klimax.
@pentapus5400
@pentapus5400 2 года назад
To, že ani Čína či KLDR ani jakákoliv jiná zem dosud nedosahuje onoho obrazu absolutní totality, neznamená, že nepanuje celosvětová tendence jít tímto směrem. Když někdo přirovná určitou formu omezení k 1984, nepochybně tím nemyslí, že by snad takový aspekt sám o sobě měnil obraz světa v naprostou totalitu, to je zjevné. Takové vyjádření naráží na to, že jedná se o kousek skládačky, jaký je vlastně neškodný. Pokud ale přijde podobných kousků na tisíce, je očividné, že časem můžeme všichni velice plynule i pomalu dojít až tam, kde leží 1984. Čína a jiní jsou sice o kus napřed, ale i Evropa se plíživě loudá tímto směrem a dohánět se mi je moc nechce...
@wortys2
@wortys2 2 года назад
Ano, měli bychom si dávat pozor na syndrom vařené žáby.
@jenusp
@jenusp 9 месяцев назад
hoši samozřejmě, že nejsme na 100% jako v románu 1984, ale jde o to, abychom to byli schopni rozeznat a upozornit na totalitní praktiky dnešních dnů! A poslouchat keci v televizi, že žijeme v nejlepší době a máme se nejlépe co kdy, atd... jsou totalitní kecy k vymývání mozků lidí, co to nevidí
@jakubkoubsky
@jakubkoubsky 2 года назад
Tak co "The Great firewall" v Číně? Minimálně se to pomalu a plíživě blíží k překroucení/likvidaci historie a určitých slov a slovních spojení.
@osamelyvlk8962
@osamelyvlk8962 2 года назад
Dík za dobře udělané a faktické video. Bohužel Orwell je často těžce dezinterpretován opravdu hodně dlouho, pokud se teda bavíme o Farmě zvířat nebo 1984, což je bohužel tak jediné, co zná většina. K správnému chápání jeho děl je dobré si přečíst jeho deníky, v případě 1984 hlavně Válečný deník. Vedle Farmy zvířat a 1984 ale Orwell napsal i jiná zajímavá díla, jako třeba Farářova dcera, nebo Nadechnout se! Když už jsem zmínil deníky, tak v Orwellových denících je skrytá část předlohy Farářovy dcery, Orwell si totiž zřejmě musel část věcí o nichž chtěl psát, zažít na vlastní kůži (nebo možná nejdříve udělal reportáž o tom, jak na tom jsou sociálně slabí, a pak se mu to promítlo do románu).
@Nite-Fox
@Nite-Fox 2 года назад
Přeji všem pěkné ráno. ^^
@wortys2
@wortys2 2 года назад
Podstata adaptace spočívá mj. v tom, že v zájmu přežití lze změnit cokoliv a téměř jakkoliv, přičemž se jedná o základní vlastnost života (ve více rovinách pozorování a smyslu), takže bychom se měli snažit předcházet kontextům reality, kde by adaptace vyžadovala dělat z dystopií tzv. sebenaplňující se proroctví.
@OZON83
@OZON83 2 года назад
Já se přiznám, já to nečetl. Ale viděl jsem film 1984 z roku 1984 a myslím, že také stojí za pozornost.. Každopádně je to velmi zvláštní dílo, dost surealistické, beru to i jako scifi, horor, thriler,... Podle mě se autor snažil vyjádřit ryzí esenci toho, co znamená totalita. To že určité fragmenty této esence dnes můžeme vidět okolo nás i ve světě je pravda, zároveň ale vidíme i jiné fragmenty jiných děl, můžeme vidět např. Čapkovu Bílou nemoc, nebo v roce 1945 byl aktuální Krakatit, a pod. Asi záleží na úhlu pohledu, nebo co... (Jednou si třeba budeme říkat: "The Expanse" to je ono) Jen je zvláštní, že se toto Orwellovo dílo přirovnává pouze k dění v Evropě a Číně. Mě osobně připadá, že dost výstižné je i pro Rusko. Nejnovější řetězové emaily o tom, komu patří Ukrajina a kde vlastně leží její hranice, mi připadá jako propaganda trollích farem a je jasnou snahou vaporizovat minulost a kontrolovat nebo zmanipulovat myšlení čtenářů, či posluchačů propagandy, ve prospěch obnovení sovětského totalitního zřízení. Nebo to tak vnímám pouze já...? Požáry Moskevských knihoven a výstavní síně v letech 2002, 2004 a 2015 jsou výmluvným smazáním tamější historie. Jedinečné historické a vědecké dokumenty byly zničeny a liberální směry potlačeny. (je to dost nenápadné a plíživé, nebo pouhá nešťastná náhoda?) Smutné je, že separatistické tendence Evropských nacionalistů by, podle mého soudu, nevedly k vysněné a opravdové svobodě a vymanění se z "totalitní EU" , ale pouze by přesunuly těžiště moci směrem na východ k jiné a o mnoho skutečnější totaliě. Takže opatrně, přátelé. ✌🖖🖕
@janadamcik164
@janadamcik164 2 года назад
Jen mě mrzí, že Patrik čte ty Orwellova pravidla a zmíní tam to "pokud existuje slovo v angličtině, nepoužívej cizí termín", což znamená pro nás v ČR vlastně "pokud existuje slovo v češtině, nepoužívej cizí termín, avšak Patrik v zápětí použil anglické výrazivo, aby se vyjádřil snadněji, tak sáhl po té angličtině, i když by se to dalo úplně v pohodě vyjádřit česky a pro mnohé i srozumitelněji, pro mě osobně příjemněji.
@filipsamohyl9371
@filipsamohyl9371 2 года назад
Tak bych taky řekl, že je to problematika mluveného slova oproti psanému. V psaném projevu máte mnohem více času na promyšlení výzaziva, avšak v mluveném mozek sáhne po té první možnosti co se mu naskytne.
@janadamcik164
@janadamcik164 2 года назад
@@filipsamohyl9371 Jojo, určitě to tak bude, jen mi to přišlo jako takový nehezký kontrast v tu chvíli a celkově se mi nelíbí to sahání po anglických slovech na úkor českých, samozřejmě pochopím to v případech kdy daný výraz nemá v češtině odpovídající obdobu ale jinak je to jen lenost no.
@marielockhartmichlova102
@marielockhartmichlova102 2 года назад
esej je i mužského i ženského rodu, ale mně ten mužský rod taky nejde přes pysky :)
@scobra1cz
@scobra1cz 2 года назад
Největší problém té knihy je, že o ni každý mluví, ale málo kdo ji četl :D
@Yaonomimiko
@Yaonomimiko Год назад
To je bohužel problém mnoha knih :)
@romans2809
@romans2809 2 года назад
Zdravím, nebylo by lepší přirovnání k filmu V jako Vendeta? Tam to začalo rozšířením nemoci 🙂.
@aut0maniak
@aut0maniak 2 года назад
💗 Patrikovo tričko
@Blimakrovicz
@Blimakrovicz 2 года назад
Asi tak před týdnem jsem si řekl, že už by bylo dobré přečíst si 1984 a hle vy dnes přinášíte video. Že bych byl sledován Velkým bratrem?🤔 Mám to trochu složitější, protože to čtu zároveň i s komiksem, takže to přečtu za 2x tak delší dobu 😅
@osamelyvlk8962
@osamelyvlk8962 2 года назад
Doporučuji přečíst si to v angličtině. V originále tam jsou totiž hříčky, které se do češtiny nepodařilo přeložit.
@SoniqueAndy
@SoniqueAndy 2 года назад
Nejsmutnější je, že tyhle přirovnání nejčasteji používají ti, kteří to nečetli, ale maximálně tak viděli na Nově Big Brother, a někdo jim řekl, že je to pojmenovaný podle knížky ..
@petrkonicek
@petrkonicek 2 года назад
To tady zas mluvíš o nějakém stereotypu. My jsme ti chytří a vy s tou školkou života. Hovado
@anonymus6605
@anonymus6605 2 года назад
Fau one. Dobré spojení angličtiny a němčiny. 😁
@CaK291
@CaK291 16 дней назад
@asin8025
@asin8025 2 года назад
Vtipný je že včera jsem začal číst 1984
@BedanS
@BedanS 2 года назад
Ještě vtipnější je, že jsme dva
@wortys2
@wortys2 2 года назад
Ale pozor, nevyvozovat ze synchronicity závěry. :D
@jirifrantal2236
@jirifrantal2236 2 года назад
2:56 - novelistická díla... akorát že vzápětí zmiňované dílo 1984 není novela, ale román. :-) 21:14 - Du say das very gut. :-) Myslím, že správně by to mělo být německy [fau ajns], případně anglicky [vi: wan] nebo česky [vé jedna].
@cathlynsweetpie7561
@cathlynsweetpie7561 2 года назад
Na gymplu mi Orwell hrozně vadil, přijde mi, že nám to cpali, možná mi to vadilo jen kvůli tomu... Je to taky asi o vkusu, já jsem prostě spíš "čapkovská“, Čapek je pro mě nadčasový a geniální, Orwela mi prostě vadilo číst a neprociťovala jsem to.
@evesoon3992
@evesoon3992 2 года назад
Ty jo, nám zase češtinářka cpala krkem Čapka... :D
@ladypeahen8829
@ladypeahen8829 2 года назад
Farma zvířat v pohodě, Hold Katalánsku miluju, 1984 jsem zahodila po patnácté straně...
@osamelyvlk8962
@osamelyvlk8962 2 года назад
Buď tak a nebo je to až příliš realistické a tedy drsné ztvárnění, což není pro všechny snadno stravitelné. Myslím že podobná díla jako 1984 od jiných autorů nejsou tak drsná, i když HARM od Aldisse je taky dost drsný, ale tam se alespoň prolíná odporná realita s prostředím, kam hlavní postava uniká, které je taky tvrdé, ale ne až tak. 451°F od Bradburyho je sice v mnohém podobné 1984, ale přece jen o trochu méně drsné.
@Petr156
@Petr156 2 года назад
Tak to je jasny zatim znas svet jenom z internetu a mama ti chysta svacinu do skoly. Takovy lidi by nemeli o Orwellovi moc premyslet...
@vladimirhodan7360
@vladimirhodan7360 2 года назад
Fau van nebo Ví ajnz? :D
@Petr156
@Petr156 2 года назад
Kazdy to interpretuje subjektivne jako vzdy vsechno ale muze to brat taky ze kazdy dnes a nejen na internetu muze publikovat samizdaty v jakekoliv forme. Otazka je potom o moznostech dosahu...
@wortys2
@wortys2 2 года назад
Co se týče dosahu, tak problémem mohou být mj. některé algoritmy, které místo cenzury ve smyslu smazání mohou provádět cenzuru tak, že uživatele zahlcují různým jiným obsahem, aby odpoutávaly jeho pozornost třeba od videí, která by někdo chtěl cenzurovat. Když má nějaké video míru prokliku u zobrazení třeba 21,3%, průměrnou míru sledování 87% a jen pár zhlédnutí týden po publikování, tak je něco divně.
@marekpolacek1721
@marekpolacek1721 2 года назад
Ta vaporizace se mi zdá jako poměrně hezký výraz pro normalizační přístup k událostem roku 1968....
@DjKomca
@DjKomca 2 года назад
Správně je ten i ta esej, oba rody jsou přípustné. Káně, esej, kyčel, prestiž...
@tamarafuskova
@tamarafuskova 2 года назад
Mluvíte moc rychle, musím si vás přehrávat pořád znovu
@vladimirhodan7360
@vladimirhodan7360 2 года назад
To není chyba, ale vlastnost 😛
@lerondgattenor
@lerondgattenor 2 года назад
21:12 Tak buď "fau eins" nebo "v one", tohle je bolest 😭
@wolfi270
@wolfi270 2 года назад
v mé kopii bylo zacenzurovane slovo zkurvisyn, nebo debil, ted si to nepamatuju, ale je to úsměvné P.S omlouvám se za svou gramatiku
@filipes1024
@filipes1024 2 года назад
Neříkejte, že nahrazení slov otec a matka termínem rodič 1/2 v porodnici nezavání NewSpeakem...
@janab19
@janab19 2 года назад
A ono už to tak někde je?
@Petr156
@Petr156 2 года назад
Takzvane 2 prsticky tam strcime a pak obratime vyznam
@krtekcyberpunker
@krtekcyberpunker 2 года назад
Ne, to je jen přizpůsobení se realitě, protože stejnopohlavní páry těžko budeš oslovovat otec a matka.
@janmlecka5229
@janmlecka5229 2 года назад
asi chápete špatně argumenty druhé strany já 1984 četl a ty paralel s dnešním světem je docela dost a není to o tom že jsme v tom režimu ale že se k tomu blížíme víc než bych chtěl a každé přirovnání pokulhává nikdy nesrovnáváš 2 úplně stejné věci vždy jsou rozdíly a jak jste řekl ve videu Orwell byl proti totalitě a všichni co se jeho knihou ohánějí cítí že se totalita blíží a to vy nemůžete vyvrátit protože je to pocit a pocit cizímu člověku nevezmete
@siloton
@siloton 2 года назад
voni ti žádnej pocit brát ale nechtěj. Ale když už používáš takový brutální přirovnání, tak v takovym případě je _jakýkoliv_ omezení svobody přiblížení k totalitě, a stejně tak když ujdeš 2 metry směrem ke dveřím, se úplně stejným tempem přibližuješ autonehodě. Jistě, přibližuješ, ale opravdu používáš tak fatalistický měřítka všude nebo to děláš selektivně?
@filipsamohyl9371
@filipsamohyl9371 2 года назад
@@nugetta A kde že stojí ty koncentráky smímli se zeptat?
@filipsamohyl9371
@filipsamohyl9371 2 года назад
@@nugetta Ano tyto tábory můžeme z časti nazvat koncentraky, avšak to je Čína a ta je poněkud někde jinde než západní svět a těch srovnání s 1984 jich tam zas tak moc není. Ingsoc tu nemáme stejně jako přepisování dat pro lepší vidinu státu, ministerstva, která by děla přesný opak toho jak se jmenů, kde by mučili lidi a snažili se v nich zlomit ducha. Dále válku s jinými státy a že by uprostřed proslovu došlo k naprostému otočení narativu. Jednu z mála paralel můžeme vidět v tom odposlouchávání, což dnes dělají sociální sítě, avšak není to zcela totéž.
@lamatk0
@lamatk0 2 года назад
@@nugetta Otázka je co je to demokracie.
@j3sus656
@j3sus656 2 года назад
@@nugetta Pane Štefane Nugette. Nechci se přidávat do další politické debaty, ale musím vám vytknout vaše řečnické schopnosti. Zde Filip Samohýl nesdílí vaše názory, ale na konci komentáře vám dal tak trochu za pravdu s odposloucháváním. Nechce vám vyvracet názory, ale snaží se normálně diskutovat. Když vy na to napíšete něco jako "NEVIDÍTE, NEVIDÍTE, ale kdo nechce vidět, nevidí :)" člověka maximálně jen solidně naserete a prohloubit rokli mezi vámi. Jestli chcete někomu změnit názor přistupujte k němu tak že ho posloucháte jako to zde uděl Filip tím že vám v něčem dal za pravdu. Nepovažujte se za chytřejšího a nekončete komentáře :)
@zwireobecne
@zwireobecne 2 года назад
Ale, "vaporizace" skutečně probíhá. Říká se tomu "cancel culture". Strhávání soch, upravování učebnic, stahování filmů, kde se ta osoba vyskytuje, z nabídky, přejmenování herních postav, které se jmenovali stejně (McCree v Overwatch) atd atd. Ano, není to tak extrémní, jako v v 1984, ale naše Cancel culture, se k tomu už blíží mílovými kroky...
@kojotwillda1048
@kojotwillda1048 2 года назад
To fakt nechápu jak tomu někdo nemůže rozumět. Spíše mi přijde že ten kdo to četl naznačuje lidem kteří to nečetli jak to mají chápat. A historie je spirála.
@Petr156
@Petr156 2 года назад
Vis kolik je snehovych vlocek ve spolecnosti...
@kojotwillda1048
@kojotwillda1048 2 года назад
@@Petr156 ne ale ta rovnice by mě zajímala. A také záleží jak je definována sněhová vločka.
@Pavel_III
@Pavel_III Год назад
Martin se začal probírat koncem roku 2023. Snad. Snad to jednou i přizná fér a naostro.
@1polarnik
@1polarnik 2 года назад
Už vím proč vás vzali do čt….
@petrkonicek
@petrkonicek 2 года назад
Patrik Kořenář mě připomíná chytrou horákyni. Je schopný mluvit o svobodě v Číně přitom nemá ani páru, co se tam děje. Trošku psychopat.
@lamatk0
@lamatk0 2 года назад
On tam byl, takže mluví ze svojí zkušenosti.
@petrkonicek
@petrkonicek 2 года назад
@@lamatk0 Teď jsem se na jeho video o cenzuře v Čine podíval a je absolutně zvrácené, jak servilní názor na svobodu v tamním režimu má.
@OZON83
@OZON83 2 года назад
Mám dojem, že všichni úplně přesně víme, co se děje v Čině... Přece olympiáda...🏳😂
@lamatk0
@lamatk0 2 года назад
@@OZON83 Čína určitě není pěkné místo k životu, ale ve videu spíš šlo o to že se to určitě nemůže měřit s 1984.
@Petr156
@Petr156 2 года назад
Nemuze nikdy rikat takovy nazory stal by se anti-systemovym clovekem nebo by dostal jakoukoliv jinou nalepku a youtube nebo jine platformy by mu prestaly platit
@michaljon1963
@michaljon1963 2 года назад
🧠
Далее
EP70 george orwell - 1984
22:52
Просмотров 102 тыс.
Теперь DOOM пройдёт каждый
00:17
Просмотров 246 тыс.
EP32 george orwell - farma zvířat
17:31
Просмотров 185 тыс.
EP81 bohumil hrabal
20:11
Просмотров 67 тыс.
EP186 karel čapek - bílá nemoc
16:31
Просмотров 76 тыс.
EP83 bohumil hrabal - ostře sledované vlaky
21:00
Просмотров 116 тыс.
EP76 ladislav fuks - spalovač mrtvol
22:26
Просмотров 118 тыс.