Тёмный

Geothermal greenhouse - 4th part - Terrace 

TSAGEDAR
Подписаться 42 тыс.
Просмотров 1,5 тыс.
50% 1

Ventilator - VENTS VK 200 EC 885 m3/h
Automatization - Home Assistant + ESP Home

Опубликовано:

 

15 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 12   
@766jirka
@766jirka 2 месяца назад
Zdravim, take chystám neco podobneho. Da se tím systemem pres leto ochlazovat nebo je lepší vetrat okny a dveřmi? Jak funguje jarni a podzimni ochrana pred mrazy? Nechate vetrak bezet celou noc, pripadne i pres den, aby se to nabilo dennim teplem?
@TSAGEDAR
@TSAGEDAR 2 месяца назад
Zdravím, na ochlazování by byla třeba násobně krát větší plocha podzemního „kolektoru“. Přes léto mám otevřeny obě dveře naplno. Zjednodušeně se dá říct toto: Mám celý systém větrání zautomatizovaný a neustále ho trochu upravuji podle pozorování. Skleník sám o sobě je dobře zatěsněný proti průvanu, to je asi nejdůležitější protože můžete mít uvnitř spoustu tepla, ale pokud vám ho v průběhu večera odnese průvan tak to nebude fungovat. Čidla hlídají teplotu ve skleníku, venku i v podzemní části. Ventilátor běží jen když hrozí velké ochlazení nebo je zimní období (to běží každou noc). Pokud myslíte jarní a podzimní mrazíky tak to by skleník zvládl i bez ventilátoru (pokud tedy mráz trvá jen několik hodin a ne třeba 2 dny vkuse). Jinak je to jak říkáte, v době zimy se skleník přední stěnou nahřívá a ventilátor ukládá teplo do kolektoru a večer si ho „půjčuje“ zase zpět do skleníku. Automatika se stará o to aby to bylo jen do určité teploty a v kolektoru tak zůstalo nějaké teplo i na dny kdy je třeba více dní přes den zataženo a skleník se tepelně nedobíjí.
@8306024727
@8306024727 5 месяцев назад
Velká paráda a hudba k tomu taky výborná! :)
@TSAGEDAR
@TSAGEDAR 5 месяцев назад
Díky🤗
@krystofadamek1291
@krystofadamek1291 5 месяцев назад
Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli rostlina ve video v levé části v čase 6:47 je banánovník a jestli ano, jak je možné, že je zasazený v zemi na zahradě v našem pásmu. Děkuji za odpověď a jinak moc hezká práce se skleníkem.
@TSAGEDAR
@TSAGEDAR 5 месяцев назад
Zdravím, ano je to banánovník Musa Basjoo. Nadzemní část rostliny je mrazuvzdorná asi do -4 až -6°C. Podzemní část (corm) vydrží až -21°C. Takže, ano banánovník u nás zimu venku nepřežije (nezakrytý určitě), ale na nový rok vyrazí nové odnože. Na netu lze najít různé info i stupně °C. Ale já jsem zjistil, že nejlepší je si udělat pokus přímo na své zahradě. I o wasabi jsem se dočetl, že vydrží "jen" -12°C. Nakonec u nás přežilo i -23°C a to bez i zakrytí. Když mi nějaká rostlina vyhodí odnože, tak je pak vysadím na různá místa a zkouším co vydrží😄 Ve skleníku mám ještě malou Musa Tropicana tak ta by měla mít i jedlé plody tak uvidíme. Jinak když si zapnete titulky tak jsem tam dal i názvy rostlin, které se ve videu vyskytují.
@starman5028
@starman5028 5 месяцев назад
Bomba! Snad uděláte video, kde budete sdílet i nějaká data, jak je výměník účinný. Už se těším, až dokončím ten svůj, zatím máme hotovu podzemná část a toto video mě velmi motivuje 🙂
@TSAGEDAR
@TSAGEDAR 5 месяцев назад
Děkuji za komentář. Že, bude další video radši už neslibuji, protože pak to trvá rok než se k tomu dokopu a donutím se k té sebetrýzni, protože střih videa je něco co mně klidem rozhodně nenaplňuje😄. Co se týče výměníku, tento skleník se dá postavit v různých variantách a je pak těžké říct nějaké obecné parametry. Moje varianta je dalo by se říct nejhorší případ. 1) Trubky nejsou tak hluboko jak bych chtěl, protože máme na pozemku spodní vodu. 2) skleník není zadní stranou „přilepen“ k budově nebo kopci a je osamocený uprostřed zahrady což způsobuje daleko větší tepelné ztráty a to i díky větru. 3) Zadní stěna a boky nejsou nijak izolovány (další tepelné ztráty navíc). 4) Další věc, která rozhoduje - jak vlhká je zemina kolem trubek, když před zimou tu obrovskou akumulační hmotu prolejete vodou má úplně jiné vlastnosti něž když je půda přes léto vyschlá (Větší absorpce tepla a lepší přenos). I přes toto všechno skleník splňuje co jsem chtěl a to aby v něm nemrzlo, což úplně bez problému funguje do -7°C a - 9°C. Pokud je nárazově v noci 1 nebo 2 dny -18°C také to není problém. Šlo mi o přežití citrusů, ale zvládl to i banánovník, pepřovník, který letos poprvé kvete a tuto zimu budu testovat další rostliny, o kterých se píše že nepřežijí. Ukazuje se že, příroda je mocnější než autoři internetových článků.😄 Mějte se a ať se Vám skleník podaří podle Vašich představ.
@766jirka
@766jirka 2 месяца назад
@@TSAGEDAR Díval jsem se, že okolo trubek máte textilii a potom rovnou hlínu. Některé geotermální skleníky mají ješě okolo trubek šterk. Co je podle vás lepší ? Proč jste volil takto ? Nebojíte se, že hlína ucpe textilii ?
@TSAGEDAR
@TSAGEDAR 2 месяца назад
@@766jirka Ta textilní ochrana je tam kvůli toho aby se časem neucpala ta trubka jemným nánosem prachu a bahna který projde jejími děrovanými otvory. Štěrk podle mě není dobré řešení. Vzduch je už tak dost blbý nosič tepla a teplo je tam dole předáváno vedením, to znamená - že, náš teplý vzduch ze skleníku prochází kolem trubky a předává její stěně teplo a ta trubka to teplo zase předává té hlíně. Pokud tam někdo dá štěrk, bude mezi ním vzduch a ten si to teplo mezi sebou předá dost blbě. Něco jiného je kamenný prach, ale upřímně nevím jestli si někdo chce nechat pod skleník nasypat kamenný prach. Rostliny mají kořeny strašně hluboko, třeba rajče muže mít kořeny až 90 cm. A teď je otázka jestli rajče chce růst v kamenném prachu nebo ve štěrku. Já Vám rozumím, uvažoval jsem kdysi stejně ( až moc technicky) , ale zkuste se vrátit na původní myšlenku - a to že jste asi chtěl pěstovat zeleninu a aby se jí dařilo. Daleko víc je potřeba a to se teď snažím nějak dořešit - izolace . Myšlenka je jednoduchá teplo už ve skleníku je ,ale udělat to tak aby se ven dostalo co možná nejsložitější cestou. Když si člověk spočítá kolik tepla uteče stropem nebo u mě neizolovanou zadní stěnou tak to je přesně to místo pro zlepšení.
@Mirek7ify
@Mirek7ify 5 месяцев назад
Pěkná práce👍
@TSAGEDAR
@TSAGEDAR 5 месяцев назад
Děkuji🌱
Далее
Geothermal greenhouse - 3rd part - Assembly
8:37
Просмотров 38 тыс.
DIY Fruit press #2/2
4:18
Просмотров 27 тыс.
Geothermal greenhouse - Part 1 - Excavation
10:26
Просмотров 398 тыс.
DIY Insect hotel
5:23
Просмотров 31 тыс.
 Old firewood saw - restoration
4:54
Просмотров 26 тыс.
Repair concrete floor in garage
5:58
Просмотров 53 тыс.
DIY Fruit press #1/2
7:42
Просмотров 346 тыс.
DIY drawers for workshop cabinet
10:09
Просмотров 9 тыс.