Har vært på Carnivore i 15 måneder nå. Startet på dietten kun for å se om jeg kunne bli kvitt milde allergier til bjørk og timotei. Allergiene ble borte etter 2-3 måneder. Fikk i tillegg bedre søvn og et helt sinnsykt energinivå som jeg ikke har hatt siden jeg var i tidlig tenårene (er nå 35). Jeg vet ikke om Carnivore funker for alle, men for meg har det gitt en helt ny oppfattelse av ernæring, og hva maten vi spiser gjør med helse og mental velvære. Jeg har aldri hatt depresjon eller noen psykiske problemer, men opplevde en slags Zen- tilstand de første månedene på denne dietten. Jeg vil anta at det var hormonene som kom i balanse. De positive effektene jeg har opplevd på denne dietten har vært så mange at de vil høres ut som hysterisk skryt om jeg ramser opp alle bedringene jeg fortsatt husker og er bevisst på. Jeg er ikke noe fan av tribalismen som foregår i ulike diettgrupper på internett, men jeg er i hvert fall selv overbevist om at animalsk mat, og spesielt animalsk fett er en utrolig mektig medisin, så lenge det ikke er karbohydrater tilstede.
@@deathsfury De første 4-5 månedene spiste jeg kun Entrecote 1-2 ganger daglig. I dag spiser jeg alt som er av animalsk mat - gressforet kjøttdeig som jeg bestiller regelmessig fra en lokal gård, koteletter, ulike typer biff/storfe, egg i alle former. Jeg spiser ikke sjømat, men det er selvfølgelig bra om folk gjør det. Der finnes det mye næring som blant annet støtter produksjonen av testosteron. En sjelden gang i blant spiser jeg pølser, bacon, kylling og lam. Pølser og bacon er selvfølgelig bearbeidet kjøtt. Jeg hamstret ulike typer kjøtt av svin i sverige en måned, og spiste nesten utelukkende pølser, bacon og kotelletter i 2-3 uker. Det smakte godt, men jeg følte meg litt sløv og nesten litt redusert i en periode etterpå. Jeg har ikke tenkt til å gjenta det. Kylling kan også være godt, men det er vanligvis veldig magert kjøtt, og det er ikke det jeg er ute etter. Marmorerte kjøttstykker er uten tvil det jeg føler meg best på. Lam er kjempesunt, og en av få gode, animalske kilder til spormineralet mangan, men igjen, lavt på fett og kan smake ganske tørt. Jeg er ikke så veldig glad i lammekjøtt, men skulle ønske jeg var det. Lever er en annen ting som er utrolig sunt, men som har en smak som ikke er for alle. I lever finner du stort sett alt som er av essensiell næring i store mengder, så det er ikke noe man bør spise alt for ofte. Det er flere som har endt opp med giftige mengder vitamin A og kobber av å spise lever flere ganger i uken i ett års tid. Det kan bli litt for mye av det gode 😅
@@MrEirik3000 Hvorfor trenger du karbohydrater for kondisjonsidrett? For å holde på væske? Jeg vil anta at å bruke ketoner (fett og proteiner) som energikilde er mer effektivt for kondisjonsidrett enn glukose (karbohydrater) er, men jeg driver ikke med kondisjonsidrett, så det vet jeg ikke svaret på. En av de største, åpenbare fordelene med å være på Keto/Carnivore er at det fører til at kroppen bruker ketoner i stedet for glukose som energikilde til både hjerne og kropp, og det resulterer i vedvarende høyt energinivå, kontra berg og dalbane- energien man får ved å spise karbohydrater.
Det er veldig enkelt. Spis ren mat. Ingen halv eller ferdigprodukter. Sjekk innholdsfortegnelsen om du spiser brød. Mye sinnsykt i våre brød etter hvert.
Man trenger ikke å vite nøyaktig hva carnivore går i for å fremme det viktige poenget som han har. Et poeng jeg vil si gjelder ethvert kostholdsregime som kan kalles "ekstremt", og GT trekker jo også straks fram veganisme som det andre, mest nærliggende eksempelet. Jeg oppfatter ham som litt lei av alle glade påstander og vitnemål om ekstra eksperimentelle måter å spise på, som er basert kun på kortvarig og individuell erfaring. I de seinere år der veganisme har blitt mer kjent i Norge for eksempel, reagerer jeg også på hvor sjelden det hintes om at sånt selvsagt må testes over minst en hel generasjon, av store grupper. Hvis man tenker seg om er det jo sannsynlig at noen mangler/problemer kan dukke opp først i de neste ledd. Og GT synes nok at som enkeltindivid bør du i det minste holde på - strikt og konsekvent - et par tiår med noe sånt før du skal snakke høyt om det. Det er jeg enig i.