Hónapok óta ezen agyalok, hogyan, miként tudnék kint elkezdeni egy főiskolát/egyetemet. Hetek óta kutatom a különböző külföldi forrásokat és végre válaszokhoz juthattam. Ezer hála és köszönet ezért a videóért!
Köszi szuper volt ez a videó, igen felsőausztriában nekünk is a vsben a szülői értekezletett egy tolmáccsal oldották meg, én is mondtam az igazgatónőnek bár beszélek németül de félek kicsit a szakszavaktól dialektustól. Ő pedig egyből mondta semmi probléma lesz egy ingyenes tolmács aki segít nekünk. Minden kérdésbe
Szuper video! A mi gyermekünk két évig kapott német nyelvű oktatást általános első-másodikban. Azt szeretném kérdezni, hogy az említett, további fejlesztést (pl szakszaval tantárgyakhoz) milyen jogszabály teszi lehetővé? Szeretnénk majd igényelni az iskolában
Kedves András, bemásolom önnek Katharina válaszát: itt található az összes alap a „nemet mint másodnyelv“-re vonatkozólag: www.bmbwf.gv.at/Themen/schule/schulpraxis/ba/sprabi/dfk.html A „Leitfaden´“-t kellene megnézni, ott a 19. oldalon: „Neben der spezifischen Deutschförderung für Schüler/innen mit ao. oder o. Status bedarf es insbesondere auch für Kinder und Jugendliche mit Deutsch als Zweitsprache der sprachsensiblen Gestaltung des Sachfachunterrichts. Für Sprachhandlungen im Unterricht sind neben fachlichem Wissen bildungssprachliche Kompetenzen notwendig, die nicht allein im Deutschunterricht aufgebaut werden können. Bildungssprache ist schriftsprachlich geprägt, enthält komplexe sprachliche Strukturen, ein hohes Maß an Informationsdichte und ein Vokabular, das auch fachsprachliche Elemente enthält. Sprachlich handlungsfähig zu sein, bedeutet daher im schulischen Kontext, dass Schüler/innen in den sprachlichen Teilbereichen Hörverstehen, Leseverstehen, Sprechen und Schreiben bildungssprachliche Kompetenzen benötigen. Diese müssen kontinuierlich, altersadäquat und in allen Fächern aufgebaut werden.“ „Az ao. vagy o. státuszú tanulóknak nyújtott speciális német nyelvi támogatáson túlmenően szükségük van a tárgykörben nyelvérzékeny tanításban. Az osztályban végzett nyelvi tevékenységek esetében a tárgyi ismeretek mellett nyelvtudásra is szükség van, amelyet nem lehet csak németórákon felépíteni. Az oktatási nyelvet az írott nyelv alakítja, összetett nyelvi struktúrákat, nagyfokú információs sűrűséget és olyan szókincset tartalmaz, amely egyben szaknyelvi elemeket is tartalmazó szókincs. Nyelvi cselekvőképesség az iskolai környezetben tehát azt jelenti, hogy a tanulóknak képesnek kell lenniük kommunikálni a következő nyelvi részterületeken szövegértés, olvasásértés, beszéd és írás. Ezeket folyamatosan, az életkornak megfelelően és minden tantárgyból fel kell építeni.“ vagyis a tantervben is ott van: www.bmbwf.gv.at/Themen/schule/schulpraxis/lp/lp_vs.html#heading_______________________________________Allgemeine_didaktische_Grundsaetze „Allgemeine didaktische Grundsätze“ - 7. Pont „Allgemeine Bestimmungen“ - 9. Pont vagyis itt: www.oesz.at/OESZNEU/main_01.php?page=014&open=12 - ez is a minisztériumhoz tartozik. Éppen az új tanterveket írjuk. Ezekben a „Sprachbewusster/sprachsensibler Unterricht“ egy nagyon fontos alap lesz minden tantárgyban. Remélhetöleg elég és érthetö, amit megpróbáltam összefoglalni. Üdv, Kati
@@laszlovari Köszönöm, hasznos volt a link. Azzal kapcsolatban esetleg találok információkat, hogy az iskolának hogyan kell igényelni a támogatást a Bundesministerium-tól? A mi helyzetünkben a fiúnk lenne az egyetlen gyermek az iskolában, akinek a német a második nyelve, és kérdeses, hogy vajon erre külön ad-e pánzt az állam - egyszóval van-e minimális feltétele a támogatás igénylésének (azért kérdezem, mert akkor ezzel az információval egyenesen tudnék menni a tanítónőhöz)
@@drmrgtx nagyon szívesen. A kérdést elküldtem Katalinnak is. A magam részéről ezzel kapcsolatban közvetlenül a BMBWF-hez, vagyis a minisztériumhoz fordulnék.
A külön órákat (DaZ = Deutsch als Zweitsprache) a "Bildungsdirektion" adja. Ott jelentkezek az igazgatók. A "Sprachsensibler Unterricht" egy módszer. Minden tanárnak kellene tudni. Erre vannak továbbképzések is.
A video rendkivul hasznos. Azok szamara, akik a magyar iskolarendszerbol kerulnek at, adott esetben jo eredmenyekkel, evkozbeni kikoltozessel, hol lehet tajekozodni a lehetosegekrol? koszonettel: Judit
Jó napot kívánok Éppen keresgéltem a neten így akadtam önre.. minket is érint a téma ( 6éves a kisfiúnk Schulanfänger) kérdezni szeretném hogy tudna e információt Felsőausztria- Iskolakezdéssel kapcsolatban illetve nagyon Fontos Téma lenne Hiperaktívitás és Koncentrációs zavar. Köszönöm szépen Lg Eva oö.
Kedves Éva, e két tényező kapcsán mindenképp keresse az alábbi intézményt: Pädagogisches Institut Oberösterreich Kaplanhofstr. 40 4020 Linz / 0732 7470 www.ph-ooe.at Emellett érdemes az óvoda tanácsát is kikérni a továbbiak kapcsán. Normál esetben semmiféle különleges intézkedés nem szükséges, azonban vannak alkalmas és kevésbé alkalmas iskolák. Ennek kiszűrésében, vagy esetleg továbbirányításban a Pedagógiai Intézet és az Iskolapszichológiai Szolgálat sokat tud segíteni.
Üdvözlöm!arról érdeklődnék hogy ha egy 11 éves 5dikes gyerekkel most fogunk kiköltözni , akkor hogy érdemes elindulni. Itthon nagyon jó tanuló volt és 6 éve tanul németül az itthoni nemzetiségi iskolában de alacsony a némettudasa. Érdemes esetleg egy MS-t megcélozni és 1 év után váltani gimnáziumba? Koszonom BG
Üdvözlöm! Tudtommal mindkét irány nyitott. Legrosszabb esetben esetleg szóba kerülhet az évismétlés, de általában az a tapasztalat, hogy a gyerekek néhány hónap alatt is igen látványosan fejlődnek, különösen, ha már rendelkeznek valamilyen szintű nyelvtudással. Az én személyes véleményem az, hogy ennyi idős korban nem múlik semmi azon, hogy melyik formát választja, hiszen később még lehet “updatelni”. Ami sokkal fontosabb: az adott iskola, akár MS, akár Gymn., legyen megfelelő minőségű. A szóba jöhető intézményeknek ezért érdemes előzetesen alaposan utánajárni.
Szükségünk lenne a hölgy szakértelmére, mert nehéz helyzetbe kerültünk! Van lehetőség felvenni vele a kapcsolatot?Oberwart-ban élünk, bármikor el tudnánk menni Graz-ba!
Szép napot! Nekem olyan kérdésem lenne, hogy ha én Sopronban élek a 9 éves fiammal, akkor járhat-e pl. schatterdorfi általános iskolába. Mert én ma rákézdeztem az iskolában és azt a választ kaptam, hogy nem, mert csak helyi lakosok járhatnak. De akkor az ingázó gyerekek ezt, hogy csinálják? Köszönöm a választ.
Üdvözlöm! Az illetékesség alapja mindig az aktuális állandó lakcím. Ennek megfelelően kerül megállapításra, hogy melyik iskola fogadja a tanulót. A schatterdorfi iskolába történő felvételhez egy állandó osztrák / helyi-körzeti lakcím lenne szükséges.
@@laszlovari Köszönom a válaszát, engem is így tájékoztatott az iskola, csak akkor az lenne a kérdésem, hogy mit takar az ingázás, mert tudom, hogy vannak gyerekek, akik a határ magyar oldalán élnek és osztrák iskolába járnak. Vagy valahogy szereznek lakcímet?
@@laszlovari ez ironikus megjegyzés volt a részemről, mert csak ennyi megtekintés van sajnos, közben a Facebookon minden héten van kérdés ezzel kapcsolatban és mindenki akit érdekel, megnézné ezt és nem a tagok néha félhiányos információira támaszkodik. Itt legalább elmagyarázza a Professzor Asszony az egészet.
@@balazszahuczky8576 ez jogos. Ha megtekintésenként azonban egy 3 fős családot feltételezünk, nem rossz a szám, főleg egy relatíve szezonális téma kapcsán. Néhány fórumon túl sajnos nincs túl sok hirdetési lehetőség, így megvárjuk, amíg kicsit látogatottabb lesz a csatorna.
En most fogom megnezni mert pont aktualis a lanyomnal, viszont eddig nem hallottam errol a csatornarol - veletlenul dobta fel a youtube mikozben kinauil beszelo amcsi sracok videojat neztem es eddig nem is kerestem ra ilyen jellegu videokra. Szval nem biztos h az az 547 megtekintes nem lenne tobb ha pl ezt a videot valaki megosztana kul.magyar oldalakon?
@@viktoriagombas6255 Köszönjük szépen az észrevételt és a megtekintést! Azóta szerencsére már jóval előrébb járunk: aktuálisan 1900 körül. Grazi és stájer oldalakon megosztottuk már a videót, azonban a többi esetén sajnos nem helyi lakos lévén, még a tagfelvétel sem garantált. Ezért mindössze arra tudjuk kérni az érintetteket, hogy segítsenek saját felületeiken (is) megosztani a közérdekű híreket. A héten már jön is a következő műsor az Anmeldebescheinigung és Bescheinigung des Daueraufenthaltes témájában az aktuálisan letelepedők számára. Utána jönnek sorban a többiek is, így érdemes feliratkozni.