Тёмный

Gruntowy wymiennik ciepła, FAKTY I MITY 

GeoTechnik, Mateusz Widawski
Подписаться 1 тыс.
Просмотров 6 тыс.
50% 1

Na Naszym kanale znajdziesz więcej ciekawostek na temat Gruntowych Wymienników Ciepła.
Adres email: kontakt.geotechnik@gmail.com
Adres www: geotechnik.com.pl
Działamy na terenie całego kraju.

Наука

Опубликовано:

 

21 июл 2022

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 58   
@zbigniewk.1673
@zbigniewk.1673 Год назад
Dobry wykład...brawo , ciągle się uczymy ,
@kamilyt888
@kamilyt888 Год назад
🙌
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 2 месяца назад
Radon pojawia się tylko w niektórych okolicach, nie wszędzie równomiernie, to raz. Dwa, to problem radonu pojawia się w niewentylowanych piwnicach. Podkreślam, stężenie radonu wzrasta przy braku wentylacji. W przypadku GWC mamy do czynienia z ciagłą wymianą powietrza, wobec czego nawet jeśli radon się pojawi to w stężeniach nikłych i znacznie poniżej stęzeń dopuszczalnych. Dotychczas nie stwierdzono problemów z radonem w instalacjach funkcjonujących od wielu lat.
@GeoTechnikMateuszWidawski
@GeoTechnikMateuszWidawski 2 месяца назад
Dzięki za treściwe wyjaśnieie!
@expressinstalacje
@expressinstalacje 2 года назад
"Profesór od GWC`a" :D Dobre! :P
@kumbajn
@kumbajn 3 месяца назад
Czy linia kroplująca powinna być nad czy pod mineralną warstwą filtracyjną? Jak z regeneracją złóż dolomitowych czy zeolitowych? Warto płukać takie mineralne warstwy jakąś chemią jak np. solanka?
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 2 месяца назад
Rzadko stosowany argument, a bardzo ciekawy. W przypadku GWC płytowego i żwirowego istnieje możliwość nawilżenia podłoża/złoża solanką, co dodatkowo zwiększy komfort, zabezpieczając przed ewentualnymi grzybami i bakteriami oraz tworząc prozdrowotne warunki komory solnej, a więc domowego SPA na codzień.
@macieksarna9827
@macieksarna9827 Год назад
Czy pod plyta fundamentowa moza zainstalowac gwc
@GeoTechnikMateuszWidawski
@GeoTechnikMateuszWidawski Год назад
Nie ma ku temu żadnych przeciwskazań, można monować.
@grzeniu7246
@grzeniu7246 Год назад
czyli ile m2 GWC płytowy potrzeba na 600m3 objętości domu?
@GeoTechnikMateuszWidawski
@GeoTechnikMateuszWidawski Год назад
Sugeruję minimum 40m2
@RuskaWyrzutniaDrzew
@RuskaWyrzutniaDrzew 6 месяцев назад
czy mogę podejscie dla GWC wypuscic przez ścianę?
@GeoTechnikMateuszWidawski
@GeoTechnikMateuszWidawski 6 месяцев назад
Tak, pamietaj tylko o dobrej izolacji rury na zewnątrz przed wpływem warunków zewnętrznych.
@darth77sidius77
@darth77sidius77 Год назад
Pytanie, czy sprawdzi się GWC w domu stojącym na suchym piaszczystym terenie?
@GeoTechnikMateuszWidawski
@GeoTechnikMateuszWidawski Год назад
Sprawdzi się. Jedyna różnica wynika z tego, że grunt piaszczysty ma mniejszą wydajność energetyczną od innych (np. gliniastych). Jego wydajność można w niewielkim stopniu podnosić linią kroplujaca pod wymiennikiem.
@darth77sidius77
@darth77sidius77 Год назад
@@GeoTechnikMateuszWidawski dzięki. Czekam na odcinki o GWC bezprzewodowych, zwłaszcza o żwirowym. Pozdrawiam
@wojciechmichalec7332
@wojciechmichalec7332 Год назад
istotna jest głębokość posadowienia GWC i masa tzw. złoża czyli kamienia, żwiru (choć kamień jest lepszy) - należy wykonać badanie poziomu wód gruntowych (wykonać studzienkę pomiarową np z rury pcv 120 mm i za pomocą tyczki sprawdzać wahania) --- zazwyczaj w piasku też jest wilgoć już poniżej metra a wilgoć jest nośnikiem ciepła - bardziej istotne przy tych warunkach jest odprowadzenie wód gruntowych, ponieważ na piaskach mają one duże wahania...
@edwardfrydryczek7895
@edwardfrydryczek7895 2 года назад
Wszystko zależy od potencjału energetycznego ziemi jeżeli grunt jest wilgotny i przepływa woda to wymiennik zda egzamin a w przypadku suchego gruntu wiosna będzie w sierpniu i pompa gruntowa nie zda egzaminu
@GeoTechnikMateuszWidawski
@GeoTechnikMateuszWidawski 2 года назад
Słuszna uwaga! Właśnie dlatego pod wymiennikiem stosujemy linie kroplujace dające możliwość nawadniania gruntu zwiększając jego współczynnik przewodnictwa cieplnego.
@its-kapucha
@its-kapucha Год назад
3 ręka to by się przydała przez to promieniowanie z ziemii. Jaki typ GWC jest najlepszy?
@GeoTechnikMateuszWidawski
@GeoTechnikMateuszWidawski Год назад
Do pracy 3cia ręką wskazana :) Jaki typ jest najlepszy można stwierdzić tylko po analizie terenu w jakim ma być zamontowany, zapraszam po szczegóły telefonicznie lub mailowo.
@waldi4890
@waldi4890 8 месяцев назад
Chciałbym się z tobą skontaktować na priv czy masz Messengera??
@pablo-ym9vh
@pablo-ym9vh 2 года назад
Czy można pobierać powietrze z studni do chłodzenia domu?
@rudystefan1714
@rudystefan1714 2 года назад
Ale jak? Wiaderkiem?
@wojciechmichalec7332
@wojciechmichalec7332 Год назад
można wszystko zależy od głębokości studni i jej konstrukcji... głęboka studnia np. lustro wody na głębokości 14m ściany wykonane z rur betonowych (drenów) o średnicy 120 cm -- i wbrew wszelkim bajkom powietrze w studni o temp 12 C (wody) ma mniej wilgoci niż to schładzane w domu o temp 25-30 C, powierzchnia takiej studni to ok. 44 m2 przy nadmuchu powietrza z domu powinno się uzyskać schłodzenie z 25-30 C przez 10 godzin na poziomie 6 C ale trzeba by zamontować zraszanie ścian studni i studnie uszczelnić od góry. Efektywność takiego układu oczywiście uwzględniając pojemność powietrza w studni ok 11 m3 to tak dla 2, 3 pokoi -- są jednak minusy: studnia działała by jak filtr powietrza i wszelkie zanieczyszczenia pochodzące z domu osadzały by się w studni, prowadząc do zanieczyszczenia wody...
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 2 месяца назад
​@@wojciechmichalec7332 Pomysł dobry, ale niewielka powierzchnia wymiany ciepła nie zapewni schładzania powietrza do oczekiwanej temperatury. Być może zdałoby egzamin zamontowanie u góry kilku dysz zamgławiających, nawilżających powietrze i tym samym przerobienie studni w rodzaj wieży strippingowej, lub wieży aeracyjnej, w której zamiast oczyszczania wody odbywa się nawilżanie i schładzanie powietrza.
@wojciechmichalec7332
@wojciechmichalec7332 2 месяца назад
@@cezaryczech3817 Przy 12C i wilgotności ok 100% powietrze po podgrzaniu powyżej 20C byłoby suche ok 40-50% oczywiście kwestia wymiany ciepła trzeba by zwiekszyć powierzchnię albo użyć rozpytania takiego jak w chłodniach kominowych (prysznice)... ale jak pisałem byłby po pewnym czasie problem z czystościa wody w studni.
@NoName-ky2ms
@NoName-ky2ms 2 месяца назад
Mozna zrobic system rurowy ktory po scianach studni wchodzi pod wode
@grzegorzdabrowski6204
@grzegorzdabrowski6204 Год назад
Spotkalem się z informacją, że po paru latach użytkowania GWC, w powietrzu wyczuwalny był zapach pleśni, wilgoci itp. ( Nie znam szcegółów jaki to dokładniej typ wymiennika) Czy oznacza to, że coś zostalo żle wykonane. Czy może były to jakieś wcześniejsze typy instalacji? A tak na marginesie - nawet używająć spezjalistyczne rury z jonami srbra itd itd czy istnieje jakiś fizyczny lub inny sposób by np po 1--15 latach eksploatacji dało się jakoś te kanaly wyczyścić? Nawet najlepsze filtry nie zatrzymają wsystkiego i zanieczyszczenie będzie się tam odkładało.
@pawefiett2468
@pawefiett2468 Год назад
No jak jest to na przykład instalacja rurowa, bez drenażu, to latem schładzane wilgotne powietrze będzie tam dziesiątki litrów wody. W przypadku płytowego GWC gdzie powietrze przelatuje bezpośrednio nad gruntem + jest drenaż wilgotność będzie wręcz naturalnie regulowana.
@fijau
@fijau 7 месяцев назад
7:48 A jak ta moc chłodzenia 1,4 kW ma się do schłodzenia domu latem? Skoro rekuperacja wymienia 100-150 m3 powietrza na godzinę, to czy tak dobrany GWC (czyli na 600 m3) pod podłogą ma w ogóle szansę utrzymać w domu komfortową temperaturę? Bo jeśli i tak trzeba będzie chłodzić pompą ciepła albo klimatyzacją, to czy to ma sens? Wiem, że te urządzenia zużywają prąd, ale akurat latem mamy nadmiar prądu z fotowoltaiki, więc z tym nie ma problemu. 15:42 Ale przecież od różnicy temperatur w domu i na zewnątrz zależy ile ciepła ucieka przez przegrodę. Więc obniżając temperaturę ziemi pod podłogą niejako dogrzewam trochę GWC podłogą. To chyba zwiększa zapotrzebowanie na ogrzewanie zimą, prawda?
@GeoTechnikMateuszWidawski
@GeoTechnikMateuszWidawski 7 месяцев назад
Moc zmierzona tego lata wyniosła ponad 2,5kW. Latem aby schłodzić dom wymienia się dużo więcej powietrza niż wynika to z minimów. Co do "ogrzewania" gwc podłogą, to wszystko zależy od jakości podłogowej izolacji. Temperatura będzie tam niższa o kilka stopni. Podsumowując, zawsze powtarzam klientom, że jeśli myślą wyłącznie o przeliczaniu na pieniądze zysków energetycznych, ignorując wszystkie inne zalety takiego gwc to ten produkt nie jest dla nich.
@arek0315
@arek0315 2 года назад
Cześć, mam pytanie. Chciałbym wyposażyć swoj przyszły dom w GWC. Budował będę systemem gospodarczym być może kilka lat. W jaki sposób zabezpieczyc wymiennik aby nie stworzyć dobrych warunków do rozwoju bakterii. Zabezpieczyć czymś szczelnym otwory? Czy może przeciwnie pozostawic je otwarte? W drugim przypadku Istnieje możliwość ze zadomowi się tam jakiś zwierzak lub co gorsza tam zdechnie:) z góry dzięki za odpowiedz. Pozdrawiam
@GeoTechnikMateuszWidawski
@GeoTechnikMateuszWidawski 2 года назад
Napewno zatykanie jest złym pomysłem. Dobrym rozwiązaniem może być dmuchawa kanałowa którą nałożysz na rure czerpni i odpalisz na kilka minut co kilka dni.
@jakubm1875
@jakubm1875 Год назад
Niestety różnica entalpii która podałeś jest dla przepływu około 400m3. A jak podałeś wcześniej w informacjach rzadko kiedy mamy taką wymianę powietrza w domu (mówiłeś e zazwyczaj jest +-150m3). W związku z tym realny zysk energetyczny z tego rozwiązania będzie 2-2.5 razy mniejszy ;). I oczywiście podałeś najbardziej korzystne warunki dla pracy takiego wymiennika, bo im większa różnica temperatury powietrza na zewnątrz (a więcej niż 35 jest nie za często) a temperaturę gruntu ( stała temperatura) tym zysk energetyczny jest większy. Oczywiście w lato możemy sobie zwiększyć przepływ do tych 400m3 i używać jako klimatyzacji. Niestety w zimę zwiększenie wentylacji ponad to co jest potrzebne (+-150m3) to czysta strata. A no i zimę różnice temperatur pomiędzy temperatura zewnętrzna a gruntu są mniejsze , przepływy mniejsze, więc i zysk energetyczny jest mniejszy
@Art-bu9mr
@Art-bu9mr 2 года назад
Lepszym rozwiązaniem jest montaż GWC w fundamentach czy na zewnątrz budynku? Lepszy płytowy czy grzebieniowy?
@GeoTechnikMateuszWidawski
@GeoTechnikMateuszWidawski 2 года назад
Korzystniej ekonomicznie wychodzi zawsze montaż w bryle budynku. Płytowy i grzebieniowy są porównywalne.
@wojciechmichalec7332
@wojciechmichalec7332 Год назад
@@GeoTechnikMateuszWidawski Witam i powiem że guzik prawda (z szacunkiem) wszystko zależy czy mamy budynek gotowy czy też dopiero w fazie projektu... jeżeli w fazie projektu chcemy wrzucić dodatkowo GWC to projekt konstrukcyjny fundamentów przy takiej adaptacji musi być wykonany a przynajmniej skonsultowany i uzgodniony.... Przy budynku gotowym nie ma sensu instalacja GWC pod budynkiem: koszty, projekt, konsultacje itd. GWC jako obiekt poza budynkiem ma wiele zalet np. można zrezygnować ze zraszaczy dostęp wody i wilgoci jest naturalny... ograniczeniem jest jedynie wielkość działki.
@pawefiett2468
@pawefiett2468 Год назад
@@wojciechmichalec7332 to chyba oczywiste, że nikt nie będzie instalował GWC pod gotowym już domem? Bo niby jak, podkop i od spodu?!
@tomaszdudziak1172
@tomaszdudziak1172 2 года назад
Ej większość ludzi teraz ma dwie lewe, więc jakby im trzecia wyrosła to może by prawa była? 😄
@czowiekzlasukorzeni9682
@czowiekzlasukorzeni9682 Год назад
Mam takie teoretyczne pytanie: Czy jeżeli mam studnię kopaną i mam na głębokości ok 5 metrów wodę a głębokość studni to ok. 7 metrów. To czy gdyby w Zimie o temperaturze powietrza -5 stopni Celsjusza wrzucić do tej studni lód czy śnieg aż po same brzegi. To czy woda gruntowa zamarznie czy lód/śnieg roztopią się w ciągu doby? To oczywiście pytanie czysto teoretyczne choćby dlatego że mamy lato. No ale zastanawia mnie czy to działa w drugą stronę. Czyli czy jeżeli wypompujemy wodę gruntową z otworu w ziemi do domu i odbierzemy jej ciepło to czy lód wrzucony do innego otworu/studni zdąży w tej studni roztopić się nim kolejna partia lodu zostanie do tej studni wrzucona.
@daniielsPL
@daniielsPL 8 месяцев назад
Zastanawia mnie, czy zgłębiał Pan temat próby ozonowania takiej instalacji? Rurową instalacje z kanalizy pewnie by dało radę, ale gruntowy wymiennik? Hmmmm :)
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 4 месяца назад
A jaki GWC chcesz ozonowa. Zapewne chodzi o rurowy. GWC żwirowego nie trzeba ozonowa A przewody wentylacyjne czyści się wszystkie nawiewne.
@Jacek_Deka
@Jacek_Deka Год назад
Nie było poruszane nawilżanie przepływającego powietrza. Jak wiadomo przy -10 st.C wilgotność powietrza jest bardzo niska np. 10% co oznacza, że mamy w powietrzu wody ok. 0,25 g/m3. Chcąc podnieść ilość wody do 50% i 25 st.C musimy zwiększyć jej ilość o ponad 10 g/m3. Czyli ogrzane powietrze przepływające przez wymiennik gruntowy musi odebrać ponad 10 g/m3 wody, co jest nierealne. Ogrzane nawilżone powietrze o temperaturze 5 st.C może przetransportować maksymalnie 6,7 gr/m3 wody. Nawet jeżeli wymiennik ogrzeje powietrze do 10 st.C to i tak nawilżone powietrze musi być na poziomie prawie 100% (9,35 gr/m3). Na ile zatem GWC jest w stanie nawilżyć powietrze (lub pochłonąć wilgoć) i je ogrzać przy temperaturach ujemnych (lub latem)? Nie chciałbym stosować z uwagi na zbyt małą wydajność wymienników entalpicznych w rekuperatorze.
@GeoTechnikMateuszWidawski
@GeoTechnikMateuszWidawski Год назад
Panie Jacku, widzę dobre znany jest Panu wykres Moliera :) Ma Pan dużo racji, przy temperaturach rzędu 5*C w GWC aby uzyskać optymalną wilgotność w domu przy 20*C musimy wejść w GWC na poziom 80-90% wilgotności względnej. Jest to mocno dyskusyjne, niemniej z pewnością poprawi wartość wilgotności w domu. Co do ostatniego zdania. Wymienniki standardowe mają wysokie sprawności na papierze, dlatego że borą pod uwagę wyłącznie temperatury. Kluczowa ilość energii o jaką nam chodzi zawarta jest w parze wodnej, którą entalpiki odzyskują. Widzę, że jest Pan biegły w obliczeniach, proszę więc policzyć ilość energii odzyskanej przez zwykły wymiennik (tylko powietrze bez pary wodnej) i porównać to z ilością energii odzyskanej przez entalpik (powietrze plus para w ilości powiedzmy 50% wilgotności względnej). Zobaczy Pan na tej podstawie, że sprawności podawane na papierze nijak nie mają się do ilości rzeczywistej odzyskanej ENERGII, nie temperatury. Proszę podzielić się swoimi wnioskami, pozdrawiam!
@bartekkotlarz6668
@bartekkotlarz6668 10 месяцев назад
Ty mówis że 4razy dłużej nagrzewa sie powietrze. Zgodze sie z tym a co w lecie kiedy chce schłodic?
@GeoTechnikMateuszWidawski
@GeoTechnikMateuszWidawski 10 месяцев назад
Tempo przepływu i co za tym idzie czas wymiany ciepła jest zależny od wydajności na jakiej pracuje Ci jednostka. Nie ważne, czy zima, czy lato, wydajność determinuje czas przepływu przez wymiennik.
@mateuszstepien1098
@mateuszstepien1098 4 месяца назад
Ja mam proste i rzeczowe pytanie: mam czyste powietrze, więc ta zaleta GWC jest dla mnie bez znaczenia. Czy GWC jest opłacalne pod względem zysków energetycznych (grzanie zimą, chłodzenie latem) czy nie? Po jakim czasie się realistycznie zwróci?
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 2 месяца назад
To bardzo indywidualne rozwiazanie, nie dla każdego i nie w każdych warunkach. Zależy za ile zainstalujesz. Jak zrobisz to sam, np. wykonując złoże żwirowe i instalując dedykowane do wentylacji czerpnię i kanały kosztować cię będzie do 5 tys. zł . Jak kupisz z montażem będzie kosztować np. 20 tys. zł. Zwrot można liczyć wyłącznie w porównaniu do alternatywnych rozwiązań, dających identyczny, lub podobny komfort. A w obliczeniach należy uwzględnić koszty inwestycyjne wraz z kosztami eksploatacyjnymi w określonym czasie. Każdy przypadek jest indywidualny, więc trzeba sobie to policzyć samemu. Jak nie będziesz przekonany do tego rozwiązania nawet nie startuj.
@mateuszstepien1098
@mateuszstepien1098 2 месяца назад
@@cezaryczech3817 dzięki, też tak sądzę. Jeśli nie będzie wykorzystywane zużyte powietrze wyrzucane z rekuperatora to raczej nawet GWC za 5000 nigdy się nie zwróci. A tylko skomplikuje instalacje. Dlatego jeśli decydowałbym się na GWC to na glikolowy. Inne nie mają sensu.
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 2 месяца назад
@@mateuszstepien1098 Tzn. ja jestem przekonany do GWC i gdybym budował obecnie dom nie zastanawiał bym się nawet chwili. Zrobiłbym oczywiście żwirowe. Dobrze omawia temat kanał HOLIBOOD-Zdrowy dom na filmie GWC-darmowa energia z ziemi który polecam
@mateuszstepien1098
@mateuszstepien1098 2 месяца назад
@@cezaryczech3817 czemu żwirowy a nie płytowy? Koszt tych rur? Oglądałem ostatnio Holibood + Tom Budowniczy i ta informacja o zalaniu GWC ostatecznie dobiła temat. Podoba mi się idea GWC ale coraz mniej ja kupuję.
@rafazaborowska2343
@rafazaborowska2343 2 года назад
A co z klimatyzacją? ...tam przecież też skrapla się woda i niby rozwijają się różne paskuctwa i te już nie są takie złe jak w GWC🤔 Czy takie odgrzybienie "GWC" z rur kanalizacyjnych nie rozwiązało by problemu? ...jak już ktoś ma coś takiego. pozdrawiam
@GeoTechnikMateuszWidawski
@GeoTechnikMateuszWidawski 2 года назад
Klimatyzacja jest świetnym potwierdzeniem tezy, że sporadyczne używanie takiego systemu w którym wykrapla się woda sprzyja rozwojowi grzybów. Odgrzybianie rur kanalizacyjnych nie eliminuje głównego problemu, czyli zbierającej się przy połączeniach wody, która z czasem znów zacznie śmierdzieć.
@NoName-ky2ms
@NoName-ky2ms 2 месяца назад
Gwc ze studni ktos juz robil?
@therednask
@therednask 2 года назад
33 lata pod ziemią spędziłem i mam być chory ? , mam mieć w sobie pierwiastki jakieś nie potrzebne ? Nie no dawno według waszej teorii musiał bym nie żyć jak by się z ziemi coś wydostawało . To że nasz organizm się odczyszcza też powinniście wiedzieć . Więc od ziemi was zapewnię nic złego się nie dzieje złego . Ale na kopalniach woda była problematyczna , nie można było jej pić . Nie dość że słona jak w morzu to jeszcze z jakimiś pierwiastkami trującymi .
@jimmsonnnn
@jimmsonnnn 5 месяцев назад
Koszt GWC jest niewspółmierny do zysków, oczywiście jak ktoś potrafi liczyć, ale marketing dobry Panie inżynierze.
@ceplusista
@ceplusista 11 месяцев назад
a tam pitolenie, dobrze sprzedajesz i tyle
Далее
Montaż GWC w obrysie fundamentów INSTRUKTAŻ
11:57
Просмотров 10 тыс.
Montaż rekuperacji - sam zrobił GWC - część 1
26:00
#GWC Jak samodzielnie wykonać?
18:47
Просмотров 27 тыс.
GWC - (nie)opłca się, a jednak....
18:02
Просмотров 32 тыс.