Тёмный

HNO3 - kyselina dusičná - její vlastnosti, reakce a využití 

Wekon
Подписаться 18 тыс.
Просмотров 12 тыс.
50% 1

V tomto videu uvidíte vlastnosti, reakce a využití HNO3 - kyseliny dusičné.
_________________________________________________________________
► WEB: wekon.cz/
► Facebook: / wekonslab
► Twitter: / lordwekon
_________________________________________________________________
Pár vysvělených pojmů:
Kyselina dusičná je významná silná minerální kyselina. Čistá bezvodá kyselina dusičná (100%) je bezbarvá kapalina.
Na světle a vzduchu se již za pokojové teploty rozkládá na kyslík, oxid dusičitý a vodu.
4HNO3 → 4NO2 + O2 + 2H2O
Oxid dusičitý se následně rozpustí ve zbývající kyselině dusičné a začne ji zbarvovat do žluta, za vyšších teplot do červena. Čistá kyselina má tendenci vypouštět do vzduchu bezbarvý dým, u již znečištěné kyseliny se její znečištění projevuje zbarvením tohoto dýmu do červenohněda, uvolňuje se totiž oxid dusičitý. Takováto kyselina se označuje jako dýmavá kyselina dusičná, koncentrace jejího roztoku pak přesahuje 86 %.
Koncentrovaná kyselina dusičná je 68,4%, s vodou vytváří azeotropickou směs. 1 l váží přibližně 1 400 g. Je nestálá, na vzduchu a světle se rozkládá na žlutohnědý jedovatý plyn, který obsahuje směs oxidů dusíku (souhrnné označení NOx),někdy nazývaných nitrózní plyny, proto se uchovává v lahvích s tmavým sklem a dvojitým uzávěrem.
Acidické vlastnosti
Kyselina dusičná jako typická kyselina reaguje s hydroxidy, zásadotvornými oxidy a solemi slabších kyselin za vzniku vlastních solí, dusičnanů. Až na několik výjimek neodštěpuje při reakcích s kovy vodík jako většina ostatních kyselin, namísto toho se uvolňuje jeden z oxidů dusíku. Tento jev způsobují její silné oxidační vlastnosti. Ve vodném prostředí se úplně disociuje, dochází k uvolnění aniontu NO3- a vodíkového kationtu, který však následně vytvoří oxonium:
HNO3 + H2O → NO3- + H3O+
Reakce s kovy
Kyselina dusičná, jak již bylo uvedeno, se řadí mezi velmi silná oxidační činidla, proto většinou při reakcích s kovy neodštěpuje vodík. Kyselina dusičná reaguje s kovy, výjimku představují například zlato či platina, se kterými nereaguje. Zlato a platina se však rozpouští v lučavce královské. Při reakci koncentrované kyseliny se uvolňuje oxid dusičitý:
Cu + 4HNO3 → Cu(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O
Při reakci zředěné kyseliny se uvolňuje oxid dusnatý:
3Cu + 8HNO3 → 3Cu(NO3)2 + 2NO + 4H2O
Existují však i výjimky, například dochází k uvolnění vodíku či oxidu dusného.
Pasivace kovu
Některé kovy, například chrom, hliník, železo apod. se rozpouštějí ve zředěné kyselině dusičné, zatímco koncentrovaná kyselina při reakci s takovýmto kovem vytvoří na povrchu kovu ochranou vrstvu oxidu, tj. ochranné vrstvy, která zabraňuje dalšímu průběhu reakce. Tento jev se označuje jako pasivace kovu.
Reakce s nekovy
Reakce kyseliny dusičné s nekovy s výjimkou křemíku a halogenů probíhají za vzniku oxidu dusíku, vody, ale ne soli kyseliny, jako u kovů, ale za vzniku oxidu nekovu na nejvyšším oxidačním stupni tohoto prvku.
Například při reakci koncentrované kyseliny dusičné s uhlíkem se uvolňuje oxid dusičitý (viz reakce s kovy) a zároveň oxid uhličitý:
C + 4HNO3 → CO2 + 4NO2 + 2H2O
Při reakci zředěné kyseliny dusičné s uhlíkem dochází opět ke vzniku oxidu uhličitého, ale již nevzniká oxid dusičitý, ale oxid dusnatý:
3C + 4HNO3 → 3CO2 + 4NO + 2H2O
Reakce s organickými látkami
Organické látky se působením kyseliny dusičné oxidují nebo nitrují. Právě nitrace je příčinou žloutnutí kůže, ke kterému dochází při polití. Žluté zabarvení způsobené reakcí kyseliny dusičné s bílkovinami se nazývá xantoproteinová reakce a používá se k důkazu bílkovin.
Kyselina dusičná je nebezpečná oxidující žíravina, poškozuje pokožku a sliznice, nebezpečné jsou i její výpary. Poleptání se projevuje charakteristickým zežloutnutím zasažených míst, což je důsledek reakce s bílkovinami.
Výroba:
Průmyslově se kyselina dusičná vyrábí oxidací amoniaku za katalýzy kovovou Pt za zvýšené teploty a tlaku:
NH3 + 5 O2 → 4 NO + 6 H2O
NO + O2 → 2 NO2
NO2 + H2O → 2 HNO3 + NO
Výroba kyseliny dusičné s větší koncentrací však probíhá trochu jinak, takováto kyselina se připravuje za reakce oxidu dusičitého s vodou a kyslíkem pod tlakem 50 atm, v podstatě se jedná o reakci protichůdnou k rozkladu kyseliny na vzduchu a světle:
4NO2 + 2H2O + O2 → 4HNO3
Laboratorní příprava se většinou provádí jako vytěsnění z KNO3, případně NaNO3 pomocí H2SO4 a následnou destilací.
Využití:
Má velké upotřebení v průmyslu. Používá se například k výrobě výbušnin pomocí nitrace, dusíkatých hnojiv, barviv a laků, léků a různých organických sloučenin. V chemickém průmyslu, laboratořích a raketové technice se používá jako okysličovadlo.
_________________________________________________________________
Hudba použitá ve videu:
Intro:
Skladba: News Theme 2
Interpret: Audionautix
Podléhá licenci: Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) (Download link: creativecommons.org/licenses/...)
Zdroj: / audiolibra

Опубликовано:

 

26 авг 2018

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 61   
@karolbartos9713
@karolbartos9713 4 года назад
jedna z ingrediencí na výrobu „střelné bavlny" dělali jsme ve škole na praktikách z chemie
@kristianprokupek6606
@kristianprokupek6606 5 лет назад
Pěkné video, díky za vysvětlení dýmání. HNO3 reaguje se všemi formami uhlíku, nebo jen některými ? (grafit, diamant, koks, saze ... ?)
@Wekon
@Wekon 5 лет назад
No s diamantem bych to nezkoušel, přece jen by to byl drahý špáš, když by se to povedlo, ale u zbytku bych si dovolil odhadnout, že ano. Nicméně diamant jako jediný je forma uhlíku ex. v krychlové soustavě, tak by mohl odolávat víc...
@mystery7565
@mystery7565 2 года назад
A ako pôsobí kyselina na oceľ rovnako ako na železo alebo je v tom nejaký rozdiel?
@LiborTinka
@LiborTinka 4 года назад
Ještě by stála za zmínku reakce se stříbrem za vzniku dusičnanu stříbrného - příprava halidů stříbra pro ČB fotografiii. Dále má také uplatnění ve směsi s konc. kyselinou chlorovodíkovou (lučavka královská), na rozpouštění zlata a mnoho dalších uplatnění.
@Wekon
@Wekon 4 года назад
Díky za doplnění.
@herosak5119
@herosak5119 5 лет назад
Skvělé video, jen tak dál.
@Wekon
@Wekon 5 лет назад
Díky.
@devileyes3339
@devileyes3339 2 года назад
Kupoval jsem kyselinu dusičnou 40% na úpravu ph. Bez problému rozložila od železa po měď.
@k.u.kmon.8529
@k.u.kmon.8529 Год назад
Ako zmiešam kyselinu dusičnú s ortuťou?
@Rubicius
@Rubicius 5 лет назад
Hezke video, ale na ten NO2 bych byl opatrny, je to okyslicovadlo do raketovych motoru, myslim hypergolickych. A samo o sobe je to pekne jedovate, nepotrebujem ani hydrazin :-)
@jakubstrnad754
@jakubstrnad754 4 года назад
9:24 úžasný kameraman :)
@voltak2569
@voltak2569 5 лет назад
Super video wekone
@Wekon
@Wekon 5 лет назад
Díky.
@metakhorse2300
@metakhorse2300 5 лет назад
Skvele video . nevíš co pomáhá na roztavení zakladních desek jakože jak znich dostat zlato celkově ? . Popřípade jestli jaká látka je na to vhodná , a jestli i Kianid Sodný .
@Wekon
@Wekon 5 лет назад
Člověče nevím, jestli to jde nějak univerzálně, nicméně jestli na něco přijdeš, rozhodně se s námi o to poděl.
@metakhorse2300
@metakhorse2300 5 лет назад
dekuju za informaci . rád bych to získal z desek od pc z desek na inkubátor a tiskáren . jinak už jen palec nahoru odber mám strasne dlouho
@kristianprokupek6606
@kristianprokupek6606 5 лет назад
Kyanid je poměrně riskantní na homo domo. Kyselina dusičná je drahá na rozpouštění celých desek, řada youtuberů zlatokopů se o tom také zmiňuje. Každopádně da další rafinaci, či zpracování třeba zlatých pinů už to začíná být zajímavější. Proto spíše HCl nebo AR je nejčastěší způsob
@metakhorse2300
@metakhorse2300 5 лет назад
dekuji za odpoved . no az nasbíram množství zlatých pinu atd.. tak to zrecikluju ale jakou hodnotu má na gram tohle zlato recyklované ?
@kristianprokupek6606
@kristianprokupek6606 5 лет назад
Spíš budete potřebovat kilogramy materiálu, aby z toho bylo max pár gramů. První problém je, ve velmi malém množství vám rostou ztráty, tak vytěžené množství zlata třeba bude ploviční a zbytek ztratíte v odpadech. Zatímco při větším množství (očekávaných pár gramů zlata) už to tolik nebolí když ztratíte třeba 0,5g v odpadech. Zlato má výkupní hodnotu dle Karátů (čistosti) a cena se řídí dle globálního trhu zlata (www.kurzy.cz -> zlato). Pokud máte už pár gramů zlata nebo cihličku, dá se nechat u cejchovního ústavu za poplatek určit a vystaví certifikát / cejch). Takovéhle zlato je pak prodejné kdekoliv ve s nápisem "vykupujeme zlato". Bavíme se o zlatě ve formě kapky či cihličky, zlatý prach či šupinky které jsou často výsledkem snažení ještě nejsou prodejné, následuje další zábavná etapa tavení zlata
@krfcz
@krfcz 3 года назад
reaguje i s lihem :-D viz výbuch lihovaru v čr v.r.2015
@riderstodvadsatsest
@riderstodvadsatsest 5 лет назад
A čo tak HF ? :) . Nenašlo by sa nejaké video o tom?
@Wekon
@Wekon 5 лет назад
HF bohužel nemám, tak by to muselo být pouze teoretické, když bych se hodně snažil, našel bych fluorid, ale toho mám jen drtek :-).
@riderstodvadsatsest
@riderstodvadsatsest 5 лет назад
Spájkovacia kvapalina na hliník obsahuje 38% kyselinu fluorovodíkovú :) . www.gme.cz/pajeci-kapalina-al-30ml
@Wekon
@Wekon 5 лет назад
Hmm, pěkné :-) Díky za tip.
@dkw500sg
@dkw500sg 5 лет назад
Čau, říkáš že se nedá koupit. Já jí koupil litr na funchem.cz ale nefunguje jak má. Chtěl jsem vyleptat zalomený šroub s hliníkového karteru. Tady je video ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-ZfsOAkvuZw0.html. Přišla mi v plastové lahvi a je zažloutlá. Podle videa jsem vyzkoušel a nefunguje to. Pouze po zahřátí trochu kouří. Asi je tedy nejaká špatná. Díky za odpověd.
@cervenapaprika9593
@cervenapaprika9593 4 года назад
Když je nažloutlá tak je čistá a proč ti to nefungovalo tak to nevím
@LeonardodaVinciXIV
@LeonardodaVinciXIV 4 года назад
A co tohle CH2O2? O tom bys taky mohl natočit video, tedy pokud jsi ho již nenatočil.
@ondrejtresnak6634
@ondrejtresnak6634 5 лет назад
velice by mě zajímalo savo - chloran sodný
@Wekon
@Wekon 5 лет назад
Je v pořadí, teď ještě NaOH a H2O2 :-)
@durcekmartin83
@durcekmartin83 5 лет назад
Ktovie čo by spravila s glicerinom?
@Wekon
@Wekon 5 лет назад
S kyselinou sírovou velký bengál :-)
@masovasusenka5934
@masovasusenka5934 11 месяцев назад
Video se mě líbilo potřeboval bych na vás mail
@janbk6132
@janbk6132 4 года назад
Chtěl sem vědět v čem rozpustim cerny plast s bga chipu
@Wekon
@Wekon 4 года назад
Pokud vím, tak to nejde, je to epoxidová pryskyřice.
@army-chem6914
@army-chem6914 2 года назад
Ahoj wekone múžu kys dusičnú 99%uchovavat v pet lahvi?
@standacze6265
@standacze6265 2 года назад
V žádném případě - 99% HNO3 bych nedoporučil vůbec vlastnit.. už v 65% je nebezpečná
@army-chem6914
@army-chem6914 2 года назад
@@standacze6265 A v hnědé skleněné láhvi s PE víčkem?
@standacze6265
@standacze6265 2 года назад
@@army-chem6914 Ideální tmavá láhev s dvojitým uzávěrem a postupným odvodem nitrózních plynů.. 99% HNO3 je tak nebezpečná, že bych ji vůbec nedoporučoval vlastnit a radši bych ji naředil - i když i toto je nebezpečný proces - ty máš snad 99% HNO3 ?
@army-chem6914
@army-chem6914 2 года назад
@@standacze6265 99%HNO3 sa dá kúpiť aj vyrobiť (návod je na RU-vid)
@standacze6265
@standacze6265 2 года назад
@@army-chem6914 Studuju chemii - vím, že se dá vyrobit.. jen mě zaráží , na co by někdo potřeboval 99% HNO3.. Respektive, narážím na tu její nebezpečnost.. tak vlastníš ji?
@karelventil2647
@karelventil2647 5 лет назад
Měl jsem litr, dříve šla koupit. Také dýmí.
@Wekon
@Wekon 5 лет назад
Dřív šlo věcí :-)
@BasicLab
@BasicLab 5 лет назад
Já ji kupuji i dnes bez listu
@Wekon
@Wekon 5 лет назад
A podělíš se s námi o tajemství: kde ?
@BasicLab
@BasicLab 5 лет назад
Jeden internetovej obchod nepožaduje živnosťák, za dva dny přijela bílá dodávka, zaplatil jsem normální dobírku a bylo :D Ale co za obchod to bylo si už nepamatuju. Kdybych si vzpomněl, napíšu :-)
@Wekon
@Wekon 5 лет назад
Ok, pohledám, mám jen dotaz, co přirážka za přepravu žíravin, byla ?
@cervenapaprika9593
@cervenapaprika9593 4 года назад
Já si ji dle potřeby sám doma vyrábím
@Wekon
@Wekon 4 года назад
A jak?
@cervenapaprika9593
@cervenapaprika9593 4 года назад
@@Wekon no mám destilační aparaturu do varné části naliju kyselinu sírovou s dusičnanem draselným zapnu a už to fakčí... Je dobré zakoncentrovat tu kyselinu sírovou přeji hezký den.
Далее
Zapojenie vypínača č.6 ako č.1
7:27
Просмотров 394
Make Nitric Acid - The Complete Guide
7:06
Просмотров 1,7 млн