Тёмный

„Téma smrti v životě mladých lidí chybí a to je ochuzuje,“ říká psycholog Pavel Říčan 

ŽIVOT ZA ZDÍ
Подписаться 35 тыс.
Просмотров 15 тыс.
50% 1

Hostem podcastu je psycholog Pavel Říčan, který se řadu let specializuje na oblast psychologie osobnosti. V roce 1957 vystudoval teologii na Komenského evangelické bohoslovecké fakultě v Praze (dnešní Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy) a roku 1962 se na Univerzitě Karlově stal promovaným psychologem. V roce 1990 byl jmenován docentem pro obor klinické psychologie. Krátce poté zastával post předsedy Československé psychologické společnosti a také ředitele Psychologického ústavu Československé akademie věd. Pavel Říčan je autorem řady odborných i populárně naučných publikací jako například Dětská klinická psychologie, Psychologie osobnosti, Psychologie - příručka pro studenty, Psychologie náboženství nebo Cesta životem.
V podcastu je řeč především o závěrečné kapitole nejznámější Říčanovy knihy Cesta životem, tedy o stáří. V rozhovoru se Pavel Říčan dotýká témat jako ošklivost, duševní onemocnění, sexuální život, „umělé“ prodlužování života a jeho „dobrovolné“ ukončení, nebo smrt a obavy z ní, které jsou v souvislosti se stářím stále považovány za tabu. Mnohdy stejně, jako stáří samotné.
Odkazy:
Cesta životem, Portál, 2021
obchod.portal.cz/psychologie/...
Příběh československé psychologie, Portál, 2021
obchod.portal.cz/rozhovory/pr...
Partneři podcastu:
VIATRIS
NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
ESET, PSYCHOTERAPEUTICKÁ A PSYCHOSOMATICKÁ KLINIKA

Опубликовано:

 

28 ноя 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 27   
@mkaty007
@mkaty007 2 года назад
Za mě velmi silný rozhovor s velkým přínosem. Zaslouží si být slyšen mnoha lidmi. Děkuji za něj! ❤️
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 года назад
Děkujeme. A to tím spíše, že nebylo vůbec snadné jej vést.
@janailuminatiokalhousova833
@janailuminatiokalhousova833 2 года назад
Co jste vy, byli jsme i my... Co jsme my, budete i vy. Na to se zapomíná.
@asid6204
@asid6204 7 месяцев назад
název videa přesně sedí. Často potřebuji toto téma s někým probrat, ale se staršími je mi to blbé vytahovat a vrstevníci se přemýšlení o tom často straní a nebaví se se mnou o tom. Moc se těším na toto video, Děkuji
@tamarafuskova
@tamarafuskova 2 года назад
zdravím ,/ je mi právě 75/. proto velice oceňují a vážím si vašeho podcastu. Je skvělé, e se zabýváte problémy, se kterými jsem vlastně nikdy nepočítala. Dnes si ho plně uvědomuji a vnímám tyto problémy. Doplnila bych svou zkušenosti . Stárnoucí člověk neví, co si ještě může dovolit , nezná nižší hranice svých možnosti a nechce se s nimi smířít. A potom strašně bolí slovo mladých - UHNI, tento čas a prostor patří jen nám , mladým. Na starých lidech mě vadí lenost a odevzdanost osudu, apatie. Mladí si pak myslí, že tyto vlastnosti jsou nutným příznakem všech starých. Mám 4syny, 10 vnoučat a 2 pravnoučata, je nás celkem skoro 30lidí. Učím se denně anglicky, opakuji si ruštinu, chtěla bych si přidat další jazyk. Jsem "vycházející hvězda" ve fotografování , ale jen dokud nezjistí kolegové datum narození. Studuji univerzitu 3věku. Pracuji, roznáším letáky , abych měla na cestování atd. Mám velikou radost ze života a snažím se ji hledat v každodennosti. Ale to sem nepatří. Proto často nesouhlasím se všemi konvenčními názory o stáří.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 года назад
Vážená paní Fusková, velmi si vážíme Vašich slov. V rozhovoru s panem profesorem Říčanem je obsaženo téměř všechno, co nám na vztahu ke starým lidem vadí. A jde především o stále se opakující fráze o respektu bez výraznější (hmatatelné, viditelné) společenské změny. Naštěstí to ale neplatí absolutně. Jste pro nás inspirací! Držíme Vám palce a ať se Vám daří ve všech činnostech. Za ArsAnima srdečně zdraví Jeroným Janíček
@aluskaaluska2615
@aluskaaluska2615 2 года назад
Skvělý kanál. Studuji psychoterapii a rozhovory jsou nádherné přednášky které poslouchám pořád. Pan moderátor má příjemný hlas, inteligentní otázky a vždy působí připraveným dojmem.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 года назад
Děkujeme Vám za pozitivní zpětnou vazbu!
@noragavendova3460
@noragavendova3460 Год назад
Krásný rozhovor, moc děkuji.
@katerinastejskalovamala3306
@katerinastejskalovamala3306 2 года назад
Jsou stáří mladíci a mladí starci. Smrt se týká každého dětí, mladých i starších. Pamatuji vyprávění starých lidí jak doma viděli zrození i umírání a brali to jako součást života. Umírali i malé děti předškolních let.
@irenanewey2818
@irenanewey2818 Год назад
Velmi zajímavý rozhovor. Nechci stáří podlehnout ale srovnat se s ním a přesto se cítit mladá.
@alzbetalekyrova2228
@alzbetalekyrova2228 2 года назад
Veľmi kvalitný rozhovor až na ukončenie života na jednej strane hovoríte o kvalitnej starobe a na druhej strane o ukončení života...život sme si nedali nemáme právo si ho brať, život treba dožiť poslednú lekciu ktorú možno deťom dať je lekcia odchodu z tohto sveta! Ďakujem knihu si určite kúpim.
@tatana7291
@tatana7291 Год назад
Já naopak považuji tento rozhovor za velmi silný právě proto, že host velmi odvážně a srozumitelně dokázal poukázat na legitimní situace a důvody, proč může někdo chtít z tohoto světa dobrovolně odejít... Pokud je člověk zdráv a soběstačný, snadno se mu soudí a doporučuje ostatním, kteří jsou např. těžce nemocní a upoutáni na lůžko, aby ještě takto ,,dožili" např. dalších pět, deset let... a to jen proto, abychom dětem (či někomu jinému) dokazovali, že život je třeba dožít... Proč někomu něco dokazovat? (A co když ty děti někdo nemá...?) Každý jednou pozná své, a pak ať se rozhoduje... Nikomu není nutné něco dokazovat. Každý tu jsme sám za sebe.
@orjoki8593
@orjoki8593 Год назад
dekuju🙂
@vierasmutna8410
@vierasmutna8410 Год назад
Keď som bola mladá,ako lekárka som sa so smrťou stretávala často a neriešila som ju.Dnes, keď mám 78 rokov ju už "riešim". Nesmierne bol potrebný rozhovor s p.profesorom, vážim si jeho múdre slová a tiež si myslím, že by ich mali počuť aj mladí, nielen moji vrstovníci.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Год назад
Dobrý den, děkujeme za Vaše slova. Pro nás to byl jeden z emočně nejtěžších rozhovorů, který byl zároveň nesmírně milým setkáním s velmi moudrým člověkem. O smrti se nemluví snadno a to bez ohledu na věk. Na druhou stranu jsme v rozhovoru prožili také to, čím je respekt ke stáří. Bez frází a přetvářky.
@vierasmutna8410
@vierasmutna8410 Год назад
@@ZIVOTZAZDI Dobrý deň,je to ťažká téma, súhlasím,ale patrí k životu. Dnešná spoločnosť nevedie mladých ľudí k úcte ku starobe. Možno sa ešte v škole učia...smrť není zlá,smrt je jen kus života tezkeho.J.Wolker a rozoberajú túto tému,ako sme to robili my.
@vierasmutna8410
@vierasmutna8410 Год назад
Prajem tomuto kanálu veľa dobrých hostí a Vám šťastnú ruku pri ich výbere.
@tomaskuba767
@tomaskuba767 2 года назад
Zdravím, sleduji Váš kanál už nějaký ten pátek a rád bych se zeptal zdali, máte, nebo budete mít rozhovor/video na téma derealizace a depersonalizace. Bohužel trpím panickou poruchou, anxioznědepresivním syndromem, OCD a již zmíněnou derealizací. Své problémy samozřejmě řeším s odborníky, ale někdy mi přijde, že je to boj sám se sebou. Dopředu děkuji za odpověď a přeji krásný den :).
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 года назад
Zdravíme Vás též. Momentálně dokončujeme speciál o bolestech dětské duše. V lednu pak budeme vydávat díl o OCD, který již máme nějakou dobu natočený. Téma derealizace a depersonalizace zatím neplánujeme zpracovat, ale bylo by zajímavé o něm natočit podcast, protože oba fenomény souvisí s řadou úzkostných poruch, o nichž jsme již pojednávali. Děkujeme za doporučení a přízeň.
@makORmalonek
@makORmalonek 2 года назад
​@@ZIVOTZAZDI A souvisí i s psychotickými poruchami, u mě derealizace byla snad jeden z prvních projevů. Strašně divný pocit a já v něm žila snad rok.
@jozefdanovsky
@jozefdanovsky 2 года назад
Hlboký rozhovor
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 года назад
Moc Vám děkujeme. Ačkoliv se může rozhovor jevit jednoduše, vůbec takový nebyl.
Далее
7 ДНЕЙ ЖИВУ КАК СЕЛЮК! (ЧАСТЬ 2)
22:21
Petr Casanova | Rozchod vnímejme jako příležitost
47:25
TERAPIE TRAUMATU
1:04:06
Просмотров 11 тыс.
7 ДНЕЙ ЖИВУ КАК СЕЛЮК! (ЧАСТЬ 2)
22:21