Тёмный
No video :(

Husaria - prawda i mity / dr hab. Konrad Bobiatyński 

Wszechnica FWW
Подписаться 90 тыс.
Просмотров 17 тыс.
50% 1

Tematem wykładu dr. hab. Konrada Bobiatyńskiego z cyklu "Historia inaczej niż w podręczniku" są polska husaria oraz fakty i mity dotyczące tej formacji, która święciła tryumfy na polach bitew w XVII wieku. Historyk opisuje w nagraniu proces kształtowania się tego rodzaju wojsk, opowiada o uzbrojeniu husarzy i przybliża taktykę stosowaną przez nich na polu bitwy. Wskazuje również przyczyny zmierzchu tej formacji na przełomie XVII i XVIII wieku.
Więcej: wszechnica.org...
Dr hab. Konrad Bobiatyński - Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, Zakład Historii Nowożytnej
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wsze...
anchor.fm/wsze...
wszechnica.org...
#historia #husaria #bitwy #uzbrojenie

Опубликовано:

 

27 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 57   
@kiemlicz5588
@kiemlicz5588 3 года назад
Ciekawy wykład . Jedna uwaga w kwestii uzbrojenia . Wspomniany koncerz nie jest bronią sieczną lecz kolną . Sieczną była szabla, pałasz . Kocnerz , głownia najczęściej o przekroju trójgraniastym , długości ponad 1,5 m służył do kłucia . Przebijał kolczugi , wchodził w szczeliny zbroi płytowej . Rękojeści bywały szablowe, często w typie węgierskim lub typu zachodniego zbliżone do rapierowych .
@TomaszWiniarski
@TomaszWiniarski 2 года назад
Dokładnie, zgadzam się z Tobą. Po za tym gdy autor opowiada o kirysach zapomniał wspomnieć o folgach🤔 bo szyszaków husaria to nigdy nie nosiła - wymysł malarzy 😅, jak dla mnie autor ma nie zaliczone👎
@RafaelErhord
@RafaelErhord 2 года назад
@@TomaszWiniarski Co do szyszaków - czy hełm husarski nie był w typie szyszaka? Czy nosił jakąś specjalną nazwę?
@TomaszWiniarski
@TomaszWiniarski 2 года назад
@@RafaelErhord Wywodzi się od szyszaka. Po kilku modyfikacjach jak odwracany nochal czy ruchome folgi z tyłu i tak powstał chełm husarski. Również jak chodzi o szable autor zapewne zapomniał dodać o jej bardzo charakterystycznym dodatku jakim był paluch co odróżniało je od innych szabel.
@danielkieczynski9223
@danielkieczynski9223 3 года назад
Niestety bardzo słaby wykład. Jedyny plus to część o procesie przechodzenia husarii z jazdy lekkiej w jej cięższą formę. Poza tym powielanie utartych przez prof. Wimmera mitów, zwłaszcza tych o zatrzymywaniu szarż husarii ostrzałem z broni palnej. A jest to niestety bzdura, która nie wytrzymuje starcia z prostą logiką, a co dopiero mówić o informacjach źródłowych (rejestry strat są najlepszym dowodem). Bo jak wytłumaczyć fakt, że ponad sto lat po bitwie pod Kliszowem ostrzał broni palnej nie zatrzymywał szarż kawalerii na białą broń? A ta kawaleria nie szarżowała w cwale i była z reguły mniej opancerzona niż nasza husaria. Nie wspomniał Pan o przeszkodach terenowych, o kozackich taborach, o upadku morale i wyszkolenia. A szkoda.
@TomaszWiniarski
@TomaszWiniarski 2 года назад
Też myślałem że autor miał rozwiewać mity a nie tworzyć nowe 😅
@pawel_woloszyn
@pawel_woloszyn 3 года назад
Dziękuję za wykład. Nie wiedziałem że kopia się łamała po pierwszym użyciu, lub szybko.
@krzysztofsciepuro2845
@krzysztofsciepuro2845 3 года назад
@@adamkowalski9559 😂👍
@staryjaszczur
@staryjaszczur 3 года назад
Wykład na 4-. Po złamaniu kopii husarz dobywał szabli, koncerza używał w taki sam sposób jak kopii zapierajac go w dulce przymocowanej do siodła, ostry koniec kierując ku wrogowi. Po skruszeniu kopii husarz owszem mógł dobyć koncerza ale w wyjątkowej sytuacji, gdy na przykład zauważył wroga obalonego, czołgającego się lub na czworaka próbującego uciec, lub dźgać końskie podbrzusze. Wtedy długi koncerz się przydawał do zneutralizowania takiego niedobitka, bez zsiadania z konia. No i to stwierdzenie, że husaria nie radziła sobie ze Szwedami po 1620 roku jest po prostu nieprawdą. Jak ktoś się chce dowiedzieć rzeczywiście faktów nie mitów o husarii, to polecam stowarzyszenie Husaria Przed Pałac. Ten wykład miał mity obalać a utrwalił kilka, ale nie było tak źle:)
@mountainhobo
@mountainhobo 3 года назад
Super by się przydały ilustracje do tego wykładu.
@killaz325
@killaz325 3 года назад
Bardzo potrzebny wykład!
@zdzisawcieslukowski8439
@zdzisawcieslukowski8439 3 года назад
Oj baaardzo!
@bartekbartek7036
@bartekbartek7036 3 года назад
Super wykład. Pozdrawiam.
@ukaszgarstka3123
@ukaszgarstka3123 3 года назад
Wykład bardzo dobry merytorycznie . zwłaszcza dobrze że powiedziane o tym że husaria już wcześniej przed Batoryma nie jak się powszechnie przyjmuje miała już uzbrojenie ochronne. Natomiast kilka detali. w epoce Jana III Sobieskiego skrzydła mocowano były do naplecznika ale były to 2 małe skrzydełka i zakładali je tylko pocztowi nie towarzysze husarscy o czym nie było mowy w filmie. w XVIII wieku wielkie essowato zagięte skrzydła oczywiście tylko na paradach były z całą pewnością używane o czym świadczą ryciny z epoki z wieku XVIII a Pan doktor przedstawił to trochę jakby tylko pojawiły się w wiekuXIX No i jeśli chodzi o wiek XVIII to ta przewaga wojsk szwedzkich nad polskimi przesadzona. Polacy tam nie mieli serca do walki sam hetman nie chciał tak naprawdę walczyć. szarża husaria w bitwie pod kliszowem a tak naprawdę małej jej części rozbiła kawelerię szwedzką a zatrzymała się na piechocie ponieważ ta była schowana za przeszdodzami kawaleryjskimi a konkretnie kozłami hiszpańskimi. oczywiście że ta husaria już nie była tym samym co w wieku XVII bo w tym czasie już nie to samo wyszkolenie ( mniej trenowali i była armia najćzęściej tzw zastępców czyli towarzyszy sowitych w której służyło mniej towarzyszy) ale też nie przesadzajmy za mocno w drugą stronę. Same muszkiety skałkowe jeszcze husarii nie rostrzeliwały :)
@witoldkowalik8744
@witoldkowalik8744 3 года назад
Dlaczego nic o bitwie pod Parkanami? Trochę nie tak o tej wrażliwości na ogień karabinowy
@bazyl241
@bazyl241 3 года назад
Podziwiam PANA odwagę ........wiedzę tez :-)
@tadeuszmorgan4173
@tadeuszmorgan4173 2 года назад
Co do koni ..Trochę faktów naukowych . Dla rozświetlenia co niektórym . I przemodelowania ich stereotypowego myślenia które jest wynikiem utrwalenia w nich mitów narodowych . Stworzonych ku pokrzepieniu serc na przestrzeni dziejów..... Jeśli chodzi o konie użytkowane w Husarii . To nie chodziło tu o rasę a bardziej o dobranie koni w odpowiednim typie . Żmudzin ( Žemaitukas ) to rasa koni wywodząca się od koni tundrowych , leśnych północnych. ,koni wikińskich i celtyckich . Podobnie jak np . Kuc islandzki , Szetland , Wiatka , Koń Jakucki. Co się przekłada na ich ogromną wytrzymałość na zmienne ekstremalne warunki pogodowe oraz doskonałe wykorzystywanie nawet najgorszej paszy. W warunkach wojennych to kluczowe czynniki decydujące o przeżywalności. Natomiast konie nazwijmy je orientalne pochodzące od koni stepowych , turkmeńskich np. Yomut atı , Türkmen atı , Saklavi, Munighi ,..... To konie bardzo delikatne , wymagające paszy najwyższej jakości i bardzo dobrych warunków utrzymania .Podczas kampanii wojennych zaspokojenie potrzeb tak delikatnych koni było niemożliwe do spełnienia. Co przekładało się na ich masowa śmiertelność w krótkim czasie. Druga rzecz Towarzysz Husarski to zazwyczaj człowiek majętny . Posiadał zazwyczaj co najmniej kilka koni . Czym innym była parad np . pokazana na Rolce Sztokholmskiej a czym innym kampanie wojenne na głębokim południowym wschodzie pomostu Bałtycko- Czarnomorskiego. W Rzeczpospolitej hodowano oczywiści mnogość różnych ras i typów dokonywano zakupów zagranicznych , kryto rodzime rasy różnym materiałem genetycznym. Jednak należy pamiętać ,że Szlachta Polska na ogół doskonale orientowała się w ,,sztuce wojennej,, i w zależnie od zaistniałej potrzeby wiedziała jakiego typu konie ze sobą zabierać . Na koniec porównanie . Czy dziś na wojnę np , w Ukrainie żołnierz pojechał by najnowszym modelem Ferrari Daytona SP3 czy raczej HMMWV? Tak właśnie wygląda porównanie między Koniem Arabskim a litewski Koniem Żmudzkim ( Žemaitukas ). Jeśli ktoś chce zobaczyć jak Żmudziny wyglądają to może wejść adres (Žemaitukų arklių augintojų asociacija ) . Zakładkę galeria. Następnie w galerii otworzyć plik : Vyčių rinktinės žygis 2021 06 12, Kretinga. .Jest tam np. o hetmanie wielkim Janie Karolu Chodkiewiczu są też Konie Żmudzkie w dawnym typie. Pozdrawiam wszystkich.
@laluskombatant
@laluskombatant 3 года назад
Towarzysz byl panem życia i smierci pocztowych i z tego wlasnie powodu wyrosla legenda o mestwie husari
@marcych111
@marcych111 3 года назад
Szabla nie wypierała pałasza, była to broń wymienna, szabla nie nadawała się na opancerzonego przeciwnika (rajtara). Pałasz również często nie był bronią sieczną, była to broń rąbiąca, jej siła wynikała z masy i wyważenia głowni.
@Papageno001
@Papageno001 2 года назад
Pytanie: czy husaria naprawdę używała koni arabskich? Araby są małe i lekkie. Husaria to ciężka jazda. Araby były szybkie, zwrotne i długodystansowe - pod lekkim jeźdźcem. Ale pod husarią?
@tadeuszmorgan4173
@tadeuszmorgan4173 2 года назад
Standardowy koń husarski bardziej przypominał Nadbałtyckiego Kleppera niż podobającego się szlacheckim panienkom Saklavi który bez dobrej paszy bardzo szybko zdychał.
@Szycha8412
@Szycha8412 3 года назад
Bardzo fajny wykład :) Przydałyby się jakieś grafiki w tle :) Trochę przydałoby się też dokładniej o tym wpływie broni - ze najpierw była nieskuteczna a potem za bardzo - chodzi o przejście z zamka lontowego na skałkowy bodajże i strzelanie nie w kontrmarszu ale po 3 szeregi naraz a nie 1?
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 3 года назад
Karabin skałkowy można było trochę szybciej załadować niż muszkiet, był nieco mniej wrażliwy na wilgoć, wkrótce po rozpowszechnieniu się karabinów skałkowych wprowadzono też bagnety, więc wszyscy piechurzy stali się strzelcami.... ziarnko do ziarnka i w ciągu jednego pokolenia siła ognia piechoty, zwłaszcza krótkotrwałego, bo ładowanie było męczące, a dymy wystrzałów zasłaniały pole walki, wzrosła bardzo poważnie.
@Szycha8412
@Szycha8412 3 года назад
@@jacekwidor3306 Dzięki. Czytałem jednak też, że sporym powodem był ogólny ekonomiczny jak i , moralny upadek IRP - na husarię było coraz mniej chętnych i w ogóle takich co sobie na to mogli pozwolić więc jej jakość i ilość spadała - nie mówiąc pewnie o reszcie formacji wojskowych. Czytałem też, że husaria zbliżała się do przeciwnika w sporym rozproszeniu ok 4x4m aby zminimalizować skutki ostrzału i w ostatniej chwili zbijała się w ciasną ławę aczkolwiek właśnie wzrost siły ognia piechoty pozwał zmieść ich w tym momencie 1 salwą przed schowaniem się za osłonę pikinierów. Aczkolwiek myślę, ze tu dużo zależało też od wodza - tak jak rzymskie legiony odnosiły świetne zwycięstwa dowodzone przez Scypiona, Cezara, Paulinusa itd a dostawały spory łomot pod wodzą Warusa i jemu podobnych.
@piotrbenin8336
@piotrbenin8336 3 года назад
Świetnie opowiedziane. Dziękuję.
@elas5797
@elas5797 2 года назад
Dziękuję
@pandareczek1
@pandareczek1 3 года назад
Dziiekuje
@laluskombatant
@laluskombatant 3 года назад
Dlaczego tak mało na temat pocztu . Składał sie on z towarzysza i przewaznie dwóch pocztowych . Towarztsz był szlachcicem a pocztowi pochodzili z chłopstwa i w walce mieli za zadanie chronic swego pana
@ukaszgarstka7940
@ukaszgarstka7940 11 месяцев назад
Pocztowi to często również szlachta, nie tylko plebejusze.
@crazyharkonnen
@crazyharkonnen 3 года назад
Koncerz to nie jest broń sieczna! Służy do kłucia (przeciwpancernego, można by powiedzieć).
@marcych111
@marcych111 3 года назад
być może przejęzyczenie, bo aż trudno uwierzyć w taki błąd..
@zibip4930
@zibip4930 3 года назад
13:26 koncerz - broń sieczna ??? koncerz to broń biała wywodząca się od miecza i przeznaczona wyłącznie do kłucia. Husarz uzywał jej po stracie kopii. Być może przejęzyczenie wykładowcy
@yansh5581
@yansh5581 2 года назад
Brak wiedzy, typowy dla piSSiorka.
@zbyszekprzemek4731
@zbyszekprzemek4731 3 года назад
Koncerz był bronią kłującą
@d4n737
@d4n737 3 года назад
Moment jak słyszę, że husaria "nie nosiła skrzydeł", to moment, kiedy zdaję sobie sprawę, że materiał nie jest o "Obalaniu mitów" tylko przeginaniu prawdy w drugą stronę. Ten pan mówi, że husaria nie nosiła skrzydeł. Radosław Sikora twierdzi, że skrzydła noszono wedle wyboru w walce i poza nią, wyglądem czasem anatomicznie podobne do ptaków, czasem uproszczone. To kto ma racje? Ja nie wiem, ale Sikora to jeden z największych znawców tematu, o tym pany nigdy nie słyszałem. Nie rozumiem tej całej mody na deptanie jakiejkolwiek dumy celem "Obuććie śie polaczki, żyjeće w kuamstwie". Jak mamy zachowywać prawdę historyczną, to zachowujmy. Ale nie odbierajmy zasług które niektórym się po prostu należą, bo nam się wydaje że "Eh, przereklamowane, rycerze byli brudasami a powstania były tylko pokazowe". Bo w Polsce nic się fajnego nie może wydarzyć. A jak się wydarzyło, to albo kłamstwo, albo przez przypadek.
@Dail
@Dail 3 года назад
Mam wrażenie, że nie słuchałeś tego wykładu, ale wybrałeś sobie pojedyncze zdania i dopisujesz do tego spiski. Nie znalazłem tu nic, co można podpiąć pod "w Polsce nic się fajnego nie może wydarzyć". Same skrzydła również nie zostały zanegowane, tylko doprecyzowane. Nie rozumiem Twojego oburzenia.
@bulba2863
@bulba2863 9 месяцев назад
Me, me, młe...
@historyk.marek.rogowicz
@historyk.marek.rogowicz 2 года назад
bardzo słaby wykład, szczególnie powielanie mitu o powstrzymywaniu husarii ogniem
@robertwiewiora5106
@robertwiewiora5106 3 года назад
co historyk to nowe bajki każdy interpretuje jak chce historycy wy tylko się domyślacie zero faktów i nic nie wiecie
@tadeuszmorgan4173
@tadeuszmorgan4173 2 года назад
,,Uciekający czas to prawda bezpowrotnie znikająca przed nami,,
@bogdanszopa6002
@bogdanszopa6002 3 года назад
Raczej klamstwa, niz mity. Polacy lubia zyc takimi klamswami. Husaria, ani zadana inna formacja wojskowa nigdy nie wygraly zadnej bitwy. Bitwy wygrywaja generalowie.
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 3 года назад
Wygrywają dobrze wyszkoleni i zmotywowani żołnierze pod dobrym dowództwem.
@tabasco07
@tabasco07 2 года назад
nie pierdol Boguś
@zdzisawcieslukowski8439
@zdzisawcieslukowski8439 3 года назад
Słusznie! Kopie nie skrzydła .
@ukaszgarstka3123
@ukaszgarstka3123 3 года назад
w sensie ?
@zdzisawcieslukowski8439
@zdzisawcieslukowski8439 3 года назад
@@ukaszgarstka3123 Symbol.
@ukaszgarstka3123
@ukaszgarstka3123 3 года назад
@@zdzisawcieslukowski8439 nie wiem czy symbol ale najbardziej charaktrystyczny element wyposażenia to na pewno
@zdzisawcieslukowski8439
@zdzisawcieslukowski8439 3 года назад
@@ukaszgarstka3123 Jak nie wiesz to właśnie Ci powiedzieliśmy.
@ukaszgarstka3123
@ukaszgarstka3123 3 года назад
@@zdzisawcieslukowski8439 ta polemika czy kopia to symbol husarii czy nie ma do końca sensu . bo co uważamy za symbol husarii jest kwestią umowną . jeśli dla ciebie kopia jest takim symbolem to ja nie mam absolutnie nic do tego . Mógłbym również dobrze powiedzieć że symbolem tej jazdy był np jej przepych i też byłoby to zgodne z prawdą. pozdrawiam
@yansh5581
@yansh5581 2 года назад
Ciekawie gada. Szkoda tylko ze przemyca nieprawde, durnoty i omija znane fakty historyczne. Coz klamie jak katolik jak to sie mowi. Miernota PiSSowska.
@DanielPaprocki
@DanielPaprocki 3 года назад
Szkoła kłamie 😒🤷🏻‍♂️😄
Далее
Ajdarlar...😅 QVZ 2024
00:39
Просмотров 454 тыс.
Co się stało w roku 1018? / Przemysław Urbańczyk
53:53