Тёмный

Huta Szkła Julia Piechowice.  

Radio Wroclaw
Подписаться 62 тыс.
Просмотров 41 тыс.
50% 1

Huta Szkła Kryształowego Julia
#Huta #Julia w Piechowicach, to jedyny tego typu zakład w Polsce, produkujący #szkło #kryształowe.
Jak powstaje #kryształ i czym różni się od zwykłego szkła? Zobacz nasz film #wideo.
Jedyna taka w Polsce huta szkła kryształowego jest na Dolnym Śląsku w Piechowicach [WIDEO]
#Huta #Julia w Piechowicach. Jako jedyna w Polsce produkuje #szkło #kryształowe
Huta Julia to jeden z niewielu istniejących dziś producentów szkła kryształowego w Polsce. Produkujemy ręcznie formowane i szlifowane produkty, które dystrybuujemy na rynki całego świata i w kraju.
Nasze produkty wyróżnia na tle innych producentów tradycyjna technika wytwarzania i szeroka oferta. Wśród naszych kolekcji znajdują się produkty nawiązujące dekoracją do wzornictwa XIX wieku, ale i bardzo nowoczesne, osadzone we współczesnej stylistyce.
Prowadzimy sprzedaż hurtową, detaliczną i sprzedaż internetową. Nasze produkty wystawiamy na targach krajowych (Amberiff, Vitrel, Ooh Festiwal Marketingu, Sakralna, Sacroexpo) i zagranicznych (Ambiente Frankfurt).
Nasze kolekcje nagradzane są również w licznych konkursach i plebiscytach, m.in. MUST HAVE selected by Łódź Design Festival 2016.
Nasza zabytkowa fabryka znajduje się w sercu Karkonoszy, w Piechowicach koło Szklarskiej Poręby i jest dostępna dla zwiedzających. Turyści mogą z bliska podziwiać ręczny proces produkcji szklanych arcydzieł oraz uczestniczyć w warsztatach, gdzie poznają tajniki sztuki szklarskiej.
Zapraszamy również do zapoznania się z niezwykle interesującą historią Huty Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach.
Historia Huty Szkła Kryształowego Julia sięga XIX wieku i wiąże się nierozerwalnie z dwoma niemieckimi producentami szkła: hutą Josephine ze Szklarskiej Poręby oraz hutą Fritza Heckerta z Piechowic.
Huta Josephine powstała w 1842 roku na polecenie śląskiego rodu Schaffgotschów. Dzięki geniuszowi architekta Franza Pohla, który wybudował zakład i był jego pierwszym dyrektorem, osiągnęła niebywały poziom artystyczny i bardzo szybko zyskała uznanie. Jej wyroby trafiały do rezydencji rodów królewskich i arystokratycznych w całej Europie i w Stanach Zjednoczonych.
Potwierdzeniem kunsztu artystów zatrudnionych w Josephinie była jej ogromna innowacyjność. Wyrażała się ona we wprowadzaniu nowych technik szklarskich, które były później kopiowane przez czeską i włoską konkurencję. Huta zdobywała także prestiżowe nagrody takie jak złoty medal na pierwszej wystawie światowej w Londynie.
Pod koniec XIX wieku huta Josephine zyskuje groźnego konkurenta. W Piechowicach powstaje huta Friedricha Wilhelma Heckerta - członka rodziny niemieckiej rodziny królewskiej. Firma zatrudniała wielu fachowców z czeskiej strony Karkonoszy. Byli to doskonali dmuchacze, szlifierze i malarze szkła, dzięki którym zakład doścignął jakością starszą hutę ze Szklarskiej Poręby.
W roku 1923 huta Fritza Heckerta w Piechowicach łączy się z hutą Josephine w Szklarskiej Porębie oraz firmą Kynast Kristal Neumann & Staebe w Sobieszowie. Zostaje zawiązana spółka akcyjna z marką handlową Josephine. Od tej pory dwie największe karkonoskie huty z wspólnie kontynuują podbój światowych rynków.
Po II Wojnie Światowej, kiedy to Śląsk przechodzi w ręce Polski, Josephine z hutami w Szklarskiej Porębie i Piechowicach kontynuuje produkcję. Polscy hutnicy i zdobnicy przez kilka lat uczą się od swoich niemieckich mistrzów. W roku 1958, huta szkła kryształowego Josephine, przyjmuje polską nazwę Julia.
W 1999 roku prywatyzowany zakład kupują Amerykanie, którzy doprowadzają najpierw do zamknięcia zakładu w Szklarskiej Porębie, a ostatecznie do upadłości całego zakładu.
W 2006 roku część Julii w Piechowicach kupuje polska rodzina, która ponownie uruchamia produkcję. Obecnie huta produkuje głównie na eksport, na najbardziej wymagające rynki, gdzie trafia nawet 80% wytworzonych tutaj kryształowych dzieł sztuki.
Huta Julia jest dziś jedyną ocalałą pamiątką po wspaniałych szklarskich tradycjach tej części Karkonoszy i jedynym żywym pomnikiem huty Josephine w starych murach huty Fritza Heckerta
Zapraszamy również do przeczytania dwóch artykułów, które zdecydowanie dokładniej nakreślą Państwu historię szklarstwa w regionie Karkonoszy i samej Huty Fritza Heckerta:

Опубликовано:

 

8 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 14   
Далее
Człowiek, który tworzy w szkle
8:49
Просмотров 78 тыс.
ПРИКОЛЫ НАД БРАТОМ #shorts
00:23
Просмотров 3,4 млн
Bike vs Super Bike Fast Challenge
00:30
Просмотров 6 млн
Krosno Glass glassworks - Factories in Poland
10:02
Просмотров 307 тыс.
Primitive Glassmaking (Creating Glass from Sand)
19:16
Moja Kryształowa Historia - Huta Szkła w Zawierciu
43:36
Huta Julia Piechowice - wycieczka
18:17
Просмотров 2,8 тыс.
ArcelorMittal NARODZINYSTALI
13:45
Просмотров 206 тыс.
Szklane czary mary
10:15
Просмотров 433 тыс.
ПРИКОЛЫ НАД БРАТОМ #shorts
00:23
Просмотров 3,4 млн