Acei funcționari de care vă luați ca închid ușa la terminarea programului sunt într-adevăr epuizați. Nu ei sunt de vina pentru situația asta, ci șefii lor și șefii șefilor lor. Funcționarii sunt și ei săracii niște victime.
Asta ma supara cel mai tare pentru ca: oamenii care nu inteleg ca nu functionarii sunt de vina tot dau vina pe ei, functionarii devin mai asprii si tot asa. Asta se intampla cand cineva isi face castigul material atat de usor
@@vladmarius9181 Au salariul minim pe economie omule. Crede-ma ca am discutat cu cateva fete de acolo. Vai mama lor. Educatia precara le tine prizoniere acolo ... Sunt victimele educatiei si complici ai sistemului ... :( este trist ...
Păi să vă zic așa, un angajat de la poșta română are un salariu de 1200 ron, și de acolo și lipsa angajaților. Și asta că vorbesc urât,după ce ai de aface cu tot felul de persoane, și un salariu care nu-ți ajunge nici 2 săptămâni ce vorbim de servicii bune. Să meargă cum trebuie ai nevoie de angajați, dar cine vine pe 1200 ron ? , simplu nimeni. Luați interviu la un angajat să vedeți ce spune cum de rezistă( nu dați exmplu directorul cu salariul lui)
Ia tinut cineva mana cand a semnat contractul de angajare? Daca a semnat de buna voie (ca doar stia la ce salar se angajeaza) sa-si faca treaba asa cum trebe.
@Bogdan Lazăr Nu ai cum. Nu e ca si cum avem bifa cand comandam sa ne vina in mod special cu posta romana sau nu. Depinde de contractele intre operatorii de posta din lume. Asa ca te rog eu, nu mai comenta cand esti in necunostinta de cauza.
Am avut 2 colete la posta de 8 euro fiecare si m-au pus sa le aduc screenshot cu comanda pe coala A4, le-am aratat pe telefon insa nu au vrut sa mi dea coletele, dupa ce am printat comanda si le-am adus o mi-au deschis coletul in fata mea sa vada daca nu e o pu-a mare. In 2 saptamani imi ajunge coletul din China, iar in Romania astept 3 saptamani.
Eu nu am mai folosit Posta Romana de peste 10 ani de zile. Ultima data am folosit serviciile PR cand eram prin clasa a 7-a (2007), pentru ca pe atunci, copil fiind, si vremurile, nu prea erau asa in voga serviciile astea de curierat (FAN, Cargus etc.). Dar sincer, chiar nu inteleg de ce isi mai comanda lumea chestii prin Posta Romana. Mie mi-a venit un colet de pe Amazon, din State, in 5 zile, la usa.
Ai noroc ca totusi au venit :)). Eu am comandat niste nimicuri din china in ianuarie si mi-au ajuns in mai ... jumate. Nici nu cred ca mai are sens sa comanzi ceva din extra EU daca nu-s pe express sa nu treaca prin posta. Din SUA ajung intr-o saptamana direct acasa cu DHL sau FedEX
Mi-a ajuns în UK o scrisioare colet din China cu avionul în 7 zile, iar din UK spre Romania mai face 5 zile cu mașina (serviciu de coletărie din ușă în ușă).
5 лет назад
si eu am comandat in februarie din UK prin posta romana 2 colete, unu a ajuns acu 2 sapt. celalalt.... habar nu am unde e si cand/ daca o sa mai ajunga la mine...
Am și eu un pachet trimis de chinez și furat de români 😤. Culmea ironiei conținea un localizator GPS. Păcat că nu i-am cerut chinezului să-l seteze să-l văd unde bipuie😅😅😅.
fiecare posta are 4, maxim 5 angajati, ei ce sa faca saracii intr-un spatiu de magazin la coltul blocului. AAA si daca vrei pachet din china poti sa zici adio ca sunt sortate si DESCHISE cand ajung in tara de catre alta firma! (imi scapa numele) dar asa am pierdut 3 colete, am asteptat ca fraieru pana a expirat buyer's protection.... noi suntem rupti de lume oriunde in tara.
Nu am mai folosit posta romana de peste 10 ani cred...recent mi-am comandat un DVD din SUA prin Amazon...miercuri l-am comandat, luni era la usa prin UPS.
Am pățit-o și eu cu Poșta Română, mai exact cu un colet intern care trebuia s-ajungă la destinație în 3 zile lucrătoare, a ajuns ce-i drept la oficiul poștal de care aparține adresa de livrare, însă am preluat coletul fără avizul poștal/nr.de prezentare, care a ajuns de abia după aceea. În plus, am sunat și la dispecerat, mi-au zis că fără aviz nu au cum să m-ajute și că în circa 7 zile lucrătoare se livrează coletul din corespondența internă din cauza nr.mare de comenzi. Când am auzit așa ceva, am înlemnit. Norocul meu a fost că m-au îndrumat spre cel mai apropiat oficiu poștal, unde m-am dus imediat, altfel mai trebuia s-aștept până să vină cu avizul. În caz că nu ajunge avizul la timp, coletul în cauză se poate prelua și fără el. Într-adevăr serviciile poștale de la noi lasă de dorit, ca multe alte aspecte cotidiene! 😐🤦♀️🙄
Viralnova ideea e ca royal mail a luat măsuri odată ce problemele astea au fost semnalizate. Eu locuiesc de 7 ani in UK, nu am avut niciodată probleme cu posta. Și le folosesc serviciile destul de des!
@@petrescupaul5872 același lucru pot sa îl spun și eu.. Comand destul de des prin poștă română și nu am avut probleme cu colete lipsa sau întârzieri de 2-3 săptămânii cum spun unii. Dar bineînțeles sunt conștient ca problemele astea exista doar ca eu personal nu le-am întâmpinat.
Eu am trimis un pachet din Viena până în Timișoara acum 2 ani și s-a pierdut undeva în București, nu stiu de ce a trebuit să meargă până acolo ... în pachet erau haine pentru copii mici .. am cerut explicații la posta din austria și mi-au dat fiecare locație cu data și timp a pachetului și în București sa pierdut ..
Am comandat un modulator FM si am omis sa comunic chinezului sa-l treaca sub 10 euro. Am asteptat la vama postei 1 ora, dupa care a trebuie sa desfac cutia in fata vamesului si sa-i explic ce face acest modulator FM pentru masina, pentru 5 minute.
Eu am patit asta cu niste baterii de Litiu-Polymer pentru automodele. EFECTIV am stat sa ii zic pe litere ce face. Raspunsul pe care l-am primit:"desfa capacul" ii zic ca dac fac asta bubuie, ca structura interna nu trebuie atinsa . Ce intelge ea: "bla bla bla BOMBA!!"........ era sa raman fara 600 de lei...
Am trimis un plic ce conțineau 8 hârtii, din Austria in România pentru a fi semnate, ștampilate și trimise înapoi. Pentru a le trimite in România , posta austriacă mi-a cerut 6 euro in care era inclus și asigurarea plicului si durata de 3 zile lucrătoare pentru ca plicul sa ajungă la destinație. Din România, posta a cerut 140 Ron și 5 zile lucrătoare pentru ca plicul sa ajungă înapoi in Austria.
"am stat si o luna" ... o luna ? pe bune? ala e cel mai fericit caz. AM comandat in ianuarie aprox 40 colete, cele cu tracking au venit in 2 luni, restul? au venit acum 2 zile, 23 la numar, legate cu scotch ca un singur colet... ianuarie.. e iunie aproape.5 luni. Aveam si o carcasa de telefon comandata, mi-am schimbat telefonul pana a ajuns cu posta romana. China cum poate bai tata sa faca management la volumul ala de colete fara probleme si noi nu?
Asta zic și eu dacă era o luna era bine am stat și 2-3 luni după unele colete făceau câteva săptămâni pana in România făceau o luna doua în România 😂😂😂😂😂cred ca le aduc cu bicicleta. Mai bine trimit ăștia din China cu coletul și un chinez sa ți l aducă pe jos și tot ajunge mai repede sa mor 😂😂😂😂😂
Da ce ziceți da faptul ca nu mai livrează nimic acasă, indiferent de cat de mic este pachetul, trebuie sa te duci la ghișeu după el. Bineînțeles ca trebuie sa te duci si tu la muncă asa ca treci sa il iei dupa 16:30 si bineînțeles ca trebuie sa stai foarte mult la coadă. Daca ai "noroc" te trimit la vama pe lângă Palatul Parlamentului unde au doar 2 zile pe săptămână cu program pana la 18:30. Daca ar fi fost ceva ce ar fi trebuit platit nu m-ar fi deranjat dar pretul coletelor a fost echivalent cu ce mi se livra la posta de domiciliu, nu aveau substanțe periculoase și nici taxe extra nu am avut de platit. In Franta coletele se livrau in cutia poștală care este mai mult decât încăpătoare, daca avem un pachet pentru care trebuia sa semnez programul a fost ok si nu imi lua mai mult de 10 minute pentru a semna si a primi pachetul. O singură dată am avut onoarea sa iau pachetul de la poștă/ vama dar a fost din cauza ca au vrut sa testeze compușii chimici dintr-o oja florescenta.
MARTURIE: Colaborez cu Posta Romana din ianuarie 2019 pe parte de curierat intern rapid si ajunge in 24 de ore, livrare la usa, cu 17 lei pe kilogram. Fan Courier este aproape dublu si am asteptat 3 saptamani de sarbatori si mai mereu dureaza 2-3 zile timpul de asteptare in Craiova si trebuie sa mai cheltui timp si bani sa ma duc la iei, departe. O porcarie. Deci vorbiti si de bine, ca de rau toti pot sa vorbeasca si bineinteles, fara sa dea solutii.
Esti un caz special in minoritate. La un prieten i-a fost trimisa diploma de bac tradusa si imbecilii de la posta romana au capsat plicul plus ca a durat o luna. De fiecare data cozile sunt pana in strada. Tracking-ul de AWB nu este vreodata updated de posta romana. Mereu ultimul info il ai ca a ajuns in romania si aia este. Nu doar cu pachete din china, si cu pachete de la amazon.de Se avizeaza colete inainte sa ajunga. Asta in cazul fericit in care primesti aviz. Si in final, sa nu uitam de comportamentul sub orice critica al angajatiilor. Dar sigur, hai sa laudam posta romana ca a fost in stare sa trimita un colet intern in 24 de ore. La standardele ce le are, este cu adevarat surprinzator.
A întrebat soacra mea zilele trecute cât costă să trimiți un pachet în x locație. Și a țipat doamna de la ghișeu la ea "să se uite pe tabel" I a răspuns că nu are ochelarii la ea.. Iar doamna îi spune "lăsați că data viitoare îi aveți". Astra nu sunt servicii
Oricum nimic nu merge bine in tara,asta este adevaratul motiv dece lumea buna o paraseste,nu banii sunt problema,iresponsabilitatea si lacomia unora a transformat tara in jungla urbana..
Nu are nicio treaba ca esti rau platit, lucrezi la un sector public deci fati bine treaba, daca nu cauta alt loc de munca si lasa-l pe altu sa faca mai bine treba.
Angajații pina nu lași șpagă nu te servește , te încurcă cat de mult sa pierzi timpul ! Condiționează orice daca nu lași șpagă ! Poșta română ar trebui desființată ! Sa lucreze angajații poștei la privat sa vadă cum este !
Cel mai mult am asteptat 6 luni pentru o pereche de cercei... Comand in ianuarie, ajunge tot in ianuarie in romania dar imi ajunge acasa deabea in iunie. E bataie de joc. In rest daca primesc scrisori dureaza aproape o luna sa imi ajunga acasa scrisoarea ceea ce nu e normal..e doar o scrisoare,nu o cutie. Pur si simplu isi bat joc de noi si nimeni nu face nimic.
De ce mai apelați la incompetenţi? Cu ceva ani în urmă am fost nevoit să apelez la "serviciile" PTTR, în ţară, și m-am lămurit! Reportajul ar fi trebuit să scoată în evidenţă salariile șefilor din poștă. Nu cei mari, cei de cartier.
de cand ma uit la inspectorul pro ...imi pare bine ca mam stabilit in alta tara .... romania este sub orce critica ... oare se va produce o schimbare majora pozitiva ?....
Eu nu am avut probleme cu serviciile lor, ba dimpotriva, am fost destul de multumit. Stiu ca un pachet face mai mult timp la noi in tara decat in afara ei, dar am luat in considerare acest lucru atunci cand am comandat ceva. Oficiul postal din Bistrita ofera servicii multumitoare.
Aici e vorba despre oameni care nu au chef de munca......eu iau o pensie de handicap daca nu vanez poștașu ,el nu se gandeste sa sune la ușa și lasă hârtie ca trecut.....rusine sa le fie
Si care e deznodamintul la toata istoria? Pro tv- ul a facut reportajul i-a mai crescut un pic audienta dupa care a lasat-o balta si mizeria continua. Directorul de posta are cu siguranta un superior (politic probabil) care ar trebui luat la intrebari. De ce nu se duc cu ancheta pina la capat?
Sa inteleg ca mai nou daca vreau sa-mi comand ceva de pe aliexpress sub 10 euro mai bine stau potolit si comand din tara la un pret de 10 ori mai mare ca sa evit aceasta bataie de joc?
Eu am stat dupa un ramburs de la un colet cu plata vreo 4 luni :) . Colet trimis la nivel national spre Iasi. E bine stiut ca statele sau guvernele sunt neprofitabile, asta e valabil in toata lumea. Sincer mai bine o vand pe bani putini si sa mearga treaba decat sa te chinuie in halul asta.
@@dncviorel respira omule. Decat sa o tina tot asa,furibunda,prefer sa platesc putin mai mult poate pentru serviciile lor,dar sa mearga asa cum merge o firma de curierat. Mai lasa-ne cu se cauta prabusirea,ca e Posta noastra e prabusita demult. Comand regulat din China maruntisuri si coletele ajung in tara cu avionul in 3-4 zile maxim. In tara ajung la mine in minim 2 saptamani in cel mai bun caz. In cel mai naspa,stai cateva luni dupa ele. Ba ca n-au personal,ba ca trebe sa le vada vamesul,ba ca n-au aia,ba ca au pauza,ba ca le fata pisica,ba ca le moare vitelul.
Astept de 1 an prin poștă....decizia de pensie.........nimic de 1 an.....asta se întâmplă în provincie.....FOCSANI.......Este o strategie.....dau vina unii pe alții.....pentru ca să nu poti face contestație........la pensia primită.......Dacă îi întrebi ceva.......iti răspund să așteptăm posta acasă.........Un document trimis prin poștă .......care nu a ajuns nici in ziua de azi.......În țară......cu cine sa te bati???????? Doar cu morile de vânt....Toți își bat joc de noi.....și de muncă noastră......punct......
Acum doi ani imi ajungeau in 14 zile, chiar si in 7 zile mi`a venit un colet din China. Acum dureaza 3 4 luni ! Facem si noi curatenie in sistemul asta, cred ca e singurul care ne-a mai ramas, in rest, toate au fost vandute! Scoateti la pensie pe aia batranii care nu stiu sa foloseasca un telefon mobil, au dreptul sa se odihneasca. Lasati pe altii tineri sa aiba un loc de munca!
In toate domenile sunt de vina patronatele care vor sa fie miliardari peste noapte fara sa aibe prea mare forta de munca , cat mai putini si sa traga tare pe ei si nici nu platesc din cauza ca se vor miliardari. In schimb strainu e multumit cu un profit mic . De aia nu avem nici salari sa si in tarile europene. Ma intreb daca noi suntem europeni cu salari de 250-300 euro/ luna ca alimentele , taxele le avem ca si un europa.
Eu am asteptat si 5. Comandat in noiembrie si venit in martie. Dar mint. Ca nu am asteptat. Am si uitat ca am comandat ceva. A fost supriza surpriza, nici nu mai stiam ce e in colete.
@@ioanaherman3137 nu va tine nimeni cu forța să lucrați pe 600 de lei ,puteti lucra la companii private de transport pe bani multi , dar acolo numai puteți să vă comportați așa oribil cu clienții !
@@Ștefantgv de parcă știi cum se comportă toți postașii xD nu zic nu, și mie îmi e silă de multe ori să merg la ghișeele poștale din oraș, dar asta nu înseamnă că toți angajații sunt chiar atât de oribil. Da, nu ne obligă nimeni să lucrăm pentru atâția bani, dar locurile de muncă nu cresc în copaci, mai ales la sate. Despre ce vorbim?
RUSINE CE SE ÎNTÂMPLĂ ÎN POȘTA ROMÂNĂ ȘI EU AM PUS PACHET DE 9 KG ȘI A AJUNS LA DESTINAȚIE NUMAI 3 KG DACĂ A FOST ATÂTEA LUCRURI SA UMBLAT ÎN EL ȘI A ALES CE SIA DORIT RUȘINE SA MAI AI ÎNCREDERE ÎN ACEASTA INSTITUȚIE.... DA DAR EU PARCA TOTUȘI MA GÂNDESC SA RECUPEREZ LUCRURILE CE LEAM TRIMIS NEPOȚILOR CADOU DE SĂRBĂTORI ȘI SA SE BUCURE NU SA FIE TRIȘTI CÂND A VĂZUT PACHETUL DEZASTRU ÎNVELIT ÎN FOLIE CUTIA RUPTĂ ȘI DACĂ VA ARAT CUM ARATA NU MERITA SA MAI TRIMIȚI NICI UN FEL DE PACHET CU ASA INSTITUTI CARE NU-ȘI FAC SERVICIUL AȘA CUM TREBUIE ȘI SE MULȚUMEȘTE SA FURE MUNCĂ ALTUIA. AȘTEPT SA MI RECUPEREZ LUCRURILE ȘI SA BUCUR NEPOȚI CU ELE, NU PE ALȚI. VA MULȚUMESC PENTRU RĂSPUNS ȘI PENTRU A PUTEA RECUPERA CE MI SA FURAT. CE MAI FACI ȘI CU CE ȘI PRIN CE INSTITUȚIE SA MAI TRIMITE ȘI NOI UN CADOU COPIILOR ȘI NEPOȚILOR DRAGI CA SA ȘTIM. AM PLĂTIT 500 DE LEI PACHETUL ȘI A FURAT LUCRURI FOARTE DE VALOARE RUȘINE, EU TOTUȘI SPER SA SE AFLE HOȚUL PENTRU CA SIBIU, BUCUREȘTI, ȘI SUA NU SANT ASA MULTE DE VERIFICAT CA SA NU POATĂ REZOLVA PROBLEMA AȘTEPT SA VAD CUM SE COMPORTA LUCRĂTORI DIN ACEASTA INSTITUȚIE PENTRU A PUTEA RECUPERA OBIECTELE FURATE NU POT SA CRED CA NU SE VA REZOLVA ACEST CAZ. VA MULȚUMESC MULT AȘTEPT CU NERĂBDARE SA RECUPEREZ LUCRURILE CE LEAM TRIMIS NEPOȚILOR CADOU DE SĂRBĂTORI.
Au saracii un milion de pachete si sunt 3 oameni, cum te astepti sa faca fata? E clar ca posta romana nu este eficienta insa ii inteleg cand pur si simplu nu mai pot, toti le cer informatii, unele retardate chair si sa repeti acelasi lucru de o mie de ori intr-o zi e chiar deprimat...Pe mine m-au ajutat chiar daca am venit cu o luna intarziere dupa colet,au fost de treaba (in Timisoara).
In 2015 Bpost(Posta Belgiana) a oferit 20 milioane euro pentru 51% din actiuni. S'a considerat "sfidatoare" oferta. Posta avea in 2013 datorii 55 milioane de euro, acum are 130 milioane. Daca Bpost cumpara in 2015 datoriile se plateau pe loc iar in momentul de fata se facea profit net adus in buget. Dar daca facea asta statul numai putea sa trimita pliante cu PSD prin posta sau sa tina in functii directori cu 15.000 lei salariu, in timp ce esti gata de insolventa. Si asa probabil posta o sa fie vanduta pe 2 mil euro cu totul 100% din actiuni. Pentru ca nu o sa fie nimeni nebun sa mai cumpere doar 51% cu o datorie de 130mil euro.
Organizarea este praf. Sunt foarte putini lucratori, foarte prost platiti, se comporta destul de neplacut. Vina este a celor care incearca de 20 de ani sa vanda Posta Romana si sa incaseze comisioane grase ori sa puna mana pe active. Concucerea cat si unele partide sunt amestecate aici. Posta Romana a fost si este capusata si sabotata din interior de catre conducere si de unii politicieni care vor sa castige bani de pe urma ei.
păi cum faceți cu serviciul? pînă ridicați un pachet vă dă afară de la serviciu , mai ales de la privat , patronul îl doare undeva ca tu ai de stat in Postă 2 ore , ăla te da afară mai ales daca pleci și întru-n moment cînd sunt ocupați Eu am luat vacană prelungită in Anglia chiar cu costul serviciului din luna Noembrie pîna in Martie ca sa pot rezolva autorizatie de constructie intabulare pe pamint acte taxe , să stiți. a e o adevarata aventură, trebuie sa fi cu nervi de oțel , primaria in orașul meu e un dezastru stați ca am mai dat si spăgi pe colo pe colo altfel nu terminam niciodata. ca in primavara sa pot sa ridic o casa 10 pe 8 M , și 2000€ numai actele , așa de bine sunt calculate daca ai de făcut ceva in Ro trebuie sa îți iei concediu , și concediul til cheltui prin institutile statului la rînduri , să si înebunesc și sa plătesti stai la rînd dar pentr-u stanpila samnătura sau o aprobare , aducem bani acasa din străinatate vrem sa facem ceva la casa noastră si ei ne tratează de zici ca suntem DUJMANI LOR ,
Trezirea măi oameni buni!!!!!!!.....CHIAR NU FACE NIMENI NIMIC!!!!. Nu se sesizează cineva în legătură cu jegosul ăla de director care auzi frate, ia primă și bonusuri de performanță!!!!!!!....anual 13 salarii!!!!!..... distribuiți cât mai mulți acest material realizat foarte bine de PROTV, poate odată și odată îl vede cineva care v-a lua măsurile ce se cuvin. Să îți dai demisia mă mizerie de om!. Ăsta ar fi un gest firesc!!!!!!. 🖕🖕🖕🖕😠😠😠😠😠👎👎👎👎👎.
Posta romana este la ora actuală este cea mai imputit,învechită și proasta....Eu asa organizare învechită și proasta nu am văzut de cand ma stiu mai bine dispare