Тёмный

INSTALACJA PO MOJEMU #19 Pomiar rezystancji uziemienia domu. 

DARIODE Instalacje elektryczne i teleinformatyczne
Подписаться 10 тыс.
Просмотров 63 тыс.
50% 1

Cześć wszystkim! :) W tym filmie zobaczycie pomiar rezystancji uziemienia bednarki którą mieliście okazje oglądać już w poprzednim filmie, i parę słów na temat uziemia pionowego (szpilek), rodzaju ziemi i osiągalnych wyników. Wszystkiego dobrego w nowym roku. Pozdrawiam. Trzymajcie się zdrowo!

Наука

Опубликовано:

 

5 янв 2020

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 102   
@TheGimi12
@TheGimi12 4 года назад
Super materiał jak zawsze :)
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
Dzięki Elek ;) Pozdrówki!
@tomaszpiotrowski592
@tomaszpiotrowski592 3 года назад
Dzięki za info
@brunowaszkiewicz1772
@brunowaszkiewicz1772 4 года назад
Jak będziesz miał możliwość to pokaż jak robisz uziom w budynku w surowym stanie. Łapa w górę💪👍🖐
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
Jak tylko będzie okazja to pokaże. Dzięki :)
@pawegradzik869
@pawegradzik869 4 года назад
Dobrze Dario mówisz, wynik jest uzależniony od rezystancji gruntu, warunków gruntowych. Totalna loteria. Z doświadczenia dodam, że w piachu najtrudniej "zejść" do małej wartości (1-2ohmy). Zdarzyło mi się również wbijając sondy pionowe że rezystancja wzrosła... Ot takie cuda. Pozdrawiam kolegę z branży.
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
Paweł możesz mi wierzyć bądź nie ale mówiłem o wzroście rezystancji gdy wbije się za głęboko szpilkę w tym filmie ale wyciąłem to bo pomyślałem że ktoś mnie uzna za świra że tak może być, ale widzę że nie tylko ja tak miałem :) Pozdrawiam serdecznie.
@tajan1989
@tajan1989 4 года назад
Nikt nie pomyslał ze szpilka się złamała 😀. Innego wytlumaczenia nie ma
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
Sebastian radzę się doszkolić z dziedziny "geologia" a potem wypowiadać się na temat na który nie masz zielonego pojęcia.
@tajan1989
@tajan1989 4 года назад
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 To podaj mi swoje wytłumaczenie? Według mnie jest tak: Za rezystacje uziemienia odpowiada powierzchnia styku uziomu z glebą im wieksza tym rezystacja mniejsza. Gdy nagle rezystacja rośnie to oznacza ze powierzchnia się zmniejszyla np. przez złamanie dolnej części lub "rozbicia" gleby wokół szpilki (zdarza się przy wbijanu szpilek skrecanych. Element łączący wytwarza "tunel wokół szpilki" wtedy mierzymy kilka-kilkanaście tygodni po wbiciu gdy ziemia oblepi pręty
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
Sebastianie, nie mogę Ci przekazać wiedzy na ten temat ponieważ była by to już dla Ciebie lekcja a jak już pisałem pod innym Twoim postem za naukę trzeba płacić. Ty i tak jesteś najmądrzejszy co próbujesz pokazać pod moimi filmami i filmami dziesiątek innych ludzi co nagrywają o tematyce elektrycznej. Sam sobie się dziwie że jeszcze Cię nie zablokowałem na moim kanale ale chyba Cie po części polubiłem i te "óczące" rozmowy z Tobą :)
@szymonkoronkiewicz2526
@szymonkoronkiewicz2526 3 года назад
Czy przy uziemieniu otokowym długości sumarycznie około 30 metrów na gruncie wybitnie mokrym (góry, glinia zmieszana z czerwonym łupkiem) stosuje się DODATKOWO szpilki? WIEM, że w materiale wspomina Pan, że nie da się tego przewidzieć i ja to przyjmuję do wiaodmości, ale jak to wygląda zazwyczaj? Druga sprawa. Przy uziemieniu otokowym mówi się o odległości około metra od domu. Czy wielkim błędem będzie umieszczenie uziomu na poziomie ław fundamentowych na głębokości ponad metra (mam fundament bardzo głęboko posadowiony, a wykopy na tyle szerokie, że uziom znalazłby się w poziomie około 50 cm od pionu ścian, ale na poziomie dolnej części ław.
@michakacprzyk1219
@michakacprzyk1219 4 года назад
Chętne obejrzę film o wszystkich formalnościach, wykonywanie przyłącza, przenoszenie licznika, odbiory instalacji elektrycznej, podłączenie do sieci itd
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
Aż tak daleko nie wybiegam w przyszłość z filmami :)
@MmMm-hu9yr
@MmMm-hu9yr Год назад
a czy można zrobić uziom spawajac bednarkę do zbrojenia ławy, a jeśli po pomiarach okaże się, że jest to niewystarczające to czy można do tej bednarki dodać jeszcze szpilkę?czy ma to w ogóle sens?
@damianz2003
@damianz2003 Год назад
Ja w miejscowości około 1.5km od lasu 10.5m uziom pionowy wynik 9.25, a inwestor mówił, że sąsiad powiedział , że 3m to za świat starczy 🤣
@AC400V
@AC400V 2 года назад
Mam pytanko, gdy chcemy zrobić pomiar uziomu to musimy rozpinać z tego uziomu wszystkie gsw, rozdzielnice i tak dalej....prawda czy się mylę? Pytam bo byli panowie od fotowoltaiki (nie widziałem ale słyszałem) robili pomiar w ten sposób że nie rozpinali nic z uziomu no i wyszedł im ponoć pomiar 6 Omów po moim pomiarze wyszło 12 Omów, z tym że ja mierzyłem sam uziom. Dużych rewelacji nie ma gdy jest podpięta instalacja bo różni się to jednym do dwóch Omów mniej, ale do przewodu PEN po drodze jest spiętych jeszcze 3 uziomy. Wracając do panów z fotowoltaiki to dla mnie pomiar był szopką, a wpisany wynik to co powinno być wpisane bo różnica jest za duża.
@bodziosamsung
@bodziosamsung 4 года назад
Witaj. Mam pytanie techniczne odnośnie miernika MPI-502, czy przy pomiarze rezystancji uziemienia funkcją ZL-PE RCD masz podpiętą sondę pomiarową N? Niestety na filmiku tego dokładnie nie widać. Zauważyłem, że przy pomiarze ZL-PE bez wyłącznika RCD pomiar mogę wykonać za pomocą sondy PE oraz L, ale przy RCD muszę też mieć podpięte N inaczej pomiaru nie mogę wykonać. Pozdrawiam
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
Witaj Łukasz. Dokładnie tak, N jest też podpięte. "Niestety" sąsiad (od którego brałem prąd) miał założoną różnicówkę ;)
@Lolek24177
@Lolek24177 4 года назад
U nas zrobiliśmy otok (80m bednarki) + na rogach dobite po jednej szpilce wynik 6,6 ohm wiec jak na nasze piaski wyszło i tak lepiej niż myśleliśmy
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
Dobre i 6,6 nie jest złe ;)
@czajek91
@czajek91 4 года назад
Ja mam teraz realizacje gdzie poszlo okolo 70 metrów bednarki 4x30 plus po jednej szpilce na rogach i pomiar wyszedł 19.6 ohm na piaszczystej glebie i teraz musze dobic jeszcze po dwie mysle trzy szpilki i wtedy moze wyjdzie cos dobrego chociaz tak jak powiedział DARIODE roznie to bywa i nigdy nie wiadomo xD
@tajan1989
@tajan1989 4 года назад
@@czajek91 hasło: uziomy aktywne lub nowoczesne masy mineralne do polepszenia rezystywnosci gruntu. Wuje google i wiooooo :)
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
czajek życzę wytrwałości w dążeniu do "upragnionego" wyniku :)
@pawelbenedykcinski865
@pawelbenedykcinski865 4 года назад
Trzeba też zwrócić uwagę na poziom wód gruntowych. Nie da się ukryć tego że wody gruntowe zanikają. Za kilka lat takie uziomy i tak mogą nie spełniać wymagań
@michalnowak7613
@michalnowak7613 4 года назад
W tym budynku widzę, że jest puszczona bednarka, do której podpinales się przewodem do rozdzielnicy. Pytanie jak to wygląda gdy wybijasz szpilkę. Zastanawiam się czy lepiej jest wbić szpilkę na zewnątrz budynku, czy równie dobrze można wbijać wewnątrz i wszystko "ukryć" pod posadzką. Obawa jest tylko wówczas o styk za kilka lat... ale jak ktoś zrobił uziom fundamentowy to przecież sytuacja jest podobna. Co Ty robisz i co polecasz? Standardowo łapka w górę.
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
Bednarka z filmu przyspawana jest prawdopodobnie do zbrojenia fundamentu. Szpilkę oczywiście lepiej wbić jest na zewnątrz budynku najlepiej tak żeby złe warunki atmosferyczne polepszały jej rezystancję. Do szpilki i tak pasuje przyspawać bednarkę i dojść nią jak najbliżej domu i miejsca gdzie będzie rozdzielnica, rewizja połączenia przewodu żółto-zielonego z bednarką pasuje żeby była w razie W. Pozdrawiam.
@KrystianMillervotus
@KrystianMillervotus 4 года назад
Pokażesz jak robisz uziom fundamentowy? Czy bednarka spawana do zbrojenia fundamentów jest porwanie wykonana?
@htttp
@htttp 4 года назад
Według przepisów oraz norm nie. Spotkałem się z tym że wiele firm wykonując zbrojenia tak robi i jest to nie poprawne. Gdyby było to poprawne to nie było by żadnych przepisów oraz norm na ten temat, rodzajów materiałów, przekrojów pomiarów. Tak samo jak są elektrycy którzy podłączania uziomow dokonują w ZKP. Zresztą, wykonaj pomiar i sprawdź. :)
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
Tak jak Damian napisał. Jednak myślę że zawsze to lepsza bednarka przyspawana do zbrojenia niż nic. A nie czarujmy się zwykle jest nic bo kogo to ;) Jak będzie okazja to pokaże a jak nie będzie to mam foty z wykonania nie tak dawnego to może coś się sklei kiedyś :) Pozdrawiam widza u którego to robiłem ;)
@krzysztofradys7276
@krzysztofradys7276 Год назад
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455. I tu jest problem, bo po wykonaniu fundamentów i tylko wystającej bednarce, może to sugerować wykonanie uziomu poprawnie. Zwłaszcza gdy zmienia się właściciel, który nie był naocznym świadkiem, a nigdzie nie ma śladu jak został wykonany. Tak wykonany uziom jest niepoprawnie wykonany, pod względem wyrównania potencjałów, jak i tym bardziej ewentualnej instalacji odgromowej. Jeżeli tak podejdziemy do tematu, że lepszy taki niż żaden, to dajemy przyzwolenie na tego typu działanie. Odpowiedź raczej powinna być: Albo prawidłowo wykonany uziom który spełnia swoją funkcję, albo wykonany przez osobę która posiada odpowiednią wiedzę i zrobi to prawidłowo, dla dobrze pojętej odpowiedzialności wobec pytającego. Takie podejście do tematu, jest skrajnym nie profesjonalizmem, a wręcz szkodliwe. Jeżeli elektryk pozwala sobie na takie rażące ustępstwa, to co się dziwić laikowi, który próbuje robić to na własną rękę.
@sawekg3837
@sawekg3837 4 года назад
Czy w czasie wykonywania uziomu uwzglądniasz starzenie się części podziemnej uziomu? Jakie stosujesz patenty przedłużające żywotność uziomu i zabezpieczenia antykorozyjne?
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
Oczywiście że uwzględniam. Stosuje różnego rodzaju farby antykorozyjne lub masy zabezpieczające w szczególności połączenia spawane. Ochroną podstawową jest ocynk znajdujący się na bednarce.
@sawekg3837
@sawekg3837 4 года назад
Stosowałeś kiedyś bednaki i pręty uziomowe miedziowane? Jaka jest twoja opinia o stosowaniu złomu stalowego (kształtowniki hutnicze) i nierdzewnego w budowaniu instalacji uziomowej?
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
Nie stosowałem miedziowanych. Stosuje zwykle złom ocynkowany. Złom nierdzewny jak kogoś stać to jak najbardziej tak ale obróbka nierdzewki (cięcie, wiercenie, wyginanie) jest ciężkie.
@Polaczek1223
@Polaczek1223 3 года назад
lepsze są ocynkowane niż pomiedziowane . Ja mam zestali kwasoodpornej 3m szpilki w glinie i jest to już na wieki. Co roku pomiar od 10 lat i zawsze poniżej 10 . Uziomu pomiedziowany w momencie uszkodzenia prowadzi do bardzo szybkiej mówiąc prosto utraty uziomu a o uszkodzenie bardzo łatwo podczas pobijania. Lepiej zastosować ocynk i dobre masy np. bitumiczne. W przypadku kwasodpornych nie ma takiego problemu jak zastosujesz łączniki z nierdzewki
@tomaszszczesny5337
@tomaszszczesny5337 3 года назад
Cześć czy pomiar można wykonać zwykłym miernikiem cyfrowym ? Omomierzem ?
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 3 года назад
Nie można
@natalialukasz5423
@natalialukasz5423 4 года назад
Dla roznych terenow jest rozny przelicznik
@krystiankrystian4364
@krystiankrystian4364 3 года назад
Gdy dom nie posiada odgromowki to wystarczy wtedy uziom szpilkowy czy I tak wymagany jest otok?
@darekpenkowski7344
@darekpenkowski7344 3 года назад
Uziom wymagany jest do ochrony przepięciowej czyli do ogranicznika przepięć. Czy uzyskasz wymaganą rezystancje uziemienia otokiem czy szpilką bądź grupą szpilek to już zależy od gruntu w jakim wykonujesz uziemienie. Czasami wystarczą 4 szpilki a czasami 10 szpilek to za mało.
@kamkam3814
@kamkam3814 3 года назад
Uziom otokowy jest stosowany do obniżenia napiecia krokowego i dotykowego. Wiec do odgromu lub lini wysokiego napięcia. Oczywiscie mozna go stosowan np. Uziemienia czegoś
@marcinzochowski7279
@marcinzochowski7279 Год назад
Jeśli mogę prosić to wrzuć swoje trzy grosze o impedancjach. 🙂
@damiansipowicz4695
@damiansipowicz4695 3 года назад
Jezeli chcesz dobrze wykonywac takie rzeczy proponuje zasięgnąć dobrej wiedzy. Jest strona internetowa bezel, jest dobra tez książka w której jest dobrze opisane jak wykonać pomiar rezystancji uziemienia, polecam Pana Orlika.
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 3 года назад
Cześć. Jeśli chciałbym w tym filmie pokazać jak mierzę RU metodą techniczną zastosował bym do tego miernik MRU-10. Poza tym w tym filmie w ogóle nie chciałem pokazać żadnej metody pomiarowej po prostu chciałem pokazać wynik z uziemienia fundamentowego wykonanego przez budowlańców nie wiadomo jak ale jest naprawdę spoko, jak sam widzisz na wskazaniach miernika po wykonaniu pomiaru metodą inną niż techniczna która jak producent miernika którym robiłem pomiar sam wskazuje że jest to wynik przybliżony i z doświadczenia wiem że zwykle (nie zawsze) gorszy od wyniku z pomiarów metodą techniczną I różni się nieznacznie. Co Twoim zdaniem powinienem zrobić lepiej? Nie mam zamiaru się nikomu tłumaczyć jak ja to mierzyłem i dlaczego tak a nie inaczej bo w tym filmie w ogóle nie o to chodzi. Nie jestem nauczycielem, nie każe nikomu mnie naśladować, jestem człowiekiem który pokazuje swoją pracę.
@damiansipowicz4695
@damiansipowicz4695 3 года назад
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 z całym szacunkiem ale jak dla mnie ta metoda ktora zrobiłeś pomiar jest tylko pomiarem orientacyjnym. Jak zauważyłem na filmie to użyłeś pomiaru ZL-PE. Moim zdaniem metoda techniczna jest bardziej wiarygodna ale wiadomo kazdy robi jak uwaza. Nie mam w zamiarze krytykować a bardziej rozmawiac. Pozdrawiam
@damiansipowicz4695
@damiansipowicz4695 3 года назад
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Swoja droga wynik nie jest zły chodz na bednarce i 4 szpilach po 4.5m uzyskałem pomiar 1.3 Ohm metoda techniczna.
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 3 года назад
@@damiansipowicz4695 tak masz rację, ten wynik jest wynikiem przybliżony ale na tyle dobrym że można być spokojnym. Poza tym tak jak pisałem w tym filmie nie zależało mi na dokładności a samym rzędzie wartości żeby pokazać na nagraniu. Oglądałeś film to wiesz że mówię w nim o chłopak robiących dach na przeciwko budowy i nie miałem zamiaru biegać z kamerą przed nimi i pokazywać jak wykonuje pomiar metodą techniczną bo Internet tego chce ;) Ogólnie mam bardzo luźne podejście do tego co pokazuje i mówię na filmach, to "ludzie z Internetu" się spinają co i jak powinienem zrobić i pokazać choć ja mam na to wywalone i nie chce tego pokazywać. Film o pomiarach jeszcze będzie, tak że będzie okazja do pisania swojej opinii i uwag które ja jak zawsze przyjmę na klatę ;) Pozdrawiam Cię
@Ganja1410
@Ganja1410 2 года назад
A gdzie jest podłączona sonda czerwona i niebieska ?
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 2 года назад
do gniazdka.
@Ganja1410
@Ganja1410 2 года назад
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Zero to niebieski :) a Faza to czerwony :) nie wiedziałem że tak można... jest to mocno uproszczony sposób
@doxfandxf4094
@doxfandxf4094 4 года назад
widać że znasz się na tym co robisz, a mam takie jedno pytanie kiedy dokładnie wykonuje się odbiór instalacji w nowym budynku jednorodzinnym (pomiary itd.) dopiero po wykończeniu całego domu? czy kiedy?
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
Tak jak piszesz, dopiero wtedy gdy oddajesz dom do użytku w nadzorze budowlanym praktycznie na samym końcu budowy. Do zmierzenia pętli zwarcia gniazda musza być już założone.
@doxfandxf4094
@doxfandxf4094 4 года назад
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 dziękuję bardzo za odpowiedź
@marcin22x
@marcin22x 3 года назад
Pomiar bednarki metodą impedancji pętli zwarcia z RCD bo tak miałeś ustawiony miernik służy do pomiarów obwodów z różnicówką z tym pomiarem nie ma za wiele wspólnego pozdrawiam eksperta ;)
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 3 года назад
Tak masz rację pomiar bednarki metodą impedancji pętli zwarcia i nie ma nic wspólnego z techniczną metodą pomiary rezystancji izolacji. Wynik jest wynikiem przybliżonym. Jakieś pytania masz jeszcze do eksperta? ;)
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 3 года назад
@@panterstooth nazywając się dumnie POMIAROWCEM powinieneś znać wszystkie możliwe metody pomiarów nie mieć pretęsji do tych co ją znają że Ty jak żyjesz jej nie znasz. Ja mam dobre serce i Cię douczę. W metodzie której jak żyjesz nie widziałeś jako pomocnicze źródło napięcia umożliwiające wytworzenie prądu pomiarowego wykorzystuje się przewód fazowy czyli 230V. Coś jeszcze chcesz wiedzieć ? Pytaj.
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 3 года назад
@@panterstooth Dodam jeszcze że są takie miejsca na ziemi wyłożenie kostkę czy wylane betonem gdzie nie jesteś w stanie wykonać pomiaru RU metodą techniczną i wtedy na pomoc przychodzi nam metoda z pomocniczym źródłem napięcia.
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 3 года назад
@@panterstooth douczę Cię jeszcze że na stronie 15 instrukcji obsługi mojego miernika pisze "Pomiar rezystancji iziemień" więc nie wiem na jakiej podstawie głosiesz herezje że nie jest przystosowany nie mając o tym zielonego pojęcia? Pomiar RU metodą pętli zwarcia też jest metodą powiarową i to że TY o niej nie słyszałeś nie oznacza że jej nie ma i nie istnieje. W czym jeszcze mogę Cię douczyć?
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 3 года назад
@@panterstooth nie wiem dlaczego ja próbuje Ci coś udownić skoro wcale nie muszę tego robić. Zapomniałem że mam do czynienia z Pmiarowcem co nie zna metody pomiaru przez pętlę zwarcia. Pozycja L-PE czy L-PE rcd nie zmienia wartości wyniku ale żeby to wiedzieć trzeba mieć miernik w ręce i mierzyć tak i tak. Ale skąd Ty to możesz wiedzieć jak dopiero ja musiałem Ci napisać że takie coś istnieje. Reasumując naszą rozmowę. Tak masz rację jestem głupi i nie znam się na pomiarach, Ty wiesz lepiej czy danym miernikiem coś się da zmierzyć choć go nie masz a ja nie wiem choć go mam, znasz wszystkie metody pomiarowe, nawet te orientacyjne a ja nie znam. Tak zupełnie na koniec napiszę że pomiar tego samego uziemienia miernikiem mru10 (METODA TECHNICZNA) który również posiadam był lepszy niż ten pokazany na filmie. Wiem napiszesz że mru10 też się nie nadaje bo jest pomarańczowy a nie zielony i taką rozmowę inteligętną mogę z Tobą toczyć w nieskończoność, bo Ty wiesz lepiej. Pozdrawiam Cię serdecznie.
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 4 года назад
W domach czy budynkach nie robi się uziomów pionowych, mogą je tylko ewentualnie uzupełniać choć raczej bardzo rzadko. Uziom budynku musi być uziomem fundamentowym lub otokowym . Uziom musi być uziomem wyrównawczym , a uziom pionowy takim nie jest.
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
Witaj Piotr. Oczywiście masz rację w 100%. Ale mi tego pisać nie musisz. Napisz to 95% ludzi budującym domy i mającym głęboko gdzieś uziemienie na etapie fundamentów a jeszcze głębiej kopanie domu do dookoła po wylaniu fundamentów. Napisz to wszystkim co mają domy z lat 60,70,80 i 90 Co robią remont mają kosteczkę ładnie ułożoną, tarasy, ogródeczki pełne pięknych kwiatów żeby zrobili sobie otok. Ilu z nich każe Ci się puknąć w głowę. Nie wiem czy się zajmujesz tym zawodowo, czy masz kontakt z klientami i rozmawiasz z ludźmi o tym. Rozmowa o uziemieniu jest najcięższą rozmową z człowiekiem który twierdzi że do niczego to nie jest potrzebne. Oczywiście że wbijam szpilki bo co mam zrobić? Nic nie zrobić? Komu mam się pożalić że ktoś nie chce kopać domu dookoła? Co mam zrobić jako elektryk wtedy?
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 4 года назад
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Ja osobiście w większości zajmuję się projektami. Tutaj taki krótki film o tym jak powinno być wykonane zasilanie budynku ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-qNz1LrKnOos.html a tutaj dlaczego ważny jest uziom fundamentowy czy otokowy ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-i-Wa6Vyo7ZA.html - filmy będę poprawiał, ale to wymaga znalezienia czasu.
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
Fajne filmy Piotr obrazujące wszytko bardzo ładnie. Ciekawi mnie ten przewód PEN przy zasilaniu, który praktycznie zawsze idzie po liczniku a ty opisałeś to jako nieprawidłowe połączenie. Co do słuszności uziemienia fundamentowego czy otokowego nie ma o czym gadać bo tak ma być. Tylko ja patrze na to z poziomu wykonawcy który zastaje budynek bez uziemienia fundamentowego i nie ma przyzwolenia (albo też możliwości przez różne przeszkody) kopania domu dookoła pod otok. Chciałbym żeby ktoś to zrozumiał że czasem choć chcesz zrobić dobrze, to nie możesz albo się nie da. Twoje filmu o uziemieniu powinni oglądnąć inwestorzy (o ile by zrozumieli ocb) którzy na etapie fundamentów powinni kłaść nacisk na wykonanie uziemienia które mają w projekcie.
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 4 года назад
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Z tym PEN-em przechodzącym przez licznik to wiem że tak robią rejony energetyczne. Jak dla mnie jest to duży błąd. Po pierwsze licznik nie ma zacisku PEN tylko N, po drugie jak taki monter słabo go przykręci, a znam kilkanaście takich przypadków po wymianie licznika to mamy asymetrię na obornikach no i brak ochrony przeciwporażeniowej jeżeli w budynku nie ma uziomu wyrównawczego, który może uratować nam życie w takim przypadku. Dlatego też do licznika powinno być podane N, a tor PEN powinien być już z szyny i dalej do budynku z pominięciem licznika.
@krystiankrystian4364
@krystiankrystian4364 3 года назад
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 A czy gdy nie ma instalacji odgromowej to wystarczy wykonanie uziomu szpilkowego , czy tez trzeba wykonac otok , jak najczesciej rozwiazujesz taka sytuacje?
@lespaw71
@lespaw71 2 года назад
Szkoda że nie pokazałeś jak rozmieściłeś elektrody pomiarowe w ziemi.
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 2 года назад
Nie rozmieszczałem żadnych elektrod pomiarowych w ziemi :) więc nie pokazałem.
@lespaw71
@lespaw71 2 года назад
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4:07 to pomiar impedancji pętli L-PE ?
@Slawcoo
@Slawcoo 3 года назад
nic nie wspomniałeś o współczynniku kp :) chociaż przy najwyższym i tak pomiar mieści się w granicach normy :) PZDR
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 3 года назад
Ja tu miałem tylko zmierzyć uziemienia domu w którym robiłem instalacje. O współczynnikach niech mówią inni ;) I tak za bardzo się rozwodzę nad tematem i wielu nie kupuje o co mi chodzi z tą glebą i głębokością uziemienia. szpilkowego.
@przemek3843
@przemek3843 3 года назад
Mój rekord w uziomie to 46 sond po 1.5m. A k tak nie osiągnięte....
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 3 года назад
Mój padł kilka dni temu 21m. Ale cel osiągnięty :) 46 sond, chyba bym zrezygnował i bił kolejne obok. Podziwiam za wytrwałość, inny by poebał i wpisał że jest git.
@ovidiuroman1979
@ovidiuroman1979 4 года назад
I’m so angry,because i don’t understand your language
@marcinopalka3213
@marcinopalka3213 4 года назад
ovidiu roman learn Polish then.
@ovidiuroman1979
@ovidiuroman1979 4 года назад
Marcin Opalka i Know only “curva”wich mean in my language “bich”
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
ovidiu roman Where are you from?
@ovidiuroman1979
@ovidiuroman1979 4 года назад
DARIODE Instalacje elektryczne i teleinformatyczne România
@marcinopalka3213
@marcinopalka3213 4 года назад
ovidiu roman „ kurwa” not „curva” and this word has several meanings in Poland and of course most people know just a worst of them. But this is not so funny that you only know this word. As you heard he hasn’t use anytime kurwa in his speech. Next time when you meet some polish ask them what means „ dziękuję, proszę i przepraszam”. That’re the best words for start to learn Polish. Felicitari din Polonia✌️
@marekc1374
@marekc1374 3 года назад
Ccmkd niezabudowananiezabudowanato
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 3 года назад
Ok
@tajan1989
@tajan1989 4 года назад
Otrzymany wynik na pewno nie jest wartością rezystacji uziemienie. Użyta metoda IPZ l-pe ma swoje ograniczenia warto było o tym wspomnieć widzom. Proszę sie do szkolić bo chyba chcesz przekazywać rzetelna wiedzę a nie półprawdy. Powodzenia przy kolejnych filmikach
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
Jak zwykle piszesz głupoty i Twoja wiedza teoretyczna mija się z rzeczywistością. Pomiar jak najbardziej wykonany prawidłowo jedną z wielu metod wykonywania pomiaru rezystancji uziemienia. Po co piszesz komentarze które mają na celu podważanie tego co wykonuje. Jak będę chciał komuś przekazać wiedzę to zacznę brać za to pieniądze bo wiedza kosztuje, puki co przekazuje informacje jak JA to robię dlatego jeszcze mi za to nie płacisz. Podkreślam jeszcze raz że jest to kanał mojej działalności który jest kanałem INFORMACYJNYM a nie NAUKOWYM.
@tajan1989
@tajan1989 4 года назад
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Zmierzyłeś rezystacje (a właściwie impedacje) pętli l-pe łącznie z obwódem zasilającym. Trzeba jeszcze zmierzyć Z l-n obwodu który zasilił miernik i odjąć (trzeba użyć tego samego gniazda, przedłużacza) Wynik który otrzymaleś jest orientacyjny. Do oszacowania czy uziom "nada się" wystarczy. Nie musisz wiedzieć czy jest 4.01 lub 2.88 ohm ważne ze nie jest to 20 lub 50ohm. Jeśli chesz wystawiać pomiary to trzeba wiedzieć wszystko od A do Z nie połowę. Jak masz ambicje być elektrykiem nie elektroinstalatorem to również. Polecam kanał JacekH07 trochę przynudza ale pod wzgledem merytorycznym jest ok. Wideolista z pomiarami.
@tajan1989
@tajan1989 4 года назад
To nie był atak na Ciebie tylko zwrócenie uwagi ze zrobiłeś coś nie poprawnie, do polowy dobrze
@dariodeinstalacjeelektrycz7455
@dariodeinstalacjeelektrycz7455 4 года назад
Tak jak pisałem Ci już wcześniej, nie mam zamiaru nikogo uczyć ani przekazywać wiedzy, przekazuje informacje i niech tak zostanie. Nie mam ambicji na bycie elektrykiem, lubię być elektroinstalatorem. Pan Jacek czyta swoją wiedzę z kartki co jak dla mnie wygląda średnio, poza tym wciska ludziom rozdzielnice wielkości szafy ubraniowej z wyposażeniem za 20 000 zł i mówi że elektryk chciał oszukać klienta bo powiedział tylko 15 000 zł za całą instalacje, a klienci z jego filmów dziwnym trafem co chwile mają "zator finansowy", nie pisze o paleniu siana :) Pewnie że go oglądam, jak mam gorsze dni. Fajnie że w końcu napisałeś od kogo czerpiesz wiedzę :) Wszystko się wyjaśniło.
@tajan1989
@tajan1989 4 года назад
@@dariodeinstalacjeelektrycz7455 Czerpie wiedzę z moich notatek ze studiów ale też w necie jest dużo artykułów (bezel, RST, dehn itp) z yt to wszystko są źródła wobec których trzeba być krytyczny to wszystko. Tez jestem elektrykiem na swoim. Wykonuje instalacje jak ktoś ma ograniczony budżet to trudno jedno rcd i koniec ale musi być zgodnie z dzisiejszymi wymaganiami, oczywiście namawiam na więcej, ale ze swojego przecież nie sprezentuje.
Далее
Uziom Pionowy
16:26
Просмотров 177 тыс.
ЮТУБ ТОЧНО ВСЕ!
11:23
Просмотров 786 тыс.
POMIAR REZYSTANCJI IZOLACJI KABLA - POKAZ NA BUDOWIE
17:57
Osadzenie puszek przepuszczanie kabla przez peszel
6:58
POMIAR REZYSTANCJI UZIEMIENIA METODĄ DWUCĘGOWĄ
12:15