Тёмный

Intenzita gravitačního pole | Gravitace | Fyzika | Onlineschool.cz 

Onlineschool cz
Подписаться 12 тыс.
Просмотров 10 тыс.
50% 1

Vysvětlím ti, co je to intenzita gravitačního pole, jaký je rozdíl mezi tíhovým a gravitačním zrychlením a jaké typy gravitačního pole existují.
Už víme, že gravitační síla vzniká mezi dvěma hmotnými tělesy. Kolem každého tělesa zvlášť existuje také gravitační pole, tedy oblast prostoru, kde na jiná tělesa začne působit gravitační síla. A toto pole existuje bez ohledu na přítomnost či nepřítomnost dalších těles.
Odvození intenzity gravitačního pole
Pokud chceme popsat intenzitu gravitačního pole K tělesa 1 a vycházíme při tom z Newtonova gravitačního zákona, vadí nám v něm hmotnost tělesa dva. Proto je tato intenzita definovaná jako podíl gravitační síly Fg a hmostnosti tělesa 2 m2
Fyzikální jednotka intenzity gravitačního pole je m·s-2 a má vždy stejný směr jako gravitační síla.
Gravitační a tíhové zrychlení
To, že má intenzita gravitačního pole (někdy se jí také říká jen „gravitační intenzita“) stejnou jednotku jako zrychlení, není náhoda. Fyzikální význam hodnoty intenzity je zrychlení, s jakým se bude těleso 2 přibližovat k tělesu 1 (např. kámen k Zemi). Nyní zde musíme přesně zadefinovat dvě si blízké veličiny.
Gravitační zrychlení ag je zrychlení, které uvažujeme pro gravitační pole těles, které nerotují. Tedy jsou následkem pouze gravitačního pole a tuto veličinu můžeme dát do rovnosti s gravitační intenzitou K.
Tíhové zrychlení g (podobně jako tíhová síla) je složením gravitačního zrychlení ag a odstředivého zrychlení aod, které vzniká jako následek rotace planety kolem své osy. Ve všech výpočtech v gravitačním poli Země (vrhy, nakloněná rovina, hydrostatický tlak) bychom tedy správně měli mluvit o tíhovém zrychlení.
Homogenní a centrální gravitační pole
Dokud jsme počítali s ději na povrchu Země jako již dříve zmíněné vrhy, tak jsme nevědomě operovali s konceptem homogenního gravitačního pole. Tedy pole, kdy velikost gravitačního (popř. tíhového) zrychlení je stále stejná bez ohledu na polohu a směřuje kolmo dolů.
Když se ale podíváme na gravitační pole planety v kosmických rozměrech a podíváme se do vzorce na výpočet intenzity K, zjistíme, že velikost gravitační intenzity klesá s kvadrátem vzdálenosti r. Protože má také stejný směr jako gravitační síla, která míří do středu planety, má toto pole centrální symetrii - všechny vektory intenzity míří do středu planety.
Toto video najdeš také na webu Onlineschool.cz na onlineschool.cz/fyzika/intenz...
Registruj se k odběru, aby ti neuteklo žádné nové video! ru-vid.com...
Můžeš sledovat mou tvorbu na Facebooku: / onlineschoolcz
Všechna videa z matematiky a dalších technických předmětů najdeš na onlineschool.cz

Опубликовано:

 

5 авг 2019

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 13   
@aca_7899
@aca_7899 2 года назад
Moc děkuji, konečně to chápu :D
@onlineschoolcz
@onlineschoolcz 2 года назад
To moc rád slyším :)
@verte1765
@verte1765 Год назад
neskutečně užitečné! Zitra piseme test, tak uvidim :D
@onlineschoolcz
@onlineschoolcz Год назад
Rád jsem pomohl :)
@davidsufuska2543
@davidsufuska2543 3 года назад
Skvělý video. Vtipný jak se Ostravák snaží mluvit ,,normálně".
@onlineschoolcz
@onlineschoolcz 3 года назад
To je pokrok, ze jde vidět snahu mluvit normálně. Me už i vlastni rodina keruje za to jak kratce a rychle mluvím v tech videich...
@dominikamikuskova8482
@dominikamikuskova8482 4 года назад
nie je jednotkou intenzity N * kg na mínus prvú? Alebo odkiaľ sa tam potom nabrali sekundy?
@onlineschoolcz
@onlineschoolcz 4 года назад
No to vznikne, když si ten newton rozložís na základní jednotky (m/kg*s)
@dominikamikuskova8482
@dominikamikuskova8482 4 года назад
@@onlineschoolcz aháá chápem už :) ďakujem inak parádne videá len v tom ďalej pokračuj
@robertcermak6899
@robertcermak6899 Год назад
A není to tak,že nás zakřivený časoprostor tlačí víc či míň k hmotnému tělesu?
@onlineschoolcz
@onlineschoolcz Год назад
Ono ve výsledku může, ale to co popisuješ je Einsteinova obecná teorie relativity, kterou neumím, a toto je klasický středoškolský Newton :)
2 года назад
Ahoj,som uz stary 45 rokov,ale zaujimalo by ma ako rychlo by sa zem musela tocit aby som sa posobenim odstredivej sily zacal vznasat pri mojej hmotnosti 100kg. Bolo by zaujimave to vypocitat kedze zem v rovniku sa pohybuje asi 465m/s. Viem nieje to podstatne len ma to tak zaujima. Vdaka.
@onlineschoolcz
@onlineschoolcz 2 года назад
Odstředivá síla by se musela rovnat síle gravitační. Když to dám do rovnosti, tak vyjde obvodová rychlost cca 7 910 m/s, což odpovídá první kosmické rychlost.
Далее