Тёмный

Jak na obruby z pásoviny 

Hustej Vercajk
Подписаться 43 тыс.
Просмотров 68 тыс.
50% 1

Pokud nejste fandové klasických vibrolisovaných obrubníků a tak jako já nefandíte ani nějakejm drcenejm petflaškám v záhonech tak velmi elegantním řešením jsou obruby z ocelové pásoviny. Jedná se o plochou ocel válcovanou za tepla a seženete ji v mnoha rozměrech. Tyto ocelové pásoviny jsou vhodné všude tam, kde potřebujete oddělit zůzné plochy jako třeba chodník a záhon velmi decentně a skoro neviditělně. Je mnoho způsobů, jak pásovinu usazovat. Můžete ji zabetonovat jako klasické obrubníky nebo přivařit na roxory.
Různé jsou i metody co se týká délek. Někdo si připraví menší kusy a ty pak na místě k sobě svařuje nebo šroubuje a někdo zase preferuje ukládání v hotových svařených dílech. Co určitě nedoporučuju je metoda, kdy si roxory nejprve na pásovinu navaříte a teprve potom to zaboucháváte do země jako celek. Je skoro nemožné takhle udržet rozumnou rovinu protože stačí jediný kamínek a už vám jeden roxor jede do strany i s celou pásovinou.
Udržet absolutní rovinu na dlouhých kusech třeba 15 nebo 20m je také dost obtížné, ale dá se to následně korigovat. Dobré je to udělat třeba až po položení dlažby a jejím zahutnění deskou protože to vám samo o sobě tu pásovinu "srovná" tak jak si dlažba řekne. Pak se to dá dorovnat kusem prkna, palicí a hrubou silou.
Dobré je si také promyslet jak vysoko pásovinu budete chtít usazovat. Někdo to dělá přesně v rovině dlažby, někdo ji třeba o půl centimetru utopí a někdo naopak o sentimetr zvedne aby byla více přiznaná.
Není to tedy žádná velká věda, jen práce se základním nářadím, flexa, svářečka a kladivo. Dobré je, že takto můžete obrubníky usazovat i v zimě protože nemusíte nic betonovat.
#obrubnik
#pasovina
#dlazba

Опубликовано:

 

23 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 61   
@4evergeem
@4evergeem 3 года назад
Co takhle udelat video o pokladce tech zulovych odseku. Docela by me to zajimalo... dik
@pracantneunavny8833
@pracantneunavny8833 3 года назад
Pásovina je dobrá,je to detail který dělá celek.Roky se běžně používá používá ve veřejných parcích a zahradách.Opravdu "neviditelně " a funkčně odděluje plochy a málokdo si jí všimne.Vy výsledku je s ní mín práce a je cenově dostupější než obrubník který časem nevypadá nejlíp
@imrichcsiba-csibasteel4890
@imrichcsiba-csibasteel4890 3 года назад
Nazdar čakal som toto video, bol som zvedavý prečo si si kúpil zvaračku na obrubníky , ale neni som moc nadšený. Ako kováč nerád vidím hrdzavé železo v zemi. Tie žulové kocky by si zaslúžili žulovy obrubník, aj keď len za cenu toho, že by si krajné osadil do betónového hrobečku.😀
@HustejVercajk
@HustejVercajk 3 года назад
Původní plán počítal s kostkovým dvouřádkem, ale ono mi to přijde fakt takové divné mít pravidelný dvouřádek a pak od něj navázat divokou dlažbou se vsazenejma šlapákama. Tahle varianta mi přijde taková přirozenější a jakmile zakůrujeme záhony, tak ta pásovina nebude vůbec vidět.
@darekurban384
@darekurban384 3 года назад
@@HustejVercajk Souhlas, mám takto ohraničené zahradní jezírko od trávníku... Akorát dřevem sice za 5 let ho budu muset vyměnit, ale pořád lepší než plastové... Ale bál bych se jak budou ty obrubníky v zemi aby nerezly..? pokud, ale budou zasypané kůrou tak je to asi jedno...Ať se Vám daří:)
@fao_skittlesak
@fao_skittlesak 3 года назад
@@HustejVercajk mohli bychom potom vidět foto? Chybí mi foto většího celku, tuto možnost vidím poprvé. Taky souhlasím s názorem že se mi nelíbí “položené” kusy železa na zahradě.
@jiriabraham9517
@jiriabraham9517 3 года назад
Zdar chlape. Neměla tam být náhodou pásovina z CORTENU. Tahle módní záležitost už je dlouho na trhu v zahraničí, ale prvně vidím obyč ocel, co se časem rozpadne.
@HavlicekLukas
@HavlicekLukas 3 года назад
asi tak nejak - minuly rok si mi o to pes rozjebal tlapku - nevim jak dlouho byly v zemi ale treba 20-30 let byl sem rad z sem to vyskubal ven
@HustejVercajk
@HustejVercajk 3 года назад
Ahoj, jasně že by to bylo super, ale cena toho materiálu je fakt hustá. :) Proto používám silnou pásovinu a zapouštím ji tak any byla při montáži pár milimetrů pod finálním povrchem. Teda snažím se o to. :)
@jiriabraham9517
@jiriabraham9517 3 года назад
@@HustejVercajk pěkný je i když někde kousek kouká a má ten industriální vzhled. Ale máš pravdu s tou cenou cortenu :-D
@pagliaorba9958
@pagliaorba9958 3 года назад
No, nevím. Soused za komunistů pracoval v kovošrotu a měl materiál zadarmo. Udělal si asi 10cm vysoké obruby k záhonům, včetně plochy po které se chodí. Stejně tak oddělil trávník. Materiál použil o síle minimálně 12mm. Všechno pořádně provařil, vypadalo to fakt dobře. Vyrobil to někdy v letech 1986-7. Fungovalo to skvěle do okamžiku, kdy přešel na granulované hnojivo a dodělal automatickou závlahu. Tu dělal někdy kolem roku 2004. A zhruba po 5 letech, se mu to celé rozpadlo. Životnost 50 let ??? :-) :-) Ani náhodou. V momentě kdy začneš zavlažovat a hnojit, se ti to rozpadne před očima.
@pracantneunavny8833
@pracantneunavny8833 3 года назад
Kdoví co tam soused ukradnul.:)
@pagliaorba9958
@pagliaorba9958 3 года назад
@@pracantneunavny8833 Tak rozhodně to byla kvalitnější ocel než dnes. Stačí porovnat kvalitu 40 let starého roxoru a toho dnešního. Nicméně v kradeném materiálu to není. Problémem je granulované hnojivo a každodenní závlahy. To by sežralo i nástrojovou ocel. Stačí se podívat v jakém stavu jsou zemědělská rozmetadla na granulát. 5 let a jdou do šrotu, protože je ten granulát úplně sežere.
@filipmecir262
@filipmecir262 3 года назад
@@pagliaorba9958 :D kvalitnější ocel :D to mě vždycky dostává do kolen, to subjektivní hodnocení materiálů... No, k věci - ano, není to věčný. Ano, bylo by lepší to mít pozinkovaný (to by byla radost spojovat a ošetřit spoje). 50 let je nadsazených ale to je i u betonu (kdo viděl beton po 50 letech, tak ví, že taky není dokonalý a co s ním udělá hnojivo). Taky je ale něco jiného obruba co vystupuje nad zem a obruba v podstatě celá v zemi. Samotná závlaha to nerozežere rychleji, než klasické podnebí mírného pásma. Hnojiva už ale problém jsou, ale nebral bych rychlost rozežrání rozmetadla a rychlost rozežrání obrubníku jako stejnou. Za mě je to obruba tak kolem stromků (chodník/mulč) nebo to opravdu pozinkovat. Nebo se smířit s tím, že to po 30 letech pude do kopru a stejně tou dobou už polovička chce vše jinak...
@pagliaorba9958
@pagliaorba9958 3 года назад
@@filipmecir262 No samozřejmě že to byla kvalitnější ocel. Před 50 lety téměř neexisovala recyklace a i běžná stavební ocel byla řádně vyrobena z rudy. Dnešní ocel tohoto druhu je z naprosté většiny vyrobena z recyklátu a je plná příměsí a nečistot. A díky těmto nečistotám je daleko náchylnější na oxidaci. To nám dokázal na hodině už před 30 lety učitel metalurgie. Stačilo se podívat pod mikroskop, na plátek roxoru z dob 2 světové války a z 80 tých let. Ten rozdíl byl propastný. A to, že by zavlažování nemělo na oxidaci obrubníku žádný vliv je naprostý blábol. Čím větší vlhkost, tím větší oxidace.
@LetajiciJedi
@LetajiciJedi 3 года назад
Super video. Taky se na to chystám. Jen jsem bohužel udělal tu chybu, že jsem na pasovinu už navařil roxory. Takže se to bude blbě dávat do roviny :(
@PietroCZ1712
@PietroCZ1712 3 года назад
Hezká práce. Jen pro info, jak silný roxor je použit? 10 nebo 8 mm?
@pvlhora
@pvlhora 3 года назад
Jak je to s ohybem? Potrebuji kruh s polomerem 1.5m Co nejake plechove/ocelove obruby?
@radkakrocova2264
@radkakrocova2264 5 месяцев назад
Kde se dá pásovina koupit v Brně? Poradíte prosím? Tloušťka 6mm,výška 10cm. Děkuji moc.
@jaroslavcerny1547
@jaroslavcerny1547 5 месяцев назад
V hutních materiálech. Jedná se o plochou ocel 100x6. Kde jsou v Brně hutní materiály si musíte najít.
@vaclavfiala767
@vaclavfiala767 3 года назад
Ahoj, na videu je videt, že pod pasovinou jsou jeste fošny nebo osb jako šalunk? Chci to nyni delat u sebe u baraku a porad vaham nad výškou pasnice? Jestli 10cm je dost? Kdyz vezmu 8cm dlazba a pod ni jemnej štěrk, tak ten se všechen vysype mimo pasnici??? Jak resit tenhle detail?
@HustejVercajk
@HustejVercajk 3 года назад
To zalezi jestli na obou stranach nove davas skladbu nebo to prisypavas na obou stranach. Ja delal skladbu 35cn takze z tohoto pohledu je jedno jestli 8 nebo 10cm pasovina. :) Ty prkna jsem tam dal ciste proto abych mel nejaky zakladni ohraniceni kdyz jsem navazel ornici. Jinak když ten štěrk hutníš tak ti zas tak moc do strany neutika a od tech cca 6cm už máš stejně větší frakce který se do sebe zamknou.
@menmen1316
@menmen1316 3 года назад
Ahoj, a musí tam ten obrubník být mezi tím chodnikem a travou? Naši předkové kolem domů a chalup pokládali kamenné chodníky bez těchto vymožeností. Ale chápu, že je to Vas vysněný dům, a tak to chcete mít tipťop. A finančně to musela být taky mala raketa
@HustejVercajk
@HustejVercajk 3 года назад
Ahoj, nejak tu dlažbu ukončit musíš. Buď klasickej obrubník nebo řadou kostek do betonu nebo takto. Neumim si představit jak to jinak udělat aby se o něco opřely štěrkové kufry a nerozlezlo se to do těch záhonů nebo trávy. Pokud takovouto dlažbu položíš jen bez ukonční tak se to po jedné zimě rozjede a budeš to muset opravovat. Ale chápu tvůj point, dřív se nějaká štěrková lože nebo obrubníky moc neřešily a bylo to tam stovky let. Ale taky po tom nejezdili dodávkou a nechodily po tom slečny v podpatkách takže moc neřešili že to maj zvlněný. :)
@filipmecir262
@filipmecir262 3 года назад
Dřív to tak dělali a jak pěkně se to rozlezlo/rozhoupalo (kdo někdy šel přes dvůr z tenčích šutrů po děšti, ví své). Doba je někde jinde. Stejně tak zatížení, co po tom musí projít. Ale samozřejmě můžete dělat dlažbu z kamene bez obruby. jen počítejte, že to buď nedopadne dokonale, nebo to bude raketa ještě vyšší. Např. lomový kámen frakce 300 s jednou stranou rovnou (tj. ručně vybíraný z odvalu nebo opracovaný) na tunu tak 1000,- a víc.
@patrikkadraba3702
@patrikkadraba3702 Год назад
Volil by jsi takovou obrubu mezi dlažbu položenou do štěrku (v pergole) a trávou?
@HustejVercajk
@HustejVercajk Год назад
Jo
@PatrikKadraba
@PatrikKadraba 7 месяцев назад
Tak jsem to nakonec hecnul a udělal. Plocha 10x5m. Společně s rektifikovanou dlažbou to byl boj jí srovnat do roviny ale je to perfektní !!!@@HustejVercajk
@jancermak1988
@jancermak1988 3 года назад
A co třetí možnost? Neviditelný plastový obrubník. Dělá se s ním daleko lépe, jednoduše se tvarují oblouky a pokud se za pár let rozhodnu, že chci plochy jinak, tak předělání je mnohem jednodušší. Životnost je stejná.
@jancermak1988
@jancermak1988 3 года назад
@@akarad7509 To jsem udělal hned. A?
@heinrichjager3855
@heinrichjager3855 3 года назад
@@jancermak1988 Nefandí drceným petflaškám. Ne že bych tomu rozuměl, pásovina bude cenově obdobná cca. kilo metr.
@ondrejkluc8760
@ondrejkluc8760 3 года назад
Ja bych rozhodně volil železo. Plast vyšisuje slunce, začne praskat a deformuje se i špatným našlápnutím
@HustejVercajk
@HustejVercajk 3 года назад
Ahoj Honzo, to že plast mi do zahrady nesmí, to je čistě můj názor a špatná zkušenost, ale v tomto případě by to opravdu použít nešlo. Tyhle plastové věci se dají použít jen někde mezi záhonem a trávou ale ne u chodníků. Chodníky a především ty pojezdové potřebují opravdu pevné kraje aby udržely kostky, dlažbu nebo zámkovku. Jakmile bys najel ke kraji autem tak ti to ty plastové obrubníky vyvalí. Ono těch možností je jasně víc. Třeba v Americe jsme běžně dělali betonové obrubnky co se odlejvaly přímo na místě a tvarovaly takovejma speciálníma hladítkama. Takže jsi měl betonovej obrubník, ale dal se udělat v libovolném tvaru oblouků a úhelníků a nahoře byl třeba zaoblený.
@jancermak1988
@jancermak1988 3 года назад
@@HustejVercajk Jasně, každý rád používá něco jiného a každý má jiné zkušenosti, ale jen jsem měl pocit, že když už zmiňuješ možnosti, jak oddělit plochy v zahradě, bylo by dobré tuto možnost zmínit (klidně i s dodatkem, jakou s ní máš zkušenost.) Přeci jen tvůj kanál sleduje celkem dost lidí a určitě by se našli ti, kteří by rádi slyšeli o této jednodušší možnosti (která se ovšem nedá použít ve všech případech, jak píšeš).
@jancibulka5259
@jancibulka5259 3 года назад
Koukám máš nataženou automatickou závlahu jo ??
@HustejVercajk
@HustejVercajk 3 года назад
Hezká zahrada si prostě žádá své :)
@jancibulka5259
@jancibulka5259 3 года назад
@@HustejVercajk já pracuji pro firmu.... A montujeme právě tyto automatické závlahy (Rain Bird )
@romankovac3526
@romankovac3526 3 года назад
@@jancibulka5259 až na drobný detail. Je tam namontovaný Hunter...😁🧐
@zivnymichal
@zivnymichal 3 года назад
Zajímaly by mě zkušenosti s ohraničením trávníku/záhon právě pásovinou třeba 3mm. Za pár let to podle mě dost orezne, udělá se ostrá hrana o kterou se půjde říznout při našlápnutí bosou nohou.
@HustejVercajk
@HustejVercajk 3 года назад
Proto říkám, že 3mm mi přijdou hrozně málo a já to rozhodně nepoužívám. Ve chvíli, kdy máč pásovinu 6 a víc mm tak ti to nevyrezne do nějaké špičky. Alespoň ne během tvého života. :)
@zivnymichal
@zivnymichal 3 года назад
@@HustejVercajk Jo, mám stejný názor 👍
@deniswolf1213
@deniswolf1213 10 месяцев назад
Ved je to podstatne drahsie ako obrubnik kde meter vychadza okolo 3€ + beton a toto 7€ za meter
@prvapomoc2565
@prvapomoc2565 3 года назад
zinok stoji +- 0,6 eura za kg pozink. zeleza
@uznabi
@uznabi 3 года назад
Hadicovka take funguje. Chapu, neni draha, tak je e-e :D
@filipmecir262
@filipmecir262 3 года назад
Tak hadicovka ma dva e-e :D nedá se s ní dělat v jedné osobě (jako, teoreticky dá, ale člověka z toho může jebn...) a každý klad má hraniční odchylku okolo 1 cm. Ale pokud vám vyhovuje, nebo máte malinkatý plácek, prosím, hadicovka může být řešení. Není ale pro lidi, co dělají sami, nebo mají velký plac. Naopak kdo má větší plac, dělá ve dvou a nemá v hlavě úplně bílo, může se relativně levně pořídit optický nivelační přístroj. Za desetinu cena kvalitního rotačního laseru dostane něco s obdobnou přesností (ale značně nízkou blbuvzdorností). Práce s tím trvá déle než s laserem, ale je rychlejší než s hadicovkou. Navíc se tím dají pohodlně přenášet výšky mezi patry (např. schodištěm spustíte volně pásmo a můžete ho využít na přenesení výšky). Já mám třeba přístup k totální stanici a ne k laseru či niveláku. Takže já na placech kde mi nestačí klasická vodováha dávám výšky mašinou se kterou můžete dělat dopravní stavby... Protože pořídit rotační laser se mi nevyplatí. A protože mám přístup k něčemu s čím to +- nahradím, nemám potřebu si jít půjčovat nivelák nebo laser. Kdybych ale dělal s výškama každý den, nebo by mě to dokonce živilo, tak už ten rotačák bude doma, práce s ním je fakt po chvilce učení se lahoda a člověk to může docela uživit (pokud má bagrista přijímač, postavíte mu to, nastavíte mu to a on už pojede jak drak - tady v okolí má jeden přijímač ale ještě se nezmotal na pořádný laser/případně ho už stavba má tak nevidí zatím důvod si pořizovat vlastní a starat se o něj).
@andosvk
@andosvk 3 года назад
A co tak tu pasovinu natriet napr. gumoasvaltom, to len taky napad....
@vojtechskoda9395
@vojtechskoda9395 3 года назад
Přijde mi to jako zbytečná práce se zakopanými penězi do hlíny.. to železo není jinak ošetřené. To tam vydrží 10 let a nic z toho nezbyde. Vyhozený kotel peněz, ztráta času a energie. To jsi mohl tu koupenou pásovinu rovnou zakopat je jedné jámy a výjde to na stejno...
@danielpanek9540
@danielpanek9540 3 года назад
Zbytecna prace je predelavat zahradu za x desitek nebo stovek tisic a pak usetrit na ohraniceni tim, ze tam vrazim nevkusny plastovy obrubnik nebo nehodici se betonovy. Ocelova pasovina je perfektni reseni, sam tim mam ohraniceny strom v zamkove dlazbe a svete div se malo kdo si toho vubec vsimne a kdyz vsimne, tak jsou z toho nadseni a ptaji se kde se to da sehnat a kolik to kostuje, protoze je to opravdu pekne.
@pracantneunavny8833
@pracantneunavny8833 3 года назад
Každý má jiné priority a možnosti.Budme rádi že si každý muže zvolit řešení podle sebe
@frantakoudelka2237
@frantakoudelka2237 3 года назад
Záhony se pásovinou ohraničují celá staletí. Najdete ji v každé zámecké zahradě a pásovina vydrží úplně běžně 40-50let. Kam se naní hrabe odporný plast.
@Radek6
@Radek6 Год назад
@@frantakoudelka2237 tak to bych teda chtel tuhle pasovinu videt za 50 let.
@tomasvrkoslav5364
@tomasvrkoslav5364 3 года назад
3:58 Neběží ta flexa obráceně. Sice je to divný ale ty jiskry létají na druhou stranu.
@romankovac3526
@romankovac3526 3 года назад
Na všetkých flexkach sa dá rukoväť dať aj na opačnú stranu. Pri väčších rozmeroch kotúča aj z hornej strany. 🤔
@tomasvrkoslav5364
@tomasvrkoslav5364 3 года назад
@@romankovac3526 Měl bych strach že mě ta flexa kopne a já si přejedu kotoučem nohy.
@Lihi8
@Lihi8 3 года назад
zbytečnost a ještě to vypadá hrozně, přijde mi, že lidi už fakt neví za co utratit peníze
@peterboncin1117
@peterboncin1117 Год назад
Keď sa nevyznaš nekomentuj!
@jannovak7910
@jannovak7910 3 года назад
No hrozně to vypadá a že to lehce orezne, no to snad ze začátku.Jestli si viděl po pár letech orezlý kus železa v zemi tak to z toho ani udělat nemůžeš.To je už lepší plast v barvě té dlažby nebo trochu podobné. Raketa bude i ta cena nevím za mě mínus, nikdy bych do toho nešel...
@luboshorvath4325
@luboshorvath4325 3 года назад
humus :D viem si to predstavit ako daky detail na kusku chodnika ale nie tahat 30 metrov pasovin :D
Далее
Výkop, kufry, mlaty, dlažba... co čím hutnit?
8:32
Mlatová terasa
11:52
Просмотров 21 тыс.
Интересный наборчик 😀
00:12
Просмотров 11 тыс.
Chodnik svojpomocne )( rekonstrukcia domu
22:37
Просмотров 122 тыс.
Nejlepší zahradní plastový obrubník
6:00
Просмотров 10 тыс.
Mlatový chodník (NOVÁ ZÁHRADA)
3:11
Просмотров 2,4 тыс.