witam, a w jaki sposób będzie włączana będzie pompa przy otwarciu zaworu na zraszacze, skoro włącznik ciśnieniowy jest dopiero przy zbiorniku hydroforowym ?
Położenie wyłącznika ciśnieniowego teoretycznie nie ma znaczenia, spadek ciśnienia w układzie (przy otworzonym zaworze) sprawi załączenie łącznika ciśnieniowego i uruchomienie pompy.
Pytanie dotyczące złącza pięciodrożnego: co tam jest podłączane? Zbiornik przeponowy, rura z pompy, wyłącznik ciśnieniowy, manometr i zostaje jedno przyłącze. Co tam się podłącza?
A właśnie dlaczego podłączamy przewody odwrotnie ,a niebieski z niebieskim,brązowy z brązowym przy zbiorniku.Ale dlaczego zawór zwrotny podłączacie przy pompie,jak wyciągasz pompę to razem z wodą w przewodzie,tak miałem podłączone i zawsze jak wyciągałem 20metrowy przewód z pompą dźwigałem wodę .Dopiero pan który mi pogłębiał pompę to powiedział żebym zamontował przy zbiorniku.
Ma pan rację, zawór zwrotny można zamontować na górze - jednak jeśli zapomni się spuścić wody na zimę to na wiosnę wymieniamy zawór, bo mróz na pewno go rozsadzi. Przewód elektryczny w związku, że jest to silnik jednofazowy możemy podłączyć dowolnie.
@@PompyHYPO No to ciekawe jak spuszczacie tę wodę ze swojej instalacji jeśli zawór zwrotny jest zaraz za pompą... To oczywiste że jak jest za zbiornikiem to wystarczy odkręcić zawór i po wodzie, a jak za pompą to trzeba za każdym razem wyciągać pompę.
W tym przypadku musy być przy zbiorniku. Wyłącznik nie jest hermetyczny nie może być pod wodą. Poza tym gabarytami nie pasuje do wprowadzenia go w studnię.
Witam jestem pod wrażeniem tego co widzę i nie wiem jak można wkładać pompę pchając ją żeby weszła do rury studziennej na daną głębokość to jest profanacja studni .Film pokazuje to że człowiek który to montuje nie ma o tym pojęcia jakiej grubości pompę może włożyć w tą rurę .Do tej średnicy powinna być mniejsza średnica pompy to nie znaczy że wydajność będzie mniejsza,zarazem chłodzenie pompy jest lepsze i rura nie ucierpi bo każda pompa ma wibracje
Montowana na filmie pompa to model BHP, która ma wewnętrzny płaszcz chłodzący. czyli w tym przypadku pompa nie musi mieć szerszej szczeliny miedzy obudową a ścianą silnika. Woda przepływa przez pompę (przez jej środek). Pozdrawiam
@@bartekck1988 Jak najbardziej. Polecam tylko przy nawijaniu zostawić początek gwintu bez pakuł ( jedna czy dwie nitki) żeby prosto i łatwo załapać plastikowy gwint.
jeśli na pompie jest wyjście 1" to czy jest sens dawać rury i złączki do zbiornika większe, np 32mm albo 40mm? czy to wpływa pozytywnie na wydajność pompy?
Rura PE mimo, że w miarę gładka w środku to mimo to stanowi najdłuższy odcinek w układzie hydraulicznym. Lepiej by nie wprowadzała dodatkowych oporów przepływu.
Kolega monter troche niechlujnie zamontował kabel zasilajacy w wył , cisnieniowyn --- do dławika wchodza żyły a płaszcz kabla pozostaje przed dławikiem . No i przed wpuszczeniem pompy do rury fajmie by było wypompować tą wodę ze studzienki która sie wlewa do studni --- Odrobina estetyki jeszcze nikogo nie zabiła.
Jeśli instalacja jest, jak pokazano na filmie, to wszystko będzie działać. Pompa nie musi być w bezpośredniej bliskości hydroforu. Jeśli pozbędziemy się zbiornika, to po pierwsze: pompa będzie załączała się za każdym razem, a po drugie: musimy wymienić wyłącznik ciśnieniowy na taki, który jest w stanie działać bez zbiornika.
przy hydroforze montujemy pompę poziomą, która działa na zasadzie zassania wody ze studni, przeważnie abisyńskiej i ma ograniczone pole manewru ze względu na zasadę działania i ograniczenia w podnoszeniu wody. pompa głębinowa, jaka jest pokazana w filmie, działa na innych zasadach, dlatego też można ją umieszczać na głębokości poniżej maksymalnego podnoszenia pompy poziomej. pompa przy hydroforze jest potrzebna tylko w 1 przypadku.
Wówczas instalacja się komplikuje. Najczęściej użytkownicy decydują się na agregat prądotwórczy dobrany do mocy pompy. Obawiam się, że czerpanie prądu 230V z akumulatorów i ich ładownie może okazać się nieefektywne. W takiej sytuacji zalecam montaż dużego zbiornika (min. 500 litrów) - aby magazynować wodę pod ciśnieniem, wówczas pompa będzie rzadko się załączała - powiedzmy raz dziennie, wówczas zużycie prądu będzie optymalnie najmniejsze.
Oczywiście, że można skorzystać z przetwornicy 12V -> 230V. Ważne by była to przetwornica dająca czysty sinus, a nie modyfikowany. No i kwestia jakiej mocy będzie pompa. 2kW to zbyt silna do zasilania jej z akumulatora. Wtedy raczej agregat prądotwórczy. Ale taka 600-700W spokojnie da radę.
Witam mam pytanie włącznik ciśnieniowy lca-2 może pracować w kontakcie z wodą bo niektórzy go montują ze mierzy ciśnienie powietrza w zbiorniku a ciśnienie powietrza odpowiada ciśnieniu wody.
Ther is no way to clog with rust, i have iron pipe from well to pomp (pomp stand near to tank of water, not in well), and after 40 or 50 years - ther is no any rust. But this installation must be used every day, if not, ther really rust will appear in a short time. Greetings.
To jest zależne od rodzaju zastosowanej pompy głębinowej, są pompy które mają pobór wody na wysokości około 0,5m i wtedy nie ma przeciwwskazań ale są też które pobierają dołem wodę i wtedy raczej nie powinna być oparta o dno studni żeby nie zaciągała piasku lub innych brudów.
Na dnie studni nigdy nie powinna być oparta a co chodzi o wysokość jej zawieszenia to zależy od budowy pompy(górny lub dolny wlot wody) .Także jaka jest studnia(kopana czy wiercona)oraz jakie występuje w niej zapiaszczenie.Są takie studnie(niedaleko mnie)przepływowe gdzie woda przepływa jak strumień,potrafi porwać co się w niej znajdzie np.urwane wiadro.
Szukam kogoś kto instaluje tego typu instalacje w pomorskim?? Polecicie kogoś? Firmę? Sam się za prąd i wodę nie biorę. Prąd kopie a woda zalewa. 😵😵😵Dzięki