Тёмный

Jak powstawał Park Śląski w Chorzowie [E2] 

Poland Silesia
Подписаться 7 тыс.
Просмотров 7 тыс.
50% 1

Decyzja o powstaniu WPKiW zapadła w grudniu 1950 roku na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Tak rozpoczęła się historia jednego z największych parków miejskich w Europie, który dzisiaj znamy pod nazwą - Park Śląski. Zobaczcie, nieprezentowane nigdzie wcześniej, archiwalne zdjęcia WPKiW. Tak powstawał Park Śląski.
Zobaczcie na zdjęciach, jak powstawał Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Jego budowa rozpoczęła się w lipcu 1951 roku. W galerii prezentujemy archiwalne zdjęcia wieloletniego pracownika WPKiW. Fotografie te publikujemy po raz pierwszy. Widzimy na nich, jak budowany był obecny Park Śląski.
Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku powstawał na na terenach, gdzie dominowały hałdy, pogórniczy odpady, zapadliska, bagna i wysypiska oraz w niewielkim obszarze teren o charakterze rolniczym. Było to teren o łącznej powierzchni ponad 600 ha pomiędzy Katowicami, Chorzowem i Siemianowicami Ślaskimi. Krajobraz całkowicie się zmienił. Pojawiły się łąki, ogródki, lasy oraz nowe gatunki roślin i zwierząt. Była to największa w kraju pomyślnie zakończona próba przywrócenia do życia zdewastowanego przez przemysł środowiska naturalnego.
Całą budowę WPKIW kontrolował projektant parku, prof. Władysław Niemirski. Wielu specjalistów było zaangażowanych w ten projekt - ogrodnicy, architekci i architekci krajobrazu. Park miał mieć dwie osie, jedna przeznaczona dla aktywnych, a druga gdzie jest więcej lasów, jest cisza i spokój. I ten podział widzimy do dzisiaj. Sam park powstał w czynie społecznym. W jego budowę oprócz specjalistów i budowlańców, zaangażowana była młodzież szkolna, a także pracownicy urzędu.
Część festynowa WPKiW zajęła 13 ha. Tu stanął duży krąg taneczny i dwa małe z estradą. Co wieczór odbywały się tu wieczorki taneczne, imprezy artystyczne. W latach 50. XX wieku oddawano do użytku nowe inwestycje. Powstało zoo, stadion, wesołe miasteczko, planetarium, kolejka wąskotorowa. W 1966 rok odbyło się otwarcie kąpieliska Fala, a rok później kolejki linowej "Elka". W 1968 roku otwarto także Rosarium oraz powstała Hal Wystaw "Kapelusz". Chorzowski skansen działa od 1975 roku.
Wiosną 1955 roku - jak podawał „Dziennik Zachodni Wieczór" z 11 i 12 czerwca - parkowe aleje przemierzały tłumy spacerowiczów, a studenci, korzystając ze słonecznej pogody, przygotowywali się do egzaminów.
„12 bm. Odbędzie się otwarcie nowego obiektu słońca i sportu. Niespodzianka! Niewątpliwie miła niespodzianka zwłaszcza dla miłośników sportów wodnych - przystań kajakowa. W tej chwili brygady budownicze ZBM prowadzą prace wykończeniowe. Wnętrza pięknej przystani zbudowanej według projektu inż. Cynarskiego są gotowe" - pisał autor artykułu. Wyliczył też, że na pierwszy rejs przygotowano 30 kajaków, osiem kajaków wyczynowych jednoosobowych. dziesięć wyczynowych dwuosobowych, dziesięć rowerków wodnych, a dla wybitnych wilków morskich trzy wyścigowe żaglówki „Finy".
Z restauracji Przystań na na duży staw lubił spoglądał inicjator powstania WPKiW, czyli generał Jerzy Ziętek. Przystań była jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w parku. To tutaj odbywały się bale sylwestrowe, studniówki i huczne urodziny. Właśnie w okolicy restauracji organizowano koncerty i słynne święta „Trybuny Robotniczej".
Tekst: Olga Krzyżyk.
Podziękowania:
• Olga Krzyżyk (Dziennikarka Dziennika Zachodniego. Piszę o tematyce lokalnej trzech śląskich miast - Chorzowa, Świętochłowic i Siemianowic Śląskich).
Oglądaj • Chorzów dawniej
--------------------------------------
PHOTOS
the National Digital Archive
MUSIC
Nasza piosenka (muzyka: Tadeusz Sygietyński, słowa: Jerzy Ficowski)
RU-vid Audio Library
Lonesome Avenue - The 126ers
EDITED
Poland Silesia, 2020
--------------------------------------
#polandsilesia #chorzów #polandcountry

Опубликовано:

 

3 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 8   
@PolandSilesia
@PolandSilesia 4 года назад
*Czy podoba Ci się nasz film? 👉 Udostępnij, zostaw lajka, komentuj!*
@dawidgold5329
@dawidgold5329 Год назад
wspomnienia. dziękuję.
@bogstepni4819
@bogstepni4819 3 года назад
Ten wielki wizjoner to śp Jerzy Ziętek. Wybudował ośrodek w Reptach, kompleksy sanatoryjne w Ustroniu Zawodziu oraz stadion Śląski wraz z Parkiem Kultury. Takie gospodarza brak nam dziś na Śląsku dlatego mój region chyli się ku upadkowi. Prawdziwym Ślązakom serce krwawi.
@oskarp1731
@oskarp1731 3 года назад
A przy okazji zniszczył do końca Park w Świerklańcu😥
@oskarp1731
@oskarp1731 3 года назад
A poza tym prosimy o bramę z powrotem
@maciejterakowski9062
@maciejterakowski9062 2 года назад
A kto pamięta, że teren WPKiW nazywał się dawniej "Szwajcarska Dolina"
@mariafogiel8657
@mariafogiel8657 Год назад
Moja mama Ziętkowski musiala kwiaty wręczyć
@ninjashinobi-jutsu6370
@ninjashinobi-jutsu6370 2 года назад
Dzielo Sztuki Miejsce Sentymentalne dla mnie bardzo.. Czy mogę gdzieś kupić takie zdjęcia z budowy i po zbudowaniu?
Далее
Wpkiw- Park Śląski-1974-we fragmencie reportażu
8:31
Turniej rymów - Jan Kobuszewski i Jan Kociniak
4:21
Просмотров 270 тыс.
When Goalkeepers Get Bored 🤯 #3
00:27
Просмотров 2 млн
МАЛОЙ ГАИШНИК
00:35
Просмотров 495 тыс.
Katowice, Chorzów 1970
3:38
Просмотров 1,7 тыс.
Karty historii Parku Śląskiego
19:10
Просмотров 4,2 тыс.
Chorzów in archive photographs
14:15
Просмотров 2,7 тыс.
"Spodek". Kombinat Widowiskowo-Sportowy w Katowicach
11:49
TRASY ROWEROWE - Park Śląski - Chorzów 16 km
38:42
Просмотров 1,4 тыс.
When Goalkeepers Get Bored 🤯 #3
00:27
Просмотров 2 млн