To ja powiem, że w Szpiatlu Południowym w Warszawie na drugi dzień po CC była u mnie fizjoterapeutka, która przez godzinę wszystko tłumaczyła co mam robić z blizną. Polska Służba Zdrowia potrafi czasami zaskoczyć.
Świetny film i ogrom bardzo przydatnej zawartej w nim wiedzy ☺️jestem po nagłym CC ,a teraz techniki mobilizacji blizny po cięciu są dla mnie jasno wyjaśnione i pokazane - aż chce się pracować z blizną bo wiem jak -dziękuję ❤
Panie Krzysztofie, wyjątkowo sugestywnie i rzeczowo tłumaczy Pan zagadnienia. Czekam z zainteresowaniem na więcej filmików z zakresu położnictwa i pediatrii. Pozdrawiam serdecznie
Bardzo dziękuję Pani Jolanto za miłe słowa! Może z tematu pediatrii nie będzie zbyt wielu filmów, to jeszcze w tym roku pojawi się film m.in. o Bolesnych miesiączkach. Temat też bardzo ważny i niestety - nadal bagatelizowany…
Jéstem 4 tyg po histerektomi . W szpitalu jak i na wizycie kontrolnej nie dostalam zadnych wskazowek ani rad odnosnie jak postepowac z blizna....mieszkam w Norwegi . Takze jutro zaczynam delikatnie pracowac z blizną. Dziękuję
Bardzo dziękuje za materiał i poświęcony czas. Od razu zaczęłam, jestem 5 tygodni po operacji. Co z obszarem wokół blizny? Do jakiego czasu moge mniej czuc? (10cm od blizny w górę i 5 w dol). Pozdrawiam serdecznie :)
Dziękuję za komentarz! Obszar wokół blizny może wrócić czuciowo w każdej chwili lub nigdy. Najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który popracuje z blizną różnymi metodami manualnymi i wówczas czucie może się poprawić. Ale niestety nie zawsze udaje się je całkowicie przywrócić.
@@krzysztof.szarski.osteopata jestem 2gi tydzien po operacji CC ,(nie poród),nie byłam przygotowana totalnie na ta operacje i po zabiegu przeżyłam szok bólowy i estetyczny,Pana film mnie uświadomił,podbudował i dał kierunek działania,jeszcze raz dziękuję :)
Jakie to ważne, a mało ktora z nas o tym wie. Dziękujemy. A co z zapobieganiem zrostom organów po operacjach, czy tu też jakieś masaże są możliwe do samodzielnego wykonywania?
Cieszę się, że się podobał ❤️ Czy ma Pani na myśli zrosty w miejscu operacji, czy typowo zrosty między poszczególnymi organami? O samych zrostach mówiłem też w filmie, proszę sprawdzić spis treści w opisie 🙂 Co do zrostów pomiędzy narządami, to nie jest to zbyt powszechne, ale jeśli są, to mamy na nie wpływ jak na inne zrosty. Można na nich pracować, ale jest to raczej zwiększanie ich elastyczności, bo samych zrostów nie usuniemy rękami.
@@krzysztof.szarski.osteopata Bardzo ciekawe, dziękuję za odp. Doprawdy nie rozumiem jak organy mogą się zrastać miedzy sobą, ale doświadczyłam czegoś takiego, po poprzedniej operacji...
Stan zapalny sprawia, że tkanki wokół sztywnieją. A jeśli sąsiedztwo jest bliskie, jak np. macica z pęcherzem, to te zesztywnienia mogą ograniczać ruchomość pomiędzy dwoma narządami.
Jestem prawie 4 tygodnie po porodzie przez CC i dopiero trafiłam na ten niesamowicie pomocny materiał ! W związku z tym mam pytanie od której fazy powinnam zacząć rozluźnianie blizny?
Cieszę się, że film się spodobał i przydał! 🙂 Najlepiej zacząć os II fazy. Techniki z I fazy są głównie do polepszenia gojenia rany i drenażu tej okolicy. Jeśli jednak u Pani rana jest już zagojona, to można przejść do mobilizacji z II fazy lub udać się do terapeuty pracującego z blizną w swojej okolicy 🙂
Swietny naterial :) dziekuje. Jestem juz 7 lat po cc. W ostatnim czasie troche schudlam ale nadal mam wydęty brzuch. Nie mam zadnych dolegliwosci na co dzien jedynie przy dluzszym pochylaniu sie do przodu jest lekkie wyzwanie jesli chodzi o wyprostowanie sie, co nie jest jakos uciazliwe. Ale tez zawuazylam ze o ile zawsze przed urodzeniem dzieci mialam raczej plaski brzuch a teraz jest wydety. Czy to moze byc przyczyną wlasnie ta blizna ? I czy cwiczenia od fazy 2 beda tutaj przydatne?
Przyczyną może być sama blizna, ale też stan mięśni brzucha skorelowane z nawykami ruchowymi czy też kwestie odżywiania, wzdęć itd. Praca nad blizną może być tutaj pomocna :) Warto jednak być cierpliwym i udać sie do fizjoterapeuty, który sprawdzi też stan mieśni po okresie ciąży i porodzie. A czy ma Pani rozejście mięśnia prostego brzucha, kresy białej?
@@krzysztof.szarski.osteopata dziękuję bardzo za odpowiedź. Od sierpnia ćwiczę ogólnie wszystkie partie ciała i dbam o dietę. Problemów z układem trawiennym nie mam. Ale jak miesiąc temu sprawdzałam to mogę mieć to rozejście mięśnia prostego, jednak nie jest ono duże. Myślę że to jest kwestia schudnięcia z brzucha około 4 cm żeby był ten stan sprzed ciąży. Spróbuję zastosować się do Pana uwag. Jeszcze raz bardzo dziękuję za ten bardzo przydatny materiał 😍
Wspaniały instruktarz. A czy należy też pracować jakoś z częścią szytą wewnątrz brzucha? Czyli pozostałe 6 warstw powłok brzusznych. Po trzech cesarskich cięciach wydaje mi się, że one nie porywają się z blizną na skórze lecz są wyżej - bliżej pępka.
Dziękuję 🙏🏻 To co na zewnątrz brzucha, często nie odzwierciedla stanu wewnątrz jamy brzusznej. W 3 fazie wykonuje się także bardzo głęboką i intensywną mobilizację, która ze względu na koniecznośc wykonania przez terapeutę, nie miałaby zastosowania w instruktażu dla kobiento samodzielnego wykonania. Jednak wskazane techniki (szczególnie techniki unoszenia fałdu) w 3 fazie obejmują dość głębokie struktury, więc kilka tych warstw na pewno się obejmie. Jeśli było kilka CC, wówczas trzeba rozpatrywać każdą operację osobno i trzeba manualnie zbadać w którym miejscu jest najwięcej napięcia.
Jestem 5mcs po pierwszej cesarce i również już czuję że blizna na macicy jest jakby wyżej pomiędzy pępkiem a blizna na skórze. Masowanie tego obszaru pomaga, rozluźnia.
mam dwa pytania, jedno: tak przeciętnie jak często i przez jaki czas powinno się chodzić na taką mobilizację do fizjoterapeuty? drugie: Co pan uważa o suchym igłowaniu blizny i rozrywaniu zrostów? z góry dziękuję za odpowiedź :)
Cześć 1. Bardzo zależy od samej blizny. Im blizna świeższa, tym te wizyty są częstsze. Jednak jak już jesteśmy w 3 fazie, to te odstępy czasowe są większe, bo pacjent może więcej rzeczy robić sam. A jak długo, to też zależy czy blizna jest zaburzona też pod kątem wegetatywnym, energetycznym czy wyłącznie mechanicznym. Ulubiona odpowiedź: to zależy 😛 2. Suche igłowanie na blizny to petarda! Ale wiadomo, że już w późniejszym czasie. Co do „rozrywania” zrostów igłowaniem, to nie wiem co mówią o tym badania naukowe. Trzeba poszperać. Może być ciężko, bo zrost to kawał mocnej tkanki 🙂 Pozdrawiam!
Znieczulenie to nie rozwiązanie idealne. Ale jeśli dla kogoś jest to ważne, to warto zobaczyć, które szpitale je zapewniają. CC jest jednak nadużywane, bo jest nad tym większa kontrola, ale też ze względu na to, że kobiety nie chcą doświadczyc bólu - czemu się nie dziwię.
Pytanie z jakiego powodu była abdominoplastyka? Gdzie było cięcie? Nie znam procedur, nie znam standardów. Każda operacja rządzi się swoimi prawami. Na filmie jest pokazana praca typowo z blizną po CC. Ale nie każde przecięcie powłok brzusznych jest takie samo, bo co innego jest przecinane POD brzuchem. Stosowałbym się do zaleceń lekarza.
Mobilizacje lepiej wykonać na gołą skórę - lepszy kontakt z blizną, większa przesuwalność i brak przeszkód 🙂 Jeśli już to przez plaster można wykonać mobilizacje z fazy 1 i traktować go jak opatrunek.
Dzień dobry. Jestem 4 tygodnie po laparotomi. Szwy mam rozpuszczalne. Nad blizna mam taki waleczek tak jakby tłuszczu i jeszcze jest opuchnięte i są siniaki. Jeśli odczuwam ból przy dotykaniu to mimo to mogę masować?
Pani Iwono, jeśli jest ból to ograniczyłbym się do pracy jak w I fazie. A jeśli ten stan się utrzyma, to polecam zobaczyć terapeutę, który pracuje z bliznami.
Dzień dobry, a propos takiego wałeczka/półeczki nad blizną. Czy taki stan to jedynie obrzęk i jest szansa, że zniknie po czasie, czy jest ryzyko, że rana w taki sposób się zrosła i nawis nad blizna może pozostać? (Szczupła sylwetka, został jedynie ten wałeczek😢). Pozdrawiam
Czy bliznę po operacji na długość brzucha tez tak samo uruchamiamy? Mam wycięta siatkę kiedy mogę zacząć ćwiczyć normalnie i uruchomić mięśnie?od 3 tyg chodzę w pasie brzusznym.
Co do ćwiczeń to indywidualna sprawa, nie sposób odpowiedzieć bez zbadania i dokładnej informacji jaki był przebieg operacji. Co do blizny, to postępowanie jest takie samo jak na filmie.
Pyka mi coś na wysokości blizny operacyjnej z przodu nad biodrem. Piecze i boli i promieniuje w dół wzdłuż kończyny. Blizna po usunieciu wyrostka. Czy to jest jakiś problem z psoasem?
Jak piecze to może być problem nerwowy. Trzeba wówczas ustalić CO ciągnie. Czy sama blizna i ewentualne zrosty, czy faktycznie psoas. A jeśli psoas ciągnie, bo jest napięty, to dlaczego jest napięty? Znaleźć przyczynę dolegliwości, nie skupiając si nadmiernie na objawach 🙂
@@krzysztof.szarski.osteopata Dzięki za poradę. Problem jest taki że biegam ok 25km tygodniowo i takie dolegliwości mi się pojawają. Metodą prób i błedów słuchając swojego organizmu zauważam poprawe po terapii piłęczką okolic talerza bidorowego oraz cwiczeniami na posladki (np.glute brige, hip thrust). Może to słaby mięsień stabilizujący biodro?
Bardziej skupiłbym się na ogólnej funkcji biodra, niż na pojedynczych mięśniach. Nasz mózg widzi ruch, nie pojedyncze mięśnie. Jeśli jest problem ze stabilizacją biodra, to należy to zbadać. Bardzo dobrze z kolei, że umie Pani sama zmniejszyć ból ćwiczeniami 🙂
Film pomocny. Szczególnie informacja co i kiedy można robić i pokazanie ćwiczeń na żywym modelu. A co z bliznami na wewnętrznych powłokach? Jak można pracować z nimi?
Cieszę się, że się podoba Pani Paulino 🙂 Blizny wewnątrz również będą opracowywane przez pokazane mobilizacje, szczególnie te z II i III fazy. Jednak jeśli ma Pani na myśli zrosty, to tutaj nasze możliwości już po powstaniu zrostów są niestety ograniczone.
@@krzysztof.szarski.osteopata Jestem w drugim tygodniu po CC (prawie trzecim) i właśnie zrostów i źle zagojonych warstw wewnętrznych chciałabym uniknąć. Czuję, że są one jeszcze nabrzmiałe i trochę obawiam się uciskania brzucha. Czy zrosty warstw wewnętrznych, to kwestia predyspozycji i kondycji skóry i tkanek, czy jednak da się nad tym popracować?
@@paulinabienio4642 można jak najbardziej nad tym pracować. Przede wszystkim istotna jest pionizacja w tym pierwszym okresie, czyli, by ograniczyć siedzenienie. Jeśli będzie się Pani regularnie ruszała adekwatnie do swoich możliwości, to minimalizujemy ryzyko zrostów. Podobnie rzecz tyczy się wszelkiej pracy manualnej w obrębie blizny. To również zmniejsza ryzyko zrostów. Jednak bardzo często nie bardzo mamy wpływ na ich powstawanie i, jak mówiłem w filmie, w obrębie jamy brzusznej w okolicy otrzewnowej, niestety w 80-90% te zrosty się tworzą. Pozostaje swoją pracą minimalizować jak najbardziej ryzyko.
@@krzysztof.szarski.osteopata dziękuję za odpowiedź. Szkoda, że mieszkam za daleko od Bydgoszczy, żeby skorzystać z wizyty. Muszę ponownie obejrzeć film, bo skupiłam się na pierwszych fazach i chyba nie wyłapałam istotnych informacji z dalszej części materiału:)
@@paulinabienio4642 warto udać się do terapeuty w swoim mieście, by popracować nad blizną i pokierować w terapii :) Na pewno są tacy terapeuci. I dużo zdrowia i łagodnego połogu! :)
Pani Marto, Pokazane rozluźnianie można robić śmiało codziennie 🙂 Szczególnie przykłady z 1 fazy należy robić wielokrotnie w ciągu dnia np. co dwie godziny, bo zależy nam na jak najszybszym wydrenowaniu operowanego obszaru. Im późniejsza faza, tym rzadziej w ciągu dniu 🙂
Żałuję ze nie wiedziałam o tym po operacji :( minie niedlugo 8 lat od cc. Mam blizne po jednej stronie " wciągniętą " nieruchoma przy pociąganiu w dół. Przypuszczam ze bolesne owulacje i bóle lędźwi są z tym powiązane. Spróbować nie zaszkodzi, moze cos mi jeszcze ruszy blizne jak bede codziennie rozciągać rękoma
Jest sens pracy nawet nad 40 letnimi bliznami 🙂 wycinanie zrostów to ostateczność, bo jeśli zrosty pojawiły się raz, to jest duża szansa, że pojawią się znowu. Szczególnie w okolicy blizny po CC.
Dlatego bardzo mi zależało na tym filmie. Bo z pracy w gabinecie wiem, że niemalże żadna kobieta po CC nie jest uświadamiana o możliwości pracy z blizną i konsekwencjach jej braku. I wiem, że nie ma skąd nabyć tych informacji, dlatego robię co mogę, by moje pacjentki i nie tylko, były tego świadome. I wierzę, że z czasem to się zmieni 🙂 Bardzo dziękuję!
@@krzysztof.szarski.osteopata to prawda. 3 lata chodziłam z różnymi dolegliwościami do lekarzy ,mialam rezonanse na odcinek ledzwiowy i nic. Byly chwile,że nie mogłam w ogóle chodzic. Tylko jeden lekarz wpadł na pomysl (na 1 wizycie) ze to zrosty. Jestem 2 tygodnie po operacji ich usuwania. Zastosowalam tym razem żel przeciwzrostowy,mam nadzieję że pomógł, chociaż czuje jakies dziwne ciągnięcie po jednej stronie. I muszęje jakby rozchodzic..mam nadzieję że powodem tego nie będą zrosty. Moje dolegliwości zrostowe daly znac od razu o sobie jakiś tydzien po CC tylko każdy mi wmawiał, że brzuch ma prawo mnie boleć bo mialam przecież operację 😒 potem tylko dochodziły dolegliwości:nudnosci,biegunki,bol pod żebrem nawet,miednica do tego stopnia że nie mogłam chodzić w ostatniej fazie moich zrostow przed operacją. Już 2 doby po operacji odeszły dolegliwości.
@@cali4032 Nieraz trudno jest ocenić źródło dolegliwości. Dobrze, że finalnie udało się rozwiązać problem, choć niestety zrosty są niewdzięczne, ponieważ potrafią się pojawiać również w miejscach w których były wycinane, szczególnie w okolicy jamy brzusznej. Mam jednak nadzieje, że Pani przygody ze zrostami się skończyły :)
Jestem 5 tygodni po cc, a od ponad tygodnia nad blizną poczułam szczególnie większe po jednej stronie zgrubienie, tak jakby "wałeczek". Czy to już zrost?
Zrosty znajdują się w głębi pod blizną i są nie wyczuwalne tak blisko powierzchni skóry. Może być u Pani po prostu taka struktura tkanki miękkiej, która sie wytworzyła. Warto spróbować to opracować lub zgłosić się do terapeuty w swoim mieście pracujàcego z bliznami 🙂 Trudno jest to ocenić bez chociaż oceny wizualnej 🙂
Wczoraj byłam.u fizjoterapeuty,poszłam z bolami w plecach żebrach i kręgosłupie piersiowym, fizjoterapeuta zdiagnozowal że to od blizny po CC .cesarkę miałam nagłą po 10godzinach prób porodu sn.nikt mi nie powiedział że mam ją rehabilitować