Тёмный

Jak sprawuje się instalacja off-grid. 

FreezerSIG
Подписаться 59 тыс.
Просмотров 15 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

11 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 53   
@technics6215
@technics6215 Год назад
Wielkie dzięki za bardzo przydatne informacje o tym, że (porządne) inwetery sprawdzają rezystancję izolacji i wykrywają iskrzenie na obwodach DC. Zawsze zastanawiałem się dlaczego "zwykłe" falowniki "z solidnymi papierami" są sporo droższe od różnych pozornie bardziej funkcjonalnych, ale produkowanych przez mniej znane firmy. Poza tym ważne info o strażakach i że trzeba mieć zawsze na uwadze to że w budynku z takim offgridem jest napięcie po odłączeniu sieci.
@ms6943
@ms6943 Год назад
Dzięki za informacje 👍
@technics6215
@technics6215 Год назад
Mam poradę od elektryka/automatyka. Fajnie robisz rozdzielnice, ale zobacz też jak buduje się rozdzielnice w branży automatyki przemysłowej. Widzę że robisz to metodą "elektryków", czyli przewody przeciągane za szynami. To jest dobre w domach, gdzie większość przewodów instalacyjnych to "drut", a większość połączeń jest prosta - rozdział mocy z dołu do góry i tyle. W przypadku linek, zwłaszcza wiekszych ilości lepiej jest to robić używając korytek grzebieniowych, tak jak to robią automatycy. Poza tym polecam złączki instalacyjne na "granicach szafy" zamiast ciągnięcia przewodu bezpośrednio do aparatury w szafie (nie wiem czy tak robisz czy nie, ale polecam).
@FreezerSIG
@FreezerSIG Год назад
W rozdzielnicy nie ma miejsca na koryta. W automatyce przemysłowej jest setki czasami tysiące przewodów, bez opisów i zaplanowania ułożenia przewodów się nie obejdzie. W rozdzielnicy kilkanaście.
@jansuperson8566
@jansuperson8566 Год назад
Dziękuję bardzo za wszystkie informacje wspaniały film zresztą wszystkie Twoje filmy są bardzo pouczające. A więc różnicówki nieda się zamontować pomiędzy inwerterem a odbiornikami ? Proszę o informację
@FreezerSIG
@FreezerSIG Год назад
Ja mam zamontowaną.
@krzys20km
@krzys20km 8 месяцев назад
Jakie falowniki wykrywają oskarżenie itd itd?
@mecenasonoffgrid
@mecenasonoffgrid Год назад
Jaki inwerter? Deye 1fazowe ;) polecam 6kw bo 8kw znacznie droższe od 6kw. Ja robiłem testy obciążenia trakcji takie na szybko i w piku nie ma problemu 200a oddać aku które jest policzone na 100a
@FreezerSIG
@FreezerSIG Год назад
Już mam zamontowany Hoymiles HYS5.0LV. i Pylontech 3 x US5000.
@HobooDoboo
@HobooDoboo 10 месяцев назад
Niby fajnie ale miało być : "Jak sprawuje się instalacja off-grid" ,a niestety 75% filmiku przegadane o dupie Maryni...
@marcinkuzera9581
@marcinkuzera9581 Год назад
Hej, Ten inwerter offgridowy podaje napiecie na obu przywodach L-L ( nie ma stalej Fazy L-N). Mam tez taki w domu ale jeszcze go nie zainstalowalem, a chcialbym nim zasilac niedawno zalozony klimatyzator . Mam obawy zeby mi przypadkiem nie spal klimy przez ten sposob zasilania( uklad L-L). Co o tym myslisz? Dzieki i pozdrawiam
@FreezerSIG
@FreezerSIG Год назад
Dobrze się zastanów. Ja już go nie używam. Chociaż nie było z nim problemów.
@highgeartube
@highgeartube Год назад
Cześć Mam identyczne przemyślenia jak Ty czasem mam obawy , że jak mnie braknie to kto to wszystko obsłuży i teraz modyfikuje to tak by każdy ew. Elektryk mógł pomóc w razie "W"
@FreezerSIG
@FreezerSIG Год назад
Pomimo tego że pierwszy off-grid pracował przyzwoicie. Zamieniłem na cos standardowego że każdy instalator obsłuży. Domoróbek nikt nie chce dotykać.
@highgeartube
@highgeartube Год назад
@@FreezerSIG Świetnie cię rozumie na początku szaleństwo artystyczne projekty a potem rzeczywistość i realne myślenie, to zawsze balans między lewą i prawą półkulą mózgu jedna jest od tworzenia i kreatywności a druga od egzystencji i przetrwania super są Twoje projekty pozdrawiam i życzę sukcesów.
@jakubm1875
@jakubm1875 Год назад
Czyli twój eksperyment potwierdził że akumulatory ołowiowe nie nadają się na magazyny energii. Samo podtrzymanie naładowanie akumulatorów co 2kwh/dzień czyli 20 % pojemności. A gdzie tam straty na ładowaniu/rozładowaniu, sprawność przetwornicy. Przy dużych obciążeniach sprawność oceniam na 60%
@FreezerSIG
@FreezerSIG Год назад
2kWh/dzień idzie na utrzymanie całego falownika w gotowości ile na podtrzymanie samych akumulatorów to do końca nie wiadomo ile prądu idzie. Gdyby podłączyć do niego LiFePO4 też pobrał by te 2 kWh/dzień. Co do akumulatorów Pb to jest problem że robią mniej cykli 1200 a LiFePO4 >6000. P.S. Może się okazać w przyszłości że pierwiastków ziem rzadkich wystarczy tylko do akumulatorów samochodów elektrycznych i do stacjonarnych rozwiązań trzeba będzie użyć akumulatorów Pb.
@jakubm1875
@jakubm1875 Год назад
@@FreezerSIG 2kwh/24h na podtrzymanie pracy falownika 😳? Rozumiem że to energia tracona na obsługę paneli, lądowania w dzień i przetwornicy w nocy ? Wydaje się to bardzo dużo. Co do Aku PB to jest parę modeli/typów które wytrzymają więcej niż te 900 cykli, ale są droższe. Większość wytrzyma 150-400 w zależności jak będziemy je traktować. Jaki dokładnie masz Aku, o jakim symbolu ? Wadą też jest sprawność Aku PB, i duża zależność pojemności od prądu rozładowania. Problem z surowcami będzie szybkiej niż później :). Nadzieja w recyklingu i w robieniu trwałych rzeczy które są się naprawiać
@FreezerSIG
@FreezerSIG Год назад
Jak planujesz jakiś magazyn to z mój prąd 5.0 można litowo jonowe w cenie do zaakceptowania zamontować.
@technics6215
@technics6215 Год назад
9:14 Super profesjonalizm, świetna robota. Ale jako elektryk mam uwagę odnośnie łączenia mechanicznego przewodów trytytkami w rozdzielnicy. Nie jest to dobra praktyka. Przede wszystkim zwykła trytytka nie jest "wyrobem elektrotechnicznym", nie powinno jej być w rozdzielnicy (istnieją trytytki "z papierami", tj. m.in.zapewnieniem producenta że są wykonane z materiałów nie rozprzestrzeniających płomienia oraz że spełnia jakiekolwiek normy itp.). Niby jest to jakiś nylon, ale nigdy nie wiadomo jaki itp. Kiedy pracowałem przy budowie nieco skomplikowanych rozdzielnic dla przemysłu wolno nam było używać trytytek na czas budowy i testów szafy, aby przewody sie nie plątały i dla identyfikacji obwodów podczas prób, ale przed uruchomieniem rozdzielnicy na obiekcie / odbiorem wszystkie trytytki należało usunąć. W automatyce korzysta się bardzo czesto z grzebieniowych korytek które zapewniają bezpieczenstwo, wygodę pracyi dają niezłą estetykę. Oczywiście takie podejście jest prawdopodbnie "nadmiernie profesjonalne", może przesada, ale kiedy widzę jak porządnie podchodzisz do tych prac i bezpieczeństwa - uznałem że powinienem się podzielić informacją o trytytkach w rozdzielnicy :)
@FreezerSIG
@FreezerSIG Год назад
W szafach dla przemysłu koryta są z tworzywa sztucznego. Jest znacznie więcej tworzywa w korycie grzebieniowym niż na trytyce. Jak to wyjaśnisz? Do czego tą szafę budowałeś i do jakiego kraju?
@technics6215
@technics6215 Год назад
@@FreezerSIG Zgadzam się, bardzo dobre argumenty. Ale... Koryta grzebieniowe są badane pod kątem palności a zwykłe trytytki nie. Nie zrozum mnie źle, trytytka na pewno nie będzie stwarzać zagrożenia, chodzi o to że takie metody mechanicznego łączenia przewodów ze sobą nie jest objęte żadną literaturą fachową, normami i ludzie którzy zajmują się zawodowo wyłącznie elektrotechniką tak nie robią. Takie warkocze z trytytkami mogą być postrzegane przez niektórych ludzi z branży jako nieprofesjonalne.
@czesawabramczyk3340
@czesawabramczyk3340 Год назад
Panowie, Panowie - problem jest taki iż ENERGETYKA wpadła na pomysł obniżania napięcia w różnych porach. Mój układ PV - hybrydowy walczy z tym problemem. Szukam przyczyny takiej sytuacji !!! Czess
@FreezerSIG
@FreezerSIG Год назад
Obniżania napięcia? Jak się to objawia na Twoim inwerterze?
@czesawabramczyk3340
@czesawabramczyk3340 Год назад
@@FreezerSIG Witam ! Nie wiem co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, otóż najczęściej wieczorem pomiędzy 23 h a 2h falownik przechodzi w stan czuwania - kontrolka zaczyna migać. Stan taki trwa 15- 30min. a potem się stabilizuje. Mam podłączone wskazniki napięcia i prądu, napięcie wacha się ciągle ( 225 - 230) V z prądem różnie( dokładnie nie obserwowałem). Fakt jest taki że wyskakują błędy ; ID 4, ID 2 , ID 3 - najczęściej. Z opisu instrukcji wynika ; za niskie napięcie, częstotliwość za niska lub za wysoka. Jak na razie wraca do normy samo, ale ??? Co jest grane nie mam pojęcia .
@damianrac1042
@damianrac1042 Год назад
Myślę nad zakupem takiego falownika ale zastanawia mnie czy aby na pewno ten falownik można przyłączać do sieci. Ja rozumiem że on energii do sieci nie wysyła ale jest do niej podłączony. W definicji mikroinstalacji nie ma mowy o tym czy instalacja ma wysyłać czy nie wysyłać prądu do sieci. Jest mowa o tym jakie są widełki mocy i fakt że jest podłączona. W ustawie o OZE podają definicję "mikroinstalacja to to instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV" Może ktoś mądrze rozwieje moje wątpliwości. Jesli nie to sam będę szukał wyjaśnienia. Chodzi mi głównie o to jak OSD będzie na taką pół OFF-gridową instalację się zapatrywał. Dzisiaj czytałem w INSTRUKCJA RUCHU I EKSPLOATACJI SIECI DYSTRYBUCYJNEJ mojego operatora że ten ma zapis: "Dopuszcza się możliwość pracy mikroinstalacji na potrzeby własne instalacji odbiorczej przy zaniku napięcia w sieci OSD. Rozwiązanie takie jest możliwe wyłącznie w przypadku zastosowania w instalacji odbiorczej rozłącznika stwarzającego w sposób automatyczny, na okres braku napięcia w sieci OSD, przerwę izolacyjną pomiędzy instalacją odbiorczą, a siecią OSD." Powiedzmy że zakładamy rozłącznik automatyczny. To rozwiązuje problem legalności tego falownika z powyższego warunku. Pozostaje tylko kwestia tego że nie ma go na Białej Liście PTPiREE. I tu jest pytanie. Czy zasady i warunki z tej listy ma spełniać każdy falownik podłączony do sieci czy tylko taki który jest podłączony i wysyła prąd do sieci. Druga sprawa jest taka że dopiero zobaczyłem fragment z pomiarem bolca ochronnego. Napięcie na bolcu ochronnym. Coś tu jest grubo nie halo.
@FreezerSIG
@FreezerSIG Год назад
Ja zamieniłem ten inverter na pełną hybrydę Hoymiles HYS5.0LV. Co do pomiaru między PE a N i L to też mi się to nie podobało dlatego między innymi zmieniłem inwerter.
@mecenasonoffgrid
@mecenasonoffgrid Год назад
Instalacja za licznikiem to twoja sprawa. Każda chinka "offgridowa" powinna do licznika mieć rozłącznik automatyczny. Na białej liście musisz mieć jak zgłaszasz do osd czyli chcesz oddawać.
@mecenasonoffgrid
@mecenasonoffgrid Год назад
​@@FreezerSIGczemu ten model? Niema go na białej liście
@FreezerSIG
@FreezerSIG Год назад
@mecenasonoffgrid Jest na białej liście szukaj HYS-5.0LV-EUG1 Myślałem też nad 3 fazowym HYT-12.0HV-EUG1 Ale miałem już mikroinvertery i nie miałem miejsca dla paneli w jednej płaszczyźnie dla tego byka.
@damianrac1042
@damianrac1042 Год назад
@@FreezerSIG Wie Pan że jednofazowe wysyłające energię do sieci mogą być max 3,68kW??? To jest pułapka że takie inwertery są na białej liście. Nie wiem po co one są tam wpisane.
@FilipFajfer
@FilipFajfer Год назад
Jak nie masz miejsca na panele to sprzedaj ten układ.
@miro6079
@miro6079 Год назад
Tak, wszystko wiem, pierdolisz jak na sympozjum dla elektryków fachowców. Daj sobie spokój z tymi filmami.
@FreezerSIG
@FreezerSIG Год назад
Z czym przesadziłem?
Далее
OFF GRID DLA DOMU. JAK ZBUDOWAĆ
9:35
Просмотров 227 тыс.
Fotowoltaika Off grid i Ongrid. magazyn energii
12:37
Просмотров 135 тыс.
PORAŻKA INWESTYCYJNA - FOTOWOLTAIKA za 48 500 zł
17:34
Instalacja off grid u kolegi
11:20
Просмотров 9 тыс.