Тёмный

JAK VYBRAT BĚŽKY?❄ Na klasiku nebo bruslení? 

Český olympijský tým
Подписаться 97 тыс.
Просмотров 29 тыс.
50% 1

Nákup běžek není žádná sranda a musíš tomu určitě věnovat nějaký čas. Každému sedí jiný typ lyží, kterých je opravdu hodně druhů. Mají různé délky, skluznice atd. Určitě doporučujeme vyzkoušet si běžky předem a teprve podle vlastního pocitu se správně rozhodni. ;-)
Odebírej náš YT kanál: / olympijskytym
Instagram: / olympijskytym
Sleduj nás na Facebooku: Český olympijský tým

Спорт

Опубликовано:

 

3 фев 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 21   
@jakubsimanek5959
@jakubsimanek5959 3 года назад
Díky za video. Chtěl bych se zeptat: Někteří výrobci lyží uvádí ve svém portfoliu závodní kategorii skin běžek. Skutečně je závodníci někdy používají, nebo je to jen marketing?
@jirib.8280
@jirib.8280 3 года назад
V takovém případě se pravděpodobně jedná o běžku, která má parametry závodní běžky (lehká, ale odolná konstrukce a závodní skluznice), na kterou je pak přidán do stoupací komory skin. Je možné, že ji závodník využije ve volném čase nebo při tréninku. Nevím ale o tom, že by se tyto lyže používaly mezi profesionály při závodech. Ale, takovéto lyže jsou velmi oblíbené u amatérů-hobíků na dálkových bězích.
@jakubsimanek5959
@jakubsimanek5959 3 года назад
@@jirib.8280 Děkuji za odpověď. Vaše videa jsou moc fajn. Bylo by fajn přidávat videa, která půjdou víc do hloubky. Zaměřit se na techniku efektivního odrazu a jak ho trénovat. To video o technikách je zatim takový úvod pro úplné začátečníky.
@jirib.8280
@jirib.8280 3 года назад
Promiňte mi tu troufalost amatéra, ale myslím si, že některé údaje máte nepřesné... Lyže na klasiku by měly být delší o 20-30 cm oproti délce postavy. Nejdelší sériově vyráběné lyže na klasiku jsou 210 cm. Ovšem je samozřejmě pravda, že běžkaři vyšší než cca 185 cm už mají značně omezený výběr. Lyže na bruslení by měly být o 5-10 cm delší než je výška postavy, nejdelší jsou tuším 195-197 cm. Přijde mi zajímavé, že ve videu pro laiky ukazujete lyže s mikrokontaktem, což je velmi okrajová záležitost a u amatéra téměř nevyužitelná. Zároveň ale neuvedete pro laiky zajímavé varianty: šupiny nebo nanogrip. Mně se třeba v praxi velmi osvědčil nanogrip jako nejvšestrannější nemazací technologie, ale znám i zastánce skinu. Šupiny jsou bohužel zpravidla na běžkách velmi nízké kvality. Vázání existují 3 hlavní normy: NNN (Rottefella), SNS (Salomon), SNS Pilot (Salomon s 2 hrazdami). Vámi ukázané vázání Salomon Prolink je stejné normy jako vedlejší Rottefella! To je velmi zavádějící. Poznávací znaky: NNN - 2 tenké drážky na podrážce boty a tomu odpovídající vodící lišty na vázání. SNS - 1 široká a hluboká drážka uprostřed podrážky boty a tomu odpovídající výrazný výstupek táhnoucí se po celé délce vázání. SNS Pilot - široká drážka podobně jako SNS, ale se 2 hrazdami na botě a mechanismem pro upnutí 2 hrazdy na vázání. Sehnat fotky by jistě neměl být problém... Ale pokud byste měli zájem, fotky SNS Pilot rád poskytnu. Ale obecné doporučení je - kupujte vybavení normy NNN (Rottefella), i když znám dost lidí, kteří používají třeba SNS Pilot. Typy holí pro klasiku i skate jsou stejné, liší se jen délkou. Vámi uváděné pravidlo (-20 cm pro skate, -30 cm pro klasiku) nepočítá s korekcí o délku bodce a výšku lyže a podrážky boty, takže se mi v praxi osvědčilo spíše -15 cm pro skate a -25 cm pro klasiku. Samozřejmě záleží na vašem stylu a třeba taky na síle paží, podle toho můžete zvolit delší či kratší hole. Ovšem obvykle doporučuji lidem koupit si o trochu delší hole, pokud jim nevychází přesně a po vyzkoušení si je případně nechat zkrátit. Opačně to pochopitelně nejde... poutko jednoznačně 3 bodové a raději odepínací. Hliníkové hole pouze na čistou turistiku jako třeba výlet do hospody nebo do neupraveného terénu. Pokud chcete alespoň trochu svižně běhat, tak jednoznačně karbonové hole... Hole s nižším podílem karbonu (třeba do 50 %) jsou relativně velmi odolné a přitom mají velmi dobré vlastnosti oproti hliníkovým holím. Samozřejmě, pokud budete mít hodně velkou smůlu, tak hůlku můžete zlomit třeba při nárazu do ostrého předmětu. Ovšem ze zkušeností mnohem dříve ohnete hliníkovou hůl... P.S.: Zpracování máte hezké, sportovec je sympatický, ale nezlobte se na mě, ale alespoň ty hlavní informace byste mohli mít správně.
@MrBakaka
@MrBakaka 3 года назад
Jirko, a souhlasíte i s tvrzením, že kombi běžky jsou "na hov*o"? Docela mě toto tvrzení překvapilo, sama jsem o koupi "kombi" běžek uvažovala a jako chápu, že kompromis v délce ubere na kvalitě klasiky i skatu, ale že by byly až tak špatné pro rekreační běžkaře.. :)
@jirib.8280
@jirib.8280 3 года назад
@@MrBakaka Báro, ano, že kombi běžky jsou k ničemu, s tím naprosto souhlasím. Tedy... za určitých okolností můžete mít štěstí jako třeba bratr, který si koupil Salomon Equipe o 10 cm delší než je jeho postava. Metodou pokus/omyl jsme zjistili, že na klasiku se vůbec nehodí, prostě se z nich téměř nejde odrazit. Ale na bruslení pro amatéra jsou docela dobré, takže jsme je pořádně očistili, naparafínovali celou skluznici a používáme je na bruslení. Ale upřímně vám takové experimenty nedoporučuji, mohla byste koupit lyže, které budou úplně k ničemu. Prostě už třeba příprava lyží... u klasiček potřebujete mít zdrsněnou komoru se stoupacím voskem. U skejtových lyží potřebujete co nejlepší skluz na celé skluznici. To jsou naprosto zásadní rozpory... Máte v zásadě 2 možnosti... zabruslit si můžete i na lyžích na klasiku, když se pojede na tuhé vosky a bude skluzný sníh a nebo když si nenamažete stoupací vosk, tak to půjde... nebude to úplně ono, ale kousek tak určitě zvládnete. Pokud ale chcete opravdu pořádně jezdit oba styly, tak si budete muset pořídit oboje vybavení samostatně. Jediná část, kde jakžtakž jde udělat kompromis, jsou boty. V kombi botách se dá slušně běhat klasika i bruslení. Ale lyže a hole to chce mít jiné. Kdyžtak se ptejte, jestli vás něco zajímá, můžu vám dát kontakt a nebo vám najít nějaké video s vysvětlením a nebo vám dát kontakt na odborníky. ;-)
@onderp3310
@onderp3310 3 года назад
@@MrBakaka Koupil jsem si kombi běžky střední třídy Fisher na radu prodavače. Na bruslení mi přijdou hodně dobré (předtím jsem měl skatové lyže vždy půjčené). Za dobrých podmínek tzn pokud je pod nulou tak jedou skvěle. Líbí se mi mít možnost převoskovat stoupacím voskem pro případ, že bych jel místy kde není možnost bruslení - neupravená trať nebo jen stopa pro klasiku. Takže pro rekreaci to můžu doporučit. Pro 2m vysokého reprezentanta je to určitě zbytečná věc. =D
@MrBakaka
@MrBakaka 3 года назад
@@onderp3310 Díky za další názor, já jsem právě jednou měla půjčené Madshus kombi, při výšce 156 cm jsem měla 170 cm lyže. Nejsem žádná velká lyžařka, ale do kopce jsem jela klasiku a v mírném terénu, když byla možnost, jsem si i zabruslila a na obě varianty mi lyže přišly v pohodě. :D
@kirutrailic8227
@kirutrailic8227 3 года назад
@@jirib.8280 S bráchou jsme se shodli, že kombi běžky nejsou vůbec špatné na bruslení v horších podmínkách (rozbitá trať, hrby, vyplužené koryto, bořivý sníh apod.) naopak - oba si myslíme, že jsou na toto lepší jak skate lyže, které v těchto podmínkách značně zpomalí o první překážku a rozhodí lyžaře z rovnováhy víc než kombi lyže... V tomto případě ani tvar skatových lyží pro lepší odraz nevyužijete a budete spíš bojovat s rovnováhou. Jezdím na běžkách v zimě hodně často (jen v ČR - Jeseníky a okolí) a nakonec většinu času strávím hlavně na kombi běžkách, právě kvůli horším podmínkám a hůř upraveným tratím. Málokdy je u nás taková podmínka, aby v ní byly čistě skatové lyže vhodnější. Takže podkud uvažujete o kombi lyžích, co mají hranu jako skatové lyže pro lepší odraz, tak bych se jim nebránil - akorát při klasice nejsou moc dobré a nedrží tolik, ale na bruslení a soupaž nebo jako kameňačky jsou dobrou volbou. Skate lyže mají výhodu, že se jedná často o vyšší modely s lepší a rychlejší skluznicí. Ale pokud by byly takové lyže dostupné i v měkčí verzi (kombi nebo hodně měkké skate lyže), hned bych do nich šel, protože pro můj účel by byly tím nejlepším tréninkovým modelem... PS mám kombi lyže, skate lyže i klasické lyže se skinem
@kirutrailic8227
@kirutrailic8227 3 года назад
dovolil bych se nesouhlasit, že kombi lyže jsou na prd - pokud není trať dobře upravená a je rozbitá a hrbatá, tak kombi lyže můžou být pro mnoho lidí (hlavně horších techniků) na skate příjemnější - nejsou tak tvrdé jako skate lyže, které se vyšší tvrdostí zastavují o každý hrb (v těchto podmínkách)... a skate lyže také nejsou vhodné pokud jedete nějakým vypluženým korytem do kopce (ze stejného důvodu)... ale chápu, že Tomáš Lukeš na takových trasách asi moc nejezdí a proto ho to nenapadlo, ale v podmínkách ČR je toto běžné i na upravených trasách kombi lyže mi nepřijdou dobré hlavně na klasiku, ale pokud jsou měkčí a mají zesílené hrany jako skate lyže, tak do horších podmínek na kombinaci skate/soupaž nebo jako kameňačky bych je rozhodně nezatracoval...
@Marowovic
@Marowovic 3 года назад
Chtěl jsem napsat totéž, říct že jsou naprd, když je kupuje většina začátečníků je špatný. Chce to vysvětlit proč jsou špatný. Že na klasiku se na nich pojede hůř než na správných klasičkách a na skate do upravené tratě budou zas dlouhé a měkké. Zastávám názor že je lepší si koupit kasičky a ono se na nich dá bruslit, přibruslit když si seškrábnete vosk. Stejně začátečník neubruslí vyjížďku na 20km a na to pak stačí koupit jeté lyže ale už skate.
@FilipArlet
@FilipArlet Год назад
Problem je, ze zadny vyrobce snad krome ceskeho Sportenu nedela lyze pro typicky ceske podminky. Coz je malokdy perfektni stopa, vetsinou upravena trat ruzne kvality, castokrat pouze vyslapana stopa a nekdy ani to ne. Proste klasicke turisticke bezky - u Sportenu to byval model Favorit, ale podle eshopu uz se zda, ze se vyrabi jenom ve variante Junior a s lisovanym protismyskem. Presne z tohoto duvodu sahnou amateri po kombi bezkach, protoze byvaji sirsi a kratsi, takze se v nedokonalem terenu ovladaji lepe nez bezky na klasiku a jeste si muzes zabruslit, kdyz na to prijde :)
@daniel89ph
@daniel89ph 3 года назад
Uz co vsetko nevymyslite....take a hentake, karbonove a neviemake...volakedy mali obycajne drevene a jazdili. A jazdili lepsie jak teraz.
@wertousek
@wertousek 3 года назад
Prosim cokoliv o biatlonu!
@galtixcr7857
@galtixcr7857 3 года назад
O biatlonu se nedá nic moc říct protože zbraň si na e-shopu nekoupíš🙂
@wertousek
@wertousek 3 года назад
@@galtixcr7857 nemislím o kupování vibavení ale třeba fakta
@galtixcr7857
@galtixcr7857 3 года назад
Jako klidně, ale mám pocit že to už bylo.
Далее
Výhody bežkovania - typy a výber bežiek na klasiku
15:14
Nákupní rádce: Jak vybrat běžky
5:43
Просмотров 17 тыс.
Jak vybrat běžecké lyže - délka lyží, šupiny
5:37
Dobrá rada na Běžky
10:10
Просмотров 36 тыс.
❄Největší mýty o běžkách❄
4:05
Просмотров 17 тыс.
Technika běhu na lyžích
5:08
Просмотров 117 тыс.
Jak vybrat běžky | Lyžařský seriál 2.díl
5:52
Уделала дерзкую чемпионку!
0:59