Тёмный
No video :(

Jak zakończyć wojny i uczynić postęp? Wiec Słowiański w Kruszwicy: Ahimsa - współczucie. Adrenochrom 

Our Sites Magazine
Подписаться 633
Просмотров 126
50% 1

Ahinsa (dewanagari अहिंसा trl. ahiṃsā - „niekrzywdzenie”, „niestosowanie przemocy”; chiń. 不害 buhai; kor. salsaeng kye; jap. setsujō kai) - zasada moralna obecna w hinduizmie, buddyzmie, a przede wszystkim w dżinizmie, która nakazuje poszanowanie wszelkiego życia, zaleca niezabijanie i niezadawanie obrażeń cielesnych żadnym istotom żywym - ludziom, zwierzętom, a w dżinizmie także roślinom i Ziemi. Częścią tej zasady jest unikanie wszelkiej przemocy słownej i fizycznej, choć ahimsa uznaje prawo do działania w samoobronie, gdy zajdzie taka potrzeba. Zasada „ahimsa” wiąże się ściśle z przekonaniem, że przemoc wszelkiego rodzaju rodzi negatywne konsekwencje karmiczne.
Sam termin oznacza „niekrzywdzenie” (dosłownie: unikanie przemocy - himsa). Słowo pochodzi z sanskryckiego rdzenia hims - uderzać; himsa to szkoda lub krzywda, a-himsa jest tego przeciwieństwem, czyli niekrzywdzeniem (non violence).
Hinduizm
Najdawniejsze teksty wedyjskie
Choć w Wedach nie pojawia się określenie ahimsa, w Rygwedzie jest fragment, którzy brzmi: „Nie czyń żadnej krzywdy”. Termin ahimsa pojawia się w tekście Jadźurwedy Taittirija (TS 5.2.8.7), gdzie odnosi się do niezadawania ran samemu ofiarnikowi. Pojawia się kilkakrotnie w Shatapatha Brahmana w sensie „nieranienia”, bez konotacji związanych z moralnością.
Buddyzm
Ahinsa (czasem także awihinsa, trl. avihiṃsā) jest zasadniczą ideą buddyzmu i oznacza poszanowanie dla wszelkiego życia: nieniszczenie bez potrzeby świata roślin, niezabijanie owadów, zwierząt i ludzi. Ahinsa jest treścią pierwszego wskazania buddyjskiego, które jest wyrazem buddyjskiej miłości do wszystkiego, co żyje. Przeciwieństwem ahinsy jest hinsa, czyli gwałt, przemoc.
Użycie w polityce
Doktryna ta została współcześnie upowszechniona przez Mahatmę Gandhiego, który wykorzystał ją w procesie pokojowego zdobywania niepodległości przez Indie. Nadał jej interpretację walki bez stosowania przemocy - non violence.
INDYJSKA FILOZOFIA AHIMSY - ŹRÓDŁO SIŁY CZY SŁABOŚCI?
„Mahatma Gandhi, zdecydowany zwolennik niestosowania przemocy, wierzył, że ahimsa jest jego jedyną religią. Wierzył, że ahimsa w połączeniu z cnotą prawdy może zostać wykorzystana do rozwiązania każdego problemu. Praktykował to, czego głosił i wprowadził w życie zasady ahimsy jego codziennym życiu. Jego wiara w swoją dharmę pomogła nam prowadzić nas przez naszą walkę o wolność. Udowodnił światu, że siła koncepcji ahimsy jest istotna w każdym momencie”.
Ahimsa jest podstawą stabilności każdego społeczeństwa ludzkiego. Dlaczego ludzi uważa się za wyższą formę życia w porównaniu do innych zwierząt? Dzieje się tak dzięki ludzkiej zdolności do racjonalizacji, myślenia i tworzenia społeczeństw oraz życia w harmonii. Jednak bez praktyki ahimsy starcia pomiędzy różnymi grupami będą codziennością, skutkującą całkowitym chaosem i załamaniem struktury społecznej.
"Ahimsa' -polski zespół, utwór pt.: "Dziewiąty" 9.
Uczucia pragnąc jakże często
Ranimy serca w sercu najbliższych
Nie potrafimy dać tyle, ile chcemy
Nie potrafimy spełnić oczekiwań
Miłości pragnąc, spokoju duszy
Zapominamy
O odwzajemnieniu
O potrzebach innych
O ich marzeniach, o pragnieniach
Często pod wpływem fałszywych iluzji
Niszczymy najpiękniejsze chwile
Nie potrafimy pohamować emocji
Nie potrafimy powstrzymać zazdrości
Podejrzliwością ogarnięci
We wszystkich zdradę dostrzegamy
Nie pamiętamy o potrzebach innych
Nie pamiętamy o odwzajemnieniu
Nie pamiętamy o ich marzeniach
Nie pamiętamy o pragnieniach
satjagraha
Ahimsa, in the Indian religions of Jainism, Hinduism, and Buddhism, the ethical principle of not causing harm to other living things.
In Jainism, ahimsa is the standard by which all actions are judged. For a householder observing the small vows (anuvrata), the practice of ahimsa requires that one not kill any animal life. However, for an ascetic observing the great vows (mahavrata), ahimsa entails the greatest care to prevent the ascetic from knowingly or unknowingly being the cause of injury to any living soul (jiva); thus, ahimsa applies not only to human beings and to large animals but also to insects, plants, and microbes. The interruption of another jiva’s spiritual progress causes one to incur karma-the accumulated effects of past actions, conceived by Jains as a fine particulate substance that accretes upon the jiva-keeping one mired in samsara, the cycle of rebirth into mundane earthly existence. Not only physical violence but also violent or other negative thoughts result in the attraction of karma. Many common Jainist practices, such as not eating or drinking after dark or the wearing of cloth mouth covers (mukhavastrika) by monks, are based on the principle of ahimsa.
Though the Hindus and Buddhists never required so strict an observance of ahimsa as the Jains, vegetarianism and tolerance toward all forms of life became widespread in India. The Buddhist emperor Ashoka, in his inscriptions of the 3rd century BCE, stressed the sanctity of animal life.
yoga

Опубликовано:

 

5 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 6   
@JanuszKempa
@JanuszKempa 3 месяца назад
👍 Wojny były są i będą tak już jesteśmy skonstruowani l Wiecznie komuś coś niepasuje Nawet w świecie pszczół są nieustanne zagrożenia . Walka o pokarm , walka z chorobami Taka warroza ona też chce żyć i czego ona jest winna że się urodziła pasorzytem a nie motylem . WIECZNA WALKA O PRZETRWANIE .
@InowroclawX
@InowroclawX 3 месяца назад
Być może mogą współistnieć z nami inne cywilizacje, które miłują pokój i szanują innych. Muszą jednak żyć poza Ziemią. U nas - tak, jest ciągła walka o pieniądze i władzę lub pokarm i władzę w świecie zwierząt, do królestwa których się zaliczamy. Pozdrowienia!!!
@sunokwiatsunokwiat4237
@sunokwiatsunokwiat4237 3 месяца назад
Najlepiej jest pomyśleć o sobie i swoim rozwoju, kogo krzywdzę, co mogę zmienić, by mnie i innym żyło się lepiej. Jeżeli twierdzisz, że wojny były są i będą to w Twoim świecie tak będzie. Są ludzie którzy wybierają; radość, pokój, miłość, przyjaźń i w ich świecie tak będzie. Niech Matka Natura otuli Cię swoją dobrocią.
@InowroclawX
@InowroclawX 3 месяца назад
Bardzo piękny przekaz o dobroci. Na marginesie bramini dają dobry przykład - są ich miliony w Indiach i są wegetarianami lub weganami. Czyli w praktyce wśród ludzi jest to możliwe. Poza tym to ludzie pokojowo nastawieni i bardzo pomocni.
@jolarta2406
@jolarta2406 3 месяца назад
Witaj Adamie, od paru minut się zastanawiam, jak to w skrócie napisać... Może zacznę tak... Nie ma czegoś takiego jak uzależnienie od mięsa... Jeżeli jesteś bardzo głęboko osadzony w obecnym pędzie cywilizacyjnym, to nie myślisz i nie czujesz, pędzisz z jej prądem... Jak choć troszkę zaczynasz myśleć, to szukasz, czegoś co Cię wydobędzie z tej matni... Wrócę do mięsa... Jadam mięso, ale ja słucham swojego organizmu... Jak potrzebuję, to je jem... potem mogę długo nie jeść, bo kocham warzywa i wszelkie zielsko, miody, pasty, sałatki i inne przetwory, które sam robię. Jedzenie mięsa w niczym nie przeszkadza, ale ja nie zabiję żadnego stworzenia, więc idę do sklepu i to mi pozwala je zjeść. Gdybym nie mogła kupić w sklepie, pewnie bym go nie jadła. Różne kultury i religie, bardzo różnie to tłumaczą... Ten temat nie jest mi obcy od ponad 40 lat, zmiany w sposobie myślenia, czynienia, życia przetransformowałam bardzo dawno temu... Zasada nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe, chyba jest priorytetem... Jednak świat zwierząt i roślin funkcjonuje mimo wszystko, kto silny ten przetrwa... Jeżeli będziemy kierować się połowicznie pewnymi wyrywkami z różnych kultur i religii, to do niczego nie prowadzi... Nasz osobisty rozwój, moim zdaniem musi zawierać te elementy, które zdołamy udźwignąć duchowo, fizycznie, emocjonalnie i doskonalić nasz sposób życia i funkcjonowania wśród natury, ale także społecznie (nie czyniąc krzywdy niczemu co żyje, ale nie można pozwolić na czynienie jej sobie). Wojny pod każdym względem są złem same w sobie, mimo że są prowadzone pod względem politycznym, terytorialnym, finansowym, religijnym i w imię wydumanych idei... Poszanowanie natury i jej pierwszeństwa to podstawowy element naszej egzystencji... Cały wielki kosmos i ekosystem są ze sobą powiązane, a my jesteśmy tylko jednym z jego elementów i wartości ustanowione przez ajurwedę, buddyzm, szamanizm, hunę, czy inne związane z konkretną kulturą ścieżki i sposoby funkcjonowania holistycznego człowieka i jego otoczenia wynikają z potrzeby rozwoju wewnętrznego człowieka. One jednak nie stanowią globalnego antidotum na "zło" tego świata. Zresztą dla zachowania równowagi dobro i zło zawiera się w sobie... I znowu się rozpisałam, cóż Każdy musi moim zdaniem żyć zgodnie ze swoim sumieniem i prawami natury nie przeginając ani w jedną ani w drugą stronę... pozdrawiam serdecznie i miłego wieczoru 💖💖🍀🍀👍👍
@InowroclawX
@InowroclawX 3 месяца назад
Witaj Jolu! Bardzo Ci dziękuję za Twój komentarz, niemal list, pełen tylu tematów i wiążących się z nimi emocji. Zapraszam Was serdecznie na wiec we wrześniu do Kruszwicy. Każdy zgłębia inne tematy i zagadnienia, niektórzy od dziesiątek lat czy to kulturę indyjską czy wdrażają w życie współczucie i kierują się empatią, inni są otwarci na otaczającą nas energię, rozmawiają z przyrodą, odnajdują prawdę lub odgadują zaginione pradzieje. To tylko przykład, że ahimsa jest stosunkowo uniwersalna w wielu religiach. Pamiętam w latach 90., gdy "dobra fala współodczuwania", że tak nazwę, docierała do wszystkich moich przyjaciół. Film jest niepełny, ale mowa jest o adrenochronie. Czytałem z kolei o uzalezniajacym wpływie produktów wysoko węglowodanowych i mlecznych, dlatego są dodawane do innych produktów, by zwiększyć sprzedaż tych ostatnich. Wierzę głęboko w możliwość postępu społecznego, wszak przy spełnieniu określonych warunków. Podstawą jest empatia. Odnośnie mięsa - są takie zagadnienia: mając wystarczającą wiedzę i chęci odpowiednio się odżywiać z zachowaniem zdrowia - czy czujemy się zdrowotnie dobrze i czy mamy wybór? Miłego weekendu! 😀
Далее
Cute kitty gadget 💛💕
00:23
Просмотров 5 млн
Opuszczone osiedle kilkuset zamków Disneya
14:06
Просмотров 647 тыс.
The ARMENIAN Language
18:06
Просмотров 349 тыс.