Тёмный

JAKI OGRANICZNIK PRZEPIĘĆ ZASTOSOWAĆ W UKŁADZIE TN-C CZY INSTALACJ IPOZAKLASOWEJ? 

JacekH07 elektryk
Подписаться 37 тыс.
Просмотров 4,8 тыс.
50% 1

Film poruszający problematykę stosowania ograniczników przepięć w układzie TN-C i instalacjach pozaklasowych co często prowadzi do pomyłek.
www.paymedia.p... link do donejtów
Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
/ @jacekh07elektryk

Опубликовано:

 

11 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 25   
@trustnoone3864
@trustnoone3864 Год назад
Dzięki wielkie za poruszenie tematu. W starszych domach często jest już przyłącze do sieci w układzie TN-C, a w budynku jest instalacja dwużyłowa.
@Luksiuelektryk
@Luksiuelektryk Год назад
Jacku, zapomniales podlozyc sciezke audio. Pozdrawiam😊
@prostownikdwupoowkowy2420
@prostownikdwupoowkowy2420 Год назад
To może warto podłączyć takie małe, "dopuszkowe" ograniczniki przepięć blisko wrażliwych urządzeń? 🤔
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 Год назад
Co do instalacji "pozaklasowej" i braku uziemiana to mam taką uwagę: ogranicznik T2 możemy zamontować w takiej instalacji chociażby dlatego że w bloku na piątej kondygnacji i tak przecież nie będzie tam "uziomu". Ogranicznik przepięć ma nam zabezpieczać odbiornik, czyli musi być na zaciskach L--N-PE jak najbliżej odbiornika. Przepięcia są poprzeczne i podłużne, czyli w przepięciach poprzecznych (przepięcia łączeniowe) przepięcie zamyka się pomiędzy L-N i uziom nie bierze w nim udziału, a w przypadku podłużnych (uderzenie pioruna) uziom już jest potrzebny.
@sopelkus
@sopelkus 11 дней назад
W jaki sposób ustalić jaki typ sieci jest doprowadzony do domu? Do licznika dochodzą 4 żyły. Czy mam tego szukać w umowie z zakładem energetycznym?
@JacekH07elektryk
@JacekH07elektryk 11 дней назад
można szukać w umowie, na stacji transformatorowej może być taka informacja.
@askoras7164
@askoras7164 Месяц назад
Czyli przy budynku z odgromówką i podziałem PEN w RG (w której też jest GSU) można, jak widać, dać 3+0 lub 3+1. Tylko czy dawanie w podrozdzielnicy oddalonej o jakieś 15m taki sam 3+1 będzie okay? W projekcie miałem zapisane aby w RG i RP dać dwustopniowe SPD T1 + T2. Nie mam określone gdzie iskiernikowe, warystorowe czy kombinowane. Pytanie zasadnicze - jak zrobić żeby było bezpiecznie, ale bez sensu nie przepłacać?
@JacekH07elektryk
@JacekH07elektryk Месяц назад
to podrozdzielnicy wystarcza T2 chyba że podrozdzielnica jest w innym obiekcie
@askoras7164
@askoras7164 Месяц назад
dodatkowo pojawia się problem przy próbie zastosowania rozłącznika w postaci przełącznika 1-0-2 z kontrolą obecności faz na złączu kablowym oraz na generatorze. Taki przełącznik rozłącza przecież tor N. Do RG wchodzi jednak kabel 4-żyłowy (3F+PEN). Jak to pożenić i mieć jeszcze pewną ochronę na SPD? ;-) Zamontowanie tego przełącznika (o ile dopuszczalne w ogóle) w podrozdzielni wymuszałoby wyłączenie jeszcze rozłącznika izolacyjnego 3F w rozdzielni głównej na czas używania generatora. Czyli w RG kontrola obecności faz musiałby zostać zrealizowana a nie w r. pomocniczej - oczywiście przed rozłącznikiem. Jak uważacie?
@JacekH07elektryk
@JacekH07elektryk Месяц назад
Owszem. Tu chodzi o odseparowanie się od sieci publicznej. Jak mamy to w RG to nie ma żadnych problemów. Taki przełącznik pełni tez funkcję rozłącznika izolacyjnego.
@szymonstasiak6017
@szymonstasiak6017 27 дней назад
Czy w sieci tnc do zamontowania SPD musze robić podział PEN? Obecnie nie ma takiej możliwości i zastanawiam sie czy ma to wogole sens
@JacekH07elektryk
@JacekH07elektryk 26 дней назад
sa ograniczniki przepięć do TN-C gdzie nie trzeba
@uzytkownikgoogle150
@uzytkownikgoogle150 Год назад
Kolego nie istnieje takie coś jak instalacja pozaklasowe, instalacja jest zawsze wykonana w określonym układzie sieciowym i np.układ TN-C nazywa się dlatego że ma wspólny przewód ochronny i neutralny (PEN) a nie dlatego że ma PEN wykonany z miedzianej dziesiątki czy szesnastki aluminium, rzeczy o których mówisz dotyczą przepisów ochrony przeciwporażeniowej dodatkowej które w mojej długoletniej karierze zmieniały się kilkukrotnie.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 11 месяцев назад
"Pozaklasowość" takich wynikać może z wielu przyczyn, np wystarczy, że PEN nie ma 10 mm^2 dla miedzi czy 16 mm^2 dla aluminium - i już nie masz TN-C na "TN-C" czyli pozaklasową. To najczęstsza przyczyna. Albo jak pomiary IPZ nie spełniają norm, a insalacja działa, itd.. itp...
@Hir3987
@Hir3987 10 месяцев назад
Oczywiście że istnieje są instalacje wykonane z przed podziału według innych przepisów. To że Ochrono neutralny niby jest ale nie spełnia norm 10mm Cu i 16mm dla Alu to nie jest to zgodnie z przepisami obowiązujący układ sieci. Inna sprawa że zadziała jeśli zrobisz podział.
@adriantopor9015
@adriantopor9015 Год назад
Szanowni koledzy tylko krytykują i są utwierdzeni aby powielać stare systemy instalacji !!! Niechcący wysłuchać człowieka wyksztalconego i wykonującego sznurowanie według obowiązującej normy. Jak fahowcy z ZE instalacje bez pomiaru i protokołu - przykre .
@jerzy6068
@jerzy6068 Год назад
A ten mikrofon to do czego? Bo nie działa... (:D
@Orion_-kf5ks
@Orion_-kf5ks Год назад
Witam.
@piotrpiersa5459
@piotrpiersa5459 Год назад
Tutaj zrobiłem film dlaczego SPD T1 łączymy do szyny PE i do GSW ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-GY9O48vR4Fs.html
@marcin7118
@marcin7118 Год назад
Co za głupoty, Ograniczenie 10mm@ dla PEN dotyczy układania nowych tras kablowych Ten przepis nie zmienia definicji PENa, nadal nazwa zależy od pełnionej funkcji, a nie od własności fizycznych żyły
@JacekH07elektryk
@JacekH07elektryk Год назад
według dzisiejszych standardów wygląda to inaczej.
@KarolinaKrzemien-zj6sz
@KarolinaKrzemien-zj6sz 11 месяцев назад
​@@JacekH07elektrykA widziałeś te standardy na oczy, czy tylko powtarzasz bezmyślnie za tłumem? Jacku, normy trzeba czytać ze zrozumieniem i w całości, a nie pojedyncze zdania wyrwane z kontekstu...
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 11 месяцев назад
To, że PEN nie będzie miał 10 mm^2 dla miedzi czy 16 mm^2 dla aluminium, nie oznacza, że taka instalacja nie będize działać. Będzie i to dobrze, jak jest dobrze zrobiona, tylko nie będzie spełniać jałowych "przepisów". Tyle.
@Hir3987
@Hir3987 10 месяцев назад
@@KarolinaKrzemien-zj6sz Norma mówi jasno ile ma mieć PEN aby nim był i nie ma tam pola na interpretacje 10mm2cu 16mm2 Al pokaż mi inne przepisy. I tak znam normę w całości. Zresztą wróć do podstaw masz to zeszytach SEP masz to w publikacjach oraz na egzaminie. A jak jesteś pomiarowcem to jest to wiedza obowiązkowa chyba że walisz pieczątki bo tak ci się wydaje.
@Hir3987
@Hir3987 10 месяцев назад
@@MrOprawca1978 Zadziała jednak przekroje są przewidziane dla skrajnych sytuacji i jeśli się taka trafi możesz doprowadzić do np pożaru gdyż zbyt mały przekrój nie wytrzyma dużego prądu udarowego to raz a dwa prąd piorunowy zamiast grzecznie zejść do ziemi nie przepcha się przez taki przerój i dla części swojego potencjału znajdzie inną drogę. Co może być destrukcyjne dla wyposażenia domu, rozdzielnicy czy w skrajnych przypadkach zakończy się pożarem śmiercią czy trwałym kalectwem jeśli będziesz miał pecha być tam akurat. I tak widywałem takie sytuacje.
Далее
Apple Event - September 9
1:38:50
Просмотров 25 млн
UKŁAD SIECI TT
21:27
Просмотров 23 тыс.
Moja instalacja razem z magazynem energi
15:15
Просмотров 3,8 тыс.
DOBEZPIECZENIE OGRANICZNIKÓW PRZEPIĘĆ
13:32
Просмотров 8 тыс.
OGRANICZNIK PRZEPIĘĆ - CZY ZAWSZE JEST SKUTECZNY??
14:31