Тёмный

Jakie będą samoloty 6. generacji? 

Defence24
Подписаться 147 тыс.
Просмотров 145 тыс.
50% 1

Gościem najnowszego wydania programu „SKANER Defence24” był ppłk rez. pil. Mariusz Pawelec, pilot myśliwców F-16C/D a obecnie wykładowca Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Tematem rozmowy były cechy, jakimi będą charakteryzować się nowe samoloty wielozadaniowe, które już są opracowywane w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Опубликовано:

 

15 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 237   
@grzegorz77madej
@grzegorz77madej 3 года назад
do tej pory słyszałem jak wszyscy znawcy krzyczą ze f16 to stary samolot w zasadzie złom którego nikt nie chce tylko my frajerzy go kupiliśmy, a tu sie okazuje ze to byl bardzo rozsądny wybór, jego wyposażenie w zasadzie jest topowe jak na nasze warunki bo z tego co slysze glowna cecha 5 generacji jest to na co nas nie stać czyli ogromne zaplecze nowych technologii z którymi te systemy współpracują. Bardzo sie ciesze ze trafiłem na ten materiał :)
@iowa406
@iowa406 2 месяца назад
F-16 z początku produkcji czyli blok1 do blok10 czyli F-16A/B, to inny samolot niż F-16 blok16 do blok 40 lub 48, czyli F-16 C/D. Różni się wszystkim. Wyposarzeniem, uzbrojeniem, wymiarami, silnikiem, a nawet kształtem wielu elementów. I przede wszystkim przeznaczeniem. A/B to samolot walki powietrznej, a C/D to już wielozadaniowy. Podobnie jest z wieloma innymi broniami zachodnimi. Te z przed 40 lat a te dzisiejsze mają wspólne w zasadzie tylko nazwę: Leopard2 A1, a dzisiejszy A7 to zupełnie inne czołgi, Mirage2000 z lat 70, a dzisiejszy to jak F-16 zupełnie inny samolot, Abrams tak samo. Ba nawet ruski sprzęt ma podobnie. T-72 tzw Ural, czyli pierwsza produkcja, a T-90A to też już zupełnie inne czołgi. Tak T-90 to rodzina T-72 , początkowo miał się nazywać T-72W. Bo ta rodzina ma 4 generacje: T-72, T-72A i M, T-72B i kolejny zgodnie z rosyjskim alfabetem miał być T-72W. Jednak Rosjanie uznali, że lepiej będzie wyglądać nowa nazwa dlatego znamy go jako T-90.
@lealauraluccilla2362
@lealauraluccilla2362 3 года назад
Dobrze byłoby żeby jakość dźwięku defence24 przeszła z generacji 0 do generacji 1.
@nathanielbode4329
@nathanielbode4329 3 года назад
you all prolly dont care at all but does someone know of a way to log back into an instagram account..? I stupidly lost the login password. I appreciate any assistance you can give me.
@kristophergrady5255
@kristophergrady5255 3 года назад
@Nathaniel Bode instablaster :)
@RozwadowskiTad
@RozwadowskiTad 6 месяцев назад
😂😂😂😂😂😂
@maniek7660
@maniek7660 3 года назад
Ten film powinien trwać 10 sekun i powiedzieć
@DOGMIHOLE
@DOGMIHOLE 3 года назад
Aż ciężko się słucha tych wypocin..
@arkadiuszromatowski6435
@arkadiuszromatowski6435 3 года назад
Błędem jest uważanie,że człowiek nie jest potrzebny bezpośrednio w teatrze działań. Pół żartem pół serio czy strzała z łuku która de fakto jest autonomicznym statkiem latającym;) (o pewnych cechach oczywiście) wyeliminowała inne sposoby działania? Na tym przykładzie widać jak funkcjonuje błąd krytyczny,po rozpoczęciu działania nie można go zatrzymać. Cel wyznaczony jest szybko osiągany,jednak może być wybrany błędnie,fizyka sprawia,że jest to działanie nieodwracalne. Więc strzały z łuku można uniknąć a," centrum zarządzania" strzelec jest narażony na atak z bliskiej odległości. Maszyna szybko reaguje,więc gdy obliczenia są błędne,fizyka nie pozwoli ich skorygować. Sztuczna inteligencja to poprostu baza danych,komputer działa więc w oparciu o analizę danych z przeszłości. Dla matematyki 1 i minus jeden oznaczają zero. Do czego zmierzam? Maszyna nie potrafi obliczać abstrakcji. Wszystkie elementy muszą mieć przypisaną wartość. Al potrzebuje konkretnych danych by wykonać obliczenia. Człowiek nie. Jego rozumowanie może obejmować element który z punktu widzenia obliczeń jest paradoksem. Nie można wykonać obliczeń z wykorzystaniem tego elementu. Łatwo to zrozumieć. Einstein swoje teorie budował w sposób abstrakcyjny,inny człowiek mógł to zrozumieć, problemem było ujęcie teorii w ramy matematyki,by na jej podstawie dokonać logicznego dowodu opartego na wzorach matematycznych. Wyzwaniem jest interfejs : baza danych (Al)-człowiek. Poza tym człowiek z powyżych powodów jest cenną częścią uzbrojenia,korygującym cele które mają być realizowane przez komputer w czasie rzeczywistym w oparciu o niekompletne dane lub dane które nie mogą posłużyć do obliczeń. Po za tym zwiększa się szybkość reakcji człowieka oraz jego percepcję poprzez poszukiwanie nowych form komunikacji z wyposażeniem bojowym. Sprzęt autonomiczny jest amunicją nie bronią. Duża odległość pomiędzy ośrodkiem dowodzenia a bronią jest obarczona ryzykiem utraty lub zniekształcenia danych z rejonu działań.
@jozefoldboy2593
@jozefoldboy2593 3 года назад
Oglądam z ciekawości bo pożyteczny wykład dający do myślenia !!!!
@HaganDave
@HaganDave 3 года назад
Trochę dziwi mnie umieszczenie F-14 w trzeciej generacji, a F-15 w czwartej, myślałem że Tomcat i Eagle są wzajemnie odpowiednikami w US Navy i US Air Force.
@Lamos01
@Lamos01 2 года назад
UP, f-14 to klasyczny przykład IV generacji. Jeśli chodzi o wielozadaniowość, to była ona podstawą do stworzenia wyróżnika, jaką jest generacja 4,5 (4++) i dopiero nowsze wersje F-15 (np F-15E Strike Eagle) czy F-16 (od blocku 52+) czy Su-30 można uznać za w pełni wielozadaniowe.
@damianp8294
@damianp8294 3 года назад
Ilość rosyjskich agentów wpływu w komentarzach zaczyna być po prostu zabawna XD
@iowa406
@iowa406 2 месяца назад
No pomiędzy gen3 a gen4 też była taka łatka jak obecnie między gen4 a gen5. No Pan pułkownik powiedział, że F-16 jest samolotem gen4 do bloku 48. Jednak do bloku 20 albo 28 był gen3+ bo nie był jeszcze wielozadaniowy. To samo było z Mirage 2000, wczesne nie były wielozadaniowe. Natomiast aż do Su-30 rosjanie nie dorobili się samoloru wielozadaniowego. Więc MiG-29, Su-27, a nawet Su-35 są gen 3+ nie gen4. No i F-4 ostatnie wersje weszły też do gen3, bo dostały jako chyba jedyny z gen2 uzbrojenie strzel;eckie.
@iowa406
@iowa406 2 месяца назад
Co do broni energetycznych na samolotach. To pieśń dalekiej przyszłości. Na razie nawet korwety są za małe aby taką skuteczną broń na nich umieścić. Ba fregaty są za małe, aby ta skuteczność była wielorazowa, a nie kilkurazowa. Dlatego nowe niszczyciele amerykańskie, ale też i chińskie i indyjskie mają mieć wypornośc rzędu 14-16tys ton ( obecne dochodzą do 10tys). A to wszystko przez wielkośc i masę źródła energii dla broni energetycznej. Więc na samolotach nie ma mowy o niej.
@iowa406
@iowa406 2 месяца назад
Da się wprowadziś cechę szybciej w obecnych i przyszłych samolotach. I to się dzieje w gen5 a nawet w modernizacjach gen4+. Jednak nie jest V max. A jest to tzw tryb supercruse ( chyba dobrze napisałem). Chodzi o latanie z prędkościami naddźwiękowymi bez dopalaczy.
@kapuscinskiedward8724
@kapuscinskiedward8724 3 года назад
A CO ZROBICIE NA ATAK TYSIACA DRONOW Z ROZPOZNAWANIEM TWAZY
@JarekOd
@JarekOd 3 года назад
Ubierzemy maski Putina.
@patrykpirzgalski4732
@patrykpirzgalski4732 3 года назад
Patrząc na dorastajacą młodzież należy się spodziewać dyskusji na temat równości pomiędzy samolotami mysliwskimi a transportowymi i które z nich mogą mieć małe drony jak i też czy hangar powinien mieć 500m2 czy 1000m2 na każdy samolot. Mimo to ciekawe czasy się nam trafiły pozostaje wygodnie usiąść i podziwiać ten spektakl w każdej dziedzinie także i w armii.
@bogdanbogdanoff5164
@bogdanbogdanoff5164 3 года назад
Dzisiejszą młodzież wychowało poprzednie pokolenie, znane z japiszoństwa i generalnego braku zainteresowania dziećmi, czy są czy ich nie ma; także może sobie samo spojrzeć na ręce
@sawektrendy4883
@sawektrendy4883 3 года назад
samolot przyszłości- paliwo z ciemnej materii-która jest wokół i amunicja z ciemnej energii która jest dookoła-komputer pokładowy kwantowy
@damianostrowski9074
@damianostrowski9074 3 года назад
Trudno-wykrywalność z pewnością w dalszym stopniu będzie istotna w samolotach/systemach VI generacji. Jednak słyszałem wypowiedź, że nie będzie na nią kładziony aż taki duży nacisk, ponieważ przewiduje się tak znaczny rozwój technologii radarowych, że radary będą "widzieć" wszystkie "stelfy" i "niestelfy"
@Azawakh1974
@Azawakh1974 3 года назад
Pan Pułkownik zapomniał wspomnieć o F-104 Starfighter, który miał właśnie super cienki profil skrzydłami działko M-61A Vulcan i to jest przykład myśliwca drugiej generacji.
@zielonyludzik8018
@zielonyludzik8018 3 года назад
pierwsze f4 były pozbawione działek, wietnamczycy na migach 17 pokazali jankesom o co chodzi w walce powietrznej :)
@alexandersieniawski1043
@alexandersieniawski1043 3 года назад
Przecież sowieckie dostały w dupę na skalę światową, jak i w wojnach israelskich
@gabrielaristoi7451
@gabrielaristoi7451 3 года назад
@@alexandersieniawski1043 Pierwsze f4 pozbawione uzbrojenia strzeleckiego po wystrzeleniu rakiet stawały się łatwym celem (były bezbronne). Decyzja o uznaniu, że walka powietrzna będzie odbywała się TYLKO poza horyzontem widoczności okazała się błędna. To @zielony ludzik miał na myśli.
@spookyNorbert
@spookyNorbert 3 года назад
Pan pułkownik pilot a stosuje tak daleko idące uproszczenia i opowiada takie banały, że mam wrażenie, że defence24 przeprowadził wywiad nie z byłym pilotem wojskowym samolotu bojowego tylko redaktorem z jakiegoś Onetu, skierowany do przysłowiowych januszy lotnictwa - ludzi którzy nie odróżniają MiGa-29 od F-16 i na odwrót gdy wizytują erszoły w Radomiu. Poziom merytoryczny Pana Zenona emeryta z Towarzystwa Historyczno - Patriotycznego, który o samolotach wie tyle co przeczytał na Wikipedii
@AZ-ve9km
@AZ-ve9km 3 года назад
Czy nie mozna bylo uzyc glosu Ivona zeby bylo bardziej zrozumiale? Lub normalnego filmiku bez dwoch lbów na ekranie? Ogladalem ten film tylko tyle czasu ile trzeba do napisania komentarza.
@abcbca3412
@abcbca3412 3 года назад
ciekawy materiał nic nie jest pewne ale jako wykładowa powinien dawać do myślenia i chyba o robi.
@ksiestwokrakow
@ksiestwokrakow 3 года назад
5 mln budżetówka / 1O mln emeryci / 8 mln dzieci / 8 mln uciekło:)
@tmg73
@tmg73 3 года назад
Pan ppłk mądrze prawi, kolejnym logicznym krokiem jest eliminacja pilota z samolotu oraz wprowadzenie AI do oprogramowania. Kończy się era walczących ludzi, teraz będą się naparzać roboty. Ten kto pierwszy to opanuje uzyska taką przewagę jak onegdaj czołgi nad kawalerią.
@niaczelnikmordoru
@niaczelnikmordoru 3 года назад
chyba jeszcze za wcześnie na AI, większy nacisk bedzie położony na systemy wspierające pilota i wparcie dronów sterowanych z ziemi, ale do tego chyba zmierzamy gdzie rola człowieka ograniczy się jedynie do monitorowania
@tmg73
@tmg73 3 года назад
@@niaczelnikmordoru wg mnie nie ma semsu budować kolejnego pilotowego samolotu 6 generacji. Skoro AI wygrywa symulowane walki z żywymi pilotami to wiele mówi. F22 i F35 z kolejnymi modernizacjami spokojnie starczą na 30 lat i dłużej tak jak F16. Przełom przyniesie bezpilotowiec z AI. Tak na prawdę niedługo pierś po medale wypną nie piloci a programiści :).
@zeberek1987
@zeberek1987 3 года назад
@@niaczelnikmordoru Człowiek może monitorować sytuacje z poziomu bazy w ciepłym fotelu przed ekranem monitora. Dzisiaj nawet nowe programy pojazdów bojowych określa się mianem opcjonalnie załogowych.
@CuriosusLarva
@CuriosusLarva 3 года назад
@@tmg73 Właśnie symulowane, czyli nie zakladajace szeregu zjawisk które mają miejsce ale nie powinny się zdarzyć. Co mam na myśli?? w symulacji leci samolot zostaje wykryty odpala się rakietę która w niego trafia i jest po problemie. A teraz sytuacja realna, rok 2015 turecki f 16 zastrzeliwuje rosyjskiego su 24 (stary bombowiec) tyle że pierwsza rakieta jaką wystrzelił f 16 zostaje wymanewrowana i dopiero druga dochodzi celu. Teraz dodaj do tego systemy zaklucajace stron walczących ciężkie warunki atmosferyczne czy inne czynniki których nie da się przewidzieć. W f1 zostały ograniczone jazdy testowe bo przecież kierowcy mogą jeździć w symulatorach a auta projektuje się w komputerze. Efekt prawie każda ekipa na początku sezonu ma niedorobiony wadliwy bolid którego nawet nie ma kiedy realnie przetestować.
@tmg73
@tmg73 3 года назад
@@CuriosusLarva samo wyrzucenie pilota z samolotu pozwoli mu np. na wykonywanie manewrów z przeciążeniami po których człowiek by zemdlał albo podejmowania ryzyka czy też agresji. Zmieni się geometria samolotu. Dużo by pisać ale wg mnie to już przesądzone i kto się nie dostosuje to przegra sromotnie.
@KrychuGMR
@KrychuGMR 3 года назад
24:27 - bardzo niebezpieczna technologia, która może obrócić się przeciwko człowiekowi. Maszyna nie będzie patrzeć na cywilów i będzie niszczyć wszystko. Nie szedł bym w tą stronę. Decyzyjność pozostawiłbym w rękach ludzi mimo utraty tych sek. które mogą zaważyć o naszym człowieczeństwie.
@dominikredka9192
@dominikredka9192 3 года назад
Nie postąpią tak jak będą wiedziec jak że kto to zrobi to wygra...
@pavelcrux1667
@pavelcrux1667 3 года назад
będzie własnie uwzględniać takie dane .... chyba że uzyska swiadomość i posiądzie zdolnosć wykonywania modyfikacji własnego programu i obchodzenia zabezpieczeń sowtwarowych.
@liczysiekasa
@liczysiekasa 3 года назад
Pomódlmy się żeby samoloty 7 generacji nie musiały już zabijać ludzi
@patrykch.3000
@patrykch.3000 3 года назад
Bo wybiją ludzi wcześniej?
@waldemarkowalewski6271
@waldemarkowalewski6271 3 года назад
A kogo chcesz chronić jak teraz farmaceutyczne firmy robią tą robote. Samoloty to pic na wode. To wyścig technologiczny chyba nie klepią tego setkami tylko kilka i gonią po nowy lepszy zabawki dla wielkich generałów
@matriks4005
@matriks4005 2 года назад
14:13 przecież już można stosować laser do niszczenia małych obiektów typu motorówki, drony, albo satelity by nie tworzyć kosmicznych śmieci.
@Artixon-uy7em
@Artixon-uy7em 3 года назад
Teraz poczytam komentarze ekspertów 😊
@arkadiuszromatowski6435
@arkadiuszromatowski6435 3 года назад
Na Forum Romanum wypowiadali się również tacy,błędem jest zakładanie,że te forum jest pozbawione interesujących ze względów naukowych,praktycznych i innych opini.;) Zresztą jeżeli chcesz znać zdanie innych musisz zrozumieć co mają na myśli pisząc słowa. Baza danych,Al będzie to analizować bardziej lub mniej bezpośrednio,chyba ,że człowiek w taki czy inny sposób stworzy w niej algorytm korelacji. Jesteś człowiekiem? ;)
@43lk
@43lk 3 года назад
Gdybanie, wróżenie z fusów, dobry materiał ;)
@tralalala7550
@tralalala7550 3 года назад
@BoBard Może i się znają, ale na tym co już istnieje, więc nie ma możliwości, aby znali się na 6 generacji. Co za tym idzie, to ciągle jest wróżenie z fusów.
@tralalala7550
@tralalala7550 3 года назад
@BoBard Opowiadanie o czymś co nie istnieje, jest wróżeniem z fusów. Inaczej mówiąc, to są domniemania, myślenie życzeniowe na zasadzie, ja bym to zrobi tak i tak. Chciałbym żeby było zainstalowane to i to. Prywatna opinia. Nie istnieje nawet prototyp, a z pustego to i Salomon nie naleje. A zatem to wszystko jest gdybaniem i myśleniem życzeniowym. Jak będzie wyglądał i co rzeczywiście zostanie zaimplementowane w myśliwcu 6 generacji, dowiemy się gdy już zaistnieje fizycznie. Na razie to jest na zasadzie ma mieć, powinien mieć to i tamto. To są tylko opinie i życzenia, może w którymś punkcie trafią, a może nie. Nią ma jeszcze rzetelnej wiedzy w tym temacie. Piloci znają się na tym, na czym już się lata. Chyba że są jasnowidzami.
@tralalala7550
@tralalala7550 3 года назад
@BoBard Widzę, że jesteś specjalistą w tej dziedzinie, pewnie też wiesz jaki będzie ten myśliwiec, zapewne tak samo dobrze, albo i lepiej od obydwóch Panów. Popraw mnie jeszcze raz jeśli się mylę, ale który z tych Panów bierze czynny udział w tej " poważnej analizie badawczo-rozwojowej"? Jeśli któryś pracuje przy takich projektach, to zwracam honor. Wtedy zgadzam się, że nawet powinni wiedzieć. Inaczej mogą tylko opowiadać o ogólnych tendencjach w technologii, o kierunku w którym mogą pójść badania. Nie muszą. Jeden z Panów nawet sam wyraźnie powiedział, że nic nie wiadomo o tym najnowszym myśliwcu z USA. Bardziej wydłużony i płaski, to faktycznie precyzyjne informacje. Gdybanie. Wróżenie z fusów. Nic więcej. Rozmowa bardzo ogólna o tym co podejrzewają, że "oni" planują. Będzie samolot, a chociażby jego prototyp, to będzie o czym rozmawiać. Jeśli lubisz fantazjowanie to oczywiście Twoja sprawa. Prawo tego nie zabrania...
@tralalala7550
@tralalala7550 3 года назад
@BoBard Jeśli chodzi o logikę to widzę, że powoli dochodzimy celu, ponieważ "popularno-naukowe" pasuje do tego konkretni programu i informacji w nim zawartych, bardziej od "rzetelnej i poważnej analizy badawczo rozwojowej itd" Pozdrawiam.
@tralalala7550
@tralalala7550 3 года назад
@BoBard Jasnowidzenie i wróżenie z fusów często jest domeną ignorantów. Można na takiej podwalinie budować program tzw. Popularno- naukowy jak właśnie ten, który jednak w żaden sposób nie przekazuje wiedzy na temat 6 generacji. To są luźne, bez możliwości ich potwierdzenia, przemyślenia tych Panów, które mogą, ale wcale nie muszą się sprawdzić. Specjaliści w dziedzinie potrafią jednak "trochę" więcej. Ponieważ zakres wiedzy odnośnie technologii, możliwości jej zastosowania, różnych ograniczeń, posiadają znacznie większy. Nie wystarczy opanować sztukę pilotażu, albo być dziennikarzem hobbystą, aby osiągnąć poziom ekspert w konstrukcji myśliwców jakiejkolwiek generacji. Najlepiej więc byłoby odnosić się do faktów, jeśli to ma być chociażby w jakimś stopniu merytoryczna rozmowa. Jeśli faktów nie ma, to należałoby poczekać na nie, a nie dowoli fantazjować. Jeśli chce się zrobić w miarę poważny i coś wnoszący do zagadnienia materiał. To tyle z mojej strony, w tym temacie.
@piotr780
@piotr780 3 года назад
a mi się wydaje, że latające komputery staną się w końcu podatne na zhackowanie ze względu na swoją złożoność, ps. usunięcie pilota z samolotu F16 zmniejsza jego masę o 1/3 ps2. zdalna, masowa kontrola samolotów/dronów w warunkach współczesnego pola walki (gdzie nie bombardujemy wielbłądów) to mrzonka
@sawektrendy4883
@sawektrendy4883 3 года назад
pole elektromagnetyczne musi wokól siebie wytwarzac które bedzie niszczyło kazdy pocisk i laser
@liczysiekasa
@liczysiekasa 3 года назад
dziwię się jak widzę te supernowoczesne drony i hydrauliczne podwozie ważące tyle co sama bomba. przecież i tak wymagają milionów wartych lotniskowców do lądowania
@DOGMIHOLE
@DOGMIHOLE 3 года назад
Jako fan lotnictwa wojskowego przekazałbym temat znacznie bardziej ... Hmm. Lepiej. Nie mogę się porównywać do pilota, który przedstawia temat. No ale panowie i panie. Można lepiej, ciekawiej.pozdrawiam i dzięki za materiał
@pavelcrux1667
@pavelcrux1667 3 года назад
Samoloty przyszłości to ..technologia stealth, zaawansowana elektronika powiązana z AI , broń energetyczna i drony, zdolność do supercruise i być moze mozliwość operoania na niskich orbitach. Opcja autonomiczności ale z zachowaniem pozycji pilota jako czynnika najważniejszego. Prawdopodobnie tez bedą miały zdolnosc wystrzeliwania i kontrolowania rojów dronowych
@bronks76
@bronks76 3 года назад
Może napęd antygrawitacyjny?
@waldemarkowalewski6271
@waldemarkowalewski6271 3 года назад
Teraz mają pewnie antygrawitacyjne już ale zobaczą je dopiero w godzinie próby
@mkwiat9002
@mkwiat9002 3 года назад
Słuhajcie wzost technologi w tak szybkim tępie daje coś do myślenia . Fakt zdolni ludzie.
@ksiestwoslaskie
@ksiestwoslaskie 3 года назад
O fajnie uczelnia założyciela federacji konstytucyjnych księstw ;)
@marekborcz3793
@marekborcz3793 3 года назад
Można wyprodukować samoloty Iskra z komputerami.Można lecieć przy uszkodzeniu steru i skrzydła mogą współpracować z dronami .20 dronów i jedna Iskra razem.Może Orlik zwiadowczy elektroniczny.Prędkość jest niepotrzebna tylko manewrowanie w pionie i poziomie.
@RozwadowskiTad
@RozwadowskiTad 6 месяцев назад
Aktualizacja. Japonia dolączyla do programu brytyjskiego wiec rozmowa bez sensu....
@mistyk6701
@mistyk6701 3 года назад
Czyli 6 generacja to autonomiczne statki bez pilota dziłające jak duży dron.
@wujekradzi
@wujekradzi 3 года назад
Człowiek ze swoimi słabościami i ograniczeniami bedzie wyparty z niektórych samolotów, tak samo w misjach kosmicznych lepszy bedzie robot niż człowiek który potrzebuje jeść, pić, oddychać i funkcjonować w odpowiedniej temperaturze.
@arkadiuszromatowski6435
@arkadiuszromatowski6435 3 года назад
Nie,patrz mój komentarz wyżej,urządzenia autonomiczne to amunicją,dawniej pocisk " wystrzel i zapomnij" dzisiaj tak zwany"dron" różnica jest taka,że pocisk zawsze ulegał zniszczeniu,dron atakuje i sam ma szansę by zbierać dane po dokonaniu ataku. Człowiek wybiera cele działania systemu z tego względu ,że może posługiwać się niepełnymi,abstrakcyjnymi danymi nie mogącymi służyć do obliczeń. Fizyk teoretyk najpierw buduje teorię,potem zaś tworzy podstawy dowodu wykorzystując logiczny język matematyki,gdy to zrobi już można wykorzystać algorytmy obliczeń do sformułowania wzoru matematycznego który potrafi obliczyć związek przyczynowo skutkowy mogący być obliczany na podstawie dużej ilości danych przez komputer. Pilot ma za zadanie robić to samo,działać na podstawie danych które nie mogą służyć do wyliczenia algorytmu osiągnięcia celu działania, operując na abstrakcyjnych,paradoksalnych danych wypracować informacje które mogą posłużyć komputerowi do obliczeń. Jest więc w coraz większym stopniu "cyborgiem"dysponującym systemem uzbrojenia i obliczeń który jest rozszerzeniem jego umysłu. Jest bardzo cenną,nie tylko ze względów etycznych lecz również praktycznych częścią systemu uzbrojenia.
@iBlackLagoon
@iBlackLagoon 3 года назад
Samoloty bezzałogowe czyli drony ze sztuczną inteligencją nie podlegają pod generacje samolotów załogowych. UCLASS itp
@wujekradzi
@wujekradzi 3 года назад
@Alfa Omega xD
@wujekradzi
@wujekradzi 3 года назад
@@arkadiuszromatowski6435 Tam gdzie liczy sie zniszczenie jak najwiecej sprzetu wroga na podstawie identyfikacji "swój czy wróg" człowiek przegrywa. Człowiek nie bedzie zastąpiony zwłaszcza w transporcie ludzi, mało osób zdecyduje sie powierzyć swoje życie maszynie lub operatorowi który steruje zdalnie bo taki operator nie ryzykuje życiem.
@mazy615
@mazy615 3 года назад
O.... sami widzicie
@tomaszduda6756
@tomaszduda6756 3 года назад
Gdyby ktoś wymyślił napęd zapewniający np 15-20x prędkość dźwięku na wysokości 100-200km.... Taki samolot by zszokowal przeciwników. Super-manerwowosc zupełnie zbędna...
@bartek88251
@bartek88251 3 года назад
taka wysokość jest powyżel linii Karmana - polecam przeczytać sobie o zasadach aerodynamiki w termosferze, proszę się też zastanowić czy takie statki już nie zostały wyprodukowane.
@hphp31416
@hphp31416 3 года назад
f15 zestrzelił coś takiego lecącego nawet nieco szybciej niż 20x prędkość dźwięku en.wikipedia.org/wiki/ASM-135_ASAT
@tomaszduda6756
@tomaszduda6756 3 года назад
@@hphp31416 Czym zestrzelil? Jak szybki musiałby to być pocisk.? ... Nawet do Wikipedii należy podchodzić z dystansem. Nawet jeśli jest takie uzbrojenie to mało prawdopodobne by były w starej konstrukcji F-15
@maparo40
@maparo40 3 года назад
To tak, jakby kierowcę pytać o rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne samochodu
@jasam1059
@jasam1059 3 года назад
Racja.Oni myślą że jak będzie pilot albo kerowca TYRa to bardziej przekonywujący jest taki,,ekspert,,. Wycieraczki działają i płyn w spryskiwaczach jest. Czemu toto nie chce jechać?
@maparo40
@maparo40 3 года назад
@@jasam1059 - naród głupieje z pokolenia na pokolenie 😢
@jasam1059
@jasam1059 3 года назад
@@maparo40 Głupimi i łatwowiernymi prościej rządzić
@komisariatnr3127
@komisariatnr3127 3 года назад
Po co Polsce samoloty . Polscy piloci są tak dobrzy ,że jak będzie trzeba, to i na bramie od stodoły polecą . Bronisław Komorowski 2013
@JarekOd
@JarekOd 3 года назад
Stodoła nie ma bramy.
@jasam1059
@jasam1059 3 года назад
@@JarekOd Ale za to Komorowski ma siano
@radzio6657
@radzio6657 3 года назад
yyyyyyy yyyyyyyyyyyyyyyyy yyyyyyyyyyyyyyyyyyy dzisiejsze dzienikarzyny
@JanKowalski-sl7dy
@JanKowalski-sl7dy 3 года назад
jakie paliwo? bo bedzie jak dzisiejszy laptop. mały szybki i działa 4 godziny bez ładowania
@liczysiekasa
@liczysiekasa 3 года назад
skończy się wam to latanie. Już do Grety piszę maila że ociepliliście klimat o 0,2 promila stopnia ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-Tba3g-ASJdI.html
@RozwadowskiTad
@RozwadowskiTad 6 месяцев назад
😂😂😂
@Jabloniak55
@Jabloniak55 3 года назад
W Grafenie przyszłości super lekkie i wytrzymałe struktury grafitu . Tylko problem z masową produkcją dużych gabarytów tego materiału .
@polskinarodowiec2912
@polskinarodowiec2912 3 года назад
Fajne te zabawki tylko ile dzieci w afryce musi zdechnąć z głodu za to?
@januszidzieszdodomu
@januszidzieszdodomu 3 года назад
Jeśli afryka se nie pomoże to nic jej nie pomoze
@polskinarodowiec2912
@polskinarodowiec2912 3 года назад
@@januszidzieszdodomu racja. Polskie dzieci zdychały z głodu a pieprzony onazis robił kasę. Nic się nie zmienia.. Tylko tych bosych dzieci mi żal czy to w afryce czy bliskim Wschodzie. Bez kończyn pourywanych od min itp zabawek. Bez rodziców zamordowanych, zgwałconych matek i biedy na kilka pokoleń biedy i głodu. A wszystko przez chciwych sk... synów.
@hphp31416
@hphp31416 3 года назад
wątpię aby to ich podatki finansowały rozwój samolotów
@polskinarodowiec2912
@polskinarodowiec2912 3 года назад
@@hphp31416 ale ich złoża rud metali rzadkich już tak.... Myślisz czemu afryka jest biedna?
@jasam1059
@jasam1059 3 года назад
@@polskinarodowiec2912 Bo ciemna.
@zbigniewszalast9719
@zbigniewszalast9719 3 года назад
A do jakiej generacji samolotów porównać tajemnicze amerykańskie samoloty TR-3A Astra i TR-3B Aurora ? A może dla nich nie ma jeszcze klasy bo przerosły swoją nowoczesnością co widać w Iraku podczas "Pustynnej Burzy" ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-uRhOFGc9LJo.html Albo nad Paryżem: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-qJXKUn8X5ko.html Pozdrawiam !
@hphp31416
@hphp31416 3 года назад
do eksperymentalnych
@markgandi2168
@markgandi2168 3 года назад
RAPTOR LATA BOIOWO od 10 lat BARANY a SU 57 dopiero się wykluwa i będzie wprowadzany do służby bo jest opóźniony konstrukcyjnie i nie dopracowany technicznie. tak samo samoloty chińskie.. są dopiero testowane fabrycznie
@krzysztofnowakowski925
@krzysztofnowakowski925 3 года назад
panie Macieju, co za hipokryzja mówi pan, że życie człowieka tu pilota jest wartością najcenniejszą a jednocześnie robi się drony sterowane przez AI, które autonomicznie wykrywają i po wojskowemu likwidują cele żywe, czyli te cele są warte tylko zmiany układu bitów w AI zarządzającym dronem, proszę wziąć pod uwagę, że potencjalni przeciwnicy też myślą i wiedzą, że głównym celem nie jest latający kawałek złomu, ale jego operator gdzieś tam ukryty
@hphp31416
@hphp31416 3 года назад
ale te drony zbijają wrogów których życie ma ujemną wartość do czasu ich kapitulacji
@kepinskidaniel1521
@kepinskidaniel1521 3 года назад
Jak dla mnie epoka myśliwców się już dawno skończyła dziś nie potrzeba szkolić pilotów utrzymywać infrastruktury lotnisk wystarczy wprowadzić dane lokalizacji wcinać guzik i wszystko rozpiżyc rakiekitami drony jak się okazuje są dużo tańsze trudniej je wykryć nie naraża się pilota a są tak samo niebezpieczne jak mysliwce a przy czym tanie jak barszcz a my powinniśmy się skupiać na pociskach które będą wstanie zniszczyć takie samoloty 5 generacji czy 6 nawet dość skuteczne są działka które wypluwają tone ołowiu w stronę samolotu
@hphp31416
@hphp31416 3 года назад
myśliwiec z pilotem może masowo zestrzeliwać takie drony
@mistrzswiata2138
@mistrzswiata2138 3 года назад
wedlug doswiadczonego pilota mysliwca ktory jest juz na emeryturze polska nie ma zadnych szans w powietrzu mimo zajebistych pilotow
@edwardlewandowski7830
@edwardlewandowski7830 3 года назад
Dobry pomysł😈👋niech się zabijają maszyny nad pacyfikiem,a ,,wojenkowcy,,w salonikach sterując tym gównem wyjaśniają swoje racje🙃może ludek będzie oszczędzony😉🕊⭐🌷✋🌍🙏Amen
@arkadiuszromatowski6435
@arkadiuszromatowski6435 3 года назад
Nie masz racji,przeczytaj moje opinnie wyrażone tutaj i pamiętaj,gdy człowiek używał maczugi mogło się wydawać,że super nowoczesna technologie działające w dystansie:łuk i np proca rozwiążą problem przerośniętych właścicieli maczug dużego kalibru,stało się inaczej. Jeżeli chodzi o wybór celu dla tworzenia algorytmu osiągania celu zobacz moje uwagi. Tak apropos: potrafisz sobie wyobrazić karła giganta o skórze koloru jednocześnie zielonego,żółtego i czerwonego? Potrafisz - do momentu gdy zaczniesz krytykować z punktu widzenia logiki. Matematyka,a więc obliczenia to obracanie konkretnymi danymi które logicznie można połączyć na podstawie algorytmu w całość. Mój przykład to abstrakcja nie możliwa do obliczenia. Jednak z tej abstrakcji można uzyskać konkretne dane na podstawie których można dokonać obliczeń. Tak pracuje np fizyk teoretyk,tworzy abstrakcję która jest teorią a potem buduje podstawy możliwe do tworzenia wzoru obliczeń łańcucha przyczynowo skutkowego. Człowiek jest niezbędny gdy dane są niepełne lub paradoksalne. Niezbędny jest więc w rejonie działań,gdzie jest bardzo niebezpiecznie a dane są sprzeczne. Zauważ . Obliczenia komputerowe są podobne do działania liczydła tylko są to elementy w skali nano. Jednak każdy element jest fizycznie istniejącą częścią materii. Nie może być jednocześnie dwiema różnymi rzeczami naraz,a w przykładzie abstrakcji tak właśnie jest. Proste, prawda?
@edwardlewandowski7830
@edwardlewandowski7830 3 года назад
@@arkadiuszromatowski6435 święte słowa🎺fizyk teoret.tworzy teorie i weryfikuje doswiadczalnie itd.( z ,,obcięciem brzytwy Okhama)//myślowo rozważa wszystko,co pomyśli(w ramach swoich możliwości)🤔ps.tu kłania się:1)kot Schródingera(..)2)paradoks EPR#3)eksperymetr Aspecta(spr.nierówności Bella)//o doświadczeniu ze szczeliną i fotonem,to nawet nie wspomnę,bo groza!#😉🙃brrrr..#pozdro max⭐✋ więcej nie dodam,bo za głupi jestem🙃😉🎺ps.lubie Feinmana!!!🙏🌸na wykładach zawsze podkreślał:nie myśl meta_filozof.tylko policz#zgadza się laboratoryjnie,to leć dalej//magiczny ten świat🤔good luck//zdrówka moc🕊👒🌹
@edwardlewandowski7830
@edwardlewandowski7830 3 года назад
@@arkadiuszromatowski6435 1)Aspecta/Bella problem#2)EPR myślowy eksper.Einsteina i kolegów#3)kot Schródingera(..)#doświadczenie interferencyjne:foton_szczeliny!!pozdro max👋🌷good luck#ps.więcej nie dodam,bo za głupi jestem na więcej//Feinman mawiał:wymyśl,policz,sprawdź,weryfikuj i..od nowa//to skrótowo,poprzednio więcej napisałem i nie wiem ,gdzie ,,poszło,,🙃😥
@marcinwicinski7137
@marcinwicinski7137 3 года назад
Ile średno taki neandertalczyk jak człowiek fizycznie żyje?? 65 lat? O ile wcześniej nie zlikwiduje go: covid, zawał, nowotwór, wypadek, tlenek węgla, ukąszenie żmii i tysiące innych atrakcji, ale dalej myśli głównie o tym jak by tu wyrżnąć bliźniego swego.
@maxigan5667
@maxigan5667 3 года назад
@W.W Heisenberg ale my mówimy o tym jak długo człowiek żyje a nie jak wegetuję i sra w pieluchy do 65 70 roku życia to człowiek żyje a później albo jest w nursing Home czyli domu starców i sra pod siebie i trzeba nim się opiekować albo wegetuję i nie kontroluje Co obok się niego dizieje
@bogdanbogdanoff5164
@bogdanbogdanoff5164 3 года назад
@W.W Heisenberg Nie 61, a 68, także "mała" obsuwka, pierdol dziadku ja posłucham
@radekpietka6483
@radekpietka6483 3 года назад
Może nie warto budować samolotu o określonych parametrach a zbudować samolot który wystrzeliwuje małe drony które za odpowiedniej technologii są bardzo widoczne przez radar i wygłądają na ekranie radaru jak samolot i gdy ktoś do nich strzela samolot matka atakuje
@hphp31416
@hphp31416 3 года назад
już dawno testowane i używane
@wojtek4401
@wojtek4401 3 года назад
następna generacja będzie bez pilota?
@grummanf14tomcat40
@grummanf14tomcat40 3 года назад
No niewiem. Prawdopodobnie maszyny załogowę będą się rozwijały na równi z bezzałogowymi. Jest duża możliwość że 7 generacja będzie kompletnie bezzałogowa
@wojtek4401
@wojtek4401 3 года назад
@@grummanf14tomcat40 jedyna przewaga samolotu z pilotem jest taka ze może pilotować samoloty bez elektroniki , np po zastosowaniu impulsu elektromagnetycznego niszczącego elektronikę
@hphp31416
@hphp31416 3 года назад
@@wojtek4401 od 1 wś nie mamy takich, główną zaletą pilota jest dowodzenie dronami w pobliżu i kreatywne reagowanie na sytuację
@sawektrendy4883
@sawektrendy4883 3 года назад
Kosmici maja lepsze-czym sie chwalicie
@krzysztofciu
@krzysztofciu 3 года назад
Nie kosmici a kosmity ;-)
@waldemarkowalewski6271
@waldemarkowalewski6271 3 года назад
To nie kosmici to samoloty testowe z napędem anyygrawitacyjnym
@yodason1717
@yodason1717 3 года назад
to prawda ale nie lubimy być tak nazywani kosmici ziemianie
@HaganDave
@HaganDave 3 года назад
Kosmici nie wiadomo czy istnieją.
@waldemar5864
@waldemar5864 3 года назад
I co z tego jak to wszystko jest oparte na paliwo chemiczne ,pewnej granicy i tak nie przekroczą ,po prostu pilot nie wytrzyma przeciążeń Magnetocraft to jest coś przyszłość .
@gotfrydzbouillon4191
@gotfrydzbouillon4191 3 года назад
6 generacja moim zdaniem będzie posiadała możliwość zestrzelenia wrogiego pocisku systemami energetycznymi, czyli nie będzie potrzeba używać technologii stealth, będzie ona opcjonalna.
@ChordRunner
@ChordRunner 3 года назад
Plus osiąganie coraz większych prędkości i pułapu...
@bazej1080
@bazej1080 3 года назад
Jak na razie wszystkie zaprezentowane koncepcje myśliwców 6 generacji mają zaawansowane cechy trudnowykrywalności, nie tylko jeśli chodzi o fale radiowe, ale dodatkowo jeszcze większy nacisk kładzie się na zminimalizowanie widma podczerwieni.
@gotfrydzbouillon4191
@gotfrydzbouillon4191 3 года назад
@@bazej1080 Jak mogą to korzystają z takiego rozwiązania. Nic dziwnego.
@bogdanbogdanoff5164
@bogdanbogdanoff5164 3 года назад
Su-57 ma niską wykrywalnośc i dwie głowice laserków, na razie do oślepiania rakiet na podczerwień, chociaż jak je podkręcą za kilka lat to może i cos dadzą radę przepalić. W każdym razie nie trzeba wybierac jednego albo drugiego.
@gotfrydzbouillon4191
@gotfrydzbouillon4191 3 года назад
@@bogdanbogdanoff5164 z tego co wiem to ostatnio jest testowany także podwieszany system laserowy dla F-16 więc też robi się ciekawie i ta cała skala generacyjna robi się bezsensowna albo poprostu nie mamy technologicznie czegoś co by jasno odróżniało samoloty przyszłości od współczesnych nam znanych samolotów.
@fenix19851206
@fenix19851206 3 года назад
Ciekawe co dzieje się za wielkim murem ;)
@wodzimierzbeck8882
@wodzimierzbeck8882 3 года назад
Kopiują Mig-a 21.
@ireki6213
@ireki6213 3 года назад
Dowiemy się jak ruszą na nas,a wtedy się zdziwimy co oni mają,bo wątpię że siedzą i starocie jakieś produkują.Nie po to chcieli by to u nich wszystkie firmy produkowały swoje produkty u nich bo taniej,w ten sposób przejęli praktycznie za darmo wszystko co można było przejąć.Założę się że mają takie bazy i laboratoria że nam oko zbieleje jak zobaczymy co oni za sprzęt mają.Mają przecież i ludzi i technologie i olbrzymie zasoby materiałów jak i pieniędzy a sam zachód im to zapewnił.
@karpik2588
@karpik2588 3 года назад
kopią wielką fosę
@yodason1717
@yodason1717 3 года назад
opracowują inteligentną cegłę
@PSsquadron
@PSsquadron 3 года назад
Manewrowosc jest potrzebna takze do wymanewrowywania nadlatujacego pocisku. Ale ja nie jestem ekspertem a pilotem DCS World i moge sie mylic.
@Artixon-uy7em
@Artixon-uy7em 3 года назад
Była grafika, że samolot zaczyna manewrować a rakieta już się dostosowywuje gdzie samolot leci. Rakieta ma łatwiej o tyle bo ona widzi cel jak na dłoni a to samolot ucieka.
@KorNick781
@KorNick781 3 года назад
Rakieta manewruje przy przeciazeniach niedostepnych dla samolotów, to po pierwsze. Po drugie nie musi bezposrednio trafić w cel, mają zapalnik zbliżeniowy wystarczy ze ekaploduje w poblizu samolotu i jest po zabawie.
@hphp31416
@hphp31416 3 года назад
można wymanewrować rakietę tak długo jak jest się poza pewną odległością, maszyny o obniżonej wykrywalności będą wzajemnie wykrywać się na tyle blisko że nie będzie szans na ucieczkę przed rakietą
@HaganDave
@HaganDave 3 года назад
@@Artixon-uy7em Rakieta zużywa całe paliwo w kilka sekund a potem szybuje siłą rozpędu i każdy manewr i korekta kursu na cel powoduje spadek jej prędkości i ułatwia ucieczkę, to akurat jest dobrze zamodelowane w DCS World. I nie zawsze widzi cel jak na dłoni, jeśli cel leci prostopadle do kierunku rakiety, to radar nie jest w stanie go namierzyć, jest to tzw. "notching" - samolot "ukrywa się" przed radarem na tle odbić fal radarowych od ziemi. To też jest zamodelowane w DCS World, choć nie zawsze - AIM-54 Phoenix to jest boss i trafia zawsze :D
@emildragneel9800
@emildragneel9800 2 года назад
@@KorNick781 Ale weź też pod uwagę że rakieta jest dużo szybsza od samolotu więc skręcenie przy prędkości 3mach z siłą 20g daje dużo większy promień niż skręcenie z siłą 9g przy prędkości 0,8mach. Więc mimo że rakieta może skręcać przy dużych przeciążeniach jej zwrotność jest taka sobie.
@korzym
@korzym 3 года назад
Polska powinny kupic S-70 Raider
@jurekkochany2901
@jurekkochany2901 3 года назад
NASTĘPNA GENERACJA BĘDZIE SYSTEMEM BEZ PILOTA . SAMOLOT SAM BEZ NADZORU BĘDZIE WYKONYWAŁ ZADANIE.
@slawekbasinski1501
@slawekbasinski1501 3 года назад
Mig 21 osiąga trochę wyższa prędkość niż prędkość dźwięku co panie pilocie ?
@judaicayiddishkejt1357
@judaicayiddishkejt1357 3 года назад
eeeeeeeeee,,,,, eeeeeeeee..... eeeeeeeeeeeeee ratunku
@jankowalski9817
@jankowalski9817 3 года назад
I to obydwaj. Masz rację, nie byłem w stanie tego słuchać...
@karakol1000
@karakol1000 3 года назад
yyyyyyyyyyyyyy........yyyyyyyyyyyyyyy
@sundor9848
@sundor9848 3 года назад
?
@pablopablo4208
@pablopablo4208 3 года назад
Zero o współpracy z okrętami? Tak to już jest w Polsce
@hphp31416
@hphp31416 3 года назад
to my mamy okręty?
@maciekczechura3108
@maciekczechura3108 3 года назад
eeee josie zastanowiom jus jakie bedo łąreoplany łósmy genyracji
@marekyszcz4569
@marekyszcz4569 3 года назад
pan pulkownik - eee yyyy eee yyyy eee yyyy
@MonolithOnZaton
@MonolithOnZaton 3 года назад
yyyyyyyyyyyyyy yyyyyyyyyyyyyy no pan yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
@hansolo8919
@hansolo8919 3 года назад
Pozdrawiam 8
@kingbatory9420
@kingbatory9420 3 года назад
Brawo, znakomity program...
@komisariatnr3127
@komisariatnr3127 3 года назад
Ostatecznie i tak wszyscy zejdą na ziemię ,gdy technologia impulsu elektrycznomagnetycznego strąci te wszystkie super elektroniczne zabawki z nieba 😜
@halinahendzel7632
@halinahendzel7632 3 года назад
A może naładuje baterie działka laserowego i atomatu do kawy dla pilota XD
@siurek1135
@siurek1135 3 года назад
YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY
@ksiestwokrakow
@ksiestwokrakow 3 года назад
Hermaszewski 1985r wyszkolił admirała floty przestrzennej 2017r. FX
@twoj_ziomek
@twoj_ziomek 3 года назад
po cholere to komu
@aimer7234
@aimer7234 3 года назад
moze kogos to interesuje? masz taki zamkniety leb ze to hit
@zbigniewgruzlinski3593
@zbigniewgruzlinski3593 3 года назад
Ha ha ha dwoje dziadków opowiada co było, a nie co będzie zadni z was eksperci ,to wszystko już wiemy .
@leslawtrawinski1522
@leslawtrawinski1522 3 года назад
Czlowiek czlowiekowi gotuje ten los.
@renard69ful
@renard69ful 3 года назад
Nie podniecajcie sie ta amerykanska technologia, bo troszke przymrosku i te samolciki nie wystartuja
@marekpoplawski264
@marekpoplawski264 3 года назад
CO DZISIAJ JEST NAJLEPSZE POLACY DOSKONALE WIEDZA CO HAMERYKANSKIE SIE LICZY A DLA MNIE RAKIETY. INNEJ WOJNY NIE WIDZE KROTKO I CISZA TO JEST WOJNA SWIATOWA
@kozakpolitycznyiinne576
@kozakpolitycznyiinne576 3 года назад
1
@DariuszRut
@DariuszRut 3 года назад
...przeskokiem TECHNOLOGII jest --------> prędkość światła > c=299 792458 m/s. +{ NIEWIDZIALNOSC (invisible) Aircraft}
@michaelbig9635
@michaelbig9635 3 года назад
Rakieta 6g napend eeeee
@Jabloniak55
@Jabloniak55 3 года назад
Raczej przez systemy Pasywne bo podczerwń jest systemem Aktywnym który bardzo łatwo jest namierzyć i przechwycić sygnał .
@bazej1080
@bazej1080 3 года назад
Obserwacja widma podczerwieni jest całkowicie pasywna, nie trzeba emitować żadnego sygnału, w przeciwieństwie do radiolokatorów. To o czy piszesz, to oświetlacz podczerwieni, ale takich środków w lotnictwie wojskowym się nie stosuje.
@Jabloniak55
@Jabloniak55 3 года назад
@@bazej1080 Oczywiście też z tobą się zgodzę chociaż nie do końca O ile wykorzystania tego rodzaju systemu w Lotnictwie Wojskowym po za Bezałogowcami Drony nie słyszałem to o tyle odbiornik bo nadal tak się nazywa urządzenia przez które możemy obserwować Widmo podczerwieni, pochłania cząstki i już na tej postawie można określić rodzaj sygnału ,amplitudę ,częstotliwość itp.problem tkwi nie w samej podczerwieni a w jej tzw. Opserwacji To ma też swoje zalety jak i minusy Polecam książkę 1000 słów o Laserach i Promieniowaniu Laserowym dużo tam jest o technologi podczerwieni autor Adam Dubik w latach 70 i 80 technologie laserowe prężnie się rozwijały nie tylko w przemyślę ale też i wojsku .
@Jabloniak55
@Jabloniak55 3 года назад
Jest taki artykuł na temat optoelektronicznych radarach typu Infrared Search-and-Track (IRIST) to radary artykuły znajduje się na Defence 24 i jest z roku 2016 Nazwa artykułu Stacje optoelektroniczne- przyszłe "radary" myśliwców wielozadaniowych .
@bogdanbogdanoff5164
@bogdanbogdanoff5164 3 года назад
@@Jabloniak55 Radarem tego nazwać nie można, bo i fal radiowych nie używa. Technologia znana od lat 70tych.
@Jabloniak55
@Jabloniak55 3 года назад
Z tego co mi wiadomo podczerwień czyli promieniowanie podczerwone zawiera się między światłem widzialnym a falami radiowym tylko to są inne fale radiowe o których ty myślisz a zakres tej fali to od 0.001-2eV do ok 1,7 eV i częstotliwość drgań do 400THz.
@marcintomaszek1167
@marcintomaszek1167 3 года назад
Srakie.
@urolobejko
@urolobejko 3 года назад
7:07 co ten gosc bredzi?? Su 57 lata i ma sie dobrze! chyba duzo lepiej od tego raptora hahaha
@pavelcrux1667
@pavelcrux1667 3 года назад
Generalnie problemem Rosji jest zakup większej ilosci ze względu na koszt jednostkowy na poziomie 100mln usd
@urolobejko
@urolobejko 3 года назад
@@pavelcrux1667 Tradycyjnie dadzą licencję skośnym i bedzie pozamaiatane :-0
@KorNick781
@KorNick781 3 года назад
@@urolobejko Co ma się dobrze ? Su-57 ? :D www.defence24.pl/su-57-tylko-czesciowo-samolotem-5-generacji-komentarz Konstrukcja ciągle w powijakach , pieprzysz coś o F-22 którego produkcję rozpoczęto w 1997 roku. Jak widać ten super hiper Su-57 ma problem żeby dorównać ponad 20 letniej już konstrukcji :) I jak kolega wyżej zauważył , Rosjanie nie mają pieniędzy na większe zakupy , a " skośnym" licencji nie sprzedadzą bo to potencjalny przeciwnik , po za tym Chińczycy mają swoje konstrukcje.
@urolobejko
@urolobejko 3 года назад
@@KorNick781 F 22 to byla limitowana seria! lockhead martin ich juz nie produkuje. Uzupelniaja niedobory f15. Tak wiec ty oppwiadasz jakies pierdoly. I to totalne. Wystarczy spojrzeć na to czym lataja skosni do chuja. To sa ruskie samoloty. Ewentualnie teraz to wersje płatowców rozwinięte przez skosnych ale na ruskich silnikach. Naoglafales sie filmow dokumentalnych i bredzisz
@KorNick781
@KorNick781 3 года назад
@@urolobejko F-22 nie był " limitowana serią" a zwyczajnie okazał się za drogi a nie za kiepski. Jak pisałem samolot wszedł do służby w 1997 roku i jednak u Amerykanów lata , a Su-57 w Rosji NIE WSZEDŁ jeszcze do produkcji .Więc o czym piszesz ? O jakości F-22 świadczy prosty fakt , że samolot NIGDY nie był oferowany do sprzedaży , Amerykanie odmowili Japończykom a nawet ostatnio Izraelowi. No czym latają Chińczycy ? Samolotami kupionymi w Rosji a nie na samolotach licencyjnie produkowanych w Chinach :) Produkują zuuuuuuuuuupełnie nielegalnie kopie rosyjskich konstrukcji , z tym tylko że do niedawna mieli jeszcze kłopoty ze skopiowaniem radzieckich jeszcze silników z lat 80 tych. Ich kopie tych silników miały o połowę niższe resursy. Tak więc śnij dalej , zwłaszcza o tym że Rosja sprzeda Chinom Su-57 jeśli sama ich w służbie nie ma.
@jarekbrzeski1097
@jarekbrzeski1097 3 года назад
Ja stawiam na Rosyjskie samolotu pozdrawiam internaltow
@piotrzawislak835
@piotrzawislak835 3 года назад
Rosyjski złom, w zssr były zarobki 30 dolarów reszta szła na uzbrojenie, teraz bieda aż piszczy. Brak technologii
@jasam1059
@jasam1059 3 года назад
@@piotrzawislak835 A byłeś w Rosji? W Polsce normalnie jak w Monaco. Sami milionerzy mieszkają.
@piotrzawislak835
@piotrzawislak835 3 года назад
@@jasam1059 byłem, 200 kilometrów za moskwą, skansen, bród i smród. Powinniście tam rusofile do pracy jeżdzić. Ceny jak w Polsce a wypłata 160 dollarów
@jasam1059
@jasam1059 3 года назад
@@piotrzawislak835 No niestety jest kraj wielkich rozbieżności i kontrastów.Jest to najbogatszy kraj z najbiedniejszą ludnością. Ja dwa lata pracowałem w Moskwie. Wielkie bogactwo i skrajna bieda często ze sobą sąsiaduje.
@piotrzawislak835
@piotrzawislak835 3 года назад
@@jasam1059 moskwa to nie rosja. To propagandowa wystawa rosji. Czelabińsk trzeba obejżeć
@haimcukerman1012
@haimcukerman1012 3 года назад
No to teraz pilocik polaczek powiedz teraz coś o generacji 500 +.
Далее
Doors Harpy Hare (Doors 2 Animation)
00:16
Просмотров 702 тыс.
Suchoj Su-27 | w Polsce
13:14
Просмотров 15 тыс.
F-35 a F-22 - porównanie i różnice
27:57
Просмотров 65 тыс.
Dlaczego Rosjanie Tak Boją Się F-16
15:06
Просмотров 544 тыс.