Тёмный

Jan Garbacz: Polski nie z Polski prototyp 

Jan Garbacz
Подписаться 42 тыс.
Просмотров 208 тыс.
50% 1

Zobaczcie najstarszy prototyp Poloneza, który zasadniczo Polonezem jeszcze nie był. Jak wygląda prototyp z 1976r i czym różni się od modeli seryjnych.
Pojazd możecie oglądać dzięki uprzejmości Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie
nmt.waw.pl/
Link do aukcji z kalendarzem:
allegro.pl/ofe...
Facebook:
/ jangarbacz.yt
Instagram:
/ jan.garbacz

Авто/Мото

Опубликовано:

 

28 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 491   
@3011maciek
@3011maciek Год назад
Długie drzwi i dzielone w nich szyby - Truck przejął te drzwi i te szyby. Fajnie było zobaczyć ten prototyp - dziękuję 🚘
@zioteknowak6445
@zioteknowak6445 Год назад
Panie Janku, dziękuję za odcinek, wspaniale.
@krzysztofjablonski1247
@krzysztofjablonski1247 Год назад
Janek...Rewelacja! Gdyby tak wyglądały pospolite "Poldki" nie byłoby się czym wstydzić.. Zdrówka wytrwałości i Najlepszego dla Ciebie. Kanał top
@Krzych1982
@Krzych1982 Год назад
Każdy odcinek z pojazdami z FSO jest bardzo interesujący. A jeszcze jeśli są w nim polonezy to już najwyższa półka 👍
@unitronpkp8615
@unitronpkp8615 Год назад
Janku super robota! Wynajdujesz coraz ciekawsze auta i chwała Ci za to!
@kubusek3154
@kubusek3154 Год назад
Warto sprostować, że zegary w prototypowym „Polskim” były inne niż w seryjnym polonezie- różniły się podziałką (zamiast kresek przy liczbach były kropki) oraz jak się nie mylę czcionką
@sebixfso1611
@sebixfso1611 Год назад
Tak, czcionka jest zupełnie inna, przede wszystkim mniejsza, widać to z daleka.
@piotrkucharski9137
@piotrkucharski9137 Год назад
A ledwo wczoraj oglądałem film z Chlewisk i zastanawiałem się, że nikt nie zrobił odcinku o tym poldku a tu proszę :o brawo! 👏
@xyz1056
@xyz1056 Год назад
szczęka opada, coraz lepsze ciekawostki wynajdujesz...
@jureklem9791
@jureklem9791 Год назад
Tu nie trzeba wynajdować, wystarczy odwiedzić Muzeum Techniki i jego placówkę.
@marius1677
@marius1677 Год назад
Tak, ale do wystawienia na prezentację do prywatnego filmu nie każdy dostanie muzealny egzemplarz.
@jureklem9791
@jureklem9791 Год назад
@@marius1677 Na początku filmu jest informacja o Muzeum Techniki. I taki właśnie obowiązywał warunek, aby otrzymać zgodę. Prezentacja odbyła się na terenie muzeum.Szkoda tylko, że autor nie skorzystał z pomocy pracownika merytorycznego. Otrzymałby całą masę ciekawostek o tym modelu, których zabrakło w filmie. Podobnie jest z innymi modelami.
@wilqths8061
@wilqths8061 5 месяцев назад
​@@jureklem9791100% racji w obu komentarzach.
@hopsas100
@hopsas100 Год назад
Zachwycił mnie ten samochód i odcinek. Super. Więcej takich ♥️
@Peter1Europe
@Peter1Europe Год назад
Widziałem dawno temu,w Polmozbycie w Ostródzie "Poloneza" który miał oznaczenia Polski1500. Pamiętam że miał inna kierownicę, taka trochę falistą ( Polonez w Małym Modelarzu odwzorował właśnie taką). Może to też był któryś z prototypów ?
@motoryzacjawaldka9597
@motoryzacjawaldka9597 Год назад
Na pewno tak .
@f0ger
@f0ger Год назад
Dziękuję!
@AlefZero
@AlefZero Год назад
Wlew płynu do spryskiwacza w bagażniku to nic niezwykłego, w moim też był. I nawet działał spryskiwacz.
@witekmarcinek7341
@witekmarcinek7341 Год назад
Wspaniałe...
@mironr583
@mironr583 6 месяцев назад
To, że Polonez był zaprojektowany we Włoszech było pokazane w latach 70-tych w polskiej telewizji. Był również pokazany Crash-test z szybkością 5 km/h w ścianę, przy którym to, nic się nie miało z autem stać. Sam to widziałem.
@mariuszpieprzka5737
@mariuszpieprzka5737 Год назад
Gwoli wyjaśnieenia zdublowanych lamp cofania. Pierwotnie były tylko białe lampy w zderzaku. Lampy zespolone z tyłu mają wymienione klosze na seryjne. Prototyp w miejscu białych sekcji miał także klosze czerwone.
@konjoo760
@konjoo760 Год назад
No chyba nie do końca seryjne. Seryjne mają w dolnej części 3 sekcje (przeciwmgłowe, pozycyjne i stop), a te tutaj posiadają tylko 2 sekcje. Może są oryginalne, a w zderzaku powinny być przeciwmgłowe (których nie ma wcale), tylko zamieniono klosze na czerwone. Na konsoli środkowej, na samym dole, koło dźwigni zmiany biegów widać standardowo zamontowany przełącznik od tylnych przeciwmgłowych.
@mariuszpieprzka5737
@mariuszpieprzka5737 Год назад
@@konjoo760 Otóż to. Dolna część lamp zespolonych posiada tylko dwie sekcje, gdyż Włosi pierwotnie przewidzieli lampy przeciwmgłowe, tam, gdzie są dziś białe klosze świateł cofania w lampach zespolonych (czyli w sekcji górnej obok kierunkowskazów). Stąd w oryginale białe lampy w zderzaku, i włącznik lamp przeciwmgłowych na kokpicie. Więcej, kiedy prototyp z filmu pokazywano wiele lat temu na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w lampach zespolonych nie było jeszcze białych kloszy! W internecie można znaleźć zdjęcie innego prototypu wykonanego we Włoszech (dawna publikacja tygodnika Motor bodajże). To czterodrzwiowy, zielony egzemplarz, także z felgami Fiata 131 i światłami cofania w zderzaku. Lampy zespolone z tyłu także posiadają dwie sekcje na dole i dwie na górze. Żeby było ciekawiej, obie sekcje górne są... pomarańczowe (zdublowane kierunkowskazy?). Polecam poszukać. To zdjęcie już wiele lat temu wzbudziło moją ciekawość , właśnie w związku z różnicami oświetlenia tylnego.
@adames796
@adames796 Год назад
super fajny odcinek, szkoda że nie można było tylko posłuchać jak pracuje :)
@123Santur
@123Santur 4 месяца назад
Takie tematy tylko u Pana Jana. SZACUNEK za wiedzę oraz info z jednym małym ale w 3:42. Dostawaliśmy ochłapy na której makaroniarzom już nie zależało a nie technologię. To tak jak zbiórka odzieży dla potrzebujących/bezdomnych. Niby szczegół ale bardzo istotny.
@tomiSKA648
@tomiSKA648 Год назад
brazowe deski rozdzielcze wystepowaly w seryjnych polonezach, swiatelka tez byly identyczne, regulacja kierownicy i wygluszenie maski rowniez. tutaj sa zwykle pasy ,a w seryjnych od poczatku produkcji byly ze zwijaczami ,potem w bida edition zniknely a wiec w stanie wojennym. tak ze bez szalu . seryjne fotele byly ladniejsze jak i zaglowki. zbiornik na spryskiwacze fakt duzo lepszy,a nie to badziewie workowate jakie bylo w seryjnym. jako ciekawostke podam iz borewicz jezdzil wloskim polonezem bo w 007 zglos sie polonez pojawil sie w zimie 76/77.a rozpoczeto go produkowac w polowie 78. tam na klapie chyba byl napis 125PN- 125 polski nuova (nowy) i taka sama kierownica.co sie rzuca wyraznie inny jest zderzak przedni, przetloczenie na wlocie do nagrzewnicy na masce jest moze ciut glebsze niz w seryjnym
@JeanPierreRheinault
@JeanPierreRheinault Год назад
Jak te wycieraczki na reflektorach tragicznie wyglądają...
@wojteksmag8286
@wojteksmag8286 Год назад
W latach 70-ych to był "sportowy tuning", tak samo, jak np. lusterka w połowie przednich błotników...
@jozekkalata732
@jozekkalata732 Год назад
Panie Janie.juznie ma takich aut.jak bylem dzieckiem tata pokazal mi fiata 125 combi z czerwonymi blachami i naposem jazda probna.byl to fiat 125 4x4.moze Pan o tym cos opowie.dziekuje i pozdrawiam Józek
@PafnucyHalucyn
@PafnucyHalucyn Год назад
Yogibaboo! Brawo Jasiu!
@pp9040
@pp9040 Год назад
Ale śmieszne, boki zrywać
@motoryzacjawaldka9597
@motoryzacjawaldka9597 Год назад
Ciekawe wideo . Co do tylnych lamp to wydaje mi się że są z modelu seryjnego bo na czarno-białych zdjęciach wyraźnie widać pomarańczowoczerwone lampy podobne jak we Fiatach 125p i 130 oraz 131 Supermirafiori tylko bardziej prostokątne dlatego światła cofania są w zderzaku. Te wycieraczki reflektorów to pochodzą chyba z bogatych 125p . Widocznie wtedy jeszcze nie miał nazwy. 'Ja to Ziutek jeżdżę Polskim ale nie Fiatem' - śmiesznie by to brzmiało. Koło kierownicy pochodzi chyba z Fiata 132 , przynajmniej tak było w prototypach z 1977 roku i na wzór opracowano te które znamy z ulic i które trafiło też potem do Fiata. Zastanawiam się od czego są koła - jakiś Fiat czy Lancia ? Kołpaki podobne jak ówcześnie w bogatych Fiatach 126 , te z FSO 125p i Poloneza się trochę różniły. I pomyśleć że ten przód z 1976 roku był w produkcji jeszcze w 1989/1990 roku . Dbałość o szczegóły to coś pięknego ale nasi wszystko poprzerabiali żeby był tańszy w produkcji. Gdy się odpowiednio ustawi fotele to nie jest wcale ciasny , w końcu to przecież luksusowy 125p i ja jak miałem Poloneza Caro Plus to zrobiłem test i przez maksymalne odsunięcie fotela do przodu i złożenie oparcia można wejść normalnie do tyłu bez otwierania drzwi tylnych. Ten prototyp który widzieli w 1974/1975 roku w Turynie prawdopodobnie był wydmuszką albo miał wnętrze którego nie chcieli sprzedać bądź zbyt przestarzałe i nasz wkład w Poloneza to jest cała tablica przyrządów wraz ze wskaźnikami podobnymi jak potem w Fiatach na przykład Panda Regata i Uno czy Tipo. Pierwszy raz go widzę z bliska , szkoda że nie pokazano dokładnie bagażnika .
@feliksprzystojny6499
@feliksprzystojny6499 Год назад
No tego komentarza to już chyba nikt nie przebije, jak można na czarnobiałym zdjęciu wyraźnie widzieć pomaranczowoczerwone lampy, 😮, nie wspominam już o porównaniu tych lamp z lampami z fiata 125, 131. Gratuluje spostrzegawczości.
@aleksanderstrzelecki7594
@aleksanderstrzelecki7594 Год назад
Czy to na światłach to wycieraczki? Jeśli tak to szkoda że nie ma informacji lub porównania czy np reflektory nie świeciły przez to słabiej - i jak to działa:)
@JanGarbacz
@JanGarbacz Год назад
O tym czy są to wycieraczki czy coś innego jest powiedziane w filmie. Ciężko jednak testować wydajność reflektorów w ciąg dnia. Pozdrawiam J.G.
@_Yatzek_
@_Yatzek_ Год назад
jakby to powiedział #motobieda - to jeszcze nie było spasowane stopami 😂🤣😅
@darekpawelcvzyk7148
@darekpawelcvzyk7148 Год назад
wszystko ok, tylko odwieczny problem z ogrzewaniem w Polonezie , przy minus 10 , nie dało się tym jechać ,zimno , a szyby zamarzały od środka..Miałem Poldka z 1986 r , to samo , dopiero za namową znajomego .postawiłem go na warsztat, rozebraliśmy wszystko co się dało -całe podszybie i nagrzewnice, uszczelniliśmy , zmieniliśmy trochę obieg powietrza i zaczęło grzać....."spece " z FSO jakoś tego nie umieli....
@pankaburek59
@pankaburek59 9 месяцев назад
Bo robili pewnie szybko i pewnie byli nie wykfalifikowani do składania samochodu a jakośc plastików itp pewnie też swoję dodała
@CreamPolo
@CreamPolo Год назад
Fajna perelka.
@ChristophorosSokrates
@ChristophorosSokrates Год назад
Nie miałem pojęcia że istniał taki prototyp choć przeżyłem w PRLu 22 lata
@tomiSKA648
@tomiSKA648 Год назад
Istniały -co więcej zdjęcia w instrukcji obsługi poloneza były robione na włoskim polonezie
@ChristophorosSokrates
@ChristophorosSokrates Год назад
@@tomiSKA648 no właśnie jak mało jeszcze wiem o samochodach PRL u mimo przeżyłem w nim 22 lata .
@piotrgleba2830
@piotrgleba2830 Год назад
Jeśli ten film zobaczy motobieda, masz murowaną wizytę tego polonezowego fetyszysty, i będzie molestował o sprzedaż tego egzemplarza...
@kamilpieczykolan4988
@kamilpieczykolan4988 Год назад
Wycieraczki z lodzi podwodnej na reflektorach.
@bartekkk512
@bartekkk512 Год назад
Moje oko dostrzegło jeszcze chrom wokół małego kierunkowskazu?
@k-7500
@k-7500 Год назад
Aleś mi zaimponował w tej chwili, Janie.
@marekmaz4366
@marekmaz4366 Год назад
Doogladalem, zajebisty jest😁😁😁 zbiorniczek na plyn spryskiwacza ma inny i tabliczke znamionowa tez ma i najwazniejsze, PODSUFITKA NIE OPADA , jak w seryjnym... He He He , dajcie spokoj ludzie...
@tadeuszniespozdzinski8804
@tadeuszniespozdzinski8804 Год назад
Gdzie to coś?po co to?
@andrzejendriu4451
@andrzejendriu4451 Год назад
Odrazu się podsofitka rzuciła w oczy ale także wytarty zagłówek kierowcy .Brawo bracia włosi czy więcej niż 1000km🤔
@jankowalski4409
@jankowalski4409 Год назад
i gdzieniegdzie mole zjadły podsufitke 🤣🤣🤣
@corsiarz77
@corsiarz77 2 месяца назад
Najgorsze połączenie w tym aucie- przestarzała technika plus socjalistyczne wykonanie. Gdyby tylko dbali o dobrą jakość materiałów, produkcji i montażu to możnaby pogodzić się z zacofaniem konstrukcji bo... był to bardzo ładny i wygodny samochód w swoich czasach. I wiem co piszę bo jestem wychowany w czasach socjalistycznej motoryzacji.
@jawa250bajka6
@jawa250bajka6 Год назад
Mielimy z 1982 roku z PEWEXU!! Kosztował 2200$ lub 3200$.Pamięta ktoś?? Nie paniętam.BYŁA TO SPRZEDAŻ WIĄZANA-częsc w dolcach ,częśc w złotówkach@A w 1984 roku kupiłem też w PEWEXIE FIATA 126p,po liftingu -deska rozdzielcza nowa! Kosztował 1200 $,sprzedaż wiązana -800 $ plus 200 ty. zł.Po 2 latach sprzedałem go w RFN za 2000 marek zach. czyli za więcej ,niż ,zapłaciłem w PEWEXIE. Taki był wtedy rynek samochodowy.A objechałem nim całą europę,tzw tranzyty-ZSSR,WĘGRY,,JUGOSŁAWIĘ,TURCJĘ , GRECJĘ,BUŁGARIĘ.NA TAKIEJ TRASIE SĘ WYPOCZĘŁO I JESZCZE ZAROBIŁO OK. 300-400 DOLCÓW, no i towar -zegarki ELEKTR. dzinsy i skóry z TURCJI.Kawa ,czekolady ,koniaki z WĘGIER.A ze Lwowa to nawet raz 80 litrów benzyny, było na rok jazdy ,bo była na kartki wtedy !!TAKA JAZDA BYŁA @@
@jawa250bajka6
@jawa250bajka6 Год назад
Ma ktoś pytanko-to proszę @@
@luftwaffle173
@luftwaffle173 6 месяцев назад
@@jawa250bajka6 Jakie auta posiadał Pan jeszcze w tamtych czasach?
@piotrekdbk
@piotrekdbk Год назад
Ach ta włoska jakość... 1000km i odbarwiony zagłówek \
@rafalrafalski7493
@rafalrafalski7493 Год назад
Lepiej ogladac na szybkosci 1.5x bo starsznie wolno mówi
@jarekdoo
@jarekdoo Год назад
Sąsiadka miała podobny w garażu.
@funtasta
@funtasta Год назад
Gdzie i kiedy to bylo? A fajna sasiadka? ;)
@mirdallke2
@mirdallke2 Год назад
gdybys tylko mówił normalnie
@wolo
@wolo Год назад
"włoski nie polonez polski nie z polski" Po jakiemu to jest, bo po polsku raczej nie
@jacekrudzki1986
@jacekrudzki1986 Год назад
Panie Janie, za zdjęcie butów i potraktowanie w ten sposób auta - szacunek. Zrobiło to na mnie wrażenie.
@1972scenic
@1972scenic Год назад
??
@eMWuGSM
@eMWuGSM Год назад
Wiedziałem, że zrobisz o nim odcinek i zastanawiałem się dlaczego jeszcze go nie ma. Super prezent na gwiazdkę. Dzięki
@piwex69
@piwex69 Год назад
Emblemat "Polski" wygląda jakby miał mieć jednak jeszcze "fiat" pod spodem, tylko ktoś to obciął ;) Zresztą gdzieś czytałem, że zanim pojawiła się nazwa Polonez, samochód miał się nazywać "Polski Fiat Baltic". Pamiętam podniecenie gdy zobaczyłem taki na próbnej rejestracji odjeżdżający w kwietniu 1978 spod sali kongresowej w Warszawie. To było jak zobaczyć deloreana z powrotu do przyszłości!
@piotrscorpii3983
@piotrscorpii3983 Год назад
Janek zawsze milo Cie posluchac, wszystkiego najlepszego z okazji Swiat🎄☝️👍🙏😎
@Steras
@Steras Год назад
Wielki szacunek do dziedzictwa narodowego, to znak wielkiego miłośnika motoryzacji. Szacun
@MadeInOkon
@MadeInOkon Год назад
Chyba dziadostwa narodowego.
@krzysztofborowy6610
@krzysztofborowy6610 Год назад
​@@MadeInOkon Nie podoba się to nie oglądaj👌🤔
@nnnnnn3647
@nnnnnn3647 Год назад
włoskiego dziedzictwa narodowego.
@MadeInOkon
@MadeInOkon Год назад
@@krzysztofborowy6610 stwierdzam fakt. Polonez jest po prostu chujowy i tyle.
@skrzatRG
@skrzatRG Год назад
Fatalna praca kamerą. Ujęcie w środku na prezentera i połowę zasłania wysunięty fotel kierowcy. Kiedy prezenter mówi o zapalniczce to brak przebitki na tą zapalniczkę więc tak naprawdę nie wiem jak ta zapalniczka wygląda. Itd itd itd itd. Trzeba to poprawić bo kłuje.
@dupadupaw701
@dupadupaw701 Год назад
Szkoda, że nie było prezentacji jak działają te śmieszne wycieraczki na reflektorach :D
@pawees.4487
@pawees.4487 Год назад
Janku! Uratowałeś mi Święta! 🙂 Ja nigdy w życiu nie oglądałem Kevina z takimi emocjami jak ten film o włoskim Polonezie. 🙂
@roberto.7883
@roberto.7883 Год назад
Też miałem brązowe wnętrze w moim pomarańczowym 1.5X. Lampki w desce i w suficie także. Żałuję, że go sprzedałem.
@JanGarbacz
@JanGarbacz Год назад
Czyli Coupe !!!
@roberto.7883
@roberto.7883 Год назад
@@JanGarbacz niestety nie, 5d. Najmocniejsza wersja 1500, skrzynia 5. Odkupiłem z salonu Daewoo, w którym zostawił go pierwszy właściciel biorąc Matiza. Dostałem wtedy do niego kontakt. Pracował na kopalni i kilka razy w roku jechał z Katowic do Torunia. Miał najechane 64000. Właściciel pokazał mi zeszyt z notatkami kiedy olej wymieniany, klocki i takie tam. Zdjęcie tego Polda wisi do dziś przy moim łóżku 😃
@winogronek1290
@winogronek1290 Год назад
dzięki za wpis, mało kto mi wierzył że była taka wersja X i stała ogromnie zardzewiała u mnie pod blokiem do 2018 aż zanim kierowca dziadek zmarł i samochód znikł, też pomarańcza ale z czarnym wnętrzem
@roberto.7883
@roberto.7883 Год назад
@@winogronek1290 nie dziwię się. Miałem to auto gdzieś w okolicach 2001 roku. Dzwoniłem do działu historycznego FSO żeby ustalić co to za wersja. Upierali się, że takiej nie było wogóle 😛 Kilka lat wcześniej inny 1500X zgnił kilka przecznic ode mnie. Był w kolorze bladozielonkawym. Starszy pan go miał ale nie chciał sprzedać. W końcu samochód zbiodegradował i znikł.
@winogronek1290
@winogronek1290 Год назад
@@roberto.7883 dzięki za wpis, dziwna historia Poloneza X, lecz skoro były malowane na pstrokate kolory to pewnie na eksport. Bo taka była ich logika, że im bardziej pstrokaty kolor to podobno zagraniczny klient chętniej rzuci dolarem.
@visions845
@visions845 Год назад
Szkoda, że nie pokazałes zegarów z bliska. Bo one wcale nie są takie same jak w seryjnym polonezie. Są drobne różnice. Odcinek rewelacja czekam na następny 👍 pozdrawiam
@piotrtyborowski667
@piotrtyborowski667 Год назад
Jak na rok 1976 to naprawdę nie było wstydu. Piękny egzemplarz.
@metsolainenpov8771
@metsolainenpov8771 Год назад
Nie było wstydu, bo prototyp był wykonany we Włoszech. Głównym problemem FSO była jakość wykonania, a raczej totalny jej brak. Gdyby seryjne Polonezy były wykonane na takim poziomie jak ten tutaj, to na bank byłyby hitem. Niestety komunizm to taka czarodziejska maszynka, do której możesz wrzucić co tylko chcesz, ona to przemieli i wyjdzie z tego kupa.
@JanJan-fs8mw
@JanJan-fs8mw Год назад
Na 78 nie było, ale już pod koniec lat 80 to silnik już był mocno przestarzałą niegramotną konstrukcją, zachodnie a dokładniej wschodnie bo japońskie już były zawansowanymi konstrukcjami z 2 wałkami w głowicy i w ogóle wyższą mocą i mniejszym zużyciem paliwa. w 88 na rynek weszła przepiękna mazda 626 GD, przepiękna zwłaszcza w wersji hatchback bądz liftback,
@motoirek5908
@motoirek5908 Год назад
Bardzo bym chciał by pan zrobił film o somochodzie nietypowym ale bardzo ciekawym Reliant Robin Pozdrawiam serdecznie 🖐️
@schlomoubermann
@schlomoubermann Год назад
Kiedy pierwszy raz mieszkałem w Anglii, te pojazdy kosztowały prawie nic, 100 - 200 funtów i były traktowane jak śmiecie. Kolejnym razem, po 10 latach kosztowały już 2000 funtów i były rzadkością.
@motoirek5908
@motoirek5908 Год назад
@@schlomoubermann można było nim jeździć na motocyklowe prawo jazdy. Dlatego uważam że są teraz taką ciekawostką
@kamilkurant7704
@kamilkurant7704 Год назад
Ja posiadam bug Bond w angielskiej wersji.prawdopodobnie jedyny w kraju oczywiscie remontuje go. To na podwoziu reliant robin a w sumie Bond tez to samo..
@kamilkurant7704
@kamilkurant7704 Год назад
Jest ich chyba okolo500 tylko
@rafalkrzyzan6772
@rafalkrzyzan6772 Год назад
Super odcinek z trym polonezem wspaniały prezent na święta
@johnnyenglish4695
@johnnyenglish4695 Год назад
Nie z Polonezem, tylko z Polskim.
@motoretropress
@motoretropress Год назад
Dziękuję Ci bardzo za ten film. Ten Polonez wygląda o wiele lepiej niż te z FSO, tak jakby bardziej prestizowo i na rynek zachodni. Chciałbym tylko dodać że te lampki z tyłu i z przodu w kabinie są też w pierwszych modelach rocznikowych w Borewiczach i w moim też takie są, ale do niczego sie nie przydają bo świecą ciemnym, żółtym światłem po otwarciu drzwi lub po przełączeniu włącznika zamiast wyraźnie rozświetlać kabinę. Regulacja wysokości kierownicy też jest u mnie z metalowej dźwigni bo późnej juz była chyba plastikowa. Zaskakujące są dla mnie także inne piktogramy na przyciskach. Ciekawe dlaczego to zmieniono w Polonezie? Może dlatego by zgadzały się te piktogramy z tymi do Fiata 125p i Łady? Ciekawe jak było z tymi przyciskami we włoskich Fiatach, o ile w ogóle takie występowały?
@dominojahas
@dominojahas Год назад
Atu też ma na pewno metalową dźwignię ale malowaną na czarno. A przełączniki to od fiatów z lat 70 przez polonezy po kamaza występują.
@dannylee2394
@dannylee2394 Год назад
Nie rozumiesz, ten samochód budowali Włosi a nie Polacy. Dlatego większość przycisków jest z Fiata Miriafiori albo i Ferraari. Polacy tylko budę i silnik zakupili w licencji.
@hansolo2000
@hansolo2000 Год назад
Dziękuję za super film, trzeba przynać że, pomimo przestarzałego silnika ,desing tego wozu pamietajmy 1976 rok ,był extra ,gdyby tylko modernizacja ,szła tak konsekwentnie jak zachodnich samochodów. Jednakże znamy historię Polski ,wiele przyczyn spowodowało , "kulawy "rozwój (niedorozwój) Poldka ,wesołych świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku Janek !
@paweltodudek
@paweltodudek Год назад
Tzw rozwój wsteczny
@stasiek6420
@stasiek6420 Год назад
Obecnie produkowane silniki TFSI VW wywodzą się w prostej linii od M118 mercedesa który w latach 60 był właścicielem Audi. Od tamtej pory czyli od 1965 zachował sie rozstaw cylindrów 88mm i 20 stopniowy kat pochylenia. Bardzo wiele części jest kompatybilne wstecz np wał korbowy od 2.0 TFSI można zastosować w 1.8T
@hades3947
@hades3947 Год назад
@@stasiek6420 niesamowite. A jeszcze jakbyś wiedział, że ma to związek z fabryką silników vw to szczena opada...
@piotrsz.6995
@piotrsz.6995 Год назад
według Wojciecha Góreckiego przyjechało do Polski ; najpierw ; 3 przedprototypy - 3, 5 drzwiowy ( zielony) i coupe, potem jeszcze 8 szt ( wszystkie 5 drzwiowe) ,. Cała historia opisana była chyba w Auto clasic i autoblogu
@WojciechJurecki
@WojciechJurecki 4 месяца назад
Jureckiego, nie Góreckiego. Dziękuję za wzmiankę. Autor filmu najwyraźniej nie zgłębił tematu, przez co opowiada masę bzdur. Pozdrawiam!
@krzysiekkowalkowski3784
@krzysiekkowalkowski3784 Год назад
PIĘKNIE JAK zawsze opowiadasz :)) chce się słuchać i oglądać Twój program :)
@fankazika
@fankazika Год назад
kiedyś go widziałem w 2010 roku w lipcu w muzeum motoryzacji na ul. filtrowej, razem ze stratopolonezem i kilkoma innymi naszymi prototypami.
@dannylee2394
@dannylee2394 Год назад
to nie jest polski prototyp a we Włoszech zbudowany
@Harry_z_Tybetu_
@Harry_z_Tybetu_ Год назад
Na tamte lata to był bardzo nowoczesny design. Deska rozdzielcza poloneza to polski projekt autorstwa inżyniera Zbigniewa Wattsona. I nie pamiętam w którym, czy 3 drzwiowym, czy w coupe, ale drzwi były ciut dłuższe niż w 5cio drzwiowym i to one były potem montowane w truckach z Nysy.
@Roszak5
@Roszak5 Год назад
Dokładnie, projekt wskaźników jest autorstwa polskiego inżyniera. Zegary wyglądają jak w samolocie 😀 Piękny projekt i chwała za to panu Zbigniewowi 🙂
@kazimierzkaz3669
@kazimierzkaz3669 Год назад
@@Roszak5 ciągle piękne i oryginalne .
@wojas25
@wojas25 Год назад
Tak, drzwi z wersji 3 drzwiowej są w Trucku.
@tomiSKA648
@tomiSKA648 Год назад
@@wojas25 coupe jak i 3d mialy te same drzwi jak i potem truck. Z coupe do poloneza 5D przeszlo wydluzenie przodu i atrapa ze zderzakim wraz ze spoilerem pod nim chyba w MR86 we wczesnijszych wersjach strzelam MR84 przeszla lotka na tylnej klapie zamieniona na gustowne przetloczenie na klapie w MR86
@wojas25
@wojas25 Год назад
@@tomiSKA648 tak, coupe miało po prostu szerszy słupek B, drzwi były takie same. Z tą lotką to nie wiem jak było bo miałem w jednym czasie poloneza z 1980 i 1981 r i starszy ją miał, a nowszy nie, podobno w wersji x była standardem od 1983r. Pod przednim zderzakiem też niektóre miały taki spoiler, ale czy to było wyposażenie seryjne w "borewiczach" to już nie pamiętam.
@Vauxxxxx
@Vauxxxxx Год назад
Swego czasu w rodzinie chwilę posiadalismy białego poloneza z 1978r o numerze nadwozia bodajże 292 i miał identyczną kierownicę 👍
@januszjendrzejewski7501
@januszjendrzejewski7501 9 месяцев назад
Na włoskich częściach .
@frycz66
@frycz66 Год назад
Dziękuję! Świetne!! Gdyby był cały ocynkowany to jeździł bym i teraz. Miałem Poloneza Caro i niestety odpychał mnie niechlujstwem i ogniskami rdzy.... Ten jest taki normalny.... :)
@cytrynowy_melon6604
@cytrynowy_melon6604 Год назад
Problem z teorią, że Polonez to odrzucony projekt Fiata 137, jest jeden. Otóż 137 to był numer projektu, w ramach którego Włosi w Centro Stile tworzyli Poloneza dla Polaków, jest parę wypowiedzi na ten temat. Podobno projekt 137 został powołany w momencie rozmów włosko-polskich, więc jest wątpliwe, że prace dla Polaków kontynuowano w ramach jakiegoś starego projektu mitycznego Fiata 137. Te zdjęcia prototypów z Turynu, to pochodzą najprawdopodobniej z momentu, w którym Polonez był już zaprojektowany z myślą o FSO, wtedy po prostu sprawdzali prototypy przed finalnym wysłaniem ich do Polski. Według mnie najbardziej prawdopodobna wersja (i nie wiem czemu nikt o tym nie mówi) jest taka, że Polonez to jest zmodyfikowana wersja prototypu Fiat ESV 2000 stworzonego kiedyś na potrzeby amerykańskiego konkursu bezpieczeństwa ESV. To by tłumaczyło też, czemu Polonez był na swoje lata tak bezpieczny, bo ESV miał bardzo nowoczesną konstrukcję nadwozia, gdy chodzi o strefy zgniotu. Polecam sprawdzić zdjęcia ESV 2000 (bo były jeszcze w ramach tego samego projektu opracowane ESV 1500 i 2500, ale one nie przypominają Poloneza). ESV 2000 jest za to bardzo podobny. Wystarczy sobie wyobrazić, że zdejmie się z niego te gumy ochronne, dodane w ramach zwiększania bezpieczeństwa i odporności na stłuczki, i nieco zaostrzy stylistykę (ESV 2000 pochodził jeszcze z końca lat 60, więc robiąc z niego Poloneza musieli go uczynić nieco bardziej kanciastym wizualnie, bo to wtedy było modne i pożądane). Kolejna poszlaka do której dotarłem (w odmętach włoskiego Internetu) jest taka, że ESV 2000 zaprojektował stylistycznie Giugiario. Nie ma informacji, by Giugiario pracował nad Polonezem. Mimo to Polonez przypomina mocno projekty Giugiario, takie jak Passat I generacji lub właśnie ESV 2000. Widać tu chyba rękę tego samego człowieka. Jeżeli nie pracował on nad Polonezem, to jedynym wytłumaczeniem obecności stylu Giugiario w Polonezie jest to, że Polonez był oparty na innym projekcie Giugiario, czyli właśnie ESV. Do tego przecież sam Zbigniew Wattson, polski projektant który tworzył wnętrze do Poloneza, przyznał że projekt nadwozia był oparty na ESV 2000, tylko Centro Stile go zmodyfikowało. Wszystko o czym piszę można znaleźć w Internecie.
@YoutubeCommentatorzxcvbnm
@YoutubeCommentatorzxcvbnm Год назад
Polonez z francuskiego polonaise, znaczy właśnie polski...
@tomiSKA648
@tomiSKA648 Год назад
@@RU-vidCommentatorzxcvbnm zapędziłem się przepraszam
@jaca1297
@jaca1297 Год назад
Mialem wersje 3d juz produkcyjną w kolorze srebrnym i silnikiem AB ale np lusterko boczne chromowane marki cromodora. Felgi crommodora bodajże CD30. Taki sam lub nawet ten sam ktory widniał na okładce motoru a zdjecie pochodziło z MTP. A ten model znam, widziałem, dotykałem i nawet siedzialem wewnątrz gdy jeszcze stał w Norblinie pod koniec lat 90. 👍😄😉
@Zbhanskloss23
@Zbhanskloss23 Год назад
W czasopiśmie motor z lat 70tyh (nie pamiętam dokładnej daty ) widziałem rysunek przyszłego fiata 128. To potem był Polonez. Można znaleźć .
@wojas25
@wojas25 Год назад
Proszę także spojrzeć na prototyp Fiata ESV, też jest w kilku detalach podobny do poloneza.
@maciejrajewski2937
@maciejrajewski2937 Год назад
Przepiękne auto! Chciałbym takie mieć. Szacunek za sposób traktowania samochodu.
@AczeOne
@AczeOne Год назад
Jak byłem dzieckiem to jechałem 3 drzwiowym polonezem z brązowym wykończeniem i ogólnie bardzo podobny, nie gnił tak temu gościowi jak reszta Polaków.
@2771pepe
@2771pepe Год назад
Janku jak zwykle nas zaskoczyłeś testowanym sprzętem, tak trzymać! Obejrzałbym Syrenę Laminat w Twoim wykonaniu, pozdro :D
@JanGarbacz
@JanGarbacz Год назад
Mówisz masz : ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-JSXeKe7lnmM.html
@2771pepe
@2771pepe Год назад
O proszę, przegapiłem ten odcinek :o
@tomekk9790
@tomekk9790 Год назад
Istotną różnicą są same zderzaki - mimo że wyglądają jak w produkcyjnym Borewiczu - tutaj są wyraźnie krótsze:)
@kamils331
@kamils331 Год назад
Możliwe że 11 wcześniejszych "polskich" to były egzemplarze do badań konstrukcyjnych. Albo jakieś prototypy.
@damianchrzanowski259
@damianchrzanowski259 Год назад
Na tamte lata taka 3drzwiowa bryka prezentowała się na pewno elegancko. Tylko napęd mógłby był inny.
@Roszak5
@Roszak5 Год назад
Napęd powinien być z Fiata 125. Niestety Polacy podpisali umowę na starego Fiata 1300/1500 bo był tańszy. Chwilę później gdy Fiat zaprezentował model 125 to Polakom uciekł język do tyłka. Podpisali aneks do umowy, ale tylko na karoserię bo nie było ich stać na całość. Dzięki temu produkowaliśmy ulepa 125p który miał karoserię 125 i mechanikę 1300/1500. A co działo się dalej to już wszyscy wiemy, ciągło się to za nami długimi latami...
@krzysztofmechanik4029
@krzysztofmechanik4029 Год назад
​@@Roszak5 Myślisz, że Włosi sprzedaliby licencję na produkcję 1.6 DOHC, czyli ich najnowszego silnika, którego jeszcze sami nie wdrożyli do produkcji, a który parametrami był w światowej/europejskiej czołówce? Chyba śnisz! Kupiliśmy licencję na nowoczesny silnik, bo OHV 1.3/1.5 z 1961roku był nowoczesną jednostką, miał dopiero 5 lat. Kupiliśmy najnowszą karoserię modelu właśnie wprowadzanego do produkcji, czyli Fiat 125 (z drobnymi zmianami stylistycznymi oczywiście, co chyba zrozumiałe). Z poprzednika, czyli Fiata 1500 mieliśmy tylko silnik ze skrzynią biegów i zawieszenie tylne na resorach 4pióra. W MR73 zawieszenie tylne zostało zmienione na takie samo jak 125, czyli resory 2pióra + drążki reakcyjne, skrzynia biegów jak 125 (drążek w podłodze) i stylistycznie klamki zewnętrzne drzwi. Puryści mogą jeszcze rozwodzić się nad wnętrzem, metalowa deska rozdzielcza też nie była aktualna, ale do deski rozdzielczej to chyba licencji nie trzeba, więc to była kwestia chęci naszej ekipy i możliwości produkcji tworzyw sztucznych. Ogólnie to był nowoczesny samochód, z silnikiem z poprzedniej generacji, a więc też nowoczesnym i jak się później okazało podanym na modyfikacje przedłużające życie w produkcji. Moim zdaniem błędem było wprowadzenie do produkcji 116c, czyli 1300. Nie był potrzebny, rozmydlał produkcję i ograniczał modyfikacje. Sam 115c był lepszy pod każdym względem, a skupienie się na produkcji jednej objętości skokowej pozwoliłoby od razu wdrożyć poprawki np. powiększyć kanały w głowicy i zawory o 1-2mm na średnicy. To mogłoby podnieść moc wersji podstawowej do np. 80KM ,a wzmocnione wersje miałby zamiast 82KM pewnie ponad 85KM. To byłby dobry punkt wyjścia przy późniejszych modyfikacjach silnika do Poloneza.
@michakaczynski8908
@michakaczynski8908 Год назад
@@Roszak5 strona polska od początku prowadziła rozmowy na temat zakupu licencji na schodzącego już z produkcji Fiata 1300/1500 i tylko koszty wykonania tłoczników zdecydowały o tym, że dostaliśmy nadwozie zbliżone do 125
@janmos5178
@janmos5178 Год назад
@@krzysztofmechanik4029 Inaczej, super nowoczesny ten silnik to już tak nie był. To rozwiniecie albo zwinięcie dobrej wtedy 6 cylindrowej serii z lat 1957-59. Ale nie był, do końca lat 60 tak przestarzałą jednostką jak piszą jego krytycy. Pomimo zwycięstwa standardu z wałem korbowym na 5 podporach i masowym wprowadzeniem standardu OHC, tak do 1970 była to jeszcze jednostka w miarę przyzwoita. Robiono jeszcze takie do początku lat 70 w Europie a nawet w Japonii. Był to ówczesny "średniak ". Ale już na początku lat 70 zestarzał się. Jego słabością był zresztą wał korbowy na 3 podporach a nie rozrząd OHV. I to w wersji 1500 bo w 1300 to jeszcze uchodziło, tak do 1970. Ale ten motor w 1969 był w demoludach naprawdę nowoczesny.. Wiec w tym wypadku prawda leży po środku. "Sam 115c był lepszy pod każdym względem, a skupienie się na produkcji jednej objętości skokowej pozwoliłoby od razu wdrożyć poprawki np. powiększyć kanały w głowicy i zawory o 1-2mm na średnicy. To mogłoby podnieść moc wersji podstawowej do np. 80KM ,a wzmocnione wersje miałby zamiast 82KM pewnie ponad 85KM." Nie, wersja 1300 nawet w Włoszech uważana była za trwalszą. Fiat 1500tke przygotował pospiesznie i dlatego nie zrobił tego co Peugeot który mimo pracy nad silnikiem OHC z przyszłego modelu 204, przerobił w 1964 oryginalne silniki Peugeota 404 z 1960 z 3 podporowych na 5 podporowe. Co do wzmocnienia 115 zrobił to Fiat w Argentynie w argentyńskim odpowiedniku Fiata 125p czyli Fiat 1600 Argentina, który posiadał rozwierconą 115 do 1600 i mocy 90 KM, zanim wprowadzono tam do produkcji Fiata 125 z motorem DOHC . Co do tego ostatniego niektórzy dziennikarze twierdzą, że FSO i Fiat rozważały tą opcję ale porzuciły, ja bo było zbyt drogo. I jeżeli tak to słusznie wtedy nie było na to szans. Minister Wrzaszczyk nie raz mówił o tym w latach 90. Pozdrawiam.
@krzysztofmechanik4029
@krzysztofmechanik4029 Год назад
​@@janmos5178 "Fiat 1500tke przygotował pospiesznie" Nic z tych rzeczy, oznaczenie 115c jasno sugeruje, że projekt był przed 116c, a więc to docelowy 1500 został pomniejszony do 1300. Zrobione to zostało mało finezyjnie, bo cylinder 77mm zmniejszono do 72mm - nie ma absolutnie żadnego ryzyka w takim kroku, nawet nie trzeba nic sprawdzać wytrzymałościowo, bo już gotowy większy silnik bez problemu zniesie mniejsze obciążenia. "Nie, wersja 1300 nawet w Włoszech uważana była za trwalszą." Musi być trwalsza, bo to ten sam silnik co 1500, tylko z mniejszymi obciążeniami układ korbowo-tłokowy. To samo można uzyskać dławiąc 1500 do parametrów 1300, czyli 65KM/93Nm, albo nie korzystając z pełnych możliwości silnika. Jeżeli postawisz dwa takie same Fiaty obok siebie, jeden z 116c i drugi z 115c i będą jechać 100km/h to przejadą dokładnie tyle samo, bo będą korzystały z takiej samej mocy (~25KM), a więc silniki zużyją się w takim samym stopniu. Ale gdy będziesz cisnął na maksa, to więcej wytrzyma 116c, tylko że na maksa będziesz jechał wolniej niż 115c. "Co do wzmocnienia 115 zrobił to Fiat w Argentynie w argentyńskim odpowiedniku Fiata 125p czyli Fiat 1600 Argentina, który posiadał rozwierconą 115 do 1600 i mocy 90 KM," Tak, tylko że Fiat 1600 to nie jest wzmocniona wersja, tylko przerobiony silnik i to tak sporo przerobiony, bo ma wał korbowy o większym skoku ~5mm. Taki wał nie wejdzie w blok silnika FSO, bo korbowody będą uderzać w korpus skrzyni korbowej. Czyli odlew skrzyni korbowej jest inny (większy), pewnie korbowody są inne (dłuższe), blok cylindrów chyba został taki sam, bo pasuje głowica i Fiat nie odważył się rozwiercić cylindrów więcej niż o 1mm (fi78mm) [FSO rozwierciło do 80mm w 1.6, ale miało na początku problemy z uszczelką]. Powstał silnik 1625ccm, głowicy z 1500 chyba nie zmieniali, ale musieli dać inny wałek rozrządu, bo 90KM (i więcej) to bardzo dobry wynik, to tak jakby 115c miał 80-82KM.
@Pain4n
@Pain4n Год назад
Po przeczytaniu tytułu stwierdziłem, że przecież nie będę oglądał kolejnego filmu o Polonezie. Potem zobaczyłem przednie lampy. No trudno, jeden film więcej o Polonezie mi nie zaszkodzi.
@agrofix7779
@agrofix7779 Год назад
Odcinek o polonezie wykonany na 130%
@PanCino_
@PanCino_ Год назад
🎉i już wieczór będzie miły 😎
@sargishakobyan2559
@sargishakobyan2559 Год назад
pshijacelu bardzo dobre odcinki u ciebie czapka z głów bravo chentne patsze
@dworskyy
@dworskyy Год назад
Nazwa Polski nie bez przyczyny, 125p było sprzedawane pod marką Polski Fiat a ,że nowe auto nie było Fiatem a ,że mieliśmy rozpoznawalną markę Polski Fiat to myślę, że lepszym marketingiem byłoby pozostanie przy nazwie Polski
@Marekbroda1
@Marekbroda1 Год назад
W samochodówce w Koszalinie taki Polonez dokładnie w takim kolorze pracował jako,, nauka jazdy,,. Pamiętam że nie mogłem zrozumieć dla czego ma tylko dwoje drzwi. Cholera żebym wiedział że to taki,, rarytas,, ukradł bym go 😁
@funtasta
@funtasta Год назад
Kiedy to bylo?
@Marekbroda1
@Marekbroda1 Год назад
@@funtastaW roku 1988 na pewno jeszcze był.
@pankaburek59
@pankaburek59 3 месяца назад
​@@Marekbroda1to coupe było pewnie prototyp raczej nie, ale nie byłem tam wtedy to nie wiem
@tomekpustelnik7412
@tomekpustelnik7412 Год назад
Odcinek druga klasa.Jak zmienisz operatora kamery będzie pierwsza klasa👍🏼
@jawa250bajka6
@jawa250bajka6 Год назад
Przeskok do lat 80 tych poniżej !!!
@barsorrro
@barsorrro Год назад
Świetny odcinek, dzięki za ten wysiłek, Janku! PS. Niektóre pomysły mieli wtedy ludzie odlotowe: skąd to przekonanie, że warto bawić się w instalowanie jakichś śmiesznych wycieraczek na reflektorach? :)
@as34
@as34 Год назад
Prototyp ksenonow
@mareksuzuki9155
@mareksuzuki9155 Год назад
@@as34 ksenonu to chyba się nawąchałeś, pisząc te słowa.
@as34
@as34 Год назад
@@mareksuzuki9155 a ty co wąchasz chyba rdze ze starych poldonezow
@mareksuzuki9155
@mareksuzuki9155 Год назад
@@as34 Jak czytam takie komenty, to nie muszę niczego wąchać. Sam widok takich słów sprawia, że jestem na haju i zbuchany.
@jawa250bajka6
@jawa250bajka6 Год назад
Kiedys dawniej szyby i reflekyory były oblepione owadami,muchami ,komarami@ teraz juz tego nie ma,Na motorze CEZET 350 podczas wycieczek to co 30 km musiałem się zatrzymywac i szybkę myc w studniach lub kałużach.teraz chemia na polach ,więc nie ma tego problemu@@ no i brak zwierząt wszędzie .
@arturprusek8070
@arturprusek8070 Год назад
Dlaczego tabliczka znamionowa na nadkolu zamalowana a ta jakaś świeża sie wydaje bylo malowane
@januszjendrzejewski7501
@januszjendrzejewski7501 9 месяцев назад
Świetny film . Pamietam gdy widziałem poloneza pierwszy raz w 1978 to tak jakbym widzial UFO - był wspaniały . Pozdrawiam z Katowic ,
@WojeLechistanu
@WojeLechistanu Год назад
Italonez
@marcin0757
@marcin0757 Год назад
Lusterko w tym polonezie to bardziej lata 90'. Przedni zderzak jest trochę inny niż w Borewiczu, tylny zderzak i te światła cofania to chyba jeszcze się nie mogli zdecydować(fso) czy umieścić je w zderzaku czy w lampach zespolonych.
@piotrkucharski9137
@piotrkucharski9137 Год назад
Chyba w oryginale były klosze w całości żółte na górze i w całości czerwone u dołu, podobnie trochę jak w PF125, potem już w muzeum zamieniono klosze na seryjne, dlaczego? Nie wiem.
@mw105
@mw105 Год назад
Dokładnie. Tylne lampy chyba nieoryginalne, skoro były w zderzaku te do cofania, to po co je dublować. Lusterko z lat 80. Autor powinien wiedzieć, że deska była projektem polskim (dr inż. Wattson), w pierwszych Polonezach kierownica była zresztą inna, potem wprowadzono tę z PF 125 MR 75
@mietekkowalski6939
@mietekkowalski6939 Год назад
Co do tylnych lamp to dolne klosze wyglądają jak by miały dwie komory (odblask jest od zewnętrznej) w serii była lampa 3 komorowa z odblaskiem po środku w sekcji postojowej (w pierwszej wersji). Może w zderzaku powinny być czerwone przeciwmgielne ?? Na necie widziałem kiedyś dwie czy trzy fotki tego prototypu i z tego co pamiętam tam górne klosze wydawały się być w tym samym odcieniu. Wtedy te białe w zderzaku miały sens. Także już nic nie kumam z tego co autor miał na myśli ;P Pozdrawiam
@Cnodax1
@Cnodax1 Год назад
@@piotrkucharski9137 Klosze w całości żółte na górze i czerwone u dołu to miał prototyp 5 drzwiowy. Na każdym z tych 3 włoskich prototypów, sprawdzano różne koncepcje.
@motoretropress
@motoretropress Год назад
@@piotrkucharski9137 tylne lampy na pewno są zamienione bo zostaly prawdopodobnie zbite kiedyś w tym egzemplarzu
@michakaczynski8908
@michakaczynski8908 Год назад
Dlaczego w tym prototypie lampy cofania były w zderzaku? Otóż początkowo nie planowano ich umieszczać w lampach zespolonych. Tak pierwotnie tu było. Niestety w mrokach dziejów oryginalne lampy zaginęły a założono te produkcyjne... stąd taki dziwny wygląd tyłu
@fankazika
@fankazika Год назад
niektóre elementy, jak lampy na suficie i skajne paski na tapicerke i popielniczki boczne to były one w 1 egzemplarzach seryjnych borewiczów, kierownica była w coupe, z tym że napis fso był zamiast polski. widzę że kierunkowskaz przedni jest trochę inny i felga
@WOJTAS7171
@WOJTAS7171 Год назад
Witam Widać zdecydowanie różnice pomiędzy samochodami inne wykonanie (biedniejsze) było w tej wersji produkcyjnej krajowej, chyba, że to było na eksport ;) Dużo ciekawostek kryje ten egzemplarz :P Pozdrawiam i Zdrowych, Wesołych Świąt :)
@robertsoroko8324
@robertsoroko8324 Год назад
...kiedyś gdzieś na YT napisałem swoją opinię o Polonezie w kontekście Lanci.. Po prostu wydaje mi się że Fiat zrezygnował z wdrożenia tego modelu do produkcji i sprzedaży ponieważ wiedzieli że nie będzie na niego popytu a to między innymi dlatego że była już produkcja Lancią Beta ...marka Lancia należała do Fiata.. i na podstawie sprzedaży Lancia Beta widzieli że nie uda im sprzedać więcej jak 100 tysiecy sztuk Fiata 137 czy protoplastę przedstawianego prototypu Polski 1500. Bo w sumie pierwsze Polonezy zwane Borewiczami czyli po prostu w oryginale zachowany projekt Giugiaro przedstawiał się jako nieco bardziej futurystyczna wersja Lancia Beta HPE a biorąc pod uwagę to że projektowano je z wciąż montowanymi silnikami Lampredi DOHC nie dość że pod względem linii, kubatury to i parametrów się nie wiele różniły. A co za tym idzie najpewniej nie widzieli sensu dublować modelu który sprzedawał się tylko do bardziej awangardowej I bogatszej części społeczeństwa. Przeważnie wszystkie modele koncernu Fiat czy to Lancia czy Fiat czy później Alfa raczej się uzupełniały niż konkurowały. Nawiasem mówiąc widać że koncern Fiata tą propozycją nazwy dawał znak dla FSO żeby nie korzystali z przedwojennej nazwy marki "Polski Fiat" bo za bardzo kojarzyło się to bezpośrednio z nazwą Fiat. Z tego co czytałem gdzieś jakieś przypowieści i historię rodziło to wiele problemów i kontrowersji wśród przedstawicieli handlowych np w Finlandii, kiedy rozpoczęto sprzedaż Polskiego Fiata w latach 70tych przedstawiciel dealera Fiat zaczęli protestować itd, itp... jak się popatrzy gdziekolwiek nie produkowano Fiaty nazwy marek odróżniano żeby nie kojarzyło się to bezpośrednio z Fiatem czy to był Seat czy Zastawa czy Lada czy Tofas ...czyli wszedzie tam gdzie był zasięg oryginalnej marki Fiat ze swoja dystrybucją... Do tego podglądu oczywiście dołączyłem moja opinie iż właśnie pierwsze Polonezy jak prezentowany prototyp tyle że w przyzwoitej jak na masę tego samochodu silnikiem DOHC 2000cc z Fiata, to był najbardziej udany model jaki zjechał z Żerania. Masowo produkowany w niskiej cenie powiewał by dumnie w czołówce najlepszych europejskich aut tamtej dekady... I to chyba jedyny model FSO jak chciałbym mieć i nie powstydziłbym się nawet znaczka FSO.... a tak z silnikiem 75 konnym z lat 60tych był bardziej pośmiewiskiem w Top Gear szczególnie że przy produkcji Poloneza FSO już nie było kontroli z zewnątrz tak jak to miało miejsce w przypadku Polskiego Fiata 125p a była jedynie wewnętrzna kontrola która jak znam życie na błędy "swoich kolegów" przymykała oko... Pozdrawiam
@kazimierzkaz3669
@kazimierzkaz3669 Год назад
z całym szacunkiem ----- czy błazenada to experci ??
@tomiSKA648
@tomiSKA648 Год назад
raczej bym sie zgodzil z historia ze w 1975 r to juz byl samochod gotowy do produkcji . mial to byc fiat 137. stworzony specjanie na export do USA. stad uklad tylni naped resory piorowe ,tylni naped ,zderzaki wzmocnione pod USA. cala baza zaczerpnieta z fiata ESV (gumy nad atrapa - majace lagodnie podciac pieszego,spad maski by lagodnie uderzyl,gumy na bokach by nie powodowac obrazan przy kolizjach z rowrzystami pieszymi. Fiat nad tym autem pracowal od poczatku lat 70-tych (70 i nastepne) wdrozono modne w USA - kombilimuzyny - w tym coupe jak i normalne 5D i 3D. Tyle ze nastapil rok 73 totalna zapasc gospodarcza i oszczednosci. Fiat wycofal sie ze specjalnego modelu na USA ,przerobil troche FIATa 131 i tam go zaczol opychac (choc moze byc tak ze polonez mial ubogacic game limuzyny 131 ,kombilimuzyny 137 - zauwazcie ze przednia atrapa coupe jest jakby spojna ze wzornictwem 131 mirafiori) . A ze tenze polonez bazowal na 125 wywalili silniki 1,8 - 2,0 i po cichu podsuneli go polakom w 75 roku. Po czym przyjechal WAtson troche tam pogrzebali przy desce (nie bede tam sie mieszac i opowiada co i jak tam watson zmienil bo mogla to byc kosmetyka),wsadzili silniki znane w polsce 1300 /1500 i pchneli go . Podobnie bylo z ZAstawą 1100 - narobili wersji 128 - i taka inna w sumie ciekawa pchneli jugoslowiancom
@robertsoroko8324
@robertsoroko8324 Год назад
@@tomiSKA648 ... muszę przyznać że ciekawa historia...jak do teraz słyszałem jedynie że właśnie coś koło tego roku 75 ktoś z decydentów z FSO odwiedził Fiata w Turynie i pełnowymiarowa makieta tego modelu już istniała.. projekt dostali za darmo ale jednocześnie FSO zdecydowało się wykonać plan przystosowania tego nadwozia do podłogi i zawieszenia jak w Polskim Fiacie 125p stąd powstały takie zacięcia do środka przy progach...i w sumie nie dziwię się takiej decyzji zważywszy że dopiero co wydali kasę na modernizację i lifting drugiej wersji 125p w 1975 ...Giugiaro ze swoim szkicem nadwozia wystąpił w roli architekta natomiast tak jak w budownictwie na koniec liczy się realizacją wykonywana przez inżynierów konstruktorów który mieli za zadanie wdrożyć w życie wspomniany wyżej plan co czasem w detalach czasem jest dużo trudniejsze niż sam proces projektu/szkicu...
@robertsoroko8324
@robertsoroko8324 Год назад
@@tomiSKA648 ...a ta historia o Fiacie 131 zgadza się w 100%...sam nawet dość niedawno natrafiłem na amerykańską reklamę telewizyjną z połowy lat 70tych ...Fiata 131 z dziwnie dużymi zderzakami...
@tomiSKA648
@tomiSKA648 Год назад
@@robertsoroko8324 dla mnie nie trzyma sie kupy to ze w 75 roku byla makieta a potem momentalnie pojawil sie gotowy samochod. Przeciez to jest kupe prac projektowych kazdego szczegolu obliczen . Nawet na dzisiejsze czasy to by bylo tempo niewiarygodne w czasach wspartych komputerami. Ja jestem pewien ze to w 75 roku bylo gotowe auto ,nawet w 75 roku auto bild przedstawial zdiecia zamaskowanego pojazdu podpisane fiat137. zadna makieta. to byl gotowiec do wpuszczenia na linie .co wiecej w 78 roku byl spawany na tak rozbudowanej linii spawalniczej ktorej by sie nawet teraz tesla nie powstydzila.gdzies czytalem ze wprowadzenie nowego modelu od deski szkicu makiety to 6 lat!!! teraz !!! tam moglo byc krocej bo oparto podwozie o gotowiec .ale same jazdy testowe ,badania ,rysunki szczegolow ,stworzenie linni calego know how produkcji , a to nie powstalo od tak strzelenia palcami w demoludach . w darmoche fiata bym nie wierzyl ,oni na licencjach dobrze zyli. A za czasow gierka szastano kase na licencje prawo i lewo ,bez opamietania czesto bez sensu
@hanssaykiewicz4319
@hanssaykiewicz4319 29 дней назад
Jaszu, ze zdjęcia wynika ze Polonez nie był podobny do projektu FIAT’a 137 a był wierna kopia karoserii FIAT’a 137, bo wiemy ze reszta pochodziła z 125p a to z kolei chyba było z FIAT’a 1300/1500. Jednym słowem Polonez to projekt na wskroś nadwiślański, 100% polska myśl techniczna😂
@solaris362
@solaris362 Год назад
Nadwozie było niezłe, ale ten projekt już w drugiej połowie lat 70 był już przestarzały. Żeby Polonez mógł osiągnąć sukces, musiałby mieć inny silnik i zawieszenie. O ile jeszcze z przodu było w miarę, ale tylny most na resorach był dobry w latach 50.
@dominojahas
@dominojahas Год назад
nieno takie e30 to tak nowoczesny samochód że jprd istny okręt kosmiczny... polonez przede wszystkim wymagał na gwałt tylnego zawiasu z łady, a najlepiej całego podwozia z argenty
@tomiSKA648
@tomiSKA648 Год назад
@@dominojahas fiat 125 był nowszy od 124. A mimo to zdecydowano się na resory piórowe jako bardziej komfortowe do wyższej klasy limuzyny od fiata 124. Nie demonizował bym resorów piórowych wcale nie były takie źle ,tylko ktoś się uparł że sprężyny śrubowe są nowocześniejsze od piórowych.
@dominojahas
@dominojahas Год назад
@@tomiSKA648 miałem sprężyny w 940(zawias praktycznie identyczny jak w ładzie), oraz resory w Atu... cóż jednak sprężyny lepiej wybierają ;)
@tomiSKA648
@tomiSKA648 Год назад
@@dominojahas nie wiem jak u ciebie ,ale jaK poldek byl nowy funkcjonowalo swietnie. Problemy sie zaczynalo jak z biegiem czasu sprezyny z przodu stawaly sie miekkie i podkiem dziwacznie bujalo jak lodzia. sporo aut ma resory piorowe i jakos ludziska jezdza .
@kgracjank
@kgracjank Год назад
To musi być po renowacji. Tabliczka znamionowa z AL bez śladów utlenienia. Dla mnie cenniejsze była by ta oryginalna utleniona.
@p_o_
@p_o_ Год назад
Albo próba zakłamania historii, że Polonez to polski samochód :)
@maciejpuchaa7284
@maciejpuchaa7284 Год назад
Warto wspomnieć o prototypach z serii ESV (!!!) , z których wywodzi się 137 ( QUATTRORUOTE ) .
@woroalspin
@woroalspin 5 месяцев назад
Mój dziadek odbierał Poldka w 1981r kolor kremowy. Może nie był tak wypieszczony i dopracowany ale tapicerkę miał taka samą brązową welurową z srebrnymi listwami ale zagłówki z tworzywa czarne. Miał także te same lampki z tyłu bo się nimi bawiłem jadąc na tylnej kanapie. Inne piktogramy na przyciskach, deska kokpitu czarna. Podsufitka tradycyjna. Oczywiście brak wycieraczek na lampach przednich i tylnego uchylnego okienka bo był to model 5D. dziadek miał go do 1993 r i sprzedwawał go w kolorze czerwonym (paskudnym) nie pasującym do wnętrza. Spotkałem to auto w końcu lat 90 na targowisku w Poznaniu bo nr rej znałem na pamięć. PS na działce podczas wakacji też wsiadałem do niego bez butów - Dziadek dawał kluczyki bym sobie posiedział i poudawał, że śmigam tym cackiem.
@MrSznajder95
@MrSznajder95 Год назад
Archaiczne, a nie anachroniczne.
@tomaszk3014
@tomaszk3014 Год назад
7:15 Jak pamiętam, to pierwsze Polonezy miały brązową deskę rozdzielczą.
@piotrderewicz3090
@piotrderewicz3090 Год назад
Bardzo ciekawy odcinek. Dziękuję i pozdrawiam.
@rafalbejrut
@rafalbejrut Год назад
To żeś mnie Wąski teraz naprawdę zaimponował. A poważnie - nie miałem pojęcia do teraz o istnieniu takiego skarbu.
@radosawborkowski9634
@radosawborkowski9634 Год назад
Ale super zrobiony polonez
@dannylee2394
@dannylee2394 Год назад
nie nie Polonez a Fiat, Polacy tylko budę i silnik zakupili na licencji, jak Fiat samochód miałby lepszą historię.
Далее
КАК БОМЖУ ЗАРАБОТАТЬ НА ТАЧКУ
1:36:32
Jan Garbacz: Polonez 1.9 GLD - Polonez z Anglii
23:32
Jan Garbacz: Jak żyć z Polonezem?
33:20
Просмотров 25 тыс.
Encyklopedia 126 | Polski Fiat 126p Sport Coupe
10:18
Просмотров 177 тыс.
Курточка Ferrari за 10 долларов
0:17