Тёмный

Jaworzno mało znane - Podwale 

dlaCiebietv
Подписаться 25 тыс.
Просмотров 784
50% 1

Osiedle Podwale należy do grona największych na terenie miasta Jaworzna. Na trwałe wpisało się z pejzaż naszego miasta. Rozciąga się od osi ulicy Grunwaldzkiej po Warpie, granicząc ze ścisłym centrum, Gigantem, Pechnikiem oraz Jerozolimą.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu teren ten był niemal pusty. Były tu nieliczne pola, nieużytki oraz lichy drzewostan. Jednak wraz z postępującym rozwojem jaworznickiego przemysłu, wzrosło też zapotrzebowanie na nową zabudowę mieszkaniową. Do Jaworzna przybywali masowo nowi pracownicy kopalń czy elektrowni, a dotychczasowa zabudowa w żaden sposób nie wychodziła naprzeciw zapotrzebowaniu na nowe mieszkania. Dlatego też już od lat pięćdziesiątych XX wieku zaczęły tutaj powstawać nowe dzielnice. Pierwsze z nich miały charakter doraźny i tymczasowy, tak jak np. Osiedle Awaryjne czy Wesołe Miasteczko. Z czasem zaczęto jednak budowę trwałych osiedli. Przykładem tego jest Osiedle Stałe oraz Osiedle Tadeusza Kościuszki. Nie inaczej był o zresztą z Podwalem. To ostatnie powstało jednak nieco później. Oddano je do użytku na początku lat 60. XX wieku. Do dzisiaj przetrwał zresztą nieformalny podział na Stare Podwale i Nowe Podwale. Stare Podwale to to, które rozciąga się mniej więcej od ulicy Lipowej aż po ulicę S. F. Mazur. Jego osią jest obecna ulica 11 Listopada. Cechą charakterystyczna był fakt, że wybudowane tutaj bloki różniły się znacznie od tych, wzniesionych na Osiedlu Stałym czy OTK. Tam zabudowa zawierała sporo elementów budownictwa socrealistycznego; arkady, podcienie, poszerzone nieco fundamenty, wyraźne gzymsy, strzeliste i spadziste dachy. Wszystko to podkreślało socrealizm właśnie, podkreślający pozycję i rolę władzy ludowej.
Co ciekawe zresztą, zarówno OTK jak i Podwale zostało zaprojektowane przez tego samego człowieka. Był nim Aleksander Grygorowicz, profesor dr hab. Politechniki Poznańskiej. Pan Grygorowicz był wybitną osobistością, erudytą, architektem, nauczycielem akademickim. Co również frapujące, Aleksander Grygorowicz pisał swą pracę doktorską pod kierunkiem profesora Wiktora Zina, którego my jaworznianie znamy jako tego, który zaprojektował współczesny jaworznicki kościół św. Wojciecha. Jednak osiedla, dwa osiedla, które powstawały niemal w tym samym czasie, różnią się od siebie zasadniczo. Podwale nie przedstawia już cech charakterystycznych socrealizmu przełomu lat 40. i 50. XX wieku. Zabudowa jest tutaj prosta, chciałoby się powiedzieć pragmatyczna, ale i zapewne tańsza, przypominająca „klocki” poukładane na zboczu wzniesienia. Bloki zostały zbudowane z cegły. Natomiast reszta Podwala, Nowe Podwale, które powstało nieco później, wzniesione zostało z tzw. wielkiej płyty, ciągnąc się do ścisłego centrum. Cechą charakterystyczną tegoż osiedla jest fakt, że postawione ono zostało na zboczu pokaźnego wzniesienia. Nie mniej charakterystyczne były niegdyś schody, ciągnące się ku górze, pomiędzy blokami. Samo zaś osiedle, z nieco dalszej perspektywy też przypomina swego rodzaju schody. Dużą atrakcją jednocześnie tego miejsca jest to, że ze szczytu Podwala rozciąga się piękny widok na góry, a przy lepszej pogodzie na Tatry i Babią Górę.
Na koniec jeszcze kilka słów o ewentualnym pochodzeniu nazwy. W przeszłości można się było zetknąć z tezą, że nazwa osiedla nawiązuje do dawnych umocnień i wałów, które w przeszłości ochraniać miała Jaworzno. Stąd nazwa „Podwale”, czyli pod wałem. Wałami rzeczywiście określano niekiedy w przeszłości takie umocnienia. W niektórych miastach nazwa Podwale występuje, będąc pokłosiem takich właśnie wałów, umocnień czy nawet murów obronnych. Jednak w przypadku Jaworzna nie ma żadnych dowodów, że tak właśnie było. Nazwa „Podwale”, sama w sobie, nawiązuje także do tworów naturalnych, a więc wałów, wzniesień i stromizn, a to co było pod nimi, nazywano Podwalem. Pamiętajmy, że przez zdecydowaną większość swych dziejów Jaworzno było najzwyklejszą wsią i istnienie w tym miejscu jakichkolwiek wałów obronnych nie miało racji bytu.
Jarosław Sawiak
Materiał pochodzi ze strony www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl

Опубликовано:

 

16 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 5   
@jerzys5914
@jerzys5914 10 дней назад
Dziękuję Panu za ciekawy film
@zygmuntrobak6222
@zygmuntrobak6222 10 дней назад
Witam Serdecznie , Lubie słuchać Pana Opowieści o Jaworznie . Ale dziwi mnie, Dlaczego nie ma Opowiadania ? O Obozie Jenieckim na LEOPOLDZIE . TO TEZ BYLBY CIEKAWY TEMAT DLA MŁODZIEŻY . POZDRAWIAM SERDECZNIE .
@KulturalnyNihilista
@KulturalnyNihilista 9 дней назад
Na przełomie lat 90. i 00., gdy miałem to 9-11 lat i popkulturą rządziły Pokemony, biegło się z S.F. Mazur na Wschodnią, do małego, blaszanego sklepiku, gdzie najwcześniej pojawiła się nowa seria tazosów. Piękne czasy, wyprawa dwie ulice dalej była tak egzotyczną wycieczką w nieznane, że do dziś z sentymentem spaceruję po Starym Podwalu :)
@zofiak3919
@zofiak3919 10 дней назад
Moja mama (1911r) opawiadała,że jako dziecko biegała i bawiła się na wałach (ukształtowanie terenu) a mieszkała "w górkach",dzisiejsza Krzywa .Do ochronki chodziła na Królowej Jadwigi a do szkoły na Sokolną (Mickiewicza) .
@arturskupien7880
@arturskupien7880 10 дней назад
No cóż, urodziłem się na Chropaczówce a potem już Podwale. Najpierw Al. Lenina a potem Paderewskiego. „Nam z Jaworzna wszystko można a tym z Podwala się na wszystko pozwala” 🤪🤪🤪.
Далее
Jaworzno mało znane  - Burzymurki…
7:21
Просмотров 826
Komu przeszkadzał azbest?
23:32
Просмотров 446 тыс.
Kabaret Skeczów Męczących - Wiesiek na Olimpiadzie
8:37
MOJE KATOWICE - GISZOWIEC
5:11
Просмотров 7 тыс.
Chiński Targ Małżeński
31:25
Просмотров 429 тыс.
Jaworzno mało znane - Dziękuję…
4:43
Просмотров 2 тыс.
ILE ZNALAZŁEM WYKRYWACZEM W 70 DNI NAD POLSKIM MORZEM?
21:24
Dlaczego wszyscy pytają skąd mam pieniądze? [Q&A]
26:59
Chinka zaprasza nas do swojego mieszkania
33:25
Просмотров 549 тыс.