Тёмный
No video :(

Jesenné štepenie 2 - Prijali sa očká? + Forkert 

Ivan Chmelar - Village Life Vlog
Подписаться 801
Просмотров 6 тыс.
50% 1

Jesenné štepenie mladej čerešne #2 a očkovanie forkertovým spôsobom alebo na Forkerta.
V minulom videu som si vyskúšal jesenné štepenie - vrúbľovanie mladej čerešne. Použil som metódu spájania jazýčkom. Odkaz na krátke motivačné video pre začínajúcich ovocinárov. “Nebojte sa začať so štepením! - budem ako profesor Ivan Hričovský?” je tu: • Jesenné štepenie čereš...
Odvtedy prešli 2 týždne a ja som urobil nejaké ďalšie úpravy, ktoré ste mi poradili. A na slivke som si vyskúšal Forkertov spôsob očkovania.
Chcete vedieť ako dopadlo moje jesenné štepenie mladej čerešne? Odpadli nakoniec stonky z listov? Sledujete toto video a dozviete sa viac.
Som začiatočník, preto som poprosil skúsených kolegov ovocinárov o rady a komentáre. Video som zdieľal vo viacerých FB skupinách a pýtal som sa skúsensjších: “Postupoval som pri štepení správne? Čo by som mohol urobiť lepšie?”
Zdá sa, že vás moje prvé ovocinárske video zaujalo. Reagovali ste množstvom lajkov, pozitívnych komentárov ale najmä dobre mienených rád a odporúčaní. A ja mám z toho naozaj veľkú radosť.
Všetky som si pozorne prečítal a tie najzaujímavejšie som sa rozhodol v tomto pokračovaní spomenúť a prípadne aj zrealizovať. Samozrejme, natáčal som pri tom aj video, ktoré práve teraz pozeráte.
Ak opomeniem moju neobratnú manipuláciu so štepárskym nožíkom, ktorej som si vedomý, chcel by som zvlášť poukázať na ďalšie dve - tri pripomienky. Začiatočníci počúvajte pozorne! Tak napríklad:
Upozornili ste ma, že dávam zbytočne dlhé vrúble. Odporúča sa nechávať 2-3 očká. Ja som chcel vyskúšať vrúble aj s koncovým púčikom a popri tom som akosi zabudol tie očká počítať.
Ponechať viac očiek nie je až taká zásadná chyba ale treba vedieť, že s menším počtom očiek sa zvyšuje šanca prijatia. Na vašu radu som nechal pol na pol, dlhé aj skrátené vrúble, s koncovým očkom aj bez. Aby som mohol porovnávať.
Zatiaľ čo budem skracovať vrúble, využijem čas na to, aby som uviedol na správnu mieru jeden môj zavádzajúci komentár z minulého videa.
Upozornili ste ma, že pri príprave vrúbľov nesprávne používam výraz ročné drevo, pričom v skutočnosti ide o letorast. A v čom je chyba? Letorast, ktorý som na vrúbel použil ešte nemá rok a to je rozdiel.
Priznávam, ak sa chceme niečo naučiť, mali by sme si hned na úvod osvojiť správnu terminológiu. Najmä, keď je video určené pre začiatočníkov. Na svoju obranu uvediem len toľko, že túto zavádzajúcu informáciu som s dôverou prevzal od nemenovaného profesionálneho ovocinára. Jeho meno uvádzať nebudem, stačí, že sme vďaka vašej pozornosti uviedli vec na na správnu mieru.
Na vaše odporúčanie som si vyskúšal aj očkovanie na Forkertov spôsob.
Vybral som si takisto mladý semenáč, tentoraz slivku, do ktorej som sa už minulý rok pokúšal neúspešne aplikovať očká z marhule. Stopy po mojich pokusoch sú ešte viditeľné.
Na podpníku som urobil hladký zárez s jazýčkom. Na očkovanie si berieme letorasty priamo zo stromu v deň očkovania. Ja som použil letorasty z broskyne
Letorasty by mali byť zdravé o primeranej hrúbke k podpníku. Listy som z letorastov odstránil, pričom na letoraste ponechám len krátku asi 1 - 1,5 cm dlhú stopku.
Môj podpník je už príliš hrubý, pravdepodobnosť prijatia sa tým výrazne znižuje. Očko je oveľa užšie, tak sa pokúsim o dôkladné lícovanie aspoň na jednej strane.
Forkertovo očkovanie je vhodné použiť vtedy, ak sa kôra podpníka, či už vplyvom sucha alebo tým, že očkujeme na konci vegetácie, nedá odlúpiť. Očkujeme na tzv. spiace očko. Očko do konca roka s podpníkom len zrastie. Ak bude všetko v poriadku, v raste bude pokračovať, až na budúci rok.
Minulý rok som tejto mladej slivke po zaštepení iba skrátil korunku. Štepy sa neprijali. Tentoraz som sa rozhodol pre rázne riešenie. A podpník skracujem len kúsok nad miestom očkovania.
A to som ešte netušil, že na ďalší deň pri kosení zavadím o podpník a odlomím “testovaciu” stonku z lista. Áno tú, podľa ktorej určíme, či očkovanie prebehlo úspešne.
Ak ste vydržali pozerať až do tejto chvíle, je na čase aby ste sa dozvedeli, že moje štepenie bolo úspešné. Odpadli vsetky stonky. A na jar sa dozvieme zvyšok.
#stepenieceresne
#forkertovoockovanie
#villagelifevlog
★★★★★
Ak chcete podporiť moju tvorbu, prihláste sa prosím na ODBER tohoto kanála | If you want to support my work, please SUBSCRIBE to this channel:
www.youtube.co...
Facebook:
www.facebook.c...
Instagram:
/ hopsgrovver
VERO:
vero.co/ivanch...
★★★★★
Music by SergePavkinMusic from Pixabay

Опубликовано:

 

26 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 16   
@psyfreaky5857
@psyfreaky5857 Год назад
Taky zastřihnutí větviček na konci není správně. Nesmí tam trčet 1 cm pahýl. Zastřihává se těsně za očkem. To stejné zastřihnutí terminálu. Terminál měl být delší a naroubovaný. Takhle tam je očko, které příští rok poroste nenaroubované. K tomu tam je opět pahýl.
@IvanChmelar
@IvanChmelar Год назад
Dobrý deň, ak chcete vedieť výsledok - nech sa páči - pozrite si nové video: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-ID9eCrnLSJg.html
@riderstodvadsatsest
@riderstodvadsatsest Год назад
Keď si strihneš zo stromu letorast , okamžite z neho ostrihaj všetky listy . Tie rýchlo odparujú vodu , preto sa to robí . A do podpníka tiež nemusíš robiť taký hlboký rez , potom je to očko samozrejme úzke. Ja som to ešte poistil a po zapáskovaní cele zatrel balzamom Moja úspešnosť bola taká , že z piatich očiek sa mi prijali 4 . A teraz je už z toho pekný stromček. Podpník som zastrihával nad očkom až v jari.
@IvanChmelar
@IvanChmelar Год назад
Ďakujem za komentár aj užitočné rady. Musím sa pochváliť, že moje štepárske pokusy sú zatiaľ tiež celkom úspešné. Ale sebakriticky pripúšťam, že zaiste mám aj to takzvané "zažiatočnícke šťastie" :)
@tomasstupak3431
@tomasstupak3431 Год назад
To že odpadnú stonky po týždni až 10 sni neznamena automaticky že to prežije zimu bez ujmy. Vela zdaru v praci držim prsty aby sa ujalo všetko
@IvanChmelar
@IvanChmelar Год назад
Ďakujem za komentár, máte úplnú pravdu. Veď aj ja na záver vravím: "A na jar sa dozvieme zvyšok." Takisto prajem veľa zdaru aj zdravia.
@peacefulmansk1196
@peacefulmansk1196 Год назад
Áno ,ale je to jeden z najviditeľnejších znakov a najmä spoľahlivý . Aby človek vedel , že bol neúspeľný a mohol prípadne ešte preočkovať a nečakať do ďalšej sezóny. Teda ak sčernajú a neodpadnú preočkujem a nečakám. Teda zmysel je najmä v tom že vidím či som bol neúspešný (vrúbeľ sa neprijal) a nie či som bol úspešný (vrúbeľ sa prijal) tam už potom veľa premenných a treba čakať na sezonu.
@IvanChmelar
@IvanChmelar Год назад
@@peacefulmansk1196 aj Tomáš Štupák, toto sú presne tie informácie, za ktoré musí byť vďačný každý začínajúci ovocinár. Jedna nevylučuje druhú, pritom obe dávajú zmysel. Som rád, že sa tu o tom takto spoločne bavíme. Ja by som ešte z vlastnej skúsenosti dodal, že darmo som úspešne štepil, darmo štep prežil zimu a na jar vyhnal listy, keď pri presádzaní urobím chybu a celá moja práca výde nazmar :)
@blavakivo
@blavakivo Год назад
Ahoj , no ako dopadlo štepenie. Púčiky pučia?
@IvanChmelar
@IvanChmelar Год назад
Ahoj, áno pučia, keď sa trošku umúdri počasie, chcel by som natočiť aspoň krátke video :)
@embeSK
@embeSK Год назад
@@IvanChmelar vďaka za video 🙂bolo by možné niečo k tomu natočiť, ako to vyzerá teraz? Najmä, či sa ujalo očkovanie na konci videa v 03:55 min, ale aj ostatné. Ďakujem
@IvanChmelar
@IvanChmelar Год назад
@@embeSK dobrý deň, očko z 3:55 som žial odlomil pri kosení trávnika ešte minulý rok. Zavadil som :( Ostatné už pripravujem, snáď bude video už čoskoro hotové.
@IvanChmelar
@IvanChmelar Год назад
@@embeSK Dobrý deň, ak chcete vedieť výsledok - nech sa páči - pozrite si nové video: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-ID9eCrnLSJg.html
@IvanChmelar
@IvanChmelar Год назад
Dobrý deň, ak chcete vedieť výsledok - nech sa páči - pozrite si nové video: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-ID9eCrnLSJg.html
@psyfreaky5857
@psyfreaky5857 Год назад
Očkování (to očko na konci videa) moc nefandím. To není moc o pokusech, ale o vhodném období. Není možné použít jakoukoliv metodu kdykoliv. To radikální zkrácení není dobré, hodí se, když strom má alespoň jednu malou větvičku tím směrem, kam nese živiny. U třešně se mi osvědčil Titelův řez za kůru.
@psyfreaky5857
@psyfreaky5857 Год назад
Tu metodu očkování do takového velkého zářezu neznám, možná že to někdo dělá. Je to moc velká plocha, která není celá překrytá. Vzduch je největší nepřítel. Lepší je očko do zářezu typu T, kdy je veškerá nařízlá plocha zakrytá.
Далее
grafting the apricot in summer
14:49
Просмотров 3,5 млн
Wife habit 😂 #shorts
00:16
Просмотров 53 млн
WILL IT BURST?
00:31
Просмотров 17 млн
How to graft plum trees
9:16
Просмотров 39 тыс.
Rooting of a vine
5:31
Просмотров 1,2 млн
Grafting a tree with a drill
10:15
Просмотров 27 млн
Štepenie za kôru
12:47
Просмотров 105 тыс.
grafting a tree in summer
11:29
Просмотров 116 тыс.
Grafting a vine with a drill in summer
7:38
Просмотров 2,6 млн
štepenie  kôstkovín v ruke na myrobalán
1:40
Просмотров 13 тыс.
Wife habit 😂 #shorts
00:16
Просмотров 53 млн