Тёмный

Jest sobie kraj: Wszechobecność wojny - Bogusław Pacek gościem Magdaleny M. Baran 

Liberté! Talks
Подписаться 3,2 тыс.
Просмотров 171
50% 1

„Żelazna kopuła” nie dała rady. Izrael został zaatakowany z powietrza, wody i lądu. Jeden poranek postawił pod znakiem zapytania działanie doskonałego - jak dotąd sądzono - wywiadu, ale także skruszył, wątłe i tak poczucie bezpieczeństwa mieszkańców kraju, gdzie każda obywatelka i każdy obywatel odbywa obowiązkową służbę wojskową. Kraju, w którym wszechobecność wojny jest wręcz zdumiewająca, bo przecież Izrael „żyje w zagrożeniu”. I… znów wojna, która w narracji premiera Izraela zamienia się w odwet. Wojna, która rani i zabija, ale też każe wnikliwie przyglądnąć się konfliktowi palestyńsko-izraelskiemu, a także geopolitycznemu wymiarowi tej „nowej” wojny. O tym wszystkim rozmawiam z Bogusławem Packiem, profesorem zwyczajnym w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, generałem dywizji w stanie spoczynku.
Gość odcinka:
Bogusław Pacek - profesor zwyczajny w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, generał dywizji w stanie spoczynku, doktor honoris causa Uniwersytetu Sił Powietrznych Ukrainy. W latach 1979-2014 był oficerem WP, zajmował m.in. stanowiska Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej, był też : Zastępcą Dowódcy Operacji Wojskowej UE w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej, Asystentem Szefa Sztabu Generalnego WP ds. Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych, Radcą Ministra Obrony Narodowej, Rektorem Akademii Obrony Narodowej, Doradcą NATO ds. reformy edukacji wojskowej w Ukrainie.
W 1990 roku doktoryzował się w naukach humanistycznych a w 2009 został doktorem habilitowanym nauk wojskowych w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego. Równolegle ze służbą wojskową od 1990 roku pracował jako wykładowca psychologii i przedmiotów z zakresu nauk politycznych i nauk o bezpieczeństwie w Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytecie Gdańskim, Pomezańskim Kolegium Teologicznym, Szkole Wyższej TWP - Wszechnica Polska, Uniwersytecie Jana Kochanowskiego i Akademii Obrony Narodowej. Jest autorem ponad 20 książek oraz ok. 200 artykułów naukowych . W latach 2014-2016 członek Senior Advisory Council PfP Consortium. Zasiadał w 7-osobowym międzynarodowym zespole zarządzającym SAC. W latach 2014-2015 był reprezentantem Polski - członkiem Rady NATO ds. Nauki (NATO Science and Technology Board-STB). W latach 2013-2016 był członkiem Rady Naukowej Bałtyckiej Akademii Obrony w Estonii (BALTDEFCOL). Przez wiele lat był felietonistą "Polski Zbrojnej", "Świata Elit” i „Twojego Wieczoru”. 30 czerwca 2014 odebrał z rąk Prezydenta RP nominację profesorską. Od 2017 do 2020 roku był członkiem Zespołu Edukacji dla Bezpieczeństwa Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.
Od 1 marca 2018 - profesor zwyczajny Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. 28 maja 2019 r.został wyróżniony przez Radę Naukową Uniwersytetu Sił Powietrznych im. Iwana Kożeduba w Charkowie, w uznaniu zasług naukowych w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego oraz obronności, aktywnej działalności w ramach programu DEEP NATO oraz osobistego udziału w rozwoju edukacji i nauki Uniwersytetu -nadaniem tytułu doktora honoris causa. Jest kawalerem Krzyża Komandorskiego Orderu Krzyża Wojskowego oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczony również Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz francuskim Krzyżem Oficerskim Orderu Narodowego Zasługi.
Prowadzi kanał: / @generaprofesorbogusaw...
Hostini podcastu:
Magdalena M. Baran - doktor filozofii, historyk idei, publicystka; adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Naukowo zajmuje się problematyką wojny, filozofią polityki i etykami praktycznymi etyką rządu. Doktorat obroniła w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, była stypendystką Politische Akademie der ÖVP, Uniwersytetu Wiedeńskiego i Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, prowadziła gościnne wykłady na Uniwersytecie w Siegen, Julius-Maximilians-Universität w Würzburu oraz Uniwersytecie w Murcji. Współpracuje z uczelniami wyższymi i organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą. Autorka książek Znaczenie wojny. Pytając o wojnę sprawiedliwą (Liberté! 2018), Oblicza wojny (Arbitror 2018) i Był sobie kraj. Rozmowy o Polsce (Liberté! 2021). Prowadzi podcast „Jest sobie kraj”. Redaktor prowadząca miesięcznika Liberté!
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Państwa darowiznom.
Przyłącz się do nas i wesprzyj naszą misję na: wspieraj.liberte.pl
Jeśli chcesz wesprzeć bezpośrednio autora zapraszamy na: wspieraj.liberte.pl/magdalena-baran

Опубликовано:

 

15 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 2   
@bursartpark9320
@bursartpark9320 11 месяцев назад
jego sąsierzi też żyją w stanie wojny i zagrożenia
Далее
The Most Terrifying IQ Statistics | Jordan Peterson
10:54
UNRWA links to Hamas
12:02
Просмотров 12 тыс.