Тёмный

Julia Stereo #2 

Zabytki techniki
Подписаться 9 тыс.
Просмотров 31 тыс.
50% 1

Julia Stereo - pierwszy polski radioodbiornik przenośny stereo wysokiej klasy. Historię tego urządzenia, które jest przejawem fascynacji wysokiej klasy dźwiękiem przestrzennym także wśród konstruktorów sprzętu przenośnego, przedstawi człowiek, który odpowiada za jego design, czyli pan Grzegorz Strzelewicz. Zapraszam!

Опубликовано:

 

10 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 172   
@Adammmmm21
@Adammmmm21 4 года назад
Ja mam 11 lat i kocham kolekcjonować stare sprzęty szczególnie unitre
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 4 года назад
I tak trzymaj :)
@tomek127612
@tomek127612 4 года назад
pozdrawiam z Meksyku. Moje gratulacje i zycze powodzenia w swoim Hobby.
@altreichmacher
@altreichmacher 3 года назад
I chwała Ci za to,pozdrawiam Cię
@kapitanflak9220
@kapitanflak9220 2 года назад
masz na sprzedaz Julie?
@slavokal7376
@slavokal7376 5 лет назад
Zacznijmy od "poczatku" napewno warty uwagi jest odbiornik pionier konstrukcji Wilhelma Rorkiwiicza, i ich następcy mazur nokturn itd. Cztery lampy z żażeniem w szerg. Genialne w swojej prostocie. Odbiornik dla mas., i tak byl pomyslany i zaprojektowany. Pamietajmy o naszej mysli i kulturze technicznej. W ocenie jakości tych sprzętów, trzeba wziąść po uwage mozliwosci ekonomiczne naszych biur projektowych. Dzierżoniów Bydgoszcz to byli fachowcy, mądrzy ludzie którzy nie klękali przed sonny czy marantz. Nie stety polityka i ekonomia wziely góre. Mówmy i chwalmy się naszymi osiągnięciami techniki np masz w Gąbinie najwyższ budowla na świecie
@tomaszjasinski2411
@tomaszjasinski2411 10 месяцев назад
Jest 2023, a ja ponownie to oglądam. Świetny materiał. Radio marzenie. Pozdrawiam.
@czependoza
@czependoza 4 года назад
Pan Grzegorz to jest wielka postac Mialem przyjemnosc poznac osobiscie Bywalem na wykladach 100 lat Panie Grzegorzu milo bylo ponownie posluchac.
@sawomirborewicz3316
@sawomirborewicz3316 5 лет назад
Fenomenalny materiał! Nareszcie mamy coś o historii z pierwszych rąk. Mam nadzieję, że kanał będzie rozwijał się dalej, jest duży potencjał. Miło, że poważnie się Pan zaangażował w historię polskiej elektroniki i czekam na kolejne odcinki, zwłaszcza te o Radmorze 😉
@andrzejlitwin4589
@andrzejlitwin4589 4 года назад
Wracają wspomnienia ☺
@KonkretnyV
@KonkretnyV 4 года назад
Znakomity film! Osobiście również mocno interesuję się tematem Polskiego sprzętu elektronicznego, również nieco mniej powszechnego użytku. Ogromnie dopinguję Pańskiej działalności na YT Pozdrawiam serdecznie! Czekam z niecierpliwością na kolejne filmy!
@samnapraw4289
@samnapraw4289 2 года назад
Witam po obejrzeniu tego filmu zafascynowałem się tym radiem. Kupiłem sobie dwie sztuki. Grają tak świetnie że jestem zaskoczony i jakość przerosła moje oczekiwania.
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 2 года назад
U mnie jedna została już na dobre :)
@HerrGrasso
@HerrGrasso 5 лет назад
Fajnie, że wreszcie mówi ktoś, kto ma pojęcie. Każdy Polak, jak wiadomo, zna się na wszystkim - a najlepiej na polityce i medycynie. Wśród polskich elektroników też jest ten fenomen, ale razy 1000. "Każdy majster z portalu Elektroda zbudowałby Julię lepiej."
@HerrGrasso
@HerrGrasso 5 лет назад
Szczypta dziegciu: irytuje mnie muza.Sflaczały marsz pogrzebowy. Treść filmu mówi: oglądaj, oglądaj, a muza: Eeee... połóż się i zaśnij... i niech ci się śni na smutno. Ale dałem łapkę w górę.
@MrNessuno61
@MrNessuno61 4 года назад
HerrGrasso Na elektrodzie to same zarozumiałe bufony siedzą, uważają ze zjedli wszystkie rozumy i generalnie są naj, takie towarzystwo wzajemnej adoracji. Na palcach ręki można policzyć tych normalnych, którzy maja wiedzę i chęć podzielenia się nią bez jednoczesnego wywyższania się.
@MsAmilo27
@MsAmilo27 4 года назад
Radio "Julia stereo" mam od nowości,zakupione w sklepie w 1982 roku,gra do tej pory.W czasach PRL-u odbierałem na nim stacje austriackie ,które były nadawane w paśmie UKF standardu CCIR,a wynikało to z faktu że mieszkam blisko południowej granicy i miałem dużą zewnętrzną antenę dipolową.Radia nie dawałem przestrajać,bo odbiera prawidłowo wszystkie stacje od częstotliwości 87,5 MHz,do 100MHz standardu CCIR.
@ernieerniez
@ernieerniez 3 года назад
We wczesnych latach 90 na działce rekreacyjnej moich dziadków Julia sprawiła, że jako dziecko zapałałem miłością do fal radiowych. Przeszukiwanie zakresów i odkrywanie nieznanych stacji radiowych stało się moją pasją która trwa do dziś. Oczywiście teraz wystarczy SDR i antena ale kilka dni temu dostałem w prezencie Julię w pięknym stanie od kolegi zajmującego się renowacją starej elektroniki (polecam jego kanał yt: Mazak Audio). Wspomnienia z dzieciństwa wróciły. A ten materiał ugruntował moją opinię, że Julia to porządny sprzęt.
@faficzu
@faficzu 4 года назад
Dobry materiał, warty puszczenia w TV. Nic bym nie zmieniał poza no może bardziej pozytywną muzyką.
@2003pipi
@2003pipi 3 года назад
Miałem 2 szt. (spadkowe) jedna sprzedałem a drugą zostawiłem sobie to wspaniałe radio ..mam też grundig 650 professjonal (ssb,cw) ale ta Julia to jest radio z sentymentu i ma ono coś w sobie!!!! Radio inne niż wszystkie dlatego jest wyjątkowe. Córka miała w pokoju taka srebrną fajnie grało ..teraz mam u siebie w pokoju.
@SuperRadmor
@SuperRadmor 4 года назад
Świetny wywiad, wszystko przemija, coś się kończy coś zaczyna smutne to ale prawdziwe. Niezwykłe opowiadanie konstruktora które chce się słuchać z zaciekawieniem. Jesteście niesamowici. Super pomysł na archiwizację. Piękne opracowanie. Gratuluję pomysłu :)
@mieczyslawszczepaniak1164
@mieczyslawszczepaniak1164 4 года назад
Witam.Mam ten odbiornik od nowości do dzisiaj.Sprawuje się znakomicie , nie narzekam na odbiór.Akustyka świetna , głośnik duży wbudowany w środku radia.Co zrobiłem w nim , to opracowana głowica UKF.zakres 66mhz do 108mhz , moje opracowanie gdyż jestem radiowcem z zawodu. Nadmienię tez ze to radio posiada podwójna przemianę częstotliwości to bardzo podnosił czysty odbiór na falach krótkich.
@JanKowalski-qv1oe
@JanKowalski-qv1oe 4 года назад
Czy możesz podzielić się tym swoim opracowaniem w sensie opisu bądź filmu?
@mieczyslawszczepaniak1164
@mieczyslawszczepaniak1164 4 года назад
@@JanKowalski-qv1oe Witam.Tak oczywiście ale nie teraz opracowanie jest gdzieś to muszę szukac jest sierpień to u mnie urlop .Jezeli chcesz czekać to proszę.,rozwiązanie jest też na stronach jak Ci się spieszy Pozdrawiam.
@JanKowalski-qv1oe
@JanKowalski-qv1oe 4 года назад
@@mieczyslawszczepaniak1164 dziękuję za odpowiedź, jesteś fachowcem więc zdam się na Ciebie i poczekam.Miłego urlopu!
@JaZurawpriv
@JaZurawpriv 4 года назад
W domu rodzinnym stało takie radio na parapecie w kuchni, bodajże do 2006r. Zawsze było nastrojone na pierwszy program i od rana w niedziele było włączone.
@Popielaty74
@Popielaty74 5 лет назад
Fantastyczna robota, oby tak dalej.
@Yaroo.s
@Yaroo.s 5 лет назад
Dwa lata temu pewien starszy pan przyniósł na lokalne targowisko staroci swój wypieszczony do granic możliwości egzemplarz Julii stereo. Głęboko zapadła mi w pamięć ale zdecydowałem się dopiero 4 tygodnie później. Na szczęście. Podłączyłem zewnętrzny dipol, dwie kolumny od Amatora stereo i timer. Od dwóch lat codziennie budzi do życia całą rodzinę, łącznie z weekendami. Kilka miesięcy temu doczekała się wymiany niektórych elektrolitów w sekcji wzmacniacza oraz zasilania. Na moje szczęście PR III w mojej okolicy jest nadawany na częstotliwości, którą Julia jeszcze obsługuje. Bardzo interesujący wywiad. Potwierdził moje przypuszczenia co do zastosowania nietypowych ( jak na drugą połowę lat 70tych) rozwiązań.
@jakubn.7412
@jakubn.7412 5 лет назад
Z giełdy w słomczynie?
@Yaroo.s
@Yaroo.s 5 лет назад
@@jakubn.7412 Gliwice :)
@jakubn.7412
@jakubn.7412 5 лет назад
@@Yaroo.s acha bo myslałem ze słomczyn czy pan ma w swojej kolekcji małe radyjka?
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 4 года назад
Programów radiowych było mniej, ale były lepsze.
@XYZ.2023.
@XYZ.2023. 3 года назад
100/100 Dokładnie tak!
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 года назад
To jest temat dość skomplikowany, który można rozpatrywać w wielu aspektach. Tak szerokiego dostępu do mediów, różnych, TV, gazety, jak w normalnym świecie, nie mieliśmy. Nasza uwaga siłą rzeczy była skupiona na tym, co nam proponowano. Często się czyta, że w PRL były super programy w TV, w radiu, czy były super gazety (miesięczniki). To w sumie bzdura. A cóż było takiego niesamowitego w TV? Kojak w czwartki po dzienniku i kino nocne o północy w sobotę? Zwierzyniec i Cyrki świata w niedzielę rano? Sonda raz w tygodniu? Była straszna nędza! Tak była super ta telewizja, że jak pod koniec lat 80'tych zaczęto montować TV sat, to nieważne było co się ogląda, byleby było cokolwiek innego niż w TVP! Wystarczyło tylko patrzenie, w sumie jakikolwiek język to i tak mało kto znał. Gazety to też była nędza z rozpaczą. Na zdjęciach mało co było widać, z artykułów wiało socjalistyczną nędzą. Na jednej kartce były jakieś informacje na temat tego, co produkowało się na świecie. Pamiętam jak pierwszy raz zobaczyłem zachodnie czasopismo dla miłośników astronomii. To był szok! Kupa artykułów, a zdjęcia i grafika to był...kosmos! U nas w sumie oprócz Radioelektronika i Młodego Technika nic nie było! Później doszła Wiedza i Życie, to już było coś! Insynuowanie, że programy TVP czy czasopisma, to było super w porównaniu do tego co jest dziś, to jest po prostu bzdura. Z radiem wcale lepiej nie było, z muzycznego punktu widzenia. W tamtych czasach to nie wiem, czy w naszym radiu prezentowano jakiś promil muzyki, jaka była dostępna w zachodnim radiu. Jaka to była nędza to można było się przekonać na początku lat 90'tych. W PRL, lekko po 1990 roku, radio miało trochę inny charakter niż dziś. Wtedy było jednym z niewielu mediów, więc skupiało uwagę praktycznie wszystkich. Z radia po prostu się korzystało, nagrywając na przykład muzykę. Audycje słowne były dobre, bo je ktoś słuchał. Dziś tradycyjne radio mało kto słucha. Ludzie mając dostęp do innych mediów nie potrzebują już radia. Radio nie jest źródłem muzyki, a i audycje słowne nie ma komu robić. Radio zostało zredukowane do przysłowiowego brzęczydełka, które gdzieś tam gra w tle. Chcąc posłuchać muzyki to włączamy sobie kompa, można wcisnąć Pendrive z mp3 do amplitunera kina domowego, a nie słuchać debilnych komentarzy "spikerów" (Jezu, skąd oni tych idiotów biorą!) z muzyką dobraną bez żadnego sensu. No i te reklamy! Jeszcze kilka lat temu reklama jedna czy trzy leciały po kilku piosenkach, dziś jak w TV, blok reklam przez 5 minut, potem jedna czy dwie piosenki, na dodatek ze wstawkami jakiś młodych radiowych debili. Radia przestałem słuchać wiele lat temu. Czasem włączę sobie jakiś sprzęt z PRL, a mam małe muzeum więc robię to z sentymentu, ale wytrzymuje tylko z godzinę. Dłużej nie da się słuchać dzisiejszych "radiowców" i tych reklam RTV AGD o całorocznych nocnych wyprzedażach i czyszczeniach magazynów. Wytrzymuję tylko z godzinkę, reklamy RTV AGD działają na mnie jak płachta na byka, przy kolejnym bloku reklamowym, przy kolejnej reklamie Media Expert, zaciskając zęby wyłączam na przykład Radmorka, czy innego Zodiaka. Mam kilka tunerów na pilota, wzmacniaczy zresztą też, więc nie ma problemu z przyciskiem np. MUTE, ale na takim sprzęcie kompletnie nie widzę sensu słuchania radia, bo w nim nic nie ma! Radio słucham tylko na sprzęcie z PRL, i to tylko z sentymentu do niego, by grał, a nie z powodu chęci słuchania radia. Niemniej jednak nie zgodzę się do końca, że w PRL choć programów było mniej to były lepsze. W sumie to ciężko radio z tamtych czasów porównać do dzisiejszego, bo dzisiejsze radio ma kompletnie inną formułę. Wtedy, tak jak w TV, były tylko pojedyncze sensowne audycje, 90% pozostałego czasu antenowego to było jedno wielkie nic!
@JanuszKrysztofiak
@JanuszKrysztofiak 2 года назад
Dzisiaj jest właśnie lepiej, bo jest Internet, bogactwo podcastów z całego świata i łatwość upublicznienia treści zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich. Weźmy np. ten kanał, jaka klasyczna stacja (wtedy i dziś) poświęciłaby czas antenowy na taką ciekawą, jednakże raczej niszową tematykę?
@imieinazwisko2993
@imieinazwisko2993 2 года назад
Np. "Jestem za, a nawet przeciw"... PRIII PR
@adamjachna9999
@adamjachna9999 3 года назад
Nie wiem jakim cudem w swoim życiu przeoczyłem tak śliczny radioodbiornik. Klaudie Wilgi Marty Kondory itd stoją na polce a Julia nie. Piękny klasyk czas się za takim rozejrzec 🙂
@Laslo1981
@Laslo1981 5 лет назад
Dobry film, jedynie mała uwaga - zmieniłbym muzykę w tle, po prostu jest tak jakoś za smutno
@arturnietoperznowak7905
@arturnietoperznowak7905 4 года назад
bardzo trafna uwaga !
@santecutatso5505
@santecutatso5505 4 года назад
A czy w ogóle musi coś brzęczeć? Po co? żeby rozpraszać i denerwować? Gdy się słucha dwóch rzeczy równocześnie i jeszcze ogląda inną, to żadnej z tych czynności nie wykonuje się dobrze.
@marcinelektronik3005
@marcinelektronik3005 Год назад
Bardzo ładny Design Radia jak na 70 lata... szacun
@krolwinyl
@krolwinyl 7 месяцев назад
bardzo jedzie Dieterem Ramsem
@kamilsp7fll
@kamilsp7fll 4 года назад
Super! Wspaniała seria. A muzyka w tle przypomina mi tą, którą słyszałem w pewnym hotelu w Szwajcarii. Leciała nieustannie ale bardzo cicho przez co tworzyła super klimat i nie męczyła. Ech, wspaniale czasy szkoleń w fabryce Pilatusa...
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ 2 месяца назад
Brakuje teraz takich wykładowców konstruktorów.
@sebastiantr6418
@sebastiantr6418 4 года назад
Ja 30 lat temu przerobiłem Ninę w ciekawy sposób. Przestroiłem na nowy UKF. Dodałem stereo dekoder mojej konstrukcji na MC1309. Odbiór był b. dobry. Z dina z tyłu wyprowadziłem sygnał stereo na magnetofon. Wymieniłem wyj słuchawek na stereo i dodałem wzmacniacz sł. Nie chciałem psuć wygl zew wiec słuchawki miały poziom ust na stałe.
@altreichmacher
@altreichmacher 3 года назад
W latach 80 ojciec kupił zestaw Radmora 5102TE z tunerem AM 5122 i kolumnami.Słuchał wolnej europy po nocach.Niestety sprzęt sprzedałem i teraz żałuję. W czasach świetności,polska elektronika,jakość dźwięku była najlepsza na świecie ! Pozdrawiam wszystkich genialnych inżynierów polskiej elektroniki....
@XYZ.2023.
@XYZ.2023. 3 года назад
Sprzęt radiowy tego typu i podobny często nie oglądał półek sklepowych. Był sprzedawany spod lady. Znaczne jego ilości były eksportowane do innych krajów a "odrzuty" pojawiały się w sklepach w większych miastach, salonach radiowych itp. Pamiętam doskonale tamte czasy. Nie było łatwo nabyć taki sprzęt jaki się wymarzyło, jaki widziało się gdzieś w czasopismach, gazetach :-(
@arcon374
@arcon374 3 года назад
Mam Julie po ojcu do dzisiaj. Niestety ukf zamilkł, tylko długie. Pan Panie Grzegorzu jest prawdziwym specjalistą w swojej dziedzinie. Pozdrawiam!
@makskijowski1771
@makskijowski1771 4 года назад
mnie cholera bierze ,jak mozna było rozwalic nasze zaklady radiowe tyle kooperantów zjednoczenie unitra ,mielismy wszystko od podstaw
@Piotr62
@Piotr62 3 года назад
Od czasow Solidarnosci zaczelo sie rozkladanie socjalizmu od srodka , wspolnie z polskimi opozycjonistami i oczywiscie zachodnimi inwestorami roszarpali miedzy siebie dorobek calego 45 - lecia PRL-u wyprzedali za bezcen i sprywatyzowali Pozdrawiam !
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 года назад
maks kijowski . W sumie szkoda faktycznie. Socjalizm mógł być nadal. Gdyby był, to dziś z pewnością mielibyśmy Julię II, pewnie tradycyjnie po naszemu, coś by tam zaokrąglili, doszłyby jakieś diody, reszta byłaby identyczna. Wszak 80% elektronicznej produkcji konstrukcyjnie było takie samo przez całą dekadę lat 80'tych, i gdyby był socjalizm, to nie byłoby przeciwskazań, by dziś w 2021 roku, elektronika była identyczna jak w latach 80'tych. No i byśmy dalej jeździli Polonezem...może nawet i Nyskami z Żukami, bo w sumie Lublin został drakońsko szybko wdrożony z powodów przejścia w kapitalizm (wyszła kicha, dopiero Daewoo poprawiła konstrukcję tworzoną przez polskich inżynierów przez...20 lat!)...ale się rozmarzyłem...
@tomjani1
@tomjani1 3 года назад
Wszyscy chwalą tego pożeracza baterii jako szczyt osiągnięć tzw. Polskiej Myśli Technicznej - a ja się zastanawiam w którą szkołę rzucał kamieniami As PMT który na chama połączył z sobą wejścia obu głowic (OIRT oraz CCIR) zamiast zastosować np. dodatkowe uzwojenia antenowe połączone szeregowo a nie równolegle. W efekcie nieużywana głowica zwierała sygnał z drugiego pasma na masę. przez co znaczne malała czułość i rosłu szumy. Może to ten sam "As" który zaśmiecił pokaźny segment polskiego rynku magnetofonów (ZK147, ZK146, M2405S, Uwertura Stereo, M531, Finezja 3 Hi-Fi) bida-komplementarnymi końcówkami mocy, dobrymi conajwyżej do zasilania szczekaczek, które zniekształcały sygnał tak jakby jego część przechodziła przez prostownik pełnookresowy. Jedno i drugie kompromituje PMT okresu późnego PRL.
@jansaddam3829
@jansaddam3829 4 года назад
Mam -dostałem w spadku i bylem w szoku ,ze tak dobrze odbiera stacje w porównaniu do tych nowych Chinoli ...
@krolwinyl
@krolwinyl 7 месяцев назад
Dlaczego porównujesz z Chinolami
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 5 лет назад
Fantastyczny wywiad!
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 5 лет назад
Dziękuję bardzo! Jestem też pod wrażeniem Pańskiej działalności. Śledzę od dawna :)
@ARQ-TONTECH
@ARQ-TONTECH 5 лет назад
@@ZabytkiTechniki bardzo mi miło, dzięki.
@unitrakg8530
@unitrakg8530 5 лет назад
@@ZabytkiTechniki ARQbyTontechUNITRA to już pewna legenda w świecie dawnej elektroniki.
@radekstaniszewski1883
@radekstaniszewski1883 4 года назад
Witam. Jestem pasjonatem audio polskiego też. Oba wasze kanały są wartościowe życze wam dalszego rozwoju
@JanJan-fs8mw
@JanJan-fs8mw 4 года назад
@@ZabytkiTechniki Tak sobie myślę że mógł Pan zapytać o współczesny desing radioodbiorników dzisiejszej eltry, jestem ciekaw odpowiedzi :) A pytam nieprzypadkowo, bo wszedłem kiedyś na stronę eltry i się zniesmaczyłem jakie tam obulaste brzydajskie o dysharmonicznym stylu są te radyjka,
@Roman-up7ox
@Roman-up7ox 3 года назад
Do dzisiaj posiadam te radio zachowane w dobrym stanie. Ma przyjemne brzmienie i lubię go posłuchać wieczorem przy lampce wina i świecach.
@fantargu_pchlego1190
@fantargu_pchlego1190 4 года назад
moj hit, uwielbiam te radyjka
@zodiak865
@zodiak865 4 года назад
Moim pierwszym amplitunerem z prawdziwego zdarzenia był Zodiak Dss - 402 . Myślę że jest to konstrukcja warta wspomnienia ..... Pozdrawiam .
@buncio67
@buncio67 3 года назад
Małe sprostowanie. Trójka była mono. Nie wiem czy w Warszawie ale zdaje się, że w całej Polsce. Stereo był tylko program 4, a potem program 2. Program 1 tylko na falach długich. Lokalna stacja Radio Gdańsk "bywało" stereo. Od czasu do czasu włączał się sygnał stereo. o czym informował lektor. :)
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 года назад
Tutaj już chyba ktoś napisał, że przekaźnik krakowski podobno nadawał III PR w stereo.
@wojciechwilanoski3635
@wojciechwilanoski3635 4 года назад
Pamiętam to był rok chyba 1982-3? , bylem w trakcie standartowego rajdu po sklepach i w domu handlowym na ulicy Oławskiej we Wroclawiu na III lub IV pietrze zobaczyłem to cudo.W styropianowym opakowaniu ....na tym stoisku studio byl to akurat jedyny dostepny wtedy towar. Cena o ile pamietam 22 tysiace zł ? ten sklep studio był taką mekką , oczywiscie kupić coś można było rzadko, ale w tamtej rzeczywistosci można było przez chwilę poczuć ten klimat.
@arturoaqm2812
@arturoaqm2812 3 года назад
Swietny kanal - Powodzenia !!!
@hurtovnik32
@hurtovnik32 4 года назад
Świetny materiał - Julie mam trzy -jedna ze złomowiska druga ze " śmietnika" a trzecia "wyrwana" już złomiarzowi z wózka - ale już tak mam jak widzę logo Unitra.
@zodiak865
@zodiak865 4 года назад
Ja też jestem chory , i nie zamierzam się leczyć .
@adamjachna9999
@adamjachna9999 3 года назад
Może jakaś zamiana na coś czego nie masz 😉
@arturnietoperznowak7905
@arturnietoperznowak7905 4 года назад
Odbiornik jest genialny - ma wszystko co potrzeba poza jedną rzeczą Wystarczyło by do tego odbiornika dołożyć strojone warikapem BFO umożliwiające odbiór emisji jednowstęgowych i urządzenie stało by się hitem światowym , za który dziś płacono by nie 200 zł tylko dużo, dużo więcej...ale twardogłowość konstruktorów i ich przełorzonych oraz i uwarunkowania polityczne sprawiły, że nie spojrzano na projekt perspektywicznie
@NecrosDeus
@NecrosDeus 4 года назад
Łatwo się tak pisze będąc jakimś młodzianem co PRL zna tylko z opowieści i z filmów. To były czasy kiedy "szczypano" się o jeden, i to dosłownie, kondensator czy rezystor! Po za tym, odbiór jednowstęgowy? Krótkofalarstwo było kontrolowane, a słuchanie audycji zagranicznych nie było mile widziane, tym bardziej nikt z władzy nie chciał by jeszcze masowo odbierano emisje jednowstęgowe z amatorskich transceiverów, w których nadawać można w szerokim spektrum częstotliwości, całkiem losowo, więc z utrudnioną kontrolą.
@marinkorzeniowski4514
@marinkorzeniowski4514 3 года назад
Hmm nie powiem kawał klocka z tej Juli 😎
@unitrakg8530
@unitrakg8530 4 года назад
Mam też pomysł na odcinek o magnetofonach rodziny "ZK" produkcji ZRK i Magmoru, które przyczyniły się do powszechnej "magnetofonizacji" kraju.
@303zoom9
@303zoom9 4 года назад
To radio powstało głównie dla "swoich". Było trudno dostępne i niesamowicie drogie. Taka ciekawostka. W roku 1982 lub 1983 byłem gościnnie w odwiedzinach u kolegów, którzy tuż przed wypłynięciem byli już zaokrętowani na Darze Młodzieży. Wtedy to był zupełnie nowy statek. No i w studenckich kubrykach, w specjalnych "koszach" na ścianie były zamontowane te radia. Po jednym na kabinę.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 4 года назад
W PRL to wszystko było trudno dostępne, wręcz nieosiągalne, i niesamowicie drogie. Dziś ciężko zrozumieć to, że każda rzecz to była wielokrotność pensji, a nie jak dziś ułamek. TV kolorowy Rubin to ok. 6 pensji, polski Jowisz to 8 pensji. Za całą Diorowską wieżę z kolumnami trzeba było dać prawie roczną pensję. I w sumie prawie wszyscy mieli to samo, czyli tak naprawdę nic!
@arturoaqm2812
@arturoaqm2812 3 года назад
Ooo,to cenna wiadomosc dla mnie,marynisty.
@bentlej3993
@bentlej3993 3 года назад
O! mam to radio, kupiłem na allegro z 15 lat temu z sentymentu. W latach osiemdziesiątych było bardzo drogie i niedostępne. Kupiłem też wtedy radio Jowita z lat 70 i Blaupunkt Granada z lat 50. Za małe pieniądze (jakieś 100-200 zł za sztukę) i działające. Dziękuję za przypomnienie, muszę odkurzyć, dać do serwisu. A tak przy okazji , może ktoś polecić serwis zajmujący się renowacją takich zabytków? Pozdrawiam prowadzącego i jego gości.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 4 года назад
Ciekaw jestem czy przenikały się w jakiś sposób rozwiązania radzieckie i nasze. Oni też mieli Okieana
@NecrosDeus
@NecrosDeus 4 года назад
Według mojej wiedzy nie utrzymywaliśmy żadnych "stosunków" inżynierskich w zakresie elektroniki użytkowej, za wyjątkiem licencyjnej produkcji OTC Rubin.
@unitrakg8530
@unitrakg8530 5 лет назад
To może teraz odcinek o najpopularniejszych przenośnych kaseciakach, czyli serii MK 23x i pochodnych od nich konstrukcjom radiomagnetofonów MK 2500, RB 3200, RM 30x... ?
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 5 лет назад
Ciekawy pomysł. Moim pierwszym magnetofonem był właśnie MK232P. Póki co nie znam nikogo z Kasprzaka. Wkrótce powinno się to jednak zmienić, bo gdzieś z tyłu głowy mam duży projekt z Koncertem w roli głównej. Gdyby więc ktoś mógł pomóc w takich kontaktach, to będę wdzięczny :)
@unitrakg8530
@unitrakg8530 5 лет назад
@@ZabytkiTechniki Niestety nie znam nikogo, kto pracował w Kasprzaku. Myślę, że na Unitra-Klubie znajdziesz kogoś, kto mógłby mieć takie kontakty.
@slavokal7376
@slavokal7376 5 лет назад
Prawdziwym skokiem technicznym i "szałem" był wtedy magnetofon Koncert. Mechanike miał chyba Revoxa.Ten sprzęt, można juz był porównywac z zachodnimi maszynkami.
@unitrakg8530
@unitrakg8530 5 лет назад
@@slavokal7376 Koncert mimo mechaniki Revoxa miał gorsze wykonanie elektroniczne. Niekiedy poczciwe Zetki były bardziej niezawodne.
@slavokal7376
@slavokal7376 5 лет назад
@@unitrakg8530 To prawda elektronikę miał naszą, i siedziały w nim chyba niebieskie elwy :) No ale w tego typu sprzętach mechanika, naped odgrywają duże znaczenie a tym bił na głowe inne nasze magnetofony.
@bogdan1bodzio
@bogdan1bodzio 4 года назад
Mam takie i wiele innych takie ostatnio akurat dostałem jako prezent jak sie właściciel mieszkania co mu usługę wykonywałem dowiedział że kolekcjonuje stare radia dodatkowo dał jeszcze kamerę na taśmy VHS o dziwo wszystko sprawne Takie radia z czasów PRLu można trafić w dobrej cenie na OLXie lub allegro w licytacji wygrać
@NecrosDeus
@NecrosDeus 4 года назад
No nie bardzo. To co jest dostępne to po wyglądzie widać, że to wyciągnięte ze szrotu czy z piwnicy. Ceny niemałe, ze względu na sztucznie napędzony popyt handlarze starzyzną bardzo się cenią. Są egzemplarze "domowe", w dobrym lub bardzo dobrym stanie, ale są tylko w opcji "kup teraz" a ceny są bardzo wysokie jak za taki sprzęt, no chyba, że uznamy Unitrę za sprzęt kolekcjonerski, a nie do normalnego muzycznego użytkowania.
@benekbeniowski8752
@benekbeniowski8752 3 года назад
A nie jest to GRUNDIG yacht boy typu nie pamiętam.Mam gdzieś jeszcze prospekt firmowy z l.80 mogę sprawdzić
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 4 года назад
Film jest niepoprawny politycznie - nie było plucia na PRL
@indianajons8680
@indianajons8680 2 года назад
Jest jeszcze pewna sprawa...Te radio odbierało Wolną Europę na tych częstotliwościach gdzie nie było zagłuszane, włączając sekretny przycisk umożliwiało podsłuch Milicji i SB. Ciekawe jaka to była ta, sekretna kombinacja klawiszy
@heniumon
@heniumon Год назад
Eltra wpólczesna produkuje odbiorniki przenosnie moze ktos pomyśłałby o reaktywacje odbiornika Julia stero?
@adamz9933
@adamz9933 5 лет назад
Fajnie gdyby był film o Mai pierwszym radiomagnetofonie Eltry bez zakresu fal długich.
@wadysawmazurek255
@wadysawmazurek255 4 года назад
Podziwiam Ten Program - Ponieważ Elektroniką RTV - Zajmuje Się Od - 1972 roku - Znam Ten Temat Doskonale - Pozdrawiam Serdecznie - S P8 ECT
@bartekb8222
@bartekb8222 4 года назад
Można powiedzieć, że konstrukcja genialna i prosta zarazem. P.S. Takich zdolnych ludzi mieliśmy, a ich talent został zabity przez socjalizm. Szacunek dla tego Pana. Ale przecież socjalizm to genialny ustrój :D
@slavokal7376
@slavokal7376 5 лет назад
Podobne radyjka to Maria i Sabina. Udane konstrukcje jak na tamte lata (80), i możliwości. Krótkie od 6M do 21, w kilku podzakresach, podwójna przemiana. Selektywne, świetna czułość, no ale w tedy nie było tyle śmieci w eterze. UKF był tylko OIRT, ale Julka z tego co pamietam też chyba miała jakoś do 100MHz. No i mniejsze i lżejsze .
@HerrGrasso
@HerrGrasso 5 лет назад
Na filmie jest podany zakres: CCIR do 100, z czego wynika ze West odbierał wszystko, co nadawał Ost, a Ost łapał tylko połowę tego, co nadawał West.
@SP4XD
@SP4XD 4 года назад
DOKŁADNIE .OR Maria bił Julię na zakresie KF bez problemu (dzięki podwójnej przemianie).W Julii widać mocną fascynację lepszymi odbiornikami przenośnymi firmy Grundig ( tyle że sprzed kilku lat przed jej powstaniem...)Podobną "fascynację" przejawiały zakłady "Radiotehnika" ze swoimi VEF z ZSRR (Łotwa). Ale trzeba przyznać , że takiego radia z 1 głośnikiem i torem audio /dekoderem stereo chyba nikt nie robił.Smutna muzyka w tle , bo niestety byliśmy strasznie do tylu w latach 70-80 w elektronicznym sprzęcie powszechnego użytku :) .Jak u nas topowym osiągnięciem był b.drogi amplituner Radmor serii 5100, z przestrajaniem "gów......mi" potencjometrami wieloobrotowymi z Telpodu i 2N3055 w końcówkach m.cz., (chociaż brzmienie miał rzeczywiście dobre) to liczące sie firmy zachodnie już dawno produkowały tunery z syntezą PLL ,cyfrową skalą, tranzystorami MOSFET w głowicach UKF itd.Sony produkowało przenośne odbiorniki z PLL, podwójną przemianą na KF(100kHz-26MHz np. ICF-2001) i o mniejszych wymiarach(zasilanie 3x R20) np w 1980r(!) .Podobnie National Panasonic, Sanyo, ITT czy ciągle niedościgniony Grundig . Ale SZACUNEK za przedstawienie sprzętu z Unitry, to NASZA HISTORIA, podobnie jak wypowiedzi ludzi zaangażowanych w powstanie tych urządzeń w tak trudnych , specyficznych czasach(np. braku dobrych podzespołów). To była także moja młodość, te urządzenia, wtedy podziwiane (gdy wiedziałem więcej i poznałem inne -to czasem trochę mniej ).Na nich uczyłem się elektroniki i radiotechniki, sentyment pozostał. Dziękuję i czekam na następne.
@slavokal7376
@slavokal7376 4 года назад
@@SP4XD No niestety byliśmy do tyłu. W czasach Julki i Mari na zachodzie były już radyjka z syntezą. Nawet nie dawno oglądałem filmik z Sondy 1983r, jak Kamiński prezentuje radyjko w którym częstotliwość wybiera się przyciskami ;). No ale w tedy można było sobe pozwolić na katalog, folder reklamowy z tymi sprzętami, jak udało się zdobyc. W VEF-ach podoba mi się ten bębnowy przełącznik zakresów , jak w wojskowych starszych sprzętach. Co do radmorów to nie do końca rozumiem ten zachwyt i obecną fascynację (ceny jakie osiągają) tym sprzętem. Te stroiki to rzeczywiście szajs, końcówka na 2N3055 ok, ale to nie była przecież para komplementarna. Ale w porównaniu z kleopatrą, meluzynż to był skok.
@steam7087
@steam7087 4 года назад
Slavo Kal To może w przypadku Radmora nawet nie tyle kwestia parametrów, ile tego, że rzeczywiście był niezły i jednocześnie na tabliczkach znamionowych umieszczano napis "Made in Poland". Bo my nadal jesteśmy ambitni, nadal sporo potrafimy, tylko musimy mieć możliwość rozwoju.
@marcinrojek8995
@marcinrojek8995 2 года назад
Swietny materiał, chciałbym móc taki kupić..
@sydoriusz
@sydoriusz 4 года назад
Brakuje tutaj informacji. Kilka lat temu w czasopiśmie "Serwis Elekrtoniki" ukazał się artykuł autorstwa konstruktora "Julii" mówiący o potrzebie kilkudziesięciu zmianom przywracającym pierwotny zamysł parametrom Julii. Te odstępstwa były podyktowane uniemożliwieniem nasłuchu jedynie wiarygodnie przekazujące wiadomości stacjom. W artykule są podane wszystkie potrzebne informacje pozwalające aby przywrócić do pełni szczęścia parametry Julii.Nie była to wola konstruktora lecz ścisła zależność tamtych czasów.
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 4 года назад
Bardzo ciekawa informacja, ale pomimo, że znalazłem spis treści SE (w.serwis-elektroniki.com.pl/spis_tresci_SE.pdf), to artykułu nie mogą namierzyć. Może pamięta Pan coś jeszcze?
@andwa7573
@andwa7573 2 года назад
Mam takie, tylko nie działa, całkowity brak odbioru...
@wojciechwilanoski3635
@wojciechwilanoski3635 3 года назад
A układy scalone też konstrukcja krajowa?
@TomaszekGEO
@TomaszekGEO 4 года назад
Julia jest śliczna ciekawe czy można znaleźć jeszcze na rynku prawie nówkę i w kartoniku z papierami chętnie bym nabył. POZDRAWIAM
@megawhitemaster7740
@megawhitemaster7740 2 года назад
super gosc.
@andrzejkowalski5671
@andrzejkowalski5671 7 месяцев назад
Mam pytanie, czy to radio można wykorzystać jako głośnik do smartfona? Jeżeli tak to jaki trzeba użyć kabel? W smartfonie Jack 3,5 ale który wtyk w radiu i jaka końcówka?
@Karol_Hamburger
@Karol_Hamburger 2 года назад
Będąc dzieckiem zasypiałem przy tym radiu. Teraz leży gdzieś na strychu, ale myślę, że za jakiś czas znajdę na nie miejsce w domu.
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 2 года назад
Trzymam kciuki :) A ta malinka? To może jakiś projekt?
@zodiak865
@zodiak865 4 года назад
Może szkoda że dziś nie ma tak dużego zapotrzebowania na tej klasy sprzęt . Ciekawe czy dziś Bydgoska Eltra ,potrafiła by wypuścić podobnej klasy radio ?
@NecrosDeus
@NecrosDeus 4 года назад
Tak, szkoda, ale niestety, słuchanie radia powoli odchodzi w siną dal. To globalna tendencja. Ludzie po prostu przestają słuchać radia bo mają alternatywę w wiadomych rzeczach. UKF zamiera, tunerów FM jest już w sprzedaży tyle co kot napłakał, i każdy jest bardzo złej jakości. DAB to już praktycznie przepadł i nikt nie jest zainteresowany jego rozwijaniem, co w sumie mi to nie przeszkadza. Mnóstwo stacji z fal krótkich zniknęło, ze średnimi falami robi powoli się to samo! W dobie Netu i satelity radio straciło na znaczeniu. Radiostacje krótkofalowe i średniofalowe są w sumie utrzymywane przez niektóre państwa tylko z powodów prestiżowych. Oczywiście nie mam na myśli Chin, państw afrykańskich czy arabskich, tam z oczywistych względów takie radio ma jeszcze sens. Nie ma chętnych do słuchania rozgłośni radiowych, to i nie ma produkcji odpowiednich radyjek. Sony, Philips, i inni, już dawno zrezygnowali z produkcji globalnych odbiorników, Sangean trzepie jeden niezmieniony model od wielu lat, który zresztą nie jest dobrym komunikacyjnym odbiornikiem, bo na KF jest "głuchy" (miałem, sprawdziłem, oddałem do sklepu). Tecsun już praktycznie kończy produkcję globalnych odbiorników, jego najnowszy model PL 990, czy H 501, mają już być ostatnimi radiami i jak długo będą produkowane to nikt nie wie! Więcej, nawet firmy robiące sprzęt dla krótkofalowców rezygnują z produkcji samych odbiorników. Nie ma już co słuchać, poginęły małe rozgłośnie, na falach tylko chińszczyzna powielana przez dziesiątki nadajników i kilka stacji bogatych państw, które stać na wysyłanie kasy w eter, którego nikt nie słucha. Niestety, powoli jesteśmy świadkami śmierci radiofonii opartej na falach radiowych. Tak na marginesie. Julia to bardzo dobre radio i chętnie bym kupił, gdyby było w bardzo dobrym stanie. To co mi się podoba, to bardzo dobry dźwięk, słuchanie stacji KF to prawdziwa przyjemność. Inne dzisiejsze radia, Sangean, Tecsun, i podobne, nawet do pięt nie dorastają pod tym względem. Na koniec przygody z globalną radiofonią chciałbym sobie kupić tego Tecsun PL 990 ( ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-9asB3keMrE0.html ), ale zastanawiam się bo jakość dźwięku nie odpowiada mi. Dziś nikt nie potrafi zrobić barwy dźwięku porządnie, albo dźwięk cienki, nadający się do komunikatów głosowych a do muzyki nie, albo zbyt basowy - do niczego się nie nadający. Julia pod tym względem to naprawdę rewelacja!
@Nieciej
@Nieciej 3 года назад
Zakres CCIR 87,5 - 100, a więc i tak bardzo niepełny - być może ktoś jednak na te 8 MHz więcej się nie zgodził albo po prostu w tym NRD wykorzystywany był tylko właśnie taki. Nie przystaje też do pierwotnego, "starego" zakresu CCIR, który kończył się bodaj na 103 MHz zamiast 108. Za pomocą odbiornika UKF OIRT można było w Warszawie słuchać częstotliwości różnicowej fonii telewizyjnego kanału 2 OIRT (65,75MHz) czyli Programu I Telewizji Polskiej (w innych miastach mógł na tym kanale nadawać także Program II, ale nie wiem gdzie poza Warszawą był on wykorzystywany i który z dwóch programów telewizyjnych tam na nim nadawano) - w przerwach emisji audycji telewizyjnych można było słuchać na tej częstotliwości Programu I Polskiego Radia retransmitowanego w jakości FM mono w towarzystwie "obrazu kontrolnego" i to były jedyne okazje aby posłuchać tej stacji na FM, zanim runął długofalowy maszt w Gąbinie. W późniejszym okresie TVP1 przeniesiono na kanał 11, aby nie zaśmiecał i tak wąskiego UKF-u, a TVP2 z 11 na 27 i tym prostym sposobem na starych, 12-to kanałowych telewizorach (w tym na kolorowych Rubinach) w latach 90-tych XX wieku znów był w Warszawie dostępny tylko jeden program telewizyjny.
@AdamAdam-bp4qq
@AdamAdam-bp4qq 3 года назад
Zastanawia mnie gdzie PR3 był w stereo?
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 года назад
W PRL to nawet ciężko powiedzieć, że jakiś program radiowy był w stereo. W stereo leciały pojedyncze audycje, i to w sumie tylko na II PR.
@AdamAdam-bp4qq
@AdamAdam-bp4qq 3 года назад
To że PR2 nadawał w stereo to ogólnie wiadomo ale PR3 w stereo jak wspomina Grzegorz Strzelewicz?
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 года назад
@@AdamAdam-bp4qq Trochę zaintrygował mnie ten temat i tak na szybko znalazłem taki materiał: stareaudycje.pl/category/program-iii/ Jest tam taki wybiórczy program, i faktycznie, w roku 1985, 1986, na PR III są pojedyncze audycje oznaczone jako stereo. Lata 80'te to podstawówka i szkoła średnia, w sumie program III istniał tylko z powodu LP PR III i raczej nie był to wiek do angażowania się w słuchanie radia na innym poziomie niż muzyka. Mnie stereo raczej kojarzy się z dwójką, jakoś nie pamiętam by na PR III zapalała mi się dioda stereo, choć tak naprawdę audycji jakiś się nie szukało, tylko włączało się od razu LP PR III. Dziwna to historia, ale w programowej rozpisce są jakieś audycje w stereo.
@AdamAdam-bp4qq
@AdamAdam-bp4qq 3 года назад
@@NecrosDeus W 1986r PR3 w stereo odbierałem z Krakowa mając pod nosem nadajnik z Katowic ale niestety długo jeszcze nadający w mono. Kolejna stacja radiowa nadająca w stereo to styczeń 1990r, retransmisja francuskiego Fun Radio, obecny RMF FM także z Krakowa.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 года назад
@@AdamAdam-bp4qq To znaczy, że czy był sygnał w stereo, czy też nie, zależało od przekaźnika? Fun Radio odbierałem w szumach, stereo się zrywało, ale najważniejsze było to, że ciągle leciały piosenki, i to fajne. W naszym radiu cały PRL to była jedna wieka rozpacz, pojedyncze audycje z muzyką, i tylko chyba pół promila tego, co wtedy grali na świecie. Dlatego Fun Radio było jak z innej galaktyki. Wtedy w DX'owanie na UKF nie bawiłem się, więc nie nasłuchiwałem wcześniej, przed Fun Radio, krakowskiego przekaźnika. Korzystałem z przekaźnika na Świętym Krzyżu. na "trójce" słuchałem w zasadzie tylko LP PR III, więc mogły mi jakieś inne audycje w stereo umknąć, chyba że, przekaźnik na Św. Krzyżu nie retransmitował PR III w stereo.
@jarek9859
@jarek9859 3 года назад
Od dziś mam i ja 😃
@elektron2301
@elektron2301 2 года назад
Julia jest bardzo fajna
@nocnegrane2851
@nocnegrane2851 5 лет назад
Nie wiem czy ktoś to zauważył, ale koncepcyjna Julia nie dość, że miała 7 zakresów fal krótkich, to też fale średnie zostały rozbite na dwa podzakresy. Julia wprowadzona do produkcji miała tylko jeden zakres fal średnich
@slavokal7376
@slavokal7376 5 лет назад
W Polsce w latach 90 położyli chyba 17 masztów do średnich zażądzanych przez emitel należądzy do tpsa, no ale jak juz było france to się nie opłacało, pominięto chociażby względy strategiczne. Jeżeli chodzi o średnie to odpal julke wieczorem, sporo nadajników rumonskich (im się oplaca :), angielskie stacje sporo. Ogólnie to kręć gałą, pozdrawiam
@nocnegrane2851
@nocnegrane2851 5 лет назад
@@slavokal7376 Tak, wiem o tym. Na średnich wieczorem dużo stacji mam na średnich i parę też na długich, nie licząc Polskiego Radia. Na krótkich nawet w dzień potrafię coś odebrać czysto i to wszystko na kawałku kabla. Anglikom się opłaca, Rumunom się opłaca, Chińczykom się opłaca, tylko w naszej najjaśniejszej Rzeczypospolitej się nie opłaca
@NecrosDeus
@NecrosDeus 4 года назад
@@slavokal7376 Fale średnie nie mają zbyt dużego zasięgu. Radiofonię buduje się w oparciu o jakieś założenia. W naszym kraju było założenie, że dostęp do wiadomości z kraju powinni mieć obywatele przebywający w Polsce i czasowo w najbliższych Polsce krajach, nie ukrywajmy, socjalistycznych. W czasach kiedy UKF dopiero raczkował i nie pokrywał zasięgiem sensownej powierzchni, to stacje średniofalowe były stacjami głównymi. W latach 90'tych sporo się pozmieniało, zwłaszcza z pieniędzmi. Turystami nikt się już nie przejmował, nikt na nich nie chciał kasy łożyć, a pokrycie nadajnikami UKF było wystarczające do pełnego pokrycia stacjami całego kraju. Rumunia na dużej przestrzeni jest terenem górzystym gdzie UKF się nie sprawdza, natomiast użycie radiostacji średniofalowych ma jak najbardziej sens. Może dlatego utrzymują średnie fale. Wiele bogatych państw utrzymuje radiostacje średniofalowe dla prestiżu, choć co chwila jakaś radiostacja milknie. Dziś średnie fale nie mają ekonomicznego uzasadnienia w przeciwieństwie do fal krótkich, których globalny zasięg daje możliwości reprezentowania kraju na całym świecie. Fale średnie były wykorzystywane do pokrycia stacjami radiowymi terenu kraju przed erą nadajników UKF. Potem straciły na znaczeniu. W Polsce raczej nie ma kasy na prestiż, więc zrezygnowano z radiofonii średniofalowej.
@slavokal7376
@slavokal7376 4 года назад
@@NecrosDeus Rzeczowa opinia, trudno się nie zgodzic, pozdrawiam.
@steam7087
@steam7087 4 года назад
Władza nie była monolitem. Dostęp do informacji nie był dla wszystkich jej członków jednakowy. Może tu należy upatrywać przyczyn zgody ma budowę tej jakości bloku fal krótkich.
@marekmaj.3683
@marekmaj.3683 4 года назад
Ogólnie lubię te filmy ,są częścią historii w której przyszło mi żyć. Jeśli chodzi o Julię ,to niestety wiele dobrego o niej powiedzieć się nie da. W stosunku do Radmora ,który był raczej nieosiągalny to było dno. Kupiłem Julię tylko dlatego ,że nie mogłem kupić powyższego .Szczerze mówiąc zawsze tego żałowałem .Dopiero wiele lat potem kupiłem Technicsa i to już była inna bajka....
@su27mig29
@su27mig29 3 года назад
Może Julia w wersji mono
@ukaszromanowski3220
@ukaszromanowski3220 4 года назад
Wnętrze mojego egzemplarza : ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-Ba6OJZIDZnU.html
@zbigniewbibisys9999
@zbigniewbibisys9999 3 года назад
Panowie nie widać skali porównawczej jakie to wielkie jest.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 года назад
Niektóre zachodnie konstrukcje odbiorników globalnych miały podobne gabaryty, czasem nawet były większe.
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 4 года назад
Obecnie nie dałoby się produkować takiego radioodbiornika z elementów krajowych, bo ich nie ma.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 4 года назад
Mnie jakoś brak CEMI i Telpodu przede wszystkim absolutnie nie przeszkadza! W przypadku Telpodu to nawet bardzo się cieszę bo akurat do niej mam osobisty uraz. Ciężko lubić tę patologię gdy jechało się grubo ponad 100 km do firmowego sklepu na Zwierzynieckiej w Krakowie, po czym stało się ze 3 godziny, a to co kupiłeś to z marszu 1/3 nadawała się do wyrzucenia do śmieci, a reszta dużo lepsza nie była! Zajmowałem się elektroniką od 1980 roku. Od tego momentu, aż do powiedzmy 1990 roku, ani CEMI, ani Telpod, kompletnie nic nie zrobiły by polepszyć jakość swoich wyrobów, całe 10 lat dziadostwo! Ja tam po nich nie płaczę!
@b.k.2804
@b.k.2804 3 года назад
W ogóle świat okazał sie mądry imaczej, pozwalając Chinom wszystko przejać.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 года назад
@@b.k.2804 Tu faktycznie źle wyszło. Nie jestem zwolennikiem socjalizmu i zdecydowanie nie widziałem szansy przetrwania polskiej elektroniki po 1989 roku, ale fakt oddania elektroniki (i nie tylko) przez cały świat Chińczykom, to była zła decyzja z punktu widzenia konsumenta.
@b.k.2804
@b.k.2804 3 года назад
@@NecrosDeus Brak protekcjonizmu się zemścił, szansa była, Chińczycy też tłukli badziew. Konsument jako taki nie cierpi, bo jak zapłaci dobrą cenę to i dobry towar Chinczycy dostarczą, tu chodzi o bezpieczeństwo, lepiej mieć swoje i toporne nawet, niż uzależniać sie od żółtej szarańczy.
@Excray80
@Excray80 4 года назад
4:52 - Czyżbym widział rodzinne podobieństwo.
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 4 года назад
Chyba pierwszej Julii do tej drugiej :)
@nijaki68
@nijaki68 4 года назад
Piszę ten komentarz w połowie tego wywiadu.... nie wiem czy dam radę tego ględzenia wysłuchać. Gość projektował obudowy a pitoli jak potłuczony o elektronice - najlepsze było "amplituda częstotliwości" pod koniec 8 minuty filmu....
@PENelektronik
@PENelektronik Год назад
Mam takie cacko, poślę bez żalu.
@buncio67
@buncio67 3 года назад
Grundig Ocean Boy i wyższa seria Satellit tej samej firmy. Zakres CCiR jest niepełny.
@sp3sfzslawek555
@sp3sfzslawek555 4 года назад
Jeśli chodzi o fale krótkie, to moje zdanie jest takie: miał to być wyrób atrakcyjny dla klienta "na zachodzie". Nie było możliwości, aby wyprodukować odbiornik, który zdobyłby klientów ze względu na brzmienie, moc, czy inne parametry ważne dla odbioru na ukf. Więc postawiono na dobry odbiór na SW. Tak to niestety było, w tamtych czasach, zakłady które sprzedawały "na eksport", miały o wiele większy zysk. Oczywiście nie wszystko im się dostawało, albowiem większość dewiz zabierało "państwo". Ale i tak było to dużo, wystarczy sobie policzyć, za jaką cenę były sprzedawane towary "na zachodzie", za twarde waluty, a ile kosztowało to samo, kupowane w kraju, za złotówki. Mimo, że nasze wyroby nie miały przeważnie wysokiej ceny (jeśli nie były produkcją obrandowaną jakąś znaną marką), to przynosiły o wiele większy "zysk", niż sprzedane wtedy w Polsce.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 года назад
W warunkach PRL to ciężko mówić o jakimkolwiek zysku, bo ekonomia była fikcją. Do przemian gospodarczych w 1989 roku, kiedy urealniono pieniądz, i kiedy kasy było tyle ile udało się sprzedać tego co się produkowało, to wcześniej zysk był pojęciem abstrakcyjnym. Zakład po prostu miał produkować, ilość produkcji była ważna o tyle, że były braki na rynku, więc produkcja musiała być maksymalnie duża. Na wyniki finansowe zakładu nie miało to kompletnie wpływu, bo finansowe regulacje dokonywało się według potrzeb, drukując odpowiednią ilość pieniędzy. Na Zachodzie, 1000 pracowników produkowało czegoś 100 000 sztuk, u nas 10 000 pracowników (a były takie zakłady) produkowało czegoś 30 000 sztuk! W sumie każdy musiał mieć pracę, i to było najważniejsze! Eksport był o tyle ważny, bo z niego były deficytowe dewizy, które były na gwałt potrzebne do wkładów dewizowych w zakładach produkcyjnych, jak i na spłatę rat kredytów, zaciągniętych zresztą przez Gierka. Manię sprzedawana na Zachód wszystkiego za wszelką cenę, celem pozyskania cennych dewiz, zapoczątkowano w 1976 roku, wywożąc z Polski praktycznie cały cukier. To co zostało w Polsce było sprzedawane normalnie w sklepie po dużej podwyżce, a żeby nie było tradycyjnych robotniczych rozruchów z powodu podwyżki, to pewną część cukru sprzedawano po niskiej cenie, aczkolwiek był on dostępny w pewnej formie reglamentacji - bony/talony/kartki. Zwał jak zwał, to "coś" umożliwiało zakup cukru po normalnej cenie. Celem eksportu nie był zysk, tylko pozyskanie dewiz. Ciężko mówić o jakimkolwiek zysku, pod jakąkolwiek postacią, kiedy wiele wyrobów sprzedawano poniżej granicy zdrowego rozsądku. Dziś byśmy to nazwali sprzedaż poniżej kosztów produkcji. Skutek był taki, że za dewizy sprzedawaliśmy co mogliśmy, i to za przysłowiowe pół darmo. Na temat naszego eksportu na Zachód powstało wiele mitów. Prawda jest taka, że nasze wyroby były jakościowo kiepskie i technologicznie słabe. Udawało nam się cokolwiek sprzedać, bo to było tanie! Tak skąpiliśmy dewiz, że nie wypromowaliśmy "marki" Unitra, choć sporo jej produktów faktycznie było eksportowanych. Pod tym znakiem sprzętu było niewiele, za to różne firmy, dziś nawet jeszcze istniejące (Conrad), kupowały za niewielkie pieniądze tę Unitrę, i pod różnymi nazwami handlowymi sprzedawali ją. Ten sprzęt był o ok. 30% tańszy niż np. Tesla, która na Zachodzie istniała pod swoją marką i była w klasie średniej, a nasza Unitra to niestety sprzęt klasy marketowej. To taka dzisiejsza np. Manta. Taka jest prawda o eksporcie naszego sprzętu audio. Zresztą, Polonez też był naszym hitem eksportowym, sprzedawanym za 3-4 pensje w hipermarkecie. Z przedmiotami stricte przemysłowymi było podobnie. Nasz hit, silniki elektryczne, to kobyły o połowę większe i bardziej prądożerne od podobnych konstrukcji zachodnich. Sprzedawały się, bo kosztowały ułamek ceny silników firmowych. Do nawiewów i mniej ambitnych zastosowań napędowych nadawały się. Tak było praktycznie ze wszystkim. Proponowaliśmy bardzo niskie ceny, więc Zachód to kupował. Czasem ceny były naprawdę niskie, byleby tylko były z tego jakieś dewizy! Zysk był nieważny, bo ciężko operować w PRL pojęciem zysku z ekonomicznego punktu widzenia, najważniejszy był fakt pozyskania bardzo dla nas cennych dewiz!
@sp3sfzslawek555
@sp3sfzslawek555 2 года назад
@@NecrosDeus To prawda, jako "zysk" raczej rozumiałem na przykład dostęp do dewiz, materiałów czy innych trudnodostępnych dóbr, ważnych dla producenta. Faktem jest, że pensja w ówczesnych złotówkach, nie pozwalała na zakup tego samego towaru sprzedawanego "na zachodzie", wiadomo jaki był wtedy kurs czarnorynkowy.
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 4 года назад
Co to jest "design"?
@JanKowalski-qv1oe
@JanKowalski-qv1oe 4 года назад
wzornictwo
@arturrudolf9389
@arturrudolf9389 Год назад
Styl
@midasik
@midasik 4 года назад
Ogólnie to ciekawy sprzęt, chętnie bym nabył, ale film jak dla mnie to flaki z olejem.
@helenafozumeho9391
@helenafozumeho9391 8 месяцев назад
mam Julię... 😊 i działa...
@krolwinyl
@krolwinyl 7 месяцев назад
W tle Chris Isaac "Wicked Game"... aha receiver przez V
@annaboczkowska8424
@annaboczkowska8424 3 года назад
Muzyka pogrzebowa ! 👎
@2003pipi
@2003pipi 4 года назад
W 1976 na pewno grundig nie był lepszy !!sąsiad kupił go w 1980 roku to było drogie radio ładnie grało i do tego było natyle czułe że mieszkając przy granicy można słuchać było austryjackie stacje ukf ..mieszkałem w Ustroniu to w górach..piekne radio..Ciężko było go zdobyć.. -ale późniejsze modele grundig serii satellite- profesjonal-international 600 oraz 650 nie ma co do czego porównać ale to 1986 rok na syntezie z ssb - to 10 lat później.. - tylko moje pytanie jak można było takie coś ELTRA -UNITRA_RADMOR i inne ..zgnoić do przysłowiowego zera.. Nie wierzę że rzesza konstruktorów nie szła do przodu z projektami tym bardziej że te co na nasz rynek szło to były odrzuty exportowe ..
@NecrosDeus
@NecrosDeus 4 года назад
Radmora nikt nie zgnoił do przysłowiowego zera! W PRL, produkcja audio była całkowicie marginalna, Radmor w ogóle zajmował się telekomunikacją. Po 1989 roku było dokładnie tak samo. Audio to margines produkcji, który w nowej gospodarczej rzeczywistości już był nawet pomijalny w tym co robił Radmor. Wieże serii 5500 nie sprzedawały się dobrze, więc Radmor zrezygnował sam z produkcji audio! Nikt nie zgnoił Radmora, no chyba że masz na myśli samych klientów, którzy wybierali inny sprzęt niż Radmora serii 5500, który wcale rewelacją nie był, na dodatek był bardzo drogi. To był sprzęt całkowicie przeciętnej klasy, jakich wtedy na rynku pojawiło się mnóstwo. Lepszą alternatywą była tańsza wieża Diory serii 500 i 700. Radmor zrezygnował z audio bo po prostu nie zaoferował sprzęt, który ludzie by kupowali. I tyle w tym temacie!
@JanKowalski-yu4vd
@JanKowalski-yu4vd 3 года назад
Ale RADMOR nadal istnieje. Sprzet radiokomunikacyjny robią. Jako jeden z nielicznych z zrzeszenia Unitry przetrwał.
@imho4990
@imho4990 4 года назад
Koszmarna muzyka. Nie da się tego ogladać.
@buncio67
@buncio67 3 года назад
Trzeba powiedzieć, że jest to wzorniczy majstersztyk. Ciężki i jak mówi pan Grzegorz Strzelewicz, raczej odbiornik przestwany niż przenośny. Warto zwrócić uwagę na solidność konstrukcji. Wtedy i nawet dziś wygląda znakomicie. Skala pionowa, podobnie jak w Grundigu (choć nie Grundig taki tym skali wymyślił). Moim zdaniem wygląda znacznie lepiej niż Grundig. Bardzo ładnie uporządkowany wzorniczo. Teraz wady. Słaba elektronika, przedumana i zawodna. Dlatego radio nie odniosło sukcesu rynkowego. Bardzo szkoda.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 года назад
Kolego. Praktycznie wszystko w PRL odnosiło sukces rynkowy, a słaba jakość absolutnie nie dyskwalifikowała, bo to była norma! Nie wiem, czy w PRL w ogóle jakiś egzemplarz magnetofonu, a tym bardziej radiomagnetofonu, był w pełni sprawny. Po ZURT'ach pełno było sprzętu, były nawet Radmory. Ileż to ja razy przyniosłem coś do domu i po włączeniu urządzenie okazywało się martwe! Był czas, gdy towaru nie sprawdzało się w sklepie, tylko czasem nawet kupowało się przez drzwi. Dawałeś pieniądze, dostawałeś paczkę i dopiero w domu sprawdzałeś co w ogóle w niej jest! Czasem było tak, że niedziałający, czy wadliwy sprzęt zanosiłeś do sklepu, a on był od ręki sprzedawany chętnej osobie. Po sklepach nic nie było, więc cokolwiek się pojawiło, to znikało. Ta Julia to był towar mocno deficytowy, znakomita większość potencjalnych klientów to jej nawet w sklepie nie widziała! W realiach PRL ciężko mówić o sukcesie czy nie, mając na uwadze niesamowity niedobór towarów w sklepach. Na pniu sprzedawały się nawet wadliwe egzemplarze, niby odrzuty z eksportu.
@brudgerfrudger2174
@brudgerfrudger2174 3 года назад
Dròg bylo mniej ake bylo gdzie jeździć
@NecrosDeus
@NecrosDeus 3 года назад
No tak. Dziś dróg bez liku a nie ma gdzie pojechać! 🤦‍♂️
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 4 года назад
Radioodbiorniki Julia Stereo przestano produkować w mniej więcej tym w czasie , kiedy przestała istnieć Polska - szkoda.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 4 года назад
Aha, to Polska była według ciebie wtedy kiedy byliśmy de facto republiką RAD, a jak komuniści przestali rządzić i ZSRR już do nas nic nie miał, to już Polski nie ma. No ciekawy pogląd!
@dardar7445
@dardar7445 4 года назад
Ten starszy siwy Pan to nie ma pojęcia o elektronice. Gdzieś dzwoniło lecz nie wiadomo w którym kościele.
@janjankowski3443
@janjankowski3443 4 года назад
"Tu rozgłośnia polska Radia Wolna Europa" dało się słyszeć. Nie ulegało w tamtych czasach żadnej wątpliwości, że to ideologiczna szczekaczka. Była zakłócana, a tym samych chętniej słuchana. Czy posługiwała się prawdą? Ważny był efekt ideologiczny, a nie prawda. Wystarczyło posłuchać np. BBC czy nawet Głosu Ameryki, by zauważyć różnicę. RWE nie dawało słuchaczowi miejsca na myślenie. BBC podawało co donosi Reuter ale i co TASS. RWE nie poddawało krytyce np. wojny wietnamskiej, jej niegodziwości, ilości zrzuconych bomb, większej niż w II wojnie światowej, użycia napalmu, defoliantów, nalotów dywanowych i niszczenia całych buddyjskich kompleksów świątynnych itp. Dziwne, bo krajowe media też nie prowadziły jakiejś wyrafinowanej, medialnej wojny ideologicznej. Być może robiła to sekcja zagraniczna. O Katyniu się po prostu nie mówiło, jak dzisiaj nie mówi się o naciskach Roosevelta i Churchilla w Jałcie, by tzw. ziemie odzyskane należały do Niemiec. Oplucie polskiego ambasadora w Izraelu, przeszło bez ostrej noty dyplomatycznej, a już zatrzymanie i wypuszczenie brytyjskiego dyplomaty w Iranie, takową skutkowało. Nie chcieliśmy się narażać sojusznikom i nie narażamy się dalej. Nie mieliśmy i nie mamy własnej polityki zagranicznej jak Erdogan. Mam też takie wrażenie, że Francuzi nie specjalnie kochali Jankesów, gdyż w ich programach można było to zauważyć. "C'est Paris" - Mówi Paryż i jakby troszeczkę inny świat. Jeśli ogląda się Planet +, to można też to spostrzec. Ostatnio oglądałem program o operacji CIA pod kryptonimem "Paperclip", o której nie słyszałem ani z RWE, ani z peerelowskich mediów, a nawet Wikipedia dzisiaj nie wchodzi w szczegóły... Hitler ma swoich fanów nie tylko wśród polskich neohitlerowców. Gdyby służby PRL-u chciały z pewnością "wycięłyby" fale krótkie, ale chyba nie było takich planów. "Juhas" Czy "Malwa" też miały te zakresy. Zasadniczo fale krótkie dla polskiego słuchacza były takim dalekim oknem na świat, można było posłuchać na żywo języków obcych, poszperać lub posłuchać RWE, BBC a nawet Radia Tirana, które nadawało łamana polszczyzną. Wtenczas mówiło się, że RWE kłamie i opluwa, ale przecież dzisiaj mówi się, że Sputnik kłamie i opluwa... nic nowego. A Ukraińcy wyzwolili Oświęcim... a już całkiem samodzielnie... Wołyń.
@dorotahaawska6510
@dorotahaawska6510 4 года назад
Zgadzam się, mam nadzieję, że jest więcej takich ludzi, bo można zwątpić w ewolucję... Dziękuję za to, co mogłem przeczytać.
@grzondziele
@grzondziele 3 года назад
Racja, słuchałem wszystkich. Najgorszy był Głos Ameryki, RWE siało najwięcej nienawiści i zamętu. Teraz powinno być każdemu jasnym, że to była wojna ideologiczna a nie informacja.
Далее
Amator Stereo #10
17:41
Просмотров 65 тыс.
Legendy Unitry - cz.4 - Odc. 61 [Reduktor Szumu]
17:36
Просмотров 128 тыс.
MAK 2S #8
24:35
Просмотров 21 тыс.
Legendy Unitry cz.5 - Odc. 65 [Reduktor Szumu]
12:30
Просмотров 121 тыс.
Legendy Unitry - cz.6 - Odc. 66 [Reduktor Szumu]
17:12
Просмотров 139 тыс.
Zodiak - radio z gwiazdką [TOWARY MODNE 53]
22:44
Просмотров 133 тыс.
SMAK RZ-1547 UNITRA-ELMASZ #15
30:59
Просмотров 22 тыс.
#DIORA - trip around the Museum in Dzierżoniów
10:40
The birth of HiFi in the USA
34:29
Просмотров 3,7 тыс.
Duet - radia niby dwa [TOWARY MODNE 65]
21:28
Просмотров 79 тыс.
Condor - ramię w ramię z Czechami #25
31:07
Просмотров 37 тыс.