Тёмный

Kłopotliwy aksjomat wyboru, Roman Duda 

Copernicus
Подписаться 183 тыс.
Просмотров 11 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

25 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 6   
@sztukmistrzzwarszawy5848
@sztukmistrzzwarszawy5848 4 года назад
Świetny wykład!
@arprintsa
@arprintsa 4 года назад
Ciekawe jak aksjomat dobrego wyboru wyglądałby w przypadku zbioru liczb zespolonych. Problem jest o tyle ciekawy, że jakkolwiek te liczby można traktować jako pary elementów dwóch zbiorów, to definicja nieskończoności dla liczb zespolonych sprowadza się do jednego punktu na powierzchni kuli.
@tomaszkania4308
@tomaszkania4308 3 года назад
Z całym szacunkiem, ale to wszystko nie ma sensu co Pan mówi. Aksjomat wyboru odnosi się do dowolnych rodzin zbiorów niepustych, np. zbiorów skarpetek. Nie ma też żadnego związku z możliwymi uzwarceniami płaszczyzny (liczb zespolonych).
@71rails
@71rails 8 лет назад
Bardzo fajny wyklad choc nie wyczerpuje dostatecznie problemu zwiazanego z AC. Ignorowanie systemow takich jak ETCS czy HoTT w kontekscie do omawianego tu ZFC jest dla mnie wielkim rozczarowaniem. W dzisiejszych czasach wspomniany przez profesora dowod na to ze 1+1=2 nie jest wcale taki oczywisty, szczegolnie dla komputerow, ktore w swoich symulacjach czesto musza operowac wielowymiarowymi i wzajemnie niejednoznacznymi danymi. Wedlug mnie mimo wielu wspomnianych tu zalet i wygod to ostatecznie aksjomat wybory jest bardzo niebezpiecznym narzedziem podatnym na rozne spekulacje, manipulacje i paradoksy!
@bishbish9111
@bishbish9111 8 лет назад
Dzięki, że zwracasz na to uwagę, nie znam kompletnie tematu, ale to kolejna rzecz na mojej drodze poznania natury rezczywistości, ale dobrze jeśli ktoś od początku, zwraca uwagę na nieścisłości i niedociągnięcia.
@indusand3720
@indusand3720 6 лет назад
"aksjomat wybory"... nie bym się mocno czepiał ale nie zrozumiałem
Далее
Chrzest Polski. Historia Bez Cenzury
15:21
Просмотров 1,5 млн
Prof. Krzysztof Meissner: Nieskończoność w fizyce
56:34
Filozofia przypadku, Michał Heller
52:12
Просмотров 81 тыс.