Тёмный

Każda podróż ma swój koniec.. | rozmowa z dr. Pawłem Grabowski 

Centrum Myśli Jana Pawła II
Подписаться 10 тыс.
Просмотров 1,8 тыс.
50% 1

2 kwietnia, w dniu rocznicy śmierci Karola Wojtyły, którego odejście i późniejsza żałoba były wielkim, społecznym przeżyciem nie tylko w Polsce, chcemy zaprosić do głębokiej i autentycznej „Rozmowy o przemijaniu”. Rozmowy trudnej, wielowątkowej, ale i takiej, która daje nadzieję, bo rozmowa o śmierci, to tak naprawdę rozmowa o jakości i woli życia, zarówno tych, którzy odeszli, jak i tych, którzy opłakują stratę.
Widzimy taką potrzebę, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii i koszmaru wojny, kiedy temat śmierci, choć wszechogarniający, jest spychany w swej trudnej istocie na margines społecznego dyskursu i autentycznego, wspólnotowego przeżycia. A jego elementarne znaczenie w kulturze, społeczeństwie i życiu osoby jest sprowadzane do czysto statystycznego wymiaru i chłodnych kalkulacji ekonomicznych.
Tymczasem, jak podkreślają nasi eksperci i ekspertki zaproszeni do projektu, śmierć ma niezwykle ważny wymiar wspólnotowy. Ten wspólnotowy wymiar wyraża się nie tylko w rytuałach, ale także w tym, że w śmierci i żałobie niezmiernie ważna jest bliskość, czułość, obecność, rozmowa, „małe/wielkie” gesty miłości. Tym co pomaga nam przejść przez doświadczenie straty jest żywa relacja z najbliższymi. To właśnie ona daje odwagę do tego, aby zanurzyć się w tej Tajemnicy i, paradoksalnie, zobaczyć w niej ziarna życia i początek czegoś nowego.
dr Paweł Grabowski jest lekarzem, specjalistą medycyny paliatywnej, absolwentem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ w Krakowie i Studiów Podyplomowych w SGH w Warszawie: Zarządzanie Zakładami Opieki Zdrowotnej. W 2011r. założył Fundację Podlaskie Hospicjum Onkologiczne (obecnie Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza).
Ma pod swoja opieką osoby nieuleczalnie chore, u kresu życia, które mieszkają na terenie 5 podlaskich gmin. Każda z tych osób otrzymuje spersonalizowany program opieki i w zależności od potrzeb pomoc: lekarza specjalisty medycyny paliatywnej, pielęgniarki, opiekunki, psychologa i fizjoterapeuty. Zespół hospicjum dojeżdża do pacjentów, pokonując codziennie setki kilometrów.
W filmie opowiada o tym, kto jest dla niego inspiracja do działania, czym jest dla niego opieka paliatywna (z łac. palium, czyli płaszcz). Mówi również o tym, jak wygląda starość na wsi, wskazując na singularyzację starości. - "Mamy podopiecznych, którzy mieszkają samotnie i czekają na nas bardzo. Jesteśmy istotami społecznymi i taka samotność wymuszona sytuacją społeczno-ekonomiczną jest czymś absolutnie nieludzkim".
Więcej informacji: www.centrumjp2...

Опубликовано:

 

5 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 2   
@monikasmuczynska1383
@monikasmuczynska1383 Год назад
Panie doktorze , każde Pana świadectwo jest dla mnie kolejnym stopniem w górę od 20 lat opiekuje się mama chora na alzheimera od 8 lat mama nie chodzi nie je i nie mówi . Jest dla mnie ogromną laską to że mogę się nią opiekować . Bywają jednak trudne chwile i wtedy tacy ludzie jak Pan i współpracownicy opiekujący się tyloma chorymi starymi ludźmi dodają mi energii oprócz oczywiście Boga który pomaga mi każdego dnia . Życzę Panu Doktorze i wszystkim pozostałym opiekunom siły , wytrwałości i radości z tego co robicie . pozdrawiam serdecznie
@grazynamich222
@grazynamich222 Год назад
Brawo bardzo dziękuję. Ludzi starych i chorych będzie przybywało. Młodzi gonią zatym co Ich niechce a nie widzą tego co stoi koło Nich. Pozdrawiam Panów milionerów jest Ich 100. Powodzenia.
Далее
Women’s Celebrations + Men’s 😮‍💨
00:20
Find The Real MrBeast, Win $10,000
00:37
Просмотров 28 млн
Hospicjum powstaje w Makówce
11:48
Просмотров 1,6 тыс.
Kocham żyć
4:03
Просмотров 16 тыс.