Тёмный

Kambryjska eksplozja życia / Dr Daniel Tyborowski 

Wszechnica FWW
Подписаться 90 тыс.
Просмотров 20 тыс.
50% 1

Wykład dr. Daniela Tyborowskiego, Muzeum Ziemi PAN, 15 grudnia 2019 [0h46min]
wszechnica.org.pl/wyklad/kamb...
Kambryjska eksplozja życia to termin, który opisuje rewolucję biologiczną, która zaszła na naszej planecie ok. 540 mln lat temu. Pojawiły się wówczas organizmy roślinożerne, które zdolne były przegryźć się przez matę glonową pokrywającą dna mórz. Organizmy te zaczęły ryć w mule, w wyniku czego osady zostały natlenione. Pojawiły się w wyniku tego liczne nisze ekologiczne, które mogły zostać zasiedlone przez różne typy organizmów. Dr Daniel Tyborowski podczas wykładu, który odbył się w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, szerzej opisuje ten proces. Opowiada również o zwierzętach, których skamieniałości naukowcy znajdują w osadach kambryjskich. Prelegent szczególnie skupia się na dwóch stanowiskach paleontologicznych - Chengjiang w Chinach i Burgess Pass w Kanadzie.
Zanim zaszła rewolucja, o której mowa, dna mórz były pokryte matą glonową. - Wszystko, co było przed kambrem, żyło na powierzchni osadu. Albo sobie pełzało po nim, albo rosło ku górze. Nie było natomiast możliwości penetrowania tego osadu w głąb - mówił paleontolog. Kambryjska eksplozja życia, która rozpoczęła się 541 mln lat temu, została zapoczątkowana przez pojawienie się organizmów roślinożernych zdolnych do przegryzienia się przez matę glonową i rycia w mule. Jednocześnie zaczynają być obecne pierwsze zwierzęta, których ciało pokryte jest szkieletem. Ich najbardziej charakterystycznym przykładem są trylobity
Dr Tyborowski tłumaczył, że penetrowanie osadu miało kolosalne znaczenie dla rozwoju różnych form życia. Rycie w mule spowodowało, że osad stał się natleniony. Powstało dzięki temu wiele nisz ekologicznych, które mogły stać się miejscem życia licznych, czasem mikroskopijnym organizmów. W pewnym sensie początek kambru może być również uznany więc za początek mikrobiologii.
Podczas wykładu paleontolog opowiedział również o zwierzętach, których skamieniałości z tego okresu badają naukowcy. Szczególnie skupił się na dwóch stanowiskach paleontologicznych. - Chengjiang w Chinach i Burgess Pass w Kanadzie. - Burges to chyba najbardziej typowe stanowisko z różnym dziwnymi organizmami, które kompletnie nie przypominają niczego, co znamy z dzisiejszych ekosystemów, a jednocześnie takich, które trochę na myśl przywodzą stwory z kosmosu czy innego wymiaru - mówił o tym ostatnim.
Jednym z tych zwierząt był anomalocaris, który był drapieżnikiem. Pojawienie się drapieżców było również elementem kambryjskiej eksplozji życia. Anomalocaris w odróżnieniu od innych organizmów zamieszkujących ekosystem Burges Pass osiągał znaczne rozmiary. Osiągał długość nawet jednego metra, podczas gdy jego ofiary nie przekraczały dziesięciu centymentrów.
Dr Daniel Tyborowski - adiunkt naukowy w Muzeum Ziemi w Warszawie. Interesuje się gadami morskimi, paleobiologią kręgowców morskich oraz izotopowym badaniem zębów i kości
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl/
#dziejeziemi #kambr #paleontologia #paleobiologia #dinozaury #

Опубликовано:

 

22 янв 2020

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 24   
@kisia61
@kisia61 4 года назад
Uwielbiam wykłady Pana. Ze swadą, piękną polszczyzną, z ogromną, udzielającą się, pasją. Więcej dr Daniela Tyborowskiego proszę.
@janinaadam1611
@janinaadam1611 3 года назад
Dokładnie to samo chciałam napisać!
@Allen90_5
@Allen90_5 2 года назад
Dokładnie😁
@drunkensailor80
@drunkensailor80 4 года назад
Doskonale wykładu się słucha...żadnego idiotycznego "tak?" na końcu zdania twierdzącego. Super.
@iwangrozny2835
@iwangrozny2835 Год назад
Super wykład .
@pawelwojtyla200
@pawelwojtyla200 2 года назад
Jak zawsze wyklad na najwyzszym poziomie 👌👏
@motherwounded
@motherwounded Год назад
wracam po roku, świetne wykłady!
@MrocznyKubekFishRoom
@MrocznyKubekFishRoom 4 года назад
Bardzo dobry wykład, paleontologia rządzi ;) Pozdrawiam !!
@majsterchief
@majsterchief 3 года назад
Jakież to interesujące. Pięknie wyłożona wiedza, dziękuję.
@chwalec
@chwalec 2 года назад
Kiedyś skoczyłem do jeziora i w zaryłem mule. Teraz już wiem, że był to skok na trylobita.
@norbertcccp9089
@norbertcccp9089 4 года назад
Nareszcie. Super, ciekawie, profesjonalnie. Czekam na więcej i pozdrawiam.
@Allen90_5
@Allen90_5 2 года назад
Bardzo ciekawy wyklad.
@xedski
@xedski 4 года назад
Pasjonujace, niby uczyłem się o tym gdzieś na przełomie prlowskiej podstawówki i liceum, ale gdzie tam do tej opowieści. Dziękuję. Idę poryć w mule :)
@poweltoja650
@poweltoja650 4 года назад
Super ciekawy wykład. 40 minut mineło migiem.
@HasioSznup
@HasioSznup 4 года назад
kilkaset milionów lat minęło migiem
@czetnik1
@czetnik1 4 года назад
Niech żyje Kambr
@AdamKrukowski
@AdamKrukowski 4 года назад
My name is Ross Geller and welcome to my paleontology classes
@awoj51
@awoj51 4 года назад
Dzieki za popularyzacje nauki. Jedna uwaga: dla przecietnego sluchacza termin "kambryjska eksplozja" moze sugerowac jednoczesne pojawienie sié nowych form zycia w bardzo krotkim czasie. Mozna by na wstepie wykladu zaznaczyc, ze ta "eksplozja" trwala kilkadziesiat milionow lat. Byla to szybka ewolucja a nie kreacja.
@aleksandrakonieczna7384
@aleksandrakonieczna7384 3 года назад
Przystojniak wśród paleontologów
@dreltar3274
@dreltar3274 2 года назад
4:33 Prekambr to nie jest eon, eonami są: (Hadeik), Archaik, Proterozoik i Fanerozoik. W skład prekambru wchodzą: Hadeik, Archaik i Proterozoik.
@arekfierek9960
@arekfierek9960 4 года назад
lux
@podkowalesna
@podkowalesna 4 года назад
świetne..... jedna tylko uwaga (nie krytyka!): proszę opuscić głos na przeponę, żeby go obniżyć
@JacekMielcarek
@JacekMielcarek 4 года назад
Ciekawe. 8 minuta te stworzenia miękaociałe nie musiały mieć szkieletów, to bo nie musiały się przemieszczać na większe odległości plus ochronę ciała, bo nie było drapieżników. Pancerz wydaje się odpowiedzią na agresję innych gatunków. Z innej strony my prości ludze uważamy iz to działo się szybko, jak wykresy w gabinecie geograficznych. Porównując to do osi czasu historyków to się nie da przystawić do ogólnej wiedzy historii ludzkości. Żyjątko co zakopie się w mule i chwyta coś to drapieżnik. Czyli nastąpiło przejście od fotosyntezy do wspomagania się kanibalizmem roślin względem innych. Wydaje mi się, że system prekambryjski sam z siebie promował organizmy drapieżne.
Далее
Największe wymarłe zwierzęta / dr Daniel Tyborowski
1:00:24
Antropogeneza: skąd pochodzimy?
19:27
Просмотров 166 тыс.
O co chodzi w fizyce kwantowej - Andrzej Dragan BS3S #6
43:52
Eksplozja życia sprzed ponad pół miliarda lat!
13:40