Тёмный

Kampinos 1863 - fakty. Historia z lasu. 

Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury
Подписаться 478
Просмотров 3,2 тыс.
50% 1

Film dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Prelekcja historyczna Mateusza Napieralskiego w ramach projektu Kampinos 1863.
Celem projektu jest upamiętnienie dziejów Powstania Styczniowego poprzez odkrywanie zaskakujących losów młodych powstańców na terenie Kampinosu.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.
Realizacja nagrań: DzikiLis
---------------------------------------------------------------------------------------
Mroźny początek 1863 roku, wśród Polaków panują jednak gorące niepodległościowe nastroje. Tragiczne wypadki ostatnich lat - brutalne rozpędzanie przez Rosjan patriotycznych manifestacji i śmiertelne ofiary na ulicach Warszawy ataki na kościoły i likwidacja stowarzyszeń - przelewają czarę goryczy. Organizują się struktury tajnego państwa polskiego i przygotowują zbrojne powstanie. W połowie stycznia 1863 roku władze carskie przeprowadzają „brankę”, czyli pobór do armii carskiej. Z Warszawy do Puszczy Kampinoskiej zaczynają uciekać grupy młodzieży, uchylające się od przymusowego wcielenia w sołdackie szeregi.
Na czele młodych uciekinierów staje 27-letni Zygmunt Padlewski. W puszczy formuje się powstańczy oddział. Warszawska młodzież koczuje w lesie w trudnych zimowych warunkach - uciekinierzy starają się nie rzucać w oczy rosyjskim patrolom, ostrożnie palą ogniska, by dym ich nie zdradził.
Kolejnym powstańczym oddziałem organizującym się w Puszczy Kampinoskiej, była grupa zwana „Dziećmi Warszawy”, dowodzona przez majora Remiszewskiego.
Na początku kwietnia 1863 r. oddział ten (złożony między innymi z młodych rzemieślników i robotników z Warszawy i okolic) zgrupował się w Lipkowie. Spędził tam kilka dni, obozując blisko lipkowskiego dworu. Następnie powstańcy wymaszerowali w głąb puszczy, by lepiej się ukryć. Zostali jednak wytropieni przez Rosjan, pod Budą Zaborowską 14 kwietnia doszło do starcia, w wyniku którego zginęło ponad 70 „Dzieci Warszawy”, oddział uległ rozbiciu. Powstańcy z Kampinosu byli uzbrojeni głównie w kosy bojowe, niewielu posiadało broń palną. W kwestiach zaopatrzenia musieli polegać na miejscowej ludności. Żyli w lesie, w prawdziwie "survivalowych" warunkach.
--------------------------------------------------------------------------------
Projekt zakłada opracowanie i organizację serii ekspedycji survivalowych szlakiem Powstania Styczniowego po Kampinoskim Parku Narodowym oraz opracowanie i wydanie mapy Kampinosu, umożliwiającej zainteresowanym organizowanie własnych wypraw śladami powstańców.

Опубликовано:

 

28 июл 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 2   
@szablotukpolski5201
@szablotukpolski5201 2 месяца назад
Dobry filmik, łapka w górę :) w temacie polskich bitew i walk ostrą bronią . . .. szablotłuk polski
@brainmutant1308
@brainmutant1308 3 года назад
ciekawy materiał, szanujmy lasy
Далее
2DROTS vs RISENHAHA! КУБОК ФИФЕРОВ 2 ТУР
11:31
Наше обычное утро 💕
00:42
Просмотров 914 тыс.
Kampinoski Park Narodowy - część wschodnia
10:57
Просмотров 2,9 тыс.
ORP Błyskawica
21:06
Просмотров 303 тыс.
Inkwizycja - Ku wykorzenieniu herezji!
1:51:36
Просмотров 575 тыс.
Dwór dr  Mateusza Chełmońskiego w Adamowiźnie
25:00