Тёмный

Kim jest ELOHIM? A może kim są ELOHIM? 

Marcin Majewski
Подписаться 98 тыс.
Просмотров 203 тыс.
50% 1

Tu można włączyć się we współtworzenie tego kanału - zostań jego częścią:
patronite.pl/MarcinMajewski
Wykład nt. zagadkowej formy imienia Boga - ELOHIM. Kogo określa liczba mnoga słowa ELOHIM??
Tematyka: El, Eloah, Adonaj, Jahwe, Jhwh, Elochim, Annunaki, Marduk, El Szaddaj, imię Boga, imiona Boga, język hebrajski, Stary Testament, Eloach, tetragram, Księga Rodzaju, stworzenie świata, mitologia, historia w Biblii, Baal, politeizm, monoteizm, monolatria, henoteizm, kult świętych, Abraham, paleohebrajski, Fenicja.
W ODCINKU:
00:00 - Wstęp
03:56 - ELOHIM - liczba mnoga
06:10 - Forma ELOAH
08:46 - Semickie słowo EL
12:20 - Zagadkowa liczba mn. w Biblii
25:13 - EL w paleo-hebrajskim
28:12 - Różne znaczenia ELOHIM w Biblii
46:11 - Różne wyjaśnienia formy ELOHIM
1:04:10 - Pluralis intensivus
1:14:09 - Krótka historia Boga Izraela
1:22:21 - ELOHIM vs Anunnaki
Wykładowca: prof. ucz. dr hab. Marcin Majewski
Źródła: Biblia Tysiąclecia: biblia.deon.pl/
Biblia internetowa: www.biblia-internetowa.pl/1Moj...

Наука

Опубликовано:

 

28 июн 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 1,1 тыс.   
@este4955
@este4955 Год назад
Przepraszam, ale nie mogę w to uwierzyć... Nie mogę uwierzyć że te wykłady są dostępne dla wszystkich zupełnie za darmo. Bóg zapłać Panie Marcinie. Bóg zapłać i wszystkiego dobrego 😇
@dariuslembert8717
@dariuslembert8717 Год назад
Jest powiedziane: “darmo otrzymaliście, darmo dajcie.” Fałszywi „prorocy” czy nauczyciele robią kasę na czymś, co nie należy do nich.
@ArturArthurus
@ArturArthurus Год назад
A co bóg ma z tym wspólnego?? I który Bóg miałby zapłacić? Cały godzinny wykład Pan Marcin się wysilił aby pokazać że nie wiadomo kim są bogowie ale na pewno nie jest to jeden Bóg o nazwie Jahwe, po czym na koniec Ty piszesz do pana Marcina "bóg zapłać.." a więc który Bóg miałby zapłacić. Na pewno od słuchaliśmy ten sam wykład??!
@dariuslembert8717
@dariuslembert8717 Год назад
@@ArturArthurus Bardzo dobra uwaga. 👍
@este4955
@este4955 Год назад
@@ArturArthurus Ewidentnie oglądałeś inny wykład, skoro umknął ci moment w którym pan Marcił podał informację o tym że w Bibli słowo elohim wystepuje 2600 razy z czego tylko 200 można odnieść do kontekstu liczby mnogiej. Skoro 92% bibli przedstawia monoteizm, to jaki jest twoim zdaniem główny przekaz bibli na temat istoty Boga? Politeizm? Brawo ty :) Do tego na końcu pan Marcin wyjaśnił skąd może wynikać te 8% i podał teorie dlaczego czasem biblia opisuje tak Boga monoteistycznego, ale też ci jakoś to umnknęło. Może naucz się najpierw słuchać ze zrozumieniem, zanim zaczniesz znowu pouczać innych.
@katogoria
@katogoria Год назад
@@ArturArthurus Elohim mają zapłacić. Już zapłacili, Synem.
@Kataleptyk
@Kataleptyk Год назад
Muszę Pana odrębnie przeprosić, Jest Pan jedyną znaną mi osobą świata nauki, która ze wszech miar próbuje zachować wymaganą dla naukowego podejścia do prezentowanych analiz bezstronności. Proszę to przyjąć jako komplement, którym w rzeczy samej jest. Strasznie takiego podejścia naukowego w wielu kwestiach dzisiaj brakuje. Nie tylko biblijnych. Strasznie.
@marysiamikulska1093
@marysiamikulska1093 7 месяцев назад
tak ? a zacznij od prostego pytania w jakim języku napisano tzw. księgę rodzaju ? Steki bzdur dla gnuśnych gojów. Cała historia żydów to historia kłamstwa i powielanych bzdur. „El” w języku Kananejczyków, którzy są pierwotnymi mieszkańcami Palestyny, oznacza „Bóg”. Twórca Tory ukradł imię tego Boga i wyprowadził z niego „Isra-El”, słowo, które nie ma korzeni hebrajskich. Motyw pisarza Tory, kiedy zmienił imię „Jakub” na „Isra-El” jest penetracją i grabieżą historii z ziemi, której nigdy nie posiadali, czyli historii ludu Kananejczyków z którego wywodzą się Palestyńczycy. Językowo widzimy, że „Bóg” w Kananejczyku to „El”, w sumeryjskim „Elohim”, a po arabsku „Elah” (Allah oznacza Boga = Al-Elah). W słynnej sumeryjskiej „Liście Królów” mieszczącej się w Muzeum Ashmolean w Anglii. Wspomniany jest Elohim. To świadczy, że istniał na długo przed spisaniem Tory. Kradzież narodzin Sargona z Akadu i adoptowanie tej historii do celu sfabrykowania kultu Mojżesza. Sargon w starożytnych pismach mezopotamskich i jego matka kapłanka Dziewica, która włożyła go do kosza pokrytego smołą i zostawiła go w rzece ..itd. W broszurze z początku XX w Żyda Emanuela Ginsberga pt. „Ściana Płaczu” znajdujemy znamienne słowa: „Gdy nasi przodkowie przyszli do Kanaan (Palestyna), nosili nazwę „Habiri”, co znaczyło „bandyci”. Po wygnaniu tych bandytów z Egiptu o czym dowiadujemy się od historyków Egipskich u Flawiusza wynieśli ze sobą jak złodzieje imiona egipskich bogów, tworząc nazwę swego ludu.
@user-vt8xp2oe9n
@user-vt8xp2oe9n Год назад
Panie Marcinie jestem zszokowany Pana wiedzą i po prostu mądrością. To, co usłyszałem mogę nazwać ambrozją dla mózgu.
@AT-wn4cq
@AT-wn4cq Год назад
Uwielbiam Pańskie wykłady za brak fanatyzmu oraz wiedzę . pozdrawiam
@user-vt8xp2oe9n
@user-vt8xp2oe9n Год назад
To najlepsze, co w życiu usłyszałem, a jestem starym człekiem
@halinaapinska9418
@halinaapinska9418 11 месяцев назад
Jak dobrze, że wśród nas są profesorowie aż tak dostępni z wiedzą dla wszystkich. Dzięki ich poświęceniu rośnie poziom IQ. Serdecznie dziękuję. Jestem wiekowa, ale uwielbiam słuchać Pana wiedzy nocą.
@malgorzatananowska2113
@malgorzatananowska2113 Год назад
Wykład wspaniały! Dziękuję Panie profesorze za kolejną porcję wiedzy biblijnej. Można słuchać Pana godzinami!
@dartan66
@dartan66 Год назад
Nic dodać, nic ująć... Ogromna wiedza i łatwość jej przekazywania, wyjątkowo inteligentny z Pana gość...
@marvju209
@marvju209 6 месяцев назад
No tak... Nie każdy może być profesorem
@estelasanchez7505
@estelasanchez7505 Год назад
Cóż za piękny początek soboty -wyklad Pana Profesora
@wiesawad.4462
@wiesawad.4462 Год назад
Dokładnie tak samo zareagowałam, gdy zobaczyłam powiadomienie.
@marysiamikulska1093
@marysiamikulska1093 7 месяцев назад
@@JurandJS jak widać wystarczy trochę bzdur, aj waj.
@konradcichon7558
@konradcichon7558 Год назад
Panie Marcinie, dziękuję za kolejny fascynujący wykład!
@ryszardcwikla8509
@ryszardcwikla8509 5 месяцев назад
Slucham Pana Profesora juz ponad Rok. Codziennie w kabinie mojej Ciezarowki w Texas I w Domu. Znam kazdy Panski Wyklad. Jestem zadascynowany ❤ Chialbym Panu podziekowac. Dziekuje I pozdrawiam cieplo...🎉
@mariolanursecoachboardcert2460
@mariolanursecoachboardcert2460 2 месяца назад
Świetne lektury
@Misia-bd6kp
@Misia-bd6kp Месяц назад
Nie mogę przestać pana słuchać, Panie Marcinie. Odsłuchuję jedden wykład za drugim, zafascynowana Pana wiedzą. Dziękuję że dzieli się nią Pan z nami. Pozdrawiam
@kamilakowalska5126
@kamilakowalska5126 Год назад
Z nierplwością czekałam na kolejny wykład, już zaczynam słuchać. Serdecznie pozdrawiam Pana Profesora.
@AkademiaPanaBogumia
@AkademiaPanaBogumia Год назад
Naprawdę szkoda, że tłumaczenia tak oddalają czytelnika od prawdziwego tekstu. Ale w ostatnich latach zainteresowanie językami oryginalnymi znacznie wzrosło wśród wszelakich badacy Biblii. Dziękuję za wspaniały wykład. Pozdrawiam serdecznie.
@angelofthemorning5128
@angelofthemorning5128 Год назад
Fantastyczny wykład, jak zawsze. Czekam niecierpliwie na kolejny. Opowiada pan tak ciekawie, że słucham jak moje dzieci bajek.
@darkokozi2870
@darkokozi2870 11 месяцев назад
Jestem pod wrażeniem wiedzy pana Marcina, dziękuję że i ja mogłem wysłuchać wykładu. Mądrość to dar Boży, jest cenniejszy jak się nim dzielimy, to tak jak bogacz który nie zostawia majątku tylko dla siebie i przez to stajemy się bardziej wartościowi.
@thaddausgriech4542
@thaddausgriech4542 Год назад
Witam, jak widze jestem nie jedyny ktory z niecierpiliwoscia czekal na odcinek i dziekuje za kolejny wspanialy wyklad, pozdrawiam i wszystkiego dobrego
@Michal_Zuber
@Michal_Zuber 4 месяца назад
To dopiero drugi film Pana, który oglądam (pierwszy był o Zwojach z Qumran) i jestem pod wrażeniem. Bardzo podoba mi się, że Pan opowiada NAUKOWO, a nie religijnie czy antyreligijnie.
@momacz
@momacz Год назад
Wspaniały jest ten wykład! Dziękuję, że dzieli się Pan Profesor takimi szczegółami gramatycznymi - są fascynujące nawet dla laika!
@aniak1300
@aniak1300 Год назад
Co za piękny poczatek dnia ,już się cieszę na ten wykład 😊
@krystynawarcho6189
@krystynawarcho6189 Год назад
Odsłuchując kolejny raz wykłady Pana profesora znajduje nowe wiadomości z Biblii i jestem bardzo wdzięczna za dzisiejszy wykład,
@krzysztofgodlewski2460
@krzysztofgodlewski2460 Год назад
Pyszna uczta w słoneczną sobotę. JHWH Bogiem plemiennym, ELOHIM Bogiem wszystkich. Dobre i piękne jak 9 Brucknera. Pozdrawiam i dziękuję. Coś pyknę na wsparcie. Bo to jest dobra robota.
@user-vt8xp2oe9n
@user-vt8xp2oe9n Год назад
krzysztof godlewski. Chodzi o 9. Symfonię tego kompozytora?
@krzysztofgodlewski2460
@krzysztofgodlewski2460 Год назад
@@user-vt8xp2oe9n tak 9 Antonia Brucknera
@krzysztofgodlewski2460
@krzysztofgodlewski2460 Год назад
Antona oczywiście
@jacekkubiak3551
@jacekkubiak3551 Год назад
Bardzo interesujący wykład, wysłuchaliśmy z żoną z dużą uwagą i zaciekawieniam. Zawsze czekamy na kolejne Pańskie wykłady za które dziękujemy serdecznie...
@jacekkubiak3551
@jacekkubiak3551 Год назад
@@karolwojtyla3047 ja współczuję TOBIE
@Zmiana_Pogody
@Zmiana_Pogody Год назад
@@jacekkubiak3551 Jacku, słuszna i etyczna odpowiedź internetowemu trollowi 👍 To prawda, że tych wykładów słucha się z prawdziwą fascynacją. Ukłony dla Ciebie i Żony
@dziubu159
@dziubu159 Год назад
Panie Marcinie cieszę się ogromnie, że poruszył Pan tak istotny temat -do tej pory znałam kwestię znaczenia Elohim ze źródeł, co do których nie do końca byłam pewna , że przekazują pełnię wiedzy a nie wybiórczo co akurat pasowało do programu. Tak się cieszę z wykładu ( wysłuchanie zostawiłam na spokojny wieczór), że nawet od deski do deski oglądałam reklamy🤩
@wojtekgee5539
@wojtekgee5539 Год назад
Zmusza Pan do myślenia. Jest to bezcenne w obecnych czasach ogłupiania.
@parias4506
@parias4506 Год назад
Myślenie samodzielne jest bezcenne. Myślcie to nie boli 🤣
@arturdominikkrolik2851
@arturdominikkrolik2851 Год назад
Jak Cię Bóg Narodzi od nowa to Będzie Duch Święty za Ciebie mysleć nie takie kanały
@marekt78
@marekt78 Месяц назад
​@@arturdominikkrolik2851myślę że już narodziłem się z ducha i to dzięki takim rozważaniom i badaniem, błogosławiony który w prawie pańskim znalazł upodobanie i rozmyśla nad nim dniem i nocą ❤
@teresawiegand9371
@teresawiegand9371 11 месяцев назад
DZIĘKUJĘ SERDECZNIE za wspaniały wykład POZDRAWIAM ❤
@Kylu12488
@Kylu12488 Год назад
Jak zwykle świetny wykład. Aż żal, że tak rzadko. Pozdrawiam.
@bartoszrock8285
@bartoszrock8285 Год назад
Świetny wykład :D Nareszcie osoba, która pokazuje rożne kontrowersje i szeroko omawia temat. Na internecie można znaleźć filmy silnie apologetyczne, które mówią, że Bóg biblijny był zawsze jeden i nie ma kontrowersji lub JHWH to tylko jeden z bogów, który dostał lud izraela pod swoje panowanie, a np. Eljon jest tym najwyższym. Dobrze, że Pan jest bo internet Pana potrzebuje.
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski Год назад
👍👍
@anastazjaborowska6411
@anastazjaborowska6411 10 месяцев назад
Jhwh jest jednym z Elohim. To chyba zrozumiałe z tego wykładu.
@karlolek8267
@karlolek8267 9 месяцев назад
@@anastazjaborowska6411 Elohim = JHWH
@piotrgaczkowski3140
@piotrgaczkowski3140 8 месяцев назад
Ten wykład omawia ewolucję tego pojęcia, nie słuchaj z klapkami na oczach.
@bartoszrock8285
@bartoszrock8285 8 месяцев назад
@@piotrgaczkowski3140 Dokładnie, czyli nie jest prawdą ani założenie, że Bóg zawsze był jeden, ani że w Biblii nie ma politeizmu. Kiedy pytamy jak Biblia odpowiada na jakieś zagadnienia to odpowiedź brzmi ,,zależy kiedy, bo na różnych etapach rozwoju religii różnie to wyglądało". Apologetyka i internety bardziej anty zwracają zwykle uwagę tylko na jakiś jeden aspekt i jego się trzymają jako głównej tezy, a tutaj można zapoznać się z różnymi perspektywami i badaniami naukowymi, co jest bardziej wartościowe niż słuchanie ideowców, którzy szukają danych, żeby potwierdzić tezę, która im odpowiada.
@hebrajskinietylkobiblijny4750
Dziękuję za fantastyczną lekcję biblijną. Temat bardzo potrzebny. Formy mnogie odnoszące się do Stwórcy wzbudzają od wieków pytania i kontrowersje. Dziękuję za uwzględnienie chyba wszystkich możliwych prób wyjaśnienia i ich rzetelną krytykę. Szalom uwracha.
@hebrajskinietylkobiblijny4750
​@@karolwojtyla3047 Nie wysłuchałeś uważnie wykładu.
@artur9001
@artur9001 Год назад
@@hebrajskinietylkobiblijny4750 ma racje, w wielu przypadkach jest to pozostalosc po starych tradycjach kiedy lud hebrajski jako koczownicy nie znali jeszcze boga Jahve i mieli wielu bogów w mitologii kananejskiej, z których El byl bogiem ojcem innych.
@hebrajskinietylkobiblijny4750
@@artur9001 Nie o to chodzi. Zacząłeś od wyjaśnienia form mnogich Boga w Biblii zapożyczeniem z innych mitologii. Tymczasem forma elohim - forma mnoga jest czymś oryginalnym, takiej formy nie ma w innych językach i mitologiach. I tego nie da się wytłumaczyć wiarą w wielu bogów. Pan Profesor o tym mowił, ale Ci umknęło.
@marekrozkowski5549
@marekrozkowski5549 Год назад
Panie Marcine, zdanie וַיֹּ֣אמֶר אֱלֹהִ֔ים נַֽעֲשֶׂ֥ה אָדָ֛ם בְּצַלְמֵ֖נוּ כִּדְמוּתֵ֑נוּ Stwórzmy człowieka na nasz obraz i podobieństwo - jest też w liczbie mnogiej
@mdb5187
@mdb5187 Год назад
Panie Marcinie, bardzo dziękuję za rozjaśnienie i za Pana pracę!
@anetahoulis3157
@anetahoulis3157 Год назад
Bardzo dziękuję za nowy bardzo cenny komentarz. Serdecznie pozdrawiam
@user-ev7rs5hq4s
@user-ev7rs5hq4s 10 месяцев назад
Fantastyczny wykład. Jasno i na temat.Mówi Pan, panie Profesorze tak prosto na tak skaplikowany temat, że chyba tylko kompletny ignorant tego nie zrozumie. Ewentualnie zatwardziały fanatyk. Serdeczne pozdrawiam i dziękuję za ten wykład.
@wandakarpinska436
@wandakarpinska436 11 месяцев назад
Bardzo dziękuję za wykłady. Cieszę się, że przypadkiem trafiłam na ten kanał. Będę po kolei odsłuchiwać kolejne wyklady..
@marekmajka5322
@marekmajka5322 Год назад
Panie Marcinie dziękuję bardzo za kolejny filmik 😊 za to że tak ogromną wiedzą dzieli się Pan z innymi , przyjemnie się słucha wykładów tyle cennych informacji . Osobiście nie mogę doczekać się Księgi Henocha . Pozdrawiam serdecznie!
@beatalyszczarz6882
@beatalyszczarz6882 Год назад
Dziękuję że się Pan z nami dzieli tak unikalna wiedza.
@lechkolasa7897
@lechkolasa7897 Год назад
Wyjątkowo ciekawie, przyjemność słuchać wykładu Pana prof.
@wandakarpinska436
@wandakarpinska436 11 месяцев назад
Bardzo wartościowy wyklad,wiele się nauczyłam . Dziękuję raz jeszcze.
@samandar1846
@samandar1846 Год назад
Doskonały wykład. Dziękuję i czekam niecierpliwie na kolejny.
@piotrknypinski6014
@piotrknypinski6014 7 месяцев назад
Pana wykładów słucha/ogląda się jak najlepszej powieści sensacyjnej!
@margaret10nancy
@margaret10nancy Год назад
Jako Greczynka słysząc słowo "tetragram" tłumaczę sobie na język polski i i wychodzi dosłownie "cztery litery" ..., no nie brzmi to zbyt majestatycznie po polsku ;) To tak żartem. A wykład bardzo ciekawy, wysłuchałam z zainteresowaniem, dziękuję!
@65mto
@65mto Год назад
Jest taka pora, że nie tylko rozum śpi, ale i demony jeszcze nieobudzone. Obejrzę później. Pozdrawiam.
@martajuchimiuk4139
@martajuchimiuk4139 Год назад
Arcyciekawe są wszystkie wykłady! Świetny kanał! Już się wciągnęłam w słuchanie... Dziękuję za dzielenie się wiedzą!
@espanolparapolacos7954
@espanolparapolacos7954 Год назад
Bardzo interesujący wykład. Dziękuję.
@monikabednarek2679
@monikabednarek2679 Год назад
Pana wykłady są bardzo cenne faktograficznie 🙂dziękuję . Zainspirowana twierdzę w Polce wieku XXI - Bóg jest ze mną a Ja w nim jestem...🙂 z wielkim przesłaniem ku przyszłości . 🌹MB👋
@dariuslembert8717
@dariuslembert8717 11 месяцев назад
Pięknie Pani to ujęła. Za Chrystusem: „Królestwo Niebieskie w was jest.” Pozdrawiam serdecznie ;-)
@Analitycznaona
@Analitycznaona Год назад
Uwielbiam Pana mądrość i dobroć !! ❤️ Jest Pan łaskawy dla wszystkich chrześcijan z IQ powyżej 100 ☺️🙏🏼❤️
@katogoria
@katogoria Год назад
Ja mam 160 i dalej jestem głupia.
@piotrjankowski-nf5ff
@piotrjankowski-nf5ff 10 месяцев назад
TEŻ MAM POWYŻEJ STO. JESTEM TECHNICZNY.MAŁO ROZUMIEM. MAM TYLKO PYTANIE, CZY MOŻNA PRZETŁUMACZYĆ BIBLIĘ RAZ I PORZĄDNIE? Z TEGO CO ZROZUMIAŁEM, JEST DUŻO NIEŚCISŁOŚCI MIĘDZY NAUCZANIEM KOŚCIOŁA A TYM, CO W BIBLII. CZY SIĘ MYLĘ?
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Год назад
Marcinie powinieneś prowadzić jakiś sklep z biblijnymi motywami. Taki biały t-shirt z napisem El w zapisie ugaryckim sam bym chętnie kupił 🙂
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Год назад
@@karolwojtyla3047 na spacer.
@darekradek2072
@darekradek2072 Год назад
@@karolwojtyla3047 wszędzie. A co jest jakiś zakaz?
@jeym7207
@jeym7207 Год назад
Niesamowity wykład! Bardzo czekałam właśnie na ten temat. Pański kanał odmienił moją relację z Bogiem i z Pismem Świętym. Zawdzięczam Panu swoje małe odrodzenie duchowe. Już wtajemniczyłam w Pańskie materiały wideo całą moją rodzinę, a ofiar indoktrynacji będzie tylko więcej. :) Tak mi jeszcze w refleksji po wysłuchaniu całości przyszło do głowy, że chyba i tłumacze Septuaginty musieli czuć tę specyficzną naturę hebrajskiego pluralis compositionis w znaczeniu superlatiwu i chcieli zachować tę specyfikę w przekładzie. Nic przecież nie stało na przeszkodzie, by znaczenie stopnia najwyższego w takich przypadkach jak Kodesz Ha-Kodaszim, Hawel Hawalim czy Szir Ha-Szirim oddać za pomocą zwykłych zasad stopniowania w j. greckim, które dla nas są już jasne i przyjemne, bo indoeuropejskie. Któż broniłby np. Szir Ha-Szirim przełożyć na chociażby Το μέγιστο lub αρίστερο Ἄισμα? A jednak postanowiono dosłownie oddać hebrajski mechanizm tworzenia superlatiwu, polegający na zestawieniu l. pojedynczej z mnogą: Ἄισμα Ἀισμάτων, ματαιότης ματαιοτήτων (oczywiście dochodzi do tego poetyckie i podniosłe brzmienie takiego zestawienia dla greckiego ucha). I to właśnie ten grecki genetivus pluralis w funkcji partitiwu robi w moich oczach furorę, bo znaczenie, jakie nadaje on hipotetycznemu wyrażeniu El Ha-Elohim, zdaje się w pełni oddawać to, o czym mówi Pan w punkcie kulminacyjnym wywodu: że Elohim to wyraz dominacji JHWH nad innymi bóstwami i że powoduje, paradoksalnie, wzmocnienie monoteizmu, a nie jego zachwianie (lub też nie tyle mono-, co henoteizmu). Przekształcenie hebrajskiej liczby mnogiej w nominatiwie (dobrze rozumiem, że to nominativus? Szir Ha-Szirim dosłownie po grecku brzmiałoby Ἄισμα Ἄισματα?) na grecki genetivus partitivus było genialnym pomysłem autorów Septuaginty, bo w przypadku El Ha-Elohim zdaje się jeszcze bardziej naświetlać jego henoteistyczny sens. Gdybyśmy chcieli Elohim w funkcji pluralis intensivus, w zakres której wchodzi, jeśli dobrze zrozumiałam, funkcja pluralis compositionis w złożeniu z l. poj. rzeczownika, przetłumaczyć na grekę przy użyciu paradygmatu z Septuaginty, to wyszłoby nam: El Ha-Elohim -> ὁ Θεὸς (τῶν) θεών - Bóg bogów/Bóg NAD bogami, tak jak "Pieśń nad Pieśniami", "marność nad marnościami”. Jakże teraz genetivus partitivus θεών uwydatnia henoteistyczną naturę tego imienia Bożego! (i sam grecki genetivus partitivus nabiera w ten sposób zabarwienia funkcji intensivus/excellentiae, nieznanej łacinie i grece…) Czy możliwe, że określenie El Ha-Elohim w funkcji pluralis compositionis powstało po zetknięciu się JHWH z bóstwami kananejskimi i było Jego pierwotnym przydomkiem zastępującym Tetragram? I dopiero z czasem skróciło się do samego Elohim, zachowując sens pluralis compositionis nieskróconej formy? Więc Elohim=Bóg najwyższy (w domyśle ponad innymi bogami…). To też mogłoby wyjaśniać, dlaczego desygnatem Elohim mogą być również konkretni bogowie pogańscy. Przywołane przez Pana passusy można by zatem rozumieć: „jeśli Baal jest bogiem…” tj. „jeśli Baal jest Elohimem” w znaczeniu: jeśli Baal jest dla was najwyższym bogiem, ponad innymi bogami, w których wierzycie, tak jak dla nas najwyższy jest JHWH. Podobnie: „(…) Kemosz, twój bóg = twój Elohim, czyli twój El Ha-Elohim (a dla nas kto inny góruje), pozwolił ci posiąść…”. Problem jednak tkwi w tym, że gdyby Elohim było taką skostniałą pozostałością przechowującą pamięć po pierwotnym El Ha-Elohim, nie zgadzałyby się przykłady wiązania Elohim z orzeczeniem w liczbie mnogiej, skoro miałby mieć faktyczne znaczenie pojedyncze. A może ma to sens? Może da się tutaj przywołać kazus j. angielskiego, gdzie rzeczowniki w gramatycznej liczbie pojedynczej, ale oznaczające jakąś zbiorowość, przyjmują czasownik w liczbie mnogiej, nie pojedynczej, czyli słynne nienaturalne dla Polaków the police suspect that… a nie suspects. Może łączenie Elohim z orzeczeniem w l. mnogiej stało się już potem zabiegiem celowym autorów biblijnych, którzy dostrzegli w tym szansę na emfazę prymatu Jego boskości (w jednym Bogu skupia się moc wszystkich innych bóstw Kanaanu, Egiptu, Mezopotamii…) i niejako „poszli za ciosem”. Jak mnoga, to mnoga, lecimy po całości, niech ta ukryta w znaczeniu Elohim tajemnicza zbiorowość bóstw posłuży nam jako . Jeśli mamy przygnieść inne bóstwa pogańskie, to przygniatamy je na 100%. Więc użycie czasownika w l. mn. dla Elohim stało się wyrazem już jakiejś konkretnej teologii, filozofii, i przez to było zabiegiem w pełni celowym. Ale to już tylko sfera domysłów, zabawa w zgadywanie intencji autorów. Jeszcze pytanie wynikające, niestety, z mojej nieznajomości hebrajskiego (jestem dopiero na etapie nauki alfabetu z Pańskiego wyśmienitego kursu): w dwóch przytoczonych przez Pana przypadkach użycia Elohim na oznaczenie Baala i Kemosza, czy następujące potem orzeczenie jest w liczbie mnogiej czy pojedynczej? Czy po hebrajsku mamy „Kemosz, twój bóg (twój Elohim), pozwolił ci…” czy „Kemosz, twój (twoi??) Elohim, pozwolili ci”? A do tego jeszcze dochodzi nierozwiązana kwestia dziwaczności samej formy Elohim, skoro klasyczna liczba mnoga od El powinna brzmieć Elim. Tyle niewiadomych! Ale jakże fascynujących. Zaintrygowała mnie jeszcze kwestia oryginalności braku związku zgody w j. hebrajskim między podmiotem Elohim w gramatycznej liczbie mnogiej a jego orzeczeniem w gramatycznej liczbie pojedynczej (w przypadkach, gdy autorzy biblijni celowo zastępują JHWH uniwersalnym Elohim, jak w Psalmie 53) i że ta niezgodność między orzeczeniem a podmiotem jest zjawiskiem niespotykanym w innych językach semickich. Jedyny inny przykład tego zabiegu, jaki przyszedł mi do głowy, to rzeczowniki r. nijakiego w l. mnogiej przynależące do orzeczenia w l. poj. w składni, znowuż, greckiej, i to nie tylko w klasycznej attyckiej, ale i w homeryckiej. Więc jest to bardzo stara, niemalże immanentna cecha greki. (pytanie, jak stara, skoro występuje już u Homera? Nie wiem, czy jej ślady zachowały się w tabliczkach z pismem linearnym B. Obawiam się, że przykładów mykeńskiej składni ostało się niewiele, gdyż przetrwałe teksty w Linear B to głównie spisy inwentarzowe. Trzeba by było zapytać grecystę językoznawcę.) Problem w tym, że schema atticum dotyczy, no właśnie, tylko rzeczowników r. nijakiego w liczbie mnogiej. A poza tym rzeczowniki te są zawsze policzalne i tłumaczymy związane z nimi orzeczenie zawsze mnogo, by oddać tę policzalność. Τα ὦτα ἀκούει - uszy słyszą. W przypadku Elohim mamy sytuację odwrotną: jego gramatyczna liczba mnoga ma paradoksalnie oddawać niepoliczalność, wręcz radykalną dominację i uniwersalizm JHWH, w którym zbiera się moc wszystkich innych bóstw. Ale interesujący jest fakt, że to szczególna cecha greckiej składni, której próżno szukać np. w łacinie czy w Sanskrycie (ale z Sanskrytem nie jestem pewna, nie mogłam znaleźć szczegółowych informacji przy ograniczonych materiałach). Greka jest pod tym względem podobnie osamotniona pośród starożytnych języków indoeuropejskich, jak hebrajski ze swoim Elohim pośród semickich. Czy w j. hebrajskim znajdujemy też inne rzeczowniki, które w l. mnogiej wiążą się z orzeczeniem w l. pojedynczej? Czy tylko Elohim jest pod tym względem wyjątkowe w hebrajskim korpusie leksykalnym? Jeszcze raz dziękuję Panu serdecznie za Pańską wspaniałą pracę i misję. Pozdrawiam!
@Marcin.Majewski
@Marcin.Majewski Год назад
Dziękuję za piękny, głęboki i bardzo fachowy komentarz... Cieszę się, że zyskałem w pani słuchaczkę i propagatorkę kanału :) Poruszyła pani wiele ciekawych zagadnień, spróbuję się odnieść, ale już nie dziś. Pozdrawiam serdecznie i życzę dobrego tygodnia.
@katogoria
@katogoria Год назад
Co za niesamowity umysł to napisał. To więcej niż filologia, to myślenie logiki matematycznej, teologii i filozofii. To musi być Pani profesor z Filologii Klasycznej UJ, gdzie studiowała moja córka.?
@andrzejszutenbach834
@andrzejszutenbach834 Год назад
@@katogoria ale Bóg dał wszystkim zagadkę🤣,a Biblia jest tak prosta,by poznać prawdziwego żywego Boga Biblii
@andrzejszutenbach834
@andrzejszutenbach834 Год назад
@@katogoria tu nie potrzeba filozofów i studiów ani znajomości języków a Ducha Świętego danego od Boga w zrozumieniu Jego Słowa
@katogoria
@katogoria Год назад
@@andrzejszutenbach834 Matematyka też jest prosta, a wyszła z niej teoria kwantowa.
@galeonybasni
@galeonybasni Год назад
Zawsze że skupieniem słucham wykładów. Bardzo jasno, bardzo przystępnie. Dziękuję za kolejną fascynująca podróż poprzez otchłań czasu. Pozdrawiam bajkowo
@bananos84
@bananos84 Год назад
Super! 😊 Dziękuję za szybkie i kompetentne rozjaśnianie/dekodowanie starożytnych pism z tamtych rejonów! Jest to bardzo ważne myślę, z perpektywy życia dzisiejszego człowieka i odpowiedzi na zasadnicze pytania egzystencjalne (celu życia). Dobrze, wiemy, że żyjemy w czasach wielkiego rozwoju technologicznego, ale z drugiej strony, tej duchowej, cofneliśmy się do niemowląt. Gdzieś zaczynamy grzęznąć w tej "gęstej materii", ale Jezus, Budda czy Kryszna swoim przykładem pokazują nam w którą stronę iść, w tej własnej, indywidualnej podróży. Starożytni, byli mądrzejsi niż nam się wydaje, co widać gołym okiem po budowlach i ostałej literaturze, jednakże "komuś" zależy we współczesności, by nas zwieść i przedstawić naszych przodków w roli jakis małp krzesajacych ogien w jaskiniach 😂 Ich kosmologia, zrozumienie świata materialnego i duchowego znacznie przewyższają obecny bełkot współczesnych nałkowców (takie moje zdanie). Tym bardziej dziękuję za Pana pracę i wnoszoną wartość, w erze gdzie ignoranctwo i chłam wylewają się z mainstreamowych mediów. Jeden Pana odcinek jest lepszy, niż te milionowe filmy na flixie ;-) Ps. A może "Elohim" to tzw. półbogowie, zarządcy tego świata materialnego? Oczywiście, jest tez Pan Najdoskonalszy i Najwyższy, któremu Oni są podporządkowani, czyli są Jego częściami ;-) Wtedy te wszystkie znaczenia mają sens, od bogów, Jedynego Boga, aż po istoty pozaziemskie ;-)
@piotrjaroch7614
@piotrjaroch7614 Год назад
Dziękuję za wykład ! Jak zwykle poparty ogromną wiedzą. Pana argumentacja jest mi bliska.
@boguslawjastrzebski9795
@boguslawjastrzebski9795 Год назад
Jestem pod wrażeniem. Szacunek. Nie mogę się oderwać od Pana wykładów.
@beatareinke6585
@beatareinke6585 Год назад
Jezus Chrystus powiedzial w ewangeli Jana 17 ,ze zyciem wiecznym jest poznanie jedynego prawdziwego Boga i Jezusa Chrystusa ktorego on poslal .Czyli zgadza sie z tym co pan Marcin nam przekazal ,zydzi w swojej wedrowce byli w trakcie poznawania Boga ,i dopiero kiedy przyszedl Chrystus wybrany czlowiek z ich ludu ,przekazal nam prawde o Bogu ktory jest duchem i mieszka w nas a my w nim .Dlatego tez mowil do samarytanki przy studni ,ze ida czasy a wlasciwie juz sa ze nie bedziemy oddawac czci Bogu ani na jakiejs gorze ,ani w jerozolimie ,czyli w swiatyni ,bo prawdziwi czciele beda mu czesc oddawac w duchu i w prawdzie i takich wlasnie czcicieli Bogu szuka .Dzieki Jezusowi Chrystusowi Bog oczyscil ludzkie serce czlowieka ,tego ktory uwierzyl w Jezusa ze jest Chrystusem ,dal mu nowe serce ktore pragnie sluzyc Bogu zywemu ,zyc na jego chwale . Kiedys i ja otrzymalam nowe serce ,bylo to 13 lat temu ,ze starego Adama zrobil nowego tego w Chrystusie ,w duchu stalam sie nowym stworzeniem ,choc na zewnatrz nadal jestem ta Beata wewnatrz jestem nowym czlowiekiem tym z Boga narodzonym .Jestem wdzieczna Bogu ze przyprowadzil mnie do Jezusa Chrystusa w ktorego uwierzylam ,ze on wzial moj grzech za ktory slowo mowi czekalaby mnie smierc ,dziekuje Panu mojemu za wolnosc od grzechu i smierci .Moim grzechem byla aborcja ,mialam tez nalog z ktorego uwolnil mnie w jednej chwili Jezus .Bardzo sie ciesze ze moglam poznac Boga ktory jest we mnie ,a wszystko dzieki Jezusowi Chrystusowi ,chwala mu za wszystko co dla mnie i dla kazdego czlowieka uczynil .
@jakubdabrowski2075
@jakubdabrowski2075 Год назад
super robota Panie Profesorze :) Przyznam, że nawet nie zdawałem sobie sprawy jak sama Biblia może być ciekawa!
@majster3012
@majster3012 Год назад
Dziękuję bardzo. Niesamowicie ciekawy temat. Jeden z najciekawszych na Pana kabale. W jednym z ostatnich odcinków wspominał Pan o ewentualnym zaproszeniu do rozmowy Eliachu z kanału Tajemniczy Świat Żydów. Oglądam od jakiegoś czasu jego filmy, i byłbym ostrożby jeśli idzie o rozmowę z tym panem. Oczywiście ,,wolnoć Tomku w swoim domku." Pozdrawiam.
@Redii420
@Redii420 Год назад
Eliachu to chasyd czyli współczesny faryzeusz, chce mieć ST w małym palcu a pluje na Chrystusa gdzie każdy prorok świadczył o nim
@goskadz2397
@goskadz2397 Год назад
Tak bardzo by był ciekawy odcinek z panem prowadzącym Tajemniczy Świat Żydów
@HK-et6hh
@HK-et6hh Год назад
Cieszę się, że trafiłam tutaj 😊
@TORA1658
@TORA1658 Год назад
Dziękuję i pozdrawiam 😮
@tomekmackiewicz710
@tomekmackiewicz710 Год назад
Wykład przewspaniały. Wyjaśnienia i koncepcje na końcu wyśmienite. Wiele się dowiedziałem , dziękuję bardzo. Tyle rzeczy mnie nurtowało a tu pyk i jest odpowiedz. Czekam na następne wykłady i oglądam wszystkie stare, bo mam zaleglości.
@michal_teolog
@michal_teolog Год назад
Łapka i komentarz dla zasięgu 👍😉
@annaadamczyk2665
@annaadamczyk2665 Год назад
Wspaniały wykład. Wysłuchałam kilku Pana wykładów i jestem ogromnie wdzięczna, że mogłam i nadal mogę, jak każdy, mieć dostęp do materiałów, które Pan prezentuje. Bardzo dziękuję.
@agatafilipek
@agatafilipek Год назад
Bardzo dziękuję. Z wielkim zainteresowaniem słucham Pana wykładów.
@arkadiuszp1112
@arkadiuszp1112 Год назад
Trafiłem na Pana wykład przypadkiem i jestem pod ogromnym wrażeniem Pana wiedzy i rzetelności. Niesamowite że w Biblii są takie kwiatki, a tłumaczenie nie oddaje w pełni oryginału, aż chce się wgłębiać bardziej... Nie jestem specjalistą, ale od samego początku Elohim jako liczba mnoga nasunęło mi skojarzenie ze znacznie późniejszym traktatem Sefer Jecira. W tym ujęciu można przyjąć Elohim jako Keter - źródło wszelkiej Boskości i wszelkiego istnienia, które nie może być wyrażone jako jedno ponieważ zawiera w sobie wielość (czy też syntezę sprzeczności) i jest z punktu widzenia logiki wewnętrznym absurdem, nie do pojęcia przez umysł człowieka, a liczba pojedyncza w jakiś sposób by tę Boskość ograniczyła. Oczywiście patrzę przez pryzmat tego, co sam uznaję, jednak forma pluralis intensivus jest bardzo bliska tej koncepcji. I drobna uwaga co do pluralis compositionis. Nawet w średnioegipskim jest podobna konstrukcja stopnia najwyższego, np. Ur uru czyli najwspanialszy ze wspaniałych (co tłumaczyłbym jako ten wspaniały ponad wspaniałymi) jednak jeśli się nie mylę jest to liczba pojedyncza, a nie mnoga, bo mnoga dotyczy tych "poniżej". Dziękuję za podzielenie się wiedzą i pozdrawiam serdecznie ❤
@mywish1208
@mywish1208 9 месяцев назад
Kocham takie tlumaczenie... Nazywanie wszystkiego konkretnie zamiast jakis zabobonow❤. Budzę sie czasem w nocy i wlaczam wlasnie takie filmiki, czlowiek czuje wtedy jeszcze wieksze zjednoczenie z tym co nas otacza, co widzialne i co nie...
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Год назад
Czekałem na ten wykład. Dziękuję 🙂
@awoj51
@awoj51 Год назад
Ten wyklad to rozdzielanie wlosa na czworo -drobiazgowa analiza bajki o nieistniejácych tworach wyobrazni prymitywnych ludów.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Год назад
@@awoj51 Skoro istnieje miłość, piękno i Polska to Elohim także istnieje. 🙂. Czy istnieje także poza naszymi głowami to już każdy musi sobie sam na to odpowiedzieć. Proste 😁
@edwardlewandowski5473
@edwardlewandowski5473 Год назад
Ciekawe i z wiedzą z przykładami🌃😯!?#Szacun i pozdrowienia✋✨
@robertjana3559
@robertjana3559 Год назад
Piękny wykład ...dziękuję za przystępne i wszechstronne wytłumaczenie tego zagadnienia .
@natalial7501
@natalial7501 Год назад
Dziękujemy za wykład 🤍🫶
@GrazynaWitkowski-hx4mq
@GrazynaWitkowski-hx4mq Год назад
Panie Marcinie SUPER wyklad Pozdrawiam z Nowego Jorku
@TtTt-yd6zm
@TtTt-yd6zm Год назад
Czekalem. Doczekalem sie.
@ZygmuntKiliszewski
@ZygmuntKiliszewski Год назад
Serdecznie dziękuję Szanownemu Panu Profesorowi za podjęcie tego bardzo ważnego tematu (!). Jestem przekonany, że w pewnym okresie dziejów Ludów Starożytnych zostało wykształcone pojęcie Boga Najwyższego. Zaprezentowany "pluralis intensivus" dotyczący absolutyzacji transcendentnego Pana Boga jest, w moim przekonaniu, przedstawione w poniższej myśli: ... Posiadamy ROZUM min. po to, aby zgłębiać te tajemnice i być wrażliwymi na otaczający nas ŚWIAT i WSZECHŚWIAT. Nauka i Wiara, wbrew pozorom, idą parami (!). Nie wykluczając się określają w PEŁNI Istotę Ludzką (!). Uważam, że raczej Sercem, aniżeli rozumem można następująco zdefiniować Pana Boga, jako Stwórcę Czasu i Przestrzeni, cząstek elementarnych i subatomowych oraz oddziaływań między nimi, materii nieożywionej i Ożywionej, wszystkich niepoznawalnych form Bytu (!). Jest to niepełny opis Bożego Majestatu - człowieka zawierzającego się Tej Nieskończonej Doskonałości. Zaprzecza ona, w sposób bezpośredni, RAELIZMOWI (!). Serdecznie pozdrawiam Pana Profesora oraz Internautów 😀.
@zbigniewswitalski519
@zbigniewswitalski519 Год назад
DObRZEe:"G"ADA:ŚZ...waŚĆ !!! Ludzie"ZMARLI"...klinicznie...MOGĄ TAM...w mGnieniu OKA...(!!!)...BYĆ "G"DZIEe:???Z eCHcą !!! ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? TU: w +++rój WYmiaRZEe:??? PRZEe: SSs+++RZEe:Ń=....CZAS!!! NOBO pRZEMIESZCZANIE się z p.A do:BEe:...=C...Z aS???I$!!! ŚliMAK...AZaJEe:C!!! ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????? EL EK...+++ROOoN !!!= SIła...A"S:KO NT???O JEe:...BU"G"!!!
@barbar223
@barbar223 7 месяцев назад
Elohim = "Obcy" i wszycho w temacie. Niby liczba mnoga a ...niemnoga :D Niby konkretne osoby/osoba a jednak .... tylko zwyczajnie "Tamte Uny " :D Niby ten El a zarazem To UFO czyli latające spod-KI...;) Czaicie ? Świetne wykłady Panie profesorze. Zawsze lubiłem słuchać audiobooków SF do snu. Teraz słucham Pana. I nie żebym śmiał twierdzić, że to jakieś SF. Wręcz przeciwnie. Naukowy konkret nad konkretami jakich mało na YT. Ale jednocześnie jakiś...bajkowy ;) Coś jak mechanika kwantowa. Nie do wiary ( często ze względu na nasze uwarunkowania powstałe z wcześniejszych kontaktów z pismami religijnymi) a jednak prawdziwe i namacalne. Super. Bardzo dziękuję i pozdrawiam. Baranek ;)
@paweborucki2715
@paweborucki2715 Год назад
Nie ma z rana jak Majewski.
@Dariusz777TheMessenger
@Dariusz777TheMessenger Год назад
Bardzo ciekawy wykład. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. Chwała Świętemu Izraela!!!
@alma1672
@alma1672 Год назад
Nie moglam sie doczekac! Pozdrawiam serdecznie!
@user-vt8xp2oe9n
@user-vt8xp2oe9n Год назад
Zorientowałem się, że przy Panu jestem mikroskopijnym robaczkiem. I to żadne włazidupstwo, tylko moje intensywne poczucie.
@magdamyszak
@magdamyszak Год назад
Bałam się, że jak w tym tygodniu SIB był to odcinka nie będzie, a tu nie dość że jest to jeszcze taki ciekawy temat😊
@rbmklis
@rbmklis Год назад
Rewelacja jak zawsze znakomity wykład
@mirkarosnowska9873
@mirkarosnowska9873 Год назад
Bardzo dziekuje za pama czas
@katarzynagora7273
@katarzynagora7273 Год назад
Panie Marcinie, dziękuję za świetny wykład, jak zawsze zresztą. Chyba widziałam dzisiaj Pana na stacji benzynowej, ale głupio mi było podejść i się przywitać, bo nie wiedziałam czy nie ma Pan nic przeciwko. Pozdrawiam serdecznie!
@Marcin.Majewski
@Marcin.Majewski Год назад
O! tak, byłem na stacji, z żoną, byliśmy na rowerach :) Proszę podchodzić śmiało, bardzo mi miło. Pozdrawiam p. Katarzyno:)
@barbaramarczewska1154
@barbaramarczewska1154 Год назад
Dziękuje za kolejny niezmiernie ciekawy wykład, starsza koleżanka BM
@rafazwijacz2521
@rafazwijacz2521 Год назад
Super temat na to czekałem
@jacekpieszko9364
@jacekpieszko9364 Год назад
Szacunek dla Pana wiedzy i umiejętność dzielenia się z nami.
@jacekmalczewski6272
@jacekmalczewski6272 Год назад
jak fajnie Cię posłuchać. Dziękuję. Wydaje mi się, że opisy pewnych wydarzeń ST mogły przenosić treści politeistyczne- zwłaszcza z Sumeru. A później były już transkrypcje. Z klinowego obrazkowego, później sylabicznego na klinowe literowe - ugaryckie. Jeszcze później na aramejski i hebrajski, grekę i łacinę. Ileż tam się mogło zdarzyć zmian, interpretacji... to tylko Ty możesz powiedzieć. To i tak dziwne, że do pewnych rzeczy można się dokopać poprzez analizę porównawczą tekstów. To ogromna praca, ale z drugiej strony fascynująca. Jestem pod wrażeniem.
@PKowalski2009
@PKowalski2009 Год назад
Akurat w sumeryjskie wpływy bym wątpił -- za daleko w czasie ;)
@jacekja314
@jacekja314 Год назад
​​​@@PKowalski2009 Sumeryjskie wpływy są bardzo duże. Proszę o tym poczytać. Jest sporo materiałów. Sodoma i Gomora, Wieża Babel, Arka Noego, pierwowzór Mojżesza, zapach spalonego mięsa, itd.
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np Год назад
Zaskakujące, że można tak ciekawie i tak obszernie dywagować o czymś tak błahym jak dylemat dlaczego rzeczownik występuje w tekście w liczbie mnogiej. Ekspert, pasjonat, a do tego erudyta to rzadkie połączenie. Przy takim wykładowcy jak Majewski aż chciałoby się studiować teologię. W ciągu 20 godzin 14 tysięcy odsłon. Gdyby nie było Internetu wykłady musiałby prowadzić na stadionie.
@teresalewandowska6555
@teresalewandowska6555 6 месяцев назад
Niesamowite wykłady, mnóstwo informacji i wiele źródeł. Nie potrafię przestać ich słuchać. Dziękuję
@mariaroma6103
@mariaroma6103 Год назад
Fascynujące 👏👏👏👍
@malgorzatate
@malgorzatate Год назад
Wykład jest arcyciekawy. Miło się słucha ludzi, którzy nie boją się myśleć :). Te rozważania nad słowem "Elohim" przekonują mnie co do tego ,że Biblia jest dziełem nie tylko Ducha Świętego ale również człowieka.
@jacekja314
@jacekja314 Год назад
Biblia jest dziełem tylko człowieka. Żaden Bóg nie ma z nią nic wspólnego.
@gabrielbianci5342
@gabrielbianci5342 Год назад
Extra, naprawdę świetny odcinek. Dzięki!!
@BabciaSyluczka
@BabciaSyluczka Год назад
Dzięki za wykłady. Pozdrawiam.
@forthegloryofthelord
@forthegloryofthelord Год назад
Dopiero zaczynam, ale super temat :) Dodam, ze nawet duch Samuela kiedy wiedzma z En Dor go wywolala to jest nazwany Elohim. Wszystkkie istoty duchowe mozna okreslic Elohim
@forthegloryofthelord
@forthegloryofthelord Год назад
@@jeronims3079 tak, ale chodzi dokładnie o duchy bezcielesne np. zmarli ludzie, demony, aniołowie, synowie Boży i sam JHWH
@forthegloryofthelord
@forthegloryofthelord Год назад
@@jeronims3079 Stworca niczego nie "potrzebuje" :D Natomiast my jako stworzenie potrzebujemy, Biblia jest pisana dla nas, nie dla Stworcy. Chyba ze cos innego chcez przekazac przez swoja gleboka sentencje :D
@forthegloryofthelord
@forthegloryofthelord Год назад
@@jeronims3079 tak myślałem
@KrystUr
@KrystUr Год назад
Piękne dzięki.Wspaniała wiedza i wielka pracowitość.
@basiabreier6292
@basiabreier6292 Год назад
Bóg jest Duchem, Bóg jest Miłością. Bóg podzielił się z nami radością życia. On bierze z siebie i daje nam. Swoją własną energię zamienił w materię. Swoim Duchem ożywia.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 5 месяцев назад
Hm... tzn że materia jest Bogiem?
@malborow709
@malborow709 Год назад
Dziękuję za obiektywizm i rzetelność.
@marzenajedrzejczyk5678
@marzenajedrzejczyk5678 Год назад
Dziękuję 🤗ale musiałam tego wysłuchać 2 razy żeby zrozumieć🙂
@ewaambrozek5951
@ewaambrozek5951 3 месяца назад
Już wiem! Kochany Panie Marcinie! Tę inteligencję, mądrość, bystrość, przenikliwość rozumowania, umiejętność analizy i syntezy i jeszcze inne atrybuty umysłowe otrzymał Pan w postaci darów od wszystkich Bogów! Musi Pan mieć z Nimi wspaniały układ! Pozdrawiam gorąco i dziękuję pięknie za niesamowity wykład!
@miroslavacilova897
@miroslavacilova897 Год назад
Marcinie, dziękuję Ci za odwagę rozwiązywac sprawy do konca nierozwiązywalne. Dobre jest, aby Elohim pozostał dla człowieka tajemnicą...
@user-vt8xp2oe9n
@user-vt8xp2oe9n Год назад
Bardzo rozrywkowy wykład. Dziękuję Panu.
@Wardeth
@Wardeth Год назад
Dzieki za wyjasnienie. Teraz juz wiem ze Bóg jest tylko jeden.
@mariuszzet4835
@mariuszzet4835 11 дней назад
Świetny wykład i jeszcze lepsza puenta. Bardzo dziękuję serdecznie pozdrawiam.
@Cypekeh
@Cypekeh Год назад
Mam pytania o teologii, może do Q&A 1. Czy zdarzają się teolodzy ateiści? Czy są ostracyzowani w kręgu teologicznym? 2. Jak zdefiniowałby Pan teologię? Myślałem że teologia to nauka ogólnie o religiach, ale dlaczego przynjamniej Pan tak dużo skupia się na Biblii? Sam uważam, że Biblia zawiera pewną mądrość, więc nie o to mi chodzi, ale czy np. są teologowie zajmujący się bardziej Islamem albo mitologią grecką? Czy większość teologów (w Polsce) uważa Biblię za coś centralnego czy po prostu za jedną z świętych ksiąg?
Далее
Zagadkowy tekst z Pwt 32,8
50:33
Просмотров 188 тыс.
KSIĘGA RUT - historia niezwykłej przyjaźni
58:00
Просмотров 65 тыс.
Ewangelie o narodzeniu Jezusa - mit czy rzeczywistość?
1:09:55
SAMARYTANIE - nieznany lud Biblii
1:10:51
Просмотров 219 тыс.
Rozszyfrowuję egipską Księgę Umarłych !
1:17:56
Просмотров 229 тыс.
Co to jest SZEOL - piekło, czyściec? a może bogini?
57:49
dr hab. Marcin Majewski - Czym jest człowiek?
32:22
Просмотров 68 тыс.
Kto pragnie szczęścia?
3:59:28
Просмотров 754 тыс.
Best mobile of all time💥🗿 [Troll Face]
0:24
Просмотров 530 тыс.
iPhone 16 - КРУТЕЙШИЕ ИННОВАЦИИ
4:50